PDA

View Full Version : Σκέφτομαι για Ικαρία...



sas
21/08/2007, 14:50
για 1 εβδομάδα.

Κάποιος που έχει πάει να έχει να μου προτείνει κάτι από
παραλίες (χωρίς κόσμο)
μέρη για μάσα
δωμάτια (απομονωμένα, με ησυχία) - όχι ξενοδοχείο

EVI
21/08/2007, 14:51
ο μπαρτλαλ ξερει στα σιγουρα!!!καλα να περασεις

sas
21/08/2007, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ο μπαρτλαλ ξερει στα σιγουρα!!!καλα να περασεις

κάτι πήρε ο μάτις μου σε παλαιότερο post.
έχει πμ και περιμένω απάντηση:D

thks

ggs
21/08/2007, 15:05
Εύδηλος-Αρμενιστής-Γυαλισκάρι-Νάς
ειναι ολα απο την ίδια μεριά της Ικαριας.
υπάρχουν πολλά δωμάτια εκει και έχει και πολύ καλές παραλίες.

καλά να περάσεις.:beer:

Λεωνίδας
21/08/2007, 15:05
click me (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11966) :D

sas
21/08/2007, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
click me (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11966) :D

το είδα αυτό!

λειτουργεί το search :p

zzr2005
21/08/2007, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
για 1 εβδομάδα.

Κάποιος που έχει πάει να έχει να μου προτείνει κάτι από
παραλίες (χωρίς κόσμο)
μέρη για μάσα
δωμάτια (απομονωμένα, με ησυχία) - όχι ξενοδοχείο

όπως ειπε και το παλικάρι προτίμησε τη βόρεια πλευρά....
γιαλισκάρι, Αρμενιστής και Νας ειναι ωραία να μεινεις....απο αυτά ο Αρμενιστής ειναι το πιο μεγάλο χωριό και εχει κ καποιες επιλογές διασκέδασης....ειναι κοντά και το χωριό Χρηστός με πολλά μπαρ...

απο Ευδηλο εως Να θα βρεις 3-4 μεγάλες πανεμορφες παραλίες που λογικά αυτή την εποχή δεν έχουν κοσμο....εξάλλου ειναι μεγάλες (πλην του Να) και δεν θα εχεις προβλημα συνωστισμού....
εισικά μεσα στη θάλασσα που δεν μπαίνει κανείς λόγω του κύματος απο τα μελτέμια.....
:lol:
αλλά και να μην μπεις μην φοβάσαι....αν τυχει κατι εχει ναυαγοσώστη στον Αρμενιστή....(βέβαια πρεπει να τον πάρεις τηλέφωνο να έρθει).....:lol: :lol:

φαγητό θα βρεις πολλά μέρη....ειναι φτηνό κ πολύ καλο....ειδικα στις ταβέρνες του Να....που ξεχνάνε να σου χρεώσουν και μερικα απο οτι εχεις παρει...χααχχααχαχ (τουλάχιστον οταν πηγα εγώ)...

επίσης πολύ καλά νεόκτιστα δωμάτια με ησυχία εχει στο Να....

απο Νοτια πλευρά δεν πήgα μιας και ηταν πολλά χιλιόμετρα και ήμουν με παπί....όποιος ξέρει ας μας πει....(απο ότι άκουσα εχει μια θεική παραλία - τις Σεϋχέλλες)...

Υ.Γ. αν εχεις μηχανάκι που αντεχει χωματοδρομο να πας στις λιμνες....:wave2:

sas
21/08/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
όπως ειπε και το παλικάρι προτίμησε τη βόρεια πλευρά....
γιαλισκάρι, Αρμενιστής και Νας ειναι ωραία να μεινεις....απο αυτά ο Αρμενιστής ειναι το πιο μεγάλο χωριό και εχει κ καποιες επιλογές διασκέδασης....ειναι κοντά και το χωριό Χρηστός με πολλά μπαρ...

απο Ευδηλο εως Να θα βρεις 3-4 μεγάλες πανεμορφες παραλίες που λογικάαυτή την εποχή δεν έχουν κοσμο....εξάλλου ειναι μεγάλες (πλην του Να) και δεν θα εχεις προβλημα συνωστισμού....
εισικά μεσα στη θάλασσα που δεν μπαίνει κανείς λόγω του κύματος απο τα μελτέμια.....
:lol:
αλλά και να μην μπεις μην φοβάσαι....αν τυχει κατι εχει ναυαγοσώστη στον Αρμενιστή....(βέβαια πρεπει να τον πάρεις τηλέφωνο να έρθει).....:lol: :lol:

φαγητό θα βρεις πολλά μέρη....ειναι φτηνό κ πολύ καλο....ειδικα στις ταβέρνες του Να....που ξεχνάνε να σου χρεώσουν και μερικα απο οτι εχεις παρει...χααχχααχαχ (τουλάχιστον οταν πηγα εγώ)...

επίσης πολύ καλά νεόκτιστα δωμάτια με ησυχία εχει στο Να....

απο Νοτια πλευρά δεν πήρα μιας και ηταν πολά χιλιόμετρα κ ήμουν με παπί....όπιος ξέρεις ας μας πει....(απο ότι άκουσα εχει μια θεική παραλία - τις Σεϋχέλλες)...

Υ.Γ. αν εχεις μηχανάκι που αντεχει χωματοδρομο να πας στις λιμνες....:wave2:

ευχαριστώ!

bartlal
21/08/2007, 17:45
Σε γενικες γραμμες ο zzr2005 περιεγραψε καλα την πρωτη εικονα.
Σε ρωτηΞα και στο πμ (αλλα δεν ειχα δει οτι ηδη ειχες σηκωσει και θρεντ)
Ποτε πας
Που θα μεινεις
Πως θα μετακινεισαι

Το ΣΚ που ερχεται θα ειναι και το τελευταιο με πολυ κοσμο. Απο οτι εμαθα, φετος το νησι βουλιαξε απο αποψη κοσμου, με την (κλασσικα) πολυπληθεστερη παραλια της Μεσακτης(Γυαλισκαριου και τελος, Αρμενιστη) να θυμιζει κατι μεταξυ ΕΟΤ Βουλας-Βουλιαγμενης
Το βορειο μερος του νησιου ειναι πιο τουριστικο απο το νοτιο

Ξεκινα με ενα χαρτη:

http://49gym-athin.att.sch.gr/students/taxidia/images/ikariamap.jpg


Τα γνωστα πανηγυρια της Ικαριας ξεκινανε απο τελη Ιουνιου, με Ιουλιο & μεχρι 15αυγουστο να ειναι το peak. Εξαιτιας τους, υπαρχει σοβαρη περιπτωση να μην βρεις δωματιο ευκολα.

-Οχημα χρειαζεται οπως + δηποτε,

-Εχει και ιαματικα λουτρα στο βορειο μερος του νησιου (για σας τους χωματινους που πρεπει να ξαποστασετε απο τις κακουχιες!)
-το βορειο μερος εχει κυριως αμμωδεις παραλιες ενω το νοτιο βοτσαλατες!
-ποιοτητα και τιμες φαγητου δεν τις φοβασαι. Τρως μεχρι τελικης πτωσης λογω ποιοτητας αλλα και τιμων. Προσοχη στην ποση του ντοπιου κρασιου που σε χτυπαει καπως... περιεργα! Τιμας το ντοπιο κατσικι το οποιο ειναι ελευθερας βοσκης, αν το βρεις... σε φαγαδικο!
-βραδυνες εξοδοι στον Αρμενιστη, στο Χριστο Ραχων, αλλα και αλλα μερη
-δωματια: δυσκολευρετα στον Χριστο και στο Γυαλισκαρι, στον Αρμενιστη μεγαλυτερη διαθεσιμοτητα, το ιδιο και προς περιοχη Να. Εννοειται οτι υπαρχουν και αλλες περιοχες, αλλα αν δεν με πεις τι ψαχνεις, δεν μπορω να σε κατευθυνω. Μην σε στειλω και στο Καρκιναγρι που θα κανεις 1 ωρα διαδρομη να δεις ανθρωπο!!! (τροπος του λεγειν, θα υπαρχουν και αλλοι εκει!)


:winka:

zzr2005
21/08/2007, 18:02
επειδή την έψαχνα για Σ/Κ στην Ικαρία αρχές Σεπτεμβρίου τσέκαρε και τα αεροπορικά...
τον Σεπτέμβριο είχα βρει πολύ φτηνά....
γιατί αλλιώς δεν παλεύεται το ταξίδι με τις σούπερ ακτοπλοικές συγκοινωνίες...ειδικά το Ικάριο πέλαγος με 8 μποφόρ δεν το ξανακάνω...;)

Υ.Γ. προς γνωρίζοντες...ο παππούς-παπάς που είχε την καντίνα στις λίμνες, βρίσκεται ακόμα εκεί....??
απίστευτο άτομο...:lol:
και τρομερά τηγανιτά κρεμύδια-ντοματοκεφτέδες κτλ...κτλ...τι μου θυμίσατε ρε πούστη....:(

chducos1
21/08/2007, 21:26
το νοτιο τμημα του νησιου δεν λεει και τπτ.απλα μπορεις να αφιερωσεις μια μερα για να κανεις τον γυρο του νησιου.
αγ κυρικο πας μονο αν θες να περασεις φουρνους,δεν λεει και τπτ.οπως ειπαν και τα παιδια αραζεις αρμενιστη και να.αρμενιστης μαλλον καλυτερα γιατι εισαι στην μεση και απο ευδηλο και ραχες και πας και να για μπανιο(με το τσουτσουνι εξω):rotflmao:



ποιο πανυγυρη ειναι περιπου 10-20 αυγουστου μεσα σε ενα οροπεδιο μακρια απο το οτιδηποτε?ειχαμε περασει τελεια!!!!απο το πρωι ολοι πινανε :beer:

valam
21/08/2007, 23:19
Σευχελες να πας οπωςδηποτε, ειναι αλλου η παραλια. Το οχημα το αφηνεις μπροστα στο λατομειο και κατεβαινεις την απεναντι λαγκαδια. ΟΧΙ με σαγιοναρα ομως, η φλατ σολα.

σευχελες ... δε παθ


100117

valam
21/08/2007, 23:23
σευχελες ... δε μπιτς


100118

valam
21/08/2007, 23:28
σευχελες ... δε μαπ


100119

valam
21/08/2007, 23:33
μεχρι να δω την παραλια ειχα στο μυαλο μου αμμο. ξαπλωστρες, κοκοφοινικες ... λογω του ψευδωνυμου που εχουν δωσει στη παραλια....


100120

valam
21/08/2007, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005


απο Νοτια πλευρά δεν πήgα μιας και ηταν πολλά χιλιόμετρα και ήμουν με παπί....όποιος ξέρει ας μας πει....(απο ότι άκουσα εχει μια θεική παραλία - τις Σεϋχέλλες)...

Υ.Γ. αν εχεις μηχανάκι που αντεχει χωματοδρομο να πας στις λιμνες....:wave2: ....




.... και εγω με παπακι πηγα .....


100121

valam
21/08/2007, 23:45
Αμα πας και με το ΚΤΜ ... θα ευχεσαι να μην τελιωσει ο δρομος. Οι δρομοι ειναι πολυ καλοι με καλη ασφαλτο, σωστη κλιση και φοβερη θεα.


100122

ggs
22/08/2007, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1

....ποιο πανυγυρη ειναι περιπου 10-20 αυγουστου μεσα σε ενα οροπεδιο μακρια απο το οτιδηποτε?ειχαμε περασει τελεια!!!!απο το πρωι ολοι πινανε :beer:


το πανυγύρι του Χριστού στις Ράχες...
Διονυσιακή κατάσταση....

αμα το πετύχεις ειναι εμπειρία , ΑΛΛΑ προσοχή...οι ντόπιοι ειναι έξω καρδιά με όλους αλλά ΔΕΝ γουστάρουν "μπάχαλα" απο τους "Γκρούβαλους"...(και πολυ καλα κάνουν).
Πρέπει να σέβεσε τα έθημα τους ...:beer:

sas
22/08/2007, 08:29
thks και ξανά thks!

bartlal
22/08/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1

ποιο πανυγυρη ειναι περιπου 10-20 αυγουστου μεσα σε ενα οροπεδιο μακρια απο το οτιδηποτε?ειχαμε περασει τελεια!!!!απο το πρωι ολοι πινανε :beer:

πανηγυρι Λαγκαδας. 15 αυγουστου, ημερησιο πανηγυρι που αρχιζει απο τις 10 το πρωι. προπερσυ εληξε στις 20:30 περσυ στις 23:00 :D :D

απιστευτη διαδρομη, απιστευτο μερος!!!

φωτο 1


100154

bartlal
22/08/2007, 11:40
φωτο 2 (απο ψηλα!!!)


100155

bartlal
22/08/2007, 11:41
φωτο 3...


100156

bartlal
22/08/2007, 11:45
και τελος (απο το ιδιο πανηγυρι παντα) φωτο 4 (πανοραμικη!)


100157

bartlal
22/08/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
Υ.Γ. προς γνωρίζοντες...ο παππούς-παπάς που είχε την καντίνα στις λίμνες, βρίσκεται ακόμα εκεί....??
απίστευτο άτομο...:lol:
και τρομερά τηγανιτά κρεμύδια-ντοματοκεφτέδες κτλ...κτλ...τι μου θυμίσατε ρε πούστη....:(

διπλα απο τη μονη Μουντε, στο μικρο φραγμα! :winka:

περσυ εκει ηταν, πρεπει να ειναι και φετος!


εννοειται οτι θα τον παω τον sas εκει να πει οτι εφαγε και εφυγε με τιγκα χοληστερινη!!!!!

το γνωστο μερος και ως: φεστιβαλ τηγανητων! :lol: :lol: :lol:

sas
22/08/2007, 12:48
Για τα πανηγύρια

27 Αυγούστου του Αγίου Φανουρίου στο χωριό του 1)Μάραθο - Δήμος Ευδήλου 2)Αγίου Παντελεήμονα - Δήμος Αγίου Κηρύκου , 3)Μανδριά- Δήμος Ραχών.

29 Αυγούστου, 2 μέρες αργότερα το πανηγύρι του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου, στο Μαυράτο όπου σερβίρεται και το παραδοσιακό χταποδοπίλαφο - Δήμος Αγίου Κηρύκου.

MikeG
22/08/2007, 12:54
Αν τελικά πας Ικαρία να πας οπωσδήποτε ένα μονοήμερο ή διήμερο Φούρνου! Τέλεια αστακομακαρονάδα & γενικότερα φαγητό & γενικότερ τέλειο μέρος. Έμενα χρόνια Σάμο & πολλές φορές πηγαίναμε εκεί μόνο για μπάνιο, ή βόλτα ή φαϊ ή όλα μαζί!
Για την Ικαρία νομίζω ότι στα έχουν πει σχεδόν όλα οι παραπάνω..
Επίσης νομίζω ότι έχει μπει φέτος μια Ιταλική εταιρία που πάει στο νησί σε 5 ώρες. Για τσέκαρε το.
Καλό ταξίδι & να περάσεις γαμάτα..Που είναι σίγουρο αυτό!
:beer: :beer: :wave2:


100174

MikeG
22/08/2007, 12:55
pic2:rolleyes:


100175

chducos1
22/08/2007, 15:07
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
[B]πανηγυρι Λαγκαδας. 15 αυγουστου, ημερησιο πανηγυρι που αρχιζει απο τις 10 το πρωι. προπερσυ εληξε στις 20:30 περσυ στις 23:00 :D :D

απιστευτη διαδρομη, απιστευτο μερος!!!

σωστος ο bartal.αυτο ειναι!!!!!!!!!!αμα εισαι με ωραια παρεα ειναι κοριφαια εμπειρια