PDA

View Full Version : προστατευτικο "κερι" ελαστικου



bentouza
31/08/2007, 22:40
καλησπεριζω!
αλλαξα σημερα λαστιχα στο CBRακι.ξερω πως για προστασια του ελαστικου απ'τον ατμοσφαιρικο αερα κτλ χρησιμοποιειται μια στρωση καποιου υλικου(σαν πολυ πυκνο ζελε που μεχρι τωρα εχει μαζεψει τη σαρα κ τη μαρα πανω του:evil: ) το οποιο θελει προσοχη στην αρχη μεχρι να φυγει κ να βγει απο κατω καθαρο λαστιχο. δλδ ηρεμα στα φρενα κ οχι πολυ γκαζι σε κλιση. κ εδω ειναι η απορια μου(στην κλιση). απ'τα λιγα που ξερω οσο το μηχανακι γερνει τοσο λιγοτερο πελμα παταει κατω αλλα συγχρονως ζηταμε κ περισοτερη προσφρυση απ'το ελαστικο. οποτε πως γινετε να πατησεις την ακρη του κερωμενου ελαστικου "με προσοχη"?
προφανως κ γινεται ετσι.αυτο που σκεφτηκα ειναι καθε φορα που στριβουμε να παμε μια-μια τις μοιρες κλισης(προφανως κ δεν μπορω) και καθε φορα που καθαριζει αυτη η ελαχιστη περιοχη να προχωραμε στην επομενη.
ελπιζω να καταλαβατε το συλλογισμο μου ε? υποψιν πρωτη φορα με ολοκαινουργα λαστιχα.
αυτα!

Stelth
31/08/2007, 23:01
Το "κερί" φεύγει με το πάτημα όπως προ είπες

Όσο για αυτό που βρίσκετε στην άκρη του ελαστικού φεύγει μετά από ένα πλύσιμο:winka:

ΜΟΝΟ όταν φεύγεις από το λαστιχά και για κάποια χιλιόμετρα θέλει προσοχή:)

dimokritos
31/08/2007, 23:35
έχω την εντύπωση πώς για τα πρώτα 200km τουλάχιστον θέλει πολυ προσοχή...:confused: :confused: :confused:

bentouza
31/08/2007, 23:40
αμεσος.
χιλιομετρα ας πουμε 20 η 200 που ειπε ο λαστιχας?
οπως το βλεπω το υλικο δυσκολα να φυγει απλα με πλυσιμο(δεν εχω πιεστικο).με σφουγγαρι απ'την αγρια πλευρα σκεφτηκα.δεν ηξερα παντως οτι το πλενετε αυτο.σωστο.

bentouza
31/08/2007, 23:41
dimokritos κ συ αμεσος.δε σε προλαβα.

AFTER
31/08/2007, 23:45
Αυτο για τα 200 χιλιομετρα δεν πολυστεκει, οχι τελειως τουλαχιστον

Αν μπεις π.χ. σε μια πιστα με καινουργια λαστιχα, σε 3 γυρους θα εχουν στρωσει, σιγα μην περιμενεις 200 χιλιομετρα σε γυρους

Αυτο που θελει προσοχη, ειναι τα αποτομα φρεναρισματα, ανοιγματα του γκαζιου στην αρχη
Αν θες να τα στρωσεις γρηγορα, βρες μια στριφτερη διαδρομη με καλη ασφαλτο, κανε κανα πανω κατω με ολοενα αυξανομενες κλησεις και θα εισαι ετοιμος

Nikoskazer2000
01/09/2007, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Αυτο για τα 200 χιλιομετρα δεν πολυστεκει, οχι τελειως τουλαχιστον

Αν μπεις π.χ. σε μια πιστα με καινουργια λαστιχα, σε 3 γυρους θα εχουν στρωσει, σιγα μην περιμενεις 200 χιλιομετρα σε γυρους

Αυτο που θελει προσοχη, ειναι τα αποτομα φρεναρισματα, ανοιγματα του γκαζιου στην αρχη

Σωστός!
:beer:
:a10:


Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Αν θες να τα στρωσεις γρηγορα, βρες μια στριφτερη διαδρομη με καλη ασφαλτο, κανε κανα πανω κατω με ολοενα αυξανομενες κλησεις και θα εισαι ετοιμος

Αυτό θα έκανα κι' εγω αν είχαμε και 'μεις ενα Μπράλο στα Χανιά. :(

haniotis
01/09/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Σωστός!
:beer:
:a10:



Αυτό θα έκανα κι' εγω αν είχαμε και 'μεις ενα Μπράλο στα Χανιά. :(

Πάγαινε στο Pista Park!!

bentouza
01/09/2007, 12:51
οκ.αρα σταδιακες κλισεις κ προσοχη φρενο γκαζι.
δηλαδη να μην εχω στο μυαλο οτι μπορει να βρεθω κατω χωρις να το καταλαβω?θα το προλαβω ή αμα γλιστρισει ειναι μπαμ κ κατω?

AFTER
01/09/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
οκ.αρα σταδιακες κλισεις κ προσοχη φρενο γκαζι.
δηλαδη να μην εχω στο μυαλο οτι μπορει να βρεθω κατω χωρις να το καταλαβω?θα το προλαβω ή αμα γλιστρισει ειναι μπαμ κ κατω?

Δεν θελω να σε φοβισω, αλλα αν κανεις ΜΕΓΑΛΗ βλακεια στα πρωτα 2 χιλιομετρα, ειναι μπαμ και κατω

Βασικα ολος ο μυθος βγηκε απο κατι καγκουρες, που επεφταν εξω ακριβως απο το βουλκανιζατερ
Ανοιγαν τερμα τα γκαζια για φιγουρα, και μπαμ και κατω

Γενικα παντω μην τρομοκρατεισαι
:winka:

bentouza
01/09/2007, 18:22
Βασικα ολος ο μυθος βγηκε απο κατι καγκουρες, που επεφταν εξω ακριβως απο το βουλκανιζατερ

αμ πεστο μου ετς.παντως καθε φορα που παταει για πρωτη φορα καινουριο σημειο ελαστικου κατω μαζευει πετραδακια.αρα εχει πραμα να τα συγκρατησει.
ο φοβος δεν φευγει αλλα καπως χαλαρωσα:rolleyes:
για το πλυσιμο που προτεινε το παιδι ή τριψιμο παιζει ή δε χρειαζεται?


Αυτό θα έκανα κι' εγω αν είχαμε και 'μεις ενα Μπράλο στα Χανιά.
εμενα παλι μου λειπει η μηχανη.γιατι οταν λεω CBRακι δυστυχως το εννοω:lol:

Nikoskazer2000
02/09/2007, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από haniotis
Πάγαινε στο Pista Park!!

Σύντεκνε καλωσήρθες στο forum!
:beer: :beer: :beer:

1. Δεν ξέρω πόσο πάει το μαλλί στην πίστα.
2. Δε νομίζω να με αφήσουν να μπω με το Kaze-R.
3. Δεν εχω παντελόνι με προστασίες (ακόμα).



...αλλα ευτυχώς έχουμε την κακιά στροφή και τη γογονή οσο λίγο κι' αν είναι και "ναι", το ξέρω πως είναι επικίνδυνο στην 1η περίπτωση και ανούσιο στη 2η (ευθεία μόνο).

Καλά να περνάς!

:wave2:

kasiotis
02/09/2007, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Σύντεκνε καλωσήρθες στο forum!
:beer: :beer: :beer:

1. Δεν ξέρω πόσο πάει το μαλλί στην πίστα.
2. Δε νομίζω να με αφήσουν να μπω με το Kaze-R.
3. Δεν εχω παντελόνι με προστασίες (ακόμα).



...αλλα ευτυχώς έχουμε την κακιά στροφή και τη γογονή οσο λίγο κι' αν είναι και "ναι", το ξέρω πως είναι επικίνδυνο στην 1η περίπτωση και ανούσιο στη 2η (ευθεία μόνο).

Καλά να περνάς!

:wave2:

Γεια και απο μενα..

Φιλε νικο, αν δεν κανω λαθος ενα 20αρικο ειναι η πιστα για ολη μερα. Αφηνουν να μπουν παπια, το εχω ρωτησει. Αλλα θελουν παντελονι με προστασιες, αλλα νομιζω οτι μπορουν να σου βρου και αυτοι. Παρτους ενα τηλ αν σε ενδιαφερει ή περνα απο εκει να τα συζητησετε..

Το τηλ τους ειναι:28210 31771

Να και το σιτε τους..http://www.pistapark.gr/

Σορυ για το off-topic..

Nikoskazer2000
02/09/2007, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kasiotis
Γεια και απο μενα..

Φιλε νικο, αν δεν κανω λαθος ενα 20αρικο ειναι η πιστα για ολη μερα. Αφηνουν να μπουν παπια, το εχω ρωτησει. Αλλα θελουν παντελονι με προστασιες, αλλα νομιζω οτι μπορουν να σου βρου και αυτοι. Παρτους ενα τηλ αν σε ενδιαφερει ή περνα απο εκει να τα συζητησετε..

Το τηλ τους ειναι:28210 31771

Να και το σιτε τους..http://www.pistapark.gr/

Σορυ για το off-topic..

Θα πάρω τηλ. να μάθω περισσότερα.

Σ' ευχαριστώ!


101401