PDA

View Full Version : FAZER kai Lastixa



sfb42
01/10/2004, 09:11
Geia sas magkes. Tha ithela vasika na matho, an xerei kaneis

1. Ta mamisia ta lastixa toy FZR600 2002 montello, ti pieseis theloun

2. Poia alla lastixa einai kala gia to sigkekrimeno mixanaki. Giati eimai na ta allazo

THEOD
01/10/2004, 10:45
PIRELLI DIABLOS φυσικά... Θέλει και ρώτημα ?

Στο FZS600/02 τα δούλευα 34-38 μονοκάβαλλος και ανέβαινα σταδιακά μέχρι το 36-42 με πλήρες φορτίο.

superfour
01/10/2004, 14:52
Συμφωνώ με Theod (αν και έχει γεράσει και τα χάνει που και που :hypnotize ) αλλά θα προτείνω και Bridgestone BT-092 (ή 090??) all-weather και σε πάρα πολύ καλή τιμή (πολύ φθηνότερα από τα diablo βασικά)

εγώ στα "μαμά" παίζω με 32-36 και 34-38 ενίοτε

ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!:wave2:

tamis
04/10/2004, 17:10
egw pou exw to 04 fazer ti kanw? exw ta brigestone 020 pou einai ta poio sklira kai poio touristika ap ola... to thema einai oti thelw na allaksw to pisw afou to efaga me tis skoupes o malakas alla... mporw na exw auto pou exw mprosta kai na allaksw mono to pisw i tha allaksei i gewmetria tis mixanis ktl? thelw na balw ta brigestone 0 14s ta kainougia eseis ti lete?

THEOD
04/10/2004, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από tamis
egw pou exw to 04 fazer ti kanw? exw ta brigestone 020 pou einai ta poio sklira kai poio touristika ap ola... to thema einai oti thelw na allaksw to pisw afou to efaga me tis skoupes o malakas alla... mporw na exw auto pou exw mprosta kai na allaksw mono to pisw i tha allaksei i gewmetria tis mixanis ktl? thelw na balw ta brigestone 0 14s ta kainougia eseis ti lete?

Αλλαξέ τα ΚΑΙ τα 2...
Μόνο με ταιριασμένο σετ ελαστικών θα φχαριστηθείς την μηχανή.

Εγω πάντως πολύ σύντομα τελειώνω τα Dunlop και πάω καρφί για Pirelli Diablos...

illuminatios
08/10/2004, 12:15
Αν θες να οδηγήσεις...
Pirelli :evil:

tamis
19/10/2004, 18:50
re paidia wraia kai kala alla posa xiliometra kanon mexri na teleiwsoun ta lastixa? as poume me ta Pirelli Diablo posa xiliometra kaneis mexri na thes kainourgia kai me ta
brigestone bt-014s ayta pou einai sti mesi sklirotera kai stis akres malakotera posa xiliometra kaneis? giati entaxei na pianei to lastixo alla min thelw kai kathe 10.000 km allo set lastixa...:confused:

Θάνος
19/10/2004, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από tamis
alla min thelw kai kathe 10.000 km allo set lastixa...:confused:

Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ 10.000 km ΛΑΣΤΙΧΑ!

Κάθε 6.000... άντε με το ζόρι 8.000 με τα Diablos! :D

tamis
21/10/2004, 13:49
ti lete re kathe 6-8000 km!!! exw ta bt 20 brigestone ta exw 16.000 panw kai akomi den fagwthikan!!! o filos me o10s ta exei 14.000 km kai einai se polu kali katastasi akoma!!! re paidia to xagiabusa thelei kathe 5000 km allagi lastixo kai einai me diafora i poio lastixofagos mixani to fazer mou tha ta trwei kathe 6000km???? eiste treloi? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

THEOD
21/10/2004, 14:28
Σε γενικές γραμμές ένα τετρακύλινδρο 600άρι θα φάει τα sport-touring λάστιχα σε 10000-15000χλμ, ενώ τις πιο μαλακές souper-sport γόμμες σε περίπου 8000-12000χλμ.

Τα 1000άρια λόγω αυξημένης ροπής θα κάνουν το ίδιο περίπου στα 2/3 των χιλιομέτρων.

Ο κύριος παράγοντας όμως συνεχίζει να είναι ο οδηγός, που με το δικό του ήρεμο ή επιθετικό στυλ οδήγησης καθορίζει και την διάρκεια ζωής των ελαστικών.

Συγχρόνως θεωρώ ότι ένα λάστιχο που έχει φορεθεί μια 2ετία και πάνω, έχει ήδη χάσει κατά πολύ τις ιδιότητες της γόμμας του άσχετα αν έχει κάνει λίγα χιλιόμετρα και το όριο φθοράς είναι ακόμα μακρυα...

THEOD
21/10/2004, 17:44
[i]me ta brigestone bt-014s ayta pou einai sti mesi sklirotera kai stis akres malakotera [/B]

Aυτό ισχύει για ΟΛΑ τα αξιοπρεπή radial λάστιχα των στρήτ μηχανών.

Οι κατασκευαστές ελαστικών ξέρουν (αυτό έλειψε να μην ήξεραν) ότι μια μοτοσικλέτα περνάει το 80% της ζωής της σε όρθια θέση.
Έτσι κατασκευάζουν το λάστιχο με τέτοιο τρόπο που να διαθέτει σκληρότερη γόμμα και πιο άκαμπτο σκελετό στην κεντρική του ζώνη και μαλακότερη γόμμα προοδευτικά προς τις άκρες του.
Έτσι πετυχαίνουν και κράτημα και αξιοπρεπή ωφέλιμη ζωή.

Όπως επίσης ξέρουν ότι το πίσω λάστιχο δέχεται διαφορετικές φορτίσεις από το μπροστινό, γιαυτό η γόμμα του και η κατασκευή του σκελετού του είναι διαφορετική από το ΙΔΙΟ μπροστινό.
Δεν υπάρχει λοιπόν λόγος για πάντρεμα διαφορετικών ελαστικών μπρός-πίσω.
Συνήθως τον καλύτερο συνδυασμό κρατήματος, σταθερότητας και ωφέλιμης ζωής τον έχουμε με ΤΑΙΡΙΑΣΜΕΝΑ ελαστικά.

SAM46
04/12/2004, 13:53
ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΤΑ PIRELLI DIABLO?

tai
04/12/2004, 15:07
Ριχτε καμιά τιμή μάγκες.

stukas
04/12/2004, 19:27
re mages ego exo kanei sto diko mu peripou 16000km k ta lastixa einai mia xara(bebaia odhgao synthrhtika)-pisteyo oti megalo rolo paizei pos odhgas alla asxeta me ayto meta apo kapoia xronia exo akusei oti to lastixo 'xerenetai',einai alh8eia?pantos exo prosexei oti ta dika mu-mamisia bt 20-glistrane PARAAAAA POLY sto vregmeno...ps:kamia volta kaneis?ante re ti kanete?!!!:ninja:

idi
04/12/2004, 21:00
σημ τα diablo ειναι supersport λαστιχα...

κανουν αναλογα τη διασταση (και το μαγαζι...)
απο 250 μεχρι 370 ευρω το ζευγος

THEOD
04/12/2004, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
σημ τα diablo ειναι supersport λαστιχα...

κανουν αναλογα τη διασταση (και το μαγαζι...)
απο 250 μεχρι 370 ευρω το ζευγος


Λάθος φίλε Idi...
Τα Diablos βγαίνουν σε 2 εκδόσεις. Τα απλά που χαρακτηρίζονται ως σπόρ-τούρινγκ και τα Diabloς-corsa που θεωρούνται σούπερ-σπόρ.
Εγω μιλάω για τα απλά και μάλιστα από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι βγάζουν και αρκετά χιλιόμετρα. Στο προηγούμενο Φέιζερ είχα γράψει με αυτά περίπου 6000χλμ, και μόλις είχαν αρχίσει να δείχνουν τα πρώτα σημαδια φθοράς. Προφανώς θα βγάζανε πάνω από 10-12.000χλμ μέχρι την αντικατάστασή τους....

idi
04/12/2004, 22:09
οχι φιλε THEOD τα diablo ειναι καθαρα supersport λαστιχα (κορονα SS) ασχετα οτι κανουν μια χαρα για tοuring
και βγαζουν αρκετα χλμ

κοιτα στο site www.pirellimoto.com

DIABLO

New Supersport Ultra-performing tire to ride your bike in all weather conditions with an incredibly light handling for all tire life.

THE FEELING OF FREEDOM IN SPEED!

• Diablo allows an easy and fully safe achievement of the highest performances, thanks to its compound/tread design combination, and it offers a balanced and precise behaviour, always maximising the contact patch to ground at every lean angle.

• Performance and feelings of riding are not compromised by wet road conditions, thanks to Diablo tread pattern design, which assures perfect water drainage and excellent wet grip till tyre shoulder. On wet roads, Diablo warms up quickly and keeps naturally the trajectory, helping powerful braking without running into blockings or slippage thanks to its outstanding water drainage and compound.

• Diablo offers a better Supersport mileage and higher trust on tyre responses to bike driving. This is the results of the innovative Pirelli QUADROPLEX technology on the rear tyre, which allows the creation of an extrusion with "mini-flanks" of optimized stiffness, for a more uniform wear of tread pattern also under the highest stresses.

βγαζει και racing τα "diablo corsa" (εχω βαλει μπροστα στο Ζ μου εγω) που ειναι 50-50 (50% πιστα - 50% δρομου)

kostasfazer
05/12/2004, 21:06
Πήγα και ρώτησα για τα Diablo και μου είπανε 360 το ζευγάρι. απ ότι μου είπε και ο υπάλληλος ο μέσος όρος ζωής τους είναι 6-8 χλμ ανάλογα την χρήση. Και σκέφτομαι, εγώ κάνω Αθήνα Θεσσαλονίκη 3-4 φορές το χρόνο, μια δυο φορές Ιεράπετρα και πάνε τα έφαγα σε 6 μήνες χωρίς καθημερινή χρήση μιας και χρησιμοποιώ το παπί. Τι λέμε ρε γαμώτο πολλά λεφτά.
:rolleyes: :rolleyes:

THEOD
05/12/2004, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasfazer
Πήγα και ρώτησα για τα Diablo και μου είπανε 360 το ζευγάρι. απ ότι μου είπε και ο υπάλληλος ο μέσος όρος ζωής τους είναι 6-8 χλμ ανάλογα την χρήση. Και σκέφτομαι, εγώ κάνω Αθήνα Θεσσαλονίκη 3-4 φορές το χρόνο, μια δυο φορές Ιεράπετρα και πάνε τα έφαγα σε 6 μήνες χωρίς καθημερινή χρήση μιας και χρησιμοποιώ το παπί. Τι λέμε ρε γαμώτο πολλά λεφτά.
:rolleyes: :rolleyes:

Δεν νομίζω...
Θα βγάλουν παραπάνω χιλιόμετρα (μιλάμε για τα απλά-όχι τα Diablo corsa), ειδικά σε ταξίδια όπως περιγράφεις.
Το μόνο πρόβλημα που θα έχεις γράφοντας χιλιόμετρα στην εθνική θα είναι το τετραγώνισμα του προφίλ τους. Αυτό αντιμετωπίζεται με μερικά στριφτερά χιλιόμετρα μια στο τόσο.
Αν όμως η χρήση τους περιορίζεται σε ταξίδια τέτοιου τύπου καλύτερα να διαλέξεις κάποιο πιο τουριστάδικο λάστιχο.

Θάνος
05/12/2004, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasfazer
Πήγα και ρώτησα για τα Diablo και μου είπανε 360 το ζευγάρι. απ ότι μου είπε και ο υπάλληλος ο μέσος όρος ζωής τους είναι 6-8 χλμ ανάλογα την χρήση. Και σκέφτομαι, εγώ κάνω Αθήνα Θεσσαλονίκη 3-4 φορές το χρόνο, μια δυο φορές Ιεράπετρα και πάνε τα έφαγα σε 6 μήνες χωρίς καθημερινή χρήση μιας και χρησιμοποιώ το παπί. Τι λέμε ρε γαμώτο πολλά λεφτά.
:rolleyes: :rolleyes:

Κι εγώ συμφωνώ με αυτό το νούμερο. 6-8 χιλιάδες χλμ είναι το όριο τους αν θες να έχεις ένα καλό και ασφαλές λάστιχο. Αν περιμένεις να δεις τα λινά για να το αλλάξεις ή οδηγείς πολύ συντηρητικά, τότε μπορεί να σου βγάλουν και παραπάνω.

lazy
06/12/2004, 07:46
Κύριοι, εγώ έχω τα Metzeler roadtec z6.Μεχρι στιγμής κανένα πρόβλημα και τα έχω 9000κμ και είναι σαν καινούργια. Ομολογώ πως δεν το ζορίζω ιδιαίτερα.
Είχαν τον Ιούνιο κάπου στα 310euro το ζευγαρι.

THEOD
12/12/2004, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
Κι εγώ συμφωνώ με αυτό το νούμερο. 6-8 χιλιάδες χλμ είναι το όριο τους αν θες να έχεις ένα καλό και ασφαλές λάστιχο. Αν περιμένεις να δεις τα λινά για να το αλλάξεις ή οδηγείς πολύ συντηρητικά, τότε μπορεί να σου βγάλουν και παραπάνω.

Συνονόματε...Προφανώς μιλάς από την εμπειρία σου στο 1000...
Στο 600 θα βγάλουν παραπάνω χιλιόμετρα. Δεν έχουν την ίδια ροπή τα μηχανάκια...
Τουλάχιστον στο προηγούμενο Φέιζερ που τα φόραγα είχα γράψει 6.000 χλμ και μόλις είχαν αρχίσει να δείχνουν τα πρώτα σημάδια φθοράς. Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, με μικτή οδήγηση στο 600 τα υπολογίζω για αρκετά πάνω από 10.000χλμ.

ΓΙΩΡΓΟΣ Δ.
12/12/2004, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Συνονόματε...Προφανώς μιλάς από την εμπειρία σου στο 1000...
Στο 600 θα βγάλουν παραπάνω χιλιόμετρα. Δεν έχουν την ίδια ροπή τα μηχανάκια...
Τουλάχιστον στο προηγούμενο Φέιζερ που τα φόραγα είχα γράψει 6.000 χλμ και μόλις είχαν αρχίσει να δείχνουν τα πρώτα σημάδια φθοράς. Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, με μικτή οδήγηση στο 600 τα υπολογίζω για αρκετά πάνω από 10.000χλμ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΕΧΩ ΤΑ DIABLO (365 ΕΥΡΩ) ΑΠΟ ΤΟΝ 9ο 2004 ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 6000 ΧΛΜ.
ΤΩΡΑ ΕΔΕΙΞΑΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΜΙΚΡΗΣ ΦΘΟΡΑΣ.
ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑ (ΚΑΙ ΦΑΓΑΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ, ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ).
ΚΑΙ ΔΕΝ ΟΔΗΓΩ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΓΩΘΕΙ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ. ΟΥΤΕ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΤΑ 350-400 ΕΥΡΩ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΥ.
ΘΕΩΡΩ ΤΑ DIABLO ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΑ 600ΑΡΙΑ. ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΜΜΙΣΙΑ DUNLOP ΚΑΙ ΤΑ BT 20 KAI ΑΝ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ME 13000 ΧΛΜ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ.
''ΙΔΩΜΕΝ''