PDA

View Full Version : Προβλημα με ενδείξεις καυσίμου..



sub_zero
22/08/2007, 11:33
Μηχανή TDM 900A - 2006

Πρόβλημα: Στην ένδειξη στάθμης καυσίμου.


Ανάλυση:

Ενώ όταν το πήρα με γεμάτο ρεζερβουάρ οι ενδείξεις άρχισαν να κατεβάινουν μετά τα 70 - 80 χιλιόμετρα (αναφέρομαι στο 1ο "κουτάκι") - κλασσικό φαινόμενο στο TDM (μιάς και σε όλα όσα είχα με ένδειξη παρουσίαζαν το ίδιο φαινόμενο, ακόμα και αυτό με την βελόνα).

Ξαφνικά με γεμάτο τεπόζιτο και μετά από 10 - 20 χιλιόμετρα... "πάει" το 1ο "κουτάκι" μη τα πολυλογώ στα 180 χιλιόμετρα (πόλη) ανάβει ρεζέρβα... παω για γέμισμα και παίρνει μόνο 15 λίτρα (χωρητικότητα 20 lt) και μάλιστα γεμάτο μέχρι κοντά στο χείλος.... :confused:

Για να σας προλάβω το φαινόμενο συνεχίζεται εδώ και 6 - 7 γεμίσματα (οπότε δεν ειναι τυχαίο).

Μου δίνει την εντύπωση ότι έχει "χάσει" την ρύθμιση ή το φλοτέρ δίνει λάθος πληροφορίες στο καντράν...

Εχει κανείς κάποια άποψη σχετικά ή έχει ακούσει τίποτα?


Thx προκαταβολικά.

toulis
22/08/2007, 14:06
Συνήθως τα φλοτέρ στην άκρη τους έχουν μια ρυθμιζόμενη αντίσταση.

Ανάλογα με την στάθμη το οργανάκι διαβάζει την αντίσταση και μεταβάλει την ένδειξη

Μάλλον έχει προστεθεί μια αντίσταση στο όλο κύκλωμα

Μπορεί από κακή επαφή στης φησες η και από κακή επαφή στο ποτενσιόμετρο του φλοτέρ

Το πιο σίγουρο είναι να βγάλεις το φλοτέρ και να το κουνήσεις με το χέρι

Πρόσεξε όμως μην ξεγελαστείς γιατί στο τέρμα γεμάτο και τέρμα άδειο έχει κάποιες νεκρές περιοχές αυτές ευθύνονται και για το ότι στην αρχή δεν είχες μεταβολή ένδειξης στα πρώτα 70 χλμ

sub_zero
22/08/2007, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Συνήθως τα φλοτέρ στην άκρη τους έχουν μια ρυθμιζόμενη αντίσταση.

Ανάλογα με την στάθμη το οργανάκι διαβάζει την αντίσταση και μεταβάλει την ένδειξη

Μάλλον έχει προστεθεί μια αντίσταση στο όλο κύκλωμα

Μπορεί από κακή επαφή στης φησες η και από κακή επαφή στο ποτενσιόμετρο του φλοτέρ

Το πιο σίγουρο είναι να βγάλεις το φλοτέρ και να το κουνήσεις με το χέρι

Πρόσεξε όμως μην ξεγελαστείς γιατί στο τέρμα γεμάτο και τέρμα άδειο έχει κάποιες νεκρές περιοχές αυτές ευθύνονται και για το ότι στην αρχή δεν είχες μεταβολή ένδειξης στα πρώτα 70 χλμ

Thanx φίλε μου

αλλα...

το θέμα κακής επαφής δεν παίζει γιατί αφ ενός το έλεγξα αλλα αφ ετέρου θα ανεβοκατέβαζε "κουτάκια" στο καντραν (ψηφιακό)...

Δείχνει την εικόνα ότι έχει χάσει το calibration και εμφανίζει ενδείξεις προς τα κάτω... γιαυτό και δείχνει ρεζερβα στα 7-8 lt αντί για 4 (περίπου) τα οποία είναι και το normal...

Ο OldMan που είναι να μας δώσει τα φώτα του??? ΟΕΟ?


:wave2:

OldMan
22/08/2007, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
Ο OldMan που είναι να μας δώσει τα φώτα του??? ΟΕΟ?
Θα σας τα δώσει μόλις φτιάξει τα δικά του, ΟΕΟ ..!!!
(γμτ τα προβολάκια των 500? και τους μετασχηματιστές τους των 0,0003? ...):D


Επί του θέματος:

Επειδή όπως κατάλαβα, διαπίστωσες μια "γραμμική" μεταβολή της ένδειξης προς τα κάτω (κάτι σαν να "χάνει" τα ΙΔΙΑ λίτρα σε όλη την λειτουργεία του ), μάλλον ισχύει αυτό που είπε παραπάνω ο toulis σχετικά με την "πρόσθετη" αντίσταση...!!!

Αυτό μπορεί να συμβαίνει σε οποιοδήποτε σημείο του κυκλώματος (από το φλοτέρ μέχρι το καντράν).

Η περίπτωση να χρειάζεται καλιμπράρισμα το όργανο, μάλλον δεν παίζει γιατί συνήθως αυτά είναι "fixed" (factory callibrated) και δεν σηκώνουν επέμβαση ... :wave2:

dirtbird
22/08/2007, 19:46
Aυτό που ίσως παίζει, είναι:
a) να βρει από το service manual, τις τιμές αντίστασης που πρέπει να διαβάζει στην έξοδο του φλοτέρ
και
b) να βγάλει από το ρεζερβουάρ την αντλία βενζίνης-φλοτέρ (υποθέτω ότι είναι μαζί) και με ένα πολύμετρο να μετρήσει (ώστε να δει εάν είναι εντός προδιαγραφών).

Εάν οι τιμές είναι οΚ, τότε μαλακίζεται το όργανο, αντιθέτως το φλοτέρ.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, πολλή φασαρία για κάτι που μάλλον μπορείς να το συνηθίσεις....

sub_zero
23/08/2007, 11:34
Κατ' αρχήν ευχαριστώ και του δύο..

τώρα...



Επειδή όπως κατάλαβα, διαπίστωσες μια "γραμμική" μεταβολή της ένδειξης προς τα κάτω (κάτι σαν να "χάνει" τα ΙΔΙΑ λίτρα σε όλη την λειτουργεία του ), μάλλον ισχύει αυτό που είπε παραπάνω ο toulis σχετικά με την "πρόσθετη" αντίσταση...!!!

Δεν έχετε αδικο θα μπορούσε να είναι κάποια αλλαγή στην αντίσταση του κυκλώματος και να δείχνει λάθος τιμή τάσης.. θα ψάξω να δώ αν μπορώ να βρώ το μάνουαλ για TDM και να δώ τη τιμές δίνει...



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Aυτό που ίσως παίζει, είναι:
a) να βρει από το service manual, τις τιμές αντίστασης που πρέπει να διαβάζει στην έξοδο του φλοτέρ και

b) να βγάλει από το ρεζερβουάρ την αντλία βενζίνης-φλοτέρ (υποθέτω ότι είναι μαζί) και με ένα πολύμετρο να μετρήσει (ώστε να δει εάν είναι εντός προδιαγραφών).

Εάν οι τιμές είναι οΚ, τότε μαλακίζεται το όργανο, αντιθέτως το φλοτέρ.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, πολλή φασαρία για κάτι που μάλλον μπορείς να το συνηθίσεις....

Δε διαφωνώ με αυτό (περι συνήθειας) απλά ξέρεις ποιό είναι το πρόβλημα.. εκεί που έλεγες οτι η ρεζέρβα μου φτάνει για 30 - 40 χιλ. τώρα λές απο μέσα σου: "καλά... μαλακιές μου λέει το όργανο έχω για τουλάχιστον 80 χιλ." και αν το όργανο "αποφασίσει" να δέιξει την πραγματικότητα? (δηλ. μόνο για 30 χιλ.) τοτε.... τσουφ... τσαφ.... μπρρρ..... πουφ...(αυτός είναι ο απελπιστικός ήχος όταν μένεις απο βενζίνη :rotflmao: :rotflmao:

Θα μου πείς μπορείς να μετρας τα χιλιόμετρα και να υπολογίζεις... σωστο!! αλλά επειδή έχω μεγάλο variance στην κατανάλωση (απο 180 - 260 χιλ.) δεν είμαι σίγουρος οτι μπορό να το πετύχω... :D

Ευχαριστώ πάντως..

:beer: :beer:

toulis
23/08/2007, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Η περίπτωση να χρειάζεται καλιμπράρισμα το όργανο, μάλλον δεν παίζει γιατί συνήθως αυτά είναι "fixed" (factory callibrated) και δεν σηκώνουν επέμβαση ... :wave2: [/B]

Νομίζω ότι υπάρχει λύση

Αν κάνω λάθος παρακαλώ διόρθωσε με OldMan :)

Αν έχεις βγάλει το φλοτέρ και έχεις σιγουρευτεί γι όλα τα παραπάνω

Κακές επαφές σε φισες ποτενσιόμετρο η ακόμα και χάλασμα της φούσκας του φλοτέρ ( μπορεί να έχει μπει βενζίνη μέσα ….βαράτε με)

Τότε το μόνο που σκέφτομαι είναι να μετρήσεις σε πια τιμή αντίστασης το ενδεικτικό δείχνει άδειο μετά να μετρήσεις την αντίσταση με το φλοτέρ τέρμα κάτω

Αφού κάνεις αυτές της δυο μετρήσεις υπολόγισε την διαφορά και πρόσθεσε μια αντίσταση παράλληλα αν χρειάζεσαι μικρότερη τιμή σε σειρά αν χρειάζεσαι μεγαλύτερη.

Έτσι τουλάχιστον όταν είναι άδειο το ντεπόζιτο θα έχεις και την ανάλογη ένδειξη στο καντράν

Για την υπόλοιπη περιοχή μέτρησης μην είσαι απαιτητικός

OldMan
23/08/2007, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Για την υπόλοιπη περιοχή μέτρησης μην είσαι απαιτητικός
Ετοιμάστηκα να σε μαλώσω, αλλά το παραπάνω σε έσωσε ...:wave2: :beer:

toulis
24/08/2007, 08:50
Μάλωνε μάλωνε εσύ :)

Ακόμα μελετάω τους εξαεριωτήρες :lol:

Ευτυχώς που βρήκα ένα μέρος να ενημερώνομε

Δεν είχα συνηθίσει τέτοιες ευκολίες συνήθως έπρεπε να τα υπόθετο όλα μόνος μου
(αρκετές φορές λάθος βέβαια) :rotflmao: