PDA

View Full Version : Σας έτυχε ποτέ;



kaps
30/08/2007, 10:37
Στο ΧΤΧ ή και στο ΧΤR ως γνωστόν το πίσω φανάρι στοπ στέκεται στην ουρά και σχετικά κουνιέται . Την Δευτέρα πήρα την μηχανή από το συνεργείο . Μέχρι εχθές το πρωί θα ορκιζόμουν πως το πίσω φανάρι υπήρχε στη θέση του . Πάω στο Γιάσσαρη (Κερατσίνι) αγοράζω κάποια πραγματάκια , η μηχανή μπροστά μου την έβλεπα , πάω να τη καβαλήσω να φύγω και διαπιστώνω πως έλειπε το πίσω φανάρι . Δηλαδή κατά κυριολοξία ήταν σπασμένο από τη βάση του . Και υποθέτω ... α) να μου το σπάσανε προκειμένου να πάρουνε το τζαμάκι για να το βάλουνε στο δικό τους που ίσως να είχε σπάσει ; μα κάνει 6,5 ευρώ . Ολόκληρο κάνει 23 (αφού αναγκαστικά το αγόρασα) .β) μήπως από τους κραδασμούς να έσπασε ; Την Δευτέρα άλλαξα αλυσίδα και όσο να είναι η μηχανή κινείται πολύ διαφορετικά (προς το καλύτερο) .γ) μήπως ο βοηθός του μάστορα προκειμένου να βγάλει βάλει τροχό σήκωσε από όπου βρήκε τη μηχανή και το έσπασε , το έπιασε κάπως πρόχειρα και από τους κραδασμούς κάποια στιγμή αποκολλήθηκε; Τι να πω ... Τέτοια καντεμιά μέσα σε ένα μήνα.Πρώτα το πλαστικό χρώμα που ήταν χυμένο στο οδόστρωμα . Μετά η αλυσίδα που έφυγε . Τώρα το φανάρι του στοπ. Εχω και ένα γουρλομάτη γείτονα άστα να πάνε ..Εντωμεταξύ για να το βγάλω το παλιό και να βάλω το καινούργιο έλυσα πίσω ουρά έβγαλα χειρολαβές και έλυσα 6 βίδες 10αρες 6 αλενόβιδες. Τώρα το ΄βίδωσα τόσο που να μην έχει κανένα μπαλάντζο και σκέφτομαι μπας και η ΥΑΜΑΗΑ αφήνει το πίσω στοπ να παίζει προκειμένου να μην συντονίζεται με τους κραδασμούς της μηχανής το λαμπάκι του στοπο για να μην καίγεται; Σας έχει τύχει ;

Zid
03/09/2007, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Στο ΧΤΧ ή και στο ΧΤR ως γνωστόν το πίσω φανάρι στοπ στέκεται στην ουρά και σχετικά κουνιέται . Την Δευτέρα πήρα την μηχανή από το συνεργείο . Μέχρι εχθές το πρωί θα ορκιζόμουν πως το πίσω φανάρι υπήρχε στη θέση του . Πάω στο Γιάσσαρη (Κερατσίνι) αγοράζω κάποια πραγματάκια , η μηχανή μπροστά μου την έβλεπα , πάω να τη καβαλήσω να φύγω και διαπιστώνω πως έλειπε το πίσω φανάρι . Δηλαδή κατά κυριολοξία ήταν σπασμένο από τη βάση του . Και υποθέτω ... α) να μου το σπάσανε προκειμένου να πάρουνε το τζαμάκι για να το βάλουνε στο δικό τους που ίσως να είχε σπάσει ; μα κάνει 6,5 ευρώ . Ολόκληρο κάνει 23 (αφού αναγκαστικά το αγόρασα) .β) μήπως από τους κραδασμούς να έσπασε ; Την Δευτέρα άλλαξα αλυσίδα και όσο να είναι η μηχανή κινείται πολύ διαφορετικά (προς το καλύτερο) .γ) μήπως ο βοηθός του μάστορα προκειμένου να βγάλει βάλει τροχό σήκωσε από όπου βρήκε τη μηχανή και το έσπασε , το έπιασε κάπως πρόχειρα και από τους κραδασμούς κάποια στιγμή αποκολλήθηκε; Τι να πω ... Τέτοια καντεμιά μέσα σε ένα μήνα.Πρώτα το πλαστικό χρώμα που ήταν χυμένο στο οδόστρωμα . Μετά η αλυσίδα που έφυγε . Τώρα το φανάρι του στοπ. Εχω και ένα γουρλομάτη γείτονα άστα να πάνε ..Εντωμεταξύ για να το βγάλω το παλιό και να βάλω το καινούργιο έλυσα πίσω ουρά έβγαλα χειρολαβές και έλυσα 6 βίδες 10αρες 6 αλενόβιδες. Τώρα το ΄βίδωσα τόσο που να μην έχει κανένα μπαλάντζο και σκέφτομαι μπας και η ΥΑΜΑΗΑ αφήνει το πίσω στοπ να παίζει προκειμένου να μην συντονίζεται με τους κραδασμούς της μηχανής το λαμπάκι του στοπο για να μην καίγεται; Σας έχει τύχει ; Το πλαστικό παίζει για τους κραδασμούς γι αυτό είναι λίγο χαλαρό... εμένα πάντως μου κόπηκε η αλυσίδα στα 16.000 χλμ παρόλο που η συντήρηση ήταν ευλαβική... (λύπανση καθάρισμα).
Τυχαίο??ίσως...

kaps
03/09/2007, 11:45
Και εγώ την αλυσίδα την είχα με παραφίνη καθαρίσει και λιπάνει με το VALVOLINE πολλές φορές . Αρχίζω να πιστεύω πως αυτά τα λιπαντικά που σκληραίνουν μετά από λίγο κάνουν τη ζημιά και τα παίζει η αλυσίδα . Χίλιες φορές να βάζω λίπανση απλό λάδι μηχανής έστω και αν πετάει στη ζάντα παρά να με στέλνει η αλυσίδα αδιάβαστο . Τώρα βάζω ένα σπρέυ της AGIP. Ο συνεργειάς μου έθεσε την εξής άποψη . Πως δηλαδή με το να γίνεται το λιπαντικό σκληρό επάνω στην αλυσίδα εγλωβίζει και τη σκόνη τη μούργα και ότι άλλο με συνέπεια να φθείρεται πολύ πιο γρήγορα . Αντίθετα με το λιπαντικό που δεν σκληραίνει σαν το κερί λιπαίνει καλύτερα τα μετταλικά μέρη , διώχνει δε με την κίνηση και τα κατάλοιπα σκόνης και μούργας που μαζεύονται στην αλυσίδα . Πάντως το φανάρι το έχω βιδώσει χωρίς να βάλω ενδιάμεσα κάτι λαστιχένιες ροδέλες και πλέον δεν παίζει . Η δε ζημιά έφτασε τα 500 ευρώ . (Γραναζιέρα , μπουλόνια γραναζιέρας , αλυσογράναζα , ρεγουλατόρο , καπάκι ρεγουλατόρου , ρουλεμάν και τσιμούχα ρουλεμάν γραναζιέρας )

Zid
03/09/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Και εγώ την αλυσίδα την είχα με παραφίνη καθαρίσει και λιπάνει με το VALVOLINE πολλές φορές . Αρχίζω να πιστεύω πως αυτά τα λιπαντικά που σκληραίνουν μετά από λίγο κάνουν τη ζημιά και τα παίζει η αλυσίδα . Χίλιες φορές να βάζω λίπανση απλό λάδι μηχανής έστω και αν πετάει στη ζάντα παρά να με στέλνει η αλυσίδα αδιάβαστο . Τώρα βάζω ένα σπρέυ της AGIP. Ο συνεργειάς μου έθεσε την εξής άποψη . Πως δηλαδή με το να γίνεται το λιπαντικό σκληρό επάνω στην αλυσίδα εγλωβίζει και τη σκόνη τη μούργα και ότι άλλο με συνέπεια να φθείρεται πολύ πιο γρήγορα . Αντίθετα με το λιπαντικό που δεν σκληραίνει σαν το κερί λιπαίνει καλύτερα τα μετταλικά μέρη , διώχνει δε με την κίνηση και τα κατάλοιπα σκόνης και μούργας που μαζεύονται στην αλυσίδα . Πάντως το φανάρι το έχω βιδώσει χωρίς να βάλω ενδιάμεσα κάτι λαστιχένιες ροδέλες και πλέον δεν παίζει . Η δε ζημιά έφτασε τα 500 ευρώ . (Γραναζιέρα , μπουλόνια γραναζιέρας , αλυσογράναζα , ρεγουλατόρο , καπάκι ρεγουλατόρου , ρουλεμάν και τσιμούχα ρουλεμάν γραναζιέρας )
Έχεις pm :wave2: