PDA

View Full Version : Αρχαριος



vega
21/08/2007, 11:41
Χαιρετε φιλοι...

Από μικρό παιδί, πάντα με συνάρπαζε η εμπειρία να οδηγώ μια μηχανή.
Πάντα μου αρεσε η ανεξαρτησία που σου δίνει, η ελευθερία και γενικοτερα το συναίσθημα που είμαι σίγουρος οτι όλοι οι αναγνώστες αισθανεστε όταν την καβαλάτε :)

Στο θέμα μας τώρα...
Είμαι 24 χρονων και φετος αποφασισα να κάνω το ονειρο μου πραγματικοτητα, αν και ΟΛΟΙ, φιλοι και συγγενεις με αποτρέπουν με τα γνωστα επιχειρηματα της επικινδυνοτητας της μηχανης.
Ομως μέσα μου δεν αντέχω αλλο... Παιδιά βλεπω καθημερινα στον ύπνο μου οτι επιτέλους απέκτησα μηχανη...
Ενας φίλος απεκτησε πρόσφατα ενα αυτόματο scooter 250cc της Piaggio. Ομορφο δεν μπορω να πω και αρκετα νευρικο. Εκεινη την περιοδο ηθελα να παρω "μεγαλύτερη" μηχανή αλλά όταν είδα το scooter μου άρεσε και σε συνδιασμο με τις απόψεις των δικών μου (Μάνα) λέω, ας παρω ενα μικρό για αρχή και μετά βλεπουμε.

Λίγες μέρες αργότερα μιλησα με έναν "έμπειρο" οδηγο μοτοσυκλετας και μου είπε οτι τα αυτόματα δεν πολυ-αξίζουν γιατί "πέφτουν" και οτι πάντα η καλύτερη λύση ειναι η μηχανή με μηχανικό κιβώτιο απο άποψη συμπεριφοράς και ασφάλειας.

Εγώ ως τώρα ζήτημα να εχω οδηγήσει 15 ώρες μηχανάκι, αλλά θελω να πάρω και μάλιστα εχω δει 2 μοντέλα που μου έχουν πάρει την καρδιά. Το ένα ειναι το HORNET 600 (http://www.honda.gr/honda/motorcycles_new/inner2.cfm?menu_id=2&moto_id=6&model_id=130&action=colors) και μετά το FZ6 S2/ ABS (http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/fz_series/fz6_s2.jsp?view=explorer ).

Σαν οδηγός αυτοκινήτου είμαι άριστος και είμαι σίγουρος οτι και με τη μηχανή θα τα καταφέρω μια χαρά.

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για το αν πρέπει να πάρω μικρή ή μεγαλη μηχανη για αρχή. Αξίζει να αναφερω οτι εχω ακουσει περιπτώσεις ατόμων που ξεκίνησαν με μεγάλη μηχανη και δεν είχαν κανενα πρόβλημα...οπως και το αντίθετο βεβαια...

Χαιρετισμους, ευχαριστω προκαταβολικά...

DUKASII
21/08/2007, 11:50
Για μενα ξεκινα απο κατι μονοκυλινδρο....εντουρο η σμ αλαφρυ με ευκολη συμεριφορα και με λογικες επιδοσεις για αρχαριο.

αν το παρεις το μαθεις το βαρεθεις το πουλας και πας για τον μεγαλο σου ερωτα μετα.


μη βιαστεις.


ολα στο καιρο τους.


παρε μαζι με τη μοτο ΑΚΡΙΒΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ..ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΚΡΑΝΗ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΣΙΓΑΡΟ..

ΠΑΡΕ ΜΠΟΥΦΑΝ ΚΑΝΑ ΜΠΟΤΑΚΙ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ ΚΑΙ αφου παρεις και τη μοτο...


να πας σε ενα παρκινγκ να κανεις εξασκηση σε φρένα πανικου..να δεις και τις αντιδρασεις τησ μοτο οταν γινεται αυτο ωστε να μην βρεθεις προ εκπληξεως οταν με το κακο γινει κατι τετοιο σε δημοσιο δρομο και με διαφορα εμποδια να σε πλησιάζουν.

Cpt. Haddock
21/08/2007, 11:50
Καλώς ήρθες...

Στο δίλλημα σκουτερ ή μηχανή, η απάντηση έχει να κάνει με τη χρήση για την οποία το προορίζεις. Αν θες μετακινήσεις στην πόλη για δουλειά, το σκουτερ ειναι ιδανικό.

Για οτιδήποτε άλλο χρειάζεσαι "κανονική" μηχανή.

Επίσης, εγω λέω πάντα οτι η πρώτη μηχανή καλό ειναι να ειναι μεταχειρισμένη.

Φρόντισε εξ' αρχής να επενδύσεις σε εξοπλισμό (κράνος, γάντια, μπουφάν, παντελόνι, μπότες κλπ)

:wave2: :wave2: :wave2:

Stelth
21/08/2007, 11:54
Καλώς ήρθες vega στην παρέα μας

Ένα καλός ήρθες και τπτ άλλο γιατί δεν λες για πού θέλεις τη μηχανή (πόλη, ταξίδια, δικάβαλος ή μόνος) ?

Defiant
21/08/2007, 11:54
Και τα 2 ειναι γυμνα και καλα μηχανακια σε γενικες γραμμες

θα πρεπει να ξερεις ομως οτι αν θες να πας καμια μακρινη εκδρομουλα, δεν ειναι και οτι καλυτερο λογω ελειψης fairing, δλδ θα υποφερεις απο τον αερα οταν πηγαινεις με πανω απο 120χλμ περιπου

αρκετα φιλικα επισης και τα 2, αλλα νομιζω οτι αφου δεν εχεις αλλη εμπειρια απο 2τροχα, καλυτερα να πας αρχικα σε κατι μικροτερο

πες μας αν θες, ποσα χρηματα θες να διαθεσεις και τι σκοπευεις να κανεις με την μηχανη για να σε βοηθησουμε καλυτερα

Καλωσορισες :wave2:

vega
21/08/2007, 12:06
Καλώς σας βρήκα...

Γενικά τα δύο μηχανάκια που ανέφερα τα βρήκα ιδιαιτερα ελκυστικα στην τιμή.

Το ποσό που θέλω να δώσω ειναι γύρω στις 8.000,00 ευρώ χωρίς εξοπλισμό.

Η χρήση που φαντάζομαι και θέλω να κάνω, είναι : σίγουρα καποια δρομολόγια στη πόλη, αλλά σχετικα άνετα γιατί δουλεύω στο Μαρούσι και μένω Κατεχάκη αλλά περισσοτερο, μεγάλες βόλτες και ταξιδια. Να αναφέρω οτι έχω κοπέλα, δλδ θα έχω συνεπιβατη :p

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)

Cpt. Haddock
21/08/2007, 12:15
Αρα ξεχνάμε το σκουτερ

Ξεκίνα με κάτι απο αυτά που σου είπε ο Dukas II πιο πάνω και οταν εξοικειωθείς παίρνεις αυτό που θες.

:beer: :beer: :beer: :beer:

Defiant
21/08/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από vega
Καλώς σας βρήκα...

Γενικά τα δύο μηχανάκια που ανέφερα τα βρήκα ιδιαιτερα ελκυστικα στην τιμή.

Το ποσό που θέλω να δώσω ειναι γύρω στις 8.000,00 ευρώ χωρίς εξοπλισμό.

Η χρήση που φαντάζομαι και θέλω να κάνω, είναι : σίγουρα καποια δρομολόγια στη πόλη, αλλά σχετικα άνετα γιατί δουλεύω στο Μαρούσι και μένω Κατεχάκη αλλά περισσοτερο, μεγάλες βόλτες και ταξιδια. Να αναφέρω οτι έχω κοπέλα, δλδ θα έχω συνεπιβατη :p

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)

Γυμνο μηχανακι τοτε δεν σου κανει

οποτε δες ποιο σου αρεσει απο τα

Honda CBF 600S

Yamaha Fazer 600

Suzuki Bandit 650

Kawasaki Z750s

Kawasaki ER6F

αν επιμενεις για κατι street στα 600cc περιπου

θα ελεγα ομως να το σκεφτεις καλυτερα για μικροτερο στα 400cc περιπου και μεταχειρισμενο

πχ CB400F

MikeG
21/08/2007, 12:23
Αφού έχεις κοπέλα & θα θες και να τη φορτώνεις για τα ταξιδάκια...Οπότε θες ένα άνετο μηχανάκι..
Θα σου πρότεινα το V-strom 650 παρότι δε το γουστάρω..Γενικά κάτι σε on-off..Ρίξε μια ματιά και στο BMW f650GS, εγώ αυτό έχω & κάνω τα πάντα μαζί του:p.
Τσέκαρε & το Kawasaki Er6f (άσχετο με ον οφφ:D) \

:wave2:

Sotirios
23/08/2007, 07:54
Καλώς ήρθες σου φιλε vega.

Είμαι 25 και τώρα μολύνθηκα με το μικρόβιο. Αν υπήρχαν χρήματα περισευόμενα ίσως να ξεκινούσα όπως λένε πιο πάνω με μικρότερου κυβισμού μηχανές και εν συνεχεία σε άυτό που μου γυάλισε, αλλά εφόσον δεν περισεύουν και θεώρησα και εγώ τον εαυτό μου σχετικά σωστό οδηγό(δεν τρέχω πολύ πάνω από όλα) πήγα με την μια στο cbf600s abs όπου και γούστραρα.

Η αλήθεια είναι οτι θέλει αρκετή προσοχή καθότι όσα φέρνει μια στιγμή (ειδικα με την μηχανή) δε τα φέρνει μια ζωή. Υπήρχαν και φορές που ξέφυγα και από άγιο δεν έγινε στραβή καθώς έφτασα σε οριακά επικίνδυνα σημεία (καθότι και άπειρος).

Έχω την μηχανή 6 μήνες και οι συμβουλές που μπορώ να δώσω από τις λίγες εμπειρίες μου είναι να πάρεις αυτό που θές με την μία (αρκεί να μην είναι καμιά χιλιάρα ή κανα τρελλό ss εκεί δεν μπορώ να πώ τίποτα). Υπερβολική προσοχή και ποτέ μην πιέζεις καταστάσεις, άσε να μάθεις τα όριά σου σιγά σιγά. Ότι και ναναι να χει σίγουρα abs. Δεν συζητάω εξοπλισμό το θεωρώ αυτονόητο οτι θα πάρεις οτι περισσότερο μπορείς να διαθέσεις χρήματα. Για μαθήματα που λένε πολλοί είναι σίγουρα σωστό αλλά δεν το βρίσκω και τόσο εύκολο. Και πολύ πολύ προσοχή στην αρχή μετά θα σου έρχεται από μόνη της η προσοχή σε πολλά.
Να σαι καλά και καλή απόφαση

Xapns
23/08/2007, 08:15
Φίλε καλώς ήρθες.

Η δική μου γνώμη είναι να ξεκινήσεις με κάτι μικρό και εύχρηστο( όχι σκούτερ). Αν όπως λες "ζήτημα να έχω κάνει 15 ώρες" οδήγηση μηχανής, τότε πιστεύω ότι καλό θα ήταν να δώσεις στον εαυτό σου λίγο χρόνο προσαρμογής. Από εσένα θα εξαρτηθεί πόσος θα είναι αυτός ο χρόνος.
Ένα άλλο ζήτημα που χρειάζεται προσοχή είναι αυτό του συνεπιβάτη. Την κοπέλα σου να την βάλεις πάνω στη μηχανή μόνο όταν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι θα την κατεβάσεις ακέραια και ότι θα παραμείνει κοπελιά σου και μετά τη βόλτα που θα της κάνεις.
Είναι καλός ο ενθουσιασμός, αλλά και η ζωή είναι το μόνο που έχουμε κατά δικό μας.

Είμαι σίγουρος πως θα βρεις τη λύση και θα ενταχθείς στη μεγάλη οικογένεια της μοτοσικλέτας αποκομίζοντας φανταστικές εμπειρίες.

Να είσαι πάντα καλά. :beer:

Gandalf dr685sm
23/08/2007, 08:35
και τα δύο μηχανάκια που αναφέρεις είναι αρκετά εύχρηστα και θα σου προσφέρουν αυτό που θέλεις. Ο μόνος λόγος ίσως που θα διάλεγα προσωπικά το FZ είναι επειδή έχει fairing και ABS(σημαντικότατο για αρχάριο αναβάτη). Έτσι θα έχεις κατά τι καλύτερη προστασία απο αέρα αλλά και παθητική ασφάλεια.

Μερικά πράγματα τώρα.

Σαν νέος αναβάτης θα πρέπει να ξέρεις οτι.

1) Οπωσδήποτε θές πολύ καλό εξοπλισμό. Ενα 5% της τιμής της μηχανής σου να το υπολογίσεις μόνο για κράνος (περίπου 400€) που θα είναι κάτι καλό. Υπόλογισε μπουφάν , μπότες , γάντια αρχικά. Θεωρώ οτι περίπου με 1000-1200€ είσαι υπερκαλύμένος. Μην το αναιρέσεις το μπουφάν και τις μπότες , γιατί ειδικά σε βροχές και στα αρκετά χιλιόμετρα , τίποτα συμβατικό δεν μπορεί να τα αντικαταστήσει.

Προσοχή λοιπόν στον εξοπλισμό σου.

2) Η μηχανή δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την οδήγηση του αυτοκινήτου. Θέλει τεράστια προσοχή , αμυντικότατη στάση οδήγησης και την νοοτροπία πως ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΡΙΞΟΥΝ. Οι Ελληνικοί δρόμοι είναι ενας μικρός πόλεμος όσον αφορά την οδήγηση μηχανής. Ούτε σε βλέπουν , ούτε δίνουν δεκάρα αν κινείσαι εκείνη την στιγμή μαζί τους. Προσοχή λοιπόν , ειδικά μέσα στην πόλη. Θα έλεγα οτι το καλύτερο είναι να βρείς μια παρέα που σε εκδρομές μαζί τους, θα μπορείς να πάρεις μια πρώτη γέυση των "βασικών".

3)Κλοπή!! ύπάρχουν threads X threads μέσα στο forum για το πως και το τι πρέπει να κάνεις για να προστατεύσεις την μηχάνή σου απο ψύρισμα και ολική κλοπή. Πανάκεια βέβαια δεν υπάρχει , αλλά μπορείς να τους δυσκολέψεις πάρα πολυ και να κερδίσεις χρόνο για να μην στην "φάνε".

4)Αναβάτης... μια μπερδεμένη ιστορία! Η μηχανή έχει άλλη νοοτροπία οδήγησης και ο/η συν-αναβάτης αλλάζει την οδική συμπεριφορά της στον δρόμο , σε τεράστιο βαθμό. Πρόσεχε ιδιαίτερα όταν κουβαλάς και δεύτερο άτομο και να ξέρεις οτι ο μόνος που μπορεί να το προστατεύσει (σε σύγκριση με την ζώνη του αυτοκινήτου) είσαι αποκλειστικά και μόνο εσύ.

Οδήγησε συντηρητικά με την κοπέλα σου απο πίσω και αν σε "τρώει" η δεξιά χούφτα στο γκριπ του γκαζιού, βάλτης "πάγο".

Σου εύχομαι καλούς δρόμους , με όποια μηχανή αποφασίσεις να πάρεις και καλώς ήρθες στην παρέα μας.


Gandalf

CPANTELO
23/08/2007, 10:35
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΙΚΕΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ. ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ Η ΟΔΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ. ΕΧΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΦΡΕΝΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΦΡΕΝΟ. ΙΣΩΣ Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΑ ΠΑΣ ΚΑΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΣΑΝ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ ΠΙΣΩΚΙΝΗΤΟ ΑΜΑΞΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΗΡΕΜΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣΑΙ. ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΜΕΡΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΙΝΗΣΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΟΠΟΤΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ . ΤΕΛΟΣ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ , ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩΣ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΛΑΤΡΕΨΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΟΙ 2 ΡΟΔΕΣ...

nickald
23/08/2007, 10:56
Μικρα, ευχρηστα, μονοκυλινδρα,ον οφ, γυμνα, ντυμενα

Αυτα ακουγα οταν πηρα την GSR τον Απριλιο χωρις να εχω καμια εμπειρια σε μηχανη (ενα παλιο σκουτερ ειχα πριν τον κατακλυσμο του Νωε) και τελικα τους εγραψα ολους και πηρα την μηχανη που γουσταρα.

Και ξερεις πως την πηρα? Στα φαναρια την ειδα και την ερωτευτικα....

Οποτε παρε αυτη που γουσταρεις και γραψτα ολα στα @@ σου. Απλα προσοχη μεχρι να μαθεις και θα εισαι ΟΚ.

Καλως ηρθες στην παρεα μας

vega
23/08/2007, 15:40
Καλησπερα και πάλι παιδια.

Διαβασα τα μυνηματα σας κ πραγματικα μου λυνουν τα χερια! Θελω να πω οτι με εχουν βοηθησει παρα πολυ στις σκεψεις μου για το τι θα παρω :)

Τη Δευτερα που μας ερχεται ξεκιναω για το δίπλωμα. Οποτε θα παρω τις πρωτες κρυαδες !

Παντως τον εξοπλισμο τον ειχα δεδομενο στο μυαλο μου και ειδα τωρα τελευταια οτι οι τιμες μπορουν να πανε πολυ ψηλα. Παντως εκει δε θα τα λυπηθω τα χρηματα γιατι ειναι σημαντικο θεμα.

Τωρα για μηχανακι ειμαι πολυ στο Hornet 600 με ABS, που κοστιζει λιγο παραπανω αλλα τι να κανεις χρειαζετε.

Ευχαριστω και παλι, σοβαρα με βοηθατε πολυ :)

costas81
23/08/2007, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από vega
Καλησπερα και πάλι παιδια.

Διαβασα τα μυνηματα σας κ πραγματικα μου λυνουν τα χερια! Θελω να πω οτι με εχουν βοηθησει παρα πολυ στις σκεψεις μου για το τι θα παρω :)

Τη Δευτερα που μας ερχεται ξεκιναω για το δίπλωμα. Οποτε θα παρω τις πρωτες κρυαδες !

Παντως τον εξοπλισμο τον ειχα δεδομενο στο μυαλο μου και ειδα τωρα τελευταια οτι οι τιμες μπορουν να πανε πολυ ψηλα. Παντως εκει δε θα τα λυπηθω τα χρηματα γιατι ειναι σημαντικο θεμα.

Τωρα για μηχανακι ειμαι πολυ στο Hornet 600 με ABS, που κοστιζει λιγο παραπανω αλλα τι να κανεις χρειαζετε.

Ευχαριστω και παλι, σοβαρα με βοηθατε πολυ :)


ωραιο μηχανακι αλλα καλο ειναι να μαθεις σε κατι μικροτερο!!

toulis
24/08/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από vega
Καλησπερα και πάλι παιδια.

Διαβασα τα μυνηματα σας κ πραγματικα μου λυνουν τα χερια! Θελω να πω οτι με εχουν βοηθησει παρα πολυ στις σκεψεις μου για το τι θα παρω :)

Τη Δευτερα που μας ερχεται ξεκιναω για το δίπλωμα. Οποτε θα παρω τις πρωτες κρυαδες !

Παντως τον εξοπλισμο τον ειχα δεδομενο στο μυαλο μου και ειδα τωρα τελευταια οτι οι τιμες μπορουν να πανε πολυ ψηλα. Παντως εκει δε θα τα λυπηθω τα χρηματα γιατι ειναι σημαντικο θεμα.

Τωρα για μηχανακι ειμαι πολυ στο Hornet 600 με ABS, που κοστιζει λιγο παραπανω αλλα τι να κανεις χρειαζετε.

Ευχαριστω και παλι, σοβαρα με βοηθατε πολυ :)

Μάλλον δεν βοηθήθηκες καθόλου

Η οδήγηση της μηχανής βασίζετε σε μεγάλο βαθμό στις εμπειρίες που έχεις.

Αν αγοράσεις για αρχή ένα 600cc μηχανάκι κάποτε θα μάθεις να το οδηγάς βέβαια αλλά.

Θέλω να σε δω όταν θα πρέπει να μάθεις να ελέγχεις :

το μπροστινό σου σε περίπτωση μπλοκαρίσματος :)

Όπως βέβαια και το πίσω :)

Οπός και την πλάγιο ολίσθηση σε στροφή :)

Αλήθεια θα αγοράσεις τόσο ακριβό μηχανάκι και θα προσπαθήσεις να προκαλέσεις τέτοιες συνθήκες για να μάθεις να της ελέγχεις :confused:

Μάλλον θα είσαι πολύ πλούσιος :smilea:

Ένα πέσιμο μάλλον θα σου στοιχίσει πολύ περισσότερα από την αγορά μιας μικρής μεταχειρισμένης μηχανής για εκπαίδευση.

Η μήπως δεν θα προσπαθήσεις ποτέ από μόνος σου :nono:

Πάντως θα πρέπει να ξέρεις ότι ακόμα και το πέσιμο πρέπει να μάθεις πώς να το κάνεις με λιγότερες επιπτώσεις

Αλλά ξέχασα εσύ θα έχεις ABS γιατί να μάθεις τη σημαίνει μπλοκάρισμα τροχού :rotflmao:

Χωρίς πλάκα πάντως ξανασκέψου το

Αφού ώμος δεν σε ξέρω προσωπικά μπορεί να κανό λάθος και όσα λέω παραπάνω να είναι λαλακιες

Σε αυτήν την περίπτωση συγνώμη έχεις δίκιο
:wave2:

vega
24/08/2007, 18:38
touli σεβαστη η γνωμη σου και ειμαι σιγουρος οτι ολα τα λες για να με βοηθησεις.

σε καθε γραμμη θα απανταω αντιστοιχα στα επιχειρηματα σου. οχι επειδη ειμαι αντιρρησιας απλως για να γινει συζητηση και να βγαλουμε ακρη.

Οι εμπειριες ερχοντε εφ'οσον την αποκτησεις ετσι? Δε φανταζομαι να γεννιεται κανεις με τις εμπειριες.


το μπροστινό σου σε περίπτωση μπλοκαρίσματος
Όπως βέβαια και το πίσω
Οπός και την πλάγιο ολίσθηση σε στροφή

σε αυτα δεν απαντω καθως εμπεριεχονται ποιο πανω που σου λεω οτι τις εμπειριες τις συλλεγεις σιγα σιγα. Μπορει με ενα παπι να ειναι πιο ευκολο και με το 600αρι να ειναι ποιο δυσκολο.



Αλήθεια θα αγοράσεις τόσο ακριβό μηχανάκι και θα προσπαθήσεις να προκαλέσεις τέτοιες συνθήκες για να μάθεις να της ελέγχεις

αυτο δεν το πολυ-καταλαβα. Τι εννοεις τετοιες συνθηκες?

εεεε..οχι δεν ειμαι πλουσιος, νομιζω καποιος αναγνωστης ποιο πριν το ανεφερε το παραδειγμα που 8α σου πω τωρα. Αυτη τη στιγμη δεν εχω παιδια σκυλια γατια οποτε μπορω να δωσω καποια χρηματα μπροστα και τα υπολοιπα σε δοσεις, ενω αν δεν το κανω τωρα και στο κοντινο μελλον αποκτησω τα παραπανω ειμαι σιγουρος οτι με το μισθο που εχω δεν θα ειμαι σε θεση να πληρωσω δοσεις με αποτελεσμα να μην καταφερω να παρω μηχανακι.





Ένα πέσιμο μάλλον θα σου στοιχίσει πολύ περισσότερα από την αγορά μιας μικρής μεταχειρισμένης μηχανής για εκπαίδευση.

πολυ πιθανο αυτο συμφωνω.




Η μήπως δεν θα προσπαθήσεις ποτέ από μόνος σου

ουτε αυτο το καταλαβα...θα κανω τα μαθηματα που πρεπει και μετα θα κανω την αγορα...


Αλλά ξέχασα εσύ θα έχεις ABS γιατί να μάθεις τη σημαίνει μπλοκάρισμα τροχού

πιστεψε γνωριζω ποσο επικυνδινο μπορει να γινει το ABS στο αυτοκινητο ποσο μαλλον στη μηχανη...αλλα γενικα ειναι μετρο ασφαλειας.

σε ευχαριστω για το ποστ σου.

toulis
27/08/2007, 15:53
Φίλε

Χαίρομε που βλέπω ότι ενδιαφέρεσαι να το συζητήσεις

Ο λόγος που προσπαθώ να σε πείσω να αγοράσεις ένα μικρότερο μεταχειρισμένο μηχανάκι είναι σχετικά απλός.

Ενώ είναι εύκολο να συμβουλέψουμε κάποιον για τον τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να οδηγάει ( αμυντικά , χωρίς να θεωρεί ότι έχει προτεραιότητα , χρησιμοποιώντας αυτοκίνητα σαν ασπίδα και χίλια άλλα)
Το ακατόρθωτο πιστεύω είναι να καταφέρουμε να μεταδώσουμε σε κάποιον της αντιδράσεις που θα πρέπει να έχει σε κατάσταση πανικού (π.χ. γλιστρήματα, μπλοκαρίσματα, σχεδόν βέβαιο τρακάρισμα )

Στης παραπάνω καταστάσεις μετράει η τύχη βέβαια αλλά και η εμπειρία

Εμπειρία από τραχέα βέβαια κανείς μας δεν θέλει να έχει

Αλλά μπορούμε να αποκτήσουμε εμπειρία σε γλιστρήματα και μπλοκαρίσματα σχετικά ανώδυνα και με αρκετή αφάλια με την βούληση μας

Έτσι από όσο ξέρω οι περισσότεροι αναβάτες μόλις πάρουμε μια καινούρια μοτο φοράμε έναν καλό εξοπλισμό πάμε σε ένα ασφαλές δρόμο ( χωρίς κυκλοφορία χαδάκια παλούκια κ.τ.λ.π.) και ξεκινάμε φτάνοντας για αρχή τα φρένα στα όρια τους και μετά συνεχίζουμε με άλλους πειραματισμούς πάνω στην συμπεριφορά την μοτοσικλέτας μας.

Έτσι ξέρουμε περίπου πως θα συμπεριφερθεί η μηχανή αν μας τύχη κάποια παρόμοια κατάσταση.

Όταν μας τύχη η κακία στιγμή δεν σκεφτόμαστε πως θα αντιδράσουμε αντιδρούμε αυτόματα

Αυτά που περιέγραψα βέβαια μπορείς να τα κάνεις με οποιαδήποτε μηχανή

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι όσο ανεβαίνεις σε επιδόσεις τα περιθώρια διόρθωσης ελαττώνονται οι ταχύτητες ανεβαίνουν

Όσο πιο <<καλό>> είναι το μοτορι δηλαδή τόσο μεγαλύτερες απαιτήσεις έχει από εμάς
Μικρότερους χρόνους αντίδρασης και με ακριβέστερο έλεγχο κινήσεων.

Έτσι η παίρνεις ένα μικρό με μεγαλύτερα περιθώρια διόρθωσης σε λιγότερα χλμ η αγοράζεις το καλό και παιδεύεσαι περισσότερο για να μάθεις διακινδυνεύοντας και το μηχανάκι που αγαπάς σε κάθε προσπάθεια μάθησης.

Το ότι πρέπει να προκαλέσεις από μόνος σου καταστάσεις μπλοκαρίσματος και γλιστρήματος είναι δεδομένο για εμένα