PDA

View Full Version : Κορσική pros and cons



pksv
21/08/2007, 13:03
Επιστρέψαμε από τη Κορσική και εν αναμονή του ταξιδιωτικού ένας μίνι οδηγός με καλά και κακά, τώρα που τα έχω φρέσκα.

Γιατί και πώς να πάτε:

Απίστευτοι δρόμοι με στροφιλίκι εκατοντάδων χιλιομέτρων με ταυτόχρονα πανέμορφο τοπίο. Οι ευθείες σπανίζουν. Προσοχή λίγο στα αυτοκίνητα από αντίθετα γιατί η προσπέραση επιτρέπεται παντού!

Γενικά η φήμη ότι οδηγούν σαν τρελοί δεν είδα να ισχύει τουλάχιστον για τα δικά μας δεδομένα. (αλλά βλέπε παρακάτω για τα φλας)

Το ιδανικό φόρτωμα για σας είναι ένα Tide, δύο σετ σωβρακοφανέλες, μαγιό και σαγιονάρες. (δεν πάτε ποτέ σε track day με φορτωμένες μπαγκαζιέρες και βαλίτσες;)

Όμορφες παραλίες με ψιλή άμμό, δέντρα που φτάνουν μέχρι την θάλασσα, τουρκουάζ νερά και άνετες από άποψη κόσμου.

Όλοι εκτός από Γαλλικά μιλούν και Ιταλικά.

Σας αρέσει το camping. Υπάρχουν παντού άπειρα και πολύ ωραία. (ακόμα και πάνω στα βουνά).

Αρκετά όμορφα χωριά κυρίως τα ορεινά αλλά και μερικά παραθαλάσσια που δεν είναι εντελώς αλλοτριωμένα από τον τουρισμό.

Το νερό τους είναι παντού πόσιμο και μάλιστα ζητάς κανάτα-τσάμπα παντού.

Ποτά, καφέδες, κρουασάν και τα συναφή είναι πολύ φθηνότερα από την Ελλάδα.


Γιατί και πώς να ΜΗΝ πάτε:

Μην πάτε δικάβαλοι ή/και φορτωμένοι. Θα βλαστημήσετε που όλοι θα ξύνουν γόνατα και εσείς τις βαλίτσες σας ή/και θα σας βλαστημάει το έτερον ήμισυ γιατί δεν πήγε για motogp αλλά για διακοπές.

Πολύ κίνηση μέσα στις πόλεις-χωριά. Μην διανοηθείτε να πάτε με αυτοκίνητο Ιούλιο-Αύγουστο. (Όχι ότι κάποιος θα το σκεφτόταν αλλά λέω «αν»)

Προσοχή τα φλας είναι άγνωστη λέξη. (εντελώς άγνωστη!)

Έχουν τη φήμη ότι κλέβουν μηχανάκια (και ειδικά στις παραλίες και μπαγκαζιέρες). Δεν ξέρω αν ευσταθεί αλλά αυτό μου το έλεγαν όλοι στην Ιταλία και όταν πήγα εκεί όντως έβλεπα όλα τα μηχανάκια με βαριές αλυσίδες σε σταθερό σημείο όπου ήταν δυνατόν ή δεμένες μαζί, και lock μπρος πίσω. Χαρακτηριστικά ο οικοδεσπότης μας στη Σιένα μου είπε «Να κοιμάσαι αγκαλιά με τη μηχανή σου». Βέβαια στη Σιένα δεν είδα ούτε ένα μηχανάκι κλειδωμένο!

Όλοι εκτός από Γαλλικά μιλούν μόνο Ιταλικά (ακόμα και στα tourist information). Μενού εστιατορίων και γενικά γραπτός λόγος μόνο στα Γαλλικά. (έφαγα παττέ γουρουνιού χωρίς να το καταλάβω).

Οι άνθρωποι δεν μου φάνηκαν ιδιαίτερα φιλόξενοι και γενικά παρατηρούσα ένα «στ’αρχιδισμό» μέχρι σε σημείο να παρακαλάω να μου φέρουν μαχαιροπίρουνο σε εστιατόριο! Όχι ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχουν τέτοια και χειρότερα φαινόμενα απλά δεν το περίμενα.

Μην αρχίσετε να μιλάτε Αγγλικά με το έτσι θέλω γιατί η συμπεριφορά που περιγράφω παραπάνω απογειώνεται σε άλλα επίπεδα.

Δεν σας αρέσει το camping και οικονομικά δεν το «φυσάτε». Τα ξενοδοχεία-δωμάτια τον Ιούλιο και Αύγουστο αυξάνουν τις τιμές τους ως και 3 φορές επάνω.

Τα πάντα είναι τουριστικά αξιοποιημένα με ότι κακό αυτό συνεπάγεται.

Το φαγητό είναι ακριβό(κυρίως πιάτα 15-25e). Η βενζίνη επίσης στο 1,35 - 1,40e.

vassilis88
21/08/2007, 16:53
βαλε καμια φωτο..

στην κορσικη δν γινοταν το φημισμενο ταργκα φλοριο? η διαδρομη πρεπει να υπαρχει ακομα.. εχω δει φωτος κ στα κτιρια υπαρχει ακομα η μπογια με το ονομα του νινο βακαρελα κ της φερραρι απ τους τελευταιους αγωνες!:smilea:

apav
21/08/2007, 17:19
:nono:

Η Κορσική ανήκει στην Γαλλία γι' αυτό και τα σχόλια περί φιλικότητας. :rotflmao:

Mille Miglia και Targa Florio, μόνο στην Ιταλία. :wave2:

vassilis88
21/08/2007, 18:58
τα μπερδεψα τα νησια εκει περα.. σικελια ειναι!:D

sas
22/08/2007, 09:33
Παντεληηηηηή......περιμένουμε και ταξιδιωτικό!!

AXL954
22/08/2007, 14:01
Είχα την τύχη να πάω και εγώ για διακοπές το 2005, Πραγματικά αξίζει να πάει κανείς και έχει τόσα πολλά μέρη να επισκεφτεί όπως το Bonifaccio, Corte, την υπέροxη παραλία του Porto Vechio, το ηλιοβασίλεμα στο Isle Sanguineres, και τόσα άλλα. Οι δρόμοι πραγματικά είναι όλα τα λεφτά. Ειδικά η ορεινή διαδρομή προς Corte και Bonifaccio, όπου πραγματικά η άσφαλτος λαμπυρίζει σαν το γυαλόχαρτο δίνοντάς σου υποσχέσεις για οδηγικές απολάυσεις. Δυστυχώς εγώ δεν πήρα την μηχανή μου μαζί και έτσι νοίκιασα αυτοκίνητο. Απλά σας λέω πως το βράδυ της ίδιας μέρας το γύρισα πίσω και νοίκιασα ενα transalp. τέτοια πλάκα έπαθα με τους δρόμους.

Περιμένουμε φωτογραφίες και σχετικό ταξιδιωτικό.:beer:

george_636
22/08/2007, 15:56
Πριν δυο χρόνια που είχα πάει (τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη)
η Κορσική μου χε φανεί το ιδανικό μέρος για τουρισμό με μοτοσυκλέτα.
Η ανατολική της πλευρά είναι όντως τουριστική, πολύκοσμη και κλασσικά γαλλικά "αφιλόξενη",
αλλά η ορεινή ενδοχώρα θα λεγα ότι είναι αρκετά ήσυχη, φιλική και βλέπεις ότι όντως οι κορσικάνοι
δεν είναι κλασσικοί Γάλλοι.
Φαγητό ούτε μεις φχαρηστηθήκαμε αλλά από θέμα διαμονής....
δεν έχω ξαναμείνει τόσο φτηνά και καλά πουθενα ;)

Είναι ενδιαφέρον πως το ίδιο μέρος μπορούν να το δουν τρεις διαφορετικοί άνθρωποι με τρεις διαφορετικούς τρόπους :)

pksv
24/08/2007, 10:36
Όντως η Κορσική ανήκει στη Γαλλία αλλά οι ντόπιοι δεν θεωρούν εαυτούς Γάλλους οπότε ίσως απογοητέυτικα γιατί περίμενα κάτι κοντά στα Ιταλικά δεδομένα από άποψη "φιλικότητας". Σε σχέση με Παρίσι βέβαια που είχα πάει πριν χρόνια οι Κορσικάνοι ήταν φιλικότατοι! Επίσης το γενικότερο κλίμα "σταρχιδισμού" πιθανότατα οφείλεται στην τουριστική ανάπτυξη και όχι σε τοπική νοοτροπία. Λόγο χρόνου η τουριστική άποψη ήταν και η μόνη που είχα την ευκαιρία να ζήσω οπότε δέχομαι αντίθετες απόψεις.
AXL954 όντως η άσφαλτος λαμπύριζε σαν γυαλόχαρτο. Προσπάθησα να το αποθανατίσω αλλά δεν πολυφαίνεται στη φωτό. Όντως Bonifacio, Corte και Porto Vecchio είναι πολύ όμορφα αλλά εγώ έπαθα πλάκα με το Sartene.


100461

Cpt. Haddock
24/08/2007, 10:43
Η Κορσική ειναι απο τα μέρη που θέλω πολύ να πάω...

:beer: :beer: :beer:



Ενα πολύ καλό βιβλίο για την Κορσική είναι το

.....




....



"Ο Αστερίξ στην Κορσική" με τον κορσικανό Οκαταριναταμπελατσιτσιξ :eyepop: :lol:

Χωρίς πλάκα απο τα καλύτερα τεύχη και καλή απεικόνιση του πνέυματος των κορσικανων που θυμίζουν τους Μανιάτες σε πολλά...

:wave2:

tigionapas
29/11/2007, 12:05
an kai kathisterimena(simera diavasa ta parapano),nai miazoun stous ellines kai kirios stous maniates giati exi polous eki katagomenous apo mani.oi maniates pigan eki teloi tou 16 aiona kai apikisan pola meri .opios xanapai mpori na petixi kai kamia apo tis giortes sinenosis kai adelfopoiisis pou ginonte metaxi poleon tis korsikis kai poleon tis manis.to de pasxa tou miazi me to diko mas .fisika stin anastasi sta ellinika xoria opos kai edo tou dinoun kai katalabeni sta barelota kai tous pirobolismous.

AXL954
10/12/2007, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από tigionapas
an kai kathisterimena(simera diavasa ta parapano),nai miazoun stous ellines kai kirios stous maniates giati exi polous eki katagomenous apo mani.oi maniates pigan eki teloi tou 16 aiona kai apikisan pola meri .opios xanapai mpori na petixi kai kamia apo tis giortes sinenosis kai adelfopoiisis pou ginonte metaxi poleon tis korsikis kai poleon tis manis.to de pasxa tou miazi me to diko mas .fisika stin anastasi sta ellinika xoria opos kai edo tou dinoun kai katalabeni sta barelota kai tous pirobolismous.

Μιας και άνοιξε ξανά το θέμα, θα ήθελα απλά να σημειώσω στα παραπάνω, πως στα βορειοδυτικά παράλια του νησιού, θα συναντήσει κανείς την πόλη Gargese (Γκαργκέζη) η οποία φτιάχτηκε πράγματι τον 16ο αιώνα απο Μανιάτες πρόσφυγγες. Το όμορφο στην όλη ιστορία είναι η Ορθόδοξη Εκκλησία (νομίζω του Σωτήρος) καθώς επίσης και το γεγονός ότι πάρα πολοί δρόμοι έχουν το όνομα περιοχών της Ελλάδας ή ακόμα και προσώπων.