PDA

View Full Version : Αξιοπιστία Triumph Tiger



mixalakis
29/08/2007, 11:15
Παιδιά γεια σε όλους.
Παρακολουθώ εδώ και πολλούς μήνες το forum, αλλά τώρα αποφάσισα να γίνω μέλος γιατί χρειάζομαι τα φώτα σας.

Έχω ένα FZ6 Fazer από το 2004 και δίνω γιατί έχω παραγγείλει το Triumph Tiger 1050.

Μου αρέσει πολύ το μηχανάκι, έχω όμως φόβο για την αξιοπιστία του.
Θα ήθελα όποιος ξέρει γενικά για την αξιοπιστία της Triumph (με προσωπική πείρα κατά προτίμηση) να με ενημερώσει γιατί το τι έχω ακούσει από δω και από κει δεν περιγράφεται!

kachius
29/08/2007, 11:37
Είμαι ο πλέον αναρμόδιος να σου απαντήσω αλλά σε κόβω φρικαρισμένο και είναι κρίμα,
καινούργιο μοτεράκι περιμένεις :winka:

Δεν έχω καμμία σχέση με triumph αλλά'
δεν έχω διαβάσει ποτέ καμμιά καφρίλα για την εν λόγω εταιρία.

Όπως έχεις διαπιστώσει "όλοι" τρέχουν να θάψουν τις άλλες κατασκευάστριες
και ειδικά τις ευρωπαίες, αλλά με την triupmh δεν ασχολούντε
(πλην του ότι τα λένε άσχημα, απαρχαιωμένα κτλ :rotflmao: )


Περίμενε απάντηση από τον alximisti που έχει tiger να σου πει από πρώτο χέρι
αλλά και CptHaddock (Tiger επίσεις) και McGyver (Μεγειά το κουκλί :D )
και τους άλλους....



Όπως είπα και στην αρχή, είμαι τελείως άσχετος με triupmh
ΑΛΛΑ μη φρικάρεις πλί μ!
Μια χαρά μοτεράκια είναι
:wave2: :wave2: :wave2:

iannis
29/08/2007, 12:42
triumph δεν ειχα ποτε αλλα μια φορα που τα λεγαμε με ενα ιδιοκτητη τιγρη (του παλιου) μου ελεγε οτι δεν ειχε κανενα προβλημα ισως στις τιμες ανταλακτικων να ειναι λιγο ακριβη αλλα χωρις να ειμαι σιγουρος. Παντως μια χαρα μηχανακι παιρνεις μην αγχωνεσαι, πιστολι σκετο, μαλλον σε ζηλευουν καλοταξιδο:beer: :beer: :wave2:

kalant
29/08/2007, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Παιδιά γεια σε όλους.
Παρακολουθώ εδώ και πολλούς μήνες το forum, αλλά τώρα αποφάσισα να γίνω μέλος γιατί χρειάζομαι τα φώτα σας.

Έχω ένα FZ6 Fazer από το 2004 και δίνω γιατί έχω παραγγείλει το Triumph Tiger 1050.

Μου αρέσει πολύ το μηχανάκι, έχω όμως φόβο για την αξιοπιστία του.
Θα ήθελα όποιος ξέρει γενικά για την αξιοπιστία της Triumph (με προσωπική πείρα κατά προτίμηση) να με ενημερώσει γιατί το τι έχω ακούσει από δω και από κει δεν περιγράφεται!



καλα κι εσυ παλι χωρις να ξερεις το παρηγγειλες?

τελοσπαντων, ψαχνομαι κι εγω γιατι ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο μοντελο και εχω ανοιξει και συζητηση (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=44161)...

αντε λοιπον να μας πεις και εντυπωσεις...

τι χρωμα το εχεις παραγγειλει?

:beer:

OldMan
29/08/2007, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Θα ήθελα όποιος ξέρει γενικά για την αξιοπιστία της Triumph (με προσωπική πείρα κατά προτίμηση) να με ενημερώσει γιατί το τι έχω ακούσει από δω και από κει δεν περιγράφεται!
Που να σου περιγράψω τι άκουσα χθες το βράδυ από 2 ιδιοκτήτες Tiger (οδεύοντες κατά Αδριατική μεριά ...) !!! :eyepop:

bartlal
29/08/2007, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Που να σου περιγράψω τι άκουσα χθες το βράδυ από 2 ιδιοκτήτες Tiger (οδεύοντες κατά Αδριατική μεριά ...) !!! :eyepop:

για πες! :look:


:a014: :a014:







τοσο μακρια θα πανε να τα πεταξουν στην θαλασσα? :look:

liakaros
29/08/2007, 19:57
Παντως χωρις να θελω να σε προκαταβαλω...καπου εδω ειχα διαβασει για παλικαρι το οποιο πηρε το tiger 1050 καινουριο και ηταν στραβο το πλαισιο απο την μανα του...

του το αντικατεστησαν και το επομενο που πηρε μια απο τα ιδια...

τελος παντων δεν σημαινει βεβαια κατι αυτο...

Αν μπορει καποιος και θυμαται το συγκεκριμενο θρεντ ας το κανει μια παραθεση..

apav
29/08/2007, 20:08
:rotflmao: Βλέπω τον Μιχαλάκη να απομακρύνεται τρέχοντας! ΔΕΝ ήταν 1050 το μηχανάκι με το προβληματικό πλαίσιο. LINK (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26901&highlight=tiger) :wave2:

liakaros
29/08/2007, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
:rotflmao: Βλέπω τον Μιχαλάκη να απομακρύνεται τρέχοντας! ΔΕΝ ήταν 1050 το μηχανάκι με το προβληματικό πλαίσιο. LINK (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26901&highlight=tiger) :wave2:

Nαι παιδια ακυρο τελειως τωρα το ειδα...του 2006 ηταν το μηχανακι

Μλκια μου, θεωρειστε οτι δεν το ειπα...

gasotis
29/08/2007, 23:20
Ακυρωσε τη παραγγελια ακου εκει θα παρειs ευρωπαικο, πρωτα απο ολα εχουν μονιμο προβλημα στα ηλεκτρικα μου το ειπε και ο Μητσαραs στη δουλεια,κατι παραπανω ξερει απο εμενα και εσενα ξερειs ποσεs ιαπωνικεs μοτο εχουν περασει απο τα χερια του.....?Δε στριβουν,δε φρεναρουν,καινε λαδι και οπωs σου ειπαν και παραπανω ερχονται και με στραβο πλαισιο αστο καλυτερα παρε honda να εχειs το κεφαλι σου ησυχο.Και σε ρωτω απο ποτε οι αγγλοι ξερουν και φτιαχνουν μοτο ε? :nono: :yuck:

mixalakis
30/08/2007, 11:05
Δεν μπορώ να πω ότι διαφωτίστηκα και πολύ!!

Το παρήγγειλα σε μαύρο με ABS, αν και αρχικά μου άρεσε πολύ το άσπρο, αλλά μου θύμιζε λίγο την ομάδα ΖΗΤΑ οπότε το απέκλεισα.

Τώρα γιατί τα παρήγγειλα χωρίς να ξέρω την αξιοπιστία του η απάντηση είναι απλή.
Το ΟΔΗΓΗΣΑ!! Έπαθα πλάκα, είναι φοβερό μηχανάκι και δεν υπάρχει τίποτα άλλο που να συγκρίνεται μαζί του.
Επίσης ξέρω ότι η Triumph δεν είναι αυτή που ήταν πριν από 10 χρόνια, όπως δεν είναι και η ΚΤΜ, η Ducati και άλλες ευρωπαϊκές. Μάλιστα είναι σημαντική η βελτίωση και σε σχέση με 2 χρόνια πριν και από όσο ξέρω έχει τον κινητήρα του Speed Triple που είναι σχετικά δοκιμασμένος και δεν έχει παρουσιάσει κάτι μέχρι τώρα.
Έχω ακούσει ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς για τα Triumph αλλά τίποτα για τα καινούργια για αυτό θα ήθελα αν κανείς ξέρει κάτι να μου το πει.

Άλλωστε το Fazer που έχω παρουσίασε, όπως όλα τα Fazer, πρόβλημα στο TPS το οποίο άλλαξα δύο φορές, μέσα στην εγγύηση, και στα ρουλεμάν τα οποία επίσης άλλξα μέσα στην εγγύηση δύο φορές!! Αυτό το λέω για την αξιοπιστία των γιαπωνέζικών

DUKASII
30/08/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gasotis
Ακυρωσε τη παραγγελια ακου εκει θα παρειs ευρωπαικο, πρωτα απο ολα εχουν μονιμο προβλημα στα ηλεκτρικα μου το ειπε και ο Μητσαραs στη δουλεια,κατι παραπανω ξερει απο εμενα και εσενα ξερειs ποσεs ιαπωνικεs μοτο εχουν περασει απο τα χερια του.....?Δε στριβουν,δε φρεναρουν,καινε λαδι και οπωs σου ειπαν και παραπανω ερχονται και με στραβο πλαισιο αστο καλυτερα παρε honda να εχειs το κεφαλι σου ησυχο.Και σε ρωτω απο ποτε οι αγγλοι ξερουν και φτιαχνουν μοτο ε? :nono: :yuck: τι ειπε αυτος τωρα...ρε...

Α.
ΟΚ ΚΤΜ ΕΧΕΙ..:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Lupo
30/08/2007, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gasotis
Ακυρωσε τη παραγγελια ακου εκει θα παρειs ευρωπαικο, πρωτα απο ολα εχουν μονιμο προβλημα στα ηλεκτρικα μου το ειπε και ο Μητσαραs στη δουλεια,κατι παραπανω ξερει απο εμενα και εσενα ξερειs ποσεs ιαπωνικεs μοτο εχουν περασει απο τα χερια του.....?
Εμένα μου είπαν άλλα.
Και μου το είπε και ο Μπάμπης ο Σουγιάς, που κάτι παραπάνω ξέρει από εμένα και εσενα.
:rolleyes: :a018:

Ζεύκας
30/08/2007, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Δεν μπορώ να πω ότι διαφωτίστηκα και πολύ!!

Το παρήγγειλα σε μαύρο με ABS, αν και αρχικά μου άρεσε πολύ το άσπρο, αλλά μου θύμιζε λίγο την ομάδα ΖΗΤΑ οπότε το απέκλεισα.

Τώρα γιατί τα παρήγγειλα χωρίς να ξέρω την αξιοπιστία του η απάντηση είναι απλή.
Το ΟΔΗΓΗΣΑ!! Έπαθα πλάκα, είναι φοβερό μηχανάκι και δεν υπάρχει τίποτα άλλο που να συγκρίνεται μαζί του.
Επίσης ξέρω ότι η Triumph δεν είναι αυτή που ήταν πριν από 10 χρόνια, όπως δεν είναι και η ΚΤΜ, η Ducati και άλλες ευρωπαϊκές. Μάλιστα είναι σημαντική η βελτίωση και σε σχέση με 2 χρόνια πριν και από όσο ξέρω έχει τον κινητήρα του Speed Triple που είναι σχετικά δοκιμασμένος και δεν έχει παρουσιάσει κάτι μέχρι τώρα.
Έχω ακούσει ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς για τα Triumph αλλά τίποτα για τα καινούργια για αυτό θα ήθελα αν κανείς ξέρει κάτι να μου το πει.

Άλλωστε το Fazer που έχω παρουσίασε, όπως όλα τα Fazer, πρόβλημα στο TPS το οποίο άλλαξα δύο φορές, μέσα στην εγγύηση, και στα ρουλεμάν τα οποία επίσης άλλξα μέσα στην εγγύηση δύο φορές!! Αυτό το λέω για την αξιοπιστία των γιαπωνέζικών

Αφού το έχεις παραγγείλει πιστεύω ότι ρωτάς καθαρά για ψυχολογικούς και μόνο λόγους!

'Οπως είπες και πριν τα βρετανικά μοτόρια έχουν βελτιωθεί πολύ σε σχέση με το παρελθόν!

Κατά τη γνώμη μου πήρες το πιο γαμάτο μηχανάκι της κατηγορίας του!

Καλοτάξιδο φίλε μου και να χαίρεσαι την κάθε στιγμή που είσαι πανω του!

:beer: :beer: :beer:

mixalakis
31/08/2007, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
Αφού το έχεις παραγγείλει πιστεύω ότι ρωτάς καθαρά για ψυχολογικούς και μόνο λόγους!

'Οπως είπες και πριν τα βρετανικά μοτόρια έχουν βελτιωθεί πολύ σε σχέση με το παρελθόν!

Κατά τη γνώμη μου πήρες το πιο γαμάτο μηχανάκι της κατηγορίας του!

Καλοτάξιδο φίλε μου και να χαίρεσαι την κάθε στιγμή που είσαι πανω του!

:beer: :beer: :beer:

Ναι κυρίως για ψυχολογικούς λόγους αλλά και ουσιαστικούς.

Αν δηλαδή μου πουν ότι τα μισά 1050 έχουν βαρέσει στρόφαλο και μένουν από ηλεκτρικά συνέχεια, μπορεί και να ακυρώσω την παραγγελία!!

Το μόνο που έχω ακούσει μέχρι τώρα για το tiger 1050 είναι ότι σε έναν γνωστό φίλου μου που έχει κάνει 2000 χλμ όλα κι όλα δακρύζει λίγο η φλάντζα.

346iason
01/09/2007, 19:47
Εγω θα πω οτι μην περιμενεις την αξιοπιστια του ιαπωνα.Και κατα την γνωμημου υπαρχουν ενα καρο ιαπωνικα μηχανακια που μπορεις να παρεις που ειναι πανεμορφα,γρηγορα,τα σπας δεν παθαινουν τιποτε και θαχεις το κεφαλισου ησυχο.

Stelth
01/09/2007, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από 346iason
Εγω θα πω οτι μην περιμενεις την αξιοπιστια του ιαπωνα.Και κατα την γνωμημου υπαρχουν ενα καρο ιαπωνικα μηχανακια που μπορεις να παρεις που ειναι πανεμορφα,γρηγορα,τα σπας δεν παθαινουν τιποτε και θαχεις το κεφαλισου ησυχο.





Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Άλλωστε το Fazer που έχω παρουσίασε, όπως όλα τα Fazer, πρόβλημα στο TPS το οποίο άλλαξα δύο φορές, μέσα στην εγγύηση, και στα ρουλεμάν τα οποία επίσης άλλξα μέσα στην εγγύηση δύο φορές!! Αυτό το λέω για την αξιοπιστία των γιαπωνέζικών


346iason δεν διαβάζεις :nono:

Θα σε μαλώσω
:lol:

346iason
02/09/2007, 00:50
Ειχες 2 ζημιες πες 3 και ολα στην εγγυηση.Αυτα δεν ειναι τιποτε μπροστα σε στροφαλους,φλατζες και ΣΤΡΑΒΑ ΠΛΑΙΣΙΑ κτλπ.Ολοι το ξερουν ακομα και οι πετρες οτι τα ιαπωνεζικα εχουν τις λιγοτερες ζημιες και μικροτερης σημασιας.Τωρα αν γουσταρει καποιος να παρει ευρωπαικο ας παρει ζημιες ομως θα εχει και πολλες.

mixalakis
02/09/2007, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από 346iason
Ειχες 2 ζημιες πες 3 και ολα στην εγγυηση.Αυτα δεν ειναι τιποτε μπροστα σε στροφαλους,φλατζες και ΣΤΡΑΒΑ ΠΛΑΙΣΙΑ κτλπ.Ολοι το ξερουν ακομα και οι πετρες οτι τα ιαπωνεζικα εχουν τις λιγοτερες ζημιες και μικροτερης σημασιας.Τωρα αν γουσταρει καποιος να παρει ευρωπαικο ας παρει ζημιες ομως θα εχει και πολλες.

Συμφωνώ απόλυτα ότι τα ιαπωνέζικα έχουν μακράν μεγαλύτερη αξιοπιστία.
Για αυτό άλλωστε άνοιξα αυτό το θέμα, επειδή παρήγγειλα το tiger και έχω μια αγωνία
για το τι μπορεί να μου τύχει αφού ξέρω τι ισχύει για την αξιοπιστία των ευρωπαϊκων εν γένη.
Αν αγόραζα Honda δεν θα ρωτούσα.

Παρόλα αυτά τα ευρωπαϊκά έχουν κάνει άλματα στο θέμα αυτό.
KTM, BMW, Triumph ακόμα και η Ducati δεν έχουν καμία σχέση με το παρελθόν.

Από την άλλη αυτό που ήθελα να πω αναφέροντας τις μικροζημιές που μου συνέβησαν (όχι μόνο σε εμένα αλλά σε ΌΛΑ τα Fazer) είναι ότι και με τα ιαπωνέζικα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.
Είναι πιστεύω γνωστό ότι τα R1 του 2004 χτυπάγανε στρόφαλο!!!

Το τελικό μου συμπέρασμα είναι ότι απλά δεν θεωρώ το ζήτημα ης αξιοπιστίας πλέον σημαντικό κριτίριο για την αγορά μηχανής, ακόμα και αν θεωρούμε ως δεδομένο ότι τα ευρωπαϊκά είναι χειρότερα σε αυτόν τον τομέα.

vagkan
02/09/2007, 09:33
Μια χαρά μηχανάκια είναι τα εγγλέζικα.....





























Αν δεν σε πειράζει να πάρεις μηχανή που έχει φτιάξει το αδελφάτο των Φούστηδων με τα τάνγκα τους....

346iason
02/09/2007, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagkan
Μια χαρά μηχανάκια είναι τα εγγλέζικα.....





























Αν δεν σε πειράζει να πάρεις μηχανή που έχει φτιάξει το αδελφάτο των Φούστηδων με τα τάνγκα τους....

:) :p :D :rotflmao::lol:




Ναι οντως εχουν βελτωθει τα ευρωπαικα και λεω ειναι θεμα του καθενος τι προτεραιοτητες βαζει και τα γουστα που εχει.
Αν θελεις να παρεις αυτην την μηχανη και εχεις κολησει παρτην γιατι θα την παρεις ο κοσμος να χαλασει.τωρα για τα αλλα θα δειξει το μελλον.Μπορει μετα απο 3 χρονια να γινεις κολημενος με τις ευρωπαικες μηχανες μπορει και να μην θελεις να τις ξαναδεις.:

gasotis
02/09/2007, 11:01
Αν σε επειρεασε αρνητικα ενα απο τα παραπανω post μου,ηταν πληρωs ειρωνικο:D τωρα σοβαρα πηρεs τη καλυτερη μοτο στη κατηγορια τηs αν την εκανεs test ride θα το διαπιστωσεs και εσυ.Ειναι ειναι και κουκλα:blush:,για το θεμα αξιοπιστιαs θα στο πω με απλα καθημερινα παραδειγματα γνωριζω δυο ατομα ο εναs εχει ενα speed triple του 2005 με το ιδιο κινητηρα με το δικο σου,του εχει πιει το αιμα και δεν εχει κανει κιχ,ασε που οταν μιλαει για αυτο γελανε και τα αυτια του :winka: εναs αλλοs εχει το προηγουμενο speed triple του 99-2000 καλα αυτοs και αν το εχει ξεσκισει ειναι και 120 κιλα και ειναι παντωτε με τη γυναικα μαζι φαντασου:sick:καλοταξιδι,καλοστριφτη και μη χαθειs περιμενουμε πολλα post απο τιs εμπειριεs σου:beer: :a20: :wave2:

takis1964
03/09/2007, 09:17
346iason οι γνωσεις σου για τις μοτοσυκλετες ειναι ολες απο το κεφαλαρι κηφισιας
τουτεστιν αγοραζεις μονο: transalp -varadero-tdm kai fazer:) :wave2:
αν διαβαζες το φορουμ θα ηξερες οτι και αρκετα ιαπωνικα βγαζουν αρκετες βλαβες!

vagkan
03/09/2007, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis1964
346iason οι γνωσεις σου για τις μοτοσυκλετες ειναι ολες απο το κεφαλαρι κηφισιας
τουτεστιν αγοραζεις μονο: transalp -varadero-tdm kai fazer:) :wave2:
αν διαβαζες το φορουμ θα ηξερες οτι και αρκετα ιαπωνικα βγαζουν αρκετες βλαβες!

To afrika δεν είναι κυριλέ μηχανή για κεφαλάρι???

Φτού ρε γαμώτο...:lol:

346iason
03/09/2007, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis1964
346iason οι γνωσεις σου για τις μοτοσυκλετες ειναι ολες απο το κεφαλαρι κηφισιας
τουτεστιν αγοραζεις μονο: transalp -varadero-tdm kai fazer:) :wave2:
αν διαβαζες το φορουμ θα ηξερες οτι και αρκετα ιαπωνικα βγαζουν αρκετες βλαβες!

Mr takis an hmoyn apo kefalari tha eixa KTM,Vstrom 1000,beverli BMW,Dukati,Triumph.Oloi oi boreio agorazoyn eyropaika.iEgw menw sthn loutsa paidi tou laou

felter
03/09/2007, 22:57
:a014:

mixalakis
05/09/2007, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gasotis
Αν σε επειρεασε αρνητικα ενα απο τα παραπανω post μου,ηταν πληρωs ειρωνικο:D τωρα σοβαρα πηρεs τη καλυτερη μοτο στη κατηγορια τηs αν την εκανεs test ride θα το διαπιστωσεs και εσυ.Ειναι ειναι και κουκλα:blush:,για το θεμα αξιοπιστιαs θα στο πω με απλα καθημερινα παραδειγματα γνωριζω δυο ατομα ο εναs εχει ενα speed triple του 2005 με το ιδιο κινητηρα με το δικο σου,του εχει πιει το αιμα και δεν εχει κανει κιχ,ασε που οταν μιλαει για αυτο γελανε και τα αυτια του :winka: εναs αλλοs εχει το προηγουμενο speed triple του 99-2000 καλα αυτοs και αν το εχει ξεσκισει ειναι και 120 κιλα και ειναι παντωτε με τη γυναικα μαζι φαντασου:sick:καλοταξιδι,καλοστριφτη και μη χαθειs περιμενουμε πολλα post απο τιs εμπειριεs σου:beer: :a20: :wave2:

Δεν με επηρέασε αρνητικά κάτι.
Την οδήγησα την μηχανή και ό,τι και να πω είναι λίγο.
Συνιστώ σε όλους να πάνε να την κάνουν μια βόλτα ακόμα και αν δεν ενδιαφέρονται να την πάρουν.
Απλά δεν είχα ποτέ μου ευρωπαϊκό μηχανάκι. Οδηγώ μηχάκια από το 1993 και δικά μου και αυτά που έχει αλλάξει ο αδελφός μου, αλλά δεν έχω προσωπική εικόνα για τους ευρωπαίους.

Το θέμα δεν το ξεκίνησα για να γίνει αντιπαράθεση μεταξύ ευρωπαϊκών και γιαπωνέζικων.
Θεωρώ ότι αν κανείς αγαπάει την μοτοσυκλέτα γενικότερα ως τρόπο ζωής και απολαμβάνει την οδήγησή της δεν πρέπει να έχει τέτοια κολλήματα αλλά να βλέπει κάθε μοντέλο χωριστά.
Δεν υπάρχει μηχανή που να μην βγάζει, έστω και μικρά, προβλήματα αλλά είναι δεδομένη η καλύτερη αξιοπιστία των γιαπωνέζικων, ακόμα και με την βελτώση των ευρωπαϊκων τα τελευταία χρόνια.

Tο Tiger μου αρέσει και ταιριάζει περισσότερο από το Fazer που έχω στο στυλ μου και για αυτό και πουλάω το Fazer για τα μάτια του τίγρη!

Ελπίζω να μην μπλέξω και θα σας κρατάω ενήμερους για την πορεία του τίγρη!
Άντε λίγες μείνανε...

vakis75
06/09/2007, 12:51
File mou min akous kanenan kollimeno me tous tzoutou tous giaponezous.
exo to tiger edo kai 3 mines kai to mixanaki einai mono tou mia katigoria.tha patheis plaka molis to odigiseis.
ekanes mia apo tis kaliteres epiloges.
Vevaia tha exeis provlima.....den prokeitai pote na sou kolisei kaneis sta fanaria me tdm kai varadero kai sinafi.tha eisai monos sou!!!xaxaxax
A kai kati teleutaio.me filtro,eksatmisi kai programma to moter paei 135 ipous peripou se periptosi pou thes kai strofarei aneta mexri 11000.

takis1964
06/09/2007, 13:30
Και εγω ενδιαφερομαι για το tiger αλλα τελος του χρονου ερχονται τα 2008 οποτε περιμενω!!
καποια βελτιωση θα εχουν.δεν μπορει!!!

PsyCost
06/09/2007, 13:38
O τίγρης είναι φοβερή μηχανή και γενικά οι Triumph είναι αρκετά αξιόπιστες και με πολύ καλό service.Αυτά τα λέω γιατί έχω Triumph και οδηγάω.Και καλό είναι όταν ρωτάμε κάποιον να μας πει γνώμη,αυτός που θα απαντήσει να έχει τέτοια μηχανή και να ξέρει από πρώτο χέρι,όχι να έχει Ιαπωνικό και να λέει οτι θέλει γιατί απλά άκουσε τον γνωστό του φίλου του και δε συμαζεύεται.
Μη φοβάσαι καθόλου φίλε,με το καλό να έρθει και καλοτάξιδη!!!! :beer:

vakis75
06/09/2007, 13:50
Simfono apoluta me ton filo parapano.ego prin eixa aprilia kai olo legane provlimatika kai tetoia.telika to pira epeidi mou arese polu kai den parousiase tpt.....ase pou ta xt660 ta eixa gai meze.
(pegaso strada eixa..)

Apla polloi "iapones" einai kollimenoi ekei.den allazoun.

vagkan
06/09/2007, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από PsyCost
O τίγρης είναι φοβερή μηχανή και γενικά οι Triumph είναι αρκετά αξιόπιστες και με πολύ καλό service.Αυτά τα λέω γιατί έχω Triumph και οδηγάω.Και καλό είναι όταν ρωτάμε κάποιον να μας πει γνώμη,αυτός που θα απαντήσει να έχει τέτοια μηχανή και να ξέρει από πρώτο χέρι,όχι να έχει Ιαπωνικό και να λέει οτι θέλει γιατί απλά άκουσε τον γνωστό του φίλου του και δε συμαζεύεται.
Μη φοβάσαι καθόλου φίλε,με το καλό να έρθει και καλοτάξιδη!!!! :beer:

Σωστά. σωστά

άκου φίλε μόνο αυτούς που έχουν tiger. Θα σου πούν αντικειμενική γνώμη

αμα δεν παινέψεις και το σπίτι σου...:lol: :lol:

vakis75
06/09/2007, 15:40
apla file exo allaksei 5 mixanes
exo parei kai yamaha xt 600 kai pio pallia cb 400.den leo oti den einai kala ta iaponezika min pareksigoume.emena kanena apo ola den mou eixe parousiasei provlima.apla leo min eiste kollimenoi me mia mono xora.auto leo

m1ke
06/09/2007, 15:57
Καλοτάξιδος ο Τίγρης σου. :D

Μη πας και κάνεις τη χαζομάρα να ακυρώσεις την παραγγελία.

Η triumph έχει πουλήσει ελάχιστα στην Ελλάδα ως εκ τούτου είναι αδύνατο να διαμορφώσεις άποψη για την αξιοπιστία τους εφόσον οι κάτοχοι είναι εξαιρετικά λίγοι και όσα ακούγονται είναι κυρίως ραδιοαρβύλα . Σε ξένα φόρουμ θα διαμορφώσεις καλύτερη άποψη για τη συντήρηση και τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί.

Εγώ έχω Triumph τέσσερα χρόνια και δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα. Ένας συνάδελφος έχει το SpeedTriple 1050 δύο χρόνια και μία φορά έμεινε από ρελέ τη μίζας που κόλλησε μάλλον λόγω παρατεταμένης ακινησίας, ωστόσο αυτά συμβαίνουν με όλες τις μάρκες.

Ζεύκας
06/09/2007, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis1964
Και εγω ενδιαφερομαι για το tiger αλλα τελος του χρονου ερχονται τα 2008 οποτε περιμενω!!
καποια βελτιωση θα εχουν.δεν μπορει!!!

και τι είναι μωρέ η Triumph? Γιαπωνέζος? που κάθε χρόνο αλλάζουν χρώματα,βάζουν ένα άλογο,βγάζουν 2 κιλά και τα παρουσιάζουν σαν καινούρια μηχανάκια?

Οι ευρωπαίοι έχουν διαφορετική φιλοσοφία σε σχέση με τους Ιάπωνες σε αυτόν τον τομέα...

mixalakis
07/09/2007, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από vakis75
File mou min akous kanenan kollimeno me tous tzoutou tous giaponezous.
exo to tiger edo kai 3 mines kai to mixanaki einai mono tou mia katigoria.tha patheis plaka molis to odigiseis.
ekanes mia apo tis kaliteres epiloges.
Vevaia tha exeis provlima.....den prokeitai pote na sou kolisei kaneis sta fanaria me tdm kai varadero kai sinafi.tha eisai monos sou!!!xaxaxax
A kai kati teleutaio.me filtro,eksatmisi kai programma to moter paei 135 ipous peripou se periptosi pou thes kai strofarei aneta mexri 11000.

Φίλε μου μια που σε βρήκα θέλω να σου κάνω μερικές ερωτήσεις.

Από που το πήρες, πού το πηγαίνεις για service και πόσο κάνει το service;
Επίσης έχεις βάλει καθόλου έξτρα (βαλίτσες, συναγερμούς, κτλ) της Triumph;

Και βάλε και μια φώτο με το εργαλείο (έτσι για να βλέπουμε μέχρι να πάρουμε το δικό μας!!).


Άντε δίνω το Fazerάκι όπου να 'ναι και την άλλη εβδομάδα θα έχω τον τίγρη!!

vakis75
07/09/2007, 10:30
File mixalaki ante na sou erthei na patheis plaka!!

Loipon sunagermo exo valei tis triumph dustuxos 400.psiloakrivos
valitsaki kai vasi evala givi giati tis manas tou einai panakriva kai to kuriotero den xoraei 2 full face kranoi.
tis manas tou exei mono i vasi peripou 280 euro!!ego evala givi me 80
kai einai mia xara,tin eide kai o mixanikos mou kai den to pisteve oti einai toso oraia giati vevaia me eixe priksei na valo original..
service to proto edosa 70 mono ladia kai filtro.Nomizo 20 euro to litro eixan ta ladia peripou alla tha to psakso tin epomeni.tora to piga ston peiraia se ena eskousiodotimeno stin omiridou skulitsh alla mou eipan oti einai enas polu kalos stin vouligmenis.

oso gia photo tha valo sintoma alla etsi ki allios einai mple san autin pou exo tora
a! to pira apo tin intermoto,peiraia

takis1964
07/09/2007, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
και τι είναι μωρέ η Triumph? Γιαπωνέζος? που κάθε χρόνο αλλάζουν χρώματα,βάζουν ένα άλογο,βγάζουν 2 κιλά και τα παρουσιάζουν σαν καινούρια μηχανάκια?

Οι ευρωπαίοι έχουν διαφορετική φιλοσοφία σε σχέση με τους Ιάπωνες σε αυτόν τον τομέα...

Ναι το βλεπω στα ktm και τα aprilia απο ευρωπαικα που ειχα παλλια
φιλε μου κανενα δεν βγαινει ιδιο.ολο και κατι αναβαθμιζουν
χαρτογραφιση -καινουργια χρωματα παρεπιπτοντως θα βγει μου ειπαν και πορτοκαλι
υπαρχουν και πολλα που αλλαζουν και δεν τα λενε που μονο αν εχεις τα serial ανταλακτικων θα καταλαβεις.αυτο που λες γινονταν παλια
τωρα ολα εξελισονται

takis1964
07/09/2007, 10:49
file vaki exis pm

mixalakis
07/09/2007, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vakis75
File mixalaki ante na sou erthei na patheis plaka!!

Loipon sunagermo exo valei tis triumph dustuxos 400.psiloakrivos
valitsaki kai vasi evala givi giati tis manas tou einai panakriva kai to kuriotero den xoraei 2 full face kranoi.
tis manas tou exei mono i vasi peripou 280 euro!!ego evala givi me 80
kai einai mia xara,tin eide kai o mixanikos mou kai den to pisteve oti einai toso oraia giati vevaia me eixe priksei na valo original..
service to proto edosa 70 mono ladia kai filtro.Nomizo 20 euro to litro eixan ta ladia peripou alla tha to psakso tin epomeni.tora to piga ston peiraia se ena eskousiodotimeno stin omiridou skulitsh alla mou eipan oti einai enas polu kalos stin vouligmenis.

oso gia photo tha valo sintoma alla etsi ki allios einai mple san autin pou exo tora
a! to pira apo tin intermoto,peiraia

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Και εγώ από εκεί την έχω παραγγείλει και θα την πηγαίνω σε αυτόν που λες για service γιατι μου έχουν πει ότι ειναι καλός.

Αν και είμαστε λίγο off-topic το θέμα της βαλίτσας το σκέφτομαι ακόμα.
Και στο fazer η βάση που έχω της Yamaha κάνει 250 ? και είχα πριν μια άσχετη που έσπασε.

Είναι πανάκριβη η σχάρα και η βαλίτσα της Triumph και δεν χωράει 2 κράνη αλλά είναι πολύ όμορφη, στο χρώμα της μηχανής, μελετημένη αεροδυναμικά, με τέλεια εφαρμογή και είδα πρόσφατα ένα χρυσαφί με την βαλίτσα πάνω και έδειχνε τέλεια.
Αν έχεις φωτό με την givi πάνω στο μηχανάκι θα το εκτιμούσα πολύ.

vakis75
07/09/2007, 11:44
Sumfono mazi sou,sxedon panta tou kataskevasti einai kalutero alla oxi kai na dosoume 500 euro gia valitsaki kai vasi kai apo xoritikotita na einai miden..oso gia to xroma emena einai mauri alla tha to pao na mou tin vapsoun sto xroma tis mixanis.me duo atoma kai tigka to valitsaki gemato den kounao katholpou oute me 180 pou pigaina.me ena atomo den to exo dokimasei alla sigoura den tha mporeis na pigaineis pano apo 140,auto vevaia isxuei kai gia tou kataskevasti..tora diki sou i epilogi.pantos allo na to metanioseis kai na exeis xasei peripou 200 euro para 500.evala kai photo


102018

vakis75
07/09/2007, 11:46
kai alli mia.
Pistevo na voithisa


102019

mixalakis
07/09/2007, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από vakis75
kai alli mia.
Pistevo na voithisa

Φίλε Βάκη σ'ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια!

Εγώ την έχω παραγγείλει σε μαύρο.