PDA

View Full Version : ΠΑΡΕΛΘΟΝ....



zubitos
25/08/2007, 09:12
Παρελθόν αποτελεί πλέον το πευκόφυτο δασος του Καιάφα.
Οποιος είναι απο την περιοχή ή όποιος έχει κατασκηνώσει ελεύθερα έστω και μια φορά στο δάσος καταλαβαίνει το μέγεθος της καταστροφής.
Το μέρος που έχω συνδιάσει με τα παιδικά μου,τα εφηβικά μου,τα νεανικά μου χρόνια με
στιγμές απίστευτης χαλαρότητας και επαφής με την φύση είναι πλέον κάρβουνο.
Δυστυχώς δεν πιστεύω οτι θα ξαναγίνει το συγκεκριμένο δάσος ποτέ μιας και είχε ξεφυτρώσει κατα ένα πολύ περίεργο τρόπο πάνω σε άμμο.

Νιώθω τυχερός που έζησα πράγματα μέσα σε αυτό το υπέροχο μέρος αλλά παράλληλα νιώθω
τόσο ηλίθιος που τα παιδία μου δεν θα καταφέρουν να νιώσουν τα ίδια πράγματα με μένα επειδή το πήραμε δάσος και τους το παραδώσαμε καμμένη γή.

ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ :sad: :sad:


100621

zubitos
25/08/2007, 09:13
:sad: :sad: :sad:


100622

MikeG
25/08/2007, 09:21
Σειρά τώρα έχουν οι μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες που θα χτιστούν εκεί..Εξάλλου προφανώς δεν είναι τυχαίο το σημείο της φωτιάς. Επίσης άκουσα & απο κάποιον ότι η φωτιά είναι ακριβώς εκεί που είναι η χάραξη της Ιωνίας Οδού...:yuck: :yuck: :yuck:

EVI
25/08/2007, 14:07
τα λεφτα δε φερνουν οξυγονο και ζωη :sad: :sad:

batistuta 13
25/08/2007, 22:16
ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΠΕΡΣΥ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΔΑΣΟΣ.ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΚΑΗΚΕ!!!ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ.ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΕΜΠΡΗΣΤΕΣ!!

ktmakis
25/08/2007, 22:29
Ισως ο πιο ομορφος αγώνας που έχω τρέξει Ζαχάρω - Καιάφας.
Εκανα ένα γύρο και μετά με έπιασε λάστιχο αλλά δεν με ένοιαξε και πολύ.
Είχα γεμίσει εντούρο...
Τώρα καίγεται το χωριό μου η αρχαία Φιγαλεία.:cry:

DimChios
25/08/2007, 22:30
Πού πάμε ρε πούστη μου?

ktmakis
25/08/2007, 22:34
Παμε στο διάολο......
Να μην πεθάνει άλλος μόνο αυτό....

valam
25/08/2007, 22:39
Θελει κανεις κανενα χαλι ...


... ακομα και αυτες τις ωρες ο οικος Μυραρακι πουλαει απο το καναλι ΕΧΤΡΑ3 σε λαιβ εκπομπη χαλια που καποιοι δουλοι σχεδον υφαινανε για ενα ποτηρι νερο για να τα αγορασουν καποιες νεοπλουτες κυρατσες στην Ελλαδα.

valam
25/08/2007, 22:45
Κατεβαινω Ζαχαρω εδω και 3 χρονια. Ακομα και η Ε.Ο. Κυπαρισσιας - Πυργου στο κομματι του Καιαφα ειναι παραδεισενιο ... με δεντρα κυριολεκτικα να σκεπαζουν το δρομο....


100729

Ζεύκας
26/08/2007, 03:18
Έζησα τα 19 πρώτα χρόνια της ζωής μου στην Ηλεία.Κ συνεχώς κατεβαίνω.

Δεν υπάρχει μέρος που να μην έχω πάει.που να μην έχω αγαπήσει.που να έχει χαραχτεί ανεξίτηλο στη μνήμη μου.

Πλούσια σε βλάστηση η πατρίδα μου με ιστορία χιλιάδων χρόνων.Ήμουν,είμαι και θα είμαι πάντα περήφανος που η σκούφια μου κρατάει από κείθε....

Και χθές κάηκε η μισή Ηλεία. Από το Βαρθολομιό και τις Θίνες μέχρι το Σαμικό,την Ζαχάρω και την Ανδρίτσαινα, δεκάδες ψυχές κάηκαν ζωντανές,χωριά σχεδόν σβήστηκαν από προσώπου γης, μαύρο πέπλο σκέπασε τον κάμπο.

κρανίου τόπος.

Αναμνήσεις σε πύρινο κλοιό... :sad:

Ζεύκας
26/08/2007, 03:19
Την προηγούμενη βδομάδα σε κέινα τα μέρη ήμουν.

Φχαριστιόταν η καρδιά μου που έβλεπα τόση ομορφιά, που θα την ζήλευαν πολλοί ανά την Ελλάδα.

Τώρα με τι καρδιά θα πάω να δώ τον τόπο μου?