PDA

View Full Version : Τακάκια για δισκόπλακα Braking



Nikoskazer2000
25/08/2007, 02:33
Είχα μια μαργαρίτα της Braking αλλα μέσα σε 2 χρόνια την έλιωσα (περίπου 1,5mm πάχος).
Έψαχνα να βάλω μια αλλη πάλι της ίδιας εταιρίας και μαργαρίτα μιας και είχα εντυπωσιαστεί απο την αίσθηση και τη δύναμη που μου έδινε (α ναι την έβαλα πακέτο με σωληνάκι υψηλής της εταιρίας). Τελικά αν και μου φαινόταν υπερβολή κατέληξα σε μια oversize με 4mm πάχος :eek: και πραγματικά μουγκρί μέγεθος.

Η απορία μου: Στην προηγούμενη Braking το σημείο που ουσιαστικά έχει μείνει μισό είναι τα πιο εξωτερικά σημεία του δίσκου και οχι συνοπτικά ολο το σημείο τριβής απο τη δαγκάνα, οπως θα ηταν λογικό δηλαδή.

Να πω πως έφταιγε οτι με το που την τοποθέτησα πλακώθηκα στα φρένα έτσι μόνο και μόνο απο τον ενθουσιασμό μου και δεν την "έστρωσα" με απαλά και προοδευτικά φρεναρίσματα; :confused:

Να πω οτι η δαγκάνα έχει πρόβλημα γιατί κάθε φορά που ο μηχανικός μου έβγαζε τα τακάκια για αλλαγή βλέπαμε πως το τακάκι δεν ηταν συμμετρικά φαγωμένο αλλα πιο πολύ το σημείο που τώρα είναι λεπτό :confused: σα να μη δούλευε το ενα έμβολο δηλαδή;

Δεν ξέρω τι να υποθέσω. Στην ουσιαστική μου απορεία πλέον (το ξέρω το μ@μισ@ τελείως) : Να βάλω πάλι τα εργοστασιακά Nissin που μου δίνει η Kawasaki στην πράσινη συσκευασία (τα ακριβά με 27 ευρώ) ή να πάρω τα φτηνά Nissin στην κίτρινη συσκευασία (νομίζω 13 ευρώ κάνουν αυτά) ή μήπως να παραγγείλω τίποτα sintered organic της Braking μιας και ακούω οτι η κάθε δισκόπλακα συμπεριφέρεται καλύτερα με τακάκια της εταιρίας της;

Τη Δευτέρα θα έχουν έρθει τα Kawasaki original parts τακάκια. Να τα χτυπήσω εκείνα ή θα χτυπάω πάλι μετά απο 2 χρόνια τη χρυσοπληρωμένη Braking στο κεφάλι μου;

Μήπως να βάλω τακάκια της Braking; Μήπως έχει πρόβλημα η δαγκάνα; Ti sk@t@ να κάνω; :cry:

:a4:

Nikoskazer2000
25/08/2007, 02:41
Κάπως έτσι είναι αυτή που αγόρασα.


100543

kiriakost
25/08/2007, 04:09
Στις 5:11 τα χαράματα , το μυαλό μου είναι στουπέτσι .

Αλλα θα την πω την εξυπνάδα μου ..

Ολα , μα όλα τα υλικά τριβής , είναι πανομοιότυπα !!! υπάρχουν βέβαια και τα σκάρτα .

Οτι όμως είναι απο γνωστή εταιρεία δουλεύει !! Συμπέρασμα , κυνηγάμε την απόδοση στο 100% όταν πάμε για αγώνες η για κόντρες .

Οταν όλα τα υλικά τριβής προσφέρουν 95% κάλυψη , δεν αξίζει για ένα 5% , να σκας και να στρεσαριστής .

Εχω βάλει στο ΑΧ-1 όλες τις μάρκες τακάκια , καμιά δεν έκανε την διαφορά , όλα όμως δούλευαν σωστά !!

Το ίδιο ισχύει και για τις πλάκες ... αρκεί να μην είναι κινέζικη , όλες οι άλλες είναι σωστές .

Nikoskazer2000
25/08/2007, 04:20
Ναι αλλα εγω πάλι οτι τακάκια και να 'χω βάλει είναι άχρηστα εκτός απο τα εργοστασιακά και κάτι οργανικά sintered της ΕΒC που και αυτά νομίζω πως τέλειωσαν γρηγορότερα απο τα μαμά.


Η αποκορύφωση: EBC Carbon/Graphite σε κόκκινο board! :yuck:
Αίσθηση: 0
Δύναμη: υπό το μηδέν :bawl:
Διάρκεια: Εδω δεν ξέρω...τα πέταξα μετά απο 100χλμ.

Άχρηστα τελείως λέμε!

kaps
25/08/2007, 17:39
Από προσωπική επιλογή θα σου έλεγανα βάλεις τα φρένα της Braking.Στο ΧΤΧ που έχω μπρος πίσω μαραγαρίτες κάποια στιμή άλλαξα τα τακάκια με κάποια πιο φτηνά . Ημέρα με τη νύχτα . Ασε που από την αρχή άρχισε να μου τρώει τη δισκόπλακα...στα δε φρένα νοιώθεις τεράστια διαφορά .

ZX-9R
25/08/2007, 21:59
Τι μηχανακι εχεις δεν μας ειπες (με αυτον τον δισκο δεν νομιζω να μιλας για το καζερ που εχεις στο nick σου..) Για να εχεις εναν δισκο μπροστα μαλλον οχι supersport.. Γενικα ισχυει οτι: τακακια με μεγαλυτερο συντελεστη τριβης = μεγαλυτερη φθορα στον δισκο, αν θες να μην φας τον δισκο λοιπον βαζεις οργανικα καρμπον κτλ. Αν δεν σε ενδιαφερει ( - δεν σε νοιαζει και η βαβουρα) και θες πολυ φρενο βαλε μεταλλικα..

Το rating για το τακακι ειναι τα δυο γραμματα που το ακολουθουν (πχ ebc hh, το διπλο h ειναι το rating, οσο πιο μετα ειναι στην αλφαβητο το γραμμα, αντιστοιχα ειναι και ο συντελεστης τριβης.. Μιας και τα ανεφερα και στο παραδειγμα, αυτα ειναι τακακια τα οποια συνηθως βολευουν οσους κανουν σπορ οδηγηση μεσα στην πολη και πανε και καμια βολτα στην πιστα.....)

Σαν παραδειγμα η sbs π.χ. βγαζει τακακια για ολα τα σπορ μοντελα με σκληροτητες απο τσιχλας που δεν κανει καθολου ζημια στον δισκο μεχρι τα διπλα μεταλλικα με τασεις να κανουν τους δισκους τσιγαροχαρτο.. Μην δωσεις τοσο σημασια στην μαρκα (ολες οι μεγαλες ειναι καλες θα ελεγα) αλλα στο υλικο/rating......

(μολις ειδα οτι μιλας για τακακι που κανει 27 ευρω.. τοσο κανει το πισω της μηχανης μου.... ειμαι περιεργος τι οδηγας και επισης και τι ποιοτητας τακακι δινει η καβασακι αν μιλαμε για τετραπιστονη δαγκανα (καποιο ειδος ξυλου - ισως απο αυτα που ξεβραζει η θαλλασα - προφανως....)

kiriakost
26/08/2007, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
(καποιο ειδος ξυλου - ισως απο αυτα που ξεβραζει η θαλλασα - προφανως....)


:lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol:

Nikoskazer2000
29/08/2007, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Από προσωπική επιλογή θα σου έλεγανα βάλεις τα φρένα της Braking.Στο ΧΤΧ που έχω μπρος πίσω μαραγαρίτες κάποια στιμή άλλαξα τα τακάκια με κάποια πιο φτηνά . Ημέρα με τη νύχτα . Ασε που από την αρχή άρχισε να μου τρώει τη δισκόπλακα...στα δε φρένα νοιώθεις τεράστια διαφορά .

Ναι, ok ολα αυτά αλλα εγω ρωτάω για τακάκια. Για το μπροστινό σύστημα τα μόνα aftermarket πράματα είναι το σωληνάκι υψηλής και η δισκόπλακα (και τα δύο της Breaking).

Ευχαριστώ πάντως!
:wave2:

Nikoskazer2000
29/08/2007, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Τι μηχανακι εχεις δεν μας ειπες (με αυτον τον δισκο δεν νομιζω να μιλας για το καζερ που εχεις στο nick σου..) Για να εχεις εναν δισκο μπροστα μαλλον οχι supersport.. Γενικα ισχυει οτι: τακακια με μεγαλυτερο συντελεστη τριβης = μεγαλυτερη φθορα στον δισκο, αν θες να μην φας τον δισκο λοιπον βαζεις οργανικα καρμπον κτλ. Αν δεν σε ενδιαφερει ( - δεν σε νοιαζει και η βαβουρα) και θες πολυ φρενο βαλε μεταλλικα..

Το rating για το τακακι ειναι τα δυο γραμματα που το ακολουθουν (πχ ebc hh, το διπλο h ειναι το rating, οσο πιο μετα ειναι στην αλφαβητο το γραμμα, αντιστοιχα ειναι και ο συντελεστης τριβης.. Μιας και τα ανεφερα και στο παραδειγμα, αυτα ειναι τακακια τα οποια συνηθως βολευουν οσους κανουν σπορ οδηγηση μεσα στην πολη και πανε και καμια βολτα στην πιστα.....)

Σαν παραδειγμα η sbs π.χ. βγαζει τακακια για ολα τα σπορ μοντελα με σκληροτητες απο τσιχλας που δεν κανει καθολου ζημια στον δισκο μεχρι τα διπλα μεταλλικα με τασεις να κανουν τους δισκους τσιγαροχαρτο.. Μην δωσεις τοσο σημασια στην μαρκα (ολες οι μεγαλες ειναι καλες θα ελεγα) αλλα στο υλικο/rating......

(μολις ειδα οτι μιλας για τακακι που κανει 27 ευρω.. τοσο κανει το πισω της μηχανης μου.... ειμαι περιεργος τι οδηγας και επισης και τι ποιοτητας τακακι δινει η καβασακι αν μιλαμε για τετραπιστονη δαγκανα (καποιο ειδος ξυλου - ισως απο αυτα που ξεβραζει η θαλλασα - προφανως....)

Οτι βλεπεις στο προφίλ μου ισχύει. Η δισκόπλακα που αγόρασα ΜΟΙΑΖΕΙ σ' αυτή που πόσταρα, δεν είπα πως είναι αυτή. 27 ευρώ κάνουν τα τακάκια της Nissin που δίνει η Kawasaki στην πράσινη συσκευασία (μιλάμε για μπροστινό δίσκο, πίσω δεν έχει). Η χρήση που τα θέλω είναι για πόλη και ταξίδια αλλα θέλω να είναι καλής απόδωσης και οχι κανα βουτηροτακάκι που θα φρενάρω με 40χ.α.ω και θα κλείνω τα μάτια μου περιμένοντας να σταματήσει πριν χτυπήσω κάπου....

Πίστα..? :bawl: :sad:

ZX-9R
29/08/2007, 09:18
Καλημερα,

Ενας φιλος που εχει 320 μαργαριτα μπροστα στο καζερ του (:eyepop: μου ακουγεται τρελλο αυτο που κανετε στις παπιες σας, αλλα απο την αλλη μαλλον ξερετε καλυτερα τα μηχανακια σας) μου ειπε οτι το nissin της αντιπροσωπειας ειναι καλο και προτεινε και το sbs που πουλαει ο brake shop (:nono: ) το μαλακο, λεει δεν κανει ζημια στον δισκο....

Καλες αγορες

Nikoskazer2000
31/08/2007, 22:39
Ο δίσκος μπήκε μια χαρά, αλλα ο αποστάτης είχε μερικά χιλιοστά διαφορά σε σχέση με τις τρύπες στην μπουκάλα. Κάνανε λάθος μου είπε αντιπρόσωπος της Braking, που για καλή μου τύχη βρισκόταν στο μαγαζί που έκανα την αγορά, και στη συσκευασία βάλανε αποστάτη για Modenas Dynamic 125 :( .
Οπότε η δουλεία πάει απο Τρίτη που θα έρθει ο αποστάτης και τα SM1 οργανικά τακάκια της ίδιας εταιρίας για καλύτερα αποτελέσματα με το εκάστοτε δίσκο.


101338

apav
01/09/2007, 10:59
:eek: :beer: :wave2:

Nikoskazer2000
01/09/2007, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
:eek: :beer: :wave2:

Ε κάτσε να έρθει ο αποστάτης με τα οργανικά τακάκια και μεταααααα απο το στρώσιμο θα δούμε αν θα :a54: ή αν θα :a018:

:wave2:

Nikoskazer2000
11/09/2007, 23:22
Χθές ήρθαν τα τακάκια


103167

Nikoskazer2000
11/09/2007, 23:22
και σήμερα μπήκαν ολα στη θέση τους


103168

Nikoskazer2000
11/09/2007, 23:24
μόνο η δαγκάνα έχει μείνει πια Nissin και η τρόμπα άγνώστου προέλευσης (Nissin υποθέτω ξανά)


103170

Nikoskazer2000
11/09/2007, 23:28
Τώρα το χαιδεύω ίσα-ίσα και σταματάει τόσο όμορφα και προοδευτικά...:a07:
Απο δύναμη δεν ξέρω γιατί αυτή τη φορά είπα να την στρώσω καλά (καμιά 300αριά χλμ.) και μετά ν' αρχίζω να τα δοκιμάζω πραγματικά. Φαίνεται έτσι κι' αλλιώς πως το πάτημα είναι πολύ αχνό και το 2ο έμβολο κάνει/δεν κάνει δουλειά ακόμα.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος όμως!
:) :) :)

edit: 300mm ο δίσκος τελικά

Nikoskazer2000
12/09/2007, 01:31
@ZX-9R: Ο 1ος κωδικός στα τακάκια τελειώνει σε GF (δες στη φώτο). Τι σκληρότητα είν' αυτή; Οργανικά γράφει πως είναι η αφίσα/manual/διαφημιστικό που ήρθε μαζί με τη δισκόπλακα.

kiriakost
12/09/2007, 02:24
Νικόλα ... αυτό δεν είναι δίσκος , είναι τακακοτρίφτης :lol:

αφού φρενάρει πάλι καλά !

Nikoskazer2000
12/09/2007, 02:42
Ούτε 30χλμ. δεν έχει κάνει. Το στρώσιμο θα 'ργήηηηηηηησει να ολοκληρωθεί για να 'χω μια πιο σφαιρική εικόνα. Πάντως προς το παρόν είμαι φχαριστημένος! :D

makis206
12/09/2007, 07:15
Ω ρε έντους που'χεις να κάνεις μ'αυτά τα πράγματα !!:eek:


:lol: :lol: :lol:

ZX-9R
12/09/2007, 09:24
Καλημερα,

Αν τα θυμαμαι καλα εχουμε και λεμε:
GF:
G= ο συντελεστης τριβης σε θερμοκρασια 200 εως 400 φαρεναιτ οπου ειναι θεωρειται ο φυσιολογικος κυκλος εργασιας (συντελεστης τριβης .45-.55)
F= η αποδοση του οταν το ζεστανουμε απο 400 εως 700 και μετα το αφησουμε να κρυωσει (εχει καμια 10αρια δοκιμες ενδιαμεσα σε ολες τις θερμοκρασιες ανα 100 και βγαζουν μεσο ορο) (συντελεστης .35 - .45)

Συμπερασμα οτι το τακακι ειναι μαλακο (ενδεικτικα για σπορ οδηγηση (οχι πιστα κτλ) δινονται τα Η (με πιο ζορικο συντελεστη τριβης απο G, οσο μεγαλωνει το γραμμα τοσο πιο πολυ τριβη εχουμε)), αλλα επισης το τακακι ειναι ψιλο απαραδεκτο μολις το παραζεστανουμε, οχι απαραιτητα γιατι ο συντελεστης F δεν φτανει για να φρεναρει την παπια, αλλα γιατι το τακακι δεν κραταει τις ιδιοτητες του σε ολο το φασμα λειτουργιας...

Τωρα, για την μηχανη που οδηγω και το στυλ οδηγησης που κανω εχω μια ιδεα τι παει να πει HH κτλ, το οτι εχεις αυτο το rating δεν παει να πει και πολλα γιατι καπου στην συναρτηση παρεμβαλλεται και ο παραγοντας διαμετρος δισκου, που ειναι σχεδον σαν της μηχανης μου, μολις συνηθισεις λοιπον τα τακακια σου θα μπορεις να βγαλεις ωφελιμα συμπερασματα, πχ το Η μου τρωει τους δισκους και μπορω και χωρις αυτο κτλ.. αυτο που θα προσεχα ειναι την επομενη φορα τα τακακια να εχουν την ιδια βαθμολογια ειται ειναι κρυα ειτε ζεστα ετσι ωστε να μπορει οσο το δυνατον η συμπεριφορα τους να παραμενει αναλλοιωτη κατα την οδηγηση...................

Nikoskazer2000
12/09/2007, 22:25
Ευχαριστώ για το info! :)

:wave2:

Nikoskazer2000
19/09/2007, 23:21
Μια χαρά! :)


105058

Nikoskazer2000
19/09/2007, 23:23
...οι νυχτερινές με το Ν73ΜΕ :D


105060

Nikoskazer2000
19/09/2007, 23:26
@ZX-9R: Τα τακάκια της Breaking που ο κωδικός τους τελειώνει σε hh περιγράφονται ως "Semi-metallic for Racing street use" οπότε μάλλον πως δε θα τα βάλω αυτά οταν τελειώσουν τα οργανικά μου.

Ίσως να πάρω τα "Sintered for Sport/Touristic use"

:wave2:

gcrook
20/09/2007, 00:23
Αν και το ξερω οτι μακροπροθεσμα θα το μετανιωσω.....
1)Νικο ποσο σου πηγε ο δισκος;
2)Ξερεις αν ταιριαζει στις κλασσικες ζαντες; (ακτινωτες)
3)Αποστατη εβαλες;Απο που και ποσο;
4)Φρεναρει καθολου η @@;
5)Τις ζαντες απο που και ποσο;Ποιες ειναι πως λεγονται;
6)Θεε μου δεν το πιστευω αυτο που παω να κανω....:bigcry:
7)Α δεν σου ειπα.Εβαλα εξατμιση motorsport και φιλτροχοανη πολυουρεθανης.
8)Μαλλον θα το κρατησω.....:bigcry:
9)Εχεις κανει τιποτα με τα καρμπυρατερια;
10)Με την μπαταρια εχεις βρει ακρη;
11)Ακομα δεν το πιστευω οτι τα γραφω σοβαρα αυτα...
12)Ειναι και η ωρα περασμενη.....
13)Απο δουλεια καλα;

:eyepop: :uplate: :hypnotize :uplate: :eyepop:

Nikoskazer2000
20/09/2007, 00:36
Ναι κρούκη θα το μετανιώσεις αλλα αφού το ζήτησες...:rolleyes:

Δίσκος oversize 300mm με κωδικό αν θυμάμαι καλά KW33FIOWD: 130 ευρώ
Τακάκια οργανικά (της Breaking): 19,50 ευρώ
Περαστικά 2 φορές λύσιμο/δέσιμο+dot 4 ferrodo φρέσκα (αφου τα είχα απο παλιά χαμένα να πάνε; ) : 20 ευρώ.

Ο αποστάτης έρχεται μαζί με τη δισκόπλακα στην ίδια συσκευασία και "ναι" κάθεται στις ακτινωτές ζάντες καθώς τα κέντρα είναι σχεδιασμένα για Kaze-R άσχετα με το τι φοράω εγω.

Φρενάρει το ίδιο και ίσως και λίγο καλύτερα απο την παλιά μου Breaking μαργαρίτα. Όλοι ξέρουν πως για να επιτευχθεί καλύτερο φρενάρισμα χρειάζονται σωληνάκια υψηλής πίεσης, μεγαλύτερες δαγκάνες (ή περισσότερα πιστόνια) και καλής ποιότητας μεταλλικά τακάκια.+-

Ενας oversize δίσκος ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΙΣΘΗΣΗ+ΔΥΝΑΜΗ+ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ. Έτσι για να μη λέμε και αλακίες...

Το καρμπυρατέρ μια χαρά, απλά ήθελε λίγο ρύθμιση η βαλβίδα του μίγματος και τώρα ολα καλά! :)

Ούτε σκασίματα οταν κλείνω το γκάζι σε κατηφόρα, ούτε βεζινέα απ' τη φιλτροχοάνη (αναρρόφηση) και σαφώς πολύ πιο λογική κατανάλωση: στην τελευταία καταμέτρηση έκαψα 3.3 λίτρα και έβγαλα 144 χιλιόμετρα (80% επαρχιακό στροφιλίκι και 20% εθνική) και φορούσα και λίγο κοντύτερο γρανάζι. :winka:

Μπαταρία; :confused:
Τα ηλεκτρικά μου ηταν πάντοτε μια χαρά. Ούτε ενα βραχυκύκλωμα... (αν και custom καλωδίωση απ' τον μικρό γιατί εχω αλλάξει πλήρως σύστημα φωτισμού)

Η δουλειά χαλαρώνει αλλα τα ρεπό συνεχίζουν να τον μΠαίρνουν. :( Άντε να κλείσουμε κατα Νοέμβριο να πάω καμιά βόλτα με τον κολλητό.

P.S: Η παραπάνω κατανάλωση έγινε ΧΩΡΙΣ να 'χω γυρίσει σε ρεζέρβα ακόμη!!! :D (μου έσβησε, σημείωσα τα χλμ, το γύρισα σε ρεζέρβα κι' έφυγα).

(ουφ τέλος...άντε γράψε τώρα...αμα θες φυσικά)

gcrook
20/09/2007, 00:45
Να'σαι καλα....:bigcry: :bigcry:

Οι ζαντουλες ποσο;:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Nikoskazer2000
20/09/2007, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Να'σαι καλα....:bigcry: :bigcry:

Οι ζαντουλες ποσο;:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Οι ζαντούλες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12101) είναι τις Daichi Alloy, made in Thailand, κάνουν 220 ευρώ (ναι εδω μπαίνει και το :bigcry: ) και έχουν φάει τις απίστευτες λακούβες/κρατήρες της ζωής τους και κανένα πρόβλημα.

Nikoskazer2000
20/09/2007, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
7)Α δεν σου ειπα.Εβαλα εξατμιση motorsport και φιλτροχοανη πολυουρεθανης.
8)Μαλλον θα το κρατησω.....:bigcry:

ΤΙ ΜΑΛΕΑΣ ΘΕΕ ΜΟΥ!!!!!!!
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:
:lol: :rotflmao: :lol:

Ρε κρούκη είπαμε δεν το πας το μηχάνημα, τι το μαμάς με αλακίες; :confused: :a24:







Τα δικά μου είναι Daytona HPE φορ νορμαλ εντζιν στρητ γιουζ και K'nN filtercharger. Ti allo...?

gcrook
20/09/2007, 01:25
Η μαμα εξατμιση σαπισε.
Για 50 ευρω που εχει εδωσα αλλα 10 και εβαλα μοτοσπορτ, πως λεγεται.
Η φιλτροχοανη ειχε κανα 60αρι αλλα ειναι τρελη φαση.
Το μηχανακι παει πολυ καλυτερα.
Του εβαλα και ενα γραναζι μικροτερο μπροστα και πιανει τα 100 μεχρι να πεις "το εχω σιχαθει το τριμπουρδελο"....

Nikoskazer2000
20/09/2007, 01:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Η μαμα εξατμιση σαπισε.
Για 50 ευρω που εχει εδωσα αλλα 10 και εβαλα μοτοσπορτ, πως λεγεται.
Η φιλτροχοανη ειχε κανα 60αρι αλλα ειναι τρελη φαση.
Το μηχανακι παει πολυ καλυτερα.
Του εβαλα και ενα γραναζι μικροτερο μπροστα και πιανει τα 100 μεχρι να πεις "το εχω σιχαθει το τριμπουρδελο"....

:beer: (για το μπροστινό γρανάζι -13αρι έτσι; :winka: ) αν και το μηχανάκι δε "γεμίζει" στην εθνική ρε γμτ και δουλεύει πολύ ψηλά :sick: (παλιά έβγαζα 123 κοντέρ χωρίς να το 'χω ρυθμίσει σωστά και χωρίς aftermarket εξάτμα, ενω τώρα στην καλύτερη 120 σπασμένο στην χειρότερη 110).

Ρ Υ Θ Μ Ι ΣΗ ΚΡΟΥΚΗ!!!

Σε βαλβίδες και carb και το μηχανάκι αλλάζει ριζικά προς το καλύτερο. Εγω τουλάχιστον εχω εντυπωσιαστεί απο +ροπή με διάρκεια, γραμμικότητα και αρκετά χαμηλότερη κατανάλωση.

:wave2:

Nikoskazer2000
20/09/2007, 01:40
Η φιλτροχοάνη για να κάνει 60ευρά πρέπει να είναι K'nN (50mm αν θυμάμαι καλά) εε;

gcrook
20/09/2007, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Η φιλτροχοάνη για να κάνει 60ευρά πρέπει να είναι K'nN (50mm αν θυμάμαι καλά) εε;

Θα σε γελασω.
Μια περιεργη κατασταση ειναι μεσα σε δικο της φιλτροκουτι με κατι σκατουλακια περιμετρικα σαν εισαγωγες αερα.
:hypnotize
Φωτο....δεν προβλεπεται:rotflmao:

kiriakost
20/09/2007, 21:39
Τι έχουμε εδώ Kazer-party ... να φέρω σνακ ? :lol:

Νικόλα .. ,με κατηγόρησες τα τακάκια , αλλά πήρα πράμα τεφαρίκ, τελικώς .

Δεν θα έγραφα , αλλα όσο σκεφτόμουν αυτό που έγραψες , οτι στρώνεις τακάκϊα , τόσο έμπαινε ο διάολος μέσα μου , να σε φτιάξω λίγο .. :wacko: :lol: :lol:

Nikoskazer2000
20/09/2007, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Θα σε γελασω.
Μια περιεργη κατασταση ειναι μεσα σε δικο της φιλτροκουτι με κατι σκατουλακια περιμετρικα σαν εισαγωγες αερα.
:hypnotize
Φωτο....δεν προβλεπεται:rotflmao:


Εεεεεεεεεεελα ρε Κρούκηηηηηηη..........:(

Nikoskazer2000
20/09/2007, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Τι έχουμε εδώ Kazer-party ... να φέρω σνακ ? :lol:

Νικόλα .. ,με κατηγόρησες τα τακάκια , αλλά πήρα πράμα τεφαρίκ, τελικώς .

Δεν θα έγραφα , αλλα όσο σκεφτόμουν αυτό που έγραψες , οτι στρώνεις τακάκϊα , τόσο έμπαινε ο διάολος μέσα μου , να σε φτιάξω λίγο .. :wacko: :lol: :lol:

:nono:

Δεν σε κατηγόρησα, απλά εγω προσωπικά εχω κακή εμπειρία απο τακάκια και είμαι πλέον πολύ επιλεκτικός στο τι θα φορέσω.

Ειδικά πίσω στο ταμπούρο...Θεέ μου πως δε σκοτώθηκα μια φορά κι' εναν καιρό. :(