PDA

View Full Version : Απορία και συμβουλή



kaps
05/09/2007, 06:46
Κάνω αγορές καταναλωτικών αγαθών με πρόγραμμα άτοκων δόσεων. Πριν 2 μήνες ( 3-7-07)αγοράζω κάποια πράγματα από κάποιο μαγαζί . Ο καταστηματάρχης περνάει μια φορά τη κάρτα και μου λέει μετά από κάποια λεπτά πως μάλλον δεν εγκρίνει . Του απαντώ αποκλείεται ξαναδοκίμασε . Ξαναδοκιμάζει και μου λέει πως αυτή η Τράπεζα με την οποία εγώ έχω κάρτα VISA είναι άστα να πάνε . Συμπληρώνει δε πως ούτε αυτή τη φορά έγκρινε. Του απαντώ και πάλι πως δεν μπορεί και δοκιμάζουμε άλλη μιά φορά οπότε και βγάζει χαρτάκι η τράπεζα και θεωρώ πως όλα καλά αφού στις προηγούμενες δύο φορές δεν έβγαλε χαρτάκι .
Εχθές παίρνω την μηνιαία κίνηση των συναλλαγών που κάνω με την πιστωτική και διαπιστώνω πως στις 3-7-07 με έχουν χρεώσει 3 φορές για το ίδιο ποσό όταν εγώ έχω υπογράψει μόνο για ένα στο χαρτάκι για την εγκριμένη πίστωση. Πήγα στον έμπορα κάτι μου έλεγε για το λογιστήριο , να μην ανησυχώ κ.λ.π Μου πρότεινε σε κάποια φάση να μου δώσει αυτός τα λεφτά που χρεώθηκα όταν ψάξει και καλά για να δει αν έχει εισπράξει στο λογαριασμό του αυτά τα λεφτά. Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο . Αν λέω αν στο τέλος το παίξει Γερμανός , που δεν το νομίζω αλλά καμιά φορά δεν ξέρεις , τι να κάνω με την τράπεζα μιας και η πληρωμή της κάρτας γίνεται στις 19-9 και τα λεφτά εκταμιεύονται αυτόματα από λογαριασμό μου . Πίσω από το έντυπο της Τράπεζας αναφέρει κάτι για παράπονα και να στείλω ένα γράμμα .....:confused: Τι προτείνετε;

g.papalexis
05/09/2007, 07:13
NA ΠΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ :wave2:

dimokritos
05/09/2007, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.papalexis
NA ΠΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ :wave2:

σήμερα κιόλας

pissaman
05/09/2007, 08:09
ειδοποίησε την τράπεζα σου έστω και τηλ. Να ξέρεις όμως ότι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα! Μην ανησυχείς.;)

kaps
05/09/2007, 08:15
Πήρα τηλέφωνο και μίλησα. Μου είπαν να στείλω fax με την κίνηση σε φωτοαντίγραφο και σε ένα μήνα θα έχει διευκρινιστεί :hypnotize. Ποιό δηλαδή να διευκρινιστεί ...το αυτονόητο; Δεν πήρα τίποτα τους λέω και δεν υπέγραψα τίποτα . Τέλος πάντων πολλά έιπαμε με τη υπάλληλο και κατέληξα στο εξής . Αύριο του έχω δώσει του έμπορα διορία για το τι θα κάνει με την υπόθεση . Η θα μου δωσει τα λεφτά που αναλογούν στις χρεώσεις ήτοι 2060 ευρώ και θα πληρώνω τις δόσεις σαν να τις έκανα τις αγορές (αν και με χαλάει διότι αφού δεν υπάρχει πουθενά υπογραφή μου πως η Τράπεζα πιστοποιεί αυτό που περνάει ο έμπορας;) . Τα χαρτάκια που υπογράφουμε και που δηλώνουν τηνν αποδοχή της συναλλαγής δεν πάνε στην Τράπεζα , το ξέρετε; Απλά ο έμπορας κρατάει τα χαρτάκια . 'Η τελικά θα κάτσει κάτω να κάνει ακύρωση των συναλλαγών αυτών μπροστά μου και να μου δώσει το χαρτάκι που θα βγει από το μηχάνημα του για να έχω κάτι να είμαι κατοχυρωμένος . Ωστόσο τις πρώτες δόσεις θα τις καταβάλλω κανονικά για να μου γίνει μετά επιστροφή ..... Ελπίζω λα λυθούν όλα καλώς . :rolleyes:

pissaman
05/09/2007, 08:28
Δεν χρειάζεται να ανησυχείς.
Να ξέρεις, ότι πιθανώς ο έμπορας, να μην μπορεί μέσα σε μία μέρα να κάνει την ακύρωση. Χρειάζεται να στείλει με fax επιστολή στην τράπεζα και σε 3-4 εργάσιμες η τράπεζα κάνει την ακύρωση που φαίνεται στον επόμενο μηνιαίο λογαριασμό σου.

pissaman
05/09/2007, 08:29
Βέβαια, αν μπορείς να πας από εκεί και να περάσει την κάρτα σου και να κάνει ακύρωση, είναι ακόμα καλύτερα και ποιο άμεσο! ;)

kaps
05/09/2007, 09:44
Αυτό θα κάνω μάλλον οσονούπω ..:beer: