PDA

View Full Version : V-strom, ABS και χώμα



paranoid
29/08/2007, 13:59
Έχει πάει κανένας με v-strom του 2007 με το ABS σε χωματόδρομο, έστω και για λίγο???
Έχω την αίσθηση ότι μόνο πάνω σε κάνα δέντρο υπάρχει περίπτωση να σταματήσει...
Ισχύει αυτό??Επίσης κάτω απο τη σέλα έχει 2 ασφάλειες για το ABS. Πρέπει να αφαιρεθούν και οι δύο για να απενεργοποιηθεί?

low__rider
29/08/2007, 14:11
...κοιτα σε βατους χωματοδρομους με νορμαλ (μεχρι το πολυ 50 χ.α.ω. μετα ετσι και αλλιως δεν σταματαει) ταχυτητα δεν θα εχεις κανενα προβλημα...θα σε παει οπου θες και με το abs ενεργοποιημενο!

...Τωρα αν θες να παρεις τα βουνα και τα λαγκαδια, ναι, το abs θα πρεπει να το απενεργοποιησεις βγαζοντας την αντιστοιχη ασφαλεια κατω απο την σελα ...αλλα θα χρειαστεις και αλλα λαστιχα γιατι με τα μαμα δεν θα την παλεψεις, λογο βαρους στα χαλικακια θα βουλιαζεις και δεν θα το'χεις μετα καθολου!

:wave2:

pepes1gr
29/08/2007, 15:14
Μία προσπάθεια έκανα να πάω 12 χιλ. χώμα και στο πρώτο χιλ. γύρισα πίσω και δεν πρόκειται να ξαναπατήσω χώμα γιατί το μηχανάκι με εμένα οδηγό δεν "πάει".Χτυπάει ολόκληρο και το ABS ...άσε καλύτερα.Πουθενά φρένο στα χαλίκια.Ασφαλτο και πάλι άσφαλτο.Αν θέλω χώμα θα ξεπαρκάρω το maverick :beer:

paranoid
29/08/2007, 15:51
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από pepes1gr
Μία προσπάθεια έκανα να πάω 12 χιλ. χώμα και στο πρώτο χιλ. γύρισα πίσω και δεν πρόκειται να ξαναπατήσω χώμα γιατί το μηχανάκι με εμένα οδηγό δεν "πάει".Χτυπάει ολόκληρο και το ABS ...άσε καλύτερα.Πουθενά φρένο στα χαλίκια.Ασφαλτο και πάλι άσφαλτο.Αν θέλω χώμα θα ξεπαρκάρω το maverick :beer: [/QUOTE

Ξέρω ότι το μηχανάκι μας δεν είναι για χώμα αλλά καμίά 10αρια χλμ "βατό"¨χωματόδρομο πιστεύω μπορεί να τα πάει. Δοκίμασες να απενεργοποιήσεις το ABS???

K0K0$
29/08/2007, 16:06
Ξεφούσκωσε και λιγο τα λαστιχα σου και θα σε παει μια χαρα, χωρις τοσο πολυ κοπανημα.

(παρε μια μικρη τρομπιτσα για ποδηλατα κατω απο τη σελα για μετα)

OldMan
29/08/2007, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
(παρε μια μικρη τρομπιτσα για ποδηλατα κατω απο τη σελα για μετα)
Έχεις ανεβάσει 30 p.s.i. πίεση σε λάστιχο με ποδηλατική τρόμπα ??? :winka:

Stergios69
29/08/2007, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έχεις ανεβάσει 30 p.s.i. πίεση σε λάστιχο με ποδηλατική τρόμπα ??? :winka:
(Καλησπέρα σας... )
Εγώ μια φορά είχα ανεβάσει 30 πίεση (την μικρή) :wave2:

pepes1gr
29/08/2007, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από pepes1gr
Μία προσπάθεια έκανα να πάω 12 χιλ. χώμα και στο πρώτο χιλ. γύρισα πίσω και δεν πρόκειται να ξαναπατήσω χώμα γιατί το μηχανάκι με εμένα οδηγό δεν "πάει".Χτυπάει ολόκληρο και το ABS ...άσε καλύτερα.Πουθενά φρένο στα χαλίκια.Ασφαλτο και πάλι άσφαλτο.Αν θέλω χώμα θα ξεπαρκάρω το maverick :beer: [/QUOTE

Ξέρω ότι το μηχανάκι μας δεν είναι για χώμα αλλά καμίά 10αρια χλμ "βατό"¨χωματόδρομο πιστεύω μπορεί να τα πάει. Δοκίμασες να απενεργοποιήσεις το ABS???

Δεν δοκίμασα τίποτε με το ABS γιατί φοβάμαι τα ηλεκτρικά του γενικά.Σε απαλό χώμα πηγαίνει δεν λέω αλλά σε κατηφορική φουρκέτα με χαλίκια δεν μπορούσα να το "κρατήσω".Φυσικά δεν φημίζομαι και για το ύψος μου.....

MikeG
29/08/2007, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από pepes1gr
Δεν δοκίμασα τίποτε με το ABS γιατί φοβάμαι τα ηλεκτρικά του γενικά.Σε απαλό χώμα πηγαίνει δεν λέω αλλά σε κατηφορική φουρκέτα με χαλίκια δεν μπορούσα να το "κρατήσω".Φυσικά δεν φημίζομαι και για το ύψος μου.....

Είδες δηλαδή τα χαλίκια από μηδενική κλίση?
Πάντα με προσοχή!

:wave2:

pepes1gr
29/08/2007, 17:59
πάντα αν θέλουμε να το έχουμε και να το χαιρόμαστε.

low__rider
29/08/2007, 20:14
Παντως παιδια οσο αφορα το χωμα ...φετος το καλοκαιρι πραγματικα οργωσα την Λημνο με το v-stroμι!! και δεν μιλαω για 5 με 10 χιλιομετρα... αλλα για 150 + βατου και οχι μονο χωματοδρομου και καποιες φορες και δικαβαλος. Σε φαση που η αλυσιδα τα γραναζια το ψαλιδι ειχαν μονο καφε χρωμα! ...και δεν ειχα πεσει σε λασπες αλλα απο την πολυ σκονη που ειχε κολλησει...αμαν εκανα να τα καθαρισω!:sick: Αλλα δεν εχω παραπονο το μηχανακι με εβγαλε παντου απσπροπροσωπο ...δεν κολλησε πουθενα!!:D και δεν ειχα απενεργοποιησει ποτε το abs...απλα και γω δεν του ζητουσα παραπανω απο αυτα που μπορει να μου δωσει και εξηγουμε... λογο μαμα ελαστικων η ταχυτητες δεν ξεπερνουσαν τα 40 με 50 χ.α.ω και σε κατι κατηφορικες φουρκετες με χαλικια, ποδαρακια κατω ισα ισα που ακουμπουσα στην σελα ,φρενακι και σιγα σιγα την κατεβαιναμε την κατηφορα ...τι να κανουμε δεν εχουμε και κανα wr η κανα crf να κανουμε και παιχνιδακια αλλα σιγα σιγα το v-strom θα μας παει εκει που θελουμε...!
:winka:


σε λιγες μερες μολις μαζεψω ολες τις φωτο θα ποσταρω και στα ταξιδιωτικα για την Λημνο για να καταλαβετε κιολας τι εννοω!

Ασχετο ,ας με πειτε καγκουρα, αλλα επειδη ειπαμε μονο για χωμα να αναφερω οτι στην ασφαλτο και τα σουζιδια του κανει αλλα και αν βρεις και κανα καλο σημειο κανει και τα αλματακια του χωρις κανενα προβλημα!!!;)

:wave2:

low__rider
29/08/2007, 20:43
Παρτε μια γευση...στον δρομο για το νησι Κουκος στην Λημνο περιοχη Μουδρος... για να φτασεις σε αυτον τον δρομο πριν θα χρειαστεις να διαλεξεις λασπη,βαλτο η αμμο...εγω διαλεξα αμμο αλλιως και να'θελα μαλλον δεν θα πηγαινα:p


101096

paranoid
30/08/2007, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
Παρτε μια γευση...στον δρομο για το νησι Κουκος στην Λημνο περιοχη Μουδρος... για να φτασεις σε αυτον τον δρομο πριν θα χρειαστεις να διαλεξεις λασπη,βαλτο η αμμο...εγω διαλεξα αμμο αλλιως και να'θελα μαλλον δεν θα πηγαινα:p

Γείτονα low_rider ωραία φωτο ρε σύ.Κινηματογραφική.!!:smokin:
Είχα πάει και εγώ Λήμνο πρίν κάποια χρόνια αλλά τέτοια τοπία δεν είδα. Είμουνα και μικρούλης τότε και ακολουθούσα τη μαμά και το μπαμπά. Μόνο τον καραγκιόζη θυμάμαι (γιατί άραγε??):D (μπάρ στην μύρινα Λήμνου)....
Άσχετο αλλά με το service τελικά πώς την βολεύεις???Βρήκες άλλον ή το ξαναπήγες στον Σκούρτα???

K0K0$
30/08/2007, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έχεις ανεβάσει 30 p.s.i. πίεση σε λάστιχο με ποδηλατική τρόμπα ??? :winka:

Oου γιες. Με πολλη υπομονη, παρα πολλη ομως, καθως απο ενα σημειο και μετα ανα 3-4 συμπιεσεις η τρομπιτσα "πυρακτωνεται"... :p

low__rider
30/08/2007, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid
Γείτονα low_rider ωραία φωτο ρε σύ.Κινηματογραφική.!!:smokin:
Είχα πάει και εγώ Λήμνο πρίν κάποια χρόνια αλλά τέτοια τοπία δεν είδα. Είμουνα και μικρούλης τότε και ακολουθούσα τη μαμά και το μπαμπά. Μόνο τον καραγκιόζη θυμάμαι (γιατί άραγε??):D (μπάρ στην μύρινα Λήμνου)....
Άσχετο αλλά με το service τελικά πώς την βολεύεις???Βρήκες άλλον ή το ξαναπήγες στον Σκούρτα???

Σ'ευχαριστω φιλε paranoid ...Το νησι αυτο ειναι ψιλοκολλημα παω καθε καλοκαιρι,ειναι η μανα μου απο εκει...και περα απο τα πολλα μερη που εχει να ανακαληψεις ...το ωραιο ειναι οτι τελικα απο ενα σημειο και μετα ολο το νησι ειναι σχεδον μια παρεα ...το κακο βεβαια ειναι οτι καταντας αλκοολικος απο τα πολλα ξυδια...αλλα τι να κανεις καλοκαρι ειναι...απλα περνας καλα!:winka:

Τωρα οσο αφορα το service ηδη εχω φτασει τα 11.400 χιλιομετρα και αυτα μεσα σε 6 μηνες:wacko: ...στον Σκουρτα παντως μετα απο αυτο που μου ετυχε δεν θα την παω ασε που ακουσα και αλλα για αυτον οποτε δεν παιζει! 3 ενδεχομενα παιζουν ...ενα στον σφακιανακη στο περιστερι(μπουρναζι) που μου εχουν πει καλα λογια, ενα αλλο στην θηβων και τελος ενα που πανε πολοι απο την λεσχη στην αλεξανδρας. Μαλλον θα παω και στους 3 θα ρωτησω τιμες θα κοψω φατσες και θα διαλεξω γιατι ειναι και ψιλοακριβο το ατιμο το μεγαλο service και μετα το καλοκαιρι εχω μεινει ψιλορεστος!:p
:wave2:

paranoid
03/09/2007, 10:56
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
[ποδαρακια κατω ισα ισα που ακουμπουσα στην σελα ,φρενακι και σιγα σιγα την κατεβαιναμε την κατηφορα ...:confused:

Ποδαράκια κάτω??Δηλαδή πίσω φρένο γιόκ??μόνο μπροστά?

Είδα απο την photo οτι έχεις βάλει καρίνα. είναι καλή η συγκεκριμένη?Στο χαμήλωσε πολύ το μηχανάκι, γιατί δεν είναι και απο τα ψηλότερα?Μιά φορά που κατέβαινα ένα πεζοδρόμιο μου βρήκε λίγο κάτω...Τέλος απο τιμή τί λέει???

low__rider
03/09/2007, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
[ποδαρακια κατω ισα ισα που ακουμπουσα στην σελα ,φρενακι και σιγα σιγα την κατεβαιναμε την κατηφορα ...:confused:

Ποδαράκια κάτω??Δηλαδή πίσω φρένο γιόκ??μόνο μπροστά?

Είδα απο την photo οτι έχεις βάλει καρίνα. είναι καλή η συγκεκριμένη?Στο χαμήλωσε πολύ το μηχανάκι, γιατί δεν είναι και απο τα ψηλότερα?Μιά φορά που κατέβαινα ένα πεζοδρόμιο μου βρήκε λίγο κάτω...Τέλος απο τιμή τί λέει???


...κοιτα οταν πηγαινεις με 2 με 3 χ.α.ω και εχεις και τα ποδια κατω ε το πισω και να μην το πατας δεν εγινε και τιποτα...θα σταματησει η μηχανη...του π@υστη!:p


...Οσο αφορα την καρινα παρεχει μια σχετικα καλη προστασια στο ψυγειο του λαδιου...δεν θα'ταν και οτι καλυτερο σε κανενα χωματοδρομο να 'τρωγε κανα πετραδακι και να τρυπαγε...ειναι ψιλοακριβο και δεν θα 'θελα να το αλλαξω

Τωρα απο υψος χαμηλωνει ελαχιστα δεν θα καταλαβεις διαφορα...αλλα πως ειπες και εσυ το μηχανακι μας δεν ειναι και απο τα ψηλοτερα οποτε θελει προσοχη ...τα περισσοτερα ας πουμε πεζοδρομια θεωρω οτι τα εχει για πλακα ...αλλα αν κανενα το δω ψηλο ακολουθω την ιδια τακτικη...ποδαρακια κατω και κατεβαινουμε ηρεμα και χαλαρα...προσεχουμε για να εχουμε:winka:


...Τωρα οσο αφορα την τιμη της παιζουν διαφορα! Αν πας ας πουμε στον ''τιμιο'' φιλο μας και γειτονα μας τον Σκουρτα θα σου πει χαμογελαστα 190 ευρω και η τοποθετηση δωρεαν! :hypnotize ...απλα οτι να'ναι!! Η κανονικη της τιμη ειναι περιπου στα 150 ευρω...εγω μεσω γνωστου την ειχα παρει 130 αλλα ειχα κανει και τα παζαρια μου -φοιτητης στο πτυχιο ειμαι ,δεν εχω πολλα λευτα και αλλα τετοια... Τωρα τι σοι φοιτητης ειμαι με v-strom θα ελεγε απο μεσα του αλλα το 20ευρακι μου το εκοψε!:winka:

costas81
10/09/2007, 17:52
μια χαρα ειναι το στρωμα και σε παει παντου!!

εγω 10 μερες μηλο του εσκησα τα ραμματα!

300 χιλιομετρα εκανα σε χωματοδρομους και ολα κυνηγημενα και ολα δικαβαλα!

το μηχανακι εσκαβε παντου με δευτερες!

για οποιους ξερουνε το κατεβασα δυο φορες θειορυχεια και καθε μερα το τραβαγα προς τριαδες!

δεν το εχωσα πανω στις πλαγιες να κανω εντουρο αλλα δεν με προβληματησε πουθενα στο χωμα!

οσο για τα λαστιχα που ανεφερε καποιο παλικαρι μια χαρα την παλεψανε τα bridg!

το μονο που με χαλαγε λιγο ηταν οτι εβλεπα την 525zvm2 αλυσιδα της did γεματη αμμο και χωμα!

κατα τα αλλα ηταν ολα τα λεφτα το χωμα!

θα ακολουθησουν συντομα και φωτο!

low__rider
11/09/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
μια χαρα ειναι το στρωμα και σε παει παντου!!

εγω 10 μερες μηλο του εσκησα τα ραμματα!

300 χιλιομετρα εκανα σε χωματοδρομους και ολα κυνηγημενα και ολα δικαβαλα!

το μηχανακι εσκαβε παντου με δευτερες!

για οποιους ξερουνε το κατεβασα δυο φορες θειορυχεια και καθε μερα το τραβαγα προς τριαδες!

δεν το εχωσα πανω στις πλαγιες να κανω εντουρο αλλα δεν με προβληματησε πουθενα στο χωμα!

οσο για τα λαστιχα που ανεφερε καποιο παλικαρι μια χαρα την παλεψανε τα bridg!

το μονο που με χαλαγε λιγο ηταν οτι εβλεπα την 525zvm2 αλυσιδα της did γεματη αμμο και χωμα!

κατα τα αλλα ηταν ολα τα λεφτα το χωμα!

θα ακολουθησουν συντομα και φωτο!


...Καλα τι εγινε φετος?? Ολοι Μυλο πηγαμε?? ...στα θειορυχεια ηταν και γαμω! αλλα δεν αφησα και παραλια για παραλια! εμενα μ'αρεσε το Τσιγκραδο και η Αγ. Κυριακη...αλλα ολα τα λευτα ηταν με το ιστιοπλοικο στις συκες και στο κλεφτικο:wave2:

costas81
11/09/2007, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
...Καλα τι εγινε φετος?? Ολοι Μυλο πηγαμε?? ...στα θειορυχεια ηταν και γαμω! αλλα δεν αφησα και παραλια για παραλια! εμενα μ'αρεσε το Τσιγκραδο και η Αγ. Κυριακη...αλλα ολα τα λευτα ηταν με το ιστιοπλοικο στις συκες και στο κλεφτικο:wave2:

με το ελενη πηγες?γαμω τα αλανια ο καπετανιος?

τις γυρισα ολες τις παραλιες!βλεπεις ειχα 10 μερες!

οποτε καταλαβαινεις για τι δρομους μιλαω!

:wave2: :wave2:

Vezouvios
12/09/2007, 06:52
πολυ ωραια,ουτε συνενοημενοι να ειμασταν,Να δεις που βρεθηκαμε κιολας στο δρομο,και δεν δωσαμε σημασια.
Και εγω με το ελενη πηγα,Καπεταν σωληνας!
κωστα ποια ημερομηνια εισουν?

paranoid
12/09/2007, 08:14
Χαίρομαι που σας έφερα κοντά...!!:lol: :lol: :lol: :winka:

low__rider
12/09/2007, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
πολυ ωραια,ουτε συνενοημενοι να ειμασταν,Να δεις που βρεθηκαμε κιολας στο δρομο,και δεν δωσαμε σημασια.
Και εγω με το ελενη πηγα,
κωστα ποια ημερομηνια εισουν?

Το γελας? :p Γαμω τα παιδια ο Καπεταν σωληνας! και γω με αυτον ειχα παει! ...κατι μου λεει πως ολοι ειχαμε δαβασει το σχετικο ταξιδιωτικο του Nik0s για Μηλο ...εγω παντω ειχα παει εκει κατα τον Ιουλιο 19 με 24 αν θυμαμαι καλα

costas81
12/09/2007, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
πολυ ωραια,ουτε συνενοημενοι να ειμασταν,Να δεις που βρεθηκαμε κιολας στο δρομο,και δεν δωσαμε σημασια.
Και εγω με το ελενη πηγα,Καπεταν σωληνας!
κωστα ποια ημερομηνια εισουν?

24 Αυγουστου με 2 Σεπτεμβριου!!