PDA

View Full Version : Κυριοι είμαστε Γ.τ.Π.



super_toto
31/08/2007, 10:18
Κυριοι είμαστε Γ.τ.Π.

Banana Republic. Γριά πουτάνα που ξυρίζει τα πόδια της. Το μόνο που μας καίει είναι το πως θα εμφανιστούμε. Τι εικόνα θα δείξουμε. Υποκρισία και προσποίηση σε όλο της το μεγαλείο.

Δεν έχει σημασία αν θα δώσουμε λύση στα προβλήματά μας αρκεί να δείξουμε ότι προσπαθούμε.
Εδώ και μέρες όλοι κλαίμε με μαυρο δάκρυ.

Η κυβέρνηση κλαίει για τα θύματα και διαχειρίζεται την κρίση επικοινωνιακά για να κερδίσει της εκλογές. Μοιράζει τριχίλιαρα απλόχερα σε καμμένους και μη χωρίς έλεγχο. Και επειδή για όλα φταίνε οι μπαχαλάκιδες των Εξαρχείων και οι τρομοκράτες οι ένοχοι θα τιμωρηθούν παραδειγματικά.

Η αντιπολίτευση φτύνει με μαυρο σάλιο και βγάζει το σπαθί της για να κατατροπώσει αυτούς που στήνουν σκευωρίες για το όνομά της. Είναι αδιανόνητο στέλεχος της αντιπολίτευσης να εμπλέκεται στις πυρκαγιές. Αυτοί είναι άνθρωποι με ήθος. Επίσης διαχειρίζεται την κρίση επικοινωνιακά για να κερδίσει της εκλογές.

Τα σώματα ασφαλείας βρίσκονται κοντά στον πολίτη. Έχω να δω τόσες περιπολίες στον δρόμο από τους Ολυμπιακούς. Που βρέθηκαν τόσοι αστυνομικοι άφου μας έχουν πρήξει τα φρύδια ότι δεν υπάρχει επαρκής δύναμη. Και που θα βρίσκονται στις 17 του μήνα?

Οι δημοσιογράφοι πρέπει να είναι οι πιο δυστυχισμένοι και οργισμένοι άνθρωποι στον κόσμο. Πρέπει να διαθέτουν στον εγκέφαλό τους κάποιες έξτρα λειτουργίες που είναι εξαιρετικά ευαίσθητες στον ανθρώπινο πόνο και στις οικολογικές καταστροφές. Είναι σίγουρα πιο ευαίσθηοι από τον μέσο άνθρωπο. Δεν εξηγείται διαφορετικά.

Οι τράπεζες σπεύδουν η μία μετά την άλλη να χαρήσουν χρέη και να ελεήσουν τους πτωχούς πυροπαθείς. Πραγματικά συγκινητικό, γιατί όμως στο μυαλό μου στριφογυρνάει η λέξη "φοροαπαλλαγή". Βέβαια δεν θα χρηματοδοτήσουν ποτέ το κτίσιμο πάνω στην καμένη γή. Η Ιόνια οδός και τα τουριστικά resort θα κατασκευαστούν από μόνα τους.

Οι πολίτες είναι και αυτοί πολύ στενοχωρημένοι. Αηδιασμένοι από την οικογενειοκρατεία που μας κυβερνάει και καταστρέφει την χώρα. Για αυτό είναι δικαίωμά του καθενός να πάρει 3000 ευρώ άσχετα αν είναι πυροπαθής ή όχι. Είμαι σίγουρος ότι στις εκλογές θα δώσουμε την απάντησή μας. Εκτός και αν υπάρχει κανένα τρέχον ρουσφετάκι σε εξέλιξη. Κατεβαίνουμε και σε διαμαρτυρίες φορώντας μαύρα. Εγώ πάντως φόραγα πορτοκαλί μπλουζάκι και μου φάνηκε ότι οι πορεία ήταν ωραία ευκαιρία να γνωρίσουμε κόσμο και να δούμε κάνα γνωστό ώστε να κανονίσουμε κανα ποτάκι μετά.

Το θέμα είναι να φαινόμαστε σωστοί. Να έχουμε καθαρό πρόσωπο. Ίσως με λίγο θωλά τα μάτια από τα δάκρυα. Γριές πουτάνες.

Defiant
31/08/2007, 10:21
Oh yeah

face ur fears

retrace ur tears

and ride the whims of ur mind

idi
31/08/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Κυριοι είμαστε Γ.τ.Π.

Banana Republic. Γριά πουτάνα που ξυρίζει τα πόδια της. Το μόνο που μας καίει είναι το πως θα εμφανιστούμε. Τι εικόνα θα δείξουμε. Υποκρισία και προσποίηση σε όλο της το μεγαλείο.

Δεν έχει σημασία αν θα δώσουμε λύση στα προβλήματά μας αρκεί να δείξουμε ότι προσπαθούμε.
Εδώ και μέρες όλοι κλαίμε με μαυρο δάκρυ.

Η κυβέρνηση κλαίει για τα θύματα και διαχειρίζεται την κρίση επικοινωνιακά για να κερδίσει της εκλογές. Μοιράζει τριχίλιαρα απλόχερα σε καμμένους και μη χωρίς έλεγχο. Και επειδή για όλα φταίνε οι μπαχαλάκιδες των Εξαρχείων και οι τρομοκράτες οι ένοχοι θα τιμωρηθούν παραδειγματικά.

Η αντιπολίτευση φτύνει με μαυρο σάλιο και βγάζει το σπαθί της για να κατατροπώσει αυτούς που στήνουν σκευωρίες για το όνομά της. Είναι αδιανόνητο στέλεχος της αντιπολίτευσης να εμπλέκεται στις πυρκαγιές. Αυτοί είναι άνθρωποι με ήθος. Επίσης διαχειρίζεται την κρίση επικοινωνιακά για να κερδίσει της εκλογές.

Τα σώματα ασφαλείας βρίσκονται κοντά στον πολίτη. Έχω να δω τόσες περιπολίες στον δρόμο από τους Ολυμπιακούς. Που βρέθηκαν τόσοι αστυνομικοι άφου μας έχουν πρήξει τα φρύδια ότι δεν υπάρχει επαρκής δύναμη. Και που θα βρίσκονται στις 17 του μήνα?

Οι δημοσιογράφοι πρέπει να είναι οι πιο δυστυχισμένοι και οργισμένοι άνθρωποι στον κόσμο. Πρέπει να διαθέτουν στον εγκέφαλό τους κάποιες έξτρα λειτουργίες που είναι εξαιρετικά ευαίσθητες στον ανθρώπινο πόνο και στις οικολογικές καταστροφές. Είναι σίγουρα πιο ευαίσθηοι από τον μέσο άνθρωπο. Δεν εξηγείται διαφορετικά.

Οι τράπεζες σπεύδουν η μία μετά την άλλη να χαρήσουν χρέη και να ελεήσουν τους πτωχούς πυροπαθείς. Πραγματικά συγκινητικό, γιατί όμως στο μυαλό μου στριφογυρνάει η λέξη "φοροαπαλλαγή". Βέβαια δεν θα χρηματοδοτήσουν ποτέ το κτίσιμο πάνω στην καμένη γή. Η Ιόνια οδός και τα τουριστικά resort θα κατασκευαστούν από μόνα τους.

Οι πολίτες είναι και αυτοί πολύ στενοχωρημένοι. Αηδιασμένοι από την οικογενειοκρατεία που μας κυβερνάει και καταστρέφει την χώρα. Για αυτό είναι δικαίωμά του καθενός να πάρει 3000 ευρώ άσχετα αν είναι πυροπαθής ή όχι. Είμαι σίγουρος ότι στις εκλογές θα δώσουμε την απάντησή μας. Εκτός και αν υπάρχει κανένα τρέχον ρουσφετάκι σε εξέλιξη. Κατεβαίνουμε και σε διαμαρτυρίες φορώντας μαύρα. Εγώ πάντως φόραγα πορτοκαλί μπλουζάκι και μου φάνηκε ότι οι πορεία ήταν ωραία ευκαιρία να γνωρίσουμε κόσμο και να δούμε κάνα γνωστό ώστε να κανονίσουμε κανα ποτάκι μετά.

Το θέμα είναι να φαινόμαστε σωστοί. Να έχουμε καθαρό πρόσωπο. Ίσως με λίγο θωλά τα μάτια από τα δάκρυα. Γριές πουτάνες.

και φυσικα μερικοι πολιτες σαν εσενα θα βγουν απο την τρυπα που ηταν κρυμενοι και χρησιμοποιοντας το ΘΑΝΑΤΟ θα πουν οτι πρεπει να παρουμε τα οπλα επιτελους και να βαλουμε εξουσια με τη βια σα "γνωστοι αγνωστοι"

ε ρε φαπες που θελετε... ξεφτιλες!!!!

Xapns
31/08/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Κυριοι είμαστε Γ.τ.Π.

Banana Republic. Γριά πουτάνα που ξυρίζει τα πόδια της. Το μόνο που μας καίει είναι το πως θα εμφανιστούμε. Τι εικόνα θα δείξουμε. Υποκρισία και προσποίηση σε όλο της το μεγαλείο.


Το θέμα είναι να φαινόμαστε σωστοί. Να έχουμε καθαρό πρόσωπο. Ίσως με λίγο θωλά τα μάτια από τα δάκρυα. Γριές πουτάνες.


:a19:

iosif
31/08/2007, 10:33
άντε ρε άπλυτοι
πίσω στις φωλιές σας

που θέλετε να "πάρετε την εξουσία με τη βία"

ουστ

θα σας αντιμετωπίσουμε ειρηνικά με "φάπες"
:rotflmao:

super_toto
31/08/2007, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
και φυσικα μερικοι πολιτες σαν εσενα θα βγουν απο την τρυπα που ηταν κρυμενοι και χρησιμοποιοντας το ΘΑΝΑΤΟ θα πουν οτι πρεπει να παρουμε τα οπλα επιτελους και να βαλουμε εξουσια με τη βια σα "γνωστοι αγνωστοι"

ε ρε φαπες που θελετε... ξεφτιλες!!!!

Είσαι εχθρός του εαυτού σου και δεν το έχεις καταλάβει.

idi
31/08/2007, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Είσαι εχθρός του εαυτού σου και δεν το έχεις καταλάβει.

κανε καριερα σα ψυχολογος θα βγαλεις πολλα φραγκα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

MikeG
31/08/2007, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
και φυσικα μερικοι πολιτες σαν εσενα θα βγουν απο την τρυπα που ηταν κρυμενοι και χρησιμοποιοντας το ΘΑΝΑΤΟ θα πουν οτι πρεπει να παρουμε τα οπλα επιτελους και να βαλουμε εξουσια με τη βια σα "γνωστοι αγνωστοι"

ε ρε φαπες που θελετε... ξεφτιλες!!!!

ΡΕ ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΩΣ ΜΙΛΑΣ ΡΕ! Άντε γιατί το έχεις παραξηλώσει το θέμα. Πετάγεσαι σα τη μαλακία παντού για να βρίσεις. Άντε με τους φίλους σου τους Χρυσαυγήτες!:yuck: :yuck: :yuck:

idi
31/08/2007, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
ΡΕ ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΩΣ ΜΙΛΑΣ ΡΕ! Άντε γιατί το έχεις παραξηλώσει το θέμα. Πετάγεσαι σα τη μαλακία παντού για να βρίσεις. Άντε με τους φίλους σου τους Χρυσαυγήτες!:yuck: :yuck: :yuck:

ποιος εισαι εσυ ρε που θα μου πεις πως θα μιλαω????????????

οι φιλοι σου ειναι αυτοι?

MikeG
31/08/2007, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ποιος εισαι εσυ ρε που θα μου πεις πως θα μιλαω????????????

οι φιλοι σου ειναι αυτοι?

Εσύ δηλαδή ποιος είσαι & βρίζεις συνέχεια? ΟΥΣΤ ΡΕ! ΟΥΣΤ! \
Τέλος!:yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

idi
31/08/2007, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Εσύ δηλαδή ποιος είσαι & βρίζεις συνέχεια? ΟΥΣΤ ΡΕ! ΟΥΣΤ! \
Τέλος!:yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck:


τα γραπτα μενουν. εγω εβρισα καποιους που φωτογραφισα και ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑ

εσυ εβρισε εμενα! αντε γεια

super_toto
31/08/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
τα γραπτα μενουν. εγω εβρισα καποιους που φωτογραφισα και ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑ

εσυ εβρισε εμενα! αντε γεια

Φίλε Idi επιβεβαιώνεις τον τίτλο του thread.

idi
31/08/2007, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Φίλε Idi επιβεβαιώνεις τον τίτλο του thread.

και εσυ αυτα που λεω τοσο καιρο.... μεσα στην αναμπουμπουλα θα βγει ο κρυμενος να χρησιμοποιησει το θανατο και να μας πει τις αρρωστιμενες πολοτικες του θεσεις....

αυτα λεω και οσοι καταλαβαν καταλαβαν... μπορεις να κρυφτεις πισω απο το δαχτυλακι σου? οχι! πες μου ανοικτα τι προτεινεις ... αν τολμας!!!!

Xapns
31/08/2007, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
και φυσικα μερικοι πολιτες σαν εσενα θα βγουν απο την τρυπα που ηταν κρυμενοι και χρησιμοποιοντας το ΘΑΝΑΤΟ θα πουν οτι πρεπει να παρουμε τα οπλα επιτελους και να βαλουμε εξουσια με τη βια σα "γνωστοι αγνωστοι"

ε ρε φαπες που θελετε... ξεφτιλες!!!!

Δύο μεταμοσχεύσεις δεν μπορούν να γίνουν μέχρι σήμερα, εγκεφάλου και όρχεων...
Αν γεννηθείς χωρίς αυτά, πεθένεις χωρίς αυτά...

idi
31/08/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Φίλε Idi επιβεβαιώνεις τον τίτλο του thread.

και ναι! ΕΙΣΑΣΤΕ ΓΤΠ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idi
31/08/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xapns
Δύο μεταμοσχεύσεις δεν μπορούν να γίνουν μέχρι σήμερα, εγκεφάλου και όρχεων...
Αν γεννηθείς χωρίς αυτά, πεθένεις χωρίς αυτά...

παρε τις μωλλοτωφ και ελα να με βρεις να μου κλεισεις το στομα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

super_toto
31/08/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
και εσυ αυτα που λεω τοσο καιρο.... μεσα στην αναμπουμπουλα θα βγει ο κρυμενος να χρησιμοποιησει το θανατο και να μας πει τις αρρωστιμενες πολοτικες του θεσεις....

αυτα λεω και οσοι καταλαβαν καταλαβαν... μπορεις να κρυφτεις πισω απο το δαχτυλακι σου? οχι! πες μου ανοικτα τι προτεινεις ... αν τολμας!!!!

Θα σου πώ τι προτείνω όταν μου πείς που είδες εσύ να χρησιμοποιώ τον θάνατο και πού είδες να διατυμπανίζω τις αρρωστιμενες πολοτικες μου θεσεις . Επίσης πές μου σε παρακαλώ σε τι διαφωνείς με αυτά που έγραψα. Μιλα συγκεκριμένα όμως και όχι με τσιτάτα που γράφεις σχεδόν σε κάθε ποστ σου.

idi
31/08/2007, 11:00
διαφωνω με την ισοπέδωση ολων των θεσμων που επικαλείσαι!

και φυσικα δε μπορω να κανω διαλογο με καποιον που ειναι ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗΣ!!! στο μυαλο μου ειναι το ιδιο και το αυτο με τον ΦΑΣΙΣΤΑ ΧΡΥΣΑΥΓΗΤΗ . αμα σ'αρεσει....

ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΣ

αν εχεις αποψη και δυναμη ΨΗΦΗΣΕ να αλλαξεις τον τοπο... μπορεις?

packo
31/08/2007, 11:02
Giati an tolmaei re Idi??? Ti exei na fovithei kapoios gia na pei tin gnomi tou?`


To na diafoneis einai igies...Oso thes...Gia pio logo otan diafoneis mesa stis vasikes sou ekfraseis einai i apaksiosi tous sinomiliti sou den exo katalavei?


Kai an thimase, mporei na diafono katheta mazi sou, alla oudepote apaksiosa auta pou les...


Einai thema arxon kai Ithous.

idi
31/08/2007, 11:06
με τα δεδομένα του χρόνου και τις συγκυρίες, ειναι προκλιτικό να απαξιώνεις τους θεσμούς...

υπαρχει λογος και οργανωμένο σχεδιο απο μεριδα "πολιτών" και γιαυτο αντέδρασα

οχι για τις καθε αυτου αποψεις οι οποιοες με αφήνουν αδιαφορο... μιας και ελάχιστοι τις συμμερίζονται και δεν επηρεάζουν τιποτα στη ζωη μου....

sober
31/08/2007, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
διαφωνω με την ισοπέδωση ολων των θεσμων που επικαλείσαι!

και φυσικα δε μπορω να κανω διαλογο με καποιον που ειναι ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗΣ!!! στο μυαλο μου ειναι το ιδιο και το αυτο με τον ΦΑΣΙΣΤΑ ΧΡΥΣΑΥΓΗΤΗ . αμα σ'αρεσει....

ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΣ

αν εχεις αποψη και δυναμη ΨΗΦΗΣΕ να αλλαξεις τον τοπο... μπορεις?



Καλα τα παραπανω τα παραβλεπουμε ειναι η προσωπικη σου αποψη οκ..ολα καλα....

ΠΟΙΟΝ ΑΧΡΕΙΟ ΝΑ ΨΗΦΗΣΩ???????????????????????????????
:look: :rolleyes: :look: :hypnotize

Ντε και καλα δηλ. να ψηδιζουμε για να λεμε οτι και καλα ασκησαμε το περιβοητο εκλογικο μας δικαιωμα ... αμα δε σε εκφραζει κανεις υποψηφιος τι κανεις;???

super_toto
31/08/2007, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
διαφωνω με την ισοπέδωση ολων των θεσμων που επικαλείσαι!

και φυσικα δε μπορω να κανω διαλογο με καποιον που ειναι ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗΣ!!! στο μυαλο μου ειναι το ιδιο με τον ΦΑΣΙΣΤΑ ΧΡΥΣΑΥΓΗΤΗ . αμα σ'αρεσει....

ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΣ

αν εχεις αποψη και δυναμη ΨΗΦΗΣΕ να αλλαξεις τον τοπο... μπορεις?

Πρόφανώς η εμπάθειά σου με τον συγκεκριμένο χώρο (δικαιωμά σου) δεν σε αφήνει να καταλάβεις αυτά που διαβάζεις και αυτά που γράφω. Αλλά καταλαβαίνεις καθώς τα φιλτράρεις μεσα από το πάθος σου. Πιστεψέ με απέχω πολύ από το να χαρακτηριστώ κάτι από τα δύο που αναφέρεις.

Επίσης έχε υπ όψιν σου ότι αν δεν μπορείς να κάνεις διάλογο με κάποιον που έχει αντίθετες αντιλήψεις από εσένα και οι οποίος σε αντιμετωπίζει ως ίσο συνομιλητή χωρίς να σε έχει προσβάλει ποτέ (σε ανίθεση με το τι κάνεις εσύ), τότε ή έννοια του διαλόγου δεν έχει καμία σημασία για σένα αφού θες οι ο συνομιλητής σου να λέει αυτά που θέλεις να ακούσεις. Αυτό μπορείς να το κάνεις μιλώντας μόνος σου.

Ίσως και να χάνω τον χρόνο μου προσπαθώντας να κάνω εγώ διάλογο μαζί σου αλλα το προτιμω από το να αρχίσω τις προσβολές και τις βρισιές.

Επίσης:
ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ <> δε μπορω να κανω διαλογο

μπας και το καταλάβεις έτσι

idi
31/08/2007, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Πρόφανώς η εμπάθειά σου με τον συγκεκριμένο χώρο (δικαιωμά σου) δεν σε αφήνει να καταλάβεις αυτά που διαβάζεις και αυτά που γράφω. Αλλά καταλαβαίνεις καθώς τα φιλτράρεις μεσα από το πάθος σου. Πιστεψέ με απέχω πολύ από το να χαρακτηριστώ κάτι από τα δύο που αναφέρεις.

Επίσης έχε υπ όψιν σου ότι αν δεν μπορείς να κάνεις διάλογο με κάποιον που έχει αντίθετες αντιλήψεις από εσένα και οι οποίος σε αντιμετωπίζει ως ίσο συνομιλητή χωρίς να σε έχει προσβάλει ποτέ (σε ανίθεση με το τι κάνεις εσύ), τότε ή έννοια του διαλόγου δεν έχει καμία σημασία για σένα αφού θες οι ο συνομιλητής σου να λέει αυτά που θέλεις να ακούσεις. Αυτό μπορείς να το κάνεις μιλώντας μόνος σου.

Ίσως και να χάνω τον χρόνο μου προσπαθώντας να κάνω εγώ διάλογο μαζί σου αλλα το προτιμω από το να αρχίσω τις προσβολές και τις βρισιές.

Επίσης:
ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ <> δε μπορω να κανω διαλογο

μπας και το καταλάβεις έτσι

δε μπορεις να κανεις διαλογο ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ!

el_hymador
31/08/2007, 11:11
Δεν χρειάζεται ούτε ''επανάσταση'' (με την ένοια της Οκτωβριανής ας πούμε...). ούτε να κατέβουμε στους δρόμους πίσω από οδοφράγματα καρδαίνοντας μολότωφ.

τα πράγματα είναι απλά...


Η κυβέρνηση κλαίει για τα θύματα και διαχειρίζεται την κρίση επικοινωνιακά για να κερδίσει της εκλογές. Μοιράζει τριχίλιαρα απλόχερα σε καμμένους και μη χωρίς έλεγχο. Και επειδή για όλα φταίνε οι μπαχαλάκιδες των Εξαρχείων και οι τρομοκράτες οι ένοχοι θα τιμωρηθούν παραδειγματικά.

ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!


Η αντιπολίτευση φτύνει με μαυρο σάλιο και βγάζει το σπαθί της για να κατατροπώσει αυτούς που στήνουν σκευωρίες για το όνομά της. Είναι αδιανόνητο στέλεχος της αντιπολίτευσης να εμπλέκεται στις πυρκαγιές. Αυτοί είναι άνθρωποι με ήθος. Επίσης διαχειρίζεται την κρίση επικοινωνιακά για να κερδίσει της εκλογές.

ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!


Τα σώματα ασφαλείας βρίσκονται κοντά στον πολίτη. Έχω να δω τόσες περιπολίες στον δρόμο από τους Ολυμπιακούς. Που βρέθηκαν τόσοι αστυνομικοι άφου μας έχουν πρήξει τα φρύδια ότι δεν υπάρχει επαρκής δύναμη. Και που θα βρίσκονται στις 17 του μήνα?

ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΤΟΥΣ! Ούτως ή άλλως αν δεν τους πειράξεις δεν σε πειράζουν σαν τα τσοπανόσκυλα ένα πράγμα...


Οι δημοσιογράφοι πρέπει να είναι οι πιο δυστυχισμένοι και οργισμένοι άνθρωποι στον κόσμο. Πρέπει να διαθέτουν στον εγκέφαλό τους κάποιες έξτρα λειτουργίες που είναι εξαιρετικά ευαίσθητες στον ανθρώπινο πόνο και στις οικολογικές καταστροφές. Είναι σίγουρα πιο ευαίσθηοι από τον μέσο άνθρωπο. Δεν εξηγείται διαφορετικά.

ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ! Έχουμε το internet γαμότο!!! μέσα σε όλη την μπουρδολογία ξεχωρίζεις τις έγκυρες και αξιόπιστες ειδήσεις και υπάρχει πολυφωνία και πλήρης ελευθερία του λόγου...το πως θα διαχειριστεί ο καθένας μας την κάθε είδηση είναι πλέον προσωπικό θέμα και δεν άπτεται στα κέφια (και την κατέυθυνση) του κάθε μεγαλοεκδότη...


Οι τράπεζες σπεύδουν η μία μετά την άλλη να χαρήσουν χρέη και να ελεήσουν τους πτωχούς πυροπαθείς. Πραγματικά συγκινητικό, γιατί όμως στο μυαλό μου στριφογυρνάει η λέξη "φοροαπαλλαγή". Βέβαια δεν θα χρηματοδοτήσουν ποτέ το κτίσιμο πάνω στην καμένη γή. Η Ιόνια οδός και τα τουριστικά resort θα κατασκευαστούν από μόνα τους.

ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΡΕΤΕ ΔΑΝΕΙΟ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ!!!


Οι πολίτες είναι και αυτοί πολύ στενοχωρημένοι. Αηδιασμένοι από την οικογενειοκρατεία που μας κυβερνάει και καταστρέφει την χώρα. Για αυτό είναι δικαίωμά του καθενός να πάρει 3000 ευρώ άσχετα αν είναι πυροπαθής ή όχι. Είμαι σίγουρος ότι στις εκλογές θα δώσουμε την απάντησή μας. Εκτός και αν υπάρχει κανένα τρέχον ρουσφετάκι σε εξέλιξη. Κατεβαίνουμε και σε διαμαρτυρίες φορώντας μαύρα. Εγώ πάντως φόραγα πορτοκαλί μπλουζάκι και μου φάνηκε ότι οι πορεία ήταν ωραία ευκαιρία να γνωρίσουμε κόσμο και να δούμε κάνα γνωστό ώστε να κανονίσουμε κανα ποτάκι μετά.

ΔΕΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΟ 100% ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ....

super_toto
31/08/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δε μπορεις να κανεις διαλογο ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ!

Τελος πάντων πάλι άρχισες να απαντάς γενικά.
Εγώ έγραψα κάποια πράγματα όπως τα βλέπω εγώ από την δική μου πλευρά . Αν διαφωνείς με γεία σου με χαρά σου . Πες μου συγκεκριμένα όμως πάνω σε αυτά που έγραψα και όχι με γενικότητες/

super_toto
31/08/2007, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δεν χρειάζεται ούτε ''επανάσταση'' (με την ένοια της Οκτωβριανής ας πούμε...). ούτε να κατέβουμε στους δρόμους πίσω από οδοφράγματα καρδαίνοντας μολότωφ.

τα πράγματα είναι απλά...



ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!



ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!



ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΤΟΥΣ! Ούτως ή άλλως αν δεν τους πειράξεις δεν σε πειράζουν σαν τα τσοπανόσκυλα ένα πράγμα...



ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ! Έχουμε το internet γαμότο!!! μέσα σε όλη την μπουρδολογία ξεχωρίζεις τις έγκυρες και αξιόπιστες ειδήσεις και υπάρχει πολυφωνία και πλήρης ελευθερία του λόγου...το πως θα διαχειριστεί ο καθένας μας την κάθε είδηση είναι πλέον προσωπικό θέμα και δεν άπτεται στα κέφια (και την κατέυθυνση) του κάθε μεγαλοεκδότη...



ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΡΕΤΕ ΔΑΝΕΙΟ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ!!!



ΔΕΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΟ 100% ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ....

Τέτοιες απαντήσεις μου αρέσουν . Συγκεκριμενες και στοχευμένες.

iosif
31/08/2007, 11:14
"ο σκεπτόμενος άνθρωπος οφείλει να είναι αντιεξουσιαστής" Νίκος Δήμου

ο συγγραφέας που δημιούργησε-αφιλοκερδώς- το σλόγκαν για κύπρο "δεν ξεχνώ"

κοίτα ρε τι κρύβει ο κόσμος.....

idi
31/08/2007, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Τελος πάντων πάλι άρχισες να απαντάς γενικά.
Εγώ έγραψα κάποια πράγματα όπως τα βλέπω εγώ από την δική μου πλευρά . Αν διαφωνείς με γεία σου με χαρά σου . Πες μου συγκεκριμένα όμως πάνω σε αυτά που έγραψα και όχι με γενικότητες/

Δεδομένο ειναι οτι ΕΣΥ/ΕΜΕΙΣ δώσαμε την εξουσία στη κυβέρνηση
Δεδομένο ειναι οτι ΘΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ την αποψη των συμπολιτών σου
Δεδομένο ειναι οτι Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΩ ΜΙΑΣ ΕΚΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ

Αυτα για αρχη.... +1 στο ποστ του el_hymador

η μονη λυση ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΨΗΦΟΣ και οχι τα οπλα...

super_toto
31/08/2007, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Δεδομένο ειναι οτι ΕΣΥ/ΕΜΕΙΣ δώσαμε την εξουσία στη κυβέρνηση



Ακριβώς για αυτό είμαστε για τον π@υτσο. Τό έπιασες τώρα.
Και συμφωνώ με τα υπόλοιπα που γράφεις.

idi
31/08/2007, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Ακριβώς για αυτό είμαστε για τον π@υτσο. Τό έπιασες τώρα.
Και συμφωνώ με τα υπόλοιπα που γράφεις.

τοτε δε φωτογραφιζω εσενα με αυτα που εγραψα.... αλλα αλλους!

Band(age)it
31/08/2007, 11:31
Αυτα που εγραψε ο Super_toto τα βρηκα εξυπνα και ευστοχα σαν σχολια..εθιξε τους πρωταγωνιστες αυτου του θεατρου που παιζεται στα ανυποψιαστα η οχι και τοσο ανυποψιαστα ματια των Ελληνων...
Περαν αυτου ισως να μην καταφερα να το βρω εγω...που ειπε το παλικαρι οτι τα οπλα ειναι η λυση ?

idi
31/08/2007, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Αυτα που εγραψε ο Super_toto τα βρηκα εξυπνα και ευστοχα σαν σχολια..εθιξε τους πρωταγωνιστες αυτου του θεατρου που παιζεται στα ανυποψιαστα η οχι και τοσο ανυποψιαστα ματια των Ελληνων...
Περαν αυτου ισως να μην καταφερα να το βρω εγω...που ειπε το παλικαρι οτι τα οπλα ειναι η λυση ?

εχεις δικιο το ειπαν αλλοι γιαυτον σε αλλα ποστ και τον πηρε η μπαλα...

10 ποστ εχουμε με τα ιδια πραγματα εδω λογικο ειναι να μη βρισκω τα συγκεκιμενα να απαντησω!

Defiant
31/08/2007, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δεν χρειάζεται ούτε ''επανάσταση'' (με την ένοια της Οκτωβριανής ας πούμε...). ούτε να κατέβουμε στους δρόμους πίσω από οδοφράγματα καρδαίνοντας μολότωφ.

τα πράγματα είναι απλά...



ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!



ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!



ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΤΟΥΣ! Ούτως ή άλλως αν δεν τους πειράξεις δεν σε πειράζουν σαν τα τσοπανόσκυλα ένα πράγμα...



ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ! Έχουμε το internet γαμότο!!! μέσα σε όλη την μπουρδολογία ξεχωρίζεις τις έγκυρες και αξιόπιστες ειδήσεις και υπάρχει πολυφωνία και πλήρης ελευθερία του λόγου...το πως θα διαχειριστεί ο καθένας μας την κάθε είδηση είναι πλέον προσωπικό θέμα και δεν άπτεται στα κέφια (και την κατέυθυνση) του κάθε μεγαλοεκδότη...



ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΡΕΤΕ ΔΑΝΕΙΟ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ!!!



ΔΕΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΟ 100% ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ....


Ετσι ακριβως

Οσο για τα δανεια οκ εκτος αν μιλαμε για πρωτη κατοικια (υποθηκευεις με επαχθης ορους την ελευθερια σου)

Το μαυρισμα θα πρεπει να ειναι του στυλ ψηφιζω μικρα κομματα γιατι αλλιως δεν κανεις τπτ

super_toto
31/08/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εχεις δικιο το ειπαν αλλοι γιαυτον σε αλλα ποστ και τον πηρε η μπαλα...

10 ποστ εχουμε με τα ιδια πραγματα εδω λογικο ειναι να μη βρισκω τα συγκεκιμενα να απαντησω!

Το θέμα είναι όταν κοιτάζει κανέις γύρω του να βλέπει αυτά που βρίσκονται απέξω και όχι αυτά που βρίσκονται από μέσα.

iosif
31/08/2007, 11:52
"Δεδομένο ειναι οτι Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΩ ΜΙΑΣ ΕΚΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ"


δηλαδή όλοι εσείς συμφωνείτε ότι ο μόνος τρόπος να αλλάξουν τα πράγματα είναι οι εκλογές?

κοίτα που οι επαναστάσεις, οι εξεγέρσεις, οι απεργίες, οι πορείες ήταν απλά χαμένος κόπος
κοίτα τι μαθαίνει κανείς

η Ιστορία θα ξαναγραφτεί απ' ότι φαίνεται

Alchimistis
31/08/2007, 12:03
οι εκλογές εχουν γίνει το μεγαλύτερο θέατρο του παραλόγου...σύμφωνα με τον νεο εκλογικο νόμο ισχύουν
1 λευκα και ακυρα δεν προσμετρώνται
2 ψηφο σε μικρο κομμα που δεν πέρνει εδρα πάει στο πρώτο κόμμα
3Οπότε ξανα τα ίδια Πασοκ ,ΝΔ

Defiant
31/08/2007, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
οι εκλογές εχουν γίνει το μεγαλύτερο θέατρο του παραλόγου...σύμφωνα με τον νεο εκλογικο νόμο ισχύουν
1 λευκα και ακυρα δεν προσμετρώνται
2 ψηφο σε μικρο κομμα που δεν πέρνει εδρα πάει στο πρώτο κόμμα
3Οπότε ξανα τα ίδια Πασοκ ,ΝΔ


Ωπ δεν το ηξερα αυτο

το κυκλωσανε καλυτερα το σκηνικο δλδ

:lol: :lol: :lol:

ειδες ποσο ικανοι ειναι εκει που θελουν

zephyr1
31/08/2007, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
οι εκλογές εχουν γίνει το μεγαλύτερο θέατρο του παραλόγου...σύμφωνα με τον νεο εκλογικο νόμο ισχύουν
1 λευκα και ακυρα δεν προσμετρώνται
2 ψηφο σε μικρο κομμα που δεν πέρνει εδρα πάει στο πρώτο κόμμα
3Οπότε ξανα τα ίδια Πασοκ ,ΝΔ

:eyepop: :a11: :a018:

vangelis 64
31/08/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
οι εκλογές εχουν γίνει το μεγαλύτερο θέατρο του παραλόγου...σύμφωνα με τον νεο εκλογικο νόμο ισχύουν
1 λευκα και ακυρα δεν προσμετρώνται
2 ψηφο σε μικρο κομμα που δεν πέρνει εδρα πάει στο πρώτο κόμμα
3Οπότε ξανα τα ίδια Πασοκ ,ΝΔ Πάντα έτσι δεν ήταν;:look: Τουλάχιστον αυτό θυμάμαι εγώ.

xtrm600
31/08/2007, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Πάντα έτσι δεν ήταν;:look: Τουλάχιστον αυτό θυμάμαι εγώ.

Και επειδη το θυμάσαι 'συ δεν πρέπει να το μάθουνε άλλοι δηλαδή?

Ισχύει απο παλιότερα πάντως δίκιο έχεις

Defiant
31/08/2007, 12:27
Οποτε ας κατσουμε στα 4 να μας μαμησουν δλδ?

:nono:

Alchimistis
31/08/2007, 12:28
Εκλογικός νόμος

Ο ισχύων εκλογικός νόμος με τις κυριώτερες ρυθμίσεις είναι ο νόμος 3231/2004 περί εκλογής βουλευτών. Εισηγητής του υπήρξε ο Κώστας Σκανδαλίδης, ως υπουργός Εσωτερικών της τελευταίας κυβέρνησης Σημίτη.

Ο νόμος 3231 δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως στις 11 Φεβρουαρίου 2004, αλλά δεν ίσχυσε στις εκλογές του Μαρτίου του 2004. Αυτό οφείλεται στην πρόβλεψη του άρθρου 54 §1 του Συντάγματος: οι εκλογικοί νόμοι των βουλευτικών εκλογών ισχύουν από τις μεθεπόμενες εκλογές, εκτός εάν ψηφισθούν από τα 2/3 των βουλευτών. Ο συγκεκριμένος νόμος δε συγκέντρωσε τέτοια πλειοψηφία, αφού ψηφίσθηκε μόνο από τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και τον ανεξάρτητο Στ. Μάνο - η ΝΔ τον καταψήφισε ως υπέρμετρα αναλογικό, το ΚΚΕ και ο Συνασπισμός ως μη αναλογικό




Εκλογικό σύστημα

Σύμφωνα με το εκλογικό σύστημα, για να εισέλθει ένας συνδυασμός ή ένας μεμονωμένος υποψήφιος στη Βουλή, πρέπει να έχει συγκεντρώσει τουλάχιστον 3% των εγκύρων ψήφων πανελλαδικά. Αν για παράδειγμα δώσουν 8.000.000 πολίτες έγκυρη ψήφο, θα πρέπει το κόμμα ή ο μεμονωμένος υποψήφιος να λάβει τουλάχιστον 240.000 ψήφους, προκειμένου να λάβει μέρος στην κατανομή των εδρών.



Ο νόμος 3231/2004 εισάγει κατά τα λοιπά νέο σύστημα κατανομής των κοινοβουλευτικ ών εδρών σε όσους ξεπεράσουν αυτό το ποσοστό. Ως έγκυρες ψήφοι λογίζονται οι ψήφοι οι οποίες δεν είναι άκυρες (σημαδεμένες, μουντζουρωμένε ς, φάκελος χωρίς ψηφοδέλτιο κλπ.) ή λευκές.

Ο αποκλεισμός των λευκών από τις έγκυρες ψηφους έγινε με μεταγενέστερο ερμηνευτικό νόμο, τον ν. 3434/2006, παρ'όλο που το Ανώτατο Ειδικό Δικαστήριο με την 12/2005 απόφασή του είχε κρίνει κατά πλειοψηφία (6 προς 5) ότι η αντίστοιχη ρύθμιση του προηγούμενου νόμου ήταν αντισυνταγματι κή. Το δικαστήριο είχε κρίνει ότι η λευκή ψήφος διακρίνεται από την άκυρη και αποτελεί ενάσκηση του εκλογικού δικαιώματος, γι' αυτό και θα πρέπει να λαμβάνεται υπ' όψιν. Οι διατάξεις που ορίζουν ότι το εκλογικό μέτρο ευρίσκεται χωρίς να συμπεριληφθούν οι λευκές ψήφοι «θίγουν τον πυρήνα της λαϊκής κυριαρχίας και την ισότητα της ψήφου και είναι αντίθετες προς τις [...] συνταγματικές διατάξεις». Η απόφαση αυτή πάντως ανέτρεπε προηγούμενες αποφάσεις τόσο του ίδιου του ΑΕΔ όσο και του Συμβουλίου της Επικρατείας, με τις οποίες η μη προσμέτρηση των λευκών κατά την εξεύρεση του εκλογικού μέτρου είχε κριθεί σύμφωνη με το Σύνταγμα[1]. Πιο συγκεκριμένα ο παρών εκλογικός νόμος προβλέπει τα εξής:

Για να εισέλθει ένας συνδυασμός (κόμμα, συνασπισμός κομμάτων ή μεμονωμένος υποψήφιος) στο Κοινοβούλιο, πρέπει να λάβει ποσοστό τουλάχιστον 3% επί των εγκύρων ψηφοδελτίων της επικράτειας (Άρθρο 5 του νόμου). Στα έγκυρα δε συμπεριλαμβάνο νται τα λευκά ψηφοδέλτια.


Τα παραπάνω υπάρχουν μεταξύ άλλων στο: www.ekloges.gr



Επίσης ΕΔΩ υπάρχει το πλήρες κείμενο του νόμου 3231/2004 ΦΕΚ 45/Α/11.2.2004.http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/n3231_04.htm

Maira
31/08/2007, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Πάντα έτσι δεν ήταν;:look: Τουλάχιστον αυτό θυμάμαι εγώ.


Δεν ήταν πάντα έτσι!!!


Ο νόμος άλλαξε μετά από την τελευταία φορά που δεν έβγαινε κυβέρνηση με 151 βουλευτές (καθαρή πλειοψηφία) και κανένας δε δεχόταν να συνεργαστεί με κανέναν!!! είχαν γίνει νομίζω δυο φορές εκλογές και τίποτα!!!!


Ε από τότε αν τα δύο μεγάλα κόμματα έχουν διαφορά τρειών μονάδων, το πρώτο γίνεται κυβέρνηση και οι έδρες πια δεν πάνε αναλογικά!!! Αλλά ότι περισσέψει για τον καθένα!!!!


Αν θυμάστε ήταν η χρονιά που είχαμε 5 κόμματα με έδρες στη βουλή!!! Αυτά δεν τα ξαναβλέπουμε!!!



:wave2:

super_toto
31/08/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
οι εκλογές εχουν γίνει το μεγαλύτερο θέατρο του παραλόγου...σύμφωνα με τον νεο εκλογικο νόμο ισχύουν
1 λευκα και ακυρα δεν προσμετρώνται
2 ψηφο σε μικρο κομμα που δεν πέρνει εδρα πάει στο πρώτο κόμμα
3Οπότε ξανα τα ίδια Πασοκ ,ΝΔ


Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif "Δεδομένο ειναι οτι Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΩ ΜΙΑΣ ΕΚΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ"


δηλαδή όλοι εσείς συμφωνείτε ότι ο μόνος τρόπος να αλλάξουν τα πράγματα είναι οι εκλογές?

κοίτα που οι επαναστάσεις, οι εξεγέρσεις, οι απεργίες, οι πορείες ήταν απλά χαμένος κόπος
κοίτα τι μαθαίνει κανείς

η Ιστορία θα ξαναγραφτεί απ' ότι φαίνεται

Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι . Από την στιγμή που στο κεφάλι του Ανταμ Σμίθ γεννήθηκε η ιδέα του καπιταλισμού. Αυτό το καταραμένο σύστημα που ταιριάζει απόλυτα στην φύση του ανθρώπου. Που του δίνει αρκετά ώστε να μην επαναστατεί και να ελπίζει ότι θα γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη.

Μια επανάσταση χρειάζεται λαϊκή βάση που πλέον δεν υφίσταται. Πρέπει μια σημαντική μερίδα του πληθισμού να είναι δυσαρεστημένη. Η δυσαρέσκεια μπορεί να προέρχεται είτε από την στέρηση υλικών αγαθών είται από την στέρηση άυλων αγαθών. Ο καπιταλισμός παρέχει υλικά αγαθά στο μεγαλύτερο μέρος του πληθισμού με αποτέλεσμα οι διαφωνούντες να είναι κατα βάση αυτοί που αντιλαμβάνονται και ενδιαφέρονται για την στέρηση των άυλων αγαθών. Αυτοί ειναι μειοψηφία και συνεπώς δεν μπορούν να δικδικήσουν αλλαγή. Οι υπόλοιποι μένουν ακριβώς στο όριο της δυσαρέσκειας αλλά δεν πάνε ποτέ ένα βήμα παρακάτω καθώς πάντα ζούνε με την ελπίδα που ανέφερα παραπάνω. Στην αμερικη αυτό λέγεται American Dream και όλοι κυνηγάνε να το πιάσουν .

Εχουμε και εμείς το Greek Dream και επίσης όλοι το κυνηγάνε.

Αλλά η κατάσταση που βιώνουμε μπορει να είναι καλύτερη ακόμα και μεσα σε αυτά τα πλαίσια. Αυτό μπορείς να το πετύχεις ψηφίζοντας (αφού αυτή είναι η μοναδική δυναμη), και διασπώντας την εξουσία σε μικρά κομάτια, μεταβάλοντας την σχέση εξουσιαστή - εξουσιαζόμενου και με αυτόν τον τρόπο θα περιορίζονται οι αυθαιρεσίες.

Είναι ένα βήμα που δεν έχουμε αποφασίσει να το κάνουμε πριν παμε στο επόμενο που λέγεται επανάσταση και αλλαγή του κατεστημένου. Σίγουρα δεν έχουμε εκμεταλευτεί τα λίγα δικαιώματα που έχουμε ώστε να πάμε παρακάτω.

Δυστυχώς συστήματα πολύ πιο ανθρωποκεντρικά είναι αποδεδειγμένα ανεφάρμοστα και θα παραμένουν μέχρι να εξελιχθεί το είδος και να αλλάξει ή φύση μας.

byron
31/08/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Ο αποκλεισμός των λευκών από τις έγκυρες ψηφους έγινε με μεταγενέστερο ερμηνευτικό νόμο, τον ν. 3434/2006, παρ'όλο που το Ανώτατο Ειδικό Δικαστήριο με την 12/2005 απόφασή του είχε κρίνει κατά πλειοψηφία (6 προς 5) ότι η αντίστοιχη ρύθμιση του προηγούμενου νόμου ήταν αντισυνταγματι κή.

:rotflmao: :rotflmao: όντως ΡΠΜ είμαστε Γ.Τ.Π ²

Stergios69
31/08/2007, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
η ΝΔ τον καταψήφισε ως υπέρμετρα αναλογικό, το ΚΚΕ και ο Συνασπισμός ως μη αναλογικό

:eyepop:

Defiant
31/08/2007, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι . Από την στιγμή που στο κεφάλι του Ανταμ Σμίθ γεννήθηκε η ιδέα του καπιταλισμού. Αυτό το καταραμένο σύστημα που ταιριάζει απόλυτα στην φύση του ανθρώπου. Που του δίνει αρκετά ώστε να μην επαναστατεί και να ελπίζει ότι θα γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη.

Μια επανάσταση χρειάζεται λαϊκή βάση που πλέον δεν υφίσταται. Πρέπει μια σημαντική μερίδα του πληθισμού να είναι δυσαρεστημένη. Η δυσαρέσκεια μπορεί να προέρχεται είτε από την στέρηση υλικών αγαθών είται από την στέρηση άυλων αγαθών. Ο καπιταλισμός παρέχει υλικά αγαθά στο μεγαλύτερο μέρος του πληθισμού με αποτέλεσμα οι διαφωνούντες να είναι κατα βάση αυτοί που αντιλαμβάνονται και ενδιαφέρονται για την στέρηση των άυλων αγαθών. Αυτοί ειναι μειοψηφία και συνεπώς δεν μπορούν να δικδικήσουν αλλαγή. Οι υπόλοιποι μένουν ακριβώς στο όριο της δυσαρέσκειας αλλά δεν πάνε ποτέ ένα βήμα παρακάτω καθώς πάντα ζούνε με την ελπίδα που ανέφερα παραπάνω. Στην αμερικη αυτό λέγεται American Dream και όλοι κυνηγάνε να το πιάσουν .

Εχουμε και εμείς το Greek Dream και επίσης όλοι το κυνηγάνε.

Αλλά η κατάσταση που βιώνουμε μπορει να είναι καλύτερη ακόμα και μεσα σε αυτά τα πλαίσια. Αυτό μπορείς να το πετύχεις ψηφίζοντας (αφού αυτή είναι η μοναδική δυναμη), και διασπώντας την εξουσία σε μικρά κομάτια, μεταβάλοντας την σχέση εξουσιαστή - εξουσιαζόμενου και με αυτόν τον τρόπο θα περιορίζονται οι αυθαιρεσίες.

Είναι ένα βήμα που δεν έχουμε αποφασίσει να το κάνουμε πριν παμε στο επόμενο που λέγεται επανάσταση και αλλαγή του κατεστημένου. Σίγουρα δεν έχουμε εκμεταλευτεί τα λίγα δικαιώματα που έχουμε ώστε να πάμε παρακάτω.

Δυστυχώς συστήματα πολύ πιο ανθρωποκεντρικά είναι αποδεδειγμένα ανεφάρμοστα και θα παραμένουν μέχρι να εξελιχθεί το είδος και να αλλάξει ή φύση μας.


Ακριβεστατα :wave2:

zephyr1
31/08/2007, 12:49
http://www.youtube.com/watch?v=cUQOxKNEZJs&mode=related&search=


:lol: :yuck:

el_hymador
31/08/2007, 12:52
Έχει και άλλα κόμματα....συνολικά 29 κατεβαίνουν στις εκλογές....


απο αυτά τα πιο αξιόλογα έιναι:

-Δημοκρατική Παγκόσμιος Ελλάς (!!!!) α + β Αθηνών μόνο....

Προσέξτε τώρα...

-Έλληνες οικολόγοι
-Οικολόγοι πράσινοι
-Οικολόγοι εναλλακτικοί

....οικολόγοι ανταλλακτικοί και οικολόγοι βεραμάν δεν υπάρχουν πάντως...καλα΄ρε γαμότο? γιατί δεν συνασπίζονται??!!

-Εθνικό απελευθερωτικό μέτωπο Β (ΕΑΜ Β) το β δεν ξέρω τι σημαίνει....

-Ένωση κεντρώων (all time classic!)

-Eνωτική αντικαπιταλιστική αριστερά (ΕΝΑΝΤΙΑ)

-Ενωτικό Ριζοσπαστικό Δημοκρατικό Κίνημα

-Ευρωπαϊκό δημοκρατικό κόμμα

-Κόμμα Φιλελεύθερων

-ΚΚΕ (Μ-Λ)

-Λευκό (ναί κόμμα είναι...)

-Μέτωπο Ριζοσπαστική Αριστεράς (ΜΕ.Ρ.Α.) ....αυτόι αν συνασπιστούν με το ''Λευκό'' θα κάνουν την ''Άσπρη μέρα''

-Μ-Λ ΚΚΕ ...Έχει σημασία αν το Μ-Λ είναι μπροστά η πίσω από το ΚΚΕ ....άλλο πρόγραμμα, άλλες ιδέες, εντελώς διαφορετική νοοτροπία...χαοτικές διαφορές μιλάμε!!

-Νέο Κόμμα Σωτηρίας Χριστιανική Δημοκρατία.....γαμώ!!!

-Νέος Φασισμός (!!!!!!!!!!!!!!!!!!) ήμαρτον!!! και όμως υπάρχει και κατεβαίνει στις εκλογές...

-Όραμα τοπικά κοινοβούλια.....αυτό!! τωρά τι σημαίνει θα σας γελάσω...

-ΟΑΚΚΕ Οργάνωση για την ανασυγκρότηση του KKE

-Οργή Λαού (Ο.ΛΑ) ....Θέμος for president!!!

-Περιφερειακή αστική ανάπτυξη (Π.Α.Α.) σαν πρόγραμμα του ΥΠΕΧΩΔΕ ακούγεται αυτό...

-Φιλελεύθερη συμμαχία

-Φως - Αλήθεια - Δικαιοσύνη ....κατά του Φως -νερό τηλέφωνο....



αυτά ...τα υπόλοιπα τα ξέρετε ....βρείτε τον πιό γελοίο και φηφίστε...





:wave2:

Maira
31/08/2007, 12:54
Άσε, δεν κατεβαίνει ο Βεργής και έχω στεναχωριθεί απίστευτα!!!

(και δεν κάνω πλάκα!!!!)


:( :( :(

el_hymador
31/08/2007, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Άσε, δεν κατεβαίνει ο Βεργής και έχω στεναχωριθεί απίστευτα!!!

(και δεν κάνω πλάκα!!!!)


:( :( :(

θα κάνει γυμνισμό

Maira
31/08/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
θα κάνει γυμνισμό



Ναι αλλά θα έπρεπε να σκεφτεί και λίγο τους ψηφοφόρους του!!!!


:( :( :( :(

Defiant
31/08/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Άσε, δεν κατεβαίνει ο Βεργής και έχω στεναχωριθεί απίστευτα!!!

(και δεν κάνω πλάκα!!!!)


:( :( :(

Εγω λεω να κατεβασουμε στις εκλογες τα οργια που τραγουδανε στην Πανια

Αυτος που λεει το θεικο "Ο σχιζοφρενης δολοφονος με το πριονι δεν κωλονει" μου κανει για γαμω τα ατομα :lol: :lol: :lol:

iosif
31/08/2007, 13:10
κατά τα άλλα

με τις εκλογές κυλά ο τροχός

:rotflmao:

sober
31/08/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto

Αλλά η κατάσταση που βιώνουμε μπορει να είναι καλύτερη ακόμα και μεσα σε αυτά τα πλαίσια. Αυτό μπορείς να το πετύχεις ψηφίζοντας (αφού αυτή είναι η μοναδική δυναμη), και διασπώντας την εξουσία σε μικρά κομάτια, μεταβάλοντας την σχέση εξουσιαστή - εξουσιαζόμενου και με αυτόν τον τρόπο θα περιορίζονται οι αυθαιρεσίες.




Συμφωνω αλλα παντα υπαρχει ο κινδυνος των ''συμμαχιων'' μεταξυ των κομματων... :rolleyes:

Alchimistis
31/08/2007, 13:24
τα πράγματα δεν αλλάζουν με εκλογές, οπως βλέπεται καθε φορά πέρνουν τα μετρα τους...

O Ελληνας εχει το κακό οτι πρέπει η καταστροφή να φτάσει στην πόρτα του για να τον ξεβολέψει και να καταλάβει οτι κατι πάει στραβά, δυστυχώς εχουμε μνημη χρυσόψαρου σε μερικούς μήνες θα το έχουμε ξεχάσει και αυτο

bartlal
31/08/2007, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Ναι αλλά θα έπρεπε να σκεφτεί και λίγο τους ψηφοφόρους του!!!!


:( :( :( :(

οτι τι? να απαιτησει να διαδηλωνουν και αυτοι γυμνοι?


:lol: :lol: :lol:

super_toto
31/08/2007, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
τα πράγματα δεν αλλάζουν με εκλογές, οπως βλέπεται καθε φορά πέρνουν τα μετρα τους...

O Ελληνας εχει το κακό οτι πρέπει η καταστροφή να φτάσει στην πόρτα του για να τον ξεβολέψει και να καταλάβει οτι κατι πάει στραβά, δυστυχώς εχουμε μνημη χρυσόψαρου σε μερικούς μήνες θα το έχουμε ξεχάσει και αυτο

Δεν διαφωνώ, για αυτό είμαστε ΓΤΠ. Παρ όλα αυτά θα συμφωνήσεις ότι ακόμα και αυτό το σαθρό σύστημα θα μπορούσε να λειτουργεί πιο ανθρώπινα αν δεν ήμασταν ΓΤΠ.

Defiant
31/08/2007, 13:39
Το εχουμε πει η κατασταση δεν κερδιζεται προς το παρων

απλα καλο θα ηταν να κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε.


Τα πραγματα συμβαινουν οταν πρεπει να συμβουν, οταν οι συνθηκες ειναι ωριμες

δεν εχουμε πιασει ακομα αρκετα πατο, θα ερθουν χειροτερες μερες

αν και το συστημα την εχει πατησει μια φορα και εχει μαθει μαλλον

δεν ειμαστε ακομα ωριμοι σαν ειδος για να παμε σε αλλες μορφες κοινωνικης οργανωσης

θα ηθελα να ζησω την μερα που αυτο θα συμβει

οταν οι κουστουμαρισμενοι αρχοντες που ατενιζουν τον κοσμο απο τους γυαλινους πυργους τους θα αρχισουν να νιωθουν ΤΡΟΜΟ

super_toto
31/08/2007, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Defiant
Το εχουμε πει η κατασταση δεν κερδιζεται προς το παρων

απλα καλο θα ηταν να κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε.


Τα πραγματα συμβαινουν οταν πρεπει να συμβουν, οταν οι συνθηκες ειναι ωριμες

δεν εχουμε πιασει ακομα αρκετα πατο, θα ερθουν χειροτερες μερες

αν και το συστημα την εχει πατησει μια φορα και εχει μαθει μαλλον

δεν ειμαστε ακομα ωριμοι σαν ειδος για να παμε σε αλλες μορφες κοινωνικης οργανωσης

θα ηθελα να ζησω την μερα που αυτο θα συμβει

οταν οι κουστουμαρισμενοι αρχοντες που ατενιζουν τον κοσμο απο τους γυαλινους πυργους τους θα αρχισουν να νιωθουν ΤΡΟΜΟ

Α φίλε δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

vangelis 64
31/08/2007, 13:43
Παιδιά,οι τύποι που μάς κυβερνάνε ούτε ηλίθιοι είναι ούτε τυχαίοι.Και φυσικά,ούτε αντίπαλοι.

Η όποια "αντιπαλότητα" βγαίνει προς τα έξω,έχει σαν σκοπό το φανατισμό και συνεπώς την απομάκρυνση από την πραγματικότητα.
Πόσοι μα πόσοι φτωχοί ηλίθιοι έχουν σφαχτεί κυριολεκτικά για τίς ιδέες(μη χέσω)που προβάλλουν τα κόμματα;Πόσοι και πόσοι πάνε στίς πολιτικές συγκεντρώσεις κρατώντας σημαίες,παρακολουθούντα αποτελέσματα τών εκλογών(μαζί με τίς απαραίτητες διαφημίσεις)ελπίζοντας σ' ένα καλύτερο αύριο;

Ένοιωσα ΑΗΔΙΑ όταν σήμερα μόλις,έκατσα ν' ακούσω το διάγγελμα(άκου λέξη ρε πούστη μου)τού αφεντικού που,φανερά συντετριμμένος για τούς θανάτους και τίς καταστροφές,διάβαζε αυτά που είχε να πει προσέχοντας μην τού ξεφύγει καμμιά λέξη.
Την ίδια αηδία που ένοιωσα μαθαίνοντας τίς δηλώσεις όλων αυτών τών τυχάρπαστων κοπρόσκυλων που πίνουν τον καφέ τους στα έδρανα,αηδία και μίσος για όσους έτρεξαν,χωρίς λόγο,να πάρουν το εκατομμύριο-όπως και με τούς σεισμοπαθείς τότε που ήδη τούς έχουμε ξεχάσει-αηδία που σε μερικές μέρες θ' ακούμε από παντού.."Ψηφίστε μας διότι θα...." κλπ κλπ.

Αυτά όλα τα ξέρουν οι μάγκες εκεί στο Σύνταγμα.Ξέρουν ότι είμαστε τομάρια,ξέρουν ότι είμαστε ηλίθιοι και πράττουν αναλόγως.
Κάποιος φίλος πιο πάνω είπε...Και τι θα κάνουμε δηλαδή,θα κάτσουμε στα τέσσερα;Σάμπως αυτό δεν κάνουμε τόσα χρόνια;
Διαίρει και βασίλευε!:(

Alchimistis
31/08/2007, 14:46
Και εγώ αυτο σκέφτομαι, οτι ακομα δεν εχουμε πιάσει πάτο, μονο τότε θα αρχίσει ο κόσμος να ξυπνά, θα ηθελα και εγω να ζώ να το δώ.

Ακουσα οτι to 50% των αιτησεων ειναι ψευδής....

super_toto
31/08/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Και εγώ αυτο σκέφτομαι, οτι ακομα δεν εχουμε πιάσει πάτο, μονο τότε θα αρχίσει ο κόσμος να ξυπνά, θα ηθελα και εγω να ζώ να το δώ.

Ακουσα οτι to 50% των αιτησεων ειναι ψευδής....

Μα εντελώς ΓΤΠ λεμε

afrotwin
31/08/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
και φυσικα μερικοι πολιτες σαν εσενα θα βγουν απο την τρυπα που ηταν κρυμενοι και χρησιμοποιοντας το ΘΑΝΑΤΟ θα πουν οτι πρεπει να παρουμε τα οπλα επιτελους και να βαλουμε εξουσια με τη βια σα "γνωστοι αγνωστοι"

ε ρε φαπες που θελετε... ξεφτιλες!!!!

na sou po idi
min zoristis ala pes mou ama tis diroume 8a ginoune kaliteroi an8ropoi?
:look: :hypnotize :uplate: :eyepop: :look: :hypnotize :uplate: :eyepop:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

pantos epixirmatologi emperistatomena .....

:rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
31/08/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Παιδιά,οι τύποι που μάς κυβερνάνε ούτε ηλίθιοι είναι ούτε τυχαίοι.Και φυσικά,ούτε αντίπαλοι.

Διαίρει και βασίλευε!:(

file mou kanis la8os

ke i mpigionse sta klideo vips fenete spoudea gkomena me entoni prosopikotita ke spoudeo taperamento ala stin pragmatikotita ine ena koritsaki avgalto ke a8oo ke xiroteri apo barby sto mialo:rotflmao: :rotflmao:


aftoi pou mas kivernane ine entelos ili8ioi ala exoun apo piso ena karo idikous pou tous lene pos na simperiferonte ke ti na kanoun gia tin pros ta ekso ikona tous

okaramanlis protou vgi mprosta itan ena a8oo xontro psarofloro
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

700_Thespieis
31/08/2007, 15:03
Αν οι εκλογες ηταν αποτελεσματικες,δε 8α γινοντουσαν ποτε..:sad: :sad:

byron
31/08/2007, 15:05
Απ΄την προχθεσινή πορεία (Clopy paste bikenet)


101305

vangelis 64
31/08/2007, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
file mou kanis la8os

ke i mpigionse sta klideo vips fenete spoudea gkomena me entoni prosopikotita ke spoudeo taperamento ala stin pragmatikotita ine ena koritsaki avgalto ke a8oo ke xiroteri apo barby sto mialo:rotflmao: :rotflmao:


aftoi pou mas kivernane ine entelos ili8ioi ala exoun apo piso ena karo idikous pou tous lene pos na simperiferonte ke ti na kanoun gia tin pros ta ekso ikona tous

okaramanlis protou vgi mprosta itan ena a8oo xontro psarofloro
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Εντάξει,εξαιρείται ο Μητσοτάκης...Ααχαχαχαχαχαχαχαχαχ:bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

funmoto
01/09/2007, 12:11
Όσο θα είμαστε κολλημένοι σε ηλίθια τσιτάτα και απολυταρχικές (τάχα φιλελεύθερες ιδέες) και μαντρωμένοι πίσω από μια (πορδήθεν) μαγκιά... ΔΕΝ Θ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!
Εγώ η ταπεινή εν δυνάμει ψηφοφόρος των μπουρδ...βλαχων που παριστάνουν την εξουσία, έτσι πιστέυω, τουλάχιστον.
Και αναφέρομαι στον "διάλογο" της πρώτης σελίδας!
Ναι, με εξοργίζει η στάση σου idi!!!
Θα σου πω (εσένα προσωπικά) το εξής:
ΚΑΝΕΙΤΑΙ!
Και ξερεις τι σημαίνει, μιλάμε την ίδια γλώσσα...

ΟΧΙ άλλη μαγκιά!
Ας είμαστε ανοιχτοί στις γνώμες των άλλων!
Κάτι μαθαίνουμε απ' όλα και όλοι οφείλουμε να αλληλοσυμπληρωνόμαστε μπαςκαι αλλάξει κάτι ...κάποτε...!!!

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!

Alchimistis
01/09/2007, 14:03
ΚΑΝΕΙΤΑΙ! :confused: :confused: :confused: