PDA

View Full Version : ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΜΕΡΟΣ ΙΙΙ)



Trans
27/08/2007, 11:54
Λοιπόν,

Με αφορμή τα όσα είδα στην Τιβι αυτές τις μέρες, την θέληση των περισσοτέρων να βοηθήσουν κτλ κτλ είπα να φέρω στο προσκήνιο τα μαθήματα πρώτων βοηθειών που κατά καιρούς έχουν οργανωθεί μέσα από το φόρουμ.

Ήδη μέχρι σήμερα έχουν "βγει" 2 φουρνιές επίδοξων "αδερφών νοσοκόμων" και έλεγα μήπως κανείς ενδιαφέρεται να οργανώσει και την τρίτη.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=27120&perpage=15&pagenumber=1

Τα μαθήματα είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ενδιαφέροντα και θα μάθετε πολλά χρήσιμα πράγματα. Επίσης, μπορούν να σας φανούν χρήσιμα σε μοτοσυκλετιστικές εξόδους (αχρείαστα να 'ναι).

Εγώ ΔΕΝ μπορώ να το αναλάβω πάλι (το έκανα μια φορά αλλά δεν έχω και χρόνο αυτόν τον καιρό:( ) αλλά αν ενδιαφέρεστε μπορώ να σας βοήθησω με μεγάλη μου χαρά. Μπορεί όμως, αν βολεύουν οι ώρες, να τα παρακολουθήσω πάλι.

Ας βρεθεί κάποιος λοιπόν που να μπορεί να το οργανώσει, δηλώστε συμμετοχές και κανονίστε το.

Τώρα....

Εκείνες τις μέρες είχε εκδηλωθεί ενδιαφέρον και για τους Σαμαρείτες του ΕΕΣ (ένα "ειδικό" τμήμα με μεγαλύτερη εκπαίδευση). Ασχολήθηκε κανείς μας; Έχει μάθει κανείς περισσ΄τερα από αυτά που αναφέρεται στο http://www.samarites.gr/ ? Αν ενδιαφέρεται κανείς ή αν κανείς σας έχει περισσότερες πληροφορίες ας το πει. Υπ΄όψην το συγκεκριμένο εγχείρημα -να γίνει κανείς Σαμαρείτης (αν αποφασίσει κανείς να το κάνει) θέλει "κότσια".

Άντε μπας και οργανώσουμε το πρώτο μοτο-μηχανοκίνητο σώμα Σαμαρειτών;)

Περιμένω σχόλιά σας.

Trans
28/08/2007, 13:43
Μα κανείς;;;

DARK749
28/08/2007, 13:56
Μεσα ειμαι . Αυτη οντως ειναι μια πρωτοποριακη ιδεα

ΜΠΡΑΒΟ

+950

hidefnick
28/08/2007, 13:57
Μα είσαι καλά? Εδώ την άλλη φορά κάναμε αμάν να μαζευτεί τμήμα.

Και εγώ θα τα ξαναπαρακολουθούσα.

dammed_kittin
28/08/2007, 14:00
ασε να περασει η μπορα
μαλλον η φωτια!!!
κ βλεπουμε

νομιζω μπορω να οργανωσω κατι τετοιο κ εγω
αλλα τωρα κ μεχρι την επομενη βδομαδα χρονος μηδεν

Trans
28/08/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Μα είσαι καλά? Εδώ την άλλη φορά κάναμε αμάν να μαζευτεί τμήμα.
Και εγώ θα τα ξαναπαρακολουθούσα.

Πες τα... Δεν είναι και ότι πιο εύκολο να το οργανώσεις. Βασικά λόγω του προγράμματος του καθένα. Πάντως wired βλέπω να τα λέμε εκεί. Και αυτή την φορά να την φιλήσεις την ρημάδα την κούκλα.. με γλώσσα. Όπως εγω:D

Hint: Όποιος το οργανώσει ας ρωτήσει μπας και μπορεί να τους κάνει μάθημα η Ηρώ Σιλεούση. Ήταν η δικιά μας οπότε έχει "πείρα" από το moto:)

airamhag
28/08/2007, 14:15
σιγουρα δεν προλαβαινω..:sad:

Ζεύκας
28/08/2007, 14:30
Θα με ενδιέφερε!

Άμα μαζευτούμε και με βολεύουν οι ώρες...είμαι μέσα!!!

:beer:

hidefnick
28/08/2007, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trans
Και αυτή την φορά να την φιλήσεις την ρημάδα την κούκλα.. με γλώσσα. Όπως εγω:D


Μόνο αν είναι "κοριτσάκι" Εχω λίγο ζόρι με τους μαντραχαλέους:eyepop: :eyepop: :rotflmao:

nikmak3
29/08/2007, 02:02
αντε θα το κανουμεεεεεεεεεεεεε:D ...ειμαι μεσα...για ποτε λετε;

Trans
29/08/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikmak3
αντε θα το κανουμεεεεεεεεεεεεε:D ...ειμαι μεσα...για ποτε λετε;

Όταν το κανονίσετε! :wave2:

Εγώ κι ο wired τα κάναμε πέρισυ τέτοια εποχή. Αλλά μπορούμε αν είναι να συνδράμουμε "επικουρικά"

Πρωτοποριακή ιδέα δεν είναι, καλή ιδέα είναι. Και χρήσιμο.

dammed_kittin
29/08/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trans
Όταν το κανονίσετε! :wave2:

Εγώ κι ο wired τα κάναμε πέρισυ τέτοια εποχή. Αλλά μπορούμε αν είναι να συνδράμουμε "επικουρικά"

Πρωτοποριακή ιδέα δεν είναι, καλή ιδέα είναι. Και χρήσιμο.

αν δεν κανω λαθος τα link σου δεν δινουν πληροφοριες για το πως θα το κανονισουμε!!!
δεν μας λες που ειναι (κατι διαβασα για πατρα)
ποσα ατομα πρεπει να μαζευτουμε
ποσες μερες-ωρες


αφου το κανατε δωσε κ εσυ καμια πληροφορια

Meyaleleth
29/08/2007, 11:00
e...ki egw mesa an boleuei...:rolleyes:

dammed_kittin
29/08/2007, 11:02
αυτα βρηκα απο τον trans


Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι:

1. Να ποστάρεις (αν έχεις και την όρεξη να το οργανώσεις) ένα τόπικ με θέμα "ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ ΙΙΙ" -ας πούμε- και να περιμένεις να δεις αντιδράσεις.

2. Να μαζέψεις τα στοιχεία από παιδιά που θέλουν να τα παρακολουθήσουν

3. Να επικοινωνήσεις με τον ΕΕΣ

4. Να περιμένεις να σου πουν αυτοί πότε θα γίνουν τα μαθήματα.

Να ξέρεις ότι είναι 6 δίωρα = δύο φορές την βδομάδα, από δύο ώρες για τρεις βδομάδες, γίνονται και στον χώρο τους (Αλκιβιάδου 4) και πρέπει να μαζευτεί γκρουπ των 10 περίπου ατόμων για να ξεκινήσει. Αν θες τώρα μπορείς να δηλώσεις και μόνος/μόνη συμμετοχή και να περιμένεις να μαζευτούν άσχετοι (με τις μηχανές πιθανόν) ώστε να δημιουργηθεί τμήμα.



-----------------------------------------------

εγω ψηνομαι παντως!!!

Meyaleleth
29/08/2007, 11:06
pios 8a parei prwtoboylia? e? :p

dammed_kittin
29/08/2007, 11:08
παιρνω τηλ εγω!!!

dammed_kittin
29/08/2007, 11:13
info πιο αργα

Trans
29/08/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
αυτα βρηκα απο τον trans
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι:

1. Να ποστάρεις (αν έχεις και την όρεξη να το οργανώσεις) ένα τόπικ με θέμα "ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ ΙΙΙ" -ας πούμε- και να περιμένεις να δεις αντιδράσεις.

2. Να μαζέψεις τα στοιχεία από παιδιά που θέλουν να τα παρακολουθήσουν

3. Να επικοινωνήσεις με τον ΕΕΣ

4. Να περιμένεις να σου πουν αυτοί πότε θα γίνουν τα μαθήματα.

Να ξέρεις ότι είναι 6 δίωρα = δύο φορές την βδομάδα, από δύο ώρες για τρεις βδομάδες, γίνονται και στον χώρο τους (Αλκιβιάδου 4) και πρέπει να μαζευτεί γκρουπ των 10 περίπου ατόμων για να ξεκινήσει. Αν θες τώρα μπορείς να δηλώσεις και μόνος/μόνη συμμετοχή και να περιμένεις να μαζευτούν άσχετοι (με τις μηχανές πιθανόν) ώστε να δημιουργηθεί τμήμα.

εγω ψηνομαι παντως!!!

Κανονικά τα μαθήματα είναι 4 από τρεις ώρες το καθένα (σύνολο 12 ώρες). Αυτό που είχαμε ζητήσει εμείς ήταν αν μπορούσαμε να το κάνουμε 6 δίωρα για να μην μας βγει ο τάκος αλλά και να προλαβαίνουμε να πάμε μετά τις δουλειές μας. Αν μιλήσεις μαζί τους κοίτα να τους το αναφέρεις να το έχουν στο νου τους.

Επίσης, να τους αναφέρεις πως τα μαθήματα θέλετε να γίνουν στο δικό τους χώρο. Βασικό κι αυτό γιατί θα πρέπει εκτός από την "δασκαλα" να σας βρουν κανονίσουν και αίθουσα για τα μαθήματα.

Αν θέλετε μια καλή πρόταση για "δασκάλα" είναι η Ηρώ Σιλεούση αν θυμάμαι καλά το επίθετο. Ζητήστε την. Έχει και εμπειρία από το moto.gr:)

Στα διαδικαστικά τώρα,

1. Δεν χρειάζεται να ανοίξεις νέο τόπικ. Κι αυτό μια χαρά είναι.

2. Ο κάθε χρήστης δηλώνει συμμετοχή με ΠΜ στον "οργανωτή" αναφέρωντας το όνομα, επώνυμο και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας (για τον εαυτό του ή/και την φίλη του, φίλο του κτλ)

3. Καλό είναι ο "οργανωτής" να δημιουργήσει μια λίστα με τις συμμετοχές όπου θα την δημοσιεύσει στο φόρουμ χρησιμοποιώντας τα nick.

4. Αφού μαζέψει έναν ικανοποιητικό αριθμό συμμετοχών (10+) παίρνει τηλέφωνο στον ΕΕΣ. Ερυθρό Σταυρό Υπηρεσία Αγωγής Υγείας [210-8227438 στην οδό Αλκιβιάδου 4]

5. Τους λέει είμαστε αυτοί κι αυτοί, θέλουμε να κάνουμε τα Μαθήματα Α Βοηθειών κτλ και κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να στείλε ένα ΦΑΞ όπως το
http://www.moto.gr/forums/attachment.php?s=&postid=479206. ΑΑΑΑΑΑ καλό είναι να αναφέρει ότι "επειδή όλοι δουλεύουν κτλ αν μπορούμε να κάνουμε τα μαθήματα απόγευμα 6 με 8 κτλ..." Τα δικά μας αν θυμάμαι καλά ήταν 5.30 με 7.30.

6. Στην τηλεφωνική συνομιλία το πιο πιθανό είναι να του πουν το πότε περίπου θα γίνουν τα μαθήματα. Μόλις όμως είναι έτοιμοι θα τον ειδοποιήσουν τηλεφωνικά και θα του πουν τις ώρες, ημερομηνίες κτλ Είναι όλοι τυπικότατοι και εξυπηρετικότατοι.

Τώρα αν έχετε απορίες στα διαδικαστικά ή κάτι άλλο εδώ είμαστε

Meyaleleth
29/08/2007, 12:03
καλό είναι να αναφέρει ότι "επειδή όλοι δουλεύουν κτλ αν μπορούμε να κάνουμε τα μαθήματα απόγευμα


dammed_kittin

8a mazepseis esy ta onomata, na steiloume pm se sena?