PDA

View Full Version : ΔΙΑΦΟΡΑ ΛΑΔΙΩΝ ΜΟΤΟ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ



vliakos
28/08/2007, 19:13
ΕΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΜΟΤΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

HateNord
28/08/2007, 20:00
Τα λάδια των μοτοσυκλετών απέχουν με τα λάδια των αυτοκινήτων όσο η μέρα με τη νύχτα κι αυτό γιατί έχουν να ανταπεξέλθουν σε τρομερές πιέσεις και θερμοκρασίες που αναπτύσσονται μεσα στα συγχρονα μοτέρ σε πολύ υψηλές στροφές.Επίσης μην ξεχνάς ότι εχουν να αντιμετωπίσουν και το κιβώτιο ταχυτήτων το οποίο βρίσκεται μέσα στο μοτερ και οχι ξεχωριστά όπως στα αυτοκίνητα οπότε οι καταπονήσεις είναι μεγαλύτερες.Κατά βάση λοιπόν είναι τα ίδια λάδια προέρχονται δηλαδή από την ίδια πηγή,αλλάζει όμως η χημική τους επεξεργασία και τα πρόσθετα που χρησιμοποιούνται για να αντέξουν στο δύσκολο έργο τους.Ελπίζω να βοήθησα. :beer:

kiriakost
28/08/2007, 22:03
Ωραία η απάντηση , αλλά δεν στέκει .


η HONDA motors , λεει .. πάρτε λάδια Honda , για νορμάλ λειτουργία .

Μετάφραση .... ειναι απλά λάδια , για παπάκια , και καμιά βολτούλα .


Στην πράξη στα αυτοκίνητα ... το Πεζώ 106 Rally , δεν έχει λιγότερες ανάγκες για λίπανση , όταν ο ιδιοκτήτης του το σκίζει στα μπαντιλίκια !! απο ενα CBR 600 ..

Γρήγορο συμπέρασμα .... ικανό λάδι είναι εκείνο που δηλώνει την χρήση που έχει σχεδιαστή , και όχι το όχημα . πχ .. Racing - normal - semi synthetic .

Και μιλάμε πάντα για τους ίδιους βαθμούς στο ιξώδες του λαδιού .. πχ 10-40

Ξερω οτι με τα παραπάνω , χαλάω τον μύθο , απο την άλλη , γούστο μου, και καπέλο μου :lol:

power hornet
28/08/2007, 23:10
διαβασε αυτο να καταλαβεις http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14087

marulis
29/08/2007, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από HateNord
Τα λάδια των μοτοσυκλετών απέχουν με τα λάδια των αυτοκινήτων όσο η μέρα με τη νύχτα κι αυτό γιατί έχουν να ανταπεξέλθουν σε τρομερές πιέσεις και θερμοκρασίες που αναπτύσσονται μεσα στα συγχρονα μοτέρ σε πολύ υψηλές στροφές.Επίσης μην ξεχνάς ότι εχουν να αντιμετωπίσουν και το κιβώτιο ταχυτήτων το οποίο βρίσκεται μέσα στο μοτερ και οχι ξεχωριστά όπως στα αυτοκίνητα οπότε οι καταπονήσεις είναι μεγαλύτερες.Κατά βάση λοιπόν είναι τα ίδια λάδια προέρχονται δηλαδή από την ίδια πηγή,αλλάζει όμως η χημική τους επεξεργασία και τα πρόσθετα που χρησιμοποιούνται για να αντέξουν στο δύσκολο έργο τους.Ελπίζω να βοήθησα. :beer:

Στη πολύ σωστή τοποθέτηση σου να συμπληρώσω το σχόλιο
Δεν παίζουμε με της αλλαγές στα μοτο δεν αντέχουν 10.000 χλμ , σπάνε οι αλυσίδες των μορίων και το λάδι γίνεται νερό .

zzr2005
29/08/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από HateNord
Τα λάδια των μοτοσυκλετών απέχουν με τα λάδια των αυτοκινήτων όσο η μέρα με τη νύχτα κι αυτό γιατί έχουν να ανταπεξέλθουν σε τρομερές πιέσεις και θερμοκρασίες που αναπτύσσονται μεσα στα συγχρονα μοτέρ σε πολύ υψηλές στροφές.Επίσης μην ξεχνάς ότι εχουν να αντιμετωπίσουν και το κιβώτιο ταχυτήτων το οποίο βρίσκεται μέσα στο μοτερ και οχι ξεχωριστά όπως στα αυτοκίνητα οπότε οι καταπονήσεις είναι μεγαλύτερες.Κατά βάση λοιπόν είναι τα ίδια λάδια προέρχονται δηλαδή από την ίδια πηγή,αλλάζει όμως η χημική τους επεξεργασία και τα πρόσθετα που χρησιμοποιούνται για να αντέξουν στο δύσκολο έργο τους.Ελπίζω να βοήθησα. :beer:

κάπου στο ίντερνετ είχα διαβάσει για ένα τεστ αντοχής, ενός ZZR 1100 νομίζω, με λάδια αυτοκινήτου...
ο τύπος προσπαθούσε να αποδείξει οτι μας κοροιδεύουν με τα λάδια μηχανής....θέμα μάρκετινγκ για να τα πληρώνουμε πανάκριβα...
ειχε κάνει πάρα πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα βάζωντας μονο λάδι αυτοκινήτου
και δεν ειχε κανένα πρόβλημα....

vliakos
29/08/2007, 21:04
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΦΟΥ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΣΕ ΤΙ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ? API SJ/CF H SG/CF ΤΟ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΛΑΔΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ. ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΛΕΕΙ 10-40 ΗΟΝΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΘΕ 8000 ΧΙΛ. ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ. ΔΕΣ ΤΕ ΤΙΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ

vliakos
29/08/2007, 21:13
B. Για 4-χρονους κινητήρες μοτοσικλέτας
Ποιος χορηγεί την έγκριση JASO ΜΑ;

Σήμερα, για τους 4-χρονους κινητήρες, τα πρότυπα συγκριτικής μέτρησης επιδόσεων δεν είναι πλέον Αμερικάνικα αλλά Ιαπωνικά. Είναι η Ιαπωνική Αυτοκίνητη Πρότυπη Οργάνωση που χορηγεί την πιστοποίηση μετά από την ανάλυση του λιπαντικού.

Ποιες είναι οι προδιαγραφές που απαιτούνται έτσι ώστε ένα λιπαντικό να πάρει την έγκριση πρότυπου JASO ΜΑ;

Ένα λιπαντικό για να πιστοποιηθεί στα πρότυπα JASO ΜΑ, πρέπει να ανταποκριθεί στις αυστηρότερες απαιτήσεις από άποψη της λίπανσης, λαμβάνοντας υπόψη την ιδιομορφία της μοτοσικλέτας καθώς επίσης και του κιβωτίου συμπλέκτη. (δοκιμή αντιολισθητικού και της τριβής).

Πώς αναγνωρίζετε ότι ένα προϊόν είναι JASO MΑ;

Όταν ένα λιπαντικό πετύχει σε όλες τις δοκιμές, η Ιαπωνική Αυτοκίνητη Πρότυπη Οργάνωση εκδίδει ένα πιστοποιητικό και έναν αριθμό πιστοποίησης. Αυτά πρέπει να εμφανίζονται στο εμπορευματοκιβώτιο υπό μορφή καθορισμένου λογότυπου σε συνδυασμό με τον αριθμό πιστοποίησης.

Το λογότυπο σε συνδυασμό με τον μοναδικό κωδικό πιστοποίησης προϊόντος, αποδεικνύει ότι το προϊόν έχει Πιστοποίηση κατά το πρότυπο JASO ΜΑ.
2 - Τα άλλα Πρότυπα Πιστοποίησης
SAE (Society of Automotive Engineers) καθορίζουν το βαθμό ιξώδους ενός λιπαντικού

API (American Petroleum Institute) καθορίζουν το επίπεδο καθαριστικής απόδοσης, διασποράς και οξείδωσης των λιπαντικών. Το υψηλότερο επίπεδο για ένα λιπαντικό 4-χρονου κινητήρα είναι SG API, και για ένα λιπαντικό 2-χρονου κινητήρα API TC

SG API :blush: :blush: :bawl: :bawl:

kaps
30/08/2007, 09:22
Καλύτερα να βάζουμε λάδια για μηχανές και ας νοιώθουμε πως κάπου μας δουλεύουν παρά να τρέχουμε σε συνεργεία . Επίσης αλλαγή στα 3000 με 4000χμ . Ακόμα και στο ΧΤΧ λένε αλλαγή στα 5000. Εγώ προτιμώ να τα αλλάζω στα 3500 χμ .

Maira
30/08/2007, 09:33
Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά τι σχέση έχουν οι κωδικοί τυποποίησης και το ISO με τις χημικές επεξεργασίες που έχουν γίνει στο κάθε λάδι????



Εννοείται πως το λάδι του αυτοκινήτου με το λάδι της μηχανής δεν έχουν καμία σχέση παρά μόνο στο ότι είναι λιπαντικά και τα δύο!!!

Τα νούμερα 10-40, 15-50 κλπ αναφέρονται απλά σε ποιές θερμοκρασίες περιβάλοντος πρέπει να χρεισημοποιούνται!!!! (και το λεπτό ή χοντρό λάδι το βγάλαμε από το κεφάλι μας!). Αν είμαστε στην Ελλάδα το καλύτερο λάδι είναι το 10-40 γιατί τον περισσότερο χρόνο κινούμαστε σε αυτές τις θερμοκρασίες!!!!



Το λάδι της μηχανής σε καμία περίπτωση δεν είναι ίδιο με αυτό του αυτοκινήτου!!!!!

Χαζοί είναι να βγάζουν δύο διαφορετικά λάδια (αναφερόμενη στη συσκευασία!) για την ίδια χρήση???

:wave2:

dirtbird
30/08/2007, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira


Τα νούμερα 10-40, 15-50 κλπ αναφέρονται απλά σε ποιές θερμοκρασίες περιβάλοντος πρέπει να χρεισημοποιούνται!!!! . Αν είμαστε στην Ελλάδα το καλύτερο λάδι είναι το 10-40 γιατί τον περισσότερο χρόνο κινούμαστε σε αυτές τις θερμοκρασίες!!!!

:wave2:

Εντάξει, δεν είμαστε στα τεχνικά, αλλά εάν το διαβάσει μάλλον δεν το γλυτώνει το εγκεφαλικό.

Είναι και σε κρίσιμη ηλικία, άλλωστε το δηλώνει ευθέως με το όνομα του.....


oldman:bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl:

bartlal
30/08/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εντάξει, δεν είμαστε στα τεχνικά, αλλά εάν το διαβάσει μάλλον δεν το γλυτώνει το εγκεφαλικό.

Είναι και σε κρίσιμη ηλικία, άλλωστε το δηλώνει ευθέως με το όνομα του.....


oldman:bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl:
για να παθεις εγκεφαλικο, πρεπει να ΕΧΕΙΣ εγκεφαλο, αρα everything is OK! :winka:


:wave2:

marulis
30/08/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Καλύτερα να βάζουμε λάδια για μηχανές και ας νοιώθουμε πως κάπου μας δουλεύουν παρά να τρέχουμε σε συνεργεία . Επίσης αλλαγή στα 3000 με 4000χμ . Ακόμα και στο ΧΤΧ λένε αλλαγή στα 5000. Εγώ προτιμώ να τα αλλάζω στα 3500 χμ .


http://www.moto.gr/forums/showthrea...;threadid=14087
:rolleyes: +1

και καλά κάνεις . από προσωπική εμπειρία και συζητήσεις με φίλους κατέληξα

δικύλινδρα υδρόψυκτα 3.500 – 4.000

μονοκυλινδρα (που μας ενδιαφέρουν άλλωστε ) 2.000 -2.500

όσο για την επιλογή του καλύτερου αυτό είναι μεγάλη κουβέντα γιατί ότι είναι καλό για έναν κινητήρα δεν είναι απαραίτητα και για κάποιον άλλο.

πεποίθηση μου

:wave2: :wave2:

Maira
30/08/2007, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εντάξει, δεν είμαστε στα τεχνικά, αλλά εάν το διαβάσει μάλλον δεν το γλυτώνει το εγκεφαλικό.

Είναι και σε κρίσιμη ηλικία, άλλωστε το δηλώνει ευθέως με το όνομα του.....


oldman:bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl:


Επειδή τυχαίνει να δούλευα παλιά σε συνεργείο, πίστεψέ με, αυτό σημαίνει!!!!


:wave2:

dirtbird
30/08/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Επειδή τυχαίνει να δούλευα παλιά σε συνεργείο, πίστεψέ με, αυτό σημαίνει!!!!


:wave2:

Αυτό σου είχαν πει ότι σήμαινε? :confused:

Maira
30/08/2007, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αυτό σου είχαν πει ότι σήμαινε? :confused:



Αυτό είχα διαβάσει σε προσπέκτους εταιρείας λαδιών!!!!


Είναι αυτά που δίνουν όταν τα πουλάνε στις εταιρείες!!!!

:winka:

dirtbird
30/08/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Αυτό είχα διαβάσει σε προσπέκτους εταιρείας λαδιών!!!!


Είναι αυτά που δίνουν όταν τα πουλάνε στις εταιρείες!!!!

:winka:

Το προσπέκτους ήταν του κατασκευαστή των λαδιών?
Του αντιπροσώπου?
Του εμπόρου?
Μεταφρασμένο?
Τι μάρκα?


Μην πιστεύεις ότι διαβάζεις. :wave2:

Maira
30/08/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Το προσπέκτους ήταν του κατασκευαστή των λαδιών?
Του αντιπροσώπου?
Του εμπόρου?
Μεταφρασμένο?
Τι μάρκα?


Μην πιστεύεις ότι διαβάζεις. :wave2:


Του κατασκευαστή, στα Αγγλικά


και δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω!!!!


Όσο για τη μάρκα???? BP!!!!

:wave2:

bartlal
30/08/2007, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Μην πιστεύεις ότι διαβάζεις. :wave2:

για αυτο και δεν σε πιστευω, οτι και να γραψεις! :smokin:

dirtbird
30/08/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Του κατασκευαστή, στα Αγγλικά


και δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω!!!!


Όσο για τη μάρκα???? BP!!!!

:wave2:

Τότε υποθέτω ότι μάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά από το κείμενο που διάβασες.
Ή ότι ήταν κακογραμμένο το κείμενο.:confused:

:wave2:

Maira
30/08/2007, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τότε υποθέτω ότι μάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά από το κείμενο που διάβασες.
Ή ότι ήταν κακογραμμένο το κείμενο.:confused:

:wave2:


Ένα απλό παράδιεγμα (για να δεις τι εννοώ!!!)


SAE (http://www.performanceoiltechnology.com/saeviscosityclassificationsandmanf.requirements.htm)

OldMan
30/08/2007, 16:11
Καλέ, γιατί μαλώνετε ..??? :look:

(Dirtbird & Maira) :smokin:

Προφανώς εννοείτε το ίδιο πράγμα, αλλά ο - συμπαθής κατά τα άλλα - Βρωμόπουλος επισημαίνει ότι οι αριθμοί SAE ΔΕΝ ανταποκρίνονται ΑΜΕΣΑ στις διάφορες θερμοκρασίες περιβάλλοντος !!!

π.χ. ένα λάδι με viscosity SAE 40 ΔΕΝ σημαίνει ότι πρέπει να χρησιμοποιείται στους 40βC !!!:D :lol:


Υ.Γ. 1
Καμία σχέση το ιξώδες κατά SAE (50, 10W40 κ.λ.π.) με την "τυποποίηση" κατά API (SH. SG, SJ κ.λ.π.) ή κατά JASO MA ή κατά MLRI ή κατά SGS ή κατά οποιονδήποτε γουστάρει να βγάλει δικές του προδιαγραφές !!!

Υ.Γ.2

Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
τι σχέση έχουν οι κωδικοί τυποποίησης και το ISO με τις χημικές επεξεργασίες που έχουν γίνει στο κάθε λάδι????
Μεγάλη, γιατί οι επιμέρους προδιαγραφές κάθε τυποποίησης έχουν να κάνουν με τις χημικές επεξεργασίες του λαδιού !!!



αναφαίρετο δημοκρατικό σας δικαίωμα είναι να μην διαβάζετε κάποια πράγματα, αλλά μην απαιτείτε από τους άλλους να τα εξηγούν αναλυτικά συνέχεια !!!

marulis
30/08/2007, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
διαβασε αυτο να καταλαβεις http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14087

για τους φιλομαθής ο δάσκαλος μίλησε

:a23: :a23: :a23:

Maira
30/08/2007, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Καλέ, γιατί μαλώνετε ..??? :look:

(Dirtbird & Maira) :smokin:

Προφανώς εννοείτε το ίδιο πράγμα, αλλά ο - συμπαθής κατά τα άλλα - Βρωμόπουλος επισημαίνει ότι οι αριθμοί SAE ΔΕΝ ανταποκρίνονται ΑΜΕΣΑ στις διάφορες θερμοκρασίες περιβάλλοντος !!!

π.χ. ένα λάδι με viscosity SAE 40 ΔΕΝ σημαίνει ότι πρέπει να χρησιμοποιείται στους 40βC !!!:D :lol:


Υ.Γ. 1
Καμία σχέση το ιξώδες κατά SAE (50, 10W40 κ.λ.π.) με την "τυποποίηση" κατά API (SH. SG, SJ κ.λ.π.) ή κατά JASO MA ή κατά MLRI ή κατά SGS ή κατά οποιονδήποτε γουστάρει να βγάλει δικές του προδιαγραφές !!!

Υ.Γ.2

Μεγάλη, γιατί οι επιμέρους προδιαγραφές κάθε τυποποίησης έχουν να κάνουν με τις χημικές επεξεργασίες του λαδιού !!!



αναφαίρετο δημοκρατικό σας δικαίωμα είναι να μην διαβάζετε κάποια πράγματα, αλλά μην απαιτείτε από τους άλλους να τα εξηγούν αναλυτικά συνέχεια !!!


Κάτσε γιατί έγινε παρεξήγηση λόγω βιασύνης!!!! Το SAE συμφωνούμε όλοι ότι τα νούμερα που αναγράφει δήλώνει την ελάχιστη και μέγιστη θερμοκρασία???? (άλλο πως τα χρεισημοποιουμε!!!) (ελπίζω πως ναι!!!)


Ο επίσημος αριθμός είναι το ISO το οποίο δείχνει αν είναι το λάδι σωστά κατασκευασμένο???? Μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν απ αυτά διαχωρισμός για το αν είναι μηχανής ή αυτοκινήτου!!!!


Τώρα για τους υπόλοιπους κωδικούς που βάζει κάθε εταιρεία για να ξεχωρίζει τα λάδια της νομιζω ότι δεν έχει σχέση με την ερώτηση του φίλου!!!! Από τη στιγμή που στα διαχωρίζει σε αυτοκινήτου και μηχανής μπορεί να χρεισιμοποιήσει (μετά) τα ίδια αρχικά!!! Απλά δείχνει με αυτόν τον τρόπο ότι υπάρχει αντιστοιχία στην ποιότητα λίπανσης!!!!!

Το "τι σχέση έχει...." πήγαινε αυτούσιο στο πρώτο post!!!

dirtbird
30/08/2007, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Κάτσε γιατί έγινε παρεξήγηση λόγω βιασύνης!!!! Το SAE συμφωνούμε όλοι ότι τα νούμερα που αναγράφει δήλώνει την ελάχιστη και μέγιστη θερμοκρασία???? (άλλο πως τα χρεισημοποιουμε!!!) (ελπίζω πως ναι!!!)


Σίγουρα όχι......




Καλέ, γιατί μαλώνετε ..???

(Dirtbird & Maira)

Εγώ συζητούσα :confused:

Maira
30/08/2007, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σίγουρα όχι......





Εγώ συζητούσα :confused:


Κι εγώ συζήτηση έκανα !!!!!!


:wave2:

bartlal
30/08/2007, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Εγώ συζητούσα :confused:

dirtchicken, κοτευεις να πεις οτι ΔΕΝ βοηθησες την φιλτατη μαιρα οταν σε ρωτουσε! :evil: :evil: :smokin: :evil: :evil:

dirtbird
30/08/2007, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
dirtchicken, κοτευεις να πεις οτι ΔΕΝ βοηθησες την φιλτατη μαιρα οταν σε ρωτουσε! :evil: :evil: :smokin: :evil: :evil:


Καλύτερα να μασάς.....
:bigcry: :bigcry: :winka:


101228

vliakos
30/08/2007, 20:14
ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΣΑΤΕ. ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ 84 PEUZEOT RALLY 104 ZS ΠΟΥ ΕΒΑΖΑ ΛΑΔΙΑ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ. Νο 30. KAI ALLAGH ANA 2500 XIL.

vliakos
30/08/2007, 20:19
ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΣΑΤΕ. ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ 84 PEUZEOT RALLY 104 ZS ΠΟΥ ΕΒΑΖΑ ΛΑΔΙΑ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ. Νο 30. KAI ALLAGH ANA 2500 XIL.
ΤΟ ΛΑΔΙ ΤΗΣ ΜΟΤΟ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΣΥΓΚ KATA API JASO KΛΠ. ΕΝΑΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΔΑΣ ΠΟΥ ΕΒΑΖΕ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ TRIUMPH 10-40 ARAL ΚΑΙ ΑΠΟΡΗΣΑ. ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.

kiriakost
30/08/2007, 20:54
Το περί δουλέματος το έχω ακούσει και εγώ απο έμπορο αποκλειστικά λιπαντικών .

Η ουσία είναι ότι ο ανυποψίαστος αγοραστής , ακόμα και εάν έχει καταλάβει ότι κάτι τρέχει , λόγο φόβου χρυσοπληρώνει το λαδάκι στις συσκευασίες για μοτοσυκλέτες , απο τον φόβο , ότι παρά το γεγονός ότι γνωρίζει , δεν μπορεί να το αποδείξει ... και έτσι πάει στα σίγουρα .. αλλά με οικονομικές απώλειες .

OldMan
30/08/2007, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από vliakos
ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΣΑΤΕ.
ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΑΙΔΙ !!!

ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ ...:wave2: :beer: :wave2:

Akatanomastos
30/08/2007, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΑΙΔΙ !!!

ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ ...:wave2: :beer: :wave2:


afta einai me to moto.gr/forums ksananioneis re paidi mou..:D

power hornet
30/08/2007, 22:55
εγω λεω να βαλετε ελαιολαδο και αυτο καλο ειναι καλυπτει προδιαγραφες.
να σω τι αλο θα ακουσουμε εδω

dirtbird
30/08/2007, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
εγω λεω να βαλετε ελαιολαδο και αυτο καλο ειναι καλυπτει προδιαγραφες.
να σω τι αλο θα ακουσουμε εδω


Σπορέλαιο?:confused:

power hornet
30/08/2007, 23:10
ναι κατι τετοιο εχει προσφορα το lidl.
βρε εσυ dirtibird τι ειναι αυτα που λενε ημαρτον δηλαδη

dirtbird
30/08/2007, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
ναι κατι τετοιο εχει προσφορα το lidl.
βρε εσυ dirtibird τι ειναι αυτα που λενε ημαρτον δηλαδη

'νταξ μωρέ.... :wave2:

marulis
30/08/2007, 23:15
Να το μαμισω?
Κάποια ψυχή που ξέρω μαζεύει τα λάδια από της αλλαγές άλλων και τα χρησιμοποιεί νάνε καλά παλικάρι όταν μου εξηγούσε τη θεωρία του με ξέρανε.

dirtbird
30/08/2007, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Να το μαμισω?
Κάποια ψυχή που ξέρω μαζεύει τα λάδια από της αλλαγές άλλων και τα χρησιμοποιεί νάνε καλά παλικάρι όταν μου εξηγούσε τη θεωρία του με ξέρανε.

ΠΟΥ τα χρησιμοποιεί, σου'πε?:confused: :confused:

Maira
30/08/2007, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ΠΟΥ τα χρησιμοποιεί, σου'πε?:confused: :confused:




Για τηγάνισμα!!!!!



:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

power hornet
30/08/2007, 23:20
μαλλον μηπως στα επομενα σερβις?η τα ανακυκλωνει?

marulis
30/08/2007, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ΠΟΥ τα χρησιμοποιεί, σου'πε?:confused: :confused:

Αυτοκίνητο μηχανή και σε ότι μπορεί να θέλει λάδι . το μυστικό είναι να τα αλλάζεις ( για να μαθαίνεις ) συχνά . άσε που αυτός έχει καταργήσει της αλλαγές , μονό συμπληρώνει.

:lol: :lol:

ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ !!

power hornet
30/08/2007, 23:31
ειναι στον ασπροπυργο μια εταιρια η ε.λ.τ.ε.π.ε μπυ φαινετε που παιρνει λαδια χρησιμοποιημενα τα καμενα και τα ανακυκλωνει και με διαφορα προσθετα ξαναγινετε λαδι.
αυτο το ξερω γιατι δουλευω στον δημο στο αμαξοστασιο και σχεδον καθε μηνα που γεμιζουν τα βαρελια απο λαδια παλια βαλβολινες υδραυλικα μηχανης,αναγκαστικα πρεπει καπου να τα πεταξουμε,οποτε παιρνουμε την εταιρια αυτη που κανει περισιλογη.
συζηταγα μια μερα και του λεω αυτου νου τι γινονται αυτα μετα?ολα αυτα υδραυλικα μηχανης βαλβολινες αναμιγνυονται περνανε απο διαδικασια και βαζοντας ορισμενα προσθετα ξαναγινονται λαδια.
ααααααα λεω μπραβο ποια μαρκα αν επιτρεπετε?μου λεει τα bp και το mobil για αμαξια,παντος αυτο μου ειπε οτι αυτα ειναι για αμαξια και πιο πολυ για φορτηγα.
τωρα για την μαρκα παιδια αυτος το ειπε οχι εγω για να μην παραξεγηθουμε.
να μου πειτε στο εξωτερικο δεν γινονται αυτα?μαλλον ναι αλλα αλο εξωτερικο π.χ αμερικη και αλλο ελαντα.

dirtbird
30/08/2007, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
ειναι στον ασπροπυργο μια εταιρια η ε.λ.τ.ε.π.ε μπυ φαινετε που παιρνει λαδια χρησιμοποιημενα τα καμενα και τα ανακυκλωνει και με διαφορα προσθετα ξαναγινετε λαδι.
αυτο το ξερω γιατι δουλευω στον δημο στο αμαξοστασιο και σχεδον καθε μηνα που γεμιζουν τα βαρελια απο λαδια παλια βαλβολινες υδραυλικα μηχανης,αναγκαστικα πρεπει καπου να τα πεταξουμε,οποτε παιρνουμε την εταιρια αυτη που κανει περισιλογη.
συζηταγα μια μερα και του λεω αυτου νου τι γινονται αυτα μετα?ολα αυτα υδραυλικα μηχανης βαλβολινες αναμιγνυονται περνανε απο διαδικασια και βαζοντας ορισμενα προσθετα ξαναγινονται λαδια.
ααααααα λεω μπραβο ποια μαρκα αν επιτρεπετε?μου λεει τα bp και το mobil για αμαξια,παντος αυτο μου ειπε οτι αυτα ειναι για αμαξια και πιο πολυ για φορτηγα.
τωρα για την μαρκα παιδια αυτος το ειπε οχι εγω για να μην παραξεγηθουμε.
να μου πειτε στο εξωτερικο δεν γινονται αυτα?μαλλον ναι αλλα αλο εξωτερικο π.χ αμερικη και αλλο ελαντα.

Γνωστά αυτά που περιγράφεις και όχι απαραίτητα επιλήψιμα. Έτσι κι αλλιώς πρέπει να γίνεται ανακύκλωση.

airamhag
01/09/2007, 08:57
τι θα γινει με την παρτη σας ρε παιδια..

μπαινει η ασχετη τσαπερδονα να μαθει 2-3 πραγματα κ ξεχναει κ αυτα που ηξερε..

τα ελαχιστα..

εμπερδευθην..:look:

kiriakost
01/09/2007, 10:54
Τα λάδια είναι αντρικό σπορ ... οι τσαπερδόνες καλά θα είναι,
να μάθουν τίποτα περί λαχανοντολμάδες . :winka:

marulis
01/09/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
τι θα γινει με την παρτη σας ρε παιδια..

μπαινει η ασχετη τσαπερδονα να μαθει 2-3 πραγματα κ ξεχναει κ αυτα που ηξερε..

τα ελαχιστα..

εμπερδευθην..:look:

Ξανα προτείνω το θρεντ του δάσκαλου , θα πέσουν ερωτήσεις

S.O.S.περί ιξώδους

oil (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14087)

:wave2: :wave2:

YΓ. (τσαπερδονα :lol: :lol: :lol: )

airamhag
01/09/2007, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Τα λάδια είναι αντρικό σπορ ... οι τσαπερδόνες καλά θα είναι,
να μάθουν τίποτα περί λαχανοντολμάδες . :winka:

αφου ενδιαφερομαι και για τα δυο ομως..καλο θα ειναι να τα μαθω σωστα..

γιατι φανταζεσαι να βαλω motul στο αυγολεμονο?

( αμαν πια με αυτο το σπαμ..καταρα ειναι ?:D )

dirtbird
01/09/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
[B
γιατι φανταζεσαι να βαλω motul στο αυγολεμονο?
[/B]

:nono: :nono: Θα σου κόψει (φταίνε οι Γαλλικές συνταγές για τις οποίες έχουν σχεδιαστεί).

Βάλε Pennzoil
:D :D

Maira
01/09/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Τα λάδια είναι αντρικό σπορ ... οι τσαπερδόνες καλά θα είναι,
να μάθουν τίποτα περί λαχανοντολμάδες . :winka:




λαχανοντολμάδες να μάθεις εσύ!!!!




Ακούς εκεί τα λάδια δεν είναι για μας!!!!


:mad: :mad: :mad:

sotpag
01/09/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
ειναι στον ασπροπυργο μια εταιρια η ε.λ.τ.ε.π.ε μπυ φαινετε που παιρνει λαδια ......................δεν γινονται αυτα?μαλλον ναι αλλα αλο εξωτερικο π.χ αμερικη και αλλο ελαντα.



καλά λάδια για να λιπαίνω τον τόρνο μετά το καθάρισμα και για σχετικές εργασίες....


:wave2:

sotpag
01/09/2007, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Ωραία η απάντηση , αλλά δεν στέκει .


η HONDA motors , ..........

.Ξερω οτι με τα παραπάνω , χαλάω τον μύθο , απο την άλλη , γούστο μου, και καπέλο μου :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Τα λάδια είναι αντρικό σπορ ... οι τσαπερδόνες καλά θα είναι,
να μάθουν τίποτα περί λαχανοντολμάδες . :winka:



τι δουλεια ειπαμε πως κανεις!!!!!



















:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sotpag
01/09/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
λαχανοντολμάδες να μάθεις εσύ!!!!




Ακούς εκεί τα λάδια δεν είναι για μας!!!!


:mad: :mad: :mad:


εεε σεμνα!!!


ξερεις πως τους καλυτερους λαχανοντολμαδες τους φτιαχνεις με Castrol


ενω τους κεφτεδες με BP



συμπεραμα τα Castrol ειναι για μαγειρευτα

και τα BP για τηγανητα

kiriakost
01/09/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:nono: :nono: Θα σου κόψει (φταίνε οι Γαλλικές συνταγές για τις οποίες έχουν σχεδιαστεί).

Βάλε Pennzoil
:D :D


Μεγάλε !! Πάλι έγραψες ιστορία :lol: :a19:

Maira
01/09/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
εεε σεμνα!!!


ξερεις πως τους καλυτερους λαχανοντολμαδες τους φτιαχνεις με Castrol


ενω τους κεφτεδες με BP



συμπεραμα τα Castrol ειναι για μαγειρευτα

και τα BP για τηγανητα



Εσύ ξέρεις κάτι παραπάνω τουλάχιστον, δεν επιτρέπεται σε ένα φορουμ που αρκετοί ασχολούμαστε με τα του χώρου να λέγονται τέτοια, και να γίνονται τετοιοι διαχωρισμοί!!!!


Μπορεί να μην ξέρω πως φτιάχνονται οι λαχανοντολμάδες ή οι κεφτέδες αλλά σίγουρα ξέρω να διακρίνω τα λάδια των αυτοκινήτων από των μηχανών!!!!

:wave2:

kiriakost
01/09/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Μπορεί να μην ξέρω πως φτιάχνονται οι λαχανοντολμάδες ή οι κεφτέδες αλλά σίγουρα ξέρω να διακρίνω τα λάδια των αυτοκινήτων από των μηχανών!!!!

:wave2:


Μπας και είναι από την Μυτιλήνη το κορίτσι ?? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εκει ξέρουν από καλό λάδι !! το λέει και η τηλεόραση :bigcry: :lol: :bigcry: :lol:

Maira
01/09/2007, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Μπας και είναι από την Μυτιλήνη το κορίτσι ?? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εκει ξέρουν από καλό λάδι !! το λέει και η τηλεόραση :bigcry: :lol: :bigcry: :lol:




Χμμμμμμμμμμμμμμμμμ,



βαλε εσύ το λαδάκι για αυτοκίντητα στη μηχανούλα σου και άσε εμάς να είμαστε από τη Μυτιλήνη!!!!!



Για να μη σου πω να βάλεις κατευθείαν βαλβολίνες!!!! Να μην το παιδεύεις να καεί!!!!



Αλήθεια με τι μηχανάκι κυκλοφορείς είπαμε???


:lol: :lol: :lol:

hidefnick
01/09/2007, 15:00
Κάποτε στον σκαραβαίο έβαλα elf turbo full συνθετικό. Δεν έλεγε να σηκώσει πίεση με τίποτα.......

Τα λαδάκια όπως και τα manual γράφουν τις απαραίτητες προδιαγραφές που πρέπει να ακολουθούμε σε κάθε κινητήρα. Τώρα αν γουστάρουμε και χώνουμε φράγκα είναι γούστο και καπέλο του καθενός.

Για να σπάσει το λάδι και να μην λιπαίνει πρέπει να φτάσει σε θερμοκρασίες τρέλες. Η μεγάλη ζημιά από μη συχνή αλλαγή γίνετε λόγω κάπνας και ρινισμάτων.

Οσο για το γιατί μαζεύονται τα λάδια από ΟΛΑ τα συνεργεία, προς 60 ευρά το βαρέλι, νομίζω ότι όλοι ξέρουμε............

Για την ιστορία, στους jet κινητήρες τόσο των μαχητικών όσο και των πολιτικών αεροπλάνων, αδειάζουμε τα λαδάκια, τα φυγοκεντρίζουμε για να φύγει η κάπνα και τα μέταλα και να επανέρθουν στο φυσιολογικό τους χρωματάκι, προσθέτουμε ένα περίπου 10% φρέσκο και τα ξαναβάζουμε στην θέση τους. Και δεν νομίζω να υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να νομίζει ότι οι jet δουλεύουν σε φυσιολογικές θερμοκρασίες.

vliakos
01/09/2007, 17:46
Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΟΤΟ ΤΟ 1982 SUZUKI 400GSF (256000ΔΡΧ) Η ΔΕΥΤΕΡΗ KAWASAKI GPZ 600R ΤΟ 1985 (710000)ΚΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΤΟ 1986 HONAD VT 750 SHADOW(1000000) ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΜΙΣΘΟ 70000 ΔΡΧ . ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 600000. ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΤΑ ΛΕΜΕ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ. ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΨΑΡΩΣΩ.
ΜΟΝΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ 1986 ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΑΝΑ 2500 ΧΙΛ ΚΑΙ ΒΑΖΑΜΕ BELRAY ΕΝΩ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΛΕΓΕ 10-40 ΑΝΑ 8000ΧΙΛ. Η ΤΡΙΤΗ ΜΟΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΑΝΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ. ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΤΗΣ ΤΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΖΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΖΕΙ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΖΗΛΕΥΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ. ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ 1983 ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ. ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΗΛΘΕ ΤΟ 1991 ΩΣ NV750 CUSTOM.70 AΛΟΓΑ
ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ

Maira
01/09/2007, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Κάποτε στον σκαραβαίο έβαλα elf turbo full συνθετικό. Δεν έλεγε να σηκώσει πίεση με τίποτα.......

Τα λαδάκια όπως και τα manual γράφουν τις απαραίτητες προδιαγραφές που πρέπει να ακολουθούμε σε κάθε κινητήρα. Τώρα αν γουστάρουμε και χώνουμε φράγκα είναι γούστο και καπέλο του καθενός.

Για να σπάσει το λάδι και να μην λιπαίνει πρέπει να φτάσει σε θερμοκρασίες τρέλες. Η μεγάλη ζημιά από μη συχνή αλλαγή γίνετε λόγω κάπνας και ρινισμάτων.

Οσο για το γιατί μαζεύονται τα λάδια από ΟΛΑ τα συνεργεία, προς 60 ευρά το βαρέλι, νομίζω ότι όλοι ξέρουμε............

Για την ιστορία, στους jet κινητήρες τόσο των μαχητικών όσο και των πολιτικών αεροπλάνων, αδειάζουμε τα λαδάκια, τα φυγοκεντρίζουμε για να φύγει η κάπνα και τα μέταλα και να επανέρθουν στο φυσιολογικό τους χρωματάκι, προσθέτουμε ένα περίπου 10% φρέσκο και τα ξαναβάζουμε στην θέση τους. Και δεν νομίζω να υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να νομίζει ότι οι jet δουλεύουν σε φυσιολογικές θερμοκρασίες.



Για τιε τρελές θερμοκρασίες λοιπόν που ανέφερες, ένα μονοκύλινδρο μηχανάκι, αερόψυκτο, αν δεν κάνω λάθος ένα μέρος της θερμοκρασίας την αποβάλει στο λάδι. Το λάδι, ειδικά καλοκαίρι λοιπόν ανεβάζει περίπου τις ίδιες θερμοκρασίες κάθε μέρα, αν χρησιμοποιήται για τα ίδια χιλιόμετρα και με τις ίδιες συνθήκες (συνθήκες πόλης). Κι όμως παρ' όλο που οι θερμοκρασία λειτουργιας της είναι φυσιολογική, αν το λάδι το αφήσεις πάνω από 3000-4000χλμ. χάνει την ιδιότητα λίπανσης και νερώνει όπω λέμε. Απόδειξη ότι κατά την χρήση μιας μηχανής το λάδι δε χρειάζεται να φτάσει σε ακραίες θερμοκρασίες για να νερώσει!!!

Απλά συνήθως οι κατασκευαστές των μοτέρ δίνουν πιο γρήγορα την αλλαγή λαδιών με αποτέλεσμα να μην το διαπιστώνουμε. Αλλά όπως και να το κάνουμε η θερμοκρασία αλλιώνει σιγά σιγά τις χημικές ενώσεις μέσα σε ένα λάδι!!!


:wave2:

kiriakost
01/09/2007, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira

Απλά συνήθως οι κατασκευαστές των μοτέρ δίνουν πιο γρήγορα την αλλαγή λαδιών με αποτέλεσμα να μην το διαπιστώνουμε. Αλλά όπως και να το κάνουμε η θερμοκρασία αλλιώνει σιγά σιγά τις χημικές ενώσεις μέσα σε ένα λάδι!!!


:wave2:


Τι λες βρε παιδάκι μου .... έτσι εεε ..... οι κατασκευαστές των μοτέρ ... ΤΙ ΑΛΛΟ θα ακούσουμε σήμερα !!

Βρε, αυτοί οι κατασκευαστές των μοτέρ , πρέπει να είναι πολύ πονηρά άτομα !!!:lol:

Maira
01/09/2007, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Τι λες βρε παιδάκι μου .... έτσι εεε ..... οι κατασκευαστές των μοτέρ ... ΤΙ ΑΛΛΟ θα ακούσουμε σήμερα !!

Βρε, αυτοί οι κατασκευαστές των μοτέρ , πρέπει να είναι πολύ πονηρά άτομα !!!:lol:





Πρώτον: Δεν είμαι παιδάκι σου!!! Εγώ δε σε έβρισα!!!!

Δεύτερον: Δεν τα ακούς, τα διαβάζεις,και

Τρίτον: Α στα διαλα!!!!


:wave2:

hidefnick
01/09/2007, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Για τιε τρελές θερμοκρασίες λοιπόν που ανέφερες, ένα μονοκύλινδρο μηχανάκι, αερόψυκτο, αν δεν κάνω λάθος ένα μέρος της θερμοκρασίας την αποβάλει στο λάδι. Το λάδι, ειδικά καλοκαίρι λοιπόν ανεβάζει περίπου τις ίδιες θερμοκρασίες κάθε μέρα, αν χρησιμοποιήται για τα ίδια χιλιόμετρα και με τις ίδιες συνθήκες (συνθήκες πόλης). Κι όμως παρ' όλο που οι θερμοκρασία λειτουργιας της είναι φυσιολογική, αν το λάδι το αφήσεις πάνω από 3000-4000χλμ. χάνει την ιδιότητα λίπανσης και νερώνει όπω λέμε. Απόδειξη ότι κατά την χρήση μιας μηχανής το λάδι δε χρειάζεται να φτάσει σε ακραίες θερμοκρασίες για να νερώσει!!!
Απλά συνήθως οι κατασκευαστές των μοτέρ δίνουν πιο γρήγορα την αλλαγή λαδιών με αποτέλεσμα να μην το διαπιστώνουμε. Αλλά όπως και να το κάνουμε η θερμοκρασία αλλιώνει σιγά σιγά τις χημικές ενώσεις μέσα σε ένα λάδι!!!
:wave2:

Ολοι οι κινητήρες αποβάλουν μέρος τις θερμότητας μέσω των λαδιών. Αυτό που περιγράφεις έχει να κάνει με γήρανση και όχι με μεταβολή της μοριακής δομής. (Η Castrol έβγαζε κάποτε ένα φυτικό λάδι για αγωνιστικά αυτοκίνητα με διάρκεια ζωής 1-2 μέρες) Ολα τα λάδια τα αλλάζουμε σε maximum έξι μήνες (και το γράφουν ολα τα manual όλων των κατασκευαστών) γιατί αρχίζουν και δημιουργούν οξέα που καταστρέφουν φλάντζες, τσιμούχες κλπ. Αυτό συμβαίνει έστω και μία ώρα να έχει δουλέψει το λάδι. Οι κατασκευαστές, φυσικά, γράφουν υπολογίζοντας μέσους όρους χρήσης, ανοχές κινητήρα, προορισμό κινητήρα κλπ.

Δηλαδή αν το TTR σου δούλευε στη Σουηδία σε πολύ πιο κρύα κλίματα το manual θα έλεγε άλλα μέσα?

Υπάρχει μια τάση να θεοποιούμε τους κατασκευαστές και να θεωρούμε βίβλο το manual. Ειδικά στα γιαπωνέζικα (και μην αρχίσουμε τον πόλεμο της Ευρώπης πάλι) το βρίσκω λίγο αστείο λαμβάνοντας υπ όψη ότι σε 6 μήνες έχουν "βελτιώσει" το κάθε μοντέλο. (Με το feedback που είχαν απο τα συνεργεία τους σχετικά με τα προβλήματα που έβγαλε το κάθε μηχανάκι και με ανάλογη στατιστική μελέτη αν αξίζει η μετατροπή η καλύτερα να επισκευάζουν εντός εγγύησης)

Μην ξεχνάμε τι έγινε με την Ford και τα Brigestone. Συνέφερε να πάει στα δικαστήρια και να πληρώνει νεκρούς πελάτες από το να κάνει ανάκληση σε, δεν θυμάμαι πόσα, αυτοκίνητα για να τους αλλάξει λάστιχα. Αυτά για την αξιοπιστία του τι μας γράφουν στα manual.

Ολα μπίζνα είναι, και όποια μάρκα λιπάντικών σκάσει τα περισσότερα αυτή θα γραφτεί στο manual.

Και επειδή το μηχανάκι μου το διάλεξα με υπερβολική προσοχή σας ενημερώνω ότι το σαζμάν θέλει 90αρα βαλβολίνη (με 80αρα χτυπάει) και το "διαφορικό" 140αρα (ένα στάδιο πριν το γράσσο) και τα δύο δεν υπάρχουν σε μοτοσυκλετομάρκες και χρησιμοποιώ αναγκαστικά αυτοκινητάδικα. Ολα φυσικά της Agip. Της καλύτερης μάρκας στον κόσμο ουλάκερο (Το 140αρι είναι για διαφορικά φορτηγών αν δεν κάνω λάθος - και δεν θέλω σχόλια) Το μηχανάκι έχει 48 (και καλά) άλογα και ΜΟΝΟ με commander και εξατμίσεις πάει στα 95. Δεν έχω διαβάσει πουθενά προβλήματα με λίπανση σε πειραγμένα.

Από εκεί και πέρα είπαμε, όποιος θέλει να χώνει φράγκα, με γειά του και χαρά του.

Maira
01/09/2007, 23:35
Εννοείτε ότι και ο χρόνος αλλιώνει το λάδι!!!!



Αλλά υπέθεσα ότι μιλάμε για πιο τακτικές αλλαγές λαδιών!!!!


:wave2:

hidefnick
01/09/2007, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Εννοείτε ότι και ο χρόνος αλλιώνει το λάδι!!!!

Αλλά υπέθεσα ότι μιλάμε για πιο τακτικές αλλαγές λαδιών!!!!
:wave2:

Μπααααααααααααααα

Αν δεν ανάψει λαμπάκι, δεν χρειάζεται (συμπλήρωμα) :eyepop: :eyepop:

Maira
01/09/2007, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Μπααααααααααααααα

Αν δεν ανάψει λαμπάκι, δεν χρειάζεται (συμπλήρωμα) :eyepop: :eyepop:



Καλά! Δεν έχει λαμπάκι, το δικό μου!!!! Αλλά αλλάζει η συμπεριφορά της πάνω από κάποια χλμ. με το ίδιο λάδι!!!!


Επιπλέον, υπάρχουν εταιρείες που τα λάδια τους κατά την λειτουργεία του κινητήρα αφήνουν πάρα πολλά κατάλιπα στον κινητήρα! Ακόμα κι αν θεωρούνται καλά γιατί ο κινητήρας δεν καίει λάδια, το εσωτερικό του κινητήρα (δε μιλάω για τους χώρους καύσης) φορτώνεται σιγά σιγά με κατάλιπα!!!


:wave2:

hidefnick
02/09/2007, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Επιπλέον, υπάρχουν εταιρείες που τα λάδια τους κατά την λειτουργεία του κινητήρα αφήνουν πάρα πολλά κατάλιπα στον κινητήρα! Ακόμα κι αν θεωρούνται καλά γιατί ο κινητήρας δεν καίει λάδια, το εσωτερικό του κινητήρα (δε μιλάω για τους χώρους καύσης) φορτώνεται σιγά σιγά με κατάλιπα!!!
:wave2:

Κοίτα, δεν λέω να βάζεις απο το βαρέλι, αν και στις αντιπροσωπείες το κάνουν. Αλλά πρέπει πάντα να υπολογίζεις τα πράγματα με μία λογική.

Εσυ πχ έχεις ένα αερόψυκτο μονοκύλινδρο που δουλεύει συνήθως Αθήνα, αν δεν κάνω λάθος. Οτι λάδι και να του βάλεις σίγουρα θα αφήσει κατάλοιπα, και είναι λογικο λαμβάνοντας υπ όψη ότι το TTR είναι για πιό σκληρή χρήση και στους ρυθμούς της Αθήνας ψιλουποφέρει. Εκτός αυτού, έχει μια συγκεκριμένη διάρκεια ζωής. 100χιλ km χωρίς να ανοιχτεί το μοτέρ δεν νομίζω να παίζουν στο συγκεκριμένο μηχανάκι. 40-50 ίσως.

Πληρώνοντας τα ακριβά λάδια 2-3 φορες παραπάνω επιμηκύνεις ναι μεν την ζωη του κινητήρα για ισως αλλά 10 χιλ χιλιόμετρα αλλά έχεις πληρώσει το κόστος μέσω της αξίας των λαδιών πολύ παραπάνω. Και βέβαια όλα αυτά είναι θεωρητικά γιατί μια μπιέλα πχ μπορεί να σου χτυπήσει ανα πάσα στιγμή ότι λάδι και αν έχεις μέσα, από ένα άτσαλο κατέβασμα ταχύτητας πχ.

sotpag
02/09/2007, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Μπααααααααααααααα

Αν δεν ανάψει λαμπάκι, δεν χρειάζεται (συμπλήρωμα) :eyepop: :eyepop:


περιμενε να αναψει το λαμπακι και αν δεν δεις το μοτερ σε τευχη.....

hidefnick
02/09/2007, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
περιμενε να αναψη το λαμπακι και αν δεν δεις το μοτερ σε τευχη.....

Γιου νόου χιούμορ?:wave2: :wave2:

Maira
02/09/2007, 04:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Κοίτα, δεν λέω να βάζεις απο το βαρέλι, αν και στις αντιπροσωπείες το κάνουν. Αλλά πρέπει πάντα να υπολογίζεις τα πράγματα με μία λογική.

Εσυ πχ έχεις ένα αερόψυκτο μονοκύλινδρο που δουλεύει συνήθως Αθήνα, αν δεν κάνω λάθος. Οτι λάδι και να του βάλεις σίγουρα θα αφήσει κατάλοιπα, και είναι λογικο λαμβάνοντας υπ όψη ότι το TTR είναι για πιό σκληρή χρήση και στους ρυθμούς της Αθήνας ψιλουποφέρει. Εκτός αυτού, έχει μια συγκεκριμένη διάρκεια ζωής. 100χιλ km χωρίς να ανοιχτεί το μοτέρ δεν νομίζω να παίζουν στο συγκεκριμένο μηχανάκι. 40-50 ίσως.

Πληρώνοντας τα ακριβά λάδια 2-3 φορες παραπάνω επιμηκύνεις ναι μεν την ζωη του κινητήρα για ισως αλλά 10 χιλ χιλιόμετρα αλλά έχεις πληρώσει το κόστος μέσω της αξίας των λαδιών πολύ παραπάνω. Και βέβαια όλα αυτά είναι θεωρητικά γιατί μια μπιέλα πχ μπορεί να σου χτυπήσει ανα πάσα στιγμή ότι λάδι και αν έχεις μέσα, από ένα άτσαλο κατέβασμα ταχύτητας πχ.


Καλά, το δικό μου μηχανάκι έχει πάει και τις διαδρομές του, και το βουνό του (μια φορα :( ) και την Αθήνα την έχει φάει με το κουτάλι! Δε ξερω πόσα χιλ. ζωής έχει το μοτέρ αλλά μάλλον δε θα μάθω (ανοίχτικε μια φορά όταν το πήρα για αλλαγή ελατηρίων και τα σχετικά μιας και το πήρα μεταχειρισμένο!!!

Και συμφωνώ πως το λάδι που θα βάλεις είναι καλύτερα είναι το καλύερο σε ποιότητα γιατί είναι το πιο σημαντικό για έναν κινητήρα!!! Από αυτό εξαρτάται βασικά η καλή του λειτουργία!!!! Τώρα βέβαια αν σε ένα μοτέρ βάλεις πολύ πιο λεπτό λάδι από αυτό που αναγράφει ο κατασκευαστής είναι αρκετά πιθανό να το καίει μιας και οι ανοχές στον κύλινδρό είναι τέτοιες που του επιτρέπουν να περάσει (διαπστομένο από πολλάαααααααααααα μοτέρ!!!).

:wave2:

reinmeister
03/09/2007, 09:22
:a5: :a5: :a5: κοιτα ρε ποστ που εχασα....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

THEOD
03/09/2007, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Το λάδι της μηχανής σε καμία περίπτωση δεν είναι ίδιο με αυτό του αυτοκινήτου!!!!!

Χαζοί είναι να βγάζουν δύο διαφορετικά λάδια (αναφερόμενη στη συσκευασία!) για την ίδια χρήση???

:wave2:

Χαζοί ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι... Όταν το κατά 95% ίδιο λάδι λόγω και καλά της "ειδικής του σύνθεσης κατάλληλης για μοτοσυκλέττες" το πουλάνε στην 2πλάσια τιμή, τότε αυτό δεν έχει να κάνει με χαζομάρα...Με κέρδος έχει να κάνει...

Πάντως προσωπικά δεν έχω διαβασει ποτέ μανουαλ κατασκευαστή που να απαιτεί "μοτοσυκλετιστικό" λάδι...
MOTOR oil ζητάνε, και απλά αναφέρουν την κατάλληλη κλίμακα ιξώδες και την ελάχιστη κατά ΑΡΙ προδιαγραφή...Μόνη συνηθισμένη επισήμανση είναι η αποφυγή λαδιών με ειδικά αντιτριβικά πρόσθετα που ΙΣΩΣ δημιουργήσουν προβλημα πατιναρίσματος...

Gandalf dr685sm
03/09/2007, 09:55
oldman, dirtbird.... απορία ώς άσχετος...

Η λεγόμενη "ανακύκλωση" σε διυλισμένο προϊόν (λιπαντικό) που έχει χρησιμοποιηθεί για χιλιάδες χιλιόμετρα και έχει υποστεί τις όποιες αλλοιώσεις σε σύνθεση και ιδιότητες, δεν είναι επικίνδυνα;
Εννοώ οτι δεν ΄πρόκειται να δημιουργήσουν ζημιές σε κινητήρα, αν τα χρησιμοποιησούμε ακούσια ή εκούσια;

Για απαντήστε σε αυτό, σας παρακαλώ.

Gandalf

Maira
03/09/2007, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
oldman, dirtbird.... απορία ώς άσχετος...

Η λεγόμενη "ανακύκλωση" σε διυλισμένο προϊόν (λιπαντικό) που έχει χρησιμοποιηθεί για χιλιάδες χιλιόμετρα και έχει υποστεί τις όποιες αλλοιώσεις σε σύνθεση και ιδιότητες, δεν είναι επικίνδυνα;
Εννοώ οτι δεν ΄πρόκειται να δημιουργήσουν ζημιές σε κινητήρα, αν τα χρησιμοποιησούμε ακούσια ή εκούσια;

Για απαντήστε σε αυτό, σας παρακαλώ.

Gandalf



Όπως είπε και ο Sotpag αυτά τα λάδια υποτίθεται πως χρησιμοποιούνται για άλλες χρήσεις!!!!

:wave2:

afrotwin
03/09/2007, 11:45
kala re den trepeste iste stis genikes ke exete sovari sizitisi?:eyepop:

kapios na to pai sta texnika amesos

den 8a anex8oume tosi sovarotita stis genikes
okso leme

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sotpag
03/09/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
oldman, dirtbird.... απορία ώς άσχετος...

Η λεγόμενη "ανακύκλωση" σε διυλισμένο προϊόν (λιπαντικό) που έχει χρησιμοποιηθεί για χιλιάδες χιλιόμετρα και έχει υποστεί τις όποιες αλλοιώσεις σε σύνθεση και ιδιότητες, δεν είναι επικίνδυνα;
Εννοώ οτι δεν ΄πρόκειται να δημιουργήσουν ζημιές σε κινητήρα, αν τα χρησιμοποιησούμε ακούσια ή εκούσια;

Για απαντήστε σε αυτό, σας παρακαλώ.

Gandalf

όπως είπα και πιο πάνω δεν είναι για χρήση κινητήρων

αλλά για δεύτερες χρήσεις ή σε μέρη που δεν έχουν μεγάλες καταπονήσεις

στην ουσία φιλτράρονται από βρομιές κλπ δεν έχουν κάποια άλλη επεξεργασία (απ’ όσο ξέρω)

και φυσικά είναι από διάφορα λάδια που έχουν μαζέψει..
:wave2: :wave2:

sotpag
03/09/2007, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Όπως είπε και ο Sotpag αυτά τα λάδια υποτίθεται πως χρησιμοποιούνται για άλλες χρήσεις!!!!

:wave2:


καλα τα ζωα μου αργα εγω



τωρα το ειδα:wave2:

OldMan
03/09/2007, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Α στα διαλα!!!! :wave2:
Τρελαίνομαι για επιστημονικά τεκμηριωμένες απαντήσεις !!! :wave2: :beer: :wave2:

Maira
03/09/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τρελαίνομαι για επιστημονικλά τεκμηριωμένες απαντήσεις !!! :wave2: :beer: :wave2:



Συγνώμη κιόλας αλλά είναι από τις πιο τεκμηριωμένες!!!!


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



Υ.Γ. δεν παλεύεται άλλο ο τύπος!!! :alien: :alien: :alien:

OldMan
03/09/2007, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
. δεν παλεύεται άλλο ο τύπος!!!:alien: :alien: :alien:
Μην το λες σε μένα, γιατί έχει "πιάσει στασίδι" στα Τεχνικά ... :sad:

Maira
03/09/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μην το λες σε μένα, γιατί έχει "πιάσει στασίδι" στα Τεχνικά ... :sad:

:eek: :eek: :eek:

Περαστικά!!!!


:wave2:

sotpag
03/09/2007, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μην το λες σε μένα, γιατί έχει "πιάσει στασίδι" στα Τεχνικά ... :sad:


ας προσεχες:a018:


τωρα που το λες κατσε να κανω και μια ερωτηση

bartlal
03/09/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
:eek: :eek: :eek:

Περαστικά!!!!


:wave2:



μην τον βλεπεις που γκρινιαζει, κατα βαθος, το γουσταρει!






:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

marulis
03/09/2007, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μην το λες σε μένα, γιατί έχει "πιάσει στασίδι" στα Τεχνικά ... :sad:

Και μην το αφήσεις :nono: , κάποιοι όπως εγώ θέλουν να μαθαίνουν ( ας τα ξέρω όλα :D ) και τη γνώμη του κάθε άσχετου ( πλάκα κάνω ( η διευκρίνηση για να μην υπάρχει παρεξήγηση :wave2: ))

Περιττό να βάλω πάλι παραπομπή στα τεχνικά :winka:

kiriakost
03/09/2007, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Πάντως προσωπικά δεν έχω διαβάσει ποτέ μανουαλ κατασκευαστή που να απαιτεί "μοτοσυκλετιστικό" λάδι...
MOTOR oil ζητάνε, και απλά αναφέρουν την κατάλληλη κλίμακα ιξώδες και την ελάχιστη κατά ΑΡΙ προδιαγραφή...Μόνη συνηθισμένη επισήμανση είναι η αποφυγή λαδιών με ειδικά αντιτριβικά πρόσθετα που ΙΣΩΣ δημιουργήσουν πρόβλημα πατιναρίσματος...


Ωραίος ο παίχτης :wacko: :wave2: