PDA

View Full Version : Sos επίγων πηνία και ανορθωτής



pksv
21/08/2007, 13:01
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας επιγόντως. Υπάρχει περίπτωση από πρόβληματικά πηνία να κάψει ανορθωτή; Και όλα αυτά στα ξαφνικά χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα προηγουμένος; Το μηχανάκι είναι Suzuki SV K5. Για ρίχτε καμιά ιδεά γιατί μάλλον με δουλεύουν. (Ο μηχανικός μου υποστηρίζει ότι δεν γίνετε αλλά είναι διακοπές :(
Ευχαριστώ

Xavouza
21/08/2007, 14:00
Φίλε,

Όπως φένεται είσαι και εσύ καμμένος απο πηνία και συννεργείο.
Τα πηνία στη μηκανή είναι η μονάδα παραγωγής ρεύματος. Μετά το ρεύμα ανορθώνεται και σταθεροποιήται σε συνδυασμό με την μπαταρία και τροφοδοτεί το μηκανάκι. Ειναι λίγο δύσκολο έως απίθανο να καει ο ανορθωτής από τα πηνία μιας και η δουλειά του είναι να μετατρέπει το τριφασικό AC ρεύμα που παράγουν τα πηνία σε DC που θέλει η μηκανή. Μπορεί να καεί λόγω υπερθέμανσης (μη καλή ψύξη ανορθωτή) ή από φθορά (κατασκευαστικές @@*$@!). Άγνωστες όμως οι βουλές του Κυρίου. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να επικοινωνήσεις με το:

http://www.ignitions-regulators.gr/

Ο Mike λέγεται πως είναι ο Θεός του ρεύματος στα μηκανάκια.

Καλή επιτυχία

pksv
21/08/2007, 14:31
Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω μιλήσει με 2 ανθρώπους που γνωρίζουν + τον μηχανικό μου και όλοι μου λένε το ίδιο. Δεν παίζει να χάλασαν και τα δύο. Μάλλον ο ανορθωτής είναι ΟΚ και απλά τα έχουν φτύσει τα πηνία. Τελικά έκανα συμφωνία με το συνεργίο μόλις έρθουν τα πηνία να βάλουμε επάνω πάλι τον παλιό ανορθωτή και αν είναι ΟΚ τον καινούργιο να τον κρατήσει το συνεργίο.

Xavouza
21/08/2007, 14:48
Χρειάζεται είσης προσοχή γιατί ένας χαλασμένος ανορθωτής μπορεί να γίνει αιτία για καταστροφή και άλλων ηλεκτρονικών μερών της μηχανής (ηλεκτρονική, κ.λ.π) μιας και αυτός είναι υπεύθυνος για την μετατροπή του AC των πηνίων σε 12V DC.

Όπως και να έχει ελπίζω να βρεις την ακρη.

toulis
21/08/2007, 15:26
Φίλε αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος θα πω την σκέψη μου.

Το να καεί ο ανορθωτής από χαλασμένα πηνία το βλέπω και εγώ δύσκολο

Αυτό που με φοβίζει στην περίπτωση σου είναι το αντίθετο

Μήπως δηλαδή έχει καεί ο ανορθωτής και σε συνέχεια έκαψε και τα πηνία

banditgr
21/08/2007, 15:59
sorry alla to na tsekarei o ilektrologos an fteei anorthotis i perieli3i einai paneykolo kai standard.....ena polimetro xrizete,giati mplextikate etsi kai paragilate antalaktika stin tixi den to katalava.
Den tha sou kapsei tin ilektroniki pantos klp...i den tha fortizei tin mpataria sou,i mporei kai na tin skasei apo yperfortosi.

OldMan
21/08/2007, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xavouza
μηκανή... μηκανή... μηκανάκια...
Αν έχεις χαλασμένο το "Χ" στο πληκτρολόγιο, άνοιξε άλλο thread...:lol:

Πάντως, όπως είπε και ο banditgr, εύκολα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17006) βρίσκουμε τι φταίει στο κύκλωμα ...!!! :wave2:

kiriakost
21/08/2007, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν έχεις χαλασμένο το "Χ" στο πληκτρολόγιο, άνοιξε άλλο thread...:lol:



Δεν πειράζει , τουλάχιστον γράφει Ελληνικά ο άνθρωπος :)