PDA

View Full Version : Μπωρούμε να κάνουμε κάτι?



gregorgeous89
29/08/2007, 22:02
Ίσως μπορούμε!!!
Σκεφτόμουνα τι θα μπορούσα να κάνω (κάνουμε) μετά από αυτή την τραγωδία που έπληξε την χώρα μας. Μια ιδέα που μου ήρθε και θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας είναι να πάμε με τις μοτό μας, σαν moto.gr , και περνώντας από τα χωριά να μοιράσουμε δώρα στα παιδιά και πάνω από όλα χαρά.Προσοχή όμως όχι τώρα αλλά τουλάχιστον μετά από ένα (ίσως και δύο) μήνες καθώς τώρα θα πέσουν όλοι επάνω τους.
Γιατί εμείς? Έχετε προσέξει πως σας κοιτάνε τα παιδιά όταν περνάτε με την μηχανή ιδιαίτερα στην επαρχία? Το να βρεθούμε δίπλα τους να τους δώσουμε δώρα αλλά (κυρίως) να μιλήσουμε μαζί τους και να παίξουμε πιστεύω ότι θα μείνει χαραγμένο στην καρδιά τους και ίσως τους δώσει κάποια ελπίδα :sun:
Είμαι πρόθυμος να βοηθίσω στην διοργάνωση εάν υπάρχει ενδιαφέρον.
κάποιες σκέψεις είναι:
Α) Καλό είναι να γίνει αυθημερόν.
Β) Μπορούμε να έρθουμε σε συνεννόηση με τα σχολεία - κοινότητες ώστε να μας περιμένουν.
Γ) Μπορούμε να χωριζόμαστε σε ομάδες των 10 ώστε να μοιράσουμε τα χωριά.
Δ) Ο κάθε ένας από μας μπορεί να έχει από 10 δώρα των 5 ευρό.Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να δώσουμε ο καθένας από 50 ευρό. Θα μπορούσαμε να ρωτήσουμε φίλους να σηνησφέρουν με δώρα που θα τους πούμε εμείς.
Λοιπών τι λέτε?
Ισως θα είναι η πρώτη φορά που μοτοσυκλετιστές θα βοηθήσουν έμπρακτα με αυτό τον τρόπο.Μακάρι να κάνω λάθος. :wave2:

Meyaleleth
29/08/2007, 22:18
mou fenetai poly kalh idea :D

zolotas
29/08/2007, 22:39
τωρα ειναι χλωμα τα πραγματα .......αραξτε λιγο .........αν ειναι να συνησφερεις πας διακοπες το καλοκαιρι εκει......και με 5 Ε τι να παρεις ρε Greg??? ......ουτε μια κοτα δεν αγοραζεις πλεον....

gelo
29/08/2007, 22:50
Θα ειναι καλο να παμε σ' αυτα τα χωρια οχι μονο τωρα, αλλα με καθε ευκαιρια που θα εχουμε.Οταν ολοι θα τους εχουν ξεχασει και αυτοι θα προσπαθουν να φτιαξουν τα σπιτια τους τον τοπο τους την πατριδα μας.Να ξαναβρει ζωη αυτη η επαρχια, αυτα που πολλοι απο εμας τα παρατησαμε για να πιασουμε την ''καλη''...Ολοι αυτοι ειναι παλικαρια οχι μονο τωρα αλλα σε καθε φαση τησ ζωης τους.ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ:sad:

fantacid
29/08/2007, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
τωρα ειναι χλωμα τα πραγματα .......αραξτε λιγο .........αν ειναι να συνησφερεις πας διακοπες το καλοκαιρι εκει......και με 5 Ε τι να παρεις ρε Greg??? ......ουτε μια κοτα δεν αγοραζεις πλεον....

ενα παιχνιδακι οταν το κανεις δωρο σε ενα πιτσιρικι μετραει πολυ!

κυριως οταν δε το περιμενει!

κ δε χρειαζεται να ειναι ο αξιον μαν ή η μπαρμπι για χαμογελασει ενα πιτσιρικι!

+1000 στη κινηση ..................εαν δε ξεχαστει!

gregorgeous89
29/08/2007, 23:42
Παιδιά πάνω από όλα για τα μικρά θα μετρήσει η παρουσία μας και η αγάπη μας. Το δωράκι θα είναι η αφορμή.

Maira
29/08/2007, 23:45
πολύ καλή ιδέα αλλά φοβάμαι οτι θα ξεχατεί ή δεν θα μπορέσει να υλοποιηθεί!!!!



Αν κάνετε κάτι γράψτε το μπορεί να μπορέσω να έρθω!!!


:wave2:

athandim
30/08/2007, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
.... να πάμε με τις μοτό μας, σαν moto.gr , και περνώντας από τα χωριά να μοιράσουμε δώρα στα παιδιά και πάνω από όλα χαρά.......

...... Έχετε προσέξει πως σας κοιτάνε τα παιδιά όταν περνάτε με την μηχανή ιδιαίτερα στην επαρχία? Το να βρεθούμε δίπλα τους να τους δώσουμε δώρα αλλά (κυρίως) να μιλήσουμε μαζί τους και να παίξουμε πιστεύω ότι θα μείνει χαραγμένο στην καρδιά τους και ίσως τους δώσει κάποια ελπίδα....

.... Μπορούμε να έρθουμε σε συνεννόηση με τα σχολεία - κοινότητες ώστε να μας περιμένου

Δεν αμφισβητώ σε καμιά περίπτωση τις αγνές σου προθέσεις, απλά μου φαίνεται κάπως......( ¨αφ'υψηλού¨; ) η προσέγγιση σου.

Σαν να πηγαίναμε σε κάποιο τριτοκοσμικό χωριό της Αφρικής ένα πράγμα...

Νομίζω ότι η οικονομική βοήθεια, αν και απρόσωπη, είναι πιο αποτελεσματική (Αν τελικά αφήσουν τα λαμόγια να φθάσει στους πληγέντες...αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).


No χαρντ φίλιγκς ε; :wave2:

trigger
30/08/2007, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
mou fenetai poly kalh idea :D
+100000 :beer:
αν και οταν με το καλο μιλαμε για να συγκεντρωθουμε

dammed_kittin
30/08/2007, 00:39
εχω μια μικρη αισθηση οτι το πρωτο τηλ
θελει πολιτες κ για το μελλον
οχι για τωρα!!!

kaps
30/08/2007, 11:30
Μπορούμε όχι μπωρούμε...:D

zephyr1
30/08/2007, 11:38
Μεσα ειμαι, αλλα σε βλεπω να εισαι εσυ και ο gregorgeous89, σαν την συναυλια ενα πραγμα.:D

:lol: :wave2:

Σαββατο πρωι αναχωρω με τον γιο μου προς τα κατω.:winka:

gregorgeous89
30/08/2007, 11:42
Σαν να πηγαίναμε σε κάποιο τριτοκοσμικό χωριό της Αφρικής ένα πράγμα...
Τα παιδιά είναι παιδιά παντού και για κάποιο λόγο τους αρέσουν οι μοτοσυκλετιστές. Καμιά τριτοκοσμική προσέγγιση στο θέμα λόγο επαρχίας, από επαρχία κατάγομαι και εγώ άλλωστε. :beer:

Trickster
30/08/2007, 13:00
Μετά από αυτή τη καταστροφή που πάθανε, αν δουν μοτοσυκλέτες να παίζουν τον ρόλο των
πρεσβευτών της καλής ελπίδας (σαν μια Βαρδινογιάννη ένα πράμα) χωρίς ωστόσο να συνεισφέρουν μια ουσιαστική βοήθεια μάλλον τα αντίθετα αποτελέσματα θα έχετε..

Αν κάποιος είναι περίεργος για το τι καταστροφή έχει κάνει η φωτιά καλύτερα να πάει incognito χωρίς τυμπανοκρουσίες και ακολουθία.

+1 για την βοήθεια σε κάποιο λογαριασμό τράπεζας που έχει ανοιχτεί.

Ας τους αφήσουμε να βρουν τους ρυθμούς τους πρώτα..

:wave2: :wave2:

gregorgeous89
30/08/2007, 13:23
Καταλαβαίνω τι λες Trickster αλλά νομίζω ότι δεν έχεις βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση. Όταν πήγα στα Σκόπια το 97 κανένας από τους Σκοπιανούς (πόσο μάλλον τα παιδιά) δεν ενοχλήθηκε από τα ακριβά 4χ4 των ανθρωπιστικών οργανώσεων. Νομίζω ότι μερικές φορές σκεφτόμαστε πολύ και ενεργούμε λίγο!

Αν κάποιος είναι περίεργος για το τι καταστροφή έχει κάνει η φωτιά καλύτερα να πάει incognito χωρίς τυμπανοκρουσίες και ακολουθία.
Οκ. Μα πως κατάλαβες ότι τελικά ότι από περιέργεια θέλουμε να πάμε?

Trickster
30/08/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Καταλαβαίνω τι λες Trickster αλλά νομίζω ότι δεν έχεις βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση. Όταν πήγα στα Σκόπια το 97 κανένας από τους Σκοπιανούς (πόσο μάλλον τα παιδιά) δεν ενοχλήθηκε από τα ακριβά 4χ4 των ανθρωπιστικών οργανώσεων. Νομίζω ότι μερικές φορές σκεφτόμαστε πολύ και ενεργούμε λίγο!

Οκ. Μα πως κατάλαβες ότι τελικά ότι από περιέργεια θέλουμε να πάμε?

Ok το post μου φάνηκε επιθετικό, I apologise για αυτό.

Σίγουρα δεν έχω βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση αλλά αυτό που θέλω να πώ είναι πως αν τυχών μου καιγόντουσαν όλα τα υπάρχοντα θα ήθελα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ βοήθεια για να ξεπεράσω την πείνα, την στέγη και τις (ίσως) επερχόμενες αρρώστιες που μπορεί να εμφανιστούν από
τέτοιου είδους καταστροφές. Τα παιχνίδια νομίζω είναι το λιγότερο.

Αντί να χαλάσουμε τόσα λεφτά σε βενζίνες να πάμε πελλοπόνησο βάλτα σε ένα λογαριασμό στη τράπεζα βρε αδερφέ.. καλύτερα θα είναι για αυτούς τους ανθρώπους..

Ελπίζω η ερώτηση στο τέλος να μην είναι ειρωνία, εγώ π.χ. έχω περιέργεια να πάω πάντως να δώ και την ζημιά στην αρχαία ολυμπία..

gregorgeous89
30/08/2007, 20:24
Ναι είχε λίγη ειρωνεία γιατί νόμιζα ότι θεωρείς ότι λέω να κάνουμε κάτι απλά από περιέργεια.Λάθος μου.
Πρακτικά όντος αυτό που λες θα βοηθήσει ποιο πολύ αλλά να είσαι βέβαιος ότι αν πάμε εκεί θα αγγίξουμε τα παιδιά με τρόπο που θα το θυμούνται για πολύ καιρό!
:wave2: