PDA

View Full Version : Υποθετικό συγκριτικό μονοκύλινδρων



φατα μουτρα
23/08/2007, 07:40
Ρε παιδιά πάντα συμπαθούσα τα μονοκύλινδρα ον οφ και με το πρόσφατο πόστ σχετικά με το αν ταξιδεύουν ή οχι είπα να κάναμε μία βαθμολόγηση σε σχέση με τις εμπειρίες του ο καθένας για τα παρακάτω παλιά μοντέλα.

TENERE 660
FUNDURO 650
DOMINATOR 650
FREEWIND 650
DR 650 RSE

Α. θυμάστε εκείνο το πρώτο mega onoff test του μοτο?? Τι ωραίο που ήταν με πολύ καίμενο ,πολλά μηχανάκια και τον Στούκαρμαν........ Γαμάτο

Λοιπόν για να αρχίσω

Dominator: Καλό στο χώμα συμπαθητικό στην άσφαλτο αλλά με πολύ αδύναμο μοτερ. Σε ανηφόρες δικάβαλο με το ζόρι κράταγε 110-115. Αν δεν έχει το πρόγραμμα πολύ εθνική είναι καλούλι

γιά πείτε για τα υπόλοιπα.......

nikonian
23/08/2007, 08:31
Το δικό μου Dominator , ήταν ένα από τα τελευταία εξ Ιταλίας, με πολύ σφικτές αναρτήσεις.
Έστριβε στην άσφαλτο απίστευτα. Όσα μάζευε στην ευθεία, τα κρατούσε και στη στροφή. Το συγκρίνω ευθέως με street. Στο χώμα , καλό.
Το γρανάζωμα ήταν το πιο κοντό που έχω συναντήσει σε μηχανή.Έφτανε την 5η σχεδόν στα κόκκινα, με τελική 160-165 κοντερίσια. Προστασία απ'τον αέρα καλή. Ποιότητα κατασκευής.... απλά άψογη. Το πήρα καινούριο και έδωσα πίσω μετά από 5 μήνες γιατί δεν κρατούσε ρελαντί με τίποτα και κανένας μηχανικός δεν έβρισκε το λόγο. Κρίμα.


Σήμερα, έχω ένα KLR 650, υγρόψυκτο, με 2ΕΕ, πολύ πιο άνετο, πιο ροπάτο, αλλά όχι πιο γρήγορο. Καμιά προστασία απ'τον αέρα, τελική συνήθως 155 (ανηφόρες , δικάβαλα δεν το επηρεάζουν ιδιαίτερα), με ούριο άνεμο φτάνει τα 175-180 :eyepop: Η κλιμάκωση των ταχυτήτων είναι πολύ μακριά και δεν υπάρχει δύναμη στις υψηλές σαλ για να την αξιοποιήσει.
Ταξιδεύει και στρίβει με εξαιρετική άνεση, αλλά ποτέ δεν σε βάζει στην πρίζα.
Στο χώμα καλό , μαλακές αναρτήσεις , αλλά μεγάλο βάρος (186 γεμάτο).

Cpt. Haddock
23/08/2007, 09:18
Έχοντας το Funduro για 1,5 χρόνο και 35000 χλμ και έχοντας οδηγησει λίγο το Freewind θα πω για αυτά τα δύο που ειναι και παραπλήσια σε ιπποδύναμη:

Funduro.
Θετικά
- Σέλα/θέση οδήγησης
- Προστασία απο τον αέρα (με τη ψηλή μάσκα)
- Ροπή απο χαμηλά
- Ευκολοδήγητο
- Αξιόπιστο κινητήρα rotax
- Απλή κατασκευη, έυκολα επικσκευάσιμη απο οποιονδήποτε

Αρνητικά
- Ασταθές μετά τα 150 (θα μΕ πειτε "τι περίμενες ρε φίλε")
- Αδύναμα φρένα
- Είχε κραδασμούς
- Έκαιγε ανορθωτη (το κλασσικό προβλημα του πήγασου)
- Ακριβά ανταλλακτικά ακόμα και για παλιό μοντέλο


Freewind
Θετικά
- Μικρό βάρος
- Πολύ ευκολοδήγητο
- Αξιόπιστο
- Φτηνο σε κοστος χρησης
- Καλή συμπεριφορα στο δρόμο

Αρνητικα
- Λιγότερο άνετο απο το funduro σε θέση οδήγησες και προστασία απο τον αέρα
- Πιο αδύναμο στις τελικές
- Αδύναμα (επίσης) φρένα
- Λιγότερο "ταξιδιάρικο"




:wave2: :wave2:

EVI
23/08/2007, 09:38
freewind650


τι ειπε η συμβιωση του μαζι μου μετα απο 15000 χλμ

τελικη (εργοστασιο λεει 160) εγω εχω δει 150
αξιοπιστο, συνηθες βλαβες ρουλεμαν τιμονιου
μονοκυλινδρο μεγαλου κυβισμου που τρωει φρικες και θελει αγαπη και προδερμ για να λειτουργει παντα σαν καινουργιο (οπως ολα)
ιπποδύναμη 47ιπποι στις 7000 ρπμ
180 κατι κιλα γεματο

εύχρηστο με σωστο κεντρο βαρους
το τιμονι κοβει απελπιστικα ουτε τα παπια δε χωρανε εκει που παει αυτο το σουζουκι

παταει χωματακι (οικοδομης) αν εισαι παντελως ασχετος αν εισαι σχετικος πατα και βατους χωματοδρομους (δε μασα αναλογα τα λαστιχα που φορα)

ταξιδια ανετα και απροβληματιστα
ανετη θεση οδηγησης και συνεπιβατη
ικανοποιητική αυτονομια καυσιμων (δε καιει τιποτα )

το ποσο αντεχεις τον αερα ειναι θεμα οδηγου και ζελατινας (υπαρχουν διαφορες αφτερ μαρκετ)

πρωτο μοντελο 1997 το τελευταιο (νομιζω) 2003

κανενα προβλημα στην ευρεση ανταλακτικων

στο δικο μου του φοραγα λαστιχα μισελεν ανεκεν (δε το εβαζα χωμα -ενταξη τα 200 μετρα που θα τυχαιναν σε μια εκδρομη τα παταγα δεν ειχα προβλημα)





:beer:

Cpt. Haddock
23/08/2007, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
τελικη (εργοστασιο λεει 160) εγω εχω δει 150

Έχουμε δει και κοντα στα 170 (και το ψηφιακό του δεν κλεβει εύκολα)

:wave2: :wave2:

EVI
23/08/2007, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Έχουμε δει και κοντα στα 170 (και το ψηφιακό του δεν κλεβει εύκολα)

:wave2: :wave2:

τοτε το δικο μου (το πηρα μεταχοιρο) ειχε πολυ κακο στρωσιμο :sad:

πανω απο 150 δεν εβλεπες :beer: (τωρα που το θυμήθηκα με το ζορι ειδα 155 ΜΙΑ ΦΟΡΑ :dizzy: )-ευνοικος ανεμος :smokin:

idi
23/08/2007, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI

ταξιδια ανετα και απροβληματιστα
ανετη θεση οδηγησης και συνεπιβατη


ενσταση

-η θεση οδηγησης ειναι κουραστικη λογο λαθος σχεδιασμου σελας. ενας σελας μπορει να κανει θαυματα εδω
-προστασια απο τον αερα ... ειναι μεγαλο κεφαλαιο.... αν πω οτι στα ιδια χλμ με το Ζ1000 μου ταξιδευω ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ΣΤΡΟΒΙΛΙΣΜΟΥΣ θα με πιστεψει κανεις? οχι? χεστηκα! εχω κανει ΠΟΟΛΛΛΥΥΥΥΥΥ πιο ανετα ταξιδια με το Ζ μου παρα με το freewind ΜΟΥ (ακους evi???)
:wave2:

φατα μουτρα
23/08/2007, 09:52
αλήθεια το funduro πως ήταν στο χώμα ΄?έχει ικανή απόσταση απο το έδαφος ή βρίσκει?

Cpt. Haddock
23/08/2007, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα
αλήθεια το funduro πως ήταν στο χώμα ΄?έχει ικανή απόσταση απο το έδαφος ή βρίσκει?

Για φλαταδούρες με μικρές λακούβες/νεροφαγώματα οκ ήταν

Είναι πιο ψηλό απο το F650GS

:wave2:

EVI
23/08/2007, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ενσταση

-η θεση οδηγησης ειναι κουραστικη λογο λαθος σχεδιασμου σελας. ενας σελας μπορει να κανει θαυματα εδω
-προστασια απο τον αερα ... ειναι μεγαλο κεφαλαιο.... αν πω οτι στα ιδια χλμ με το Ζ1000 μου ταξιδευω ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ΣΤΡΟΒΙΛΙΣΜΟΥΣ θα με πιστεψει κανεις? οχι? χεστηκα! εχω κανει ΠΟΟΛΛΛΥΥΥΥΥΥ πιο ανετα ταξιδια με το Ζ μου παρα με το freewind ΜΟΥ (ακους evi???)
:wave2:


εμενα δε με κουραζει καθολου η σελα ουτε η θεση
οπως δε με κουραζει ουτε στο Ζ
στα ss ομως παθαινω λαλα απο την μεση (και ΟΧΙ δε κρατιεμε απο το τιμονι αλλα απο το ντεποζιτο με τα ποδια)


και συγκριτικά ποιο ανετη απο ολα ειμαι με το σουζουκι (ΚΑΛΑ ΗΜΟΥΝ :lol: )


α


και καλοριζικο το freewind ΣΟΥ δε στο εχω πει ποτε


:beer: :beer: :beer:

creperistas
24/08/2007, 09:39
Dominator 650 του '97

Το πήρα μεταχειρισμένο 2200€ με 34000 χλμ και το έχω 9 μήνες. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το μηχανάκι ειδικά στο χώμα. Τα φρένα του εκεί έχουν φοβερή αίσθηση, αλλά στην άσφαλτο είναι πολύ αδύναμα. Έχει κοντό γρανάζωμα (αν και εγώ του έβαλα μικρότερο γρανάζι πίσω κατά ένα δόντι) και έχει ελαφριά αίσθηση. Στο ταξίδι πάει άνετα 120-130 σταθερά χωρίς πρόβλημα και δεν καταλαβαίνει τίποτα από στροφές. Τώρα μάλιστα που του έβαλα τα Michelin Anakee στρίβω σχεδόν όλα κάτω. Καμιά σχέση με ΧΤ κλπ. Δεν σπάει δεν χαλάει, σέρβις πολύ φτηνά (αν και τα κάνω μόνος μου). Μόνο τα ανταλλακτικά του μου φάνηκαν λίγο ακριβά (πχ 40 ευρώ μανέτα φρένου). Το μόνο πρόβλημα που έχω παρατηρήσει είναι ότι 1 με 2 φορές το μήνα σβήνει στο ρελαντί. Δεν μπόρεσα να βρώ όμως γιατί, αλλά μάλλον συμβαίνει επειδή είναι κατασκευασμένο στην Ιταλία. Πάντως σε καμιά περίπτωση δεν ενοχλεί γιατί παίρνει αμέσως.
Μιά αμφιβολία είχα για ταξίδι δικάβαλος και φορτωμένος αλλά μου λύθηκε φέτος που πήγα από Ιωάννινα Αλόννησο με 110 σταθερά και στις προσπεράσεις 120 και δεν κατάλαβε τίποτα.
Μακάρι να ήταν και λίγο πιο δυνατό, η αερόψυξη δεν με πειράζει.

φατα μουτρα
24/08/2007, 11:23
α ξέχασα να βάλω στο συγκριτικό και τον πηγασο.... μεγαλη παραλειψη

MikeG
24/08/2007, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για φλαταδούρες με μικρές λακούβες/νεροφαγώματα οκ ήταν

Είναι πιο ψηλό απο το F650GS

:wave2:

Worng...Πήρα 650 funduro για εντουράδα σε μέρος που πάω συχνά με το GS & έβρισκε συνέχεια..Επίσης νομίζω ότι είναι αρκετά πιο βάρκα από το GS λόγο όγκου αλλά & διαφορετικών μαμίσιων αναρτήσεων που φοράν..

p.s Πολύ το κράζεις το GS..:rolleyes:

:wave2: