PDA

View Full Version : πρόβλημα: ΖΕΛΑΤΙΝΕΣ ΠΟΥ "ΚΑΙΝΕ" - CBR 600F '06



FFK
26/08/2007, 13:16
:sun: Παίδες γεια σας. Μήπως γνωρίζει κάποιος από σας να μου προτείνει, εξάτμιση και ζελατίνα για το CBR 600F , 2006 μον. ;;;

((Ξέρω ότι μερικές ζελατίνες `καίνε,` το καντράν με τα όργανα, όταν αφήνομαι τη μηχανή στον ήλιο. Μήπως για το λόγο αυτό να προτιμήσω μαμά ζελατίνα;
Έχει άραγε η Honda καμιά, που να καλύπτει από τον αέρα περισσότερο, από ότι αυτή που έχει πάνω η μηχανή;))

Ευχαριστώ, όσους κάνουν τον κόπο να μου δώσουν τα φώτα τους!!!
:wave2: :wave2:

dankannn
26/08/2007, 22:58
Eξατμιση leovince.
Και ζελατινα puig φιμε.


http://i24.photobucket.com/albums/c13/dankannn/CBR3.jpg


100839

cbanthropos
27/08/2007, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από FFK
((Ξέρω ότι μερικές ζελατίνες `καίνε,` το καντράν με τα όργανα, όταν αφήνομαι τη μηχανή στον ήλιο. Μήπως για το λόγο αυτό να προτιμήσω μαμά ζελατίνα;

Ναι φιλε. Πραγματι. Εχω ενα μικρο καψιματακι σαν απο τσιγαρο στο ταμπλο. Δεν εχει να κανει εαν ειναι φιμε η οχι η ζελατινα. Ο ηλιος συγκεντρωθηκε στη μεσα μερια της ζελατινας καθως οι ακτινες χτυπουσαν οριζοντια (απογευμα) απο την ουρα της μηχανης προς το ταμπλο.
Η εν λογω ζελατινα ειναι double bouble διαφανης. Η ζημια εγινε μπροστα στα ματια μου.
Η κηλιδα καψιματος ειναι σαν απο laser. :lol:
Η μαμα ειναι πιο χαμηλη και οχι τοσο κυρτη αρα ειναι καλυτερη θα ελεγα.

Απο εξατμιση εχω remus carbon χωρις commander. Καλος ηχος, μηδεν βελτιωση. :wave2:

Vorios
27/08/2007, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbanthropos
Ναι φιλε. Πραγματι. Εχω ενα μικρο καψιματακι σαν απο τσιγαρο στο ταμπλο.......
Έχω κι εγώ ακριβώς το ίδιο κάψιμο στο στροφόμετρο και στο πάνω μέρος του ταμπλό :(
και μέχρι τώρα που νόμιζα ότι ο κ@@@όλης ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ότι άφηνε το τσιγάρο του εκεί :lol:
Η μάρκα της δικιάς μου ζελατίνας είναι όντως ΜΕΚΑΨΕΣ :rotflmao:

banditgr
27/08/2007, 14:00
είναι παγκοσμίος γνωστό φενόμενο των duble bubble τύπου ζελατίνων.
Αν έχει πολυ ήλιο βάλτε ενα πανάκι στα οργανα για προστασία.

FFK
27/08/2007, 22:50
Eξατμιση leovince.

φιλε dankannn αυτή η leovince έχει τάπα ;Ψάχνω κάτι που να μην κανει πολύ φασαρία. ΓΕΡΑΣΑ ο καημενούλης !
Απο τιμή τι παιζει ;
Ωραία τα φλασάκια σου !!


Η μαμα ειναι πιο χαμηλη και οχι τοσο κυρτη αρα ειναι καλυτερη θα ελεγα.

φίλε cbanthropos στη μηχανή εχω αυτή την χαμηλή μαμάτι ζελατίνα.Εχω ομως προβλημα γιατι τρώω πολύ αερα. Ακουσα οτι η HONDA εχει βγάλει και καποια πιο κυρτή,που προστατεύει περισσότερο.Λένε επισης οτι στο σημείο, που πεφτει ο μαμημενος ήλιος στο κατράν μέσα απο τη ζελατίνα,εχει διπλή επιφάνεια για προστασία.
:beer:
Απο οτι καταλάβατε ,ο ηχος με ενοχλεί ,ο αέρας με ενοχλεί ,.....Η ΒΟΛΤΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ..ΠΟΤΕΕΕΕΕΕ!!!:)

FFK
27/08/2007, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
είναι παγκοσμίος γνωστό φενόμενο των duble bubble τύπου ζελατίνων.
Αν έχει πολυ ήλιο βάλτε ενα πανάκι στα οργανα για προστασία.


Εγω θα του φοράω καπελάκι !!!
:beer:

dankannn
28/08/2007, 11:48
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από FFK
[B]φιλε dankannn αυτή η leovince έχει τάπα ;Ψάχνω κάτι που να μην κανει πολύ φασαρία. ΓΕΡΑΣΑ ο καημενούλης !
Απο τιμή τι παιζει ;
Ωραία τα φλασάκια σου !!

Nαι εχει και ταπα με μια βιδουλα, τιμη απο 270-340 ? αναλογα απο που θα την παρεις.
Σε μενα με powercommander φιλτρο και χωρις ταπα πειρε το cbr 7 ιππους και δεν εχασε πουθενα.

Σχετικα με την ζελατινα ειναι γαματη και εγω δεν εχω καθολου προβλημα με τον αερα ουτε με το καντραν.
και να σκεφτεις οτι στην δουλεια ειναι συνεχεια μεσα στον ηλιο.

Βασικα δεν το ηξερα καν το προβλημα απο εσας το ακουσα πρωτη φορα.(δεν ξερω αν εχει σχεση με την ζελατινα της puig που εχω επανω)


;)

cbanthropos
28/08/2007, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn

Σχετικα με την ζελατινα ειναι γαματη και εγω δεν εχω καθολου προβλημα με τον αερα ουτε με το καντραν.
και να σκεφτεις οτι στην δουλεια ειναι συνεχεια μεσα στον ηλιο.

Βασικα δεν το ηξερα καν το προβλημα απο εσας το ακουσα πρωτη φορα.(δεν ξερω αν εχει σχεση με την ζελατινα της puig που εχω επανω)


;)

Κανε μια γυρα σπρωχνωντας τη μηχανη σε μια αλανα. Μεσημερι/απογευμα. Ο ηλιος να ειναι στις 45μοιρες. Και κοιταξε εαν σε καποια φαση συγκεντρωνει η ζελατινα τις ακτινες στα οργανα εντονα. Εγω αφου το επαθα και μετα, εκανα το πειραμα αυτο τις επομενες ημερες και βρηκα λιγο πολυ την γωνια που δημιουργει το φαινομενο. :wave2: Και να φανταστεις πριν συμβει το ειχα ακουσει απο ενα φιλο και νομιζα οτι με δουλευει..
:lol:

FFK
29/08/2007, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
[QUOTE]

Nαι εχει και ταπα με μια βιδουλα, τιμη απο 270-340 ? αναλογα απο που θα την παρεις.
Σε μενα με powercommander φιλτρο και χωρις ταπα πειρε το cbr 7 ιππους και δεν εχασε πουθενα.

Σχετικα με την ζελατινα ειναι γαματη και εγω δεν εχω καθολου προβλημα με τον αερα ουτε με το καντραν.
και να σκεφτεις οτι στην δουλεια ειναι συνεχεια μεσα στον ηλιο.

Βασικα δεν το ηξερα καν το προβλημα απο εσας το ακουσα πρωτη φορα.(δεν ξερω αν εχει σχεση με την ζελατινα της puig που εχω επανω)


;)


Eυχαριστώ για τις πληροφορίες.

Όσον αφορά την ζελατίνα παράγγειλα τελικά από την Honda ,αυτήν με την πιο μεγάλη κούρμπα
Μου την πρότεινε ο μηχανικός μου.
Θα δω στο μέλλον αν έκανα καλά που τον άκουσα .
:wave2: :wave2:

g.papalexis
29/08/2007, 14:35
ενημερωτικά στα varadero καίγονται τα όργανα από το ίδιο φαινόμενο αλλά καλύπτονται εντός εγγύησης.Τα έχω αλλάξει 2 φορές σε 5 μήνες. Δεν ξέρω αν ισχύει και για τα cbr. Κακή ποιότητα των πλαστικών από την Honda:wave2:

FFK
29/08/2007, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.papalexis
ενημερωτικά στα varadero καίγονται τα όργανα από το ίδιο φαινόμενο αλλά καλύπτονται εντός εγγύησης.Τα έχω αλλάξει 2 φορές σε 5 μήνες. Δεν ξέρω αν ισχύει και για τα cbr. Κακή ποιότητα των πλαστικών από την Honda:wave2:

Ισχύει και για το cbr αλλά καποια στιγμή η εγγύηση θα τελειώσει,και τότε την έβαψα.

Δοκιμάζω ετσι, οσο εχω ακομη xpόνo εγγύησης, την αλλη ζελατίνα της honda.Εαν εχω προβλημα πιστεύω να μου την αλλάξουνε δωρεαν (στην εγγύηση)

Σχετικά με το varadero,ολα φίλε μου παρουσιάζουν το ιδιο προβλημα.
Εκτος και αν καποιος το εχει βάλει στο γκαραζ και το βγάζει για βολτα καθε Πάσχα!
:wave2: :wave2: