PDA

View Full Version : Αδιαβροχοποίηση φίσας...



McGyver
01/09/2007, 14:58
Το λοιπόν...

Η φίσα με την οποία συνδέεται ο συναγερμός με την ECU στο Triumph δεν έχει επαρκή αδιαβροχοποίηση με αποτέλεσμα όταν πλένεται η μοτοσικλέτα να αρχίζει να σκούζει σα γάτα που την πετάς στην μπανιέρα :sick: ...

Σύμφωνα με όσα διάβασα σε ξένο forum αυτό συμβαίνει σε αρκετά Sprint ST με τον εργοστασιακό συναγερμό...
Η λύσεις του grease αδιαβροχοποίησης είναι προσωρινές και μετά από κανένα δίμηνο το πρόβλημα επανέρχεται...

Γνωρίζει κανείς κάποια μόνιμη λύση σε μορφή spray ή να το πλακώσω στη σιλικόνη να ξεμπερδεύω;

Ευχαριστώ δια το χρόνο σας...

:wave2:

Φτιάχνουν μηχανάκι σε χώρα που βρέχει 367 ημέρες το χρόνο και δεν αδιαβροχοποίησαν τη φίσα :confused: ;;;

kiriakost
01/09/2007, 15:03
Θα παρεις , λαστιχοταινία .... όχι μονωτική ταινία ... και θα κάνεις επικάλυψη .

Η σιλικόνη μπορεί να παγιδεύσει υπάρχουσα υγρασία , και να γίνουν τα πράγματα χειρότερα !

Tropeas
01/09/2007, 18:15
Λαστιχοταινία έχω να σου δώκω... απο Δευτέρα...:rolleyes: :p

AFTER
01/09/2007, 19:08
Aυτη η ταινια που σφιγγει με το σεσουαρ(με την θερμοτητα δηλαδη), δεν κανει?
Αυτη που χρησιμοποιουν στα τηλεκατευθυνομενα

McGyver
01/09/2007, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Aυτη η ταινια που σφιγγει με το σεσουαρ(με την θερμοτητα δηλαδη), δεν κανει?
Αυτη που χρησιμοποιουν στα τηλεκατευθυνομενα

Χμμμμμμμμμμμμ...

Σωστός ο Γεώργιος...

:beer: :beer: :beer:

AFTER
01/09/2007, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Χμμμμμμμμμμμμ...

Σωστός ο Γεώργιος...

:beer: :beer: :beer:

Βασικα δεν ειναι ταινια, αλλα κυλινδρικα, που τα αγοραζεις αναλογα με την διαμετρο που θες
Το βαζεις και στην συνεχεια με ενα σεσουαρ, ως δια μαγειας, μικραινει μεχρι να σφιξει καλα αυτο που θελουμε

McGyver
01/09/2007, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Βασικα δεν ειναι ταινια, αλλα κυλινδρικα, που τα αγοραζεις αναλογα με την διαμετρο που θες
Το βαζεις και στην συνεχεια με ενα σεσουαρ, ως δια μαγειας, μικραινει μεχρι να σφιξει καλα αυτο που θελουμε

Ξέρω παιδί μου, ξέρω...

Θερμοσυστελόμενο "μακαρόνι" το λένε...
Απλώς στην άκρη του θέλει ταινία για καλύτερη εφαρμογή...

tai
01/09/2007, 19:24
ρίξε σπρέι γράσου πριν βάλεις το μακαρόνι για να εγκλωβιστεί μέσα, για πλήρη αδιαβροχοποίηση
:a024:

sotpag
01/09/2007, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Βασικα δεν ειναι ταινια, αλλα κυλινδρικα, που τα αγοραζεις αναλογα με την διαμετρο που θες
Το βαζεις και στην συνεχεια με ενα σεσουαρ, ως δια μαγειας, μικραινει μεχρι να σφιξει καλα αυτο που θελουμε


κοινος θερμοσυστελομενα απο τα καταστηματα ηλεκρονικων

Nikoskazer2000
02/09/2007, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Χμμμμμμμμμμμμ...

Σωστός ο Γεώργιος...

:beer: :beer: :beer:

Εννοεί θερμοσυστελώμενο σωλήνα. Θα τον βρείς σε καταστήματα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων αλλα δεν κάνει για αδιαβροχοποίηση και σίγουρα ΔΕΝ χωράει στη φίσα (ο μεγαλύτερος που 'χω δει είναι περίπου 5mm) + το οτι μάλλον θα λιώσεις τη φύσα κατα το ζέσταμα αν, λέμε "αν", βρείς αρκετά μεγάλο θερμοσυστελόμενο με τον αναπτήρα.

Η λύση κατ εμε είναι να τη στεγνώσεις με σεσουάρ και μετά, οπως πολύ σωστά είπες, να την πλακώσεις στη σιλικόνη.

:smilea:
:wave2:

S705
03/09/2007, 07:03
Μπαλονι....βαλε την μεσα σε ενα μπαλονι και κλειστο καλα με δεματικα.
το καναμε και στα τηλεκατευθ. οταν ειμασταν μικρα.............................

McGyver
03/09/2007, 11:37
Update μετά από την επικοινωνία μου με το συνεργείο προς ενημέρωση λοιπών κατόχων Triumph :rolleyes: και για να σκάσουν οι κακεντρεχείς:

Το πρόβλημα είναι γνωστό τόσο από την Triumph όσο και από τον κατασκευαστή του συναγερμού (Datatool) και αντιμετωπίζεται με το να κλειστεί η φίσα σε ειδικό αδιάβροχο κουτί...

Το κουτί συμπεριλαμβάνεται στο kit τοποθέτησης του συναγερμού αλλά σύμφωνα με τον υπεύθυνο του συνεργείου πολλές φορές δεν τοποθετείται (βλακωδώς) από τους εγκαταστάτες ηλεκτρολόγους...

Σε περίπτωση που για το δικό μου πρόβλημα δεν ευθύνεται η απουσία (ή κατασκευαστική ατέλεια) του "κυτίου" τότε μάλλον πρόκειται για ελαττωματικό συναγερμό οπότε αντικαθίσταται εντός εγγύησης...

Ζητώ συγγνώμη που βιάστηκα να ανοίξω thread πριν ζητήσω επίσημα την τεχνική συνδρομή της Triumph...

Προς (μελλοντικούς) κατόχους Triumph : αν τοποθετήσετε εργοστασιακό συναγερμό, επισημάνετε το θέμα για να είστε σίγουροι...

Προς "κακεντρεχείς" posters : :a22: :a36: :a17: :rotflmao:

johnny1
03/09/2007, 11:52
Τα θερμοσυστελλόμενα ΔΕΝ είναι λύση, γιατι συστέλλονται μόνο μέχρι κάποιο σημείο.
Δηλαδή, δεν μπορείς να πάρεις θερμοσυστελλόμενο διαμμέτρου 30mm (για να χωράει η φίσσα) και να περιμένεις να σφίξει στις άκρες στα 10mm που θα είναι το πάχος της πλεξούδας.

Η άλλη λύση είναι σακούλα που θα "καπελώνει" την πλεξούδα-φίσσα, προστατεύοντας την από την ροή του νερού, και θα είναι ανοιχτή από την άλλη μεριά.

Η απόλυτη λύση είναι αδιάβροχες φίσσες.
Αυτές έχουν o-ring εκεί που μπαίνουν τα καλώδια, καθώς και o-ring στο κούπμωμα αρσενικού-θυλικού μέρους της φισσας.
Τα έχω δει σε Wurth, δεν ξέρω αν βγάζει κάτι αντίστοιχο άλλη εταιρία.

Είναι σπάνιες φίσσες, και οι πρώτες που είδα ήταν σε civic του '90 (τίποτα δεν είναι τυχαίο.....) στον χώρο του κινητήρα και στις πόρτες.

Πρέπει να πιάνουν τα χέρια σου για να κάνεις την αλλαγή, αλλιώς σε καλό ηλεκτρολόγο...

Ζεύκας
04/09/2007, 04:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Update μετά από την επικοινωνία μου με το συνεργείο προς ενημέρωση λοιπών κατόχων Triumph :rolleyes: και για να σκάσουν οι κακεντρεχείς:

Το πρόβλημα είναι γνωστό τόσο από την Triumph όσο και από τον κατασκευαστή του συναγερμού (Datatool) και αντιμετωπίζεται με το να κλειστεί η φίσα σε ειδικό αδιάβροχο κουτί...

Το κουτί συμπεριλαμβάνεται στο kit τοποθέτησης του συναγερμού αλλά σύμφωνα με τον υπεύθυνο του συνεργείου πολλές φορές δεν τοποθετείται (βλακωδώς) από τους εγκαταστάτες ηλεκτρολόγους...

Σε περίπτωση που για το δικό μου πρόβλημα δεν ευθύνεται η απουσία (ή κατασκευαστική ατέλεια) του "κυτίου" τότε μάλλον πρόκειται για ελαττωματικό συναγερμό οπότε αντικαθίσταται εντός εγγύησης...

Ζητώ συγγνώμη που βιάστηκα να ανοίξω thread πριν ζητήσω επίσημα την τεχνική συνδρομή της Triumph...

Προς (μελλοντικούς) κατόχους Triumph : αν τοποθετήσετε εργοστασιακό συναγερμό, επισημάνετε το θέμα για να είστε σίγουροι...

Προς "κακεντρεχείς" posters : :a22: :a36: :a17: :rotflmao:

μ'αρέσει που έχω ανοίξει θέμα με τους συναγερμούς στις γενικές και ρωτάω (ειδικά τους 5-6 κατόχους triumph) για τυχον προβλήματα με τους συναγερμούς!

ε ρε κλάσιμο που έφαγα... μόνο η maira αξιώθηκε να μου απαντήσει... :rolleyes:

τεσπά.γιατί επέλεξες τον datatool που κάνει 400+ ευρώ με φτωχά χαρακτηριστικά σε σχέση με άλλους συναγερμούς καλύτερους και πιο φθηνούς?

μόνο κ μόνο για να μη χάσεις την εγγύηση σε περίπτωση που προκληθεί κάποιο θέμα με τα ηλεκτρολογικά?

McGyver
04/09/2007, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
μ'αρέσει που έχω ανοίξει θέμα με τους συναγερμούς στις γενικές και ρωτάω (ειδικά τους 5-6 κατόχους triumph) για τυχον προβλήματα με τους συναγερμούς!

Δεν είδα το postάκι σου φίλε, να με συμπαθάς...
Ούτως ή άλλως το πρόβλημα εντοπίστηκε μόλις το Σάββατο...



Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
μόνο κ μόνο για να μη χάσεις την εγγύηση σε περίπτωση που προκληθεί κάποιο θέμα με τα ηλεκτρολογικά?

Ναι, γιατί στο Varadero έβαλα την πρώτη (και ελαττωματική) μπαταρία στον κ*%ο μου επειδή είχα συναγερμό Meta (non-Honda)...

Ζεύκας
04/09/2007, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Δεν είδα το postάκι σου φίλε, να με συμπαθάς...
Ούτως ή άλλως το πρόβλημα εντοπίστηκε μόλις το Σάββατο...

ξεκόλλα ρε συ απλά ένιωθα λίγο παραμελημένος. :blush:





Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ναι, γιατί στο Varadero έβαλα την πρώτη (και ελαττωματική) μπαταρία στον κ*%ο μου επειδή είχα συναγερμό Meta (non-Honda)...


Είναι πολλά τα λεφτά ρε γαμώτο και ο datatool δεν σου προσφέρει κ πολλά...

Ο scorpio που θέλω να βάλω έχει κ τηλεειδοποίηση κ προειδοποιεί όποιον πάει να πλησιάσει τη μηχανή!

Ένας συναγερμός τι ζημιές θα μπορούσε να προκαλέσει στο μηχανάκι?

Σκατά,είμαι μπερδεμένος...

OldMan
05/09/2007, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
Σκατά,είμαι μπερδεμένος...
Σκατά, εγώ να δεις...

(που ξεκινήσατε από φίσα και το φτάσατε στους συναγερμούς !!!) :D

bartlal
05/09/2007, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σκατά, εγώ να δεις...



σκουπισου! :smokin:

tifoefs
05/09/2007, 14:22
Πουλα το πριν αρχισει να σκουζει στα αγγλικα !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ζεύκας
05/09/2007, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σκατά, εγώ να δεις...

(που ξεκινήσατε από φίσα και το φτάσατε στους συναγερμούς !!!) :D

Μια χαρά μέσα στο θέμα μας είμαστε!

triumph, συναγερμοί και φίσες!

κ εγώ μάλλον έχω βρει τη λύση...χεχεχε...