PDA

View Full Version : Σαμαρείτες Ε.Ε.Σ.



Trans
30/08/2007, 13:55
Για να μην "γεμίσουμε" το τόπικ της kittin είπα να ανοίξω ένα νέο σχετικά με τις προθέσεις σας για τους Σαμαρείτες. Το site όπως έχουμε πει είναι το www.samarites.gr όπου ο καθένας μπορεί να δει στο περίπου το τι γίνεται. Επίσης στο τόπικ της kittin (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=45243) υπάρχουν κάποια χρήσιμα διαδικαστικά.

Εγώ επειδή "ψήνομαι" είπα να ποστάρω εδώ μπας και βρω παρέα. Keep in mind ότι η όλη ιστορία θέλει αφοσίωση (μόνο η εκπαίδευση είναι 15 μήνες). Αν ψήνεται και κανας άλλος ας μου πει.

dammed_kittin
30/08/2007, 13:58
η latris_mixanis! μου ειπε οτι ενδιαφερεται
κ εγω! αρκει οι Α πρωτες βοηθεις να μην ειναι δευτερα-τεταρτη :rolleyes:


αποψη μου ειναι οτι εχουν μεγαλη εκπαιδευση αλλα αξιζει τον κοπο!!

DARK749
30/08/2007, 14:06
Και εμενα μου φαινεται πολυ καλη ιδεα .
Αλλα πρεπει να δω τις ωρες της εκπαιδευσης πρωτα.

Σαμαρειτες moto.gr!!!

Meyaleleth
30/08/2007, 14:14
8elw 8elw 8elw 8elw :rolleyes:

dammed_kittin
30/08/2007, 14:15
δεν τα διαβασες ολα χτες ε? (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=45243) :mad:


:D :D :D

dammed_kittin
30/08/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
8elw 8elw 8elw 8elw :rolleyes:

τι θες χρυσο μου παιδι?

σαμαρειτες οι πρωτες βοηθειες

Meyaleleth
30/08/2007, 14:20
nai twra diavasa to allo thread pou anoijes...


Ok

8a prepei na apofasisw... nomizw pws protimw tous samareites...


:rolleyes:

Meyaleleth
30/08/2007, 14:24
den mporw na kanw kai ta 2?

:P

afou to ena diarkei ligo?

dammed_kittin
30/08/2007, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
den mporw na kanw kai ta 2?

:P

afou to ena diarkei ligo?

αυτα που κανουν στις πρωτες βοηθειες
τα κανουν κ στους σαμαρειτες

εγω αν δεν ειναι τις ιδιες μερες θα παω κ στα δυο για να
γινει κ η ομαδα των πρωτων βοηθειων!!!

Meyaleleth
30/08/2007, 18:34
8a prepei na rwthsw ka8e pote jekinane nea group gia samareites...

Einai to idio me tis prwtes voh8eies? Prepei na mazeutoun polla atoma?

Mallon 8a kanw to idio me sena Mara, an den einai arketa ta atoma gia tmhma 8a mpw ki egw gia tis prwtes voh8eies.

G M
30/08/2007, 20:12
Eχετε 2 επιλογες :

Συμμετεχετε στην κανονικη εκπαιδευση Σαμαριτων για να μαθετε θεωρια.
Φτιαχνετε τη δικη σας ομαδα 15 ατομων και ζητατε εκπαιδευση εκτος Ε.Σ.

Για να γινει καποιος Σαμαριτης δεν ειναι απλο - χρειαζεται να παρακολουθησεις ολοκληρη την εκπαιδευση χωρις απουσιες, πολλες ωρες και ξενυχτια στο νοσοκομειο του Ε.Σ. οταν αυτο εφημερευει, και πολλες αποστολες σε Ελλαδα σε διαφορες θεσεις. Γενικα το προγραμμα ολοκληρωνεται σε 18 μηνες (αναλογα ποσο γρηγορα τρεξει ο Εθελοντης) αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις που εχουν ξεπερασει τα 2 χρονια. Δεν ειναι ευκολο,αλλα αξιζει το κοπο και την εμπειρια.

Trans
30/08/2007, 21:08
Παιδιά μην μπερδεύεστε.

Οι Σαμαρείτες είναι ψιλοπαλούκι... Μόνο η θεωρία τους είναι 3 μήνες (όπως έμαθα κι εγώ). Σε αντίθεση τα μαθήματα είναι 3-4 βδομάδες. Στα μαθήματα που συζητάμε μαθαίνεις τα πολύ βασικά και το κυριότερο το: αν δεν ξέρεις δεν "βοηθάς":)

Στους Σαμαρείτες (απ΄ότι φαντάζομαι) μαθαίνεις περισσότερες "λεπτομέρειες" τόσο ε θεωρητικό όσο (κυρίως) σε πρακτικό επίπεδο. Θέλει όμως αφοσίωση και να αφιερώσεις σε αυτό πολυ-πολύ χρόνο. Οπότε το όλο θέμα μην το παίρνετε στα χαλαρά και ειδικά τώρα που το κλίμα είναι κάπως και όλοι θέλουμε να βοηθήσουμε κτλ.

Υπολογίστε και το τι θα κάνετε σε 6 μήνες, 1 χρόνο μετά. Αν η εκπαίδευση μόνο είναι 15 μήνες φαντάζεστε τι μπορεί να σημαίνει αυτό από "προσωπικές" θυσίες.

Τώρα για όσους σκέφτονται για τα μαθήματα και τους Σαμαρείτες μπορώ να πω ότι (προσωπική άποψη) καλύτερα θα ήταν να κάνετε πρώτα τα μαθήματα (14 ώρες είναι) και μετά βλέπετε...

Εγώ που το σκέφτομαι από πέρυσι και πάλι δεν μπορώ να το πάρω αποφάση. Είναι σοβαρή δέσμευση. Κι όχι μόνο αυτό. Φανταστείτε ότι μπορεί να είστε διακοπές στη Μύκονο και να σας πάρουν τηλέφωνο να πάτε στον Πύργο που έχει πιάσει φωτιά... Σκεφτήτε το καλά.

Τέλος αν κανείς από το moto.gr είναι στους Σαμαρείτες ας μας διαφωτίσει λίγο περισσότερο...

Meyaleleth
31/08/2007, 07:53
auto apofasisa ki egw en telei.

Gia prwtes voh8eies kai meta vlepw pws 8a paei to pragma..

Sigoyra oi Samareites einai terastia desmeush, auto to katalava...

hornet
31/08/2007, 08:13
επειδη εχω φιλο που ειναι ..θελει και δεσμευση οντως ..επισης ηταν ενας εδω αλλα δεν ξερω εαν παρακολουθει πλεον ...γνωστος με R1

Tropeas
01/09/2007, 12:18
Οπως προυπόθηκε και πιο πάνω... οι Σαμαρείτες απαιτούν και θέληση και επιμονή και θυσίες στο καθημερινό πρόγραμμα του καθενός!

αν μου επιτρέψει φέτος το προγραμμά μου μπορεί να το ξεκινήσω, αν όχι να μαστε καλά να το κάνουμε αργότερα...

dammed_kittin
03/09/2007, 13:41
εμαθα οτι γινονται
οχι μονο στο κεντρο της αθηνας
αλλα κ ν.σμυρνη πατρα θεσσαλονικη σε παρα πολλα μερη
καλο θα ηταν οσοι μου εχουν πει οτι θελουν να συμμετασχουν
να παρουν ενα τηλ κ να ρωτησουν
μηπως τους βολευει (ωρες-μερες-περιοχη) καπου αλλου!!

sotpag
03/09/2007, 13:53
τα μαθηματα που εκανα εγω για Σαμαρειτης ειναι 4 ωρες την εβδομαδα (2 δυωρα Δευτερα

Τεταρτη) απο Σεπτεμβρη εως Μαιο εξω οι γιορτες

στο τελος εχει εξετασεις (μπορει και στο ενδιαμεσο) και μετα πρακτικη περιπου 150 ωρες.

για ναυαγοσωστικη ειναι 3 μηνες εκπαιδευση αλλα περισοτερες ωρες (ειναι και η πισινα)

το θεμα ειναι πως θελει ορεξη αλλα αξιζουν αυτα που θα μαθεις.

μεχρι εδω.




το πιο χρησιμο για ολους ειναι οι 16 ωρες πρωτων βοηθειων που κανουν :wave2:

Trans
06/09/2007, 11:38
Μετά από τηλέφωνο (210 5248132) που είχα με τον ΕΕΣ μου είπαν ότι για να γίνει κανείς Εθελοντής Σαμαρείτης πρέπει:

1. Σαν δικαιολογιτικά να έχει:
α) 4 φωτογρ διαβατηριου
β) φωτοτυπια απολυτηρειου λυκειου
γ) φωτοτυπια το δελτιο ταυτοτητας
δ) ακτινογραφια θωρακος
ε) καρδιογραφημα

2. Να συνενοηθεί με κάποιον από τους κυρίους Δρίτση ή Μαλικούτη για να κανονίσει ένα ραντεβού για να συμπληρώσει μια αίτηση κτλ

3. Τα μαθήματα ξεκινάνε τέλη Οκτωβρίου - αρχές Νοεμβρίου (όταν fix-αριστεί το πρόγραμμα θα ειδοποιήσουν)

4. Η θεωρία είναι 3 μήνες και γίνεται Δευτέρα - Τετάρτη 18.00 με 20.00 3ης σεπτεμβριου 21

5. Η "πρακτική" γίνεται στα εξωτερικά ιατρεία του Νοσοκομείου του ΕΕΣ κάθε Δευτέρα - Τετάρτη όταν το νοσοκομείο εφημερεύει (πάλι 18.00 με 20.00).

6. Μετά ακολουθούν οι 150 ώρες εθελοντικής εργασίας όπου ο ΕΕΣ ενημερώνει τα μέλη του για περιοχές που του έχουν ζητήσει βοήθεια - κάλυψη κτλ, ανακοινώνει τα μέρη, τις ώρες και τις μέρες και όποιος θέλει δηλώνει συμμετοχή.

7. Αφού τελειώσει είσαι πλέον Σαμαρείτης.

8. Αν θες τώρα να γίνεις εκπαιδευτής ή ναυαγοσώστης πρέπει να παρακολουθήσεις κι άλλα μαθήματα διάρκειας 3 μηνών που γίνονται στην Πάτρα όπως μου είπαν.

9. Ο Σαμαρείτης πληρώνει την στολή του (160-200 ευρώ δεν θυμόταν ακριβώς η κοπέλα)

10. Το μεσημέρι θα ξαναπάρω να συνενοηθώ με κάποιον από τους δύο κυρίους και το απόγευμα θα ποστάρω λεπτομέρειες.

@sotpag=> αν έχω κάπου λάθος pls διόρθωσέ με. Η αν έχεις κάτι να προσθέσεις...

Trans
07/09/2007, 12:05
Mετά από τηλ επικοινωνία με τον ΕΕΣ μου είπαν ότι:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Trans
Μετά από τηλέφωνο (210 5248132) που είχα με τον ΕΕΣ μου είπαν ότι για να γίνει κανείς Εθελοντής Σαμαρείτης πρέπει:

1. Σαν δικαιολογιτικά να έχει:
α) 4 φωτογρ έγχρωμες μικρές σαν του παλιού διαβατηρίου
β) φωτοτυπια τίτλου σπουδών (πάνω από λύκειο ή λυκείου)
γ) φωτοτυπια το δελτιο ταυτοτητας
δ) ακτινογραφια θωρακος
ε) καρδιογραφημα

2. Να συνενοηθεί με κάποιον από τους κυρίους Δρίτση ή Μαλικούτη για να κανονίσει ένα ραντεβού για να συμπληρώσει μια αίτηση κτλ

3. Τα μαθήματα ξεκινάνε τέλη Οκτωβρίου - αρχές Νοεμβρίου (όταν fix-αριστεί το πρόγραμμα θα ειδοποιήσουν)

4. Η θεωρία είναι 6 μήνες και γίνεται Δευτέρα - Τετάρτη 18.00 με 20.00 3ης σεπτεμβριου 21

5. Η "πρακτική" γίνεται στα εξωτερικά ιατρεία του Νοσοκομείου του ΕΕΣ όταν το νοσοκομείο εφημερεύει (150 ώρες) .

6. Μετά ακολουθούν οι 150 ώρες εθελοντικής εργασίας όπου ο ΕΕΣ ενημερώνει τα μέλη του για περιοχές που του έχουν ζητήσει βοήθεια - κάλυψη κτλ, ανακοινώνει τα μέρη, τις ώρες και τις μέρες και όποιος θέλει δηλώνει συμμετοχή.

7. Αφού τελειώσει είσαι πλέον Σαμαρείτης.

8. Αν θες τώρα να γίνεις εκπαιδευτής ή ναυαγοσώστης πρέπει να παρακολουθήσεις κι άλλα μαθήματα διάρκειας 3 μηνών που γίνονται στην Πάτρα όπως μου είπαν.

9. Ο Σαμαρείτης πληρώνει την στολή του (160-200 ευρώ δεν θυμόταν ακριβώς η κοπέλα)



Επειδή όμως δεν μπορούσε να μου μιλήσει εκείνη τη στιγμή θα περάσω μια μέρα από κει να τα πούμε "αναλυτικά". Όταν έχω άλλα νέα σας ξαναλέω.

Tropeas
07/09/2007, 17:29
ρώτα αν πάρεις ξανά τηλ,

5. Η "πρακτική" γίνεται στα εξωτερικά ιατρεία του Νοσοκομείου του ΕΕΣ όταν το νοσοκομείο εφημερεύει (150 ώρες) .
1.τι ακριβώς ωράρια παίζουν για τις εφημερίες ,
και πόσες συνεχόμενες ώρες είναι ανα μέρα .


8. Αν θες τώρα να γίνεις εκπαιδευτής ή ναυαγοσώστης πρέπει να παρακολουθήσεις κι άλλα μαθήματα διάρκειας 3 μηνών που γίνονται στην Πάτρα όπως μου είπαν.
2.μπορούμε αρχικά να κάνουμε την βασική εκπαίδευση του Σαμαρείτη και μετά να κάνουμε έξτρα μόνο για ναυαγωσώστη, ή και εκπαιδευτή?
τι περιόδους γίνονται αυτά? (γιατί αν γίνονται και προς καλοκαίρι, μήπως βολέψει κάπως με ρεπό αφού είναι Πάτρα...):beer: :wave2:

αντε να δούμε ! ψήνομαι αρκετά...

g_aggelos
08/05/2008, 15:12
Ψάχνοντας στο internet για τους Σαμαρείτες, έπεσα πάνω στην συζήτησή σας....

Επειδή φέτος τελειώνω την φοίτηση στην Σχολή των Σαμαρειτών, είπα να σας δώσω λίγο τα φώτα μου σχετικά με την μαθητεία...

http://i21.servimg.com/u/f21/11/14/96/06/redcro10.jpg

Κατ΄ αρχήν τα δικαιολογητικά που ανέφερε ένας φίλος παραπάνω, είναι σωστά. Δηλαδή αυτά που χρειάζεστε είναι: 4 φωτογραφίες, φωτοτυπία απολυτηρίου (τουλάχιστον) λυκείου, φωτοτυπία ταυτότητος (θεωρημένα και τα δύο από ΚΕΠ), μία ακτινογραφία θώρακος και ένα καρδιογράφημα συνοδευόμενα από γνωμάτευση ιατρού. Επίσης θα πρέπει να μην έχεις υπερβεί το 40ο έτος ηλικίας.

Η μαθητεία ξεκινάει τον Σεπτέμβριο και ακολουθεί το πρόγραμμα των σχολείων (όσο αφορά τις αργίες).
Τα μαθήματα γίνονται κάθε Δευτέρα και Τετάρτη 6 - 8 το απόγευμα.

Στο τέλος της χρονιάς, γίνεται ένα γραπτό τεστ, ΄και μία τριήμερη άσκηση, από τα οποία θα αξιολογηθούν οι υποψήφιοι (μεταξύ μας θα πρέπει να είναι κάποιος πολύ στόκος για να μην περάσει).

Μετά την τριήμερη και το τεστ, πρέπει οι υποψήφιοι να κάνουν την πρακτική τους στο Νοσοκομείο του Ερυθρού Σταυρού, στις εφημερίες. Μπορεί να πάει όποτε θέλει σε οποιαδήποτε εφημερία και για όσο χρόνο θέλει με minimmum τις 4 ώρες την φορά. Πρέπει συνολικά να συμπληρώσει τις 110 ώρες σε πρακτική στο νοσοκομείο.
Επίσης θα μπορεί να συμμετέχει στις καλύψεις που κάνει ο Ερυθρός Σταυρός σε διάφορες εκδηλώσεις και πρέπει να συμπληρώσει περίπου στις 150 ώρες σε τέτοιες συμμετοχές. Οι εκδηλώσεις είναι διαφόρων ειδών, όπως για παράδειγμα Αθλητικά γεγονότα (ποδόσφαιρο, αυτοκινήτων, μοτοσυκλετών κ.λ.π.).
Τέλος θα μπορεί να βοηθήσει σε περιπτώσεις καταστροφών όπως ήταν το γεγονός των σεισμών του 1999.

Κάποιος είπε ότι θα σου κόψουν τις διακοπές και θα σε φωνάζουν κάθε τρεις και λίγο. Δεν είναι αλήθεια αυτό. Συμμετέχεις μόνο όταν μπορείς και μόνο όταν έχεις τόν χρόνο. Γι' αυτό και λέγονται εθελοντές. Κανένας δεν μπορεί να παίξει με την οικογένειά σου και την εργασία σου.
Εκτός αν φτάσεις φυσικά σε υψηλά κλιμάκια των Σαμαρειτών, οπότε αναγκαστικά αναλαμβάνεις και περισσότερες υποχρεώσεις...

Για να τελειώσω, το κόστος που θα έχεις αν αποφασίσεις να το κάνεις, είναι :

160€ για την στολή και περίπου 60 - 80 € για να αγοράσεις αρβύλες.

Παιδιά αξίζει τον κόπο, πιστέψτε με. Αυτά που θα μάθεις εκεί, θα σας χρειαστούν πρώτα στην προσωπική σας ζωή και στην οικογένειά σας και μετά στους δρόμους. Αν και εφόσον μιλάω με ανθρώπους που έχουν αγάπη για τις μηχανές, φανταστείτε να δείτε κάποιο συμβάν στον δρόμο και παρέχοντας τις πρώτες βοήθειες να σώσετε άνθρωπο. Γιατί αν περιμένετε από το ΕΚΑΒ...

Και κάτι άλλο βασικό για "μηχανόβιους":
Θα μάθετε να βγάζετε σωστά το κράνος, καθώς και πότε μπορείτε και απαιτείται να βγαίνει το κράνος..... Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο βασικό είναι, σε κάποιες περιπτώσεις να βγαίνει το κράνος....


Επειδή όπως σας είπα στην αρχή, σας βρήκα κατά λάθος, και δεν ξέρω αν θα καταφέρω να ξαναμπώ για να απαντήσω σε ερωτήματά σας, μπορεί όποις θέλει να μου στείλει e-mail: g_aggelos@hotmail.com

Επίσης, μπορείτε να διαβάσετε ένα άρθρο που είχα κάνει στους Σαμαρείτες, πριν ξεκινήσω καν τα μαθήματα στην Σχολή τους : http://www.synaxaristis.googlepages.com/εθελοντησεγω;

g_aggelos
25/06/2008, 14:32
Ξαναγράφω τώρα που έχω τελειώσει πλέον την εκπαίδευση και μπορώ να σας πω 2-3 πραγματάκια παραπάνω.

Έχω ξεκινήσει την εκπαίδευσή μου στο Νοσοκομείο, και μπορώ να πω ότι αυτό προσθέτει στην εμπειρία πολλά συν ακόμα. Αν φυσικά δεν έχεις πρόβλημα με το αίμα, τότε νομίζω ότι έχεις να μάθεις πολλά σχετικά με τραύματα κυρίως.

Επίσης να σας πω ότι οι υπηρεσίες κάλυψης που βγαίνουν, οι περισσότερες είναι "διασκεδαστικές" (αν εξαιρέσεις ότι πρέπει να είσαι standBy μήπως και τύχει τίποτε). Για παράδειγμα έχουμε πολλές καλύψεις για συναυλίες στον Λυκαβητό (εννοείται ότι συμμετέχετε δωρεάν), πολλές αθλητικές διοργανώσεις (όπως για παράδειγμα σεμμετείχα στον Γύρω της Αθήνας) καθώς και τον χειμώνα έχει πολύ γήπεδο (για τους λάτρεις του ποδοσφαίρου)...

Αλλά θα ξαναπώ ότι το βασικότερο από όλα είναι η γνώση. Και αυτό δεν αποκτιέται ούτε από τον υπολογιστή, αλλά ούτε από την πολυθρόνα του σπιτιού μας...


Καλό σας απόγευμα

Άγγελος

g_aggelos
25/08/2008, 12:09
Αν ακόμα σας ενδιαφέρει το θέμα, οι εγγραφές αρχίζουν 1η Σεπτέμβρη

Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://samarites.team-talk.net/forum-f29/topic-t640.htm

Tropeas
25/08/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_aggelos
Αν ακόμα σας ενδιαφέρει το θέμα, οι εγγραφές αρχίζουν 1η Σεπτέμβρη

Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://samarites.team-talk.net/forum-f29/topic-t640.htm
Αλλο ένα που έχασα με τον τραυματισμό... :sad: