PDA

View Full Version : Θερμοκρασία στα κόκκινα σε CBF-600S!!



cbfakias
04/09/2007, 19:02
Παίδες τη βοήθειά σας...

Προχθές που βόλταρα τη μπέμπα στο Πασαλιμάνι και οδηγούσα στο χαλαρό (20-30 χλμ) για αρκετή ώρα, αποφασίζω να την αράξω...προσπαθώντας να βρω καλό σημείο να παρκάρω για κανά 10λεπτο δούλευε ουσιαστικά ρελαντί και σε κάποια φάση νιώθω τα πόδια μου να γλυστράνε...κοιτάω κάτω και βλέπω να ψεκάζονται από το σωληνάκι που είναι για την υπερχείληση αντιψυκτικού υγρού...κοιτάω θερμοκρασία...ΤΕΡΜΑ ΚΟΚΚΙΝΟ!!! Κατευθείαν λοιπόν τη σβήνω και την αφήνω να κρυώσει (σημειωτέον το βεντιλατέρ δούλευε)...

Αφού κρύωσε για τα καλά, τη γύρισα σπίτι από εθνική και λόγω ταχύτητας δεν πέρασε την μέση ο δείκτης...το ίδιο ίσχυε και για χθες και σήμερα που πήγαινα δουλειά (όπου οδηγώ γρήγορα λόγο εθνικής-Αττ.Οδού) μέχρι και σήμερα το απόγευμα που πήγα τη γυναίκα στη δουλειά και λόγω κίνησης μου ξαναπλησίασε στα κόκκινα...συμπλήρωσα παραφλού γιατί είχε αδειάσει από το ψέκασμα την προηγούμενη φορά, την άφησα λίγο στο ρελαντί να ζεστάνει και της έκανα μια μικρή χαλαρή βόλτα και πάλι ανέβαζε...

Εϊναι φυσιολογικό αυτό ? Θα το πάω και στο συνεργείο, απλά θα ήθελα και τη γνώμη σας πριν ακούσω τον μηχανικό...

Α να συμπληρώσω ότι είναι κοντά στα 8.000χλμ (σε λίγο θα άλλαζα λαδάκια για 3η φορά) και στις διακοπές μου έπεσε εν στάση ενώ μανούβραρα σε κατηφόρα (γκρρρ)...παίζει να έπαθε κάποια ζημιά από το πέσιμο ?

Please help :wave2:

vinylrider
04/09/2007, 20:42
file den einai katholou fisiologiko ayto & toulaxiston ayto to pragma proti fora to akouo na anevazei thermokrasies to cbf.

el_hymador
04/09/2007, 20:47
Το CBF ανεβαζει θερμοκρασια και στην κινηση καλοκαιρι αναβει πολυ συχνα το βεντιλατερ

Να πλησιασει ομως στα κοκκινα και να σου κανει υπερχειλιση κατι παιζει

τσεκαρε αν οι σωληνωσεις στο κυκλωμα δεν εχουν τσακισει απο την πτωση παντως...

Pan_Londinium
04/09/2007, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vinylrider
file den einai katholou fisiologiko ayto & toulaxiston ayto to pragma proti fora to akouo na anevazei thermokrasies to cbf.

eirwnika to leei o vinylrider (elpizw)
edw londino (= oxi k polles zestes) k anebazei 8ermokrasia otan eimai kwlimenos mesa sthn kinhsh all pote panw apo 3/4...

apoti 3erw einai xarakthristiko ths hontas... giauto k oloi oi kouriers exoun CBF600N (gymno gia na aeriszete)

alla gia na pigene sta kokkina ontws sumainei oti kati paizei..

hidefnick
04/09/2007, 21:50
Φρόντισε να έχει ζουμί μέσα, και πήγαινε συνεργείο να σου αλλάξουν θερμοστάτη. Λογικά μόνο αυτό είναι.

makis206
05/09/2007, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Φρόντισε να έχει ζουμί μέσα, και πήγαινε συνεργείο να σου αλλάξουν θερμοστάτη. Λογικά μόνο αυτό είναι.

Εκεί πήγε και το δικό μου μυαλό !

Και το δικό μου στη χειρότερη ν'ανέβει στο μέσο ανάμεσα στο κέντρο της διαδρομής του δείκτη και στην κόκκινη περιοχή του, παραπάνω δεν έχει ανέβει ποτέ.

Τσέκαρέ το, μην το αμελήσεις !

:beer: :beer:

Panos82gr
05/09/2007, 12:34
Pigene kai bale ena sosto paraflou oxi kapio tis plakas, frontise na sou kanoun exaerosi kai elegxe ta solinakia gia tixon diaroes kai fisika to thermostati an exei kapio kolima. An kai, o thermostatis gia na anabei to vedilader prepei na einai ok. An to vedilader anabei sti 3 grami (aspri) pezei na theleis exaerosi sto psigio kai simpliroma paraflou.

Btw elegxe ola toys ydraulikouys sfixtires sta solinakia giati den einai apo para poly kali piotita. Emena sto teleuteo taxidi mou spase enas kai eutixos prolaba na do oti anebike i thermokrasia kai na epembo..

javaneze
05/09/2007, 12:57
Σε ενα φιλο που ειχε μπει σε κοκκινο η θερμοκρασια, δεν ανοιγε το ανεμιστηρακι λογω καμμενης ασφαλειας.

Βεβαια αφου λες οτι το ακους δεν παιζει το αποπανω αλλα ισως καποια υπο/δυσ-λειτουργεια στο ανεμιστηρακι.

Να πας οπωσδηποτε να το αναφερεις και κοιταξεις σε μηχανικο παντως.
Δεν ειναι αστεια πραγματα να σου κολλησει κανενας κινητηρας τωρα και αφου ειδες τον δεικτη να παταει στα κοκκινα παει να πει οτι κατι δεν παει καλα.

cbfakias
05/09/2007, 13:33
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση παιδιά...:wave2:

Κανόνισα αύριο πρωι να πάω να την αφήσω και θα την πάρω το απόγευμα αφού σχολάσω, οπότε θα σας ενημερώσω (ελπίζω) ποιο ήταν το πρόβλημα τελικά...

Παίζει να μου πουν ότι δεν καλύπτει το κόστος η εγγύηση λόγω του ότι έπεσε η μηχανή ? Αν γίνει κανα τέτοιο τον ήπια λέμε, αλλά και τι να κάνουμε...:sad:

makis206
05/09/2007, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbfakias
Παίζει να μου πουν ότι δεν καλύπτει το κόστος η εγγύηση λόγω του ότι έπεσε η μηχανή ? Αν γίνει κανα τέτοιο τον ήπια λέμε, αλλά και τι να κάνουμε...:sad:

Και στην περίπτωση που σου πουν κάτι τέτοιο μην ανησυχείς, αν όντως φταίει ο θερμοστάτης δεν μιλάμε για κάτι που θα σου κοστίσει ιδιαίτερα ακριβά.

Καλά ξεμπερδέματα, πες μας τι έγινε !

:beer: :wave2:

MikeG
05/09/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbfakias
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση παιδιά...:wave2:

Κανόνισα αύριο πρωι να πάω να την αφήσω και θα την πάρω το απόγευμα αφού σχολάσω, οπότε θα σας ενημερώσω (ελπίζω) ποιο ήταν το πρόβλημα τελικά...

Παίζει να μου πουν ότι δεν καλύπτει το κόστος η εγγύηση λόγω του ότι έπεσε η μηχανή ? Αν γίνει κανα τέτοιο τον ήπια λέμε, αλλά και τι να κάνουμε...:sad:

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανυσηχείς για κάτι τέτιο. & στη τελική μη τους πεις ότι έπεσε. Αν & δε πιστεύω να έχει καμιά σχέση αυτό με το πέσιμο.
Καλή λύση στο πρόβλημα σου.

:wave2:

SAM46
05/09/2007, 14:51
κοιταξε και την ταπα του ψυγειου!!

ο θερμοστατης εχει κανα 60? και η ταπα κανα 10? αλλαξε το παραφλου και βαλε αντιθερμικο(ειναι σε κοκκινο μπουκαλακι και διαλυεται σε απιονισμενο νερο) κανε καλη εξαερωση και δες το!!!

GIXXERAKIAS
05/09/2007, 22:38
Παιδες αν παλι δεν δουλεψει το θεμα με αυτα που ειπε ο φιλος SAM46 μαλλον παει για φλατζα κεφαλης το θεμα.Φιλε κοιτα τα λαδια σου πριν την μετακινησεις αν εχουν γινει ασπρα (προς το καφε θα ελεγα) και αν οντως ειναι ετσι ΜΗΝ την μετακινησεις παρα μονο με οδικη προς το συνεργειο για να μην κανεις χειροτερη ζημια.

Ας ελπισουμε οτι ειναι απλα η ταπα η ο θερμοστατης σου.

:wave2:

bsari
06/09/2007, 10:10
τι του λες του παιδιου να το πιασει η καρδια του?
α βαλε το θερμοστατη που θα εχει χαλασει ...ελπιζω

παντως προφανως και στο γυμνο και σε ολα τα τετρακιλυνδρα (και οχι μονο) ανεβαινει η θερμοκρασια ,το χειμωνα ειναι ωραια...ποτε ομως στα κοκκινα ε

cbfakias
06/09/2007, 15:57
Φίλε GIXXERAKIAS αν και με τρόμαξες, μάλλον την γλυτώνω...:winka:

Πήρα τώρα το συνεργείο και μου είπαν ότι ήταν ελλατωματικός ο Θερμοστάτης τον οποίο και παρήγγειλε αλλά θα μου τον βάλει αύριο γιατί άργησε να κάνει την διάγνωση...από κει και πέρα βέβαια θα πρέπει να ξανατεσταριστεί αν φταίει και τίποτ'άλλο αλλά λογικά θα είμαι οκ...:cool:

Thanks for the concern all...:beer: