PDA

View Full Version : Απογοήτευση ..



Χωμάτινος
29/08/2007, 20:13
Πάντα πίστευα ότι οποιαδήποτε συμφορά κι αν βρει ένα έθνος (πολλώ δε μάλλον το δικό μου) ο τελευταίος προμαχώνας που ανατρέπει τα πάντα είναι ο άνθρωπος, η μονάδα, που σαν σύνολο συνιστά ένα -κόντρα- παλιρροιακό κύμα που ανατρέπει τα πάντα...


.. θέλεις τα σχολικά βιβλία από τα οποία διδάχτηκα(με), θέλεις από τον Κωνσταντινουπολίτη Παππού ή την Σμυρνιά Γιαγιά μου, θεωρούσα πάντα δεδομένο ότι σε δύσκολες στιγμές οι άνθρωποι μεταλλάσονται σε κάτι άλλο, σε αυτό που πάντα θα έπρεπε να είναι ..



Αυτό περίμενα να δω κι εγώ σήμερα στην
ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ



Φευ, αυτό που είδα ήταν χαμογελαστά πρόσωπα, εύθυμα πηγαδάκια, ζωηρούς ανθρώπους με το κινητό στο χέρι να ψάχνουν να βρουν τα φιλαράκια τους προκειμένου να μεγαλώσει η γελαστή παρέα .. όλα θύμιζαν στιγμές πριν από ένα πάρτυ πριν εμφανιστεί ο guest DJ και η πλατεία πάρει φωτιά από το διάχυτο κέφι..


Δεν βλέπω πως μπορεί να αναστραφεί αυτή η κατάσταση :sad:

OldMan
29/08/2007, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Δεν βλέπω πως μπορεί να αναστραφεί αυτή η κατάσταση :sad:
Αν πνίγαμε όλη αυτήν την παρέα του Cutty Sark ??? :winka:

HateNord
29/08/2007, 20:21
Welcome to the real world...

Χωμάτινος
29/08/2007, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν πνίγαμε όλη αυτήν την παρέα του Cutty Sark ??? :winka:


Θα ήταν μία αρχή :rolleyes:

OldMan
29/08/2007, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Θα ήταν μία αρχή :rolleyes:
και θα μας έμενε και το whiskey ...:winka:

Aggelos_SV
29/08/2007, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος


Φευ, αυτό που είδα ήταν χαμογελαστά πρόσωπα, εύθυμα πηγαδάκια, ζωηρούς ανθρώπους με το κινητό στο χέρι να ψάχνουν να βρουν τα φιλαράκια τους προκειμένου να μεγαλώσει η γελαστή παρέα .. όλα θύμιζαν στιγμές πριν από ένα πάρτυ πριν εμφανιστεί ο guest DJ και η πλατεία πάρει φωτιά από το διάχυτο κέφι..


Δεν βλέπω πως μπορεί να αναστραφεί αυτή η κατάσταση :sad:


Σα να πηγαίνεις σε κηδεία και οι μισοί να κουτσομπολεύουν τους άλλους μισούς,να συζητούν για το πόσα λεφτά βγάζει ο ξάδερφος και με ποιόν περνά τα βράδυα της η κουνιάδα.
Κανένας σεβασμός στο νεκρό...:sad:

GST
30/08/2007, 06:59
αφου ολοι πηρανε το τριχιλιαρο ρε πως να μη χαμογελανε ...τρεξε προλαβαινεις και συ!!!

Ζεύκας
30/08/2007, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
αφου ολοι πηρανε το τριχιλιαρο ρε πως να μη χαμογελανε ...τρεξε προλαβαινεις και συ!!!

φιλαράκι για εξηγα το λιγο καλύτερα...

Maira
31/08/2007, 15:59
Δυστυχώς κάπως έτσι είναι!!!


Οι περισσότεροι, (όχι όλοι) πήγαν για το δήθεν! Για να πουν "ήμουν κι εγώ εκεί!" μεθαύριο στα παιδιά τους!!! Στην πράξη όμως αυτοί που ήταν πραγματικά εκεί για αυτούς που κάηκαν, για την οικολογική καταστροφή για την θλίψη που σε διακατέχει μετά από τέτοια συμφορά, ήταν ελάχιστοι!!!


Δεν πήγα! Στενοχωριέμαι που δεν μπορώ να πάω σε τέτοιες διαδηλώσεις γιατί κάποιοι την έχουν δει τρόο προβολής!!! όχι μια διαδήλωση δεν είναι να πίνεις τον καφέ σου στα όρθια!!! Δεν είναι μια ώρα για να πεις τα νέα σου με τα φιλαράκια!!! Είναι μια ώρα για να φωνάξεις! Να βγάλεις όλον αυτό τον πόνο που εξαιτίας κάποιων αυτή τη στιγμή σε καίει! Είναι για να διαμαρτυρηθείς χωρίς να φοβάσαι τον μπάτσο απέναντι! Χωρίς να τον προκαλείς! Χωρίς να τον προσβάλλεις!!!


Είναι η ευκαιρία ενός λαού (κόσμου) να ακουστεί! Να μιλήσει χωρίς τηλεοράσεις και δημοσιογράφους! Μα αν δεν γινόταν τόσος ντόρος πώς θα πήγαινε η γκόμενα με το καινούργιο παπουτσάκι για να την δει η φίλη της και να την θαυμάσει!!! Έχουν χαθεί πολλά που θα ήθελα να προλάβω!!! Γεννήθηκα όταν ο κόσμος μάθαινε να βολεύεται για να επιδεικνύεται! Μεγάλωσα σε έναν κόσμο που ζει για την είδηση (χωρίς νόημα). Πώς να επαναστατήσω και με ποιον, όταν όλα γίνονται με λάθος αιτίες και με σωστές αφορμές????


:( :mad:

el_hymador
01/09/2007, 23:26
Κι ομως ετσι ηταν....

Ακριβως οπως τα λεει ο χωματινος.

Πολλοι ηταν αυτοι που αντιμετωπισαν με αμηχανια αυτο το πρωτοφανες για τα Ελληνικα δεδομενα γεγονος... Ακομα η συλλογικοτητα ειναι στα σπαργανα στην χωρα μας, ειναι λογικο να παρουσιαζει μια τετοια εικονα.

Για μενα θετικο ειναι το οτι η ''χαρουμενες παρεουλες του cutty sark'' αντι να σπαταλησουν αλλο ενα απογευμα στα trendy στεκια τους, ηρθαν στο Συνταγμα...κατι ειναι και αυτο....

υπαρχει ομως μια γενικοτερη απαξιωση σε οτιδηποτε γινεται ...ειτε λογω απογοητευσης, ειτε για να ξορκισουμε την δικη μας αδρανεια...

σου λεει ο αλλος :

-Σκεφτομαι να κανω αυτο...

''ελα μωρε μαλακιες ...τζαμπα κοπος και δεν θα πατυχεις τιποτα'' η απαντηση

μετα απο λιγο καιροι αλλος λεει

-Κανω αυτο

ιδια απαντηση...

ακομα και αν ακαποιος πει οτι αφιερωσε την ζωη του στον ακτιβισμο οποιουδηποτε τυπου, υπαρχουν αρκετοι που θα σχολιασουν αντιστοιχα...

τεσπα...πιστευω εγινε μια αρχη , οργανωνονται πλεον τα πραγματα...και δεν μιλαμε για συγκεντρωσεις και πορειες αλλα για δραση...

ας σπαταλήσουμε λιγο απο τον χρονο μας σε αυτες.

Gandalf dr685sm
03/09/2007, 08:28
Το "Σκάσε και δράσε" , νομίζω αναφέρθηκε σαν σύνθημα απο κάποιο τοίχο των Εξαρχείων.

Και είναι το μόνο που μπορεί να με βρεί απόλυτα σύμφωνο. Το όλο εγχείρημα που τον καιρό των πυρκαγιών , ειδικά στα Β.Α. της Αττικής που ήμουν , έδειχνε πως είχε συνεπάρει αρκετούς ιδιώτες και έκαναν περιπολίες 24/7, ΠΡΕΠΕΙ να συνεχιστεί.

Ο μόνος ενδοιασμός μου , είναι πως είμαστε λαός που ξεχνάει και βαριέται εύκολα. Αλλά ελπίζω φέτος να τους το θυμίσουν τα σκυλόψαρα που θα βλέπουν στις οδικές αρτηρίες , κάθε φορά που θα βρέχει.

Είδατε στην Χαλκιδική;.... όλα αμφίβια τα Ι.Χ.

Και ποιός φταίει;... Το κράτος,... ο Δήμαρχος που δεν έκανε έργα... ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ που δεν κάνουμε αυτό που πρέπει να κάνουμε, για να κρατήσουμε το δάσος ζωντανό σαν δική μας ασπίδα;

Λέω εγώ τώρα...

Α... και να μην ξεχνιόμαστε... πρέπει να δούμε πως θα το οργανώσουμε για την Πάρνηθα και με ποιούς πρέπει να μιλήσουμε για να αναλάβουμε δράση. Δεν μπορείς πλέον να περιφέρεσαι άσκοπα εκεί. Εκτός και αν θέλεις να γίνεις φιλοξενούμενος σε κάποιο τμήμα για εξακρίβωση στοιχείων και σκοπών.

Gandalf

Xapns
03/09/2007, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Το "Σκάσε και δράσε" , νομίζω αναφέρθηκε σαν σύνθημα απο κάποιο τοίχο των Εξαρχείων.


Σίγουρα η διαμαρτυρία του Συντάγματος δε διεκδικεί καμιά "επαναστατικότητα", αλλά και καμιά "αποτελεσματικότητα". Το ζητούμενο δεν ήταν από την αρχή αυτό. Αυτό που έγινε ήταν κάποιος κόσμος που δεν σηκώνεται από τον καναπέ του, με τη συγκέντρωση αυτή το έκανε. Το 99% σίγουρα θα ξανακάτσουν στον καναπέ τους και δε θα σηκωθούν ίσως ποτέ... Το 1% που μπήκε σε μια νέα γι' αυτό διαδικασία εμένα μου φτάνει. Μη περιμένουμε καμιά fast πολιτική συνειδητοποίηση από ένα κόσμο άσχετο με τέτοιου είδους συλλογικότητες. Διατηρώ, όμως εγώ ο "φτασμένος επαναστάτης" τον σεβασμό στο κόσμο αυτό που τώρα κάνει τα πρώτα του βήματα και που ίσως αύριο η δράση του έχει περισσότερη ποιότητα.