PDA

View Full Version : Crypton X135



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6

HFK
16/12/2007, 00:28
δημιουργήθηκε από lamoun
Περί εξάτμισης..

Έψαχνε ο ξάδερφος μου να βάλει στο μηχανάκι, τελικά έβαλε μια ολόκληρη, χειροποίητη ονόματι dragon με 150Ε με τον σιγαστήρα. Ήχος μπάσος, και όταν το μοτέρ στροφάρει κάνει καυλωτικό ήχο λέει. Ηχογραφημένο απο κινητό που μου το έστειλε (ότι και αν σημαίνει αυτό για την πιστότητα του ήχου) όντως ακούγεται υπερβολικά ωραία θα έλεγα..
.................................................................................................... ..........................................
υπόψη σας ότι απο την άνοιξη του 2008 ξεκινάνε ΚΤΕΟ στα δίκυκλα με έλεγχο φυσικά και στα καυσαέρια και θόρυβο προκειμένου να χορηγείται η κάρτα καυσαερίων, οπότε όποιος σκεφτεται να αλλάξει εξατμιστικό , καλό θα είναι να κρατήσει και τα παλιά !!!

HFK
16/12/2007, 00:33
επίσης διάβασα για super σπόρ παπί ΚΥΜCO 125 cc jetix , που έσκασε μούρη στην έκθεση του Μιλάνο και τα περιδικά λένε και καλά ότι παέι αέρα
ξέρει κανείς τίποτε ? Θα είναι πιό γρήγορο απο το crypton x 135 ?

crypton78
16/12/2007, 16:25
Φιλε ιππεα ευχαριστω:beer:

ΙΠΠΕΑΣ
16/12/2007, 20:23
Ξέχασα και κάτι άλλο.

Αφού πετάξεις το εργοστασιακό λάδι, ψάξε βρες σύμφωνα με το εγχειρίδιο της yamaha ποιό λάδι ενδείκνυται για τον κινητήρα του.

Σε καινούργιες μηχανές όπου οι συμπίεση είναι πολύ μεγάλη και οι ανοχές των μετάλλικών μερών απειροελάχιστες ίσως θα έπρεπε να βάλεις ένα λάδι σχετικά ψιλό σαν το 10W40 castrol ή motul . Είναι πολύ ψιλό και διασκορπίζεται με αποτέλεσμα να λαδώνει και την παραμικρή άκρη του κινητήρα. Αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί πρέπει το λάδι να πηγαίναι παντού ώστε να υπάρχει όσο το δυνατό ομαλότερο στρώσιμο !!! Άλλωστε οι μέρες θα είναι κρύες για τους επόμενους 3 μήνες οπότε δεν είναι τόσο απαραίτητο το πιο "χοντρό" λάδι(λ.χ 15W50).

Μετά το Μάρτη και εφόσον βλέπεις ότι ανεβαίνει η θερμοκρασία περιβάλλοντος βάλε το 15W50 πλήρως συνθετικό (να μην λέει συνθετικής βάσης αλλά να λέει 100% synthetic).

Έχεις παπί κορυφή απ' ότι ακούγεται οπότε πρόσεχε το για να σε προσέξει και αυτό στο μέλλον. :wave2:

Αν κάνεις τις αλλαγές μόνος σου, τότε πρόσεχε την τάπα του κάρτερ. Όταν αδειάσεις τα παλιά λάδια και ξαναβαλεις την τάπα στη θέση της βίδωσε την με το χέρι σου μέχρι να τερματίσει. Μέχρι δηλαδή να μην γυρνάει με την δύναμη των δαχτύλων σου και μόνο. Μετά πάρε το κλειδί και σφίξε ΤΟ ΠΟΛΥ 45 μοίρες από εκεί που σταμάτησε κατά την προηγούμενη διαδικασία. Μην φοβάσαι δεν πρόκειται να τρέχει λάδι. Εγώ την είχα πατήσει με το NX250 που είχα παλαιότερα και έκανα ζημιά στις στροφές της βίδας. :cry:

xampos
16/12/2007, 23:41
και γω εχω χαλασει τα πασα απ αυτην τη βιδα στο bandit απο τετοιου ειδους μαλακια μου, να ναι καλα ενα παρατημενο bandit που του την πηρα μιας και δεν την χρειαζοτανε :lol:

crypton78
17/12/2007, 19:08
Παλικαρι ιππεα.... χιλια ευχαριστω βρε Φιλε!!!! Εσυ εισαι ανοιχτη εγυκλοπαιδια!!!!! Δεν εχω λογια..... να σε εχει παντα καλα Θεος!!!! :a23: :a23: :a23: :a23: :wave2: Φιλικα Πετρος

xampos
18/12/2007, 10:31
mpike plagio stand:smokin:

extremist
19/12/2007, 01:30
eskase pisino lastixo:smokin:
XAxaaxAXaxax
dax ti na pw apogeumatiatika arxise na mpantilikiazei to mhxanaki kai lew WTF..
telika den kserw pws alla paei h pisw samprela kai to phra mexri spiti agkalitsa:rotflmao:

xampos
19/12/2007, 16:06
εγω μεχρι τωρα και στο μπροστινο επαθα λαστιχο και στο πισω

ευτηχως εμαθα και τα κανω μονος :smokin:

xampos
22/12/2007, 13:31
ξενον δεν μπαινουνε στο κρυπτον :(

crypton78
22/12/2007, 19:54
Γιατι φιλε? το εψαξες? καποιο μελος ειχε πει οτι εβαλε χενον.....

xampos
22/12/2007, 21:05
mono λαμπες που μπλεδιζουν μπορεις, αυτα εβαλε και ο εξτερμιστ , η λαμπα ειναι H4 και δεν μπαινουν ξενον σε τετοιες λαμπες μου ειπε ο μαστορας πρεπει να ειναι H7 η κατι τετοιο ,

lamoun
22/12/2007, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
mono λαμπες που μπλεδιζουν μπορεις, αυτα εβαλε και ο εξτερμιστ , η λαμπα ειναι H4 και δεν μπαινουν ξενον σε τετοιες λαμπες μου ειπε ο μαστορας πρεπει να ειναι H7 η κατι τετοιο ,

Δεν ισχύει αυτό Μπάμπη.. Υπάρχουν κάποιες, bi-xenon αν δε κάνω λάθος. Ψάξε e-bay έχει πολύ πράγμα για H4.

Bikenet.gr (http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=8662.0)

xampos
22/12/2007, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Δεν ισχύει αυτό Μπάμπη.. Υπάρχουν κάποιες, bi-xenon αν δε κάνω λάθος. Ψάξε e-bay έχει πολύ πράγμα για H4.

Bikenet.gr (http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=8662.0)


αφου ξερεις δεν τα παω καλα με αυτα τα μηχανηματα του διαβολου :lol: :bigcry:

αμα βρω θα κανουμε την αγορα καλε μου φιλε? :lol:

lamoun
22/12/2007, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
αφου ξερεις δεν τα παω καλα με αυτα τα μηχανηματα του διαβολου :lol: :bigcry:

αμα βρω θα κανουμε την αγορα καλε μου φιλε? :lol:

Μωρέ βρες το εσύ και κάτι θα κάνουμε.. Αλλά... (πάντα υπάρχει ένα αλλά εεε? :p )
Πρέπει να χωράει το "κουτάκι" (δε θυμάμαι πως λέγεται) πίσω απο τον προβολέα σου.

crypton78
23/12/2007, 20:22
παιδια... αν θα βρειτε λαμπες σε καλη τιμη και γινετε θα ηθελα και εγω.....:wave2:

lamoun
24/12/2007, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
ολοσωμη ε χμμ

για ρωτα τον χρειαστηκε να κανει και τιποτα ρυθμησεις , με τον αισθητηρα λ τι εγινε?

Λοιπόν τώρα που κατέβηκα Χαλκίδα και τον ρώτησα, (βαριόμουν να πάρω τηλέφωνο :lol: ) μου είπε ότι δε πειράξανε τίποτα. Βάλανε την ολόσωμη και αυτό ήταν. Το μόνο που θέλει είναι να περαστεί ένα σωληνάκι αναθυμιάσεων μέσα στην εξάτμιση (υπήρχε στην μαμε). Προς το παρών είναι εκτός. :smokin:

xampos
24/12/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Λοιπόν τώρα που κατέβηκα Χαλκίδα και τον ρώτησα, (βαριόμουν να πάρω τηλέφωνο :lol: ) μου είπε ότι δε πειράξανε τίποτα. Βάλανε την ολόσωμη και αυτό ήταν. Το μόνο που θέλει είναι να περαστεί ένα σωληνάκι αναθυμιάσεων μέσα στην εξάτμιση (υπήρχε στην μαμε). Προς το παρών είναι εκτός. :smokin:


τεμπελι :mad:

ωσπου να μαθεις εσει ειχα μαθει εγω εδω και καιρο:mad:


το μηχανακι απλα ΔΕΝ εχει αισθητηρα λαμδα (λ) και ετσι δεν υπαρχει καμοια ενδειξη,

xampos
24/12/2007, 11:05
απο ηχο πως κανει?


σε παρακαλω φιλε μου καλε :D μπορεις να ηχογραφησεις τον ηχο η να βγαλεις κανα βιντεακι να το ακουσω

μικρο ισα ισα μια γευση να παρω γιατι κρυπτον χ 135 με εξατμιση δεν βρισκεις καθε μερα εδω :(

xampos
24/12/2007, 15:08
για οποιον θελει να παιρνει ιδεες σιγα σιγα




εδω (http://www.youtube.com/watch?v=x6A6yyIZZyc)

και εδω (http://www.youtube.com/watch?v=kRGxE5-DA5Y&feature=related)

lamoun
24/12/2007, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
απο ηχο πως κανει?


σε παρακαλω φιλε μου καλε :D μπορεις να ηχογραφησεις τον ηχο η να βγαλεις κανα βιντεακι να το ακουσω

μικρο ισα ισα μια γευση να παρω γιατι κρυπτον χ 135 με εξατμιση δεν βρισκεις καθε μερα εδω :(

Θα το ηχογραφήσω αλλά δε ξέρω άν θα το ανεβάσω απο Χαλκίδα λόγω dial up... :sick:

Πάντως ακούγετε πολύ ωραία.. Ένα θα σου πώ.. το άκουγα απο κλειστή πόρτα και ακουγόταν σαν μεγάλη μηχανή!!! :eyepop: Όταν την άνοιξα βέβαια ακούστηκε και ο χαρακτηριστικός υψήσυχνος ήχος του παπιού..

Πάρτε μερικές φωτό..


115406

lamoun
24/12/2007, 15:57
...


115407

lamoun
24/12/2007, 15:59
:o


115409

lamoun
24/12/2007, 16:14
Ορίστε ομορφιές μου... ΕΔΩ (http://youtube.com/watch?v=-olJQ43WHwQ)

Περιμένω δωράκι.. :D


EDIT: Και ένα ποσοστό ο ξάδερφος :lol:

xampos
24/12/2007, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Ορίστε ομορφιές μου... ΕΔΩ (http://youtube.com/watch?v=-olJQ43WHwQ)

Περιμένω δωράκι.. :D


EDIT: Και ένα ποσοστό ο ξάδερφος :lol:


:a36: :a36:


παλι καβγαδες με τους γειτονες θα εχω :uplate: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

xampos
24/12/2007, 16:43
βγαλε μια φωτο τις προκοπης ρε χαμενε που να φαινεται ολο το μηχανακι απ τη μερια τις εξατμισης, να δω πως εχει κατσει το μηχανακι :rolleyes:

το μαυρο-ασημι εχει ο ξαδερφος?

πολυ ανοιχτη παντως η εξατμιση χωρις πλακα δεν με παιρνει στην οικοδομη μου για τετοιο ηχο θα με κηνυγανε οπως με το μπαντιτ :(

lamoun
24/12/2007, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
βγαλε μια φωτο τις προκοπης ρε χαμενε που να φαινεται ολο το μηχανακι απ τη μερια τις εξατμισης, να δω πως εχει κατσει το μηχανακι :rolleyes:

Μήπως θές να κάτσω να με γ@μ@σ@ς κιόλας... :mad:

xampos
24/12/2007, 16:52
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

lamoun
24/12/2007, 18:49
Έκατσε ο ξάδερφος!! :rotflmao: :rotflmao:


115451

xampos
24/12/2007, 21:45
na einai mera re mlka :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

lamoun
25/12/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
πολυ ανοιχτη παντως η εξατμιση χωρις πλακα δεν με παιρνει στην οικοδομη μου για τετοιο ηχο θα με κηνυγανε οπως με το μπαντιτ :(

Έχει βγάλει τον σιγαστήρα... Άν δεις στο βίντεο πάνω στη σέλα έχει ένα allen... :rolleyes:


Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
na einai mera re mlka :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κάτι μου λέει πως θές να γυρίσω νωρίτερα Θεσσαλονίκη... :a021:

Και ο ξάδερφος θέλει να βάλει xenon κάποια στιγμή. οπότε ήμαστε 4 (μαζί με τον crypton78) - lamoun =3. Θα περιμένω να το πάρεις και να δώ άν χωράει το ballast στο φανάρι μου.

xampos
25/12/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Θα περιμένω να το πάρεις και να δώ άν χωράει το ballast στο φανάρι μου.

αν δε χωραει θα στο χωρεσουμε ρε, :winka: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

extremist
25/12/2007, 23:35
to motori me new lastixa kai to airoh to kranos(de 8a sas to synistousa mpazei aera):o


115506

extremist
25/12/2007, 23:38
metzeler pisw(sthn prohgoumenh fenonte kai ta provolakia an kai einai off to mhxanaki:wave2:


115507

xampos
26/12/2007, 03:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από extremist
metzeler pisw(sthn prohgoumenh fenonte kai ta provolakia an kai einai off to mhxanaki:wave2:

μετζελερ ΜΕ 22 καλη επιλογη :winka:

borat
26/12/2007, 19:05
Kαλησπέρα και χρόνια πολλά!
Από ποιότητα κατασκευής τι λέει το μηχανάκι; Τρίζει καθόλου;

ΙΠΠΕΑΣ
26/12/2007, 19:08
Όποια και αν είναι η απάντηση και για προφανείς λόγους αναφέρω εκ των πρωτέρων ότι , στο δικό μου(σούπρα) οι τρυγμοί στα πλαστικά άρχισαν μετά από 2-3.000χλμ. Προφανώς χρειάζεται μερικός καιρός ηλιοφάνειας και κίνησης του παπιού ώστε να συμπεράνουμε αν τα πλαστικά θα παρουσιάσουν "κουσούρια" !

Περιμένω και εγώ απάντηση στο διαχρονικό και ουσιώδες αυτό ερώτημα που απασχολεί τους απανταχού παπάκηδες . :D

borat
26/12/2007, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Όποια και αν είναι η απάντηση και για προφανείς λόγους αναφέρω εκ των πρωτέρων ότι , στο δικό μου(σούπρα) οι τρυγμοί στα πλαστικά άρχισαν μετά από 2-3.000χλμ. Προφανώς χρειάζεται μερικός καιρός ηλιοφάνειας και κίνησης του παπιού ώστε να συμπεράνουμε αν τα πλαστικά θα παρουσιάσουν "κουσούρια" !

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο, αυτό είναι αναμφισβήτητο (ειδικά η ηλιοφάνεια), αλλά μερικά μοντέλα, δείχνουν από τα πρώτα μέτρα σημάδια απρόσεχτης κατασκευής.

xampos
26/12/2007, 20:20
το δικο μου με 8, 100 χλμ δεν τριζει :rolleyes:

ΙΠΠΕΑΣ
29/12/2007, 23:40
Τότε δεν νομίζω ότι θα παρουσιάσει μεγάλο πρόβλημα στο μέλλον. Κάποιες πληροφορίες αναφέρουν ότι τα πλαστικά ώς κατασκευάσματα χημικών ενώσεων, πολυμερίζονται !!! Αυτό σημαίνει ότι αλλάζει η χημική τους σύσταση με την πάροδο του χρόνου οπότε τότε ίσως παρουσιάσουν προβλήματα που σχετίζονται με τριξίματα. Είναι ο ίδιος λόγος για τον οποίο πρέπει να αλλάζουμε κράνος ακόμα και αν δεν έχει πέσει κάτω ή δεν έχει ταλαιπωρηθεί με χτυπήματα.

notakos600
30/12/2007, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Τότε δεν νομίζω ότι θα παρουσιάσει μεγάλο πρόβλημα στο μέλλον. Κάποιες πληροφορίες αναφέρουν ότι τα πλαστικά ώς κατασκευάσματα χημικών ενώσεων, πολυμερίζονται !!! Αυτό σημαίνει ότι αλλάζει η χημική τους σύσταση με την πάροδο του χρόνου οπότε τότε ίσως παρουσιάσουν προβλήματα που σχετίζονται με τριξίματα. Είναι ο ίδιος λόγος για τον οποίο πρέπει να αλλάζουμε κράνος ακόμα και αν δεν έχει πέσει κάτω ή δεν έχει ταλαιπωρηθεί με χτυπήματα.



Τα πλαστικά πολυμερίζονται και σε κάποιες χιλιάδες ή εκατομμύρια χρόνια καταστρέφονται, αλλά δε νομίζω να έχει σχέση με το ''τρίξιμο'' των πλαστικών ενός παπιού.
Οι 2 βασικοί λόγοι κατά τη γνώμη μου είναι:
1) Χαμηλή ποιότητα υλικών
2) Οι ενώσεις σε μερικά σημεία είναι πλαστικό με πλαστικό και όχι επάνω στο πλαίσιο.

Red Rider
04/01/2008, 22:13
Παιδια το crypton x μπορει να οδηγηθει τελικα με διπλωμα για 125?
Κατι τετοιο ειχα διαβασει,ισχυει?

extremist
04/01/2008, 22:18
Ισχύει ναι!:cool:

Red Rider
04/01/2008, 22:26
tnks:winka:

vaska
10/02/2008, 09:14
Λεβέντες το όχημα το έχω από τον 10ο του 2007 και αφού σήμερα μετά από πολύ καιρό βρήκα λίγο χρόνο θα σας γράψω λίγα λόγια που είναι μόνο οι δικές μου απόψεις αλλά ίσως βοηθήσουν κάποιους. Είναι το 17ο παπί που αλλάζω και θεωρώ ότι μπορώ να έχω άποψη επι του θέματος καθώς έχουν περάσει από τα χέρια μου όλα τα παπιά όλων σχεδόν των μεγάλων κατασκευαστών και δυστυχώς κι ένα CYMCO, "το οποίο είναι απλά απαράδεκτο". Σημειώστε ότι όλα αγοράστηκαν καινούρια και εις διπλούν γιατί κάνουμε εγώ και η γυναίκα μου απίστευτα πολά χιλιόμετρα μέσα στην πόλη (Πάτρα).
Λοιπόν είναι μακράν το καλύτερο παπί που είχα ποτέ.
Αλλά ας ξεκινήσουμε από την αρχή. Μόλις το πήρα διαπίστωσα με την πρώτη βόλτα ότι είναι παπί με υψηλή ποιότητα κατασκευής (δεν είχα ποτέ πριν Yamaha παπάκι), παίρνει μπρος με την πρώτη μιζιά ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών και είναι μάλον υπεύθυνος γι αυτό ο ψεκασμός, ο κινητήρας κελαϊδάει από τα πρώτα χιλιόμετρα και οι ταχύτητες κουμπώνουν απολύτως ομαλά και με σαφήνεια. Η αλήθεια είναι ότι έχεις την αίσθηση ότι οδηγείς μικρή μοτοσυκλέτα κι όχ παπάκι, τα φρένα του ικανοποιητικά και τα φώτα του επίσης. Όμως το παπί παρουσίαζε μία ενοχλητικότατη "κοιλιά" στις χαμηλές και στις μεσαίες στροφές ενώ αντίθετα πάνω από την μέση απλά σκοτώνει. Θεώρησα υπεύθυνη γι αυτή τη συμπεριφορα την εξάτμηση (έχει καταλύτη στην αρχή του λαιμού - γ@μώ τα euro3 τους). Την άλλαξα αμέσως μετά τα πρώτα 1000 χλμ - 1ο service, και το παπί αναγεννήθηκε. Έγινε απλά πύραυλος, τραβάει σα ζώο από χαμηλά επιταχύνει απίστευτα γρήγορα και είναι πραγματικά πολύ γρήγορο με σωστές σχέσεις που δεν "κρεμάνε" σε καμία περίπτωση. Σε προκαλεί για μακρυνές και γρήγορες βόλτες. Η εξάτμηση που του έβαλα είναι φτιαχτή ανοξείδωτη από έναν μάστορα καλιτέχνη "Νίκος Μπάστας" που δυστυχώς για εμάς έκλεισε το εργαστήριο που είχε στην Πάτρα και δουλεύει τώρα στο "Φυσικό Αέριο Αττικής" και που αρχικά είχε φτιαχτεί για το KAZE-R το προηγούμενο παπί που είχα. Απίστευτη διαφορά. Το μηχανάκι άλλαξε προς το καλλύτερο. Είναι η μέρα με τη νύχτα. Γιά τέτοια διφορά μιλάμε. Του έβαλα και λαδάκι Motul συνθετικό με διπλούς εστέρες (το ίδιο λάδι βάζω σε όλες μου τις μηχανές και στο jet) και το παπί είναι super βελτιώθηκε κι ο συμπλέκτης σασμάν, οι ταχύτητες κουμπώνουν γλυκά και μαλακά, καμία σχέση με το KAZE R που όμως ήταν το καλύτερο παπί που είχα μέχρι να πάρω το CRYPTON. Κάποια στιγμη θα ανεβάσω φωτογραφία του παπιού με την νέα εξατμηση. Ο θόρυβος είναι μπάσος και σε χαμηλά επίπεδα (δεν είμαι κάγκουρας πέρασαν πιά αυτές οι εποχές 40ρανταρίσαμε). Άλλαξα αμέσως μετά την αγορά του και "παπουτσάκια" έβαλα Michelin, γιατί τα δικά του είναι "ξύλινα" και γλιστράνε ακόμα και σταματημένος στο φανάρι. Υπάρχει μόνο ένα σηματικό πρόβλημα με την μπροστινή ανάρτηση. Ενώ η πίσω είναι ακριβώς αυτό που θα περίμενε κάποιος από μονόμπρατσο Yamaha η μπροστινή είναι για τα μπάζα, είναι πολύ μαλακή και τερματίζει σχεδόν πάντα σε απότομα φρεναρίσματα (έχω και λίγα κιλά παραπάνω από το κανονικό) με αποτέλεσμα να κάνει υδραυλική πίεση και να ξερνάει λάδια από τις τσιμούχες. Είδα upside down afremarket και αν βρω τρόπο θα τις παραγγείλω. Για την αξιοπιστία του θα πρέπει να περάσει λίγος καιρός για να έχουμε άποψη αν και δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να συγκριθεί ποτέ με το "φορτηγό KAZE-R" που είναι πραγματικά μουλάρι, αργο αλλά δεν χαλάει. ΕΙΔΩΜΕΝ!!

xampos
10/02/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Λεβέντες το όχημα το έχω από τον 10ο του 2007 και αφού σήμερα μετά από πολύ καιρό βρήκα λίγο χρόνο θα σας γράψω λίγα λόγια που είναι μόνο οι δικές μου απόψεις αλλά ίσως βοηθήσουν κάποιους. Είναι το 17ο παπί που αλλάζω και θεωρώ ότι μπορώ να έχω άποψη επι του θέματος καθώς έχουν περάσει από τα χέρια μου όλα τα παπιά όλων σχεδόν των μεγάλων κατασκευαστών και δυστυχώς κι ένα CYMCO, "το οποίο είναι απλά απαράδεκτο". Σημειώστε ότι όλα αγοράστηκαν καινούρια και εις διπλούν γιατί κάνουμε εγώ και η γυναίκα μου απίστευτα πολά χιλιόμετρα μέσα στην πόλη (Πάτρα).
Λοιπόν είναι μακράν το καλύτερο παπί που είχα ποτέ.
Αλλά ας ξεκινήσουμε από την αρχή. Μόλις το πήρα διαπίστωσα με την πρώτη βόλτα ότι είναι παπί με υψηλή ποιότητα κατασκευής (δεν είχα ποτέ πριν Yamaha παπάκι), παίρνει μπρος με την πρώτη μιζιά ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών και είναι μάλον υπεύθυνος γι αυτό ο ψεκασμός, ο κινητήρας κελαϊδάει από τα πρώτα χιλιόμετρα και οι ταχύτητες κουμπώνουν απολύτως ομαλά και με σαφήνεια. Η αλήθεια είναι ότι έχεις την αίσθηση ότι οδηγείς μικρή μοτοσυκλέτα κι όχ παπάκι, τα φρένα του ικανοποιητικά και τα φώτα του επίσης. Όμως το παπί παρουσίαζε μία ενοχλητικότατη "κοιλιά" στις χαμηλές και στις μεσαίες στροφές ενώ αντίθετα πάνω από την μέση απλά σκοτώνει. Θεώρησα υπεύθυνη γι αυτή τη συμπεριφορα την εξάτμηση (έχει καταλύτη στην αρχή του λαιμού - γ@μώ τα euro3 τους). Την άλλαξα αμέσως μετά τα πρώτα 1000 χλμ - 1ο service, και το παπί αναγεννήθηκε. Έγινε απλά πύραυλος, τραβάει σα ζώο από χαμηλά επιταχύνει απίστευτα γρήγορα και είναι πραγματικά πολύ γρήγορο με σωστές σχέσεις που δεν "κρεμάνε" σε καμία περίπτωση. Σε προκαλεί για μακρυνές και γρήγορες βόλτες. Η εξάτμηση που του έβαλα είναι φτιαχτή ανοξείδωτη από έναν μάστορα καλιτέχνη "Νίκος Μπάστας" που δυστυχώς για εμάς έκλεισε το εργαστήριο που είχε στην Πάτρα και δουλεύει τώρα στο "Φυσικό Αέριο Αττικής" και που αρχικά είχε φτιαχτεί για το KAZE-R το προηγούμενο παπί που είχα. Απίστευτη διαφορά. Το μηχανάκι άλλαξε προς το καλλύτερο. Είναι η μέρα με τη νύχτα. Γιά τέτοια διφορά μιλάμε. Του έβαλα και λαδάκι Motul συνθετικό με διπλούς εστέρες (το ίδιο λάδι βάζω σε όλες μου τις μηχανές και στο jet) και το παπί είναι super βελτιώθηκε κι ο συμπλέκτης σασμάν, οι ταχύτητες κουμπώνουν γλυκά και μαλακά, καμία σχέση με το KAZE R που όμως ήταν το καλύτερο παπί που είχα μέχρι να πάρω το CRYPTON. Κάποια στιγμη θα ανεβάσω φωτογραφία του παπιού με την νέα εξατμηση. Ο θόρυβος είναι μπάσος και σε χαμηλά επίπεδα (δεν είμαι κάγκουρας πέρασαν πιά αυτές οι εποχές 40ρανταρίσαμε). Άλλαξα αμέσως μετά την αγορά του και "παπουτσάκια" έβαλα Michelin, γιατί τα δικά του είναι "ξύλινα" και γλιστράνε ακόμα και σταματημένος στο φανάρι. Υπάρχει μόνο ένα σηματικό πρόβλημα με την μπροστινή ανάρτηση. Ενώ η πίσω είναι ακριβώς αυτό που θα περίμενε κάποιος από μονόμπρατσο Yamaha η μπροστινή είναι για τα μπάζα, είναι πολύ μαλακή και τερματίζει σχεδόν πάντα σε απότομα φρεναρίσματα (έχω και λίγα κιλά παραπάνω από το κανονικό) με αποτέλεσμα να κάνει υδραυλική πίεση και να ξερνάει λάδια από τις τσιμούχες. Είδα upside down afremarket και αν βρω τρόπο θα τις παραγγείλω. Για την αξιοπιστία του θα πρέπει να περάσει λίγος καιρός για να έχουμε άποψη αν και δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να συγκριθεί ποτέ με το "φορτηγό KAZE-R" που είναι πραγματικά μουλάρι, αργο αλλά δεν χαλάει. ΕΙΔΩΜΕΝ!!


ωραιος φιλε μου και επειδη μαλλον γνωριζεις καποια πραγματα η γνωμη σου με ενδιαφερει

καταρχην για την εξατμιση εχεις απολυτο δικαιο , φταιει ο καταλυτης και το euro 3 :yuck: , εγω δεν εχω αξιωθει ακομα να περασω εξατμιση μετα απο 11 000 χλμ (ποσα εχεις κανει? ) και ειμαι ακομα με τη μανισια, περιμενω να βγαλει η γιαμαχα εξατμισεις και θα παω να περασω .

επισης η πισω αναρτηση δεν ειναι και μια χαρα οπως λες , χοροπηδαει σαν χαζη σε παραμικρη λακουβα , ισως ηθελε κανα 2 κλικ πιο σφιχτη

οι μπουκαλες μπροστα ειναι ΓΤΠΚ τελειως αθλιες για πεταμα :yuck: :yuck:

βυθηζονται με το παραμικρο φρεναρισμα και το μπροστινο φρενο ουσιαστηκα για μενα ειναι αχρηστο ,οσες φορες πηγα να πατησω ΜΟΝΟ μπροστινο γλιστρουσε για πλακα, ευτηχως σωζει την κατασταση το απλο και ταπεινο πισω ταμπουρο που ομως κανει καλη δουλεια

ποια μισελιν εβαλες ? κωδικο ?

το μπροστινο συστημα που ειπες οτι βρηκες που το βρηκες?


:beer:

lamoun
10/02/2008, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
επισης η πισω αναρτηση δεν ειναι και μια χαρα οπως λες , χοροπηδαει σαν χαζη σε παραμικρη λακουβα , ισως ηθελε κανα 2 κλικ πιο σφιχτη

Ρύθμιση προφόρτισης έχει; Δυναμικό sag έχεις ρυθμίσει;

xampos
10/02/2008, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Ρύθμιση προφόρτισης έχει; Δυναμικό sag έχεις ρυθμίσει;

ειπα στο εξουσιοδοτημενο το προβλημα και μου ειπε πως δεν ρυθμηζεται καθολου

vaska
11/02/2008, 06:34
ποια μισελιν εβαλες ? κωδικο ?

το μπροστινο συστημα που ειπες οτι βρηκες που το βρηκες?


:beer: [/B][/QUOTE]

Η πισω ανάρτηση θέλει λίγο σφίξιμο αλλά κι αυτό είναι ανάλλογο με το βάρος του αναβάτη και σίγουρα γίνεται ασαφέστατη αν τολμήσεις να βάλεις μπαγκαζιέρα. Τα "παπουτσάκια" θα τα γράψω αργότερα δεν τα θυμάμαι και είναι 7 η ώρα το πρωι τωρα που γράφω. Το μπροστινό σύστημα το είδα σε φωτο κι αν ανακαλύψω ποιός το φέρνει θα το γραψω. Έχω 1500 χλμ και το παπί μου είναι αυτό με τις ζάντες κι όχι με τις ακτίνες. Έβαλα και πλαϊνο σταντ που του έλειπε και τώρα είναι οκ. Η συμβουλή μου είναι ν' αλλάξτε όλοι εξάτμηση, θα δείτε απίστευτη διαφορά. Θέλει όμως κάποιον που να είναι μερακλής μάστορας κι όχι π@π΅ρ#ς γιατί υπάρχει ένα σωληνάκι που επιστρέφει θερμα καυσαέρια πίσω στην εξαγωγή και είναι πολύ σημαντικό για την σωστή λειτουργία του μοτερ. Αν δυσκολεύεστε να βρείτε κάτι που να σας αρέσει απλά πείτε στον εξατμησά να κόψει (καταργήσει) τον καταλύτη.

vaska
11/02/2008, 14:09
ποια μισελιν εβαλες ? κωδικο ?

το μπροστινο συστημα που ειπες οτι βρηκες που το βρηκες?


MISHELIN
GAZELLE M62
ΕΜΠΡΟΣ: 2.50 - 17
ΠΙΣΩ : 2.75 - 17

takistrigonis
27/02/2008, 20:18
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ X CRYPTON, ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΕΞΑΤΜΗΣΗ? ΘΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ? ΤΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ?

extremist
28/02/2008, 10:38
Όχι!Να φτιάξεις το R6 και να έρθεις Βόλο να με πάρεις :rotflmao: :rotflmao:

takistrigonis
28/02/2008, 12:16
Γουστάρω βόλτα στο Βόλο και να πιούμε τσίπουρα με ποικιλίες, εχω ακούσει καλλή φάση. Αλλά το παπί ετοιμάζετε για Protec εξάτμηση που είναι και φτηνή, πιο μεγάλη διάμετρο σωλήνα σε σχέση με τον μαμά, και μετά βλέπουμε τι άλλο.
Αυτά

extremist
28/02/2008, 13:13
Έλα όποτε θες!έχω και εγώ το crypton.Θα σου το δώσω και θα πάρω την μπέμπα :wacko: :wacko:

pathos
28/02/2008, 18:41
παιδια γεια χαρα και συγχαρητηρια για το πολυ καλο site!!! απο χθες ειμαι κι εγω κατοχος ενος crypton x και θα ηθελα τη βοηθεια σας σε δυο πραγματακια καταρχας..μηπως γνωριζετε αν το manual βγαινει και σε ελληνικα, και αν ναι που μπορω να το βρω??? δεν ξερω αγγλικα γμτ...και δευτερον ξερει κανεις καποιο καλο εξουσιοδοτημενο καταστημα να το πηγαινω για service στα βορεια προαστια αγ στεφανο, δροσια ,κρυονερι, ερυθραια??? σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων....

takistrigonis
29/02/2008, 07:41
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΟΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ. ΕΚΕΙ ΣΤΟΝ ΑΓ. ΣΤΕΦΑΝΟ ΜΕΝΕΙ ΕΝΑΣ ΑΓΩΝΙΖΩΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΠΡΟΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΗΤΥΤΑΣ ΣΤΑ 600ΑΡΙΑ ΝΙΚΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕ, ΕΧΕΙ ΜΑΓΑΖΙ ΛΑΣΤΙΧΑΔΙΚΟ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ210 7775380 ΠΑΡΤΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΗΓΕΝΕΙΣ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΠΕΙΡΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΟ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ, ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΛΛΑΖΩ ΕΞΑΤΜΗΣΗ ΣΕ PROTEC ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΦΤΗΝΗ ΤΕΛΟΣ.
ΑΥΤΑ

takistrigonis
29/02/2008, 23:45
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΩΦΙΟ ΑΛΛΑΞΕ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΑΛΛ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΤΕΛΙΚΙΑΣΩ ΠΟΣΟ ΠΑΕΙ. ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ 2104173504.


122262

takistrigonis
02/03/2008, 19:54
.


122432

takistrigonis
02/03/2008, 19:55
/


122433

g_angel01
03/03/2008, 22:57
φιλε μ η εξατμιση protech ειναι πανεμορφη πανω στο μηχανακι σ.
αλλα απο ηχο τι λεει?
ρωταω γιατι ειχα βαλει στο crypton r 110 που εχω μια protech για 100αρι αστρεα -αυτη με την μικρη μπουκα σε σχεση με αυτη που εβγαζε η εταιρια για το δικο μ μοντελο- & δεν την παλεψα με τον ηχο...
ισως να φταει οτι γερασα στα 25 μ&δεν μπορω τα γκραουυυυ.(&να φανταστεις οτι πιτσιραικας στα 15 μ γυρναγα ολη μερα με το σωληνα & δεν με ενοχλουσε καθολου...)
επισης ποσο κοστισε?
καταργησες & τον αισθητηρα λαμδα?

takistrigonis
03/03/2008, 23:19
Εχω ακομα επανω τον καταλυτη, την τεταρτη θα βαλω και λαιμο σωληνα θα καταργησω τον καταλυτη, και θα δω τι θα προκυψει, κανει θορυβο σχεδον σαν ΧΤ, ΧR παρολο την ταπα εξατμησης ακουγετε, απο την μια ειναι καλο να σε ακουει το αυτοκινητο στα στενα για να μην πεταχτει ευκολα, απο την αλλη θα εισαι το ονειρο του μπατσου, και φοβαμαι μην φαω καμια κληση. Τιμη 90ε με τοποθετηση
Αυτα

xampos
04/03/2008, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από takistrigonis
Εχω ακομα επανω τον καταλυτη, την τεταρτη θα βαλω και λαιμο σωληνα θα καταργησω τον καταλυτη, και θα δω τι θα προκυψει, κανει θορυβο σχεδον σαν ΧΤ, ΧR παρολο την ταπα εξατμησης ακουγετε, απο την μια ειναι καλο να σε ακουει το αυτοκινητο στα στενα για να μην πεταχτει ευκολα, απο την αλλη θα εισαι το ονειρο του μπατσου, και φοβαμαι μην φαω καμια κληση. Τιμη 90ε με τοποθετηση
Αυτα

φιλε ειπες ξεκιναει κανονικα το μηχανακι με την προτεχ? :uplate: ,

εγω με τη gioshimura δεν ειδα διαφορα στο ξεκινημα , αλλα στις ψηλες στροφες λιγο

την παρασκευη θα μπει και ενα πιο κοντο γραναζι να δουμε τι λεει,


122753

xampos
04/03/2008, 10:47
να και ο ηχος (http://www.youtube.com/watch?v=fA1j2isTKbY) :uplate: :uplate:

takistrigonis
04/03/2008, 11:18
Σχεδόν κανονικά ένα πολυ μικρό σε σχέση με το μαμήσιο κολήματακι τόχει, αυριο θα αλλάξω και λαιμό μπας και δώ διαφορά κυρίως στην τελική που είναι ίδια πάλι και γενικότερα. Εσύ από λαιμό ολόκληρη φοράς? έχεις το καταλύτη πάνω? εγώ ναι.

xampos
04/03/2008, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από takistrigonis
Σχεδόν κανονικά ένα πολυ μικρό σε σχέση με το μαμήσιο κολήματακι τόχει, αυριο θα αλλάξω και λαιμό μπας και δώ διαφορά κυρίως στην τελική που είναι ίδια πάλι και γενικότερα. Εσύ από λαιμό ολόκληρη φοράς? έχεις το καταλύτη πάνω? εγώ ναι.

απο λαιμο ολοκληρη και ο καταλυτης πεταμα, !! αλλα στο ξεκινημα παλι τα ιδια εχω :(

με ενα πιο κοντο γραναζι πιστευω θα βελτιωθει, εσυ τι λες?

τι τελικη σου βγαζει? εμενα 110 περιπου στην ευθεια και στην κατηφορα περναει τα 120-130

takistrigonis
04/03/2008, 12:39
ΤΑ ΙΔΙΑ 120 ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΕ ΚΑΤΗΦΟΡΑ. ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΨΑΡΟΜΕΝΟΣ ΣΤΗ ΣΥΓΓΡΟΥ ΕΙΔΑ 135ΧΛΜ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ 120 ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ 4η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΔΕΝ ΦΟΡΤΩΝΕΙ. ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΣΑΝ ΚΥΒΙΚΑ ΟΧΙ ΣΑΝ ΜΑΡΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΙ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΒΑΖΩ ΣΤΟΝ ΚΟΦΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ , ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΧΟΝΤΑ ΘΑ ΒΑΡΑΓΕ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΔΙΣΚΟΥΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΑΡΩ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΝΑ ΞΕΚΟΛΗΣΕΙ(ΟΤΙ ΧΟΝΤΑ ΕΙΧΑ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΠΙΣΤΟΝΙΑ ΒΑΛΒΙΔΕΣ)
ΑΥΤΑ.

xampos
04/03/2008, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από takistrigonis
ΤΑ ΙΔΙΑ 120 ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΕ ΚΑΤΗΦΟΡΑ. ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΨΑΡΟΜΕΝΟΣ ΣΤΗ ΣΥΓΓΡΟΥ ΕΙΔΑ 135ΧΛΜ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ 120 ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ 4η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΔΕΝ ΦΟΡΤΩΝΕΙ. ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΣΑΝ ΚΥΒΙΚΑ ΟΧΙ ΣΑΝ ΜΑΡΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΙ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΒΑΖΩ ΣΤΟΝ ΚΟΦΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ , ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΧΟΝΤΑ ΘΑ ΒΑΡΑΓΕ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΔΙΣΚΟΥΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΑΡΩ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΝΑ ΞΕΚΟΛΗΣΕΙ(ΟΤΙ ΧΟΝΤΑ ΕΙΧΑ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΠΙΣΤΟΝΙΑ ΒΑΛΒΙΔΕΣ)
ΑΥΤΑ.

οτι ειναι σκυλι ειναι , εγω το πινω συνεχεια εδω και 13000 χλμ και δεν εχει παθει τιποτα , μονο δισκακια θα θελει σε λιγα χλμ

με το κοντιτερο γραναζι με ειπε ο μηχανικος θα φορτωνει και η 4η και θα ξεκιναει πιο καλα

για να δουμε ;)

takistrigonis
07/03/2008, 09:56
ΑΛΛΑΞΑ ΚΑΙ ΛΑΙΜΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΥΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΣΤΑΣΓΜΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΛΗΜΑ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΣΤΟ ΜΠΑΜ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ, ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗΤΕΡΗ ΕΠΙΤΑΧΗΝΣΗ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΧΤΕΣ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΕΛΙΚΗ
ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΜΕΝΕΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ
ΑΥΤΑ ΤΕΛΟΣ

takistrigonis
07/03/2008, 12:48
?


123244

takistrigonis
07/03/2008, 12:49
>


123245

xampos
07/03/2008, 23:19
simera μπηκε και αλλο γραναζι, ενα δοντι κοντιτερο μπροστα

το μηχανακι βελτιωθηκε αρκετα , και τεραστια διαφορα ειδα στο φορτωμα της τεταρτης ,

συγκεκριμενες ανηφορες που για να ανεβω κατεβασα σε τριτη τωρα ανεβαινει ανετα με τεταρτη και 90-100 χωρις να πεσουν οι στροφες καθολου

τελικη δεν εχασα αλλα για να την πετυχω θελει περισσοτερες στροφες πλεον και εχασα σε πορεια

σηλαση εκει που πηγαινα με 100 χλμ , τωρα με τα ιδια χλμ οι στροφες ειναι λιγο ανεβασμενες

απ τα 70 ετσι και ανοιξεις γκαζι τα 110-120 τα χει για πλακα !! ;)

extremist
08/03/2008, 15:56
popo pws thn paleuete kai asxoleiste akoma:(
na to petaksw sth 8alassa 8elw..

xampos
08/03/2008, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από extremist
popo pws thn paleuete kai asxoleiste akoma:(
na to petaksw sth 8alassa 8elw..

opa re megale , ntaks iremise na oyme tha to pareis to r 6 kai meis theloyme alla den petame ayto poy exoyme tora :yuck: :yuck:

ki ama einai na to petakseis sti thalassa bapsto mple prota

oyps ksexasa einai idi etoimo opote kalo boli :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

lamoun
08/03/2008, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
ki ama einai na to petakseis sti thalassa bapsto mple prota

oyps ksexasa einai idi etoimo opote kalo boli :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

Τϊ έιναι αυτά που του λές τους παιδιού ρε.... :nono:

Να το δώσει σε εμένα να το ανοίξω!!! :lol:

extremist
08/03/2008, 19:22
exw ksenerwsei trela apo tote pou epesa.malakies ksemalakies ama to kavalaw kai exw adeio dromo de mporw 8a to shkwsw..5000 xiliometra exei spasmena plastika kai mprosta fanari.8a to ftiaksw kai 8a to dwsw giati einai krima na ka8etai..:bawl: :bawl: :bawl:

g_angel01
08/03/2008, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από extremist
exw ksenerwsei trela apo tote pou epesa.malakies ksemalakies ama to kavalaw kai exw adeio dromo de mporw 8a to shkwsw..5000 xiliometra exei spasmena plastika kai mprosta fanari.8a to ftiaksw kai 8a to dwsw giati einai krima na ka8etai..:bawl: :bawl: :bawl:

ε&οι τουμπες μεσα στο προγραμμα ειναι...
γιατι να το πουλησεις??
επιδη επεσες??
φτιαξε τα πλαστικα &κρατα το να το χαιρεσαι!
αν ειναι ασυμφορη η αντικατασταση τους,το πολυ πολυ ασε το γυμνο!
:beer: :beer: :beer:

extremist
08/03/2008, 21:02
fovamai poly oti 8a ksanapesw giati 8elw pragmatika na kanw souza mexri na teleiwsei h venzinh.den kserw pws na sto ekshghsw alla otan anevena sto crypton phgaina apo th mia diastaurwsh sthn allh souza.de mporw de 8elw ksana na malakizomai :( giauto 8elw na to poulhsw..sthn telikh exw to scouteraki gia mesa sthn polh :rolleyes:

g_angel01
08/03/2008, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από extremist
fovamai poly oti 8a ksanapesw giati 8elw pragmatika na kanw souza mexri na teleiwsei h venzinh.den kserw pws na sto ekshghsw alla otan anevena sto crypton phgaina apo th mia diastaurwsh sthn allh souza.de mporw de 8elw ksana na malakizomai :( giauto 8elw na to poulhsw..sthn telikh exw to scouteraki gia mesa sthn polh :rolleyes:

πασχεις δηλα απο οξεια μανιωδη σουζιτιδα!:D
καλα το σκουτερακι δεν το το εχεις στη μια ροδα?? :smokin:

extremist
08/03/2008, 21:12
Χαχαχα,όχι το peugeot v-click είναι και δε λέει σούζα..πέφτει γρήγορα δεν έχει καθόλου δύναμη..ενώ με το Χ..τι ωραία που βαρούσε ο κόφτης στη μία ρόδα..τι ωραίο που το είχα κάνει το φτερό..:bigcry:καλά θα μου πείς και με το cbr μπορώ να κάνω.Όπως και να'χει με το crypton έμαθα και μου έχει μείνει απωθημένο.:uplate: κρίμα και είναι καλό μοτόρι..

giannhs131
12/03/2008, 14:09
Kalispera paides eimai kainourios edw..!

8elw na agorasw papi k endiaferomai gia to crypton x(aplo i special edition) 8a i8ela voi8eia gia....


pleonektimata:

meionektimata:

ty in advance :winka:

takistrigonis
12/03/2008, 14:29
ΦΙΛΕ ΚΑΛΟΣ ΗΡΘΕΣ. ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΙΔΙΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ, ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΖΑΝΤΕΣ ΧΡΥΣΕΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΕΡΟΣΤΕΓΕΣ ΕΧΕΙ ΣΑΜΠΡΕΛΑ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΚΤΙΝΕΣ, ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΥΒΙΚΑ ΤΟΥ, ΤΕΛΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 110-115ΧΛΜ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ. ΤΟ ΠΑΛΙΟ CRYPTON ΠΗΓΕΝΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΤΑΧΗΝΣΗ ΤΟΥ Χ135. ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΣΤΡΙΦΤΕΡΟ (ΘΕΛΕΙ ΑΛΑΓΗ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ) ΚΡΑΤΗΜΑΤΑ ΦΡΕΝΑ ΟΚ. ΠΑΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΛΕΕΙ. ΕΓΩ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΟΝΟ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΙΑ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥΣ ΟΥΤΕ ΤΡΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΑΥΤΑ

lygonis
12/03/2008, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από takistrigonis
ΦΙΛΕ ΚΑΛΟΣ ΗΡΘΕΣ. ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΙΔΙΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ, ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΖΑΝΤΕΣ ΧΡΥΣΕΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΕΡΟΣΤΕΓΕΣ ΕΧΕΙ ΣΑΜΠΡΕΛΑ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΚΤΙΝΕΣ, ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΥΒΙΚΑ ΤΟΥ, ΤΕΛΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 110-115ΧΛΜ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ. ΤΟ ΠΑΛΙΟ CRYPTON ΠΗΓΕΝΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΤΑΧΗΝΣΗ ΤΟΥ Χ135. ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΣΤΡΙΦΤΕΡΟ (ΘΕΛΕΙ ΑΛΑΓΗ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ) ΚΡΑΤΗΜΑΤΑ ΦΡΕΝΑ ΟΚ. ΠΑΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΛΕΕΙ. ΕΓΩ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΟΝΟ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΙΑ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥΣ ΟΥΤΕ ΤΡΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΑΥΤΑ


Φιλε μου αυτα που λες δεν ειναι ακριβως ετσι.

1. Τα χλμ τελικης τα πιανει το δικο μου (δεν νομιζω να εχει διαφορες με τα αλλα) χαλαρα τα 115 με 120. Απο εκει και πανω 2 φορες εχω δει 130. Ειμαι και 100 κιλα και αυτο επιβαρυνει την κατασταση.
2. Σε σχεση με το παλιο crypton η τελικη δεν εχει καμοια σχεση. Πρωτα απολα συμφωνουμε οτι ολα τα κοντερ κλεβουν. Πραγματικη τελικη του παλιου crypton ειναι με το ζορι 100.Τα μετρησαμε με τον κολητο μου που εχει το παλιο και αφου πρωτα περιμεναμε να πιασει τελικη τοδικο του, τον προσπερασα σαν σταματημενο.Αυτο σημαινει τουλαχιστον +10χλμ.
3. Για τα λεφτα τωρα εχεις δικιο.Αλλα αυτο για μενα ισχυει για ολα τα παπια. 1500 το πολυ επρεπε να εχουν.

giannhs131
12/03/2008, 16:38
Eyxaristw alla kai twra pou edwsa mia deyteri matia sto olo thread gia to cryptonaki eida pws oi apopseis dihstantai..oi men lene oti einai makran to kalitero papi tis xronias k oti 8a meinei gia kairo top kai alloi lene oti einai tsampa lefta kai full me meionektimata..dn lew, ola exoun provlimatakia alla ayto pou me provlimatise poli einai oi apopseis gia tin teliki tou..apo tin mia lene oti paei me to zori 110 kai apo tin alli oti me kalo strwsimo pianei ta 130-140 alla einai sta 10.000 km to kalo strwsimo?


Exw endoiasmous twra kai skeftomai mpas kai me ta idia lefta mporw na exw kamia kaliteri epilogi
i an tou allaksw kapoia pragmata 8a mou vgei f8inotero kai kalitero?

alexkont
13/03/2008, 19:14
ρε παιδια εσεις που βαλατε εξατμιση,τι κανατε με τον καταλυτη????

takistrigonis
14/03/2008, 09:51
ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ OFF.ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΥΤΗ, 90Ε ΑΠΟ ΤΟΝ RACE TECH
ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ 210-4173504


123816

alexkont
14/03/2008, 14:47
ρε παιδια,πειραζει αν αλλαξω την εξατμιση(με την GPR) πριν φτασω τα 1000km????τςρα εχω 550 και μεχρι να τη βαλω πιστευω θα εχω φτασει τα 700

giannhs131
14/03/2008, 16:13
paidia gia sas kai pali 1 fora 8a parw papi kai 8elw kati kalo wste na ta spasw meta :rotflmao:
loipon ektos apo to crypton kapoio allo kalo papi oxi 2 xrono kai na antexei.8elw duo treis kales luseis
ty:beer: :beer:

jugerman
15/04/2008, 12:50
geia sas mages! aurio tha exo to neo mu crypton x ...meta apo 6 xronia me to kaze r! to asteio einai pos vrika auto to site afu to eixa parageilei!!! ara ....oti kai na matho tora, to potami den gyrizei piso! thelo apo tus palious na mu poune antikeimeniki gnomi! ekana kali epilogi telika i oxi?? episis symvules gia to strosimo kai ti prepei na prosekso...!! ypopsin pos eimai 33 xr. me oikogeneia kai oti auto simainei....den to pira gia patilikia! ithela ena omorfo aksipisto , grigoro papi pou na mporo na kano kai kamia ekdromula me tin kyra to kalokairaki! perimeno apo tispalioseires voitheiaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jugerman
15/04/2008, 12:56
diavazo episis gia eksatmiseis, lastixa, katalytes pou prepei na vgun ktlp...!! re paidia einai anagi na ta kano ola ayta gia einai kalo to papi?? to mono pou thelo einai na einai pio kalo se ola apo to kaze r tu 2002 pou eixa kai pou pote ma pote den epiasa teliki pano apo 90 km\h se eutheia kai monos! to mono pou thelo na kano oposdipote einai ena plagio stand kai sxara gia valitsa....:cool: ( ama pernane ta xronia....asta..):beer:

lamoun
15/04/2008, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από jugerman
diavazo episis gia eksatmiseis, lastixa, katalytes pou prepei na vgun ktlp...!! re paidia einai anagi na ta kano ola ayta gia einai kalo to papi??

Τα παιδιά είναι γκαζοφωνιάδες! :lol:

Δε χρειάζεται τίποτα απο όλα αυτά, το μηχανάκι μια χαρά πηγαίνει, σίγουρα πολύ καλύτερα απο το kazeR '02. Stand σχάρα και.... λάστιχα!!! :lol:

jugerman
15/04/2008, 15:21
:lol: exei diki tu sxara kai prepei na vgei i xerolavi??to stand? einai kamia patenta i exei vgalei i yamaha eidika gia to x?
ti lastixa proteinete??????????? prosfata evala miselen m45 sto kaze r! miliste palaioyressssssssssssss!!!

xampos
15/04/2008, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από jugerman
:lol: exei diki tu sxara kai prepei na vgei i xerolavi??to stand? einai kamia patenta i exei vgalei i yamaha eidika gia to x?
ti lastixa proteinete??????????? prosfata evala miselen m45 sto kaze r! miliste palaioyressssssssssssss!!!


σταντ ebala ap to crypton r με 15 ευρω, λαστιχα τα metzeler ME22

στρωστο 1000 χλμ
τα πρωτα 500 μη ξεπερνας τα 60 χλμ μετα πηγαινε το μεχρι 70-80 και μετα τα χιλια σιγα σιγα κοφτιαζε δε παθαινει τιποτα :smokin:
για βαλιτσα δε ξερω

εξατμιση μη βαζεις αμα δε θες μια χαρα παει και ετσι, :alien:

extremist
16/04/2008, 00:56
Ότι είπε ο xampos:D
Λάστιχα metzeler me22 μην το ξεχάσεις!:P

jugerman
16/04/2008, 15:30
palaioures me to tsigeli sas ta vgazo...!! mallon to varethikate to cryptonaki....! tespa....kai kala metzeler 22 alla se ti diastaseis?? kai poso kanun?einai kaloooooooo to mixanakiiiiii i tin patisa reee??
p.s sevasmos stus oikogeneiarxes me papia!!! an den ypirxame emeis...den tha ksaxorizane oi alloi.....

xampos
16/04/2008, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από jugerman
palaioures me to tsigeli sas ta vgazo...!! mallon to varethikate to cryptonaki....! tespa....kai kala metzeler 22 alla se ti diastaseis?? kai poso kanun?einai kaloooooooo to mixanakiiiiii i tin patisa reee??
p.s sevasmos stus oikogeneiarxes me papia!!! an den ypirxame emeis...den tha ksaxorizane oi alloi.....


2.50 μπροστα 2.75 πισω (οπως και τα μαμα δηλαδη ) και κοστιζουνε 70-80 ευρω αναλογα στον κλεφτη που θα τυχεις :rotflmao:

την πατισες, το μηχανακι δε λεει , δωστω σε μενα να εχω ενα να σπαω και ενα να κυκλοφωρω :lol: :lol: :lol:

jugerman
16/04/2008, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
2.50 μπροστα 2.75 πισω (οπως και τα μαμα δηλαδη ) και κοστιζουνε 70-80 ευρω αναλογα στον κλεφτη που θα τυχεις :rotflmao:

την πατισες, το μηχανακι δε λεει , δωστω σε μενα να εχω ενα να σπαω και ενα να κυκλοφωρω :lol: :lol: :lol:

xampooooooooooooooo??? tin patisaaaaaaaaaaa? oxi re gamotooo! giati den vrika tin parea mia mera noritera?? trexo na akuroso tin paragelia kai na paro to sh 150 tis honda.....tin trela mu mesa!:bigcry: :eyepop: :bawl:

xampos
17/04/2008, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από jugerman
xampooooooooooooooo??? tin patisaaaaaaaaaaa? oxi re gamotooo! giati den vrika tin parea mia mera noritera?? trexo na akuroso tin paragelia kai na paro to sh 150 tis honda.....tin trela mu mesa!:bigcry: :eyepop: :bawl:

οχι ρε , παρ τω, αφου σου ειπα τι θα το κανεις :smokin:

takistrigonis
17/04/2008, 08:09
Θέλει για να πάει ολόκληρη ιστορία, σίγουρα θέλει ηλεκτρονική, τώρα βγάλανε τακεκαβα κυλινδροπίστονο, μόνο με εκσάτμηση δεν έχει τελική, γκάζι και νεύρο απέκτησε τελική τα ίδια, τσάμπα λεφτά, αν το ήξερα και εγώ μάλον θα έπερνα κάτι άλλο ή το 110 κρύπτον ήταν καλλό.
Δηλαδή 500-700 ε για να πάει περίπου, εκμεταλέβονται που δεν έχουν συμπλέκτη και ότι είναι τα πιο ευκίνητα, σφίνες, ζικ-ζακ ανάμεσα στα αμάξια, πεζοδρόμια. Έπρεπε να πήγενε 135χλμ. και όλα οκ.
Αυτά

AFTER
17/04/2008, 18:51
Το οδηγησα σημερα
Μακραν το καλυτερο παπι που τπαρχει αυτην την στιγμη
Κυριως σε αισθηση στιβαροτητας(οδηγησης) αλλα και σε κινητηρα, που θυμιζει πιο πολυ μοτοσυκλετα 125, παρα παπι 100

xampos
17/04/2008, 22:20
ο πυραυλος :smokin:


127902