PDA

View Full Version : Συντονισμοί στο τιμόνι σε CBF-600S



tzimakos13
22/08/2007, 21:46
Γεια σας παιδια!Εχω το CBF600S μοντ2004.Εχω παρατηρησει οτι μετα απο πολυωρη παραμονη στη σελα του νιωθω τα χερια μου να μουδιαζουν,πραγμα τοποιο οφειλεται -μαλλον- σε λαθος γωνια που σχηματιζουν τα χερια μου.Λυνεται αυτο το προβλημα με αλλαγη θεσης του (ρυθμιζομενου) τιμονιου?
Και αν ναι,υπαρχει καποιος που το εχει επειχειρησει για να μου δωσει τα φωτα του?

Ευχαριστω εκ των προτερων!Καλα και ασφαλη χλμ για ολους!

Pan_Londinium
24/08/2007, 14:07
Auto to ar8ro (http://more.sportbikes.com/ezine/articles.php?articleId=33) isws se epifwtisei gia to logo pou moudiazoun ta xeria ...

Panos82gr
04/09/2007, 11:02
1. Κρατα το τιμονι πιο χαλαρα, και σφιγγε τη μηχανι με τα γονατα σου για να κρατας την ισοροπια σου ^^
2. Φροντιζε να ξεμουδιαζεις τα χερια σου που και που!

Εγω εκανα αυτο το καλοκαιρι 6 ωρο οδοιπορικο σερι πανω στη σελα και δε με ενοχλησε ιδιεταιρα!

tzimakos13
04/09/2007, 11:31
Παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες-προτροπες και το ενδιαφερον.Μαλλον τα αιτια του μουδιασματος των χεριων ειναι βαθυτερα και δεν οφειλονται σε λαθος γωνια.

Ευχαριστω,καλα χλμ για ολους μας!!

Panos82gr
06/09/2007, 12:08
Να ρωτισω και γω κατι τωρα, χωρις να φτιαξω καινουργιο θρεντ μιας και αφορα το τιμονι,
εχει υποψιν κανεις αν υπαρχει σταμπιλαιζερ για το σιμπιεφ, τι προσφερει ενα σταμπιλαιζερ και αν
θα αξιζε να βαλεις ενα σε αυτο το μηχανακι?

θενξ πανος

Pan_Londinium
06/09/2007, 13:24
εννοείς το steeρing damper :

που έχει σκοπό να εμποδίσει την ανεπιθύμητη κ ανεξέλεγκτη ταλάντωση του τιμονιού? (aka tankslapper)

idi
06/09/2007, 13:26
AYTO POY ΘΕΣ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥΤΕΡΑ ΑΝΤΙΒΑΡΑ

ΜΗ ΧΑΛΑΣ ΛΕΦΤΑ ΤΣΑΜΠΑ ΣΕ ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ

Panos82gr
06/09/2007, 13:33
Δε γνωριζω τι ακριβως και πως λειτουργει το σταμπιλαιζερ (stabilizer) ή steering dumper απλα θελω να μαθω τι κανει απο καποιον που γνωριζει. Τα αντιβαρα στο τιμονι παντως δεν ακουγοντε κακη ιδεα, ισως να γλιτωσουν το ταλαντωμα που προκαλει η μπαγαζιερα με πολυ μικρο κοστος αλλα μηπως βαρενει πιο πολυ το τιμονι στις κλιστες στροφες στα στενακια?

bsari
06/09/2007, 19:26
δε χρειαζετε παιδες ειναι για υποβοηθηση και διατηρηση ρης σταθεροτητας σε πολλα χιλιομετρα- στροφες δεν χρειαζεται στο σιμπιφι ειναι οκ μαμα αλλα τα αντιβαρα- ενα πιο χοντρο τιμονακι ισως αλλαξει την ιδιοσυχνοτητα ετσι ωστε να μην μουδιαζουν τοσο ,επισης γαντακια...

Panos82gr
07/09/2007, 10:48
Εχεις υποψιν καποιο πιο "σωστο τιμονι" και αντιβαρα για το σιμπιεφ ωστε να κανω μια ερευνα αγορας μπσαρι? :beer:

Nostra
07/09/2007, 11:14
ρε παίδες να πω κι εγώ τη λαλακία μου?


έχει σχεδιαστεί, φτιαχτεί και υπολογιστεί ένα τιμόνι και τα κατάλληλα αντίβαρα από τη Honda για το στήσιμο της μηχανής...

ούτε supersport είναι ούτε enduro είναι... άρα η πληθώρα των aftermarket προιοντων που υπάρχουν για αλλα μηχανάκια ίσως δεν υπάρχει για την κατηγορία αυτή.

άλλοι λέτε για πιο βαρύ σετ (τιμόνι+αντίβαρα) άλλοι για πιο ελαφρύ...

κάποιοι λένε για πιάσιμο των χεριών

πόσοι από εσάς που ετοιμάζεστε ή συζητατε ενδεχομενη μεταβολή του βαρους/αίσθησης/γεωμετρίας του συστηματος διεύθυνσης είστε σίγουροι πώς αυτό θα μεταφραστεί τόσο στη συμπεριφορά της μηχανής όσο και στο στυλ οδήγησής σας?

Οσοι λέτε ότι πιάνονται/κουράζονται τα χέρια σας

είστε σίγουροι ότι οδηγάτε σε σωστή στάση σώματος (γωνία ποδιών, χεριών, μέσης κλπ.κλπ.)?

χρησιμοποιείτε τα πόδια σας?

φοράτε γάντια?

είναι σωστά ρυθμισμένες οι μανέτες?

έχετε "παίξει" με τις ρυθμίσεις της σέλας, καβαλέτων τιμονιού και μικρές μεταβολές στο μπρος-πίσω του τιμονιού στον κάθετο άξονά του αλλά ΚΑΙ στη ρύθμιση του πίσω αμορτισέρ για να δείτε τί, πώς και αν σας βολεύει ανάλογα με το μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης της μηχανής (εννοώ μονοκάβαλο/δικάβαλο, γρήγορη/αργή οδήγηση, ανοιχτοί δρόμοι ή κίνηση σε μικρούς δρόμους της πόλης) ?

βάζοντας το μηχανάκι σε διπλό σταντ και σηκώνοντας τη μηχανή ώστε να "πατάει" στη πίσω ρόδα, έχετε "παίξει" με το τιμόνι ώστε να "νιώσετε" με ελεύθερη τη μπροστινή ρόδα το βάρος, τη διαδρομή του κλπ. ?

έχετε σκεφτεί (για όσους "ρίχνουν" τη μηχανή) πως θα επηρεαστεί το στρίψιμό σας με άλλου βάρους αντίβαρα ή άλλου βάρους τιμόνι?


θα μου πείτε "Ρε βλαμμένε, για αυτό τα συζητάμε εδώ μέσα, για να δούμε τί και αν μπορεί να γίνει κάτι"... ορθόν

αλλά η γνώμη μου είναι ότι με βάση τον σωματότυπο (βάρος, ύψος, ακόμα και μήκος χεριών ποδιών) του κάθε οδηγού αλλά και την εμπειρία-εκπαίδευσή του πάνω σε μηχανές πρώτα πρέπει να σκεφτείτε/σκεφτούμε ότι ίσως οδηγούμε με λάθος στάση και χωρίς παραμετροποιημένες ρυθμίσεις (που άλλα μηχανάκια ΔΕΝ έχουν) και να δούμε (δείτε πλέον) τί φταίει στον οδηγό καταρχήν και ύστερα στο μηχανάκι

από την άλλη μεριά βέβαια "περί ορέξεως κολοκυθόπιτες" και ο καθείς πράττει ότι γουστάρει...

τελικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι όταν κάτι μας ενοχλεί σε μια μηχανή και δεν είναι κάτι καθολικό τότε ίσως φταίμε εμείς και όχι το μέταλλο... :winka:


φιλιά

Nostra

:wave2: :wave2: :wave2:

Panos82gr
12/09/2007, 13:49
Τασο τα λες πολυ καλα απλα ξεχνας μια λεπτομερεια, οι ετερειες παραγωγης μηχανων ειναι εμπορικες εταιρειες με αποτερο στοχο το καιρδος. Αυτο συνεπαγετε στο οτι βγαζουν μοντελα για να καλυψουν αγοραστικο κοινο λειτουργωντας με τους νομους της προσφορας και της ζητησης. Αν λοιπον η χοντα και καθε χοντα δει μια τρυπα η μια ευκερια σε καποιο τομεα θα προσπαθησει να βγαλει ενα μοντελο για να βγαλει χρηματα. Πχ η γιαμαχα χρονια τορα εχει το τι-ντι-εμ το οποιο εχει πουλησει παρα πολυ καλα, η χοντα με τη σειρα της εβγαλε το σι-μπι-εφ και η σουζουκι το βι-στορμ, τα μηχανακια αυτα ειναι τελειως υβριδικα και ειδικα το γιαμαχα το βλεπεις τρελα πυραγμενο σε πολα πραγματα (περιεργα τιμονια, απαρεκτα θορυβοδες εξατμισεις, χαμιλομενα τιγκα μπροστα για να στριτοφερνει και αλλα) συνηθως δεν φτιαχνουν ενα μηχανακι για κατι συγκεκριμενο δηλαδη με γνωμονα το τι θα κανει και πως θα το κανει αλλα για το τι αγοραστικο κοινο εχει. Αφτο συνεπαγετε σε ενα γενικο καλουπι που ακολουθα την αγορα!

Ποιο απλα η αλαγη εξαρτηματων σε μια μηχανη δε μου φενετε απαραιτητα κακο, εξαλου ο χαρακτηρισμος της μηχανης απο το Τζοε Μπαρ Τιμ ειναι: Μηχανη ειναι κατι με 2 -ΔΥΟ- ΡΟΔΕΣ και μια μηχανη στη μεση :rotflmao:

:beer: :wave2: