PDA

View Full Version : Μια απορία.......



chaly honda
30/08/2007, 09:01
Να ρωτήσω κάτι???

Εχω βγάλει τους κόφτες της εξάτμισης απο το sx μου και θα θελα να μου πείτε αν πρέπει να αυξήσω και μέγεθος ζιγκλερ... Τώρα που είναι χωρίς κόφτες χρειάζεται πιο πλούσιο μείγμα??? Φοβάμαι μην μου κολλήσει απο φτωχο μείγμα............

Το καρμπυλατερ μου είναι Dell' orto PHVA 17.5 ... Τι ζιγκλερ φοράει???

OldMan
30/08/2007, 17:17
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Εσένα, ομολογώ ότι δεν σε καταλαβαίνω αν μιλάς σοβαρά ή όχι ...
(μπορεί να φταίει και η αύξηση κατά 33% της τελικής σου).

Anyway,

οι "κόφτες" της εξάτμισης είναι κάτι ροδέλες, ή διαφράγματα ή μπούκες ή ...... που περιορίζουν την διάμετρο του λαιμού της εξάτμισης, με αποτέλεσμα τα κρουστικά κύματα στον θάλαμο διαστολής να "μπερδεύονται" και να μην βγαίνουν στον μάταιο τούτο κόσμο τα καυσαέρια, όταν και όπως πρέπει !!
Αποτέλεσμα των παραπάνω είναι να μην καθαρίζεται σωστά ο θάλαμος καύσης οπότε και δεν γεμίζεται σωστά από φρέσκο μίγμα, άρα η απόδοση ανά duty cycle είναι ελαφρώς για τα κλάματα !!

Βγάζοντας τους "κόφτες", έχεις σαν αποτέλεσμα μια καλύτερη (σε ογκομετρική απόδοση) και "ποιοτικότερη" καύση, κοινώς το μηχανάκι μαμάει - τηρουμένων των αναλογιών.

Εφόσον αυτό γίνεται ΜΕΤΑ τον θάλαμο καύσης, ΔΕΝ επηρρεάζει την ΑΝΑΛΟΓΙΑ του καύσιμου μίγματος !!!
(μπορεί να καταφέρνει να μπαίνει περισσότερο μίγμα ανά κύκλο, αλλά ΔΕΝ αλλάζει η αναλογία βενζίνης - αέρα)- άρα άσε ήσυχα τα ζιγκλέρ !!!


Υ.Γ.1
Θα ασχοληθείς με αυτά αν αποφασίσεις ότι δεν σου φτάνει το μίγμα και χρειάζεσαι παραπάνω !!
(πράγμα που ελπίζω να μην το κάνεις...):lol:

Υ.Γ.2
Ούτε στα απλούστερα πράγματα δεν βάζουμε την κεφάλα μας να σκεφτεί λίγο - ρωτάμε και δεν μαμιέται...:sad:

Lupo
30/08/2007, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Υ.Γ.2
Ούτε στα απλούστερα πράγματα δεν βάζουμε την κεφάλα μας να σκεφτεί λίγο - ρωτάμε και δεν μαμιέται...:sad:
Το απλούστερο πράγμα για κάποιον, μπορεί να είναι απίστευτα δύσκολο για κάποιον άλλο.
;)


:beer:

Μόνο αν ρωτήσεις κάποιον , θα μάθεις. ( όχι πάντα το σωστό)

:beer:

OldMan
30/08/2007, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Το απλούστερο πράγμα για κάποιον, μπορεί να είναι απίστευτα δύσκολο για κάποιον άλλο.
Συμφωνώ απόλυτα, εφόσον δεν ξέρουμε τίποτε για το σύστημα τροφοδοσίας ...:winka:


Από την στιγμή που κάτι σκαμπάζουμε από μίγματα και αναλογίες και ζιγκλέρ και κόφτες εξάτμισης, - συγχώρεσέ με αλλά - νομίζω ότι βαριόμαστε !!! :wave2: :beer:

Lupo
30/08/2007, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Συμφωνώ απόλυτα, εφόσον δεν ξέρουμε τίποτε για το σύστημα τροφοδοσίας ...:winka:


Από την στιγμή που κάτι σκαμπάζουμε από μίγματα και αναλογίες και ζιγκλέρ και κόφτες εξάτμισης, - συγχώρεσέ με αλλά - νομίζω ότι βαριόμαστε !!! :wave2: :beer:
Σωστός. Το διάβασα ακόμα καλύτερα, τώρα.

Τουλάχιστον σου έκανα ένα καλό πρόλογο, για όταν θα ξεκινήσω κι εγώ κάποιες επιδιορθώσεις και θα χρειαστώ τις γνώσεις σου. Δεν θα μπορείς να με βρίσεις , πλέον!:lol: :lol:

:wave2: :beer:

OldMan
30/08/2007, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Δεν θα μπορείς να με βρίσεις , πλέον!
Αν μου το στερήσεις και αυτό ....:sad::a35:

Lupo
30/08/2007, 17:46
Εκτός του ότι , σπαμάρουμε στα τεχνικά,
εκτός του ότι, όσα και να γράψω, εσύ καθαρίζεις,
εκτός μιλάμε οι δυό μας, μόνοι μας και είναι σαν να κάνουμε καμάκι,
θέλεις και να με βρίσεις κιόλας, πρόστυχε?

Έχε χάρη που σε χρειάζομαι για την μηχανή.
:rolleyes:
Άτιμη κενωνία.:mad:





:lol: :lol: :lol:

bartlal
30/08/2007, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Εκτός του ότι , σπαμάρουμε στα τεχνικά,
εκτός του ότι, όσα και να γράψω, εσύ καθαρίζεις,
εκτός μιλάμε οι δυό μας, μόνοι μας και είναι σαν να κάνουμε καμάκι,
θέλεις και να με βρίσεις κιόλας, πρόστυχε?

Έχε χάρη που σε χρειάζομαι για την μηχανή.
:rolleyes:
Άτιμη κενωνία.:mad:





:lol: :lol: :lol:

αν θελεις, στελνε σε μενα τα βρισιδια, και θα του τα αμολαω εγω! :winka:


:lol: :lol: :lol:

chaly honda
31/08/2007, 11:12
Ευχαριστώ φίλε old man για τις πληροφορίες.... Ξέρεις είμαι και μόνο 16 οπότε τώρα διαβάζοντας, μαθαίνοντας, ρωτόντας προσπαθώ να μάθω με λεπτομέριες πως λειτουργεί μια μηχανή...

Thanks παντως, πάντοτε βοηθάς αν ρωτήσω κάτι.......

OldMan
31/08/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από chaly honda
Thanks παντως, πάντοτε βοηθάς αν ρωτήσω κάτι.......
Εγώ τώρα γιατί υποψιάζομαι ότι περιμένεις να απαντήσω για να κάνεις το εντελώς αντίθετο ???:winka: