PDA

View Full Version : Track day 12/9/07



Σελίδες : [1] 2

dodos 900
05/09/2007, 02:21
Track day του 0 300 στα Μέγαρα 12/9/07.Θα βρίσκεται κάποιος δικός μας εκεί για να συναντηθούμε;

Tropeas
05/09/2007, 06:42
Κάτσε να δούμε θερμοκρασίες, και μάλλον εγω λέω να πάω μια βόλτα ...

dodos 900
05/09/2007, 16:54
o.k την τρίτη άν είναι να κανονίσουμε.:wave2:

zephyr1
05/09/2007, 17:21
Ποιος το κανει?

Tropeas
05/09/2007, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos 900
Track day του 0 300 στα Μέγαρα 12/9/07.Θα βρίσκεται κάποιος δικός μας εκεί για να συναντηθούμε; :rolleyes: :a13:

zephyr1
05/09/2007, 17:49
:a7:

Tropeas
12/09/2007, 11:14
Λοιπόν είναι 14.00 οπότε ραντεβού 13.30 διόδια Ελευσίνας?

zephyr1
12/09/2007, 11:22
Θα τα πουμε κατα της 14.43:wave2:

Ταξιδευτής
12/09/2007, 11:27
Θα σας δω και εγω εκει παιδια! :wave2:

shatz
12/09/2007, 11:55
Και εγώ θα είμαι εκεί...

zephyr1
12/09/2007, 19:17
Super.:cool:

pocahondas
12/09/2007, 19:51
ναι.. καλά ήταν.. :cool:

Tropeas
12/09/2007, 21:10
το πρώτο μπήκα προκατηλειμένος είχε και τα νερά δεν αισθανόμουν και άνετα...
το 4 ήταν όλα τα λεφτά... zephyr έφυγες στο καπάκι μετά το 3?
Τίνα εντάξει, κοπελιά...άψογη...:a23:
dodos... το δεύτερο καλύτερο απο το πρώτο... έχασες όμως μετά...
Ταξιδευτή... :beer: το μοτόρι σου είναι το καλύτερο μέσο για να μαθαίνεις γρήγορα!
και αυτό φάνηκε... ιο τρακ μετα απο 0300 και 2 σεσιον ξήσιμο, χαλαρός... :wave2:
όμορφα! και το παγωτό στην Πάχη μετα΄...

Ταξιδευτής
12/09/2007, 21:52
:D Ηταν ΤΕΛΕΙΑ λεμε!


103300

Ταξιδευτής
12/09/2007, 21:53
Μα Π Ο Λ Υ ΤΕΛΕΙΑ λεμε!!!

:D :D


103301

Fireball400
12/09/2007, 22:14
Μία ερώτηση:Τα track days τι ώρες γίνονται συνήθως;Πρωινά;:look:

gcrook
12/09/2007, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fireball400
Μία ερώτηση:Τα track days τι ώρες γίνονται συνήθως;Πρωινά;:look:

Οχι συνηθως..ΠΑΝΤΑ πρωινα και μεχρι το μεσημερι, η την δυση του ηλιου, (συνηθως), αναλογα τον διαργανωτη.

road spirit
12/09/2007, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Οχι συνηθως..ΠΑΝΤΑ πρωινα και μεχρι το μεσημερι, η την δυση του ηλιου, (συνηθως), αναλογα τον διαργανωτη.

γιώργο τι λες? :confused:
τις καθημερινές (δηλαδή Τετάρτες ως επι το πλειστον) ειναι απο το μεσημέρι και μετα. Μονο τα κυριακάτικα ειναι απο το πρωι

Fireball400
12/09/2007, 22:23
Thanx:wave2: Ρώτησα γιατί δουλεύω από τις 14:00 και μετά,και αναρωτιόμουν αν με αυτό το ωράριο θα καταφέρω ποτέ μου να μπω σε πίστα :confused:

gcrook
12/09/2007, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
γιώργο τι λες? :confused:
τις καθημερινές (δηλαδή Τετάρτες ως επι το πλειστον) ειναι απο το μεσημέρι και μετα. Μονο τα κυριακάτικα ειναι απο το πρωι

Που σκατα να θυμαμαι, εχω να παω απο τις 12 Νοεμβρη:sad:

dodos 900
13/09/2007, 02:03
Η φάση ήτανε υπέροχη,μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο,αλλά...δουλειά.:sick:
όταν ξαναοργανωθεί trackday πάμε!:wacko: :beer: :beer::beer: :wave2:

Ταξιδευτής
13/09/2007, 04:00
Πρωτο Track Day μετα το RS του Ιουλιου, και το αγχος βαραγε κοκκινα... (σε αντιθεση με το μοτερ!) :p

Mπαινω για ενα πρωτο session ψιλοχ*σμενος, σκεπτομενος οτι εχω μολις γυρισει απο 4,000 χλμ στην Ευρωπη, οτι τα μαμα λαστιχα εχουν ηδη 10,000 και οτι πρεπει να παω "φυλαγμενα" για να μην εχουμε καμια στραβη (βλ. πτωση).

Οι πρωτοι γυροι περνανε αδιαφορα και χωρις να νοιωθω οτι "βολευομαι" στην πιστα. Θυμαμαι απο το RS οτι κρατουσα την 2α στο κιβωτιο και προσπαθω να κινηθω ετσι, αλλα βλεπω οτι η μηχανη χρειαζεται περισσοτερη ταχυτητα/φορα για να δουλεψει σωστα.

Προσπαθω να κανω τις ασκησεις του RS, ενω με περνανε ολοι, κατι που δεν με πειραζει καθολου! Προς τα μισα του session αποφασιζω να δουλεψω με 3η ταχυτητα, οπου και τα πραγματα αλλαζουν σαφως προς το καλυτερο.

3 γυρους μετα, πλησιαζω σε μια απο τις αγαπημενες μου στροφες: την Κ9. Παιρνω γραμμη πλαγιαζω, βγαζω σωμα, και....... ΧΧΧΧΧΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΣΣΣΣΣΤΤΤΣΣΣΣΣΣΣ!! :smokin: Επιγονατιδα κατω και ΞΥΝΟΥΜΕΕΕ!!!!!!! :cool: :cool: :cool: ΥΠΕΡΟΧΗ αισθηση! Και το πιο ωραιο ηταν οτι εγινε εντελως φυσικα, χωρις να προσπαθω επι τουτου να ξυσω γονατο.

Ε, αυτο ηταν! Απο εκει και περα εξυνα το γονατο στην Κ4, στην Κ6 και βεβαια στην Κ9, σαν κατι φυσικο και χωρις προσπαθεια.

Το session τελειωνει και εχω εντυπωσιαστει περισσοτερο απο το οτι η μηχανη ΠΟΥΘΕΝΑ δεν γλυστρησε, πουθενα δεν μου εκανε καποια αποτομη αντιδραση, ΟΣΟ και να πλαγιαζα.... Επανω της ενοιωθα σαν να κινειται σε ρυθμους βολτας, και μαλλον ετσι ηταν (για τις δυνατοτητες της).

Ερχεται η ωρα του 2ου session μου. Μπαινω μεσα πολυ πιο ανετος απο πριν και ξεκιναω 1 γυρο ζεσταματος, αυτη τη φορα με 3η ταχυτητα. Εχοντας εμπιστοσυνη στα λαστιχα που τελικα κρατανε μια χαρα, αρχιζω να ανεβαζω σταδιακα το ρυθμο μου, χωρις να νοιωθω οτι πιεζομαι, και βλεπω οτι αρχιζω και πλησιαζω αλλους που πριν με περνουσαν!

Η 3η πλεον δουλευε στις μεσαιες στροφες, και επιασα ενα πολυ ωραιο (για εμενα) ρυθμο, ενω παραλληλα εβλεπα οτι η μηχανη λειτουργει πολυ στρωτα αλλα σε ρυθμους "βολτας" (δειχνοντας ποσο ψηλα ορια εχει).

Στις ευθειες δεν ανοιγα πολυ το γκαζι, αλλα οι στροφες ηταν ολα τα λεφτα. Στην Κ1, Κ4 - Κ5 και Κ9 οπου πολλοι εκοβαν, εγω εβλεπα (και ενοιωθα καθαρα) οτι δεν υπηρχε κανενας λογος να κοψω, οποτε εμπαινα κρατωντας την ταχυτητα μου και τις γραμμες μου και ετσι περνουσα αρκετα παιδια που ειχαν κοψει υπερβολικα.

Ανεβαζω και αλλο το ρυθμο μου προσπαθοντας να μην κανω αποτομες επιταχυνσεις και φρεναρισματα, αλλα να κραταω μια ταχυτητα και να μπαινω με τη "φορα" στις στροφες. Αυτο ηταν ομολογουμενως πολυ απολαυστικοτερο απο το να γκαζωνω και να φρεναρω διχως αυριο.

Βεβαια αυτο καποια στιγμη δεν το γλυτωσα, γιατι εφτασα ενα γκρουπακι που εκοβε στις στροφες και ανοιγε τερμα γκαζι στις ευθειες, οποτε για να "καθαρισω" αναγκαστηκα να κινηθω και εγω αντιστοιχα, αλλα δεν ηταν ασχημα γιατι ειδα οτι η μηχανη εχει συγκλονιστικα δυνατα φρενα!

Με λιγα λογια η ημερα ηταν μια τρομερη απολαυση!
Το μονο μελανο σημειο; Το παλικαρι με το Tuono που εφυγε στα φρενα στην Κ8 ενω ειμασταν για να βγουμε στα πιτς, και η πολυ ασχημη κατασταση στην οποια ηταν μετα η καημενη η μηχανη... Υπενθυμιζοντας μου οτι πρεπει να προσεχουμε και να μην παρασυρομαστε απο ρυθμους καλυτερων οδηγων.

Σε ευχαριστω κουκλα μου! Ησουν υπεροχη! :smokin:


103359

gcrook
13/09/2007, 07:15
Μπα ποσταρουμε ξημερωματα φωτο απο ξυστρες;
Υπερενταση Νικολακη, ε; :lol: :beer:

pocahondas
13/09/2007, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
το πρώτο μπήκα προκατηλειμένος είχε και τα νερά δεν αισθανόμουν και άνετα...
το 4 ήταν όλα τα λεφτά... zephyr έφυγες στο καπάκι μετά το 3?
Τίνα εντάξει, κοπελιά...άψογη...:a23:
dodos... το δεύτερο καλύτερο απο το πρώτο... έχασες όμως μετά...
Ταξιδευτή... :beer: το μοτόρι σου είναι το καλύτερο μέσο για να μαθαίνεις γρήγορα!
και αυτό φάνηκε... ιο τρακ μετα απο 0300 και 2 σεσιον ξήσιμο, χαλαρός... :wave2:
όμορφα! και το παγωτό στην Πάχη μετα΄...

θενκς.. :blush:

byron
13/09/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
οτι τα μαμα λαστιχα εχουν ηδη 10,000

Ti λάστιχα φοράει μαμά ρε φίλε; 10.000 και είναι οκ;;

gcrook
13/09/2007, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ti λάστιχα φοράει μαμά ρε φίλε; 10.000 και είναι οκ;;

Δεν τα ειδες στην φωτο;
Μια χαρα φαινονται:lol:

Ταξιδευτής
13/09/2007, 12:05
Βυρωνα, φοραει τα Michelin Pilot Power απο την μανουλα του... Μια χαρα λαστιχο, αν και ισως λιγο πιο σκληρο απο οτι θα ηθελα.
Παντως δεν με εχει προδωσει μεχρι τωρα, αν και δεν μπορω να πω οτι εχω καταφερει να οδηγησω τη μηχανη οπως της αρμοζει μεχρι τωρα..... :rolleyes: Ας οψεται η κουλαμαρα μου! :blush:

KaTaNaS
13/09/2007, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Ας οψεται η κουλαμαρα μου! :blush:

filaraki h koulamara σου παντως ειναι πολυ οικονομικη!

για πέ, από που την τσίμπησες να πάρουμε και εμείς! :lol: :lol:



μπράβο, πάντα τέτοια...


κι εγω παραξενευτηκα γα τις 10.000 αλλά πιστευω επειδή διενύθησαν τα περισσότερα στας ευρωπας με χαλαρότατους ρυθμούς και όχι με στιγμιάιες εντάσεις ο αριθμος των χιλιομετρων σε σχεση με την οπτικη κατασταση των ελαστικων ειναι φυσιολογικα!


:beer: :wave2:

ZX-9R
13/09/2007, 16:29
:mad: :mad: :evil: :evil: θα ημουν και εγω εκει αν καποιος βλαξ με 749 κιτρινο δεν μου χτυπαγε το ποδι και παραλιγο να με ριξει στα διοδια... Σχεδον ευχομαι να εφαγε τα μουτρα του ο πανηλιθιος........ :evil: :evil:

τσαμπα η αδεια............

ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ :evil: :evil:

(επρεπε καπου να βγαλω και εγω την οργη μου............................. γρκκκρρρρρρρρρρρρρρρρρ γινομαι πιο πρασινος απο καβασακι τωρα που το ξαναθυμαμαι.... ποναει και το γονατοοοοο)

:evil: :evil: :evil: :evil:

san1000
15/09/2007, 21:14
Ηταν το πρώτο Track day του φθινοπώρου μετά την άψογη εμπειρία του 6ώρου.
Το πρώτο session μέτριο (λόγω υγρασίας στην 1)
Το δευτερο σαφώς καλύτερο.
Το τριτο το καλυτερο με διαφορά.
Αργά αλλά σταθερά πέφτουν οι χρόνοι.
Αντε να δούμε αυτό το 1.10 θα το καταφέρουμε?
Ξέρω για σας το 1.10 ακουγεται αστείο....
Εγώ όμως που πριν από ένα χρόνο γυρνούσα στο 1.18 και βάλε το θεωρώ πραγματικά άθλο!!

Tropeas
15/09/2007, 21:51
Βρε συ.. Αλεξάνδρα ή Βαλέρια σε λένε τελικά...???
αν το δεύτερο,
χαιρέτισα την Τίνα και όσους άλλους γνώρισα εκεί απο προηγούμενες φορές,
και υποψιαζόμουν ότι ήσουν εσύ και αν ήμουν σίγουρος ήθελα να ρθω να σε ρωτήσω αρκετά για το 6ωρο...
next time...

ρε σεις!
αμα δει κανείς απο εδώ να φοράμε μπλούζα moto.gr σφυρίχτε ρε μια να γνωριστούμε...:lol: :beer: :wave2:

road spirit
15/09/2007, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από san1000
Ξέρω για σας το 1.10 ακουγεται αστείο....

ναι ναι, εδω μέσα ειμαστε όλοι Μπούστηδες και Σινιώρηδες :lol: :lol: :lol:
εχει γίνει πολύ της μόδας το 1.10 :rolleyes:
:beer:

gcrook
15/09/2007, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ναι ναι, εδω μέσα ειμαστε όλοι Μπούστηδες και Σινιώρηδες :lol: :lol: :lol:
εχει γίνει πολύ της μόδας το 1.10 :rolleyes:
:beer:

Εγω τοτε ειμαι εκτος μοδας....


































Κανω λεει κατω απο 1.10:look: :hypnotize :look:

road spirit
15/09/2007, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εγω τοτε ειμαι εκτος μοδας....
Κανω λεει κατω απο 1.10:look: :hypnotize :look:

και με ενα παλινδρομούντα μΠιστόνι ........
φαντάσου να ήτανε δυο :eek:






once upon a time in megara, crook was the lord

gcrook
15/09/2007, 23:14
:bigcry: :bigcry: :bigcry:

san1000
16/09/2007, 11:14
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
[B]Βρε συ.. Αλεξάνδρα ή Βαλέρια σε λένε τελικά...???
αν το δεύτερο,
χαιρέτισα την Τίνα και όσους άλλους γνώρισα εκεί απο προηγούμενες φορές,
και υποψιαζόμουν ότι ήσουν εσύ και αν ήμουν σίγουρος ήθελα να ρθω να σε ρωτήσω αρκετά για το 6ωρο...
next time...

Ολοι με φωνάζουν Σάντρα (η πιο γρήγορη μανούλα του 6ώρου)
Μαύρο Gsxr-750 Κ6 (προς πώληση μάλιστα).

Κατάλαβες τώρα ποια είμαι?


104223

san1000
16/09/2007, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εγω τοτε ειμαι εκτος μοδας....
Κανω λεει κατω απο 1.10:look: :hypnotize :look:

ΕΓΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΟΔΑ ΣΤΟ 1.10 ΔΗΛΑΔΗ.

ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ 1.11 ΜΕ ΤΟ 1.10?
ΚΑΛΑ ΔΕ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ.

ΩΡΕΣ ΕΞΑΣΚΙΣΗΣ ΠΟΛΛΕΕΕΕΕΣ

div400
16/09/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από san1000
Ολοι με φωνάζουν Σάντρα (η πιο γρήγορη μανούλα του 6ώρου)
Μαύρο Gsxr-750 Κ6 (προς πώληση μάλιστα).
Κατάλαβες τώρα ποια είμαι?

:a18: :a19: :a20: :beer:

Tropeas
16/09/2007, 15:33
Ναι σε είχα μπερδέψει!
την επόμενη φορά!:beer: :wave2:

kostom
16/09/2007, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από san1000

Αντε να δούμε αυτό το 1.10 θα το καταφέρουμε?
Ξέρω για σας το 1.10 ακουγεται αστείο....
Εγώ όμως που πριν από ένα χρόνο γυρνούσα στο 1.18 και βάλε το θεωρώ πραγματικά άθλο!!

μήν νομίζεις ότι είναι και πολύ αστείο...
Εσύ τουλάχιστον λές ότι πρίν 1 χρόνο γυρνούσες στο 1.18 και τώρα
κυνηγάς το 1.10...
Τι να πούν άλλοι που λένε εδώ και ένα χρόνο ότι γυρνάνε στο 1.10 και
ακόμα παλεύουνε να κατέβουν κάτω από το 1.14

san1000
16/09/2007, 19:40
Οι χρόνοι λέγονται τόσο εύκολα..... Ακούω διάφορα δεξιά κι αριστερά....
Μέσα στη πίστα ομως πέφτουν πάρα πολύ δύσκολα.
Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

Την Τετάρτη είδα για πρώτη φορά το 1.11 στο lap-timer. Πριν το καλοκαιρι είχα κάνει το 1.12

Γνωρίζω τώρα ότι για να κατέβω πρέπει πρώτα να σταθεροποιηθώ εκεί.
Δηλαδή πρέπει να γυρνάω απο 1.11 έως 1.13 με κάποια σχετική άνεση και μετά θα έρθει και το 1.10. Θέλει όμως δουλειά.
Δεν ειμαι ΤΟ ταλέντο, ουτε η super μαμά.
Ολοι οι στόχοι πετυχαίνονται μετά απο συστηματική δουλειά και με αρκετά χτυποκάρδια όσο κατεβαίνουν οι χρόνοι.

gcrook
17/09/2007, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom

Τι να πούν άλλοι που λένε εδώ και ένα χρόνο ότι γυρνάνε στο 1.10 και
ακόμα παλεύουνε να κατέβουν κάτω από το 1.14

Ρε χαλια με ξερεις οτι κανω πλακα.....αν λες για μενα.:wacko:

kostom
17/09/2007, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ρε χαλια με ξερεις οτι κανω πλακα.....αν λες για μενα.:wacko:

Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν μιλάω για 'σένα, αλλά για κάποιους που το
παίζουν γρήγοροι και άπιαστοι....;)

gcrook
17/09/2007, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν μιλάω για 'σένα, αλλά για κάποιους που το
παίζουν γρήγοροι και άπιαστοι....;)

Αρα αυτο εμενα με κανει ειλικρινη και τουμπανο ε;:blush: :D

kostom
17/09/2007, 01:28
Απαξιώ.......
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
17/09/2007, 01:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Απαξιώ.......
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και στο δεξι μαγουλο.....:sad:

:rotflmao: :wave2: :rotflmao:

kostom
17/09/2007, 01:55
respect


104346

KaTaNaS
17/09/2007, 01:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
respect


:a23: :a23: :a23:

gcrook
17/09/2007, 02:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
respect

Βαλε καμια που να ειμαι πιο ορθιος λεω γω ρε Κωστα.
Η να πηγαινω με την οπισθεν.:rotflmao:

Ταξιδευτής
17/09/2007, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
respect

:a23: :a23: :a23: :a23:

Γεια σου ρε αδερφε Γιωργαρε!!! Αντε, φτιαξε ρε την κουκλα να σε ξανααπολαυσουμε.... :wave2:

stako
17/09/2007, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από san1000
Ηταν το πρώτο Track day του φθινοπώρου μετά την άψογη εμπειρία του 6ώρου.
Το πρώτο session μέτριο (λόγω υγρασίας στην 1)
Το δευτερο σαφώς καλύτερο.
Το τριτο το καλυτερο με διαφορά.
Αργά αλλά σταθερά πέφτουν οι χρόνοι.
Αντε να δούμε αυτό το 1.10 θα το καταφέρουμε?
Ξέρω για σας το 1.10 ακουγεται αστείο....
Εγώ όμως που πριν από ένα χρόνο γυρνούσα στο 1.18 και βάλε το θεωρώ πραγματικά άθλο!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από san1000
Οι χρόνοι λέγονται τόσο εύκολα..... Ακούω διάφορα δεξιά κι αριστερά....
Μέσα στη πίστα ομως πέφτουν πάρα πολύ δύσκολα.
Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

Την Τετάρτη είδα για πρώτη φορά το 1.11 στο lap-timer. Πριν το καλοκαιρι είχα κάνει το 1.12

Γνωρίζω τώρα ότι για να κατέβω πρέπει πρώτα να σταθεροποιηθώ εκεί.
Δηλαδή πρέπει να γυρνάω απο 1.11 έως 1.13 με κάποια σχετική άνεση και μετά θα έρθει και το 1.10. Θέλει όμως δουλειά.
Δεν ειμαι ΤΟ ταλέντο, ουτε η super μαμά.
Ολοι οι στόχοι πετυχαίνονται μετά απο συστηματική δουλειά και με αρκετά χτυποκάρδια όσο κατεβαίνουν οι χρόνοι.

Επιτέλους...... Ένας άνθρωπος με λογική και έλλειψη ματαιοδοξίας... Μπράβο!

Καλώς ή κακώς (κακώς για την τσέπη μου βασικά) εδώ και 2 χρόνια περίπου πάω σε td στα Μέγαρα, έχω κάνει καμιά 10-12 μέχρι τώρα, ξεκίνησα κάμποσο ψηλά (1:25 και βάλε ίσως την πρώτη φορά) και με πάαααααααααρα πολύ κόπο, φόβο και ρίσκο (για μένα) έκανα ένα ψηλό 1:10 στο τελευταίο και έχω σταθεροποιηθεί στο 1:11-1:12. Τόοοοοοσο καιρό άκουγα δεξιά αριστερά για 1:10, ακόμα και 1:07 και έλεγα ρπμ, τόσο κουλός είμαι? Και βέβαια έμπαινα μέσα και έβλεπα αυτούς που τα λέγανε να πηγαίνουν κάμποσο πιο αργά από μένα. Ε έλεγα οκ, θα κάνουν ζέσταμα.

Τέσπα, παίζει πολύ ματαιοδοξία και μαγκιά στα "πιτς" (ο θεός να τα κάνει) στα Μέγαρα, και πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί.

Λες και αυτός που πάει 1:06-1:08 δεν κάνει μπαμ στο μάτι και δεν θα καταλάβουμε ότι ο ψεύτης λέει πίπες....

Πολύ καλή αντιμετώπιση κοπελιά και μπράβο σου μια και είσαι και μαμά. Όχι ότι σημαίνει κάτι αυτός ο "τίτλος", απλά θέλει κότσια να γυρνάς έτσι όταν ξέρεις ότι σε περιμένουνε σπίτι (σύντομα θα συμβαίνει και για μένα αυτό). Μπράβο και μην μασάς από τους στα λόγια γΛήγορους...

:wave2: :wave2: :wave2:

sniper
17/09/2007, 10:41
Να κάνω τώρα εγώ μια ερώτηση;

Ωραία, όλοι πάμε στην πίστα και κατεβάζουμε χρόνους... και κατεβάζουμε.... και κατεβάζουμε..... και χαλάμε ένα τσουβάλι λεφτά για να το κάνουμε (με προσωπικό χρόνο και πιθανούς τραυματισμούς).

Υπάρχει κάποιος λόγος γι αυτό;

Τι θέλω να πω: Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι πάμε πίστα για να μάθουμε, να βγάλουμε όλα τα απωθημένα μας και να περάσουμε καλά, το κυνήγι του χρόνου μου φαίνεται λίγο σαν να κυνηγάμε την σκιά μας.

Εκτός κι αν αποφασίσαμε ότι θα κατέβουμε στο Πανελλήνιο Ταχύτητας....

Η ερώτηση δεν εχει προσωπικό χαρακτήρα, απλά αναρωτήθηκα διαβάζοντας τα περί χρόνων....

Είπε ο :a024: και γύρισε στην σπηλιά του.....

KaTaNaS
17/09/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
.....

μαλλον ετσι γινεται πιο μετρήσιμη η πρόοδος της οδηγικής ικανότητας!

stako
17/09/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Να κάνω τώρα εγώ μια ερώτηση;

Ωραία, όλοι πάμε στην πίστα και κατεβάζουμε χρόνους... και κατεβάζουμε.... και κατεβάζουμε..... και χαλάμε ένα τσουβάλι λεφτά για να το κάνουμε (με προσωπικό χρόνο και πιθανούς τραυματισμούς).

Υπάρχει κάποιος λόγος γι αυτό;

Τι θέλω να πω: Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι πάμε πίστα για να μάθουμε, να βγάλουμε όλα τα απωθημένα μας και να περάσουμε καλά, το κυνήγι του χρόνου μου φαίνεται λίγο σαν να κυνηγάμε την σκιά μας.

Εκτός κι αν αποφασίσαμε ότι θα κατέβουμε στο Πανελλήνιο Ταχύτητας....

Η ερώτηση δεν εχει προσωπικό χαρακτήρα, απλά αναρωτήθηκα διαβάζοντας τα περί χρόνων....

Είπε ο :a024: και γύρισε στην σπηλιά του.....

Να σου πω την αλήθεια εγώ θα ήθελα να βρεθώ στο ανταγωνιστικό περιβάλλον ενός αγώνα. Αλλά για να γίνει αυτό δεν μπορείς να μπεις με 1:10 και να είσαι σημαδούρα. Είναι επικίνδυνο για όλους. Βλέπεις δεν υπάρχει διοργάνωση για μέτριους οδηγούς. Για να τρέξεις στους νέους ή έστω στο Βορείου Ελλάδος ή στον εξάωρο πρέπει να παίζεις πολύ κάτω σε χρόνους.

Ένα αυτό.

Το δεύτερο είναι ότι ο παράγοντας διασκέδαση ανεβαίνει όσο κατεβαίνουν οι χρόνοι. Οπότε προσωπικά μου αρέσει να κατεβάζω τον χρόνο μου και να τον μετράω για να ξέρω που είμαι.

Αυτά φυσικά αφορούν μόνο εμένα και είναι προσωπικές υποκειμενικές απόψεις.

byron
17/09/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Υπάρχει κάποιος λόγος γι αυτό;

Τι θέλω να πω: Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι πάμε πίστα για να μάθουμε, να βγάλουμε όλα τα απωθημένα μας και να περάσουμε καλά, το κυνήγι του χρόνου μου φαίνεται λίγο σαν να κυνηγάμε την σκιά μας.



Γιατί πάμε πίστα; Για μας ή για να μας δούν;
Αν πηγαίνουμε για τους εαυτούς μας, και προσπάθούμε να βελτιωθούμε (ως οδηγοί) η μέτρηση του χρόνου, είναι ο μοναδικός τρόπος ποσοτικής μέτρησης της βελτίωσης. (Μιλάω για σταθερά γυρολόγια).

Αν αναρωτιέσαι για το μάταιο του θέματος, τι να σε πω.....
Όπως την βρίσκει κανείς. Αλλος με backflip, άλλος με εnduro, άλλος με κρίκετ και άλλος με κυνήγι λευκού καρχαρία.

Υπάρχει κάποια απάντηση σ΄αυτά πέραν της προσωπικής ικανοποιησης;;

sniper
17/09/2007, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
...Βλέπεις δεν υπάρχει διοργάνωση για μέτριους οδηγούς. ....


Τώρα μάλλον παραμιλλάς..... Άγώνας για μέτριους; :lol: :lol:

Στους αγώνες κατεβαίνουν οι καλύτεροι....

Όσο για το επικίνδυνο και τις κορίνες..... υπάρχει κι εκείνο το 125%

sniper
17/09/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
...

Υπάρχει κάποια απάντηση σ΄αυτά πέραν της προσωπικής ικανοποιησης;;

Διαβάζω συνέχεια για χρόνους (κι εμένα ακόμα) από πολλούς που δεν θα κατέβουν ποτέ σε αγώνα.

Απλά αναρωτήθηκα...

byron
17/09/2007, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Διαβάζω συνέχεια για χρόνους (κι εμένα ακόμα) από πολλούς που δεν θα κατέβουν ποτέ σε αγώνα.

Απλά αναρωτήθηκα...

Γιατί συνδέεις τους χρόνους με τους αγώνες; Οι χρόνοι βοηθούν στον (αντ)αγωνισμό ακόμα και κόντρα στον εαυτό μας.

Stako στον 6ωρο τα πράγματα είναι πολύ πιο χαλαρά και στους νέους το 125% είναι αρκετό για να τρέξει κάποιος. Στις Σέρρες αν ο 1ος γυρίζει στο 1,25 πχ προκρίνεσαι ακόμα και με 1,45+

sniper
17/09/2007, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γιατί συνδέεις τους χρόνους με τους αγώνες; Οι χρόνοι βοηθούν στον (αντ)αγωνισμό ακόμα και κόντρα στον εαυτό μας.

..

1. Τα γυρολόγια είναι άμεσα συνδεδεμένα με τους αγώνες
2. Η κόντρα με τον εαυτό μας είναι δεκτή απάντηση. Η δημοσίευση αυτών όμως;

byron
17/09/2007, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Τα γυρολόγια είναι άμεσα συνδεδεμένα με τους αγώνες
2. Η κόντρα με τον εαυτό μας είναι δεκτή απάντηση. Η δημοσίευση αυτών όμως;

1. Διαφωνώ. Ένα μέτρο του που βρίσκόμαστε είναι. Το να κατέβεις 10¨ πχ, αποτελεί τεράστια πρόοδο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κατεβαίνουμε και στο Πανελλήνιο.
2. Ματαιοδοξία ; :D

:wave2:

sniper
17/09/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
... Ένα μέτρο του που βρίσκόμαστε είναι...

Όταν λες "που βρισκόμαστε", τι εννοείς;

KaTaNaS
17/09/2007, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Όταν λες "που βρισκόμαστε", τι εννοείς;


πού υφιστάμεθα! :rolleyes:

:lol: :lol: :rotflmao: :lol: (ετσι για να γελασουμε λιγο)

gcrook
17/09/2007, 12:47
Πιστευω οτι μεσα σε ενα φορουμ που συζηταμε περι ανεμων και υδατων συνηθως, προβλεπεται να πεταμε μεταξυ σοβαρου και αστειου και ενα γυρολογιο απο τα Μεγαρα.
Ασχετως αν ειναι πραγματικοι η οχι οι χρονοι, ασχετως αν γινονται για αυτοπροβολη η για αφορμη για ωραια κουβεντουλα...
Γιατι και στην τελικη κανουμε ταξιδια και βγαζουμε 2-3 φωτο της φυσης, και 10 φωτο δικες μας με τα δερματινα και αλλες τοσες του τουμπανου.
Δηλαδη αυτο γιατι δεν το σχολιαζουμε;
Και στην τελικη οι χρονοι πετιουνται για τον ιδιο λογο που βαφουμε και ομορφαινουμε τα μηχανακια μας και ας ειναι ηδη ομορφα και ωραια.
Γιατι ετσι...
:wave2:

idi
17/09/2007, 12:47
sniper +1

sniper
17/09/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Πιστευω οτι μεσα σε ενα φορουμ που συζηταμε περι ανεμων και υδατων συνηθως, προβλεπεται να πεταμε μεταξυ σοβαρου και αστειου και ενα γυρολογιο απο τα Μεγαρα.
Ασχετως αν ειναι πραγματικοι η οχι οι χρονοι, ασχετως αν γινονται για αυτοπροβολη η για αφορμη για ωραια κουβεντουλα...
Γιατι και στην τελικη κανουμε ταξιδια και βγαζουμε 2-3 φωτο της φυσης, και 10 φωτο δικες μας με τα δερματινα και αλλες τοσες του τουμπανου.
Δηλαδη αυτο γιατι δεν το σχολιαζουμε;
Και στην τελικη οι χρονοι πετιουνται για τον ιδιο λογο που βαφουμε και ομορφαινουμε τα μηχανακια μας και ας ειναι ηδη ομορφα και ωραια.
Γιατι ετσι...
:wave2:

Μπήκε φωτό σου στην πίστα και ξεθάρεψες ε; :smilea:

Άντε τελείωνε.... :D

KaTaNaS
17/09/2007, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Άντε τελείωνε.... :D

+1000

(δε μπορουμε να περιμενουμε άλλο ρε φίλε - θελουμε την παλια καλη παρεα κατω απο το υποστεγο με το παρκε)

sniper
17/09/2007, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
+1000

(δε μπορουμε να περιμενουμε άλλο ρε φίλε - θελουμε την παλια καλη παρεα κατω απο το υποστεγο με το παρκε)

Αρχίσαμε....... :D :lol:

KaTaNaS
17/09/2007, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αρχίσαμε....... :D :lol:

άστα... αρχιζει και πέρνει μοίρες ο αγκώνας και περνουν τα μυαλά αέρα!

η ψυχολογια τελικά μας κάνει ότι θέλει! :D

sniper
17/09/2007, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
...

η ψυχολογια τελικά μας κάνει ότι θέλει! :D

+954 :smilea:

gcrook
17/09/2007, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μπήκε φωτό σου στην πίστα και ξεθάρεψες ε; :smilea:



Μην σου πω οτι εχει μπει και βιντεο...:p

Και στην τελικη για να επανελθουμε στο θεμα των χρονων για καποιον που εχει μπει σε μια τροχια και ξερει πλεον που παει και που βαδιζει, ναι,ειναι ενα μετρο συγκρισης.
Διοτι απο ενα σημειο και μετα ξερεις οτι κατεβασες γυρολογιο επειδη δουλεψες καλυτερα τα φρενα,η επειδη καταφερες εκεινη την Κ η το εσακι που δεν ηξερες πως να τοποθετηθεις.
Ολα αυτα εφ'οσον βεβαια κρατας "αρχειο" σε καθε σεσιον, και οχι επειδη σε μετρησε στο τρακντει με ρολοι ο ταδε.

road spirit
17/09/2007, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι πάμε πίστα για να μάθουμε, να βγάλουμε όλα τα απωθημένα μας και να περάσουμε καλά, το κυνήγι του χρόνου μου φαίνεται λίγο σαν να κυνηγάμε την σκιά μας.
...
Η ερώτηση δεν εχει προσωπικό χαρακτήρα, απλά αναρωτήθηκα διαβάζοντας τα περί χρόνων....
+1 σε αυτά, και καταθέτω τη προσωπική μου άποψη:

δεν έχω ξεκινήσει ακόμα να μετράω χρόνους, όσα τρακντει έχω κάνει μέχρι τώρα (10 ακριβώς αν δεν με απατά η μνήμη μου) είναι καθάρα για ξεκαύλωμα, διασκέδαση και εξάσκηση επί της θεωρίας των CSS...

όμως κάποια στιγμή, νομίζω, όταν θα νιώθω άνετα να γυρνάω στο πχ 1.16-1.17 (λέω ενα νούμερο στο κουκουρούκου... :rolleyes: ), τότε το χρονόμετρο αποτελεί κριτήριο για την βελτίωση μου σαν οδηγός αυτού του είδους ("leisure weekend trackday rider", το λένε θαρώ στην αγγλία :smilea: )

Και η βελτίωση δεν έχει να κάνει απλά με το "ειμαι γρήγορος ή οχι", ειναι κάτι συνολικότερο (αρχίζω τις φιλοσοφίες... :a024: ), καθώς για να πας γρηγορότερα, πρέπει να επιτυγχάνεις καλύτερα επίπεδα συγκέντρωσης, να βελτιώσεις τα αντανακλαστικά σου, την αντιληψη σου
, τη φυσική σου κατάσταση. Και όσο θα κατεβαίνουν οι χρόνοι μελλοντικά (ελπίζω δλδ... :cool: ) τόσο θα συμπιέζονται τα περιθώρια των δευτερολέπτων, και δυσανάλογα θα αυξάνονται τα βήματα εμπρός που πρέπει να κάνεις και η προσπάθεια που καταβάλεις για να κατέβεις και άλλο...

Προσωπικά το βλέπω σαν μια ευκαιρία ή πρόκληση αν θες, να βελτιωθώ συνολικά...

και τέλος να μην ξεχάσω κατι που μάλλον το παραβλέπουμε και που εν τέλει μπορεί να είναι αυτό που μας παρακινεί για να πάμε ταχύτερα : ειναι ντόπα, τελεία και παύλα. και όσο πιο γρήγορα πας τοσο μεγαλύτερη ειναι η ποσότητα της ορμόνης μέσα σου, οπότε ειναι θέμα εθισμού και αρώστιας ... (λες και είπα κατι που δεν το ξέραμε ήδη όλοι οι επισκέπτες της ενότητας "trackdays" ... :D )
:wave2:

road spirit
17/09/2007, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Πιστευω οτι μεσα σε ενα φορουμ που συζηταμε περι ανεμων και υδατων συνηθως, προβλεπεται να πεταμε μεταξυ σοβαρου και αστειου και ενα γυρολογιο απο τα Μεγαρα.
Ασχετως αν ειναι πραγματικοι η οχι οι χρονοι, ασχετως αν γινονται για αυτοπροβολη η για αφορμη για ωραια κουβεντουλα...
Γιατι και στην τελικη κανουμε ταξιδια και βγαζουμε 2-3 φωτο της φυσης, και 10 φωτο δικες μας με τα δερματινα και αλλες τοσες του τουμπανου.
Δηλαδη αυτο γιατι δεν το σχολιαζουμε;
Και στην τελικη οι χρονοι πετιουνται για τον ιδιο λογο που βαφουμε και ομορφαινουμε τα μηχανακια μας και ας ειναι ηδη ομορφα και ωραια.
Γιατι ετσι...
:wave2:

+1000 :beer:

byron
17/09/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Όταν λες "που βρισκόμαστε", τι εννοείς;

Κουβέντα για την κουβέντα να κάνουμε......:rolleyes:
Ενας νέος στον χώρο, που αρχίζει τις γυροβολιές στα Μέγαρα στο 1.30, κάνει τα σχολέια, πηγαίνει για προπόνηση, βλέπει ότι κάνει βήματα προς την σωστή κατεύθυνση, κατεβαίνει στο 1:14. Από εκεί και πέρα χρειάζεται και το χρονόμετρο του φίλου ή το lap timer της μηχανής για να καταφέρει να βελτιωθεί στα σημεία.

Αλλο πράγμα να χρησιμοποιεί τον χρόνο για τον εαυτό του, άλλο για να το κάνει σημαία. Μην τα μπερδεύουμε αυτά τα δύο.

Και στο φινάλε δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα όταν κάποιος λέει ότι έχει καταφέρει να γυρίζει με ασφάλεια στο 1:10 ή στο 1:05 ή στο 1:15. :confused:

Δλδ στην σκοποβολή πχ. όσοι αρχίζουν να χτυπάνε πιατάκια δεν τα μετράνε;

KaTaNaS
17/09/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και στην τελικη για να επανελθουμε στο θεμα των χρονων για καποιον που εχει μπει σε μια τροχια και ξερει πλεον που παει και που βαδιζει, ναι,ειναι ενα μετρο συγκρισης.
Διοτι απο ενα σημειο και μετα ξερεις οτι κατεβασες γυρολογιο επειδη δουλεψες καλυτερα τα φρενα,η επειδη καταφερες εκεινη την Κ η το εσακι που δεν ηξερες πως να τοποθετηθεις.
Ολα αυτα εφ'οσον βεβαια κρατας "αρχειο" σε καθε σεσιον, και οχι επειδη σε μετρησε στο τρακντει με ρολοι ο ταδε.

Γιώργο για να γινει σωστη δουλειά χρειάζεσαι πομπό δεκτη και το αναλογο λογισμικό όπως έκανε ο GMakris.

τότε πραγματικά μπορείς να ρίξεις μελέτη! :beer:

sniper
17/09/2007, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
....

Δλδ στην σκοποβολή πχ. όσοι αρχίζουν να χτυπάνε πιατάκια δεν τα μετράνε;


Στους αγώνες..... :D

gcrook
17/09/2007, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Στους αγώνες..... :D

Καλα...
Τραβα τωρα να σκοπευσεις κανα νομιστερακι, και ασε μας εμας να μιλαμε για χρονους:lol:

byron
17/09/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Στους αγώνες..... :D

Εχουμε αρχίσει να τραβάμε το καλτσον ρε φίλε.
Δλδ ή είσαι άξιος να κατέβεις σε αγώνες ή το ρίχνεις στο σκάκι. Μέση λύση δεν υπάρχει.


Με την ίδια λογική, τι τραβιούνται οι αγωνιζόμενοι με νέα μηχανάκια, προπονήσεις, αναρτήσεις κλπ κλπ. Αφού ο Μπούστας θα τους ρίξει γύρο ποιό είναι το νόημα; :sick:

Ματαιότης ματαιοτήτων.....:sad:

stako
17/09/2007, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τώρα μάλλον παραμιλλάς..... Άγώνας για μέτριους; :lol: :lol:

Στους αγώνες κατεβαίνουν οι καλύτεροι....

Όσο για το επικίνδυνο και τις κορίνες..... υπάρχει κι εκείνο το 125%

Το ότι υπάρχει το 125% δεν σημαίνει τίποτα. Διαφορά 10 δευτερολέπτων = κορίνα.

Και από ότι φαίνεται πρέπει να εξηγούμε και τα προφανή, "μέτριος" οδηγός = χομπίστας οδηγός (μέσος χρόνος 1:10 και καλύτερος αναβάτης 1:05) με απολύτως μαμά μηχανάκι.

road spirit
17/09/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
..., "μέτριος" οδηγός = χομπίστας οδηγός (μέσος χρόνος 1:10 και .....
ρε σ stako, γιατί μου μ@μας τη ψυχολογία τώρα ? :lol:
δηλαδή εγω που απέχω κανα ημερολογιακό έτος ακόμα μέχρι να φτάσω στο 1.10 ... ??? ούτε μέτριος δεν είμαι ?? :confused: :confused: :lol: :lol: :wave2:

gcrook
17/09/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ρε σ stako, γιατί μου μ@μας τη ψυχολογία τώρα ? :lol:
δηλαδή εγω που απέχω κανα ημερολογιακό έτος ακόμα μέχρι να φτάσω στο 1.10 ... ??? ούτε μέτριος δεν είμαι ?? :confused: :confused: :lol: :lol: :wave2:

Τι κλαιγεσαι ρε ;
Κατω απο 1.14 κανεις, μετρημενο με τους γυρους που σου ριχνω σε καθε σεσιον.:rotflmao:

sniper
17/09/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εχουμε αρχίσει να τραβάμε το καλτσον ρε φίλε.
Δλδ ή είσαι άξιος να κατέβεις σε αγώνες ή το ρίχνεις στο σκάκι. Μέση λύση δεν υπάρχει.


Με την ίδια λογική, τι τραβιούνται οι αγωνιζόμενοι με νέα μηχανάκια, προπονήσεις, αναρτήσεις κλπ κλπ. Αφού ο Μπούστας θα τους ρίξει γύρο ποιό είναι το νόημα; :sick:

Ματαιότης ματαιοτήτων.....:sad:

Μπορουμε να μπαίνουμε μέσα στην πίστα να κάνουμε ότι κάνουμε και να σταματήσουμε να μετράμε δευτερόλεπτα.

Γιατί:

1. κάνουμε την πλάκα μας
2. το να μετράς χρόνους σε αγχώνει

Πόσες φορές δεν εχουμε μπει μέσα και λέμε "τι γαμάτα που πάω" επειδή έτσι νοιώθεις και τελικά είσαι πιο αργός απο άλλες φορές;

Καλά ακόμα να καταλάβεις ότι το ξεκίνησα επειδή είμαι αργός; :lol:

gcrook
17/09/2007, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Πόσες φορές δεν εχουμε μπει μέσα και λέμε "τι γαμάτα που πάω" επειδή έτσι νοιώθεις και τελικά είσαι πιο αργός απο άλλες φορές;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
καλο...

Κοιτα αμα σου εχει ριξει και ο τελευταιος με το τρανσαλπ με τα χωματινα γυρο και εισαι μονος σου,φανταζομαι οτι μπορεις να προσποιηθεις οτι προηγεισαι...:rotflmao:

sniper
17/09/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
......το τρανσαλπ με τα χωματινα ...



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

road spirit
17/09/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τι κλαιγεσαι ρε ;
Κατω απο 1.14 κανεις, μετρημενο με τους γυρους που σου ριχνω σε καθε σεσιον.:rotflmao:

ας φτάσω το 1.14 και ρίξε μ' γιώργη μ' όσους γυρους θές !! :lol:



























(χωρίς κρεμύδι τους τρώω....)

stako
17/09/2007, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ρε σ stako, γιατί μου μ@μας τη ψυχολογία τώρα ? :lol:
δηλαδή εγω που απέχω κανα ημερολογιακό έτος ακόμα μέχρι να φτάσω στο 1.10 ... ??? ούτε μέτριος δεν είμαι ?? :confused: :confused: :lol: :lol: :wave2:

Καλά μη σκας κι όλας, όλα σχετικά είναι, εγώ ο μάπας δεν έχω ξύσει ποτέ γόνατο πχ.........:D :D :D :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :wave2: :wave2:

Θάνος
17/09/2007, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Καλά μη σκας κι όλας, όλα σχετικά είναι, εγώ ο μάπας δεν έχω ξύσει ποτέ γόνατο πχ.........:D :D :D :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :wave2: :wave2:

Μήπως ν'αφήσεις τις κάμερες και τους χρόνους και να ασχοληθείς αποκλειστικά με αυτό;

stako
17/09/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Μήπως ν'αφήσεις τις κάμερες και τους χρόνους και να ασχοληθείς αποκλειστικά με αυτό;

Για ποιο λόγο? Δεν προσφέρει κάτι το "ξύσιμο" στην οδήγηση. Ίσα ίσα που μέχρι κάποιο σημείο κάνει και κακό.

Εκτός και αν το εννοείς από πλευράς προσωπικής ευχαρίστησης, εκεί ναι, πάσο.

Θάνος
17/09/2007, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Για ποιο λόγο? Δεν προσφέρει κάτι το "ξύσιμο" στην οδήγηση. Ίσα ίσα που μέχρι κάποιο σημείο κάνει και κακό.

Εκτός και αν το εννοείς από πλευράς προσωπικής ευχαρίστησης, εκεί ναι, πάσο.

Προσφέρει πρώτα απ'όλα ευχαρίστηση που δεν συγκρίνεται με κανένα χρόνο. Το χρησιμοποιείς όταν και όπως θέλεις και σίγουρα δεν κάνει πουθενά κακό! Εκτός από τις ξύστρες που αλλάζεις πότε πότε.

Αν όμως θέλεις να σου δώσω μία χρήση του ξυσίματος, είναι ένας μόνιμος και σχεδόν αλάνθαστος δείκτης κλίσης. Μπορείς να ρίξεις τη μηχανή όσο δυνατά και γρήγορα θέλεις μέχρι το σημείο που θα κοπανήσει το γόνατο κάτω και ξέρεις ότι είσαι οκ.

byron
17/09/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Για ποιο λόγο? Δεν προσφέρει κάτι το "ξύσιμο" στην οδήγηση. Ίσα ίσα που μέχρι κάποιο σημείο κάνει και κακό.

Εκτός και αν το εννοείς από πλευράς προσωπικής ευχαρίστησης, εκεί ναι, πάσο.

Το να κρεμιέται κάποιος σαν μαϊμού χωρίς να χρειάζεται, δεν προσφέρει τίποτα και δεν σημαίνει ότι πάς γρήγορα. Για να πας γρήγορα και με ασφάλεια, το βγάλσιμο σώματος είναι must για πολύ ουσιαστικούς λόγους.

:wave2:

stako
17/09/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Προσφέρει πρώτα απ'όλα ευχαρίστηση που δεν συγκρίνεται με κανένα χρόνο. Το χρησιμοποιείς όταν και όπως θέλεις και σίγουρα δεν κάνει πουθενά κακό! Εκτός από τις ξύστρες που αλλάζεις πότε πότε.

Αν όμως θέλεις να σου δώσω μία χρήση του ξυσίματος, είναι ένας μόνιμος και σχεδόν αλάνθαστος δείκτης κλίσης. Μπορείς να ρίξεις τη μηχανή όσο δυνατά και γρήγορα θέλεις μέχρι το σημείο που θα κοπανήσει το γόνατο κάτω και ξέρεις ότι είσαι οκ.

Συμφωνώ 100% για το ότι είναι ένας δείκτης κλίσης. Αλλά από την άλλη στις ταχύτητες που κινούμαστε και στις κλίσεις που παίρνουμε πραγματικά νιώθω ότι πρέπει να κάνω την μαϊμού για να ακουμπήσω κάτω (μην το πάρεις προσωπικά Θάνο, δεν εννοώ ότι κάνεις την μαϊμού εσύ ή όσοι ξύνουν, απλά εγώ είμαι και λίγο χοντρούλης και δεν μπορώ να ανοίξω τόσο πολύ τα πόδια).

Δεν νιώθω άνετα να το κάνω αυτό (και για αυτό λέω ότι μπορεί να είναι και επικίνδυνο) και μια και το σώμα μου είναι πιστεύω σχετικά οκ κατά τα άλλα τότε......γιατί να το κυνηγήσω? Θα έρθει κάποια στιγμή...

Δεν ξέρω αν επηρεάζουν και τα μασπιέ μου που είναι πάρα πολύ ψηλά... Στο επόμενο αν βρεθούμε Μέγαρα θα στο δώσω να ανέβεις να δεις πως είναι, έχει αλλάξει πολύ...

stako
17/09/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το να κρεμιέται κάποιος σαν μαϊμού χωρίς να χρειάζεται, δεν προσφέρει τίποτα και δεν σημαίνει ότι πάς γρήγορα. Για να πας γρήγορα και με ασφάλεια, το βγάλσιμο σώματος είναι must για πολύ ουσιαστικούς λόγους.

:wave2:

Εννοείται το σώμα βγαίνει παιδιά, μην λέμε τα στοιχειώδη...;) χωρίς αυτό καλύτερα κάτσε να πίνεις καφεδάκι στα πιτς... Απλά αντί να έχω τεντωμένο το πόδι το έχω μαζεμένο.

:wave2: :wave2: :wave2:

Θάνος
17/09/2007, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Συμφωνώ 100% για το ότι είναι ένας δείκτης κλίσης. Αλλά από την άλλη στις ταχύτητες που κινούμαστε και στις κλίσεις που παίρνουμε πραγματικά νιώθω ότι πρέπει να κάνω την μαϊμού για να ακουμπήσω κάτω (μην το πάρεις προσωπικά Θάνο, δεν εννοώ ότι κάνεις την μαϊμού εσύ ή όσοι ξύνουν, απλά εγώ είμαι και λίγο χοντρούλης και δεν μπορώ να ανοίξω τόσο πολύ τα πόδια).

Δεν νιώθω άνετα να το κάνω αυτό (και για αυτό λέω ότι μπορεί να είναι και επικίνδυνο) και μια και το σώμα μου είναι πιστεύω σχετικά οκ κατά τα άλλα τότε......γιατί να το κυνηγήσω? Θα έρθει κάποια στιγμή...

Δεν ξέρω αν επηρεάζουν και τα μασπιέ μου που είναι πάρα πολύ ψηλά... Στο επόμενο αν βρεθούμε Μέγαρα θα στο δώσω να ανέβεις να δεις πως είναι, έχει αλλάξει πολύ...

Προσπαθώ να πω κάτι αντικειμενικό, γιατί αν μιλήσω για μένα, τότε είναι αλήθεια ότι πολλές φορές κρεμιέμαι όντως σαν τη μαϊμού για να ξύσω γιατί έτσι είναι πιο γαμάτα! :D Κυρίως σε φάσεις που δεν με ενδιαφέρει και η ταχύτητα.

Την ώρα όμως που ρίχνω τη μηχανή και ειδικά σε γρήγορη οδήγηση, το γόνατο είναι πάντα εκεί που αισθάνομαι ότι θα μου δώσει μία ασφαλή ένδειξη κλίσης γιατί έχω στρίψει π.χ. 500 φορές στην ίδια θέση και δεν με έχει πουλήσει ποτέ. Απλά όταν θέλω να κινηθώ πιο γρήγορα το ψιλομαζεύω σχετικά γρήγορα..

sniper
17/09/2007, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
...... Απλά αντί να έχω τεντωμένο το πόδι το έχω μαζεμένο.

:wave2: :wave2: :wave2:


Μην το τεντώνεις.... άνοιξέ το απλά λίγο.... και θα ξύσεις.... και μην τρομάξεις την πρωτη φορά που θα ξύσεις :D

stako
17/09/2007, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μην το τεντώνεις.... άνοιξέ το απλά λίγο.... και θα ξύσεις.... και μην τρομάξεις την πρωτη φορά που θα ξύσεις :D

Η αλήθεια είναι ότι ήρθε η ώρα του..... Θα το προσπαθήσω περισσότερο την επόμενη φορά....:D

Θάνος
17/09/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Εννοείται το σώμα βγαίνει παιδιά, μην λέμε τα στοιχειώδη...;) χωρίς αυτό καλύτερα κάτσε να πίνεις καφεδάκι στα πιτς... Απλά αντί να έχω τεντωμένο το πόδι το έχω μαζεμένο.

:wave2: :wave2: :wave2:

Από τη φωτογραφία που έχεις στο άβαταρ σου φαίνεται ότι αν κατέβαζες το κεφάλι λίγο πιο κοντά στο clipon θα έξυνες για πλάκα χωρίς να ασχοληθείς με το πόδι σου.. απλά θα το άνοιγες λίγο πιο πολύ ασυναίσθητα για να μην σε εμποδίζει. Δεν μπορώ να σκεφτώ σε τι να σε εμποδίζουν οι μαρσπιέδες.

sniper
17/09/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
......

Yes Master :lol: :lol:


104400

Θάνος
17/09/2007, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Yes Master :lol: :lol:

Με δουλεύεις ανόητε;

stako
17/09/2007, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Από τη φωτογραφία που έχεις στο άβαταρ σου φαίνεται ότι αν κατέβαζες το κεφάλι λίγο πιο κοντά στο clipon θα έξυνες για πλάκα χωρίς να ασχοληθείς με το πόδι σου.. απλά θα το άνοιγες λίγο πιο πολύ ασυναίσθητα για να μην σε εμποδίζει. Δεν μπορώ να σκεφτώ σε τι να σε εμποδίζουν οι μαρσπιέδες.

Χμμμ, ίσως να έχω και πιο καινούργια φωτό, το προσπαθώ να σκύβω περισσότερο αλλά τελευταία εμποδίζει η............κοιλιά........:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Η δίαιτα δεν κάνει τίποτα οπότε μάλλον ήρθε η ώρα για πιο μεγάλη φόρμα.......:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
17/09/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Με δουλεύεις ανόητε;



Mπα.... αναπολώ τις μέρες της αθωότητας.... :rolleyes:


104402

gcrook
17/09/2007, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Mπα.... αναπολώ τις μέρες της αθωότητας.... :rolleyes:

Aχαχουχα....:D


104426