PDA

View Full Version : Ραδιοερασιτέχνες... το παρών σας κι εδώ.



Greg61
19/08/2007, 07:09
Σ’ ένα φόρουμ με πάνω από 19.500 μέλη, δεν μπορεί… κάποιοι από εμάς θα είναι αδειούχοι ραδιοερασιτέχνες…
Δώστε το παρόν σας εδώ, με το callsign σας, να δούμε πόσοι είμαστε…

Cq… dx, cq… dx, cq… dx
De sv2clx/1

Pse qsl answer here

73 De sv2clx/1

Υ.Γ. - Παράκληση: Το παρόν θρέντ αφορά μόνο αδειούχους ΑΣΥΡΜΑΤΙΣΤΕΣ Ραδιοερασιτέχνες, με επίσημο διεθνές χαρακτηριστικό πού δίνεται από το Κράτος κατόπιν εξετάσεων, κι όχι κατόχους ραδιοφωνικών σταθμών.

Callsign List:
sv9ado
sv2clx
sv1eho
sv7fig
sv2tev (special jota callsign)

kiriakost
19/08/2007, 14:21
6


99847

Greg61
19/08/2007, 16:55
Άχ Κυριάκο τι μου θύμησες…

Θα πρέπει να ήσουν 6-7 χρονών, όταν έκανα την πρώτη μου εκπομπή στα ερτζιανά ως μεσαιάς με δικό μου σταθμό…

Λίγο αργότερα, κάπου στα 1977, έκαμα το σταθμό “White Horse” στα FM, με έδρα κάπου στο Νομό Θεσ/νίκης… (οι - κάποιας ηλικίας- από πάνου θα με θυμηθούν τώρα…).

Αρκετά αργότερα, περί το 1986, κι ενώ ήμουν χρόνια CBer («Γρηγόρης 125») χωρίς άδεια, επιτέλους αποφάσισα και την έβγαλα από τη Νομαρχία Κιλκίς, όπου υπηρετούσα τότε για μια τριετία, με χαρακτηριστικό «Ακρίτας 149»…

…Κι από το 1991, αν θυμάμαι καλά, είμαι πλέον ο SV2CLX…


Από κάρτες, σαν αυτές που παρέθεσες… υπάρχει κάπου στο πατάρι μου ένα βαλιτσάκι γεμάτο από δαύτες… οι περισσότερες στους 26 MHz ή μία – δύο μπάντες κάτω, καθώς και στους 6,5 και στα SSB με τεράστια οριζόντια δίπολα… αλλά ως παράνομος τότε κι εγώ, χωρίς νόμιμη άδεια…

Να’σαι καλά, με γύρισες αρκετά χρόνια πίσω…

Αλλά για πές μου κάτι… Πώς και δεν αποφάσισες ακόμη να πάρεις άδεια, έστω για CB; Απ’ ότι θυμάμαι με μια γρήγορη ματιά που έριξα, οι QSL κάρτες που παρέθεσες παραπάνω, έχουν μόνο το όνομά σου, χωρίς διακριτικό… Κάνω λάθος;


Εν πάση περιπτώσει, εδώ άνοιξα ένα θρέντ που αφορά μόνο αδειούχους ραδιοερασιτέχνες, ανθρώπους που παράλληλα με την αγάπη μας για τη μηχανή, αχολούμεθα, (ως χομπίστες μέν, νομίμως δε) και με την ασύρματη επικοινωνία, με μόνο σκοπό να γνωριστούμε μεταξύ μας ως έχοντες κι άλλα κοινά στοιχεία. Μιάς κι απ’ ότι κατάλαβα, αγαπάς και κατέχεις το άθλημα, γιατί δεν προσπαθείς κι εσύ να πάρεις μια άδεια, ούτως ώστε στο μέλλον να παραθέσεις εδώ μόνο το διακριτικό σου, χωρίς να χρειάζεται να πείσεις κανέναν παραθέτοντας αποδεικτικά για τη μέχρι τώρα «ραδιοερασιτεχνική» δραστηριότητά σου; Επίσης, εφόσον με έπεισες ότι καταλαβαίνεις πολύ καλά το θέμα του θρέντ, μπορείς να εξηγήσεις τον λόγο συμμετοχής σου σ’αυτό; Διαθέτεις κάτι κοινό σχετικά με τον ΝΟΜΙΜΟ όρο «Ραδιοερασιτέχνης»; .

kiriakost
19/08/2007, 18:31
Η πρώτη μου εκπομπή έγινε στα FM το 1985 με τραντζιστορ , έπειτα μπήκα γρήγορα στον κόσμο της λυχνίας , και πολυ γρηγορα στα PLL & Broadband linears .

Εριξα, γύρω στα τρία εκατομμύρια ,και οργανώθηκα με τα πάντα , με σκοπό την νομιμοποίηση ως ερασιτέχνης στα FM .
To 1995-6 , Εβαλα την όπισθεν , απο την αρχική ιδέα , λόγο οτι δεν άξιζε τον κόπο, το νέο νομοθετικό πλαίσιο .

Για να μην τα πολυλογώ, είμαι τεχνικός που ασχολήθηκα επαγγελματικά με την συντήρηση συστημάτων εκπομπής . (Δούλεψα επτά χρόνια σε ηλεκτρονικό εργαστήριο - κατάστημα πώλησης συστημάτων εκπομπής)

Πούλησα τους πομπούς , και κράτησα τα μηχανήματα ήχου , έπειτα έπιασα τα CB , και κυρίως ασχολήθηκα με το DX , καμιά σχέση με τους αργόσχολους CBαράκιδες που ψάχνουν να περάσουν την ώρα τους .

Τις ποιο μακρινές επαφές , τις έκανα από το αυτοκίνητο , με μια παντόφλα 250W .
Εχω να θυμαμαι , τρελά περάσματα , και συνομιλίες με Αραβία - Κεντρική Αφρική - και Νορβηγία (καλά ο τύπος είχε τρελαθεί δεν πίστευε με τίποτα ότι ήμουν Ελλάδα )

Επειτα από τρία χρόνια στα CB , έφυγα από το Βόλο και πήγα Σκιάθο και άνοιξα μαγαζί ως Ηλεκτρονικός .

Εκει ειχαν μονο VHF στα σκάφη , αναγκαστικά παράτησα τα CB , και ανέβαινα στα σκάφη , επισκευάζοντας VHF , και βυθόμετρα .

Ειμαι γεμάτος εμπειρίες , και όμορφες αναμνήσεις ... απο ότι έχει κεραία .. αλλά η επιστροφή μου στο Βολο μετά από δυο χρόνια , με οδήγησε στους υπολογιστές , και έτσι μεταμορφώθηκα , σε ψαγμένο τεχνικό δικτύων , και επισκευές περιφερειακών .

Οπως καταλαβαίνεις , είμαι περίεργο φρούτο , χοντρό κατσαβίδι ;) :lol:


Φιλε μου , μου έβαλες μια στοίβα ερωτήματα , και τέλος πάντων πιστεύω να σε κάλυψα , όμως ο ραδιοερασιτέχνης , είναι ένα πάθος όμοιο με τις μοτοσυκλέτες .
Καλο θα ήταν να κοντρολάρεις λίγο το πάθος σου , μιας και ο συγκεκριμένος χώρος εξυπηρετεί περισσότερο τις μοτοσυκλέτες . ;)

Respect
19/08/2007, 19:36
Τι κρίμα για εμάς τους παράνομους και "υπόγεια" κινούμενους ραδιοπειρατές ακόμα και εδώ να μη θέλετε να ακούσετε κουβέντα για την ύπαρξη μας! (παρότι πέρασαν άπαντες από αυτό το στάδιο)


(Μωρέ καλά κάνουμε και ξεσκίζουμε τους αναμεταδότες.. για χαμηλά δε το συζητώ καν.. και όσο για τα fm.. δεν αξίζει πια πλην ορισμένου χαβαλέ με τάπες σε link της συμφοράς που κάνουν χρήση PLL τύπου... :) )

:beer:

ΥΓ. Κυριάκο τι μου θύμισες.. El84->6146κλπ. αρμονικές και Γιουγκοσλάβικες 504..
Μετά αγριέψαμε - εξελιχθήκαμε.. πήραμε φαράκια!! :rotflmao:

Υ.Γ(No2) Greg61 sorry που postάρω εδώ ενώ κάνεις σαφές ό,τι δε θέλεις καμία συζήτηση και σχέση με τη "ράτσα" μου αλλά ξέρεις.. το μικρόβιο.. :rotflmao:

Τέλος πάντων και εγώ κάπου έχω φυλαγμένο ένα μεγάλο χαρτοφύλακα με κάρτες.

"Τιραμόλας"
:wave2:


99841

kiriakost
19/08/2007, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
ΥΓ. Κυριάκο τι μου θύμισες.. El84->6146κλπ. αρμονικές και Γιουγκοσλάβικες 504..
Μετά αγριέψαμε - εξελιχθήκαμε.. πήραμε φαράγκια!! :rotflmao:


Το τελευταίο μου τριβάθμιο , ηταν 6C4 - 5763 - 6146 Sylvania ;)
Σε προσωπικό επίπεδο , σταμάτησα στα Dual MRF317 .

Τελος πάντων , ας μην ρυπαίνουμε το θέμα , εμείς οι πρωτοπόροι !!
Στους καιρούς που ασχοληθήκαμε η νομιμοποίηση ήταν ένα τελείως θολό τοπίο .

Greg61
19/08/2007, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Τι κρίμα για εμάς τους παράνομους και "υπόγεια" κινούμενους ραδιοπειρατές ακόμα και εδώ να μη θέλετε να ακούσετε κουβέντα για την ύπαρξη μας! (παρότι πέρασαν άπαντες από αυτό το στάδιο)


:beer:
Δέν απορρίπτω, και προ πάντων δέν σνομπάρω κανέναν...
Όλοι οι σημερινοί Ρ/Ε περάσαμε απ' αυτό το -αγαπημένο κι αλησμόνητο απο μένα- στάδιο...

Εδώ όμως, κι εφόσον σάν κοινότητα το επιτρέψετε να εξελιχθεί, το θέμα που άνοιξα είναι άλλο, και δέν έχει να κάνει με απορρίψεις και διαμαρτυρία των μή αδειούχων.

Θά μπορούσαμε, άν θέλετε, να δημιουργήσουμε κι άλλα θέματα γιά κοινά χόμπυ μεταξύ μας όπως αυτό στό οποίο τείνει να εξελιχθεί το παρόν θρέντ, ή να μιλήσουμε για φωτογραφία (άλλο πανάκριβο χόμπυ μου κι αυτό), στα οποία ευχαρίστως θα συμμετέχω.

Αλήθεια αναρωτιέμαι, θά υπήρχαν αυτές οι αντιδράσεις άν στο θρέντ αναζητούσα μοτοσυκλεττιστές με παράλληλα χόμπυ τη φωτογραφία ή το σκάκι, προκειμένου να γνωριστούμε ή να τα πούμε και σε κάποιο άλλο φόρουμ;

:beer:

kiriakost
19/08/2007, 20:17
Βρε Γρηγόρη , εμείς εδώ δεν είμαστε κλεισμένοι σε κανένα κουτάκι .

Το χόμπι μου είναι φωτογραφία , και από το 2001 έχω 8000 μηνύματα σε φόρουμ φωτογραφίας .

Και γύρω στα 60000 μηνύματα κυρίως σε τεχνολογικά φόρουμ .

Δεν κάνω επίδειξη , αλλά με προκάλεσες ελαφρός , διότι ακροάστηκα κάτι ως παράπονο . ;)

Γραψε ένα νεο θέμα , με τίτλο Παρτυ για Αματέωρες , να μην στο λερώσει κανείς .

Roger and out !! ;)

Respect
19/08/2007, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg61
:beer:


Αλήθεια αναρωτιέμαι, θά υπήρχαν αυτές οι αντιδράσεις άν στο θρέντ αναζητούσα μοτοσυκλεττιστές με παράλληλα χόμπυ τη φωτογραφία ή το σκάκι, προκειμένου να γνωριστούμε ή να τα πούμε και σε κάποιο άλλο φόρουμ;

:beer: Εξαρτάται.. αν απέρριπτες από τη συζήτηση όσους φωτογραφίζουν γυμνό ή απλά χρησιμοποιούν το κινητό τους σα μέσο φωτογράφησης ή τέλος πάντων έλεγες όχι σε αυτούς, που το να παίζουν σκάκι είναι ένας τρόπος για να τζογάρουν.. ασφαλώς και θα υπήρχαν!!

Σε κάθε περίπτωση πάντως ο σκοπός μου δεν είναι η αντιπαράθεση! :) :beer:

alfa156
20/08/2007, 02:14
mrf 317 ε???ποσα χρονια εχω να ακουσω για τρανζιστορ rf...ποπο....αν και πανακριβα θυμαμαι εποχες 90-95 που τα σιμπι ειχαν φτασει στο μεταιχμιο τοτε,ειχαν την τιμητικη τους μαζι με 4-5 ακομα που δεν θυαμαι τα αριθμητικα τους...
τα παρατησα πλεον και τα εχω μονο ως αναμνησεις γιατι μονο ωραιες αναμνησεις εχουν να μου προσφερουν,κατι το οποιο ερχεται σε αντιπαραθεση με αυτο που ειπε καποιος παραπανω οτι το ειχε μονο Gia dx και οι υπολοιποι ηταν αργοσχολοι...
διαφωνω καθετα με αυτο τον ορο,διοτι αργοσχολοι θα μποορουσε ν ηταν και οι ξενοι που καθοντουσαν και μιλαγανε με τις ωρες...
εγω πιο πολυ χαιρομουν οταν ειχε διαδοση με κρητη παρα οταν ακουγα τους βλακες τους ξενους να μου τα πρηζουν για μια καρτα...
εξαλου οι ομορφες αναμνησεις ερχονται οταν εχεις γνωριστει με ωραια ατομα και ανταλασεται αποψεις σε καθημερινη βαση,και γνωριζεσαι και απο κοντα με απειρους καφεδες συγκεκριμενες μερες και ωρες ,γνωριμιες που πολες απο αυτες τις εχω ακομα και σημερα που μιλαμε..
μετα πηαγμε δειλα δειλα στα vhf παρανομοι φυσικα ,και συνεχισαμε την ιδια ωραια παρεα με τα ιδια και νεα ατομα απο ολη την αττικη...
αυτα απο μενα
πολλα 73.. sv1eho

Greg61
20/08/2007, 02:38
Καλημέρα sv1eho. 73 de sv2clx.

TATAR
24/08/2007, 08:44
From SV9ADO many 73,s

veagle
24/08/2007, 15:43
Πολλά 73 και από μένα τον

S - V - 7 - F - I - G

Αν και τώρα δεν πολυασχολούμαι, το δίπλωμα το πήρα απο τα 15 μου!

Ήμουν και πρόσκοπος και μου είχε χρησιμεύσει στο JOTA (Jamboree On The Air)!!!

Πλέον το χρησιμοποιώ ελάχιστα!

Stergios69
24/08/2007, 15:52
Γεια σου ρε JOTA απο το SV2TEV... :D
Specal callsign μονο για το 2ήμερο του JOTA... :wave2:
Κατα τα άλλα, παίζει και ένα kenwood TH 28... :D

Greg61
25/08/2007, 23:51
Χαιρετίζω τους SV9ADO και SV7FIG, καθώς και τους συναδέλφους του SV2TEV.
73 de sv2clx.

Akatanomastos
26/08/2007, 10:11
re kolopaida, eseis exete gemisei ton aera me radiokimata?:mad:
:a21: :a21: :a21: :alien: :alien: :alien: :alien:

gia mezefteite

veagle
26/08/2007, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
re kolopaida, eseis exete gemisei ton aera me radiokimata?:mad:
:a21: :a21: :a21: :alien: :alien: :alien: :alien:

gia mezefteite

:alien: :alien: :alien: :alien: !!!

:lol:

Greg61
08/10/2007, 19:22
:beer: