PDA

View Full Version : Περί ατυχημάτων… με τα δικά μου μάτια



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
03/10/2004, 14:34
Περί ατυχημάτων… με τα δικά μου μάτια

Μετά το ατύχημα στο ασπρονερι βγαίνουν ειδικοί και διάφοροι μορφωμένοι και προσπαθούν να εξηγήσουν το τι συνέβη.
Σε εμένα τον, και χωρίς πολύ μόρφωση, απλό πολίτη, και μοτοσικλετιστή, τα μάτια μου τα βλέπουν πολύ απλά. Μπορεί βέβαια να είναι λάθος αλλά σας περιγράφω το πώς το βλέπω εγώ με τα δικά μου μάτια.

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε έναν επαγκελματεια οδηγό με την νταλίκα του που έχει το νόμιμο φορτίο, είναι σε άριστη κατάσταση αυτός και το όχημα του, κινείτε μέσα στα όρια του νόμου, έχει δέσει το φορτίο του τέλεια , και έχει βάλει και 3-4 αγγέλους να κρατάνε το φορτίο του. Μιλάμε για τον ιδανικό επαγγελματία.
Πιστεύεται ότι αυτά είναι αρκετά για να μην έχει κανένα απολύτως πρόβλημα στην διαδρομή του, μέχρι να φτάσει στον προορισμό του να ξεφορτώσει????
Αν ναι έχετε κάνει λάθος….
Στο δρόμο του αυτός ο ευσυνείδητος και ευλογημένος οδηγός έχει να αντιμετωπίσει……. Το κράτος. Και μάλιστα την αδιαφορία του κράτους.
Και εξηγούμε.
Στον δρόμο του θα βρει λακκούβες, πηγάδια, χαντάκια, σαμάρια, την ολισθηρότητα του δρόμου, τον παππού με το τρακτέρ που θεωρεί ότι η δημόσιοι δρόμοι είναι επέκταση του χωραφιού του, και ότι Μπορεί να φανταστή ο ανθρώπινος νους.
Περνώντας πάνω από αυτά η στην προσπάθεια του να τα αποφύγει, το όχημα του θα καταπονεθη τόσο που είναι πιθανών να σπάσει πχ μια σούστα, η ένας ιμάντας πρόσδεσης του φορτίου, η να σκάσει ένα λάστιχο, η να κόψει άξονα, η να ξεκοτσαρη το φορτίο…. Και πολλά αλλά που Μπορεί να πάθει στην προσπάθεια του να ξεπεράσει τα εμπόδια που τόσο απλόχερα κατασκεύασε το κράτος με της κακοτεχνίες του, και δεν μερίμνησε να μην υπάρχουν, αλλά τα άφησε για να δοκιμάζεται κάθε στιγμή η επιδεξιότητα του κάθε οδηγού. Και τα ίδια εμπόδια αντιμετωπίζει και ο οδηγός του ιχ αλλά και ο μοτοσικλετιστής. Και ο τελευταίος είναι και πιο ευβαλοτος μια που δεν περιβάλετε από μεταλλικό κλωβό ασφαλείας, ούτε έχει αερόσακους να τον προστατεύσουν.
Και έρχεται το κράτος και λέει ότι ο οδηγός του λεωφορείου είχε νομαρχιακή άδεια και δεν έπρεπε να οδηγεί έξω από τον νομό του.
Δηλαδή τράβηξε μια γραμμή και είπε….
μέσα από την γραμμή είσαι νόμιμος και ξέρεις να οδηγείς, και αν κανείς ατύχημα είσαι νόμιμος, και έξω από αυτήν την γραμμή δεν ξέρεις να οδηγείς και είσαι παράνομος!!!!!!!!!!!!!!
Ε! μην τρελαθούμε ρε παιδιά. Η ξέρεις και παίρνεις δίπλωμα, η δεν ξέρεις και δεν οδηγείς.
Α! είπα δίπλωμα. Γελάσατε εε!!! Ναι είναι ωραίο ανέκδοτο πιο ωραίο από αυτό με τον τοτο.
Και από την άλλη σου λένε ότι λαμβάνουν μέτρα για την ασφάλεια των δρόμων… ( ξέρω, ξέρω, για το ανέκδοτο με τον τοτο θα μου πείτε πάλι).
Βάζουν την τροχαία να πιάνει τους πιτσιρικάδες με το παπάκι που δεν φοράνε κράνος, ( εύκολο εισόδημα για το κράτος ) που στο κάτω κάτω κινδυνεύει μόνο το κεφάλι τους αν υπάρξει ατύχημα. Και αφήνουν τους ελάχιστους (πιστεύω) ασυνείδητους νταλικέρηδες ( που να ψάχνεις τώρα να τους βρεις αφού έχουμε εύκολα θύματα τους πιτσιρικάδες να τους τα παίρνουμε ) να σπέρνουν τον θάνατο, κλείνοντας σπίτια, και αφανίζοντας οικογένειες.
Αλώστε τι τους νοιάζει για τους δρόμους. οι << μεγάλοι >> όταν είναι να πάνε από το ένα μέρος στο άλλο πάνε αεροπορικώς. Σιγά μην πάνε από τον δρόμο να σκοτωθούνε.
Αφήστε το άλλο που άκουσα από το στόμα υπουργού στην τηλεόραση. Όταν του είπαν για να μπουν διαχωριστικά στηθαία στην μέση. είπε ότι αυτό δεν είναι δυνατόν γιατί ο δρόμος είναι στενός και θα δυσχεραίνεται η κυκλοφορία.
Ξέρετε πως ακούγεται στα δικά μου αυτιά αυτό?
Ότι αν μια φορά στα 1-2-3 χρόνια γίνει ένα πολύνεκρο ατύχημα, και δημοσιοποιηθεί από τα μέσα ενημέρωσης, θα ξεχαστεί το πολύ μέσα σε ένα μήνα. Το πολιτικό κόστος για το εκάστοτε κυβερνών κόμμα είναι μικρό. ( το ότι κάθε μέρα σκοτώνονται 1 η 2 άτομα αυτό δεν μετράει γιατί δεν γίνεται θέμα και δεν έχει πολιτικό κόστος).
Αν όμως μπουν τα διαχωριστικά, ναι μεν δεν θα σκοτώνεται ο κόσμος αλλά θα υπάρχει κάθε μέρα, και σε κάθε έξοδο μποτιλιάρισμα. Όποτε ο αντίκτυπος θα είναι μεγάλος, με μεγάλο πολιτικό κόστος. ( για τον κόσμο που θα σωθεί ποιος νοιάζεται τώρα…)
βέβαια το να φτιαχτούν καλύτεροι δρόμοι, έχουν χρηματικό κόστος, και θα πρέπει να περικοπούν χρήματα από τον κρατικό προϋπολογισμό,( που κατά γενική ομολογία των πολιτικών μας είναι πολύ σφικτός,) από σημαντικά θέματα, όπως να αγοραστούν παπούτσια για τους βουλευτές, χχχχχχχχ ευρω. Από το χαρτί υγείας της βουλής, χχχχχχχχ ευρω κλπ, σημαντικά θέματα που πιθανών να ρίξουν έξω την οικονομία του κράτους.
ποιος φταίει για όλα αυτά?
Εμείς που καθόμαστε στης καρέκλες μας και τους ακούμε και δεν κάνουμε τίποτα.
Και αν κάποιος πάει να κάνει κάτι, τον θάβουμε από της καρέκλες μας, ( τι κάνει ο μα####ς με το κράτος πάει να τα βάλει? ) και δεν σηκωνόμαστε να πάμε και Εμείς να τον βοηθήσουμε, αλλά όταν χάσουμε κάποιον δικό μας, τότε βγαίνουμε και φωνάζουμε…….
Περαστικά μας….
Γιώργος Ρούσσος

wolfman13
03/10/2004, 20:05
γιαγια εχεις απολυτο δικιο και το γνωριζουμε ολοι απο πρωτο χερι αυτο.οσο για ευσυνηδητους οδηγους νταλικας εχω εναν τετιο στο σπιτι μου τον πατερα μου!ποσα στραβα εχω δει στο δρομο μαζι του τα απιστευτα μεχρι και λεωφορειο κτελ να μας περνα στο μπραλο στη στροφη αφου τον ειχαν γραψει για υπερβολικη πιο κατο!:eek: κοντρες μεταξυ οδηγων κτλ......................οσο για της κακοτεχνιες πιγαμε προσ αγρινιο για να ξεφωρτοσουμε πραγματα και πεσαμε σε γουβα και εσπασε ο αξονας για καλη μας τυχη δεν ερχοταν ι.χ απο πισω να το λιωσουμε!!!

gtsiros
14/10/2004, 00:09
paidia... (giagia eisai kai o prwtos re :smokin: ) egw h3era oti oi gynaikes odhgoi einai GTPK (o kanonas. uparxoun kai e3aireseis.) alla mou emene na brw thn apanthsh sto "giati". :look:

Mou hr8e prin apo liges meres oso hmoun sth xalkida. :wacko:

Dustuxws to kinhto mou den eixe mpataria kai eixe kleisei :sick: alliws 8a trabaga video me thn olh fash... alla de mporei 8a exw kai alles eukairies. :look:

Erxetai apo apenanti (egw pezos) ama3aki ma8hteuomenou me th tampelitsa me ta ola tou. Kati omws de mou aresei sthn kinhsh tou... :confused: o dromos einai dyo lourides... giati autos paei mes'th mesh tou dromou?... plhsiazei... :eyepop: a... gynaika sto timoni... ma kala, o daskalos, ti kanei?!... :look: a... daskala einai... malista... kai ftiaxnei... an blepw kala... :eyepop: to rouz? :bigcry: telospantwn ekei emeina sa xanos na koitaw kai kontepse na me pathsei allo ama3i. :uplate:

efyga me kanthlia, telospantwn... meta apo kapou 10deutera akouw apo makria pisw mou frena, kornes, gamosta******...

:sad:

apav
22/10/2004, 02:28
Τι σημαίνει GTPK;

gtsiros
22/10/2004, 02:34
Gia Ton P..... Kavala.

apav
22/10/2004, 02:37
Thanks!

free rider
27/10/2004, 11:33
βέβαια το να φτιαχτούν καλύτεροι δρόμοι, έχουν χρηματικό κόστος, και θα πρέπει να περικοπούν χρήματα από τον κρατικό προϋπολογισμό,( που κατά γενική ομολογία των πολιτικών μας είναι πολύ σφικτός,) από σημαντικά θέματα,

Δεν είμαι σίγουρος ότι έχει να κάνει με το χρηματικό κόστος αλλά με πια διαδικασία θα ανατεθεί η κατασκευή του έργου. Αν δηλ. στην ανάθεση του έργου έχουν υπολογιστεί όλα τα περιφερειακά έξοδα « λάδια , ξύδια , μπουζί , πλατίνες , γρηγορόσημα» καθώς και το κόστος των μαύρων και της υπερτιμολόγησης.
Με άλλα λόγια προσωπικά πιστεύω σαν απλός πολίτης ότι η έννοια του υγιούς καπιταλισμού έχει αντικατασταθεί από το πραγματικό αδίστακτο της αρπαχτής.
Το πρόβλημα είναι ως που θα τραβήξει η ιστορία με όλα αυτά τα αστεία μα και τόσο σοβαρά….
Ο Έλληνας ως τώρα έχει μάθει να λέει πόσα θέλω να ζήσω ? 10 δρχ. πόσα βγάζω 11 δρχ. άντε την βγάζουμε..
Όταν όμως οι 11 δρχ γίνουν 9 και δεν φτάνουν και συνεχώς μειώνονται όπως συμβαίνει τώρα σε πολλούς συνανθρώπους μας πιστεύω ότι η κοινωνία βρίσκεται προ εξελίξεων.
Αναμένομεν την συνέχεια με πολύ αγωνία

stavrosgp
12/06/2011, 16:33
giagia poli kala ta les:a10: kai efoson den mporoume na alaxoume emeis to kratos,as prospathisoume na profilaxei o kathenas ton eayto tou oso mporei.gia osous theloun ena freskarisma http://www.freetestdrive.gr

kiloMeater
14/06/2011, 11:11
Ξεκίνησες δυνατά.... καλή αναγνωση το υλικό των επόμενων 7 ετών ;-))