PDA

View Full Version : ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ



orizontas
31/08/2007, 18:16
Τραγωδία λεν όλοι



xa


ετσι ειναι

Τραγωδία λεν όλοι

Βιβλική καταστροφή

Και ψάχνουν να βρουν ποιος φταίει

Και ξανά μανά τα ίδια

Κουράστηκα

Σας βαρέθηκα

Ωραία είναι να κάνεις δηλώσεις , να βγαίνεις από τα ρούχα σου , να διαφωνείς , να κλαις , να πονάς , να βρίζεις , να παρακολουθείς , να λες , να . ΄.. . . να . . . . να …… μπροστά στην τηλεόραση σου

Στον καναπέ σου ……………….

Στο σπίτι σου ασφαλής ….

Που ήταν όλοι αυτοί που κλαίνε που οργίζονται που στενοχωριούνται …..ποιοι από όλους αυτούς ….. εσάς …..εμάς ….
Τους φίλους σας …..μας …….τους ……..που ήταν όλοι αυτοί που μπορούσαν και είχαν την λόξα την τρέλα την παραμικρή γνώση για να βοηθήσουν …… να σβήσουν ένα κλαράκι ….. να διώξουν ένα κουκουνάρι ……να τρέξουν ……


Ένα αυτοκίνητο να φέρει 2 φτυαριά …ένα πυροσβεστήρα ….. μια μοτοσικλέτα να τρέξει σε μέρη που δεν πάει άλλο όχημα…..

Που ησαταν κύριοι ???

Στα σπιτάκια σας στις τηλεοράσεις σας


Καθιστέ εκεί..... εκεί………….

Και να δω που θα κάνετε βόλτες ποια …. Που θα κάνετε εντουραδα

Τζιπαδα με την γκόμενα

Και ξεχάστε το μαμισι και επιστροφή στην φύση



φύση τέλος




Καλό γαμήσι …….






ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ
.......


ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ................................









κανεις δεν ηρθε .....

Stergios69
31/08/2007, 18:18
:blush:
Δυστυχώς φίλε Οριζοντα, οι Πυρκαγιές (γιατί φωτιές δεν ήταν) δεν θα έσβηναν ούτε με 1000000 φτυάρια...

koursaros7
01/09/2007, 00:28
+1000 orizonta μαζί σου
Αλλά με τη λογική οτι και 1000000 να ήταν τα φτυάρια δε θα γινόταν τίποτα φτάσαμε να μη μείνει τίποτα όρθιο.
Ξέρεις κάτι φίλε μου το χωριό μου έπαθε πολλές ζημιές απο τη φωτιά, το χωριό έχει 500 κατοίκους χοντρικά στη φωτιά ήταν οι 20, στην τράπεζα για να εισπράξουν το βοήθημα πήγαν 700.
Τα συμπεράσματα δικά σας.
Πλέον δε λυπάμαι για τίποτα, μόνοι μας φτάσαμε τα πράγματα ως εδώ μόνοι μας να τα φάμε, ένα με απασχολεί οτι το παιδί μου πρέπει να μεγαλώσει σ'αυτή τη χώρα δυστυχώς.
Δε λυπάμαι ούτε για καταστροφές ούτε για τίποτα έτσι και αλλιώς σε 2 βδομάδες θα έχετε ξεχάσει τα πάντα και με ψηλά το κεφάλι θα ψηφίσετε χωρίς να ντρέπεσται και χωρίς να σέβεσται ούτε τον εαυτό σας ούτε και τα παιδιά σας.
Φίλε orizonta o καναπές το ωχ αδερφέ μου και η πολύ δημοκρατία φταίνε αλλά δε το συνεχίζω γιατί σε λίγο θα αρχίσουν να βρίζουν πάλι και δεν έχω όρεξη να μου ανέβει η πίεση.
Αν τους έλεγες να πάτε καμμιά βόλτα να πιείτε ενα καφάσι μπύρες και μετά να οδηγήσετε δε θα είχαν πρόβλημα αλλά τώρα ποιός τρέχει στις φωτιές μωρέ.
Καληνύχτα ελληναράδες μου.............

orizontas
01/09/2007, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
:blush:
Δυστυχώς φίλε Οριζοντα, οι Πυρκαγιές (γιατί φωτιές δεν ήταν) δεν θα έσβηναν ούτε με 1000000 φτυάρια...


αντε ρε πολιδορα........................


ειπα να μην απαντησο απλα να εγραφα την εμπειρια μου και την γνωμη μου


αλλα παρασυρθην ......



τα σπιτια αν εχεισ μαγκιτισα προνεια ξανα φτιαχνοντε


το δασοσ οχι






στα παιδια μας θα λεμε για μαργαριτες και αυτα θα νομιζουν τα ποτα







δεν θελω αλλο να συμετασχο σε συζητησεισ τετοιες



ποιοσ τι και γιατι και τι εκανες εσυ


ασ κανει ο καθενας οτι νομιζει .........

αυτα

..........................................................................





:wave2:

agelos
02/09/2007, 17:37
orizonta καλησπερα & καλο μηνα , μια ερωτηση μονο , αν ολα αυτα που γραφεις πιο πανω ( με τα οποια & συμφωνω ) , τα ειχες συζητησει πριν τα γεγονοτα αυτα με καποιο οικειο προσωπο , ( συγγενεις , φιλους , κ.τ.λ. ) η μεσα σε καποια οργανωση κ.τ.λ.
σε ρωταω γιατι απο προσωπικη εμπειρια οταν λες ας παμε να δωσουμε η να προσφερουμε η να βοηθησουμε , να οργανωσουμε , να προστατεψουμε κ.τ.λ. πριν γινει κατι τραγικο οχι απλα απ' το καναπε δεν ευαισθητοποιειται κανεις αλλα σε κραζουνε κιολας που τους αναστατωσες την παχυδερμη ηρεμια τους με τις βεβηλες αντιληψεις & προσπαθειες σου & αν στην τελικη φτασει & γινει το κακο μαμησε τα , το θεμα ειναι για πραγματα που λιγο η πολυ ολοι μας ξερουμε να εχουμε φροντισει & λιγο πιο πριν , αλλα παλι γυρναμε & λεμε οτι τουλαχιστον για τον ελληνικο πλυθησμο χρειαζεται μια παιδεια , μια εκπαιδευση , μια ευαισθητοποιηση κ.τ.λ. απο την βρεφικη του ηλικια , οποτε λοιπον για μενα ενα μεγαλο ερωτημα ειναι για τον καθενα μας οχι τι καναμε τωρα για να βοηθησουμε αλλα τι καναμε πριν , γιατι πιστευω οτι καθε ενα "χθες" σηματοδοτει καθε ενα "σημερα" & καθε ενα σημερα ειναι εξελιξη για καθε ενα "αυριο" ..........

Stelth
02/09/2007, 19:14
Φίλε orizonta έχεις δίκιο αλλά δεν μπορείς να ρίχνεις ευθύνες σε κανέναν και ιδίως στους ανεύθυνους.

Δεν μπορείς να ζητήσεις ευθύνες από κάποιους που έχουν μάθει να βλέπουν την καταστροφή κάθε μέρα στην τηλεόραση και να λένε ok μωρέ και τι έγινε ......... θα τα ξανά φτιάξουν γιατί απλά δεν ξέρουν με τι κόπο και πόνο έχουν γίνει αυτά.

Ο πατέρας του παππού μου (γεννήθηκα 2 χρόνια πριν πεθάνει) έλεγε "θα σκοτώνονται δίπλα σας και εσείς θα τρώτε χωρίς να σας πειράζει.

Κοίτα που είχε δίκιο ο γέροντας

Βλέπουμε θανάτους στην TV και εμείς στο τραπέζι τρώμε και γελάμε

Έτσι σιγά σιγά έχουμε εξοικιωθη με τον θάνατο και την καταστροφή οπότε μπορούμε να το δούμε σαν έργο.

Να είμαστε αναίσθητοι

Στην φωτιά εδώ στο Αίγιο κάηκαν αρκετά δεντροπεριβολα, αμπέλια και γενικά χωράφια.

Μέσα σε αυτά ήταν και ένα χτήμα με καρυδιές 30 στρέμματα ένα αμπέλι κέρινο 5 στρέμματα..

Δεν βγήκα να ρίξω ευθηνές στους ανεύθυνους (όλους εσάς που κοιτούσατε τηλεόραση)

Εμείς καλά είμαστε δόξα το Θεό υπάρχουν όμως άλλοι που δεν τους κάηκαν μόνο τα χτήματα αλλά και τα σπίτια τους.

Άνθρωποί που δεν έχουν τώρα ούτε ένα βρακί να φορέσουν γιατί κάηκαν όλα.

Δεν βγήκαν να ρίξουν ευθύνες σε αυτούς που κάθόσανται στον καναπέ τους.

Τώρα σωπαίνουν και προσπαθούν να μαζέψουν ότι τους απέμεινε.

Δεν ρίξαμε ευθύνες ούτε σε εσένα ούτε σε αυτούς που είναι στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Σπάρτη, .......... και καθόντουσαν στον καναπέ τους και έβλεπαν το παρανάλωμα.

Καταλαβαίνω τον πόνο σου και συμπάσχω μαζί σου

Με εκτίμηση
Αντρέας

orizontas
02/09/2007, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από agelos
orizonta καλησπερα & καλο μηνα , μια ερωτηση μονο , αν ολα αυτα που γραφεις πιο πανω ( με τα οποια & συμφωνω ) , τα ειχες συζητησει πριν τα γεγονοτα αυτα με καποιο οικειο προσωπο , ( συγγενεις , φιλους , κ.τ.λ. ) η μεσα σε καποια οργανωση κ.τ.λ.
σε ρωταω γιατι απο προσωπικη εμπειρια ................. ..........



ολα ξεκιναμε απο τον τροπο που εχουμε μαθει να σκεφτομαστε ,η καλυτερα απο τον τροπο που εχουμε διαλεξει να βλεπουμε , να μεταφραζουμε να λαμβανουμε , να ακουμε ,να σκεφτομαστε .

δεν χρειαζετει να ειναι καποιος σε ομιλους συλογους , λεσχες , κλπ .

ξερεις οταν βλεπεισ μοτο - μοτοσυκλετηστη , στην μεση του δρομου να σπρωχνει , να εχει λαστιχο , η απλα να καπνιζει ....... σταματας και ρωτας ....συντεκνε παιζει προβλημα ?? και βοηθας (το κανεις ανευ σκεψης)

με το ιδιο σκεπτικο αηκωνεσε στο λεοφορειο για να κατση η γιαγια


ετσι και ακομα ποιο ετσι πας βολτα στην θαλασσα με την πιτσιρικα ..... κανεις οτι κανεις μαζευεισ τα σκουπιδια σου και αμα δεις και τιποτε αλλα μαζευεις και τον βρωμιαριδων

στο βουνο το ιδιο

βλεπεισ καποιον να πετα τσιγαρο τον κραζεις και το βαζεις στο ματι του

και δεν λεμε να γινειςς καλοσ αμαρειτης

απλα θεμα πολιτισμου και παιδιας

αν τα εχεις , τα κανεις ολα αυτα ......

ε τοτε καταλαβαινεις αντι να πασ για μπανιο στην θαλασσα την στιγμη που καιγεται ο υμητος η η πεντελη πηγαινε να δεις αν σε παιρνει να κανεις κατι

δε σου λεω να πας θεσαλονικη

ετσι ρε παιδι μου αν σε παιρνει και μπορεισ ...

καπου ακουσα οτι φοβηθηκαν καποιοι για επιστρατευση ......

και χεστηκανε μονο διαβατηρια που να γινει και πολεμος .....



το πηγα μακρια .....



το θεμα ειναι ομως οτι αν ολοι σε μια βολτα μας σε μαζεψουμε κατι προσξουμε λιγο παραπανω και μαθουμε και στα παιδια μας οτι εκτος απο καφετερειες υπαρχουν κια τα βουνα και η θαλασσα και δεν λεμε προσεχε μη σε φαει η αρκουδα η ο λυκος ....διαδοσουμε τον σεβασμο για το πρασινο το γαλαζιο τον ηλιο και τα αστερια τοτε ισωσ κατι αλλαξει ...
...



δεν ειναι θεμα λεσχης ειναι θεμα προβληματισμου ειναι θεμα να εχεις κοιμηθει κατω απο τα αστρα και να γινεσε μερος της φυσησ

ειναι θεμα να σεβομαστε τον ιδιο το εαυτο μας .......



...............:wave2:

Sotirios
03/09/2007, 08:16
Φίλε ορίζοντα συμφωνώ στα περισσότερα, αλλά η δασικές φωτιές δεν σβήνονται με συμμετοχή αλλά με σχέδιο και αποφασιστηκότητα.

Η φωτιά στον Πάρνωνα ακόμη καιει, δεν μπορείς να φανταστείς πόση συμμετοχή υπήρχε από ανθρώπους οι οποίοι διέθεταν και μηχανήματα αγροτικά φορτηγά εκσκαφείς. Μείναν ολόκληρα 24άρωα ξάγρυπνοι παλεύοντας, έσπασαν τα μηχανήματά τους γιατί δεν ήταν φτιαγμένα να δουλεύουν με τέτοιους ρυθμούς το μόνο (αν και δεν είναι λίγο) που κατάφεραν να σώσουν είναι τα σπίτια τους όταν η φωτιά έφτανε στα χωριά. Πόσοι άλλοι ήμασταν σε επιφυλακή και αν ερχόταν η φωτιά σε απόσταση μισής ώρας με τα αργοτικά μηχανήματα ήμασταν έτοιμοι να βοηθήσουμε.

Αεροπλάνα.... πέντε πέντε πάνε και έρχονται μαζί με ελικόπτερα και ποιο το αποτέλεσμα μεχρι να ξανάρθουν έχει ξαναφουντώσει η φωτιά.

Πυροσβεστική εδάφους και δασαρχείο..... εδώ είναι η αρχή και θα έπρεπε να είναι και το τέλος του κακού. Αυτοί σε συνεργασία με τοπικούς φορείς θα έπρεπε να έχουν δημιουργήσει αντιπυρικές ζώνες προλήπτικά και να έχουν καθαρίσει όσο γίνεται τα δάση. Αυτοί είναι ή θα έπρεπε να έιναι υπεύθυνοι για τον τομέα της πρόληψης, αλλά ποιο δασαρχείο που το έχουν διαλύσει ως υπηρεσία....
Και μετά έρχεται η πυροσβεστική με ανεκπαίδευτους πυροσβέστες. Ευθυνόφοβους αξιωματικούς στο να ανάψουν μια φωτιά για να αποκρούσουν μια άλλη. Με λίγα λόγια η εκπαίδευση δυστυχώς των περισσοτέρων είναι στο πως να κρατάνε μια μάνικα. Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι δεν λένε? αναλόγως και σε αυτά τα πράγματα. Η βρώμα όμως φτάνει μέχρι κάτω, δεν ήταν λίγοι οι πυροσβέστες που απλώς κοιτούσαν την φωτιά από μακριά και περίμεναν πότε θα έρθει η επόμενη βάρδια αραχτοί κάτω κάνα δένδρο.
Δεν αντιλέγω οτι δώσαν πολλοί προσβέστες μεγάλο αγώνα αλλά καλύτερα θα ήταν να είχαν φροντίσει κάποιοι να υπάρχει σχέδιο και σωστή εκπαίδευση πράγματα τα οποία δεν είναι καθόλου υπερβολικά ή δαπανηρά.

Και το ανέκδοτο της υπόθεσης τα ποντίκια πρώτα εγκαταλείπουν το πλοίο.... δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσοι τουρίστες (Έλληνες) οι οποίοι πιθανόν να είχαν και σπίτι εδώ στην Λακωνία
και να είναι η καταγωγή τους από εδώ, εγκατάλειψαν το μέρος με την πρώτη φωτια. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσους πέτυχα να καπνίζουν με το τσιγάρο έξω και να πετάνε την άσβηστη γόπα στο δρόμο. Μόλις η αστυνομία σταμάτησε κάποιο από αυτά τα καραβάνια στην αρχή της εξόδου προς Τρίπολη γιατί είχε κλείσει ο δρόμος κοντά στην Τρίπολη αυτοί έπερναν τηλέφωνο στα κανάλια και λέγαν οτι οι βουτιάνοι ή η σελλάσία καιγόντουσαν και τα κανάλια με περισσή ανευθυνότητα το δημοσίευαν την ίδια στιγμή, ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα.

Τέλος πάντων το θέμα αυτό δεν κλείνει ποτέ οπότε το αφήνω και γίνομαι θεατής της συνέχειας, όχι όμως επί της οθόνης...

airamhag
03/09/2007, 09:05
και ομως..

υπαρχουν ατομα-κ συνφορουμιτες- που αυτες τις μερες ειναι ΕΚΕΙ.

γι αυτο αλλωστε κ δεν ποσταρουν..
δεν εχουν αναγκη το μπραβο μας,να το διαλαλησουν..

Ταξιδευτής
03/09/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από koursaros7

Καληνύχτα ελληναράδες μου.............

+ ΑΠΕΙΡΟ

Παιδια, εγω δεν ξερω καθολου τις λεπτομερειες του τι εγινε, παρα μονο το αποτελεσμα. Τους θανατους, τις περιουσιες που χαθηκαν, οι τεραστιες εκτασεις δασων.

ΔΕΝ με ενδιαφερουν αναλυσεις, σπεκουλες και θεωριες συνομωσιας.
ΔΕΝ με ενδιαφερει αν ευθυνη ειχε το Κρατος, η κοινωνια η ατιμη, η μαφια, οι καταπατητες, η το αντιπαλο κομμα.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι οτι την ευθυνη την εχω ΕΓΩ, ΕΣΥ που με διαβαζεις, και ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ τελικα!

ΕΜΕΙΣ δεν βγαινουμε να λυντσαρουμε τους ξεφτυλες που εχουν το θρασσος να μιλανε κιολας.
ΕΜΕΙΣ δεν ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ να πεσουν κεφαλια Τ Ω Ρ Α
ΕΜΕΙΣ προτιμουμε να καθισουμε στο καφενειο του χωριου απο το να κανουμε ξεχορταριασμα και να φροντισουμε τις περιοχες ΜΑΣ
ΕΜΕΙΣ μετατρεπουμε τα ρεματα στα χωρια μας σε χωματερες γιατι βολευει, και ετσι διπλα στα δαση βρισκει κανεις τοννους εφλεκτων υλικων (πχ στο χωριο του πατερα μου στην Αρκαδια ετσι εχει γινει εδω και χρονια)
ΕΜΕΙΣ αποφασιζουμε να καψουμε σκουπιδια στο κτημα μας εν μεσω καυσωνα και δυνατων ανεμων (αλλα "ελα μωρε! σιγα μην πιασει φωτια! εγω ξερω τι κανω!") :rolleyes:

Σκεψεις που με εκφραζουν.....

"Είχα την πραγματική τύχη (?) να βρεθώ σε χώρες που υπέστησαν μεγάλες καταστροφές, πολεμικές ή οικονομικές. Όχι πολλές, αλλά αρκετές για να έχω το δικαίωμα να επικαλούμαι μια μικρή, μηδαμινή εμπειρία. Σε χώρες όπως ο Λίβανος, όπου οι άνθρωποι έπρεπε να ξαναρχίσουν από το μηδέν όχι μία, αλλά και δυο και τρεις και τέσσερις φορές, παλεύοντας κάθε φορά τόσο με τα ερείπια, όσο και με το ιστορικό τους παρελθόν και τα ηγεμονικά σχέδια "μεγάλεων δυνάμεων" (ας όψεται ο μεγάλος αδελφός...). Ή το Εκουαδόρ, χώρα γονατισμένη από τις διεφθαρμένες κυβερνήσεις των τελευταίων 25 ετών, που αναγκάστηκε μέχρι και το εθνικό της νόμισμα να αλλάξει και να υιοθετήσει το δολάριο. Και χώρα όπου τρεις πρόεδροι κατά την περίοδο 1996-2005 έφυγαν νύχτα, αδυνατώντας να ελέγξουν το εξοργισμένο πλήθος που κάθε φορά έβγαινε στο δρόμο για να διεκδικήσει αυτά που του έταξαν, αλλά ποτέ δεν του έδωσαν.

Περπατώντας σε αυτές τις χώρες νιώθεις μια ενέργεια διαφορετική. Οι άνθρωποι σκέπτονται. Τα απλά και καθημερινά μεν. Τα πολιτικά και οικονομικά δε. Όποιον και να ρωτήσεις -και στο τελευταίο χωριό να πας που λέει ο λόγος- θα είναι σε θέση να σου πει τι έγινε στην εσωτερική και διεθνή πολιτική σκηνή την τελευταία εβδομάδα και τι έκαναν οι πολιτικοί στη χώρα του τα τελευταία χρόνια. Μπορεί οι άνθρωποι να μη βρίσκουν δουλειά, να κερδίζουν λιγότερα από εκατό δολάρια το μήνα και με αυτά να πρέπει να συντηρήσουν την οκταμελή οικογένειά τους, μπορεί να είναι αναγκασμένοι να ψάχνουν τα προσωπικά τους αντικείμενα στα χαλάσματα της βομβαρδισμένης πολυκατοικίας τους και να ζουν υπό καθεστώς πραγματικής ανασφάλειας και αγωνίας, όμως ξέρουν καλά το τί και γιατί συμβαίνει. Ενημερώνονται, συζητάνε, συμμετέχουν -όσο αυτό τους επιτρέπεται- στα κοινά, αντιδρούν, διεκδικούν. Εδώ?...

Δε θέλω να παρουσιάσω τις παραπάνω καταστάσεις ως ειδυλλιακές, γιατί μόνο τέτοιες δεν είναι. Δε μπορώ όμως (τουλάχιστον προσωπικά) να μην κάνω συγκρίσεις. Έχουμε πρόβλημα πολιτικό. Και μάλλον δεν εκπέμπουμε sos.

Δε μας νοιάζει που έχουμε γίνει η πιο ακριβή χώρα της Ευρώπης.Δε μας νοιάζει που και τα τρισέγγονά μας θα ξεπληρώνουν τα δικά μας χρέη. Δε μας νοιάζει που πληρώνουμε τεράστια ποσά σε φόρους και λογαριασμούς ΔΕΗ. Δε μας νοιάζει που τα χρήματά μας δεν επενδύονται σωστά. Δε μας νοιάζει που οι δρόμοι μας είναι οι μεγαλύτερες παγίδες θανάτου της Ευρώπης. Δε μας νοιάζει το δάσος που καίγεται και η πλημμύρα που έρχεται. Δε μας νοιάζει που τα ποτάμια, οι λίμνες, οι θάλασσες και οι πόλεις μας δηλητηριάζονται καθημερινά με τοξικά απόβλητα. Δε μας νοιάζει τι συμβαίνει στην Τουρκία, στα Βαλκάνια, στην Ευρώπη, στην Κίνα, στο διάστημα. Δε μας νοιάζει που χρειαζόμαστε δάνεια για να περιθάλψουμε δωρεάν τους αρρώστους μας. Δε μας νοιάζει που θα δουλεύουμε μέχρι να κλείσουμε τα 85. Δε μας νοιάζει που οι δήμαρχοι και νομάρχες μας τρώνε τα κονδύλια σε φιέστες και πανηγύρια. Δε μας νοιάζει που οι βουλευτές μας για να εκλεγούν εκμεταλλεύονται τη δυστυχία μας αντί να φροντίζουν για το μέλλον μας. Δε μας νοιάζει που η δημόσια και δωρεάν παιδεία κοστίζει όσο είκοσι ταξίδια με κρουαζιερόπλοιο στον Αγ.Μαυρίκιο. Δε μας νοιάζει που τα παιδιά βγαίνουν από το λύκειο-πανεπιστήμιο ξύλα απελέκητα, για να μην πω καμμένα. Δε μας νοιάζει που τα παιδιά δε νοιάζονται...

Μέχρι να έρθει εκείνη η μέρα, που θα μας νοιάζει, δε θα μπορέσουμε ποτέ να καταλάβουμε γιατί συνέβη αυτό που συνέβη σε αυτή τη χώρα. Ούτε γιατί θα συνεχίσει να συμβαίνει. Και θα στεκόμαστε ναρκωμένοι από την ασύμμετρη βλακεία που μας ποτίζουν καθημερινά, με ανοιχτό το στόμα, να χαζεύουμε τα εκατοντάδες σπίτια και τα 1,5-2 εκατομμύρια στρέμματα γης που κάηκαν μέσα σε πέντε μέρες. Και θα περιμένουμε απλά την επόμενη φορά..."

Gandalf dr685sm
03/09/2007, 13:58
Σκάσε και δράσε...

νομίζω είναι το καλύτερο μοτο που διάβασα σε μια εφημερίδα... πολλά λόγια ρε παιδιά.

όποιος θέλει να γίνει μέρος της λύσης , πάει για εθελοντής πυροσβέστης, για περιπολίες ή έστω στο χωράφι του να καθαρίσει απο χόρτα και να βάλει και μια δεξαμενή νερού να υπάρχει.

Τα υπόλοιπα είναι μέσα απο οθόνες και απο καθίσματα καναπέ.

Το τι θα κάνει ο διπλανός μου , δεν είναι μέρος της λύσης. Αν θα πιεί καφέ στον καφενέ δεν με ενδιαφέρει... με ενδιαφέρει το τι θα κάνω εγώ πρώτα για να έρθει η λύση.

Πολλοί το έχουν πεί αυτήν την περίοδο.... να δούμε και πόσοι θα το πράξουν ... έστω ενα 10% απο αυτούς να γίνουν ενεργοί, όλο και κάποιο έλατο, κυπαρίσσι θα σώσουμε παραπάνω.

Gandalf

koursaros7
03/09/2007, 15:40
Ταξιδευτή ....
Σου βγάζω το καπέλο διαβάζω με απάθια πλεόν το συγκεκριμένο forum μόνο και μόνο για να συγκρίνω καταστάσεις και απόψεις, μετά απο πολύ καιρό διαβάζω κάτι που με εκφράζει τόσο.
Πραγματικά να'σαι καλά μακάρι να ξυπνήσει αυτή η χώρα.
Καλό σου απόγευμα.

vega
05/09/2007, 12:42
Τι σας κανει ρε παιδια να νομιζετε οτι πρεπει να παει ο πολιτης να σβησει τη φωτια...

Εδω οι επαγγελματιες δεν τα καταφεραν.

Δε μπορεις Οριζοντα να βγαινεις και να λες τετοια πραγματα.

Φυσικα και το 99% απο μας δεν αφησε το σπιτι του να παει να σβησει τη φωτια, εκτος απο καποια ατομα που το πιστεψαν οτι μπορουν να βοηθησουν. Και βοηθησαν οι "τριτοι" δε μπορω να πω.

Ο πολιτης τωρα ουτε φταιξιμο εχεις δικαιωμα να του ριξεις ουτε τιποτα. Πληρωσε το φορο του πληρωσε τα παντα οτι χρωσαει προς το κρατος. Το κρατος δεν προνοησε και ιδου...

Τωρα αν εσυ θες επαινο για την προσπαθεια σου αλλο καπελο. Δεν εχουν καμμια σχεση οι υπολοιποι με σενα. Εκανες οτι εκανες, αν το εκανες, επειδη ετσι ενιωσες. Ο αλλος μπορει να εχει χιλια-δυο πραγματα, δυσκολα θα τα αφησει να παει να σβησει τη φωτια.

Καλως η κακως ετσι ειναι τα πραγματα κ ετσι λειτουργουμε οι περισσοτεροι. Δεν βγαζω τον εαυτο μου αλλα δε μπορω να ακουω οτι πεθαινουν διπλα μας και εμεις συνεχιζουμε το φαγητο μας... Δηλαδη τι πρεπει να κανει ο καθενας? να παρει νομους στα χερια του? και να βγει να σκοτωνει η να συλλαμβανει κακοποιους? συνελθετε ρε παιδια δεν υπαρχουν αυτα.

με συγχωρειτε για το υφος μου αλλα αυτα τα κριτικα ποστ δε τα συμπαθω καθολου.

alximistis
05/09/2007, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από vega
Τι σας κανει ρε παιδια να νομιζετε οτι πρεπει να παει ο πολιτης να σβησει τη φωτια...

Εδω οι επαγγελματιες δεν τα καταφεραν.

Δε μπορεις Οριζοντα να βγαινεις και να λες τετοια πραγματα.

Φυσικα και το 99% απο μας δεν αφησε το σπιτι του να παει να σβησει τη φωτια, εκτος απο καποια ατομα που το πιστεψαν οτι μπορουν να βοηθησουν. Και βοηθησαν οι "τριτοι" δε μπορω να πω.

Ο πολιτης τωρα ουτε φταιξιμο εχεις δικαιωμα να του ριξεις ουτε τιποτα. Πληρωσε το φορο του πληρωσε τα παντα οτι χρωσαει προς το κρατος. Το κρατος δεν προνοησε και ιδου...

Τωρα αν εσυ θες επαινο για την προσπαθεια σου αλλο καπελο. Δεν εχουν καμμια σχεση οι υπολοιποι με σενα. Εκανες οτι εκανες, αν το εκανες, επειδη ετσι ενιωσες. Ο αλλος μπορει να εχει χιλια-δυο πραγματα, δυσκολα θα τα αφησει να παει να σβησει τη φωτια.

Καλως η κακως ετσι ειναι τα πραγματα κ ετσι λειτουργουμε οι περισσοτεροι. Δεν βγαζω τον εαυτο μου αλλα δε μπορω να ακουω οτι πεθαινουν διπλα μας και εμεις συνεχιζουμε το φαγητο μας... Δηλαδη τι πρεπει να κανει ο καθενας? να παρει νομους στα χερια του? και να βγει να σκοτωνει η να συλλαμβανει κακοποιους? συνελθετε ρε παιδια δεν υπαρχουν αυτα.

με συγχωρειτε για το υφος μου αλλα αυτα τα κριτικα ποστ δε τα συμπαθω καθολου.


Να με συγχωρείς... αλλά λες κουλά!
Ο Ορίζοντας πολύ σωστά έγραψε αυτά που έγραψε. ΔΕΝ είναι το θέμα ρε παλληκάρι μου να πάρουμε τα φτυάρια και να τρέχουμε. Ο Ορίζοντας έγραψε αυτό για περισσότερο και γενικευμένο προβληματισμό τον οποίον υποτίθεται πως έχουμε αρκετοί ειδικά εδωμέσα (τρίχες λέω εγώ αλλά τεσπα).
Το ότι στο διπλανό χωριό καίγονταν και πιο κάτω στο άλλο έπαιζαν τάβλι κι έπιναν ούζα ισχύει!!! Έλεγαν έλα μωρέ σε μας θα φτάσει η φωτιά. ΑΝ όμως είχαν τρέξει όλοι να βοηθήσουν το διπλανό χωριό ίσως κάτι να είχε αλλάξει.
Επίσης ΑΝ οι κάτοικοι των χωριών είχαν εκπονήσει σοβαρό σχέδιο εκκένωσης σε περίπτωση ανάγκης δεν θα έτρεχαν σαν τα γίδια και πιθανά να μην καίγονταν τόσοι όσοι κάηκαν.
ΚΑι τι λες να πάρουμε τους νόμους στα χέρια μας; Από την μία στιογμή λες το κράτος δεν προνόησε και από την άλλη να πάρουμε τους νόσμους στα χέρια μας; Αποφάσισε τι εννοείς.
Αλλά να σου πω εγώ τι λες. Αυτό που λέει ένα κάρο κόσμος δυστυχώς.
Ωχού μωρέ. Εγώ θα τρέχω! Αυτό λες και τα υπόλοιπα είναι απλώς άλλοθι.

TROOPER
05/09/2007, 13:52
να με συγχωρησετε αλλα δεν εχω καταλαβει κατι...

κατακρινουμε ολους αυτους που βλεπανε τη φωτια απο την τηλεοραση χωρις να κανουνε κατι η αυτους που με τη σταση τους σε καθημερινη βαση οπλισανε το χερι του εμπρηστη και αναψε ολη η ελλαδα???

alximistis
05/09/2007, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
να με συγχωρησετε αλλα δεν εχω καταλαβει κατι...

κατακρινουμε ολους αυτους που βλεπανε τη φωτια απο την τηλεοραση χωρις να κανουνε κατι η αυτους που με τη σταση τους σε καθημερινη βαση οπλισανε το χερι του εμπρηστη και αναψε ολη η ελλαδα???


Πολύ σωστή ερώτηση! Νομίζω και τους δύο Γιώργο αλλά περισσότερο τους δεύτερους. φαντάζομαι.
Προσωπικά θεωρώ και τους δύο δηλαδή σχεδόν όλους μας υπεύθυνους.

vega
05/09/2007, 14:10
δεν λεω να παρουμε τους νομους στα χερια μας... διαβασε καλυτερα και θα καταλαβεις.

απο την αρχη λεω οτι δεν πρεπει να κρινουμε τον καθε πολιτη που δεν πηγε να σβησει τη φωτια, ή τον καθε πολιτη που δε συνελαβε το δραστη της δολοφονιας διπλα απο το σπιτι μας, αλλα τους πραγματικους ενοχους που ειναι αυτοι που τα τσεπωνουν.

επισης μην το πας σε προσωπικο επιπεδο, ναι δεν πηγα να σβησω τη φωτια γιατι δουλευα οπως και παρα πολλοι αλλοι γυρω μας, οπως επισης μαλλον δε θα πηγαινα και να μην ειχα υποχρεση να ειμαι καπου. Δεν ειναι ντροπη να παραδεχτειτε οτι "δεν πηγα" . Δε χρησιμοποιω αλλοθι φιλε μου μια χαρα στα λεω οπως εχουν τα πραγματα, πριν πατησεις το κουμπι "Αποστολη απαντησης" ξαναριξε μια ματια στο κειμενο σου και στου αλλου που αναφερεσαι.

Ναι υπαρχει ο ωχαδερφισμος που λεμε αλλα φιλε δεν μπορεις να κατηγορησεις κανεναν!! Γιατι οι απλοι πολιτες ειναι οι τελευταιοι που φταινε για το συγκεκριμενο θεμα.

Επισης δεν το πολυπιστευω οτι καιγονταν στο διπλανο χωριο και οι αλλοι επαιζαν ταβλι...

TROOPER
05/09/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Πολύ σωστή ερώτηση! Νομίζω και τους δύο Γιώργο αλλά περισσότερο τους δεύτερους. φαντάζομαι.
Προσωπικά θεωρώ και τους δύο δηλαδή σχεδόν όλους μας υπεύθυνους.

θα διαφωνησω στελιο κατα το ημισι.
φταιμε ολοι γιατι θελουμε σπιτι ευαερο ευηλιο κλπ
φταιμε ολοι γιατι δεν πιεζουμε το κρατος μας να μας παρεχει αυτα τα οποια οφειλε
φταιμε ολοι μας γιατι αν δε συμβει το κακο ειμαστε ανικανοι να φανταστουμε οτι μπορει να συμβει σε εμας του ιδιους
φταιμε γιατι εχουμε νοοτροπια του στυλ ξερεις ποιος ειμαι εγω ρε και του στυλ σε μενα θα τυχει?
φταιμε γιατι ειμαστε ραγιαδες και αποδεχομαστε οποιαδηποτε αποφαση ακριτα η με μια κατ επιφαση κριτικη διαθεση οσο ειναι κατι πρωτο θεμα

αλλα δε μπορω να κατηγορησω οποιον δεν πηγε στη φωτια να προσπαθησει να τη σβησει.
ειναι δουλεια αλλων.διαφορετικα ολοι μας θα ειμασταν πυροσβεστες, αστυνομικοι, γιατροι, υδραυλικοι κ.ο.κ.
η ευθυνη προυπηρχε καθως και οι κατηγοριες για ολους μας και ας μην ειχε κανεις το σθενος να βγει και να τις απαγγηλει αλλα οχι για την κατοπινη αντιδραση.εγω σιχαινομαι την υποσταση μου σαν ελληνας πλεον.θελω να φυγω απο εδω.κανεις δε σεβεται κανεναν και τπτ μπροστα στο ατομικο του συμφερον.δε μπορω να χωνεψω οτι πηγανε να παρουνε επιδομα ανθρωποι απο αλλες περιοχες που δεν επληγησαν.δεν μπορω να χωνεψω οτι σε μερικες μερες θα ξεχασουμε.οπως ξεχασαμε το σαμινα, τη ρικομεξ, το ατυχημα στα τεμπη, τους 65 νεκρους εβδομαδιαια απο τροχαια, τοσα και τοσα αλλα...δεν θα κερδιζαμε τπτ περισσοτερο αν ολοι ριχνονταν στη μαχη της φωτιας παρα περισσοτερα θυματα...λυπαμαι και ειναι το μονο που μπορω να κανω πλεον.νιωθω αβοηθητος, μονος

:sad: :a35:

alximistis
05/09/2007, 14:26
Προς ΤROOPER και VEGA!

VEGA προς απάντησή σου... το πρώτο κομάτι της απάντησης του φίλου Trooper.
Από την στιγμή που φταίμε όλοι εμείς για τους λόγους που πολύ σωστά λέει ο Γιώργος τα υπόλοιπα περισσεύουν. Και ότι και να λες ναι άλλοθι είναι ΟΛΩΝ μας. και να στο αποδείξω κι αλλιώς.
Άσε τη φωτιά να πας να βοηθήσεις. Έστειλες πράγματα στους πυρόπληκτους; Έδωσες κάποια χρήματα σε κάποιον μαραθώνιο ότι μπορούσες; Θυσίασες μία ώρα για να βρεθείς στη διαμαρτυρία που έγινε;
Νομίζω ότι ξέρεις την απάντηση οπότε καταλαβαίνεις γιατί μιλάω για άλλοθι!
τα υπόλοιπα... δημοκρατία έχουμε λέγε ότι θες. Ουδείς στο στερεί. Μέ3σα σου ξέρεις πολύ καλά.
ΥΓ. Όχι δεν έπαιζαν τάβλι στο διπλανό χωριό. Έπιναν ούζα!!!!!!! Και στενοχώρια μου αν το πιστεύεις ή όχι.

Γιώργο...
ΔΕΝ είναι το θέμα η φωτιά και αν τρέξαμε να την σβήσουμε ή όχι. Σαφώς δεν είμαστε όλοι όλα ούτε για όλα.
Η ευθύνη μας είναι πρωτίστως το ότι δεν δείξαμε την οργή μας όπως έπρεπε ότι (όσοι δεν το έκαναν) δεν στηρίξαμε με κάθε τρόπο τους πυροπαθείς το ξαναλέω όσοι δεν το έκαναν κι επίσης ότι δεν κινητοποιηθήκαμε ατομικά να παρακινήσουμε κι άλλους πολίτες να δράσουν προς αυτήν την κατεύθυνση. ΟΚ το τελευταίο είναι το πλέον δύσκολο το δέχομαι.
Η δεύτερη τεράστια ευθύνη μας είναι πως... θα ξεχάσουμε.
Και ξέρεις τι σημαίνει λαός-πολίτης που ξεχνά...

el_hymador
05/09/2007, 14:40
Ε δυστυχως αυτα συνεχιζουμε να αναπαραγουμε ακομα και τωρα ακομα και σημερα ακομα και εδω...

Ο ενας δηλωνει απογοητευμενος, ο αλλος αηδιασμενος, ο αλλος αποστασιοποιειται εντελως πετωντας μια μ@λ@κια...

οκ, δεν εχω κανει ποτε μου ανακυκλωση, αφηνω (μαλλον αφηνα) τα φωτα ανοιχτα χωρις λογο σπιτι, εκτος απο μια μεγαλη αγαπη για την φυση δεν ειχα κανει ποτε κατι ουσιωδες για αυτην, δεν πηγα να σβησω καμια φωτια, δεν συμμετειχα ποτε μου σε ομαδες δασοπροστασιας κ.τ.λ. - κ.τ.λ.....τα λεω σοβαρα και ειναι περα ως περα αληθινα. Αυτος ειμαι λοιπον!

Αν θεωρειτε οτι πρεπει να επωμιστω την ευθυνη για ολα τα δεινα του κοσμου να το κανω μπας και αισθανθουμε ολοι καλυτερα...

τι νοημα εχει να αναπαραγουμε αυτα που ολοι ηδη γνωριζουμε;

ναι κοιμομαστε!
ναι εχουμε αδρανησει και κοιταμε μονο την παρτη μας!
ναι θελουμε να κανουμε κατι, αλλα που να τρεχεις τωρα...αυριο ληγει το γραμματειο, πρεπει να πληρωσω την ΔΕΗ τον ΟΤΕ κτλ-κτλ
ναι η μονη μας δραση περιοριζεται στο να απαξιωνουμε οτιδηποτε για να διασκεδασουμε την
δικη μας απραξια (ελατε τωρα ας μην κρυβομαστε...)


το λοιπον...


θα κανουμε κατι;


http://www.oikologio.gr/

alximistis
05/09/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ε δυστυχως αυτα συνεχιζουμε να αναπαραγουμε ακομα και τωρα ακομα και σημερα ακομα και εδω...

Ο ενας δηλωνει απογοητευμενος, ο αλλος αηδιασμενος, ο αλλος αποστασιοποιειται εντελως πετωντας μια μ@λ@κια...

οκ, δεν εχω κανει ποτε μου ανακυκλωση, αφηνω (μαλλον αφηνα) τα φωτα ανοιχτα χωρις λογο σπιτι, εκτος απο μια μεγαλη αγαπη για την φυση δεν ειχα κανει ποτε κατι ουσιωδες για αυτην, δεν πηγα να σβησω καμια φωτια, δεν συμμετειχα ποτε μου σε ομαδες δασοπροστασιας κ.τ.λ. - κ.τ.λ.....τα λεω σοβαρα και ειναι περα ως περα αληθινα. Αυτος ειμαι λοιπον!

Αν θεωρειτε οτι πρεπει να επωμιστω την ευθυνη για ολα τα δεινα του κοσμου να το κανω μπας και αισθανθουμε ολοι καλυτερα...

τι νοημα εχει να αναπαραγουμε αυτα που ολοι ηδη γνωριζουμε;

ναι κοιμομαστε!
ναι εχουμε αδρανησει και κοιταμε μονο την παρτη μας!
ναι θελουμε να κανουμε κατι, αλλα που να τρεχεις τωρα...αυριο ληγει το γραμματειο, πρεπει να πληρωσω την ΔΕΗ τον ΟΤΕ κτλ-κτλ
ναι η μονη μας δραση περιοριζεται στο να απαξιωνουμε οτιδηποτε για να διασκεδασουμε την
δικη μας απραξια (ελατε τωρα ας μην κρυβομαστε...)


το λοιπον...


θα κανουμε κατι;


http://www.oikologio.gr/


Α εσύ εξακολουθείς να ζεις με αυταπάτες μου φαίνεται... :(

el_hymador
05/09/2007, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Α εσύ εξακολουθείς να ζεις με αυταπάτες μου φαίνεται... :(

Για πες...

alximistis
05/09/2007, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Για πες...

Λέω... εξακολουθείς να πιστεύεις ότι θα κινητοποιηθούμε; Νομίζεις πως θα ακούσουμε και θα τρέξουμε;

el_hymador
05/09/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Λέω... εξακολουθείς να πιστεύεις ότι θα κινητοποιηθούμε; Νομίζεις πως θα ακούσουμε και θα τρέξουμε;


δεν πιστευω ρε συ ευελπιστω...

alximistis
05/09/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
δεν πιστευω ρε συ ευελπιστω...


Όσο ζεις ελπίζεις. Τι να σου πω. Ίσως. :)

orizontas
05/09/2007, 22:04
.......................den jerv kata ποσο ηταν νορμαλ να βαλω το ποστ αυτο ....

ολοι μας εχουμε την αποψη μας και οποσ ειπωθηκε εδω μεσα δημοκρατια εχουμε

μαλιστα ειχα πει οτι απλα θα το εγραφα γιατι......................

και τωρα που το σκεφτομαι και τωρα που ξεχναμε βλεπω οτι ηταν ισως μια φωνη
αγανακτησης και ντρεπομαι για αυτο

το αν πηγα εγω η εσυ η αλλοι δεκα καπου για να κανουμε κατι

ειναι καθαρα πιστευω μας σας .... και κακος το αναφερω ....

μπραβω λεμε στα μουλαρια ......

γιναν πολλα ..... και δεν θα ξανα εγραφα .....

γιατι και εγω βαρεθηκα να βλεπω συζητησεις και μονο συζητησεις


σημασια πιστευω εχει το τι καναμε πριν .
σιγουρα ολοι .
η πολιτεια εγω οι αλλοι.

σημασια εχει αν θα αλλαξουμε προς το καλυτερο σε ολα
διοτι αυτο το συμβαν .... και συγχωρηστεμε που το λεω συμβαν ....
δεν περιλαμβανει μονο την συμπεριφορα μας προσ τα δαση την φυση και το πωσ μπορουμε
να προσφερουμε λιγο απο τον ελευθερο χρονο μας σε εθελοντικες αλλα και προσοπικες προτοβουλιες
εχει να κανει με τα πιστευω μας ολα .

πολιτικα κοινωνικα ιδεολογικα κλπ

σημασια εχει να μην ξεχναμε
αν και το μεγαλυτερο προνομιο του αθρωπου ειναι οτι ξεχνα
για να μπορει να παει μπρωστα

αλλα και πολλες φορες να μην πηγαινει πουθενα

.......

και ο λογος που ποσταρο ξανα .....

σε μια παλαια εφημεριδα που επεσε στα χερια μου

της περασμενησ δευτερασ νομιζο

εγραφε μερικους απο τους μεγαλους που δωσαν χρηματικη βοηθεια

εκανα μια προσθεση

170 εκατομυσρια ευρω ...

και ωσ τωρα νομιζω .... ακουσα εχει φτασει τα 300 και .....

μονο χρηματα

ποσα απο αυτα τα λεφτα θα πανε εκει που πρεπει ....

ξερω οτι για να φτιαξεις μια πολυκατοικια με 18διαμερισματα 70 τμ
χρειαζονται 700000 ευρω περιπου

μια μονοκατοικια ....150 τμ 300 000


σιγουρα φτανουν γτα εως τωρα χρηματα για να γινει μια καλη αποκατασταση σε υλικεσ ζημιεσ





ειμαι σιγουρος οτι δεν θα τους φτασουν.....


ειναι σιγουρο οτι ολοι μας φταιμε για το πριν

ας μας γινει μαθημα τουλαχιστον και ας γινουμε λιγο κατα 1% ποιο σωστοι

σε αυτα που εχουμε υποχρεωση αλλα ...... τα θεορουμε δευτερευων .....


ολα τα παραπανω ειναι η ταπεινη μου γνωμη οπως και τα περισοτερα που συζητησαμε

εδω μεσα με βρισκουν συμφωνο αρκετα







υγ πως γινετε ολοι να συμφωνουμε σε αυτη την χωρα και μετα να τα κανουμε μπαχαλω

δεν το καταλαβα ποτες ..........

ολοι θελουμε το καλυτερο ας σταματησουμε να κανουμε το χειροτερο







:wave2: :wave2: :beer: :beer:

nimbus
22/09/2007, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
Τραγωδία λεν όλοι



xa


ετσι ειναι

Τραγωδία λεν όλοι

Βιβλική καταστροφή

Και ψάχνουν να βρουν ποιος φταίει

Και ξανά μανά τα ίδια

Κουράστηκα

Σας βαρέθηκα

Ωραία είναι να κάνεις δηλώσεις , να βγαίνεις από τα ρούχα σου , να διαφωνείς , να κλαις , να πονάς , να βρίζεις , να παρακολουθείς , να λες , να . ΄.. . . να . . . . να …… μπροστά στην τηλεόραση σου

Στον καναπέ σου ……………….

Στο σπίτι σου ασφαλής ….

Που ήταν όλοι αυτοί που κλαίνε που οργίζονται που στενοχωριούνται …..ποιοι από όλους αυτούς ….. εσάς …..εμάς ….
Τους φίλους σας …..μας …….τους ……..που ήταν όλοι αυτοί που μπορούσαν και είχαν την λόξα την τρέλα την παραμικρή γνώση για να βοηθήσουν …… να σβήσουν ένα κλαράκι ….. να διώξουν ένα κουκουνάρι ……να τρέξουν ……


Ένα αυτοκίνητο να φέρει 2 φτυαριά …ένα πυροσβεστήρα ….. μια μοτοσικλέτα να τρέξει σε μέρη που δεν πάει άλλο όχημα…..

Που ησαταν κύριοι ???

Στα σπιτάκια σας στις τηλεοράσεις σας


Καθιστέ εκεί..... εκεί………….

Και να δω που θα κάνετε βόλτες ποια …. Που θα κάνετε εντουραδα

Τζιπαδα με την γκόμενα

Και ξεχάστε το μαμισι και επιστροφή στην φύση



φύση τέλος




Καλό γαμήσι …….






ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ
.......


ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ................................









κανεις δεν ηρθε .....


καλά τα λες...