PDA

View Full Version : Περι γραναζιών...



chaly honda
27/08/2007, 15:00
Λοιπόν παιδιά έχω και πάλι μια απορία... Στο sx μου έχω γρανάζια 11 μπροστά και 53 πίσω... Το θέμα είναι ότι πιάνει τελική 60 που άν θες να κινειθείς αξιοπρεπώς σε ανοιχτό δρόμο δεν πάει βήμα... Τί γρανάζια πρέπει να βάλω για να πιάνει 90??? Πόσο θα στοιχήσει η αλλαγή??? Η αλυσίδα πρέπει να αλλαχθεί?? Έχει μόνο 600 χλμ το μηχανάκι και είναι καινουργια η αλυσίδα..........


Thanks for the help........................

OldMan
27/08/2007, 15:12
Το θέμα είναι αν το μοτέρ έχει την απαραίτητη ισχύ για να το καταφέρει (30% αύξηση τελικής είναι μάλλον δύσκολη υπόθεση...).

Χοντρικά, εφόσον δεν θα αλλάξεις διαστάσεις στον πίσω τροχό, ο λόγος μεταβολής της τελικής ταχύτητας θα είναι ο ίδιος (αντιστρόφως) με τον λόγο μεταβολής της σχέσης μετάδοσης !!
(δηλ. θα πρέπει να "μακρύνεις" το γρανάζωμα κατά 30% - μάλλον ΜΕΓΑΛΗ μεταβολή).

chaly honda
27/08/2007, 15:17
τα 60 τα πιάνει εύκολα αλλά έχει 9000 στροφές στα 60 και τρελαίνεται... Επειδή είναι διχρονο δεν κάνει να έχει για πολύ ώρα τέρμα στροφές και έτσι αναγκάζομαι να πηγαίνω 45 αντε το πολυ 50... Εϊναι κουραστικο.... Εδώ τα τετράχρονα 50αρια πιάνουν 90... δεν θα μπορεί το δίχρονο??? Να ρωτήσω κατι... Θα μακρύνουν και οι σχέσεις??? Δηλαδή η πρώτη αντί για 15 θα πιάνει 20??? Αν μακρύνουν είναι καλο γιατι κάθε λίγο και λιγάκι αλλάζω ταχύτητα............

OldMan
27/08/2007, 15:24
:lol: :rotflmao: :lol:
Μάλλον δεν κατάλαβες ότι πρακτικά ΔΕΝ γίνεται αυτό που θέλεις !!!

Η σχέση μετάδοσης, από 4,181 που είναι τώρα θα πρέπει να πάει στο 2,508, δηλ. να βάλεις μπροστινό 16άρι και πίσω 40άρι !!

(ακόμη και να χωράει το μπροστινό, το μοτέρ θα "γονατίσει" !!).


Υ.Γ.
Η αλυσίδα ΣΙΓΟΥΡΑ θα αλλάξει (κοντύνει) με τέτοια μετατροπή !! :wave2:

chaly honda
27/08/2007, 15:32
εγώ παρόλα αυτά θέλω να κάνω την μετατροπή... Πόσο θα στοιχήσει περίπου γνωρίζεις??? Μήπως μπορείς να μου πείς πώς απο την σχέση μετάδοσής μπορώ να βγάλω την τελική ταχύτητα... Υπάρχει εξίσωση???

OldMan
27/08/2007, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από chaly honda
εγώ παρόλα αυτά θέλω να κάνω την μετατροπή...
Εγώ το ήξερα ότι ο Elvis ζει ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από chaly honda
Πόσο θα στοιχήσει περίπου γνωρίζεις???
Δεν ξέρω τι αλυσίδα φοράς (διάσταση) αλλά λογικά δεν θα σου βγει πάνω από 100? μαζί με τα γρανάζια ...



Αρχικά δημιουργήθηκε από chaly honda
Μήπως μπορείς να μου πείς πώς απο την σχέση μετάδοσής μπορώ να βγάλω την τελική ταχύτητα... Υπάρχει εξίσωση???
Έτοιμη εξίσωση όχι, αλλά από την περίμετρο του τροχού σου μπορείς να βρεις πόσες φορές περιστρέφεται για να διανύσει 60 χλμ σε 1 ώρα.
Κρατώντας ίδια την περίμετρο, μπορείς να βρεις πόσες φορές θα πρέπει να περιστραφεί για να διανύσει 90 χλμ σε 1 ώρα.
Ο λόγος αύξησης της περιστροφής είναι ο λόγος μείωσης της τελικής μετάδοσης !!

Υ.Γ.
Δεν χρειάζεται να υπολογίσεις την περίμετρο του τροχού, εφόσον δεν θα την αλλάξεις...

apav
27/08/2007, 16:01
Μήπως το μηχανάκι είναι ακόμη με τους κόφτες; :winka:

chaly honda
27/08/2007, 16:03
Έβγαλα τον κόφτη της εξάτμισης....... Δεν έχει τέτοιο πρόβλημα αφού στροφάρει ψηλά και έχει δύναμη... Όταν πιάνει 60 έχει 9000 στροφές περίπου..............