PDA

View Full Version : Αλλαγή R1'03 -> R1'04 ή '05...



RapidShade
04/10/2004, 11:16
Καλημέρα παλιοφόρουμ!

έχω χαθεί λιγάκι λόγω διαστολής της
όπιισθεν οπής από τη δουλειά... (και καλα) :P αλλά δεν γλυτώνεται έυκολα...

Ας μπω στο ψητό... εδω και μερικές
μέρες έχω μπει στη διαδικασία να τρώγομαι
με τα ρούχα μου για το αν θα αλλάξω
τη μ@@ναρα μου με τη μικρότερη (σε ηλικία)
αδερφή της...
Για να είμαι ειλικρινής τρελάθηκα με αυτό:
(Raven) Αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έρχεται Ευρώπη... οπότε οι επιλογές περιορίζονται
ή στο ασημί-μαύρο, ή το κόκκινο-μαυρο.

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την αλλαγή (κυριώς) αλλά αν έχετε άποψη
για το χρωματισμό, ευπρόσδεκτη, αν
και την απόφαση για το χρώμα θα
την πάρω ανεξάρτητα...

Εχω σχεδόν καταλήξει για το αν θα το κάνω
αλλα θα θελα ν'ακούσω τι σκέφτεσαι επ'
αυτού...

Το '03 είναι αποδεδειγμένα απροβλημάτιστο,
ενώ το 04 είναι σχετικά καινούριο...
αν και δεν έχει βγάλει προβλήματα, είναι
πάντα νεότερο και δεν μπορείς να είσαι
100% σίγουρος...ίσως.

Παρακαλώ μην @@σετε το ποστ για
να ακουστούν οι απόψεις όλως επί
του θέματος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους σας
(καθάρματα...ρεμάλια)...

Δείτε τώρα και ποια ΘΕΛΩ..ΑΛΛΑ ΔΕΝ!!!


5174

DimST
04/10/2004, 11:32
Δεν φαντάζομαι να περιμένεις απο εδώ κανέναν να σου πεί μη το αγοράσεις ε; :beer:

Αν μπορείς να το πάρεις χωρίς να σου λείψουν τα 3+ χιλιάρικα διαφοράς go for it...
χρώμα...υποκειμενικό, προσωπική επιλογή το κόκκινο της λάβας που λέει και η yamaha

:)

GST
04/10/2004, 11:52
αποψη μου ειναι οτι το θεμα ειναι καθαρα οικονομικο....με το ρυθμο που αλλαζουν τα μοντελα, 2 ετων μηχανη σου φαινεται παλια στο ματι ενω στο επιπεδο αυτων των μηχανων οι διαφορεσ σε τεχνολογια και κινητηρα ειναι μιδαμινεσ και πολυ δυσκολο ενασ μεσοσ αναβατησ να τισ ανακαληψει στο δρομο....σιγουρα με την αλλαγη θα χασεισ καπιοα λεφτα θεμα εντελωσ προσωπικο σου ....προσωπικα δεν θα το εκανα αλλα θα περιμενα μετα το 2006 οπου βγαινουν οι καινουργιεσ οδιγιεσ τησ ευρωπαικησ ενωσησ για τισ μηχανεσ οποτε και οι εταιρειεσ θα αναβαθμησουν(καλο η κακο:confused: ) ολη την γκαμα των μοντελων τουσ.......τελοσ σε αλλαγεσ αισθητικησ μπορεισ να κατληξεισ και μετα απο καποια βαφη που θα κανει τη μοτοσυκλετα σου και πιο μοναδικη:)

idi
04/10/2004, 12:27
OXI George να μη το παρεις..:nono: :nono: :nono:

1. το μηχανακι σου ειναι μ@@@ρα και ειναι κριμα...
2. θα χασεις λεφτα ...και...
3. το νεο ειναι πολυ τουμπανο για τα χερια σου...
(και για το 99% των οδηγων....)

Stabak
04/10/2004, 13:33
Αν έχεις λεφτά και μπορείς να το πουλήσεις καλά και σου αρέσει πάρε το...

Αν ψάχνεις κάτι άλλο όμως μην το κάνεις...
Είναι συνήθως η κ@@υλα του 1 μηνός μετά θα σου φαίνεται το ίδιο... γιατί θα χρησιμοποιείς το 60%

WWW
04/10/2004, 15:17
Κατά την άποψή μου αν σου αρέσει και σου περισσεύουν τα λεφτά πάρτο. Βέβαια δεν θα έχει και πολύ μεγάλες διαφορές από την προηγούμενη αλλά η μηχανή είναι υδονή και όπως αισθάνεσαι μεγαλύτερη υδονή όταν είσαι με κανούργια γκόμενα τοιουτοτρόπος αισθάνεσαι και με το νέο moto σου.

Επομένως πάρτο αλλά προσπάθησε να κλείσεις μια καλή συμφωνία για το "παλαιό" ...

BILL VUZAS
28/10/2004, 10:43
ΤΟ R1 04 ΚΑΙ 05 ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΠΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΟΔΗΓΩΝ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ ΔΥΝΑΜΙ ΚΑΙ ΡΟΠΗ ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ 10000 ΣΤΡΟΦΕΣ.ΤΟ 03 ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΑ, ΚΑΛΗ (ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΥΨΗ ΑΕΡΑ).ΤΩΡΑ ΑΝ ΞΗΜΕΡΟΒΡΑΔΥΑΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΤΩΝ ΣΕΡΡΩΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 04.ΛΟΓΩ ΧΑΜΗΛΗΣ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗΣ ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΑ, ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΗΠΩΣ ΣΕ ΔΑΓΚΩΣΕΙ.ΕΧΕΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟ 04,ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΔΥΝΑΜΙ ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΑ ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟΣ.

gdevelek
28/10/2004, 11:17
Αγαπητέ BILL αν πιστεύεις ότι μια R1 (οποιασδήποτε χρονιάς) έχει "δύναμη και ροπή" μονάχα αν υπερβείς τις 10.000 στροφές, τότε οι λέξεις έχουν πια χάσει το νόημά τους.

monstermind
28/10/2004, 13:20
εγώ λέω να πετάξεις και αυτή που έχεις και να πάρεις ένα επαναφορτιζώμενο πατίνι, τρι-ροδο...

αντε με το γαλακτομπούρεκο...


γιά κανόνισε κανα καφέ... που θες και αναβάθμιση του καφεκοπτείου !

BILL VUZAS
29/10/2004, 08:13
ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟΨΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ.ΔΟΚΙΜΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ 04 ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 10000 ΣΤΡΟΦΕΣ ΕΙΝΑΙ "ΤΖΟΥΦΙΟ",ΣΧΕΤΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΤΟ 03.ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ Η ΔΥΝΑΜΙ ΚΑΙ Η ΡΟΠΗ ΤΟΥ ? ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΙΝΑΙ.ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ 03 ΟΜΩΣ ΥΣΤΕΡΕΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ.ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΔΡΟΜΟΥ.ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.

Stabak
29/10/2004, 09:19
Bill μάλλον δεν τα έχεις δοκιμάσει μαζί τι και πως το κάνουν οπότε μην λες πολλά πολλά. Τι εννοείς χρήση δρόμου...; Φρένα? Πλαίσιο? Θέση οδήγησης? Ροπή? Ενα σκαλί ανώτερο σε όλα είναι το 04! Αν είναι χρήσιμο η δεν μπορεί να το δει κανείς είναι άλλο καπέλο...
... μην τα παραλέμε όμως. Ναι υστερεί χαμηλά αλλά όχι μέχρι τις 10 αλλά μέχρι τις 6-7. Και είναι σχεδιασμένο έτσι για να μην δαγκώνει .... αλλά όταν μιλάμε για ευστροφία και 14χιλ στροφές δεν βρίσκεσαι ποτέ εκεί εκτός και αν κάνεις dragster στα φανάρια οπότε το 03 ή σουζάρει ή γράφει...
:beer:

BILL VUZAS
29/10/2004, 09:45
ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΟΔΗΓΩ ΧΑΓΙΑΜΠΟΥΣΑ ΔΙΝΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΡΟΠΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΙΣΧΥ ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΑ.ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΦΡΕΝΑ-ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΜΑΛΛΟΝ ΗΜΟΥΝ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ.ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΧΑΓΙΑΜΠΟΥΣΑ ΠΡΙΝ 2 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ
ΤΟ GSX R1000 K5,ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ R1.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΔΟΝΤΙΑΣΑΝ ΣΤΙΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ.ΑΠΟ BILL ΒΟΥΖΑΣ
ΣΕ BILL ΧΙΛΙΑΣ (ΑΣ ΠΟΥΜΕ).
ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΡΘΙΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.

Stabak
29/10/2004, 09:55
Ωραίο το 05 αλλά αυτό το τελικό του:confused:

BILL VUZAS
29/10/2004, 10:12
ΕΜΕΝΑ Μ'ΑΡΕΣΕΙ.ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ-ΚΑΤΩ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ.
ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΤΑ ΒΓΑΛΑΝ ΣΕ ΜΑΥΡΟ ΧΡΩΜΑ,ΟΛΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΙΔΙΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΕΙΝΑΙ.ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΙΝΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΕΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΗΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ.ΤΩΡΑ ΟΛΟΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΟΥΣ ΙΤΑΛΟΥΣ.Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΘΕΣΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ,ΟΠΩΣ Π.Χ.ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ,ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΕΞΑΤΜΗΣΗ(ΑΚΡΑΠΟΒΙΤΣ)ΦΑΙΝΕΤΑΙ!!!.

idi
29/10/2004, 10:24
νομιζω οτι στο τελικο του (Κ5 GSXR) εχει συστημα παρομοιο με το EXUP.... δυσκολο για αφτερμακετ τελικο

BILL VUZAS
29/10/2004, 13:18
ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ " ΤΕΛΙΚΑ "ΚΑΤΑΡΓΟΥΝ ΤΑ ΕΞΟΥΠ Η" ΤΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ.ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΙΣ ΝΤΙΖΕΣ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΤΟ ΚΕΝΟ.

katsai
19/04/2005, 21:01
Φίλε μου εδώ και 3 μήνες είμαι ένας περήφανος ιδιοκτήτης
του υπέροχου R1 05 σε ανθρακί ,γιατί οι άχρηστοι
σε μαύρο ( καύλα μεγάλη) έβγαλαν το R6.
Ναι όντως έχει μια γαμημένη τρύπα μέχρι τις 4000, αλλά ως εκεί.
Βέβαια με 2 τελικά το Υ του καταλύτη και PowerComander Bye Bye τρύπα
Αλλά προσοχή Hello BP ή SHELL ή ότι άλλο πρατήριο θες.
Το ΣΚ Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Αθήνα μαμά αλλά πήγαινα τάπα
110 € σε βενζίνες.
Παρόλα αυτά παραμένει ΥΠΕΡΟΧΟ
Υγ. R1 03 δεν έχω καβαλήσει αλλά από CBR 954 κλάσης ανώτερο. :winka: :D :D :D

spirpat
21/04/2005, 09:53
φιλε αν το εχεις παρει αποφαση, εμεις οτι και να λεμε........
κι εγω ειμαι κατοχος της προαναφερομενης ανθρακι 2005 απο της 15-3-05 εχω 2χιλιαδες και κατι χιλιομετρα και παει λεγοντας.......