PDA

View Full Version : Κολλημένη ντίζα...



chaly honda
19/08/2007, 08:53
Παιδιά για άλλη μια φορά χρειάζομαι την βοηθεια σας...

Η ντίζα που πάει στην αντλία λαδιού είχε ακουμπήσει στην εξατμιση και έλλιωσε το μάυρο εξωτερικό προστατευτικό που έχει το καλώδιο απο το οποίο μέσα περνά η ντίζα...

Όταν πάγωσε το πλαστικό φράκαρε η ντίζα και τώρα παρόλο που την ξεκόλλησα πηγαινοέρχεται με δυσκολία... Έχω ήδη παραγγείλει καινούργια αλλά επειδή είναι τυποποιημένη και είναι και aprilia (δεν θέλω σχόλια....) θα κάνει κανα δυό εβδομάδες να έρθει...

Μήπως μπορώ να της βάλω κάτι να πηγαινοέρχεται πιο εύκολα γιατι τώρα δεν μπορεί το ελατήριο της αντλίας να την επαναφέρει... Έχω δοκιμάσει πετρέλαιο και λάδι για δίχρονα αλλα πάλι δυσκολεύεται πολύ... Τί να κάνω???

kiriakost
19/08/2007, 09:21
Παρε ένα μαχαίρι και κόψε τελείως το πλαστικό γύρω από το κάψιμο , να μείνει γυμνό το μακαρόνι της ντιζας περίπου 10 εκατοστά .

Ζέστανε το με έναν αναπτήρα ... θα ξεκολλήσει .... ρίξτου λαδί εξωτερικά , και δούλεψε την μανέτα συνέχεια για 2 λεπτά ...... μετά από αυτό είσαι έτοιμος για βόλτα . ;)

FZR1000
19/08/2007, 13:23
Αυτη η ντιζα δεν εχει σχεση με μανετα..

εγω λεω βγαλε την ντιζα κοψε και αφαιρεσε το πλαστικο σ εκεινο το σημειο καψτο να καει το πλαστικο που ειναι μεσα οσο γινεται οπως ειπε κ ο κυριακος και τελος λαδωσε την ντιζα με λαδι μηχανης κ κουνα την να στρωσει.

chaly honda
19/08/2007, 19:06
Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια... Θα το δοκιμάσω και θα σας πω αποτελέσματα... Πιστεύω ότι θα πετύχει...

kiriakost
19/08/2007, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από chaly honda
αντλία λαδιού

Ελα καλά , καμάναμε κε έναν λαθωοσσ :lol: μικρούλι .. τόσο δα ;)

Αντε πάρε κατσαβίδια ... και τρέχα ααα :lol: