PDA

View Full Version : Κοινωνία της Ανοχής



WWW
01/10/2004, 14:30
Με αφορμή τα τελευταία γεγονότα θα ήθελα κι εγώ να παραθέσω κάποιες σκέψεις μου.

Αισθάνομαι πως τα τελευταία χρόνια ξεπεράσαμε τα όρια της αναισθησίας. Μάλιστα αυτή η αναισθησία αυξάνεται εκθετικά και σχεδόν ταυτόχρονα με την μάζωξη πολλών ανθρώπων στις πόλεις.

Κι όλα αυτά έχουν ως αποτέλεσμα να χάνουμε τις προσωπικά μας δικαιώματα. Για παράδειγμα:
- Απαίσιοι δρόμοι, δρόμοι που τους περνάμε καθημερινά όλοι μας. Ξέρουμε ότι έχουν γίνει σε πολύ μεγαλύτερη από την πραγματική αξία τους και είναι άχρηστοι. Υπηρεσία δηλαδή υπέρμετρα ακριβή χωρίς ποιότητα. Έτσι χάνονται οι ζωές οι δικές μας και των παιδιών μας …. Κι όμως δεν κάνουμε τίποτα.
- Ανήθικοι πολιτικοί, μια συντεχνία που καθημερινά νομοθετεί για μας αλλά όχι για τους ίδιους. Οι συντεχνία αυτή που για να τους ασκηθεί δίωξη θα πρέπει να αποφασισθεί από τους υπόλοιπους «συντεχνίτες» αν θα πρέπει η όχι. Βουλευτική ασυλία λοιπόν κι αν σε σκοτώσουν στον δρόμο δεν πρόκειται .ποτέ να στηθούν στο ειδώλιο. Ο ζυγός της θέμιδας γέρνει πάντα προς αυτούς … Κι όμως δεν κάνουμε τίποτα.
- Πολύ-νομοθετικό σύστημα για όλους εμάς. Ο ζυγός της θέμιδας φαίνεται αυτόνομη εξουσία, μόνο που τους ανώτατους δικαστές του Αρείου Πάγου τους εκλέγει η Βουλή. Επομένως είναι αδύνατο η Δικαστική εξουσία να σταθεί αμερόληπτη απέναντι σε έναν μεγάλο Υπουργός αν κατηγορηθεί για κάτι κακό ή ακόμα χειρότερα σε μία Υπηρεσία. Για παράδειγμα αν οι γονείς του τροχαίου κάνουν μήνυσα ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ θα διακαιωθούν ; Φοβάμαι πως όχι. Κι όμως δεν κάνουμε τίποτα.
- Στην καθημερινότητά μας. Το ασφαλιστικό μας σύστημα. Εγώ πχ μαζί με τον εργοδότη μου πληρώνουμε περίπου 150.000 δρχ τον μήνα για το ΙΚΑ. ΤΟΝ ΜΗΝΑ. Αλήθεια τι υπηρεσίες απολαμβάνουμε για τα χρήματα αυτά ;; Μάλιστα κινδυνεύουμε να μην υπάρχουν χρήματα για συντάξεις … Κι όμως δεν κάνουμε τίποτα.
- Περπατάμε στον δρόμο, μιλάμε στο κινητό και μας βλέπουν, μας ακούν …. Θα μου πεις τι έχεις να φοβηθείς ; Ναι φοβάμαι πολύ γιατί το αδιάβλητο των επικοινωνιών και της αλληλογραφίας είναι μία από τις μεγαλύτερες Συνταγματικές μας Αξίες. Αν χάνεται τόσο εύκολα αυτή τότε μπορεί να μας ζητήσουν κι άλλα χειρότερα σε λίγο καιρό. Κι εμείς τι κάνουμε ;; Τίποτα.
- Αλήθεια, συγνώμη αν οι Δημόσιοι Υπάλληλοι θυμώσουν, αλλά είναι λογικό να εργάζονται τα 2/3 και το 1/3 να είναι αραχτό και να πίνει καφεδάκι 9.00 το πρωί ? Είναι όμορφο να μας λένε περάστε αύριο ή το χειρότερο όπως συνήθως συμβαίνει, να απουσιάζουν από τα γραφεία τους. Όταν μπαίνουμε σε μία υπηρεσία πρέπει να δίνουμε τα απαιραίτητα δικαιολογητικά και να μας δίνουν στο χέρι το χαρτί που ζητάμε. Δεν είναι δουλειά μας να τρέχουμε από γραφείο σε γραφείο. Πρέπει να τρέχει η Υπηρεσία. ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΣΑΝ ΚΕΡΑΤΑΔΕΣ. Οι δε υπάλληλοι της υπηρεσίας απολαμβάνουν συνήθως αναξιοκρατικά την πιο ανεύθυνη (χωρίς ευθύνη=μονιμότητα) εργασία που υπάρχει στον κόσμο. Κι αν φυσικά κάποιος βρεθεί να τους βάλει χέρι τότε αρχίζει ο συνδικαλισμός και είναι … «καυστικός», ιδιαίτερα όταν επίκεινται εκλογές. Καταλαβαίνεται τελικά τι γίνεται. ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ? …. Τίποτα φυσικά.
Παρέθεσα όλα τα ανωτέρω γιατί δεν αντέχω μέρα με την μέρα, χρόνο με τον χρόνο να χάνουμε την αξιοπρέπειά μας. Ντροπιάζουμε κι εμείς και αυτοί όλοι τους την Δημοκρατία και όσους αγωνίστηκαν γι αυτή. Στεναχωριέμαι πολύ για το κατάντημά μας.
Κάποια στιγμή θα μας πηδήξουν και τις αδερφές ή και εμάς τους ίδιους και φυσικά …. δεν θα κάνουμε τίποτα

WWW
01/10/2004, 14:35
Συγνώμη αν σας κούρασα. Δεν ανακάλυψα τώρα ποιά είναι η πραγματικότητα. Απλά απογοητεύομαι να την ζούμε καθημερινά

Gandalf dr685sm
05/10/2004, 14:00
Μονιμότητα;...

Χε...κάτσε να δείς τι θα γίνει σε μεριά χρόνια... είναι 100% σίγουρο οτι η μονιμότητα όπως την βίωσαν οι παλιότεροι δεν θα υφίσταται.. εκεί τείνει να πάει το θέμα μετά και απο τις τελευταίες οδηγίες της Ε.Ε

Συντάξεις..

Ακόμα εκεί είσαι;... Συντάξεις όσοι πήραν , πήραν... απο εδώ και πέρα αυτό που θα δούμε εμείς θα είναι μια κακομοιριασμένη κοινωνική υπηρεσία υγείας που θα πληρώνεται απο τις συνδρομές μας...
Η σύνταξη δεν θα υφίσταται πλέον , γιατί αν τα βάλεις κάτω αν κάποιος δουλέψει απο τα 25 μέχρι τα 65 είναι περίπου 40 έτη ... αν τώρα ζήσει μέχρι τα 85 είναι περίπου 20 έτη που θα πρέπει να λαμβάνει ενα ποσό που δεν συμφέρει το κράτος , γιατί δεν μπορεί να το φορολογήσει....

Μιλάς για επικοινωνίας... το μοναδικό μέσο που δεν παρακολουθήται πλέον είναι το ταχυδρομείο στην χειροπιαστή του μορφή.. Καθώς οι φάκελοι είναι λίγο δύσκολο να ανοίγονται ...

όλα τα ηλεκτρονικά μέσα , είναι υπο συνεχή παρακολούθηση... και ας μην το γνωρίζουμε αυτό... είναι πολύ εύκολο για κάποιον διαχειριστή Η/Υ να παρακολουθήσει συνομιλίες και mail απο εναν υπολογιστή με το ανάλογο λογισμικό.. μπορείς τώρα να φανταστείς τι μπορεί να κάνει μια κρατική υπηρεσία ( η χειρότερα .. μια διεθνή) με το ανάλογο budget ...
Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τις συνομιλίες κινητών τηλεφώνων.....


Ακούω κατά καιρούς πολλούς που διαμαρτύρονται για τις παρακολουθήσεις.. ο μόνος τρόπος για να ξεφύγετε κυρίες και κύριοι είναι να τυλιχτήτε με αλουμινόχαρτο...

Ακούω για πρόνοιες και λοιπά.... Ο Σοσιαλισμός και Κομμουνισμός έχουν ξεπεραστεί απο τα χρονικά γεγονότα...
Είναι η επιβίωση του ισχυρότερου και αυτού που κατέχει τις περισσότερες πληροφορίες...

Νέα Εποχή...

WWW
06/10/2004, 21:42
Δεν διαφωνώ μαζί σου φίλε. Μάλιστα όλα τα πολιτικά συστήματα απέτυχαν μέχρι στιγμής. Φοβάμαι όμως ότι πολύ περισσότερο αποτύχαμε εμείς. Αισθανόμαστε πως κλείνοντας την πόρτα του σπιτιού μας σταματούν και τα προβλήματα.

Βλέπω επίσης ότι είμαστε μια κοινωνία 2 ταχυτήτων. Το 1/3 (Δημόσιοι Υπάλληλοι) όπως είπα απολαμβάνει όποιον Ιατρό θέλει, χωρίς λίστα φαρμάκων, χωρίς ουρές επειδή φυσικά τα υπόλοιπα 2/3 εργάζονται για να τους ταΐζουν. Είναι λυπηρό αλλά όλοι μας το γνωρίζουμε αυτό. Ας μην ξεχνάμει και το ΕΦΑΠΑΞ. Βέβαια δεν φταίνε οι ανθρώποι αυτοί γιατί κι εγώ στην θέση τους ίσως να την άραζα. Τώρα οσον αφορά την άρση της μονιμότητας δεν νομίζω να γίνει ποτέ.

Αντιθέτως βλέπω πολλές ιδιωτικοποιήσεις. Ε στην τελική ας πουληθούν όλα. Όπως πχ το ΕΣΥ (να μείνει μόνο ένα μεγάλο κρατικό Νοσοκομείο σε κάθε πόλη) και τα υπόλοιπα ιδιωτικά. Να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής ασφαλιστικού φορέα. Αν αρρωστήσεις αυτός θα σε στέλνει στο καλύτερο Νοσοκομείο (Σημειωτέων ότι μια ιδιωτική ασφάλιση σήμερα όπως πχ η ΑΣΠΙΣ με 200.000 δρχ τον χρόνο κι όχι τον μήνα όπως γίνεται με το ΙΚΑ σε στέλνει στο εξωτερικό με το παραμικρό). Όσοι είναι ανασφάλιστοι στο Κρατικό Νοσοκομείο.

Το ίδιο με την παιδεία. Να μείνουν κρατικά τα σχολεία της υποχρεωτικής εκπαίδευσης και ορισμένα Λύκεια και Πανεπιστήμια. Τα υπόλοιπα ιδιωτικά. Θα μου πείτε τί θα κάνουν αυτοί που δεν έχουν χρήματα... Ας πάνε στα κρατικά. Όσο για τους υπόλοιπους που έχουν ή λένε ότι δεν έχουν, μπορούν να πάνε στα ιδιωτικά έτσι κι αλλιώς και μάλλιστα κοντά στο σπίτι τους. Για να πάνε σε κρατικό κάπου μακρυά θα ήθελαν πολύ περισσότερα λεφτά από ένα ιδιωτικό.

Τώρα με αυτά μη μου πει κανείς για κράτος πρόνοιας και τοιαύτα γιατί ήδη όιπως είναι το Σύστημα είναι άδικο για τους περισσότερους και βολικό για τους λιγότερους.

Επομένως όλες οι Δημόσιες Υπηρεσίες Ίδιωτικές. Για παράδειγμα ήδη μεγάλοι Δήμοι το πήραν χαμπάρι ότι η ανάθεση του καθαρισμού σε ιδιώτες είναι φθηνότερη και αποτελεσματικότερη από τους Μονίμους Υπαλλήλους. Βλέπουμε στην τηλεόραση συλλαλητήρια για να μονιμοποιηθούν συμβασιούχοι. Αν το καλοσκεφθείτε έχει πολύ γέλιο αυτό. Να τους υπογραφεί συμβόλαιο δηλαδή ότι όσο και να τον παίζουν δεν θα τους πειράξει κανείς ...

Ξέφυγα όμως. Αυτά απλά είναι ή άποψή μου περι τεμπελιάς - αναισθησίας και του τί κατά την γνώμη μου πρέπει να γίνει.

Όσο για μας τους υπόλοιπους "είλωτες" ας πάμε αύριο για δουλειά για να πληρώσουμε τις υποχρεώσεις μας και τους καρεκλοκένταυρους που έγλειφαν κατουρημένες ποδιές στα πολιτικά γραφεία για να γινου Δημόσιοι Χαραμοφάϊδες.