PDA

View Full Version : Honda SH150



bill.k
30/08/2007, 17:55
Χαίρετε!!

Είμαι 27 στα 28 και αποφάσισα επιτέλους να εισέλθω στο χώρο των δίτροχων. Οι εμπειρίες μου είναι ελάχιστες, το δίπλωμα θα το βγάλω σύντομα.
Σκεφτόμουν για αρχή να πάρω μικρή σχετικά μηχανή (μέχρι 250) και μάλλον scooter για λόγους ασφάλειας (??).. Τεσπα, μετά από συζητήσεις με γνωστούς κλπ είμαι κοντά στο να αγοράσω (καινούριο) ένα Honda SH150.
Εσείς που είστε σαφώς πιο έμπειροι, θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας γενικώς. Είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις ():). Σας λέω πάντως ότι το budget μου κυμαίνεται εκεί στα 3-4 χιλιάρικα, ενώ τη μηχανή τη θέλω κυρίως για καθημερινή χρήση (δουλειά, μικρομετακινήσεις, κλπ), αλλά θα ήθελα να μπορώ με έναν συναναβάτη να κάνω και μια βόλτα βρε αδερφέ.. (όχι μέχρι τη Λάρισα, μέχρι το Λαύριο, π.χ.:)). Aυτά!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

ΥΓ: Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία/άποψη/συμβουλή,κλπ είναι όχι απλώς αποδεκτή αλλά και επιθυμητή:)

Dimos35
06/09/2007, 11:09
Κάλώς ήρθες στο Forum
Sorry που άργησα να απαντήσω αλλά τώρα το είδα.
Έχω το SH 10 μήνες και έχω κάνει 11.500 χλμ.
Αυτό που λες περί ασφάλειας των scooter δεν ισχύει νομίζω. Άλλα πράγματα μας προστατεύουν (κράνος, μπουφαν) και όχι μια ποδιά μπροστά μας. (Προφυλάσσουν όμως τα παπούτσια και το παντελόνι από την βροχή το χειμώνα)
Στο θέμας μας.

Αρνητικά του SH:
Δεν έχει μονό σταντ. Εμένα με ενοχλεί (ειδικά για στάσεις του 1 λεπτού), άλλους ίσως όχι.
Δεν έχει μανιβέλα και σε συνδιασμό ότι δεν έχει ταχύτητες, αν μείνεις από μπαταρία το μηχανάκι απλά ακινητοποιείται.
Θεωρώ απαράδεκτο που δεν έχει πίσω δισκόφρενο αλλά ταμπούρο. Μεγάλη τσιγκουνιά. Όχι ότι δεν σταματάει το μηχανάκι, αλλά η αίσθηση του πίσω φρένου δεν είναι και ότι καλύτερο.
Αναρτήσεις. Η πίσω είναι πολύ μαλακή όταν βάλεις 2ο άτομο. Από την δεύτερη ημέρα την έβαλα στην πιο σκληρή θέση και είναι υποφερτή.
Αισθητικά δεν με τρελαίνει, μάλλον μου είναι αδιάφορο, θα μπορούσε να είναι ομορφότερο, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.
Είναι ακριβό. Θεωρώ ότι μια τιμή γύρω στις 3.000 έουρα θα ήταν πιο τίμια.

Θετικά:
Καλός κινητήρας με πολύ καλή εκκίνηση (για τα κυβικά του)
Ότι πρέπει για την πόλη, είναι σβέλτο, ευκίνητο.
Καλά φώτα (μόνιμα ανοιχτά όμως).
Άνετα πηγαίνει με 100 χλμ. την ώρα στον δρόμο. (πάει μέχρι 115)
Καλά λάστιχα από τη μαμά του και καλή συμπεριφορά στο δρόμο.
Απίστευτα οικονομικό σε κατανάλωση. Με 6 λίτρα ξεπερνάω τα 200 χλμ. αυτονομία σε ανοιχτούς κυρίως όμως δρόμους και με ήρεμα ανοίγματα στο γκάζι (χωρητικότητα ρεζερβουάρ 7,5 lt.).
Μέχρι τώρα δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα αλλά προφανώς είναι νωρίς.

Αυτά προς το παρόν. Αν χρειαστεί να ρωτήσεις κάτι άλλο εδώ είμαι.


:beer: :beer: :beer:

bill.k
06/09/2007, 11:22
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..
Με προβλημάτισες, αλλά καθώς δεν έχω και πολλές γνώσεις στο χώρο, δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να επηρεαστεί η γνώμη μου από αυτά που μου λες ή προς τα πού αλλού να στραφώ αν στραφώ..
Και η έλλειψη μονού σταντ ακούγεται τελείως μ@λ@κία...

Πάντως η τιμή μου φαινόταν και μένα τσιμπημένη, και αισθητικά σίγουρα δεν είναι τπτ ιδιαίτερο.. Αλλά το ότι είναι οικονομικό, μου το είχαν πει και χαίρομαι που μου το επιβεβαιώνεις.

Dimos35
06/09/2007, 11:47
Ωχ σε χάλασα ε; :)
Προσπάθησα να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται.

Περίμενε έχει κι άλλα θετικά.
Η μπαγαζιέρα του είναι πολύ καλή και χωράει τα πάντα (πολλές φορές πάω super market με το μηχανάκι).
Η πίσω θέση είναι πολύ άνετη, μου το έχουν επιβεβαιώσει όλοι όσοι τους έχω πάει κάπου.
Και η θέση του οδηγού είναι ξεκούραστη.

Ε άλλα δεν έχει. Το 'σωσα τώρα; :lol: :lol:

byron
06/09/2007, 11:56
Κοίτα και το Aprilia Sportcity 200-250. Φοράνε τα μοτερ των Piaggio-Beverly και είναι φθηνότερα απ΄τον ανταγωνισμό. Το 250 που βγήκε έχει injection και 3 δισκόφρενα.

Πλαϊνό σταντ δεν έχουν απ΄την aprilia αλλά μπορείς να το βάλεις σαν αξεσουάρ. Η τιμη του 250 είναι στα 3.650? ή κάπου εκεί.
Εγώ έχω το 200 εδώ και 1.5 χρόνο. Κανένα πρόβλημα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πάρε και μια φωτό απ΄το 200. Είναι ίδιο με το 250, μόνο που το 250 έχει 2 δισκόφρενα μπροστά.

:wave2:


101806

DimST
06/09/2007, 13:33
Είμαι κάτοχος sh150 απο τον περασμένο Απρίλιο και φίλος καλλητός εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου.
Ο βασικότερος λόγος που αγόρασα το συγκεκριμένο παρ'όλο που η τιμή του είναι η υψηλότερη σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι:

- Αποδεδειγμένη αξιοπιστία (το μηχανάκι βγάνει πάνω απο 5 χρόνια, πρώτα με καρμπυρατέρ και αργότερα με μικροαλλαγές και ψεκασμό).

Σκέψου στην Ιταλία, χώρα των gillera, piaggio Aprilia κλπ είναι best seller κάτι μάλλον δύσκολο να πιστέψει κάποιος αλλά.... το είδα με τα ίδια μου τα μάτια την περασμένη βδομάδα που ήμουν ιταλία (πρέπει να είδα πάνω απο 50-60 διαφορετικά στην Φλωρεντία, San Marino, Rimini κλπ). Τύχαινε πολλές φορές να πετύχω σε φανάρι 5 sh και 2 ιταλικά... Αυτό απο μόνο του νομίζω λέει πολλά.

- Ποιότητα κατασκευής
- Απίστευτη υψηλή αξία μεταπώλησης (δές μεταχειρισμένα, πόσο γρήγορα φεύγουν και σε τί τιμή)
- Μεγάλες ρόδες 16 ιντσών
- Πολύ χαμηλή κατανάλωση
- Ζωηρό μοτέρ για τον κυβισμό του
- Πολύ μικρός βάρος σε σχέση με τον ανταγωνισμό

Με το μηχανάκι έχω κάνει περίπου 4000χλμ και το έχω λατρέψει, το πήρα γιατί βαρέθηκα τα μέσα μεταφοράς μια και το gsxr μου δεν το χρησιμοποιώ στην πόλη για ευνόητους λόγους. Το πήρα στις διακοπές στην Πάρο που το φόρτωσα σαν γαϊδούρι... έκανα και εντούρο στην Αντίπαρο (δεν υπερβάλω, το μηχανάκι φορτωμένο και δικάβαλο έβγαλε διαδρομές που δεν έφτανε το μάτι...)

Εν ολίγης είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος και αν εξαιρέσεις το θέμα αναρτήσεων που μαλάκωσαν γρήγορα είμαι ένας ευτυχής κάτοχος sh150.

Πάμε λίγο στα αρνητικά που γράφτηκάν...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Dimos35
...
Αυτό που λες περί ασφάλειας των scooter δεν ισχύει νομίζω. Άλλα πράγματα μας προστατεύουν (κράνος, μπουφαν) και όχι μια ποδιά μπροστά μας. (Προφυλάσσουν όμως τα παπούτσια και το παντελόνι από την βροχή το χειμώνα)


Σαφέστατα και το σκούτερ λόγο θέσης οδήγησης προσφέρει πολύ καλύτερη προστασία για τα πόδια σε σχέση με μια μικρή μοτοσυκλέτα ή πάπια... τα πόδια φυλάσσονται πέραν απο τα στοιχεία της φύσης (βλέπε βροχή) και απο ένα, μακρυά απο μάς, τρακάρισμα απο πλάγια. Δε νομίζω πως χρειάζεται κάποια περαιτέρω εξήγηση αυτό...





Αρνητικά του SH:
Δεν έχει μονό σταντ...


Υπάρχει σαν έξτρα με χαμηλό κόστος.




Δεν έχει μανιβέλα και σε συνδιασμό ότι δεν έχει ταχύτητες, αν μείνεις από μπαταρία το μηχανάκι απλά ακινητοποιείται.


Ως ψεκαστό, η μανιβέλλα είναι άχρηση. Αν δεν υπάρχει ρεύμα να δουλέψει η τρόμπα καυσήμου, το μηχανάκι μένει ακίνητο.




Θεωρώ απαράδεκτο που δεν έχει πίσω δισκόφρενο αλλά ταμπούρο. Μεγάλη τσιγκουνιά. Όχι ότι δεν σταματάει το μηχανάκι, αλλά η αίσθηση του πίσω φρένου δεν είναι και ότι καλύτερο.


Το μηχανάκι έχει απο τα καλύτερα φρένα της κατηγορίας, οπότε δεν νομίζω οτι τήθεται θέμα κακού ή μέτριου φρένου. Εμένα προσωπικά μετά το στώσιμο τους, με εντυπωσίασαν.




Αναρτήσεις. Η πίσω είναι πολύ μαλακή όταν βάλεις 2ο άτομο. Από την δεύτερη ημέρα την έβαλα στην πιο σκληρή θέση και είναι υποφερτή.


Δεκτό, αλλά υποφερτό όπως λές.




Αισθητικά δεν με τρελαίνει, μάλλον μου είναι αδιάφορο, θα μπορούσε να είναι ομορφότερο, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.


Διαφωνώ, οι περισσότερες εταιρίες είτε ιαπωνικές, είτε ιταλικές, είτε κινέζικες έχουν αντιγράψει την αισθητική τους με πιο πρόσφατο παράδειγμα τo καινούργιο suzuki με το sixteen.




Είναι ακριβό. Θεωρώ ότι μια τιμή γύρω στις 3.000 έουρα θα ήταν πιο τίμια.


Συμφωνώ... Και γι'αυτό βέβαια υπάρχει αντίλογος...


:beer: :beer: :wave2:

Υγ. τα Aprilia είναι πανέμορφα... :bigcry:

http://w2.bikepics.com/pics/2007%5C07%5C30%5Cbikepics-978756-800.jpg

byron
06/09/2007, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Υγ. τα Aprilia είναι πανέμορφα... :bigcry:


Και όχι μόνο....:smokin: Ξέχασες να πεις πως τα SH τα πάμε και δικάβαλλο να΄ουμ :a47:

:rotflmao: :beer: :rotflmao:

Dimos35
06/09/2007, 14:08
DimST σε μαύρο το έχεις και εσύ; Καλά χιλιόμετρα.

Για το σταντ θεωρώ ότι έπρεπε να το έχει από τη μάνα του. Τες πα θα πάω να του το φορέσω με την πρώτη ευκαιρία και το λύσαμε.
Για την μανιβέλα απλά δεν ήξερα μια και είμαι ολίγον ασχετίδης. :D
Για τα φρένα του εντάξει είναι καλά το έγραψα, η αίσθηση του ταμπούρου με χαλάει λίγο.

Για τα υπόλοιπα συμφωνούμε. Η δε αξιοπιστία του και οι πωλήσεις του στην Ιταλία ήταν και ο βασικός λόγος που με έκανα να το προτιμήσω από κάποια άλλα που είχα στο μυαλό μου.

Φυσικά και δεν μετάνοιωσα για την αγορά του και φυσικά απολαμβάνω κάθε χιλιόμετρο μαζί του. Το έχω λατρέψει κι εγώ, αλλά αυτό είναι συναισθηματικό κριτήριο, κάποιος άλλος μπορεί να το μισήσει ή να του σβήνει τσιγάρα στο καντράν. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:beer: :beer:

bill.k
06/09/2007, 14:21
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για όλες τις απαντήσεις..

Σαν συνολική εικόνα, αποκομίζω ότι είναι πολύ κοντά σ' αυτό που περίμενα και σ'αυτό που μου περιέγραψε αυτός που μου το πρότεινε.

Η οδηγική του συμπεριφορά και τα πλεονεκτήματά του (ρόδες, φρένα, μπαγκάζια, χαλαρό δικάβαλο, κλπ) με ενδιαφέρουν πιιο πολύ από τα μειονεκτήματα και μάλλον πως θα καταλήξω εκεί..

Πολύ όμορφο το Aprilia, αλλά Japan Vs. Italy σημειώσατε 2 (σωστά?)

Τo μαύρο βέβαια είναι πολύ καλύτερο από το ασημί:)

byron
06/09/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
αλλά Japan Vs. Italy σημειώσατε 2 (σωστά?)

Ολόσωστα !!!! :a013:

bill.k
06/09/2007, 17:28
AXAXAXA... Ανάποδα το εννοούσα.. Χαχα... Τι βλ@κεία..

GATOYLHS
07/09/2007, 00:54
ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΤΟ 300ΑΡΗ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΜΙΑ Κ ΚΑΛΗ ΤΟ 150.ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΔΟΚΙΜΗ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΟΠΩΣ ΣΥΝΕΒΕΙ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΤΟ ΜΠΕΒΕΡΛΥ 500.

ΔΩΣΕ 3000ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΚΟΥΤΕΡ.

GATOYLHS
07/09/2007, 01:05
KAI ΑΠΟ ΤΟ MYPHONE ENAΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ 300 ΓΡΑΦΕΙ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΟΥ.


SakisPlayer
2 Σεπ. 2007, 15:03
Eδώ και 4 μέρες αγόρασα το honda. Έκανα άριστη αγορά και το μηχανάκι είναι καταπληκτικό. Δεν έχω δεί έως τώρα κανένα αρνητικό. Ίσως το μόνο, η κατανάλωση βενζίνης που απο το κατοσταράκι το δίχρονο που είχα πρίν βλέπω πως μάλλον τσιμπάει λίγο παραπάνω. Όμως στον δρόμο είναι φοβερό. Έχει πολύ καλή συμπεριφορά, άριστη επιτάχυνση, πολύ καλή απορρόφηση των αντιξοοτήτων της ασφάλτου, βολικό και για τον συνεπιβάτη, τρομερά φώτα, τρομερά φρένα (πήρα με abs) ευανάγνωστα όργανα με όμορφο φωτισμό, το σχήμα του είναι τέλειο διότι δεν είναι ογκώδες σαν τα άλλα του ανταγωνισμού, αθόρυβο και αρκετά καλό στους ελλιγμούς. Δεν μου άρεσε ο λίγος χώρος κάτω απο την σέλα. Ομως αγόρασα 55 λίτρα βαλίτσα και έτσι δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Το χρώμα που το πήρα είναι σε μπλέ και μου έφτασε 5300 μαζί με την βαλίτσα GIWI, κουκούλα, πινακίδα και προμήθεια της πιστωτικής.
Τώρα το στρώνω. Παρ'όλα αυτά έχω πιάσει και 130 αν και δεν τερματίζω το γκάζι του. Η δύναμή του όμως είναι στην επιτάχυνση.

DimST
07/09/2007, 09:57
Καλο το 300... πολύ καλα όμως και τα 5000+ ευρώ που ζητάνε.
Νομίζω πως για κάποιον που κινείται αποκλειστικά μέσα στην πόλη είναι "άχρηστο" και μάλλον υπερβολή, το 300 και το κάθε 300.
Σαφέστατα και το σκούτερ είναι εκπληκτικό, αλλά για τις αποστάσεις και τη χρήση που κάνω εγώ (και ο περισσότερο κόσμος) αποτελεί μάλλον πλεονασμό και άσκηση εικονικής ανάγκης και υπερκαταναλωτισμού
Το SH150 και μέχρι τα 200cc σκούτερ, νομίζω πως είναι η χρυσή τομή απο κάθε άποψη.


:beer: :beer: :wave2:

byron
07/09/2007, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATOYLHS
ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΤΟ 300ΑΡΗ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΜΙΑ Κ ΚΑΛΗ ΤΟ 150.ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΔΟΚΙΜΗ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΟΠΩΣ ΣΥΝΕΒΕΙ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΤΟ ΜΠΕΒΕΡΛΥ 500.

ΔΩΣΕ 3000ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΚΟΥΤΕΡ.


Όντως... :sick: Αν είναι να δώσει κάποιος 5300? για scooter πρέπει να είναι ΠΟΛΥ καλό. :look:

gfilos
07/09/2007, 10:25
Αφού το budget σου είναι 3-4 χιλιάρικα ρίξε και μια ματιά προς Gilera μεριά

Το nexus 250 έχει 4400 με 22.4 hp.

Επίσης, έχω ακούσει τα καλύτερα για
αυτό το μηχνάκι από απόψεως φρένων και οδηγικής συμπεριφοράς.

el_mojito
13/09/2007, 04:38
Να'μαι και γω για να πω την άποψή μου που ίσως σου φανεί χρήσιμη.

Έχουμε και λέμε...

Κατα τη γνώμη μου μή δώσεις και πάρα πολλά χρήματα για σκουτεράκι αν απλά θες να κάνεις τη δουλειά σου.
Έχω ενα SYM HD 200evo.To αγόρασα 8/2006 κι έχω κάνει 12500 χιλιόμετρα.
Είμαι γενικά ευχαριστημένος με το μηχανάκι...

++++
μπρός-ΠΙΣΩ δισκόφρενα
πλαινό σταντ
τρελλά φώτα
κανένας μα κανένας τριγμός
ζωντανό μοτεράκι (16,5 ΗP)
Πολύ καλή τιμή (2900 περίπου)

- - -
Δέν έχει ντουλαπάκι μπροστά (αλλα και στο SH που έχει δέ νομίζω να χωράει παραπάνω απο 2 πακέτα τσιγάρα)

Ρίξε και μια ματιά στα παρακάτω :
http://www.gorgolis.gr/HD_evo.htm
http://www.gorgolis.gr/moto%20-%20test/SYM/HD200.EVO/mototriti_HD200.htm
http://www.gorgolis.gr/moto%20-%20test/SYM/HD200.EVO/moto_HD200_0001.htm


Καλη αγορά λοιπόν και πάντα όρθιος!!




:beer: :beer:

Andreodim
01/01/2014, 11:06
Ηθελα να ρωτήσω αν το θεωρήτε τόσο αξιοπιστο και αν αξίζει τον κόπο να το αποκτήσει κάποιος που κάνει ΚΑΙ διανομή! Με δεδομένο οτι το μηχανάκι θα "γράφει" ημερησίως περίπου 100 χλμ. Αξίζει τον κόπο να πάρει κάποιος ενα τέτοιο σκούτερ και με αυτή την χρήση να τον βγάλει ασπροπρόσωπο?