PDA

View Full Version : Η Γνώμη σας μετράει..όχι δεν είναι το σπαστικό σποτάκι στο μοτοτρίτη.γρ :Ρ



stingerakis
23/08/2007, 03:28
Καταρχήν μία μεγάλη καλημέρα σε όλη την κοινότητα!! Είμαι καινούριος στο forum και στον κόσμο των 2 τροχών για αυτό αν σας φανούν ηλίθιες οι ερωτήσεις που θα σας κάνω από εδώ και πέρα μην με παρεξηγεισετε.. Έπειτα από πολύ καιρό που ζαχαρώνω ότι έχει 2 τροχούς στον δρόμο και μετά από πολύ κόπο κατάφερα να μάζεψω λίγα χρήματα (φοιτητής..) και ετοιμάζομαι να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα.. Όπως προανέφερα το budget που έχω υπολογίσει αυτή την στιγμή είναι μικρό..αρκετά μικρό (2000 Ε από τα οποία τα μισά μπροστά και τα υπόλοιπα δόσεις) οπότε δυστηχώς η λίστα των υποψηφίων μηχανών είναι πολύ περιορισμένη. Αν εξαιρέσω 2-3 βόλτες με ένα δανεικό townmate δεν έχω προηγούμενη εμπειρία και έτσι τελικά καταλήγω σε κάτι ανάμεσα σε 50 - 125 cc. Και εδώ ξεκινάει το πρόβλημα..

Μετά από μία βόλτα που έκανα από τις περισσότερες αντιπροσωπείες κατέληξα στα εξής:

Kymco ck125/ pulsar - 1770 euro
Yamaha YBR125 - 1920 euro
Rieju rrx spike x 50cc - 2150 euro
Derbi senda enduro 50 cc - 1950 (προσφορά σε κατάστημα που αλλάζει δραστηριότητα και ξεπουλάει το stock)

Εδώ αρχίζει το τραγούδι από εδώ η γυναίκα μου και από εδώ το αίσθημα μου.. όπως είχε πει και ένας συμφορουμίτης σε άλλο ποστ η μηχανή δεν είναι απλώς σίδερα και ένα μοτερ..είναι κάτι που σε γεμίζει συναισθήματα ανεξαρτήτου κυβισμού και πρέπει πρώτα πρώτα να σου αρέσει.. Η καρδιά μου λοιπόν λέει Derbi 50 cc αλλά η λογική λέει ότι πιο σωστό είναι να πάρω ένα μικρό streetακι 125 αφού είμαι 21.

Αυτό που θέλω από εσάς είναι να με κατατοπίσετε πάνω σε κάποια θέματα γιατί μάλλον αύριο θα πάω να παραγγείλω και δεν ξέρω ακόμα τι.. :bigcry:

Να ξεκαθαρίσω εξ αρχής τι περιμένω από το μοτάρι για να μην πλακώσουν γρήγοροι :lol: θέλω ένα οικονομικό μηχανάκι που να μπορεί να σηκώσει δικάβαλο και να πηγαίνει αξιοπρεπώς, με 60 - 65 χλμ και να μην κωλώσει σε καμιά ανηφόρα.. και το οποίο να μπορεί να διατηρήσει με άνεση 70 χλμ όταν είμαι μόνος μου. Τουλάχιστον για την ώρα που η εμπειρία μου είναι μηδενική αυτά είναι οκ για μένα. Επίσης να ξεκαθαρίσω πως ότι πάρω θα μείνει όπως το γέννησε η μαμά του στο εργοστάσιο.. Αυτό βασικά που με ενδιαφέρει είναι αν ένα derbi 50αρι enduro ικανοποιεί τα παραπάνω κριτήρια. Έχω διαβάσει σε μερικά posts ότι έχουν κόφτες. Στα πόσα χλμ είναι περιορισμένα τα μηχανάκια αυτά? Αν βγεί ο κόφτης (και δεν το λιώνω) μειώνεται η αξιοπιστία? με ασφαλίζουν κανονικά? χάνω την εγγύηση? Πόσο αξιόπιστο είναι ένα δίχρονο 50ράκι αν φροντίζω να έχει καλό λαδάκι και καλή βενζίνη? Αν πάω ας πούμε σαντορίνη και δεν πάρω το κουτί μπορώ να πάω δικάβαλος 15 - 20 χλμ χωρίς να σταματήσω ή θα μου μείνει στα χέρια?
Ένα δίχρονο 50άρι καίει πιο πολύ από ένα 4Τ 125? Τι κατανάλωση να περιμένω?

Αν δεν θεωρείτε ότι θα κάνω μεγάλη μ@μ@κία να πάω σε 50άρι το προτιμούσα από τα δύο streetακια γιατί δεν θέλει δίπλωμα 125 ή απεριόριστο (για το οποίο μου ζητάνε 600 ευρώ) το οποίο σκέφτομαι να βγάλω σιγά σιγά μόλις κλείσω καμιά μηχανογράφηση ακόμα και βγάλω λίγα χρήματα. Επίσης υποθέτω ότι έχει μικρότερα ασφάλιστρα, τέλη κυκλοφορίας. Τέλος βλέποντας και τα 4 στις αντιπροσωπείες η εντύπωση που σχημάτισα για τα 4 μηχανάκια είναι ότι τα 125 υπερτερούν στον κινητήρα αλλά τα άλλα δύο υπερτερούν σε εξοπλισμό (αναρτήσεις, δισκόφρενα, πλαίσιο κ.α) δηλαδή στην ασφάλεια που είναι πρώτο προτεραιότητα μου. (αν κάνω εδώ κάποιο λάθος παρακαλώ διορθώστε με)

Φεύγοντας τώρα από το θέμα της μηχανής, έχω προσωρινά υπολογίσει άλλα 160 ευρώ για άλλο εξοπλισμό. Άν πάρω αρχικά μόνο κράνος και γάντια φτάνουν? (ΜΗΝ ΓΕΛΑΣΕΤΕ ΤΩΡΑ) Έχω ένα δερμάτινο χοντρόπετσο μπουφάν.. :rotflmao: είμαι οκ εώς ότου αγοράσω ένα ανθρωπινό φορώντας και ένα τζιν?

ΣΑΣ ΧΙΛΙΟΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ, ΣΑΣ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ, ΠΟΥ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΑ ΜΑΖΕΜΕΝΑ 100 ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΣΤ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΡΑΣΤΙΟ.. Α ΝΑΙ.. ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..


ΥΓ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΑΝΔΡΕΑΣ :rolleyes:

vagkan
23/08/2007, 07:30
Πάρε ενα εντουράκι 250 μεταχειρισμένο φίλε. Τα 50αρια έιναι για τα 16χρονα.

Julius
23/08/2007, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stingerakis


Andrea poy meneis athina h' eparxia?

Symfono me to skeptiko sou, alla exo dyo mikres enstaseis

1. Ean kinise se dromous me kinis kai megali roi autokiniton (px kentrikous dromous thn athina klp) einai poly epikindino na mhn mporeis TOYLAXISTON na kykloforiseis me thn taxytita toys.......

2. Ta xiliometra poy exeis thesei eos orio sto eayto sou einai mono gia na ta anakoinoneis stous goneis kaina toys kaneis na niothoun thn pseydesthisi oti "den tha trexeis" (megisti anoisia os skepriko) alla apo ekei kai pera tha anakalipseis oti oso paei to mixanaki toso tha pigeneis kai esy (eidika se tosa liga kivika). episeis tha anakalipseis oti ta 65-70-75 einai poly liga xiliometa gia na kinise, ektos ean pigeneis mikres apostaseis kai opos eipa kai prin ektos poleos

Gia to kranos, to mpoufan kai ta gantia.... kala skeytese (an kai exeis ksexasei to kranos ths synepivatidas), epivalete na agoraseis amesa kranoi kai ean den se vgazoune ta xrimata.. na pas na pareis fteina prostateytika gia toys agones kai toys omous kai na ta prosarmoseis to dermatino mpoufan sou (agones OPOSDIPOTE) mexri na pareis ena kalytero kanoniko moto-mpoufan.
Exe ypopsin sou oti tha skaseis kato STADAR (kolovaritita leme), opote prostateyse ton eayto sou KAI TON SYNEPIVATI SOU oso poio poly mporeis.

Telika.... Ean meneis ektos athinas kai to theleis gia na mikres metakiniseis einai mia xara to Derbi, me to opoio tha mporeis na patiseis kai kana xomatodromo ;)



kala xiliometra na exei oti kai na dialekseis, kai Panta kranos gia esena kai ton synepivati sou.

danaos75
23/08/2007, 08:36
Συμφωνω με τον φίλο vagkan, ενα 250αρι εντουρακι ειναι οτι πρεπει, κάνει ότι ζητας και με το παραπανω. Και νομίζω οτι όλο και κατι θα βρεις να σου αρεσει.