PDA

View Full Version : fazer vs σφήκας



cartman
05/09/2007, 11:22
Καλημερίζω τα παιδιά του φόρουμ
...και μπαίνω στο θέμα! Μετά από 1 χρόνο συμβίωσης με παπάκια και λοιπά δίκυκλα κάτω των 10 αλόγων :D είπα να πάρω επιτέλους μηχανάκι :smokin: . Είμε μεταξύ hornet 600 μοντ. 2000 στα 3500 ευρά και fazer 600 μοντ. 2005 στα 5 χιλιαρικάκια. Τα χιλιόμετρα τους είναι κάτω από 35000 οπότε δεν με προβληματίζουν ιδιαίτερα καθότι αξιόπιστα μηχανάκια. Μου αρέσουν πολύ και τα δύο. Για πείτε καμιά γνώμη ρε παιδιά. Θα ήθελα να ακούσω απόψεις ιδιαίτερα από κάποιον που τα έχει οδηγήσει και τα δύο. Φυσικά πρόκειται να τα οδηγήσω και εγώ και τα 2, αλλά δεν έχω και πολλή εμπειρία, οπώτε οι γνώμες σας μετράνε για μένα :smilea:


PS1: Με απασχολεί κυρίως η οδηγική συμπεριφορά τους

PS2: Το ότι η σφήκα είναι 7 ετών επηρρεάζει καθόλου σε θέματα ασφαλείας σε ταξίδια? Μήπως είπα μ@λ@κία... :look:

PS3: Αν ήταν και τα δύο της ίδιας χρονολογίας, θα έπερνα την σφήκα. Μήπως όμως το fazeraki έχει καλύτερα φρένα, πλαίσιο και περιφεριακά καθότι νεώτερο άρα και νεώτερης τεχνολογίας?

PS4: Αν είπα μ@λ@κία μην βαρέσετε ε...καινούργιος είμε που θα πάει θα μάθω :cool:

:beer: :beer: :beer: :beer:

[edit] Παιδιά μάλλον το fz6 εννοούσα (γυμνό) και όχι το fazer :blush:

TROOPER
05/09/2007, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Καλημερίζω τα παιδιά του φόρουμ
...και μπαίνω στο θέμα! Μετά από 1 χρόνο συμβίωσης με παπάκια και λοιπά δίκυκλα κάτω των 10 αλόγων :D είπα να πάρω επιτέλους μηχανάκι :smokin: . Είμε μεταξύ hornet 600 μοντ. 2000 στα 3500 ευρά και fazer 600 μοντ. 2005 στα 5 χιλιαρικάκια. Τα χιλιόμετρα τους είναι κάτω από 35000 οπότε δεν με προβληματίζουν ιδιαίτερα καθότι αξιόπιστα μηχανάκια. Μου αρέσουν πολύ και τα δύο. Για πείτε καμιά γνώμη ρε παιδιά. Θα ήθελα να ακούσω απόψεις ιδιαίτερα από κάποιον που τα έχει οδηγήσει και τα δύο. Φυσικά πρόκειται να τα οδηγήσω και εγώ και τα 2, αλλά δεν έχω και πολλή εμπειρία, οπώτε οι γνώμες σας μετράνε για μένα :smilea:


PS1: Με απασχολεί κυρίως η οδηγική συμπεριφορά τους

PS2: Το ότι η σφήκα είναι 7 ετών επηρρεάζει καθόλου σε θέματα ασφαλείας σε ταξίδια? Μήπως είπα μαλακία... :look:

PS3: Αν ήταν και τα δύο της ίδιας χρονολογίας, θα έπερνα την σφίγγα. Μήπως όμως το fazeraki έχει καλύτερα φρένα, πλαίσιο και περιφεριακά καθότι νεώτερο άρα και νεώτερης τεχνολογίας?

PS4: Αν είπα μαακία μην βαρέσετε ε...καινούργιος είμε που θα πάει θα μάθω :cool:

:beer: :beer: :beer: :beer:

εγω ψηφιζω το φαζερ (του οποιου ειμαι και κατοχος)

καλη αγορα και προσοχη πολυ !!!

:beer: :beer: :beer:

sotpag
05/09/2007, 11:37
μα ειναι ερωτηση τωρα αυτη


υπαρχει το FAZER και θελεις να παρεις HONDA

Εχετλαίος
05/09/2007, 11:40
Καλό το Hornet αλλά το Fazerακι μου καλύτερο!

AFTER
05/09/2007, 11:44
Fazer, δεν το συζητω καν
Ειδικα επειδη ειναι και 5 χρονια νεοτερο

dimokritos
05/09/2007, 11:55
δαγκωτό και εγώ fazer. my next moto... :wave2:

cartman
05/09/2007, 12:28
Ρε παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά ΓΙΑΤΙ fazer? απλά μόνο εμφάνισης? αν είναι έτσι πείτε το να ξέρω επειδή αυτό είναι υποκειμενικό (εμένα εμφανισιακά μου αρέσουν και τα 2 εξίσου)!
Άλλοι λόγοι που ψηφίζετε fazer? Ναι είναι πιο καινούργιο από το hornet αλλά είναι και ενάμιση χιλιάρικο πιο ακριβό!

:beer: :beer: :beer: :beer:

sniper
05/09/2007, 12:29
Θα το λένε για το εξελιγμένο TPS του

Εχετλαίος
05/09/2007, 12:43
Το φτιάξαμε αυτό είπαμε!

project.breeze
05/09/2007, 12:44
Το ότι είναι 5 χρόνια νεώτερο και μόνο αξίζει το 1,5 χιλιάρικο παραπάνω.Στην θέση σου δεν θα το σκεφτόμουν καν.Άσε που τα 35.000χλμ για μοντέλο 2005 μου ακούγονται πολύ πιο λογικά από τα 35.000χλμ για μοντέλο 2000:wave2:

maintenance
05/09/2007, 12:45
Fazer.

:smokin:

H.A.Balafoutre
05/09/2007, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Θα το λένε για το εξελιγμένο TPS του

TPS? Τι είναι αυτό....40000χλμ από 04/2005 κανένα TPS δεν παραπονέθηκε, με χρήση κυρίως μέσα στην πόλη.

Δηλαδή σταμάτα-ξεκίνα, σταμάτα-ξεκίνα και ξανά και ξανά, άνοιξε-κλείσε, άνοιξε-κλείσε το διακόπτη συνέχεια και συνέχεια κάθε μέρα, κάθε μέρα, με καύσωνα και με παγωνιά.

Κίχ δεν κάνει. Λαδάκι, βενζίνη....έ και κάνα ζευγαράκι λάστιχα.....γι'αυτό προτίμησα το Fazer.

Και άμα κάνεις κέφι βγαίνει και γλήγορες βόλτες με 954, με ΖΧ10R ανετότατα, τελευταία και με Κ6. Καλά πάει μωρέ, ας είναι καλά τα υψηλής και οι ohlins μπρός-πίσω. Λίγο τα χαμηλά παταράκια με ενοχλούν τελευταία....αλλά ας μην είμαστε και αχάρηστοι.:wave2:

CARP
05/09/2007, 12:52
Το FAZER λέμε.........
Είχα το γυμνο το 05' αυτό με τον μαυρο κινητηρα (πρόσεξε το αυτό)

1ον γιατι είναι πιο καινούργιο
2ον γιατι είναι πιο όμορφο
3ον γιατι (αν πάρεις με το φέρινγκ) ταξιδευεις καλύτερα
4ον γιατι είναι πιο καινουργιο τεχνολογικα ( R6 κινητηρα)
5ον σιγα μην είναι 00' μοντέλο το HORNET και έχει μόνο 35000χλμ

nikonian
05/09/2007, 12:58
35.000 xlm σε 2 χρόνια είναι πολλά. Τα περισσότερα μηχανάκια κάνουν 6-10.000 χλμ το χρόνο.
Αν λοιπόν το Fazer έχει λιγότερα από 20.000 χλμ, υπάρχει δίλλημα.
Αν έχουν και τα δύο τα ίδια χλμ, ψηφίζω Hornet δαγκωτό.


Κανένα δεν είναι καλλίτερο. Το καθένα έχει τις ιδιεταιρότητές του.


Το Fazer είναι πιο άνετο στο ταξίδι, πιο οικονομικό και πιο δυνατό στις ψηλές σαλ.

Το Ηοrnet είναι πιο ευέλικτο, πιο γραμμικό και πιο Honda (αθάνατο).

Τα ανταλλακτικά είναι σχετικά φτηνά και στις δυο περιπτώσεις.

nakedorange
05/09/2007, 13:13
τελειως αντικειμενικα...


fazer...

cartman
05/09/2007, 13:20
Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που απάντησαν :beer:

35000km έχει το hornet αλλά δεν είναι πρόβλημα αυτό! ο κινητήρας του είναι απο cbr600f και αντέχει πολύ περισσότερα km. Το fazer βρε boyz δεν ξέρω πόσα km έχει δεν θυμάμαι, αλλά είναι κάτω από 35000 σίγουρα.
Βασικά τα km δεν με προβληματίζουν τόσο όπως σας είπα. Πιό πολύ το στρίψιμο, συμπεριφορά σε ψηλές ταχύτητες σε ταξίδια και ασφάλεια (φρενάρισμα, αν συγχωρούν λάθη-είμαι αρχάριος σχεδόν) με απασχολούν. Ως προς αυτά χρειάζομαι γνώμες !!

PS. το fazer είναι το γυμνό του `05

:beer: :beer: :beer:

makis206
05/09/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
PS. το fazer είναι το γυμνό του `05

:eyepop: :eyepop:

FZ6 είναι λοιπόν, ψιλοακριβό μου ακούγεται στα 5000 με 35000χλμ..



:beer:

Panos82gr
05/09/2007, 13:26
Honda, γιατι εχει καλυτερο ηχο, καθεσε πιο ανετα, ειναι πιο ομορφο κατ εμενα και επειδη ειναι πιο αξιοπιστος σαν κινητηρας!

agelos
05/09/2007, 15:48
καλησπερα , λοιπον κανει 6.300,00 ευρα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ειναι μοντελο 2007 και εχει τον πιο εξελιγμενο κινητηρα αυτη την στιγμη :

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ !!!!!! & ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ !!!!!!!! :wave2: :wave2: :wave2: :beer: :beer: :beer: :beer:


101704

sniper
05/09/2007, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από agelos
καλησπερα , λοιπον κανει 6.300,00 ευρα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ειναι μοντελο 2007 και εχει τον πιο εξελιγμενο κινητηρα αυτη την στιγμη
...


Τί έχει λέει; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

cartman
05/09/2007, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από agelos
καλησπερα , λοιπον κανει 6.300,00 ευρα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ειναι μοντελο 2007 και εχει τον πιο εξελιγμενο κινητηρα αυτη την στιγμη :

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ !!!!!! & ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ !!!!!!!! :wave2: :wave2: :wave2: :beer: :beer: :beer: :beer:
Φίλε το είχα στα υπόψην αλλά πρώτον αποφάσισα να πάρω τετρακύλινδρο για τον ήχο, την δύναμη και την άνεση στα ταξίδια (όχι ότι οι 1-2-3κίλινδροι δεν τα κάνουν και αυτοί...) και δεύτερον με 6300 και καινούργιο θα προτιμούσα το bandit 2007 :D
Καλό πάντως το Er. Από τις καλύτερες επιλογές για 2κίλινδρο, αν και από κοντά μου φάνηκε λίγο ψεύτικο :look: ... όπως και το νέο z750 :eyepop:
Νομίζω μόλις αιτήθηκα βρισίδι...
:beer: :beer:

agelos
05/09/2007, 16:00
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τί έχει λέει; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :


ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ , ΤΟ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ & ΝΑ ΓΕΛΑΣ

ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΗ :


[B]ΠΟΛΥΔΩΡΑΣ !!!!!! :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :lol: :lol:

sniper
05/09/2007, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από agelos
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τί έχει λέει; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :


ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ , ΤΟ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ & ΝΑ ΓΕΛΑΣ

ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΗ :


[B]ΠΟΛΥΔΩΡΑΣ !!!!!! :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :lol: :lol:

Κι εσύ φαιδρός..... όπως και οι δηλώσεις σου....

Edit : Τώρα είδα ότι είσαι από το νησί.... Εντάξει... Στην Μύκονο είναι το πιο εξελιγμένο μοτέρ....

agelos
05/09/2007, 16:06
οχι ρε CARTMAN τι βρισιδι :confused:

απλα στο προτεινω μιας & εισαι καινουργιος
παντως δοκιμασμενα ειναι πολυ ξεκουραστο για ταξιδι & εχει αρκετη ροπη απο χαμηλα το οποιο το κανει αρκετα σβελτο παντως οτι & να παρεις καλοριζικο & καλοταξιδο



Υ . Γ. ΚΑΛΑ ΤΑ ΤΕΤΡΑΚΥΛΙΝΔΡΑ ΑΛΛΑ Η KAWASAKI Μ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΓΚΑΙΝΙΑΣΑΙ ΕΝΑ ΝΕΟ ΣΤΥΛ ΣΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ & ΤΟ Ζ !!!!!!:winka:

agelos
05/09/2007, 16:09
ΟΚ SNIPER ΜΙΑΣ & ΤΟ ΘΕΤΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ Σ' ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ER ΕΝΑΝ ΕΣΤΩ ΚΙΝΗΤΗΡΑ :confused: ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ :confused:





Υ.Γ. : ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΣ :confused: :winka:

agelos
05/09/2007, 16:10
SNIPER ΠΕΡΙΜΕΝΩ :confused:

sniper
05/09/2007, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από agelos
ΟΚ SNIPER ΜΙΑΣ & ΤΟ ΘΕΤΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ Σ' ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ER ΕΝΑΝ ΕΣΤΩ ΚΙΝΗΤΗΡΑ :confused: ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ :confused:





Υ.Γ. : ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΣ :confused: :winka:

Στην κατηγορία των γυμνών 2κύλινδρων σε σειρά;

Κανένα... μόνο του είναι..... Δεν μπορεί να συγκριθεί με άλλο γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

Αλλά αν φτιάχνουμε μια κατηγορία για να είμαστε 1οι (και μόνοι) δεν μπορούμε να λέμε μετά ότι έχουμε τον πιο εξελιγμένο κινητήρα!

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός......

agelos
05/09/2007, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Στην κατηγορία των γυμνών 2κύλινδρων σε σειρά;

Κανένα... μόνο του είναι..... Δεν μπορεί να συγκριθεί με άλλο γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

Αλλά αν φτιάχνουμε μια κατηγορία για να είμαστε 1οι (και μόνοι) δεν μπορούμε να λέμε μετά ότι έχουμε τον πιο εξελιγμένο κινητήρα!

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός......


απολυτα κατανοητος :lol: :lol: :lol: :lol:

περιμενω : εταιρεια , κινητηρα , μοντελο ,:confused: :confused:
& διαφορες στην λειτουργια τους :confused: :confused:

sniper
05/09/2007, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από agelos
απολυτα κατανοητος :lol: :lol: :lol: :lol:

περιμενω : εταιρεια , κινητηρα , μοντελο ,:confused: :confused:
& διαφορες στην λειτουργια τους :confused: :confused:


Ρε φιλαράκι.... εφόσον ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΜΗΧΑΝΗ με δικύλινδρο σε σειρά κινητήρα γυμνή, με τι συγκρίνεις εσύ το ER και το βγάζεις (μόνο σους ε; Γιατί πουθενά δεν διαβάσαμε τίποτα καταπληκτικό για τον κινητήρα του ER) το πιο εξελιγμένο;

agelos
05/09/2007, 16:22
& για να βοηθησω :


α ) μοτοσυκλετα

β ) κινητηρας

γ ) κυβισμος

ασχετο αν ss , οn-off , motard , κ.τ.λ.

cartman
05/09/2007, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από agelos
οχι ρε CARTMAN τι βρισιδι :confused:

απλα στο προτεινω μιας & εισαι καινουργιος
παντως δοκιμασμενα ειναι πολυ ξεκουραστο για ταξιδι & εχει αρκετη ροπη απο χαμηλα το οποιο το κανει αρκετα σβελτο παντως οτι & να παρεις καλοριζικο & καλοταξιδο



Υ . Γ. ΚΑΛΑ ΤΑ ΤΕΤΡΑΚΥΛΙΝΔΡΑ ΑΛΛΑ Η KAWASAKI Μ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΓΚΑΙΝΙΑΣΑΙ ΕΝΑ ΝΕΟ ΣΤΥΛ ΣΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ & ΤΟ Ζ !!!!!!:winka:
Το βρισίδι το περίμενα λόγο αυτού που είπα για το z750. Δέχομαι αυτό που μου πρότεινες φίλε και καλά κάνεις και το προτείνεις επειδή είναι καλό μηχανάκι (και εμένα μου αρέσει πολύ) και είναι και σε καλή τιμή. Και είναι και πολύ όμορφο κατ εμέ :p
όσο για τα z δυνατά μηχανήματα αλλά εμφανισιακά δεν μου πολυαρέσουν, παρα είναι cool για μένα :blush: αν και το καινούργιο εμφανισιακά είναι ομορφούλλι, αλλά όπως είπα και πρίν δεν μου φαίνεται πολύ προσεγμένο στα πλαστικά του (άμα το δείς από κοντά). Άσε που το καινούργιο κάνει πολλά παραπάνω ευρά από αυτά που διαθέτω...

καλοταξιδος και εσύ φιλαράκι
:beer: :beer: :beer:

sniper
05/09/2007, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από agelos
& για να βοηθησω :


α ) μοτοσυκλετα

β ) κινητηρας

γ ) κυβισμος

ασχετο αν ss , οn-off , motard , κ.τ.λ.

Ααααα έτσι.....


Ε τότε θα σε στεναχωρήσω αλλά τα μοτέρ του R1/GSXR1000/CBR1000 και τα υπόλοιπα 1000ρια SS είναι τα πιο εξελιγμένα τεχνολογικά..... Σόρρυ αλλά τα παράπονά σου στα εργοστάσια που βάζουν όλη την τεχνολογία πρώτα στα SS (και κυρίως στα 1000άρια).

agelos
05/09/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ααααα έτσι.....


Ε τότε θα σε στεναχωρήσω αλλά τα μοτέρ του R1/GSXR1000/CBR1000 και τα υπόλοιπα 1000ρια SS είναι τα πιο εξελιγμένα τεχνολογικά..... Σόρρυ αλλά τα παράπονά σου στα εργοστάσια που βάζουν όλη την τεχνολογία πρώτα στα SS (και κυρίως στα 1000άρια).


μαλλον δεν διαβασες το γ )

:confused:

sniper
05/09/2007, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από agelos
μαλλον δεν διαβασες το γ )

:confused:

Ε μάλλον δεν καταλαβαίνεις ότι η τεχνολογία "κατρακυλάει" από τα 1000 SS στα 600 SS και μετά στα υπόλοιπα...

Φέτος η Honda πρωτοτύπησε κι έβγαλε για 1η φορά κινητήρα για γυμνό 600 που δεν έχει φορεθεί σε SS (Hornet 600 07 - ο πιο εξελιγμένος κινητήρας σε 4κίλυνδρο γυμνό μηχανάκι - σχεδιασμός και υλοποίηση απο το 0)

agelos
05/09/2007, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ε μάλλον δεν καταλαβαίνεις ότι η τεχνολογία "κατρακυλάει" από τα 1000 SS στα 600 SS και μετά στα υπόλοιπα...

Φέτος η Honda πρωτοτύπησε κι έβγαλε για 1η φορά κινητήρα για γυμνό 600 που δεν έχει φορεθεί σε SS (Hornet 600 07 - ο πιο εξελιγμένος κινητήρας σε 4κίλυνδρο γυμνό μηχανάκι - σχεδιασμός και υλοποίηση απο το 0)


το er φοραει το μισο " μπλοκ " του zouzoura 1400cc , η λειτουργια του κινητηρα του ηταν μια καινοτομια , το μηχανακι αισθανεσαι οτι " πλεει " σε ολες τις στροφες του κινητηρα & ναι η kawa εγκαινιασαι μια νεα κατηγορια δεν ειναι κακο να καινοτομεις , οσο για την φιλοσοφια των εργοστασιων σχετικα με τα ss μπορω να πω οτι εχεις απολυτο δικιο :winka:

sniper
05/09/2007, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από agelos
..... δεν ειναι κακο να καινοτομεις ....


Καθόλου κακό αλλά όταν έχεις έναν κινητήρα χωρίς να υπάρχει 2ος για σύγκριση απλά είναι "μοναδικός" κι όχι "ο πιο εξελιγμένος" :D

Και φυσικά κι έχω δίκιο.... Πάντα έχω δίκιο :lol:

agelos
05/09/2007, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Καθόλου κακό αλλά όταν έχεις έναν κινητήρα χωρίς να υπάρχει 2ος για σύγκριση απλά είναι "μοναδικός" κι όχι "ο πιο εξελιγμένος" :D

Και φυσικά κι έχω δίκιο.... Πάντα έχω δίκιο :lol:




παντα :confused: :confused: :eyepop: :eyepop:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
05/09/2007, 17:35
idi βγες αμεσως απο τον αγγελο !!!!!!!!!

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

AFTER
05/09/2007, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman

όσο για τα z δυνατά μηχανήματα αλλά εμφανισιακά δεν μου πολυαρέσουν, παρα είναι cool για μένα :blush:


Εμπρος? :eyepop:

lampros_fazer
05/09/2007, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από agelos
Υ . Γ. ΚΑΛΑ ΤΑ ΤΕΤΡΑΚΥΛΙΝΔΡΑ ΑΛΛΑ Η KAWASAKI Μ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΓΚΑΙΝΙΑΣΑΙ ΕΝΑ ΝΕΟ ΣΤΥΛ ΣΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ & ΤΟ Ζ !!!!!!:winka:
Αν ψάξεις θα δεις οτι σε αυτό το 'στυλ' υπάρχει ένα άλλο μηχανάκι,σε πιο πολεμική έκδοση βέβαια,πάνω από μια δεκαετία..

Και που ακριβώς είναι η καινοτομία του ER..;Στο ότι πήραν ένα μοτέρ κ το έκοψαν στη μέση..;Στη θέση της εξάτμισης;του αμορτισέρ; Ή που προσπάθησαν να φτιάξουν ένα low cost μηχανάκι κι αυτό φαίνεται..;

lampros_fazer
05/09/2007, 18:43
Αν δεν είναι θέμα η διαφορά τιμής,και γω το fazer θα σου πω..

Δε βλέπω λόγο να προτιμήσεις το Hornet εκτός από τη διαφορά τιμής ή αν προτιμάς την κλασική σχεδιασή του..

Α,ξέχασα,είναι Honda,όλα τ'άλλα σπάνε.. :bigcry: :bigcry:

Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
PS2: Το ότι η σφήκα είναι 7 ετών επηρρεάζει καθόλου σε θέματα ασφαλείας σε ταξίδια?
PS3:Μήπως όμως το fazeraki έχει καλύτερα φρένα, πλαίσιο και περιφεριακά καθότι νεώτερο άρα και νεώτερης τεχνολογίας?
Απαντάς μόνος σου στην ερώτησή σου..

dimokritos
05/09/2007, 19:49
ακοοοοοομα τραβάει αυτό το thread?? μέχρι και ο μανώλης, ο γάτος μου, πείστηκε να αγοράσει το fazerακι και από δευτέρα πάει για τα χαρτιά και τα διαδικαστικά του δανείου...:wave2:

ronin1
05/09/2007, 20:29
το φειζερ..για ενα κ μονο λογο..επειδη ειναι πιο καινουριο..

για κανεναν αλλο λόγο..

ουτε για το τπσ...

ουτε για τα ρουλεμαν

ουτε για τα αμορτισερ

ουτε για την μεγαααλη τρυπα στις μεσαιες...

ουτε για τον τσιγκινο ηχο του..

ουτε για τα πλαστικα του (βεβαια ειναι το γυμνο κ δεν εχει..)

cartman
05/09/2007, 20:48
Μααααλιστααααααα!! Ρε παιδιά έμαθα παραπάνω για το Er απ`ότι για τα δύο που σας είπα!
:uplate: :D

anyway κατάλαβα ότι είναι το ίδιο και το αυτό, απλά το ένα πιο καινούργιο από το άλλο, οπότε τα οδηγώ και τα δύο και όποιο μου κάνει κλίκ το τσιμπώ!
Ευχαριστώ όλα τα καλά παιδιά για τις συμβουλές τους!!!
:wave2:

gcrook
06/09/2007, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από agelos
το er φοραει το μισο " μπλοκ " του zouzoura 1400cc , η λειτουργια του κινητηρα του ηταν μια καινοτομια , το μηχανακι αισθανεσαι οτι " πλεει " σε ολες τις στροφες του κινητηρα & ναι η kawa εγκαινιασαι μια νεα κατηγορια δεν ειναι κακο να καινοτομεις , οσο για την φιλοσοφια των εργοστασιων σχετικα με τα ss μπορω να πω οτι εχεις απολυτο δικιο :winka:


ΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Μια ζωη οι καβασακηδες νομιζουν οτι τεχνολογια ειναι η να φορας μισο κινητηρα απο καποιο μηχανακι που τεχνολογικα ειναι στον μεσο ορο, η να φορας τον ιδιο κινητηρα υπερκυβισμενο.

Το DR350 ειναι το πιο εξελιγμενο μηχανακι τεχνολογικα γιατι τα εχει και τα δυο αυτα χαρακτηριστικα.
Φοραει και μισο κινητηρα απο SV650, και με λιγο μεγαλυτερο εμβολο (αρα και υπερκυβισμενο) .
Με ενα σμπαρο 2 τρυγωνια...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AFTER
06/09/2007, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
ΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Μια ζωη οι καβασακηδες νομιζουν οτι τεχνολογια ειναι η να φορας μισο κινητηρα απο καποιο μηχανακι που τεχνολογικα ειναι στον μεσο ορο, η να φορας τον ιδιο κινητηρα υπερκυβισμενο.

Το DR350 ειναι το πιο εξελιγμενο μηχανακι τεχνολογικα γιατι τα εχει και τα δυο αυτα χαρακτηριστικα.
Φοραει και μισο κινητηρα απο SV650, και με λιγο μεγαλυτερο εμβολο (αρα και υπερκυβισμενο) .
Με ενα σμπαρο 2 τρυγωνια...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Eγω θα ηθελα να ηξερα ποτε θα συνετιστεις και θα αγορασεις επιτελους Ζ
:smokin:

agelos
06/09/2007, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
ΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Μια ζωη οι καβασακηδες νομιζουν οτι τεχνολογια ειναι η να φορας μισο κινητηρα απο καποιο μηχανακι που τεχνολογικα ειναι στον μεσο ορο, η να φορας τον ιδιο κινητηρα υπερκυβισμενο.

Το DR350 ειναι το πιο εξελιγμενο μηχανακι τεχνολογικα γιατι τα εχει και τα δυο αυτα χαρακτηριστικα.
Φοραει και μισο κινητηρα απο SV650, και με λιγο μεγαλυτερο εμβολο (αρα και υπερκυβισμενο) .
Με ενα σμπαρο 2 τρυγωνια...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ελεος μιλαν & τα SV :confused: :confused: :confused: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

agelos
06/09/2007, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Eγω θα ηθελα να ηξερα ποτε θα συνετιστεις και θα αγορασεις επιτελους Ζ
:smokin:



πες τα , πες τα ,:wave2: :beer: :a18: :a20:


αντε ο AFTER το ειπε : παρε Ζ :beer: :beer: :beer:

runnerma
06/09/2007, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Καλημερίζω τα παιδιά του φόρουμ
...και μπαίνω στο θέμα! Μετά από 1 χρόνο συμβίωσης με παπάκια και λοιπά δίκυκλα κάτω των 10 αλόγων :D είπα να πάρω επιτέλους μηχανάκι :smokin: . Είμε μεταξύ hornet 600 μοντ. 2000 στα 3500 ευρά και fazer 600 μοντ. 2005 στα 5 χιλιαρικάκια. Τα χιλιόμετρα τους είναι κάτω από 35000 οπότε δεν με προβληματίζουν ιδιαίτερα καθότι αξιόπιστα μηχανάκια. Μου αρέσουν πολύ και τα δύο. Για πείτε καμιά γνώμη ρε παιδιά. Θα ήθελα να ακούσω απόψεις ιδιαίτερα από κάποιον που τα έχει οδηγήσει και τα δύο. Φυσικά πρόκειται να τα οδηγήσω και εγώ και τα 2, αλλά δεν έχω και πολλή εμπειρία, οπώτε οι γνώμες σας μετράνε για μένα :smilea:


PS1: Με απασχολεί κυρίως η οδηγική συμπεριφορά τους

PS2: Το ότι η σφήκα είναι 7 ετών επηρρεάζει καθόλου σε θέματα ασφαλείας σε ταξίδια? Μήπως είπα μ@λ@κία... :look:

PS3: Αν ήταν και τα δύο της ίδιας χρονολογίας, θα έπερνα την σφήκα. Μήπως όμως το fazeraki έχει καλύτερα φρένα, πλαίσιο και περιφεριακά καθότι νεώτερο άρα και νεώτερης τεχνολογίας?

PS4: Αν είπα μ@λ@κία μην βαρέσετε ε...καινούργιος είμε που θα πάει θα μάθω :cool:

:beer: :beer: :beer: :beer:

[edit] Παιδιά μάλλον το fz6 εννοούσα (γυμνό) και όχι το fazer :blush:

Να πω κι εγώ την άποψή μου?

Το ένα είναι μηχανάκι 7 ετών.
Το άλλο είναι μόλις 2. Αν και Hondakias, αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα σε αυτά τα 2 μηχανάκια και μόνο θα διάλεγα το FZ6 καθότι πιο καινούργιο .-

Σκέψού ότι σε 2 1/2 χρόνια το ένα θα είναι δεκαετίας και το άλλο πενταετίας. :smilea:

Panos82gr
06/09/2007, 09:53
Απαντηση για τον καβασα!! :p

Το ερ-6ν ειναι ενα ακρως φτηνιαρικο μηχανακι, ο κινητηρας του θυμιζει τους απαρχεωμενους δικυλινδρους κινητιρες της μπι-εμ-βε χωρις αυτο να συνεπαγετε κατι καλλο. Το μηχανακι εχει καλυ ροπη αλλα για ταξιδια σιγουρα δεν συγκρινετε με τα τετρακιλινδρα. Παρομοια μηχανακια λες? Πολλα..

Παρομοιο κινητηρα:

HONDA CBF 500
BMW f800
tdm 900

και..
ducati multistrada 600..
ducati monster 600..

Με το bmw ενα εχει τον καλυτερο απο τους παραπανω, μια τεχνολογια αιχμης του 1960 η οποια ειχε κριθει κακη γιατι εσπαγαν οι κινητιρες και τωρα τη τελοιοπησαν (υποτιθετε)

Δεν ειναι κακο μηχανακι, το er-6f ηταν στις επιλογες μου, απλα τα τετρακιλυνδρα της honda ειναι καλυτερα !! :wave2:

:beer:

cartman
06/09/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Να πω κι εγώ την άποψή μου?

Το ένα είναι μηχανάκι 7 ετών.
Το άλλο είναι μόλις 2. Αν και Hondakias, αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα σε αυτά τα 2 μηχανάκια και μόνο θα διάλεγα το FZ6 καθότι πιο καινούργιο .-

Σκέψού ότι σε 2 1/2 χρόνια το ένα θα είναι δεκαετίας και το άλλο πενταετίας. :smilea:
Να και κάτι σχετικό με το θέμα του ποστ!!!! :evil: :evil: :evil:
Ναι ρε φίλε να πείς την γνώμη σου φυσικά! Και εγώ είμε αρκετά hondakias αλλά όχι απόλυτος και η άποψη σου είναι σωστή. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που μάλλον θα πάω για το yamaha...
:beer: :beer: :beer:

Panos82gr
06/09/2007, 11:59
Δε περνεις ενα honda πιο καινουργιο καλυτερα? :smokin:

cartman
06/09/2007, 12:01
Α και για τους υπόλοιπους:

Δεν μας ενδιαφέρει το Er6!!!!!!!!
:nono:


...



Ούτε ο κινητήρας τουυυυυυ!!!!!!!!
:nono:


ΤΕΛΟΣ



:D
:beer: :beer: :beer:

Panos82gr
06/09/2007, 12:14
Προβλεπω μαζικες διαμαρτυριες στο κεντρο της αθηνας σημερα,
καρτμαν χοντρε, παρε καβασε!!!
και αλλα συνθηματα των αγανακτησμενων καβασοβιων :p

cartman
06/09/2007, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Προβλεπω μαζικες διαμαρτυριες στο κεντρο της αθηνας σημερα,
καρτμαν χοντρε, παρε καβασε!!!
και αλλα συνθηματα των αγανακτησμενων καβασοβιων :p

RESPECT MY AUTHORITY ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!!!!

:smokin:

nikonian
06/09/2007, 13:11
Αλήθεια , δεν κατάλαβα γιατί έχουμε κολλήσει σ'αυτά τα δυο μηχανάκια.

Αφού διαθέτεις 5.000 ευρά, γιατί συγκρίνεις ένα μηχανάκι των 5.000 μ'ενα των 3.000;

Γιατί δεν ανοίγεις μια εφημερίδα να δεις Hornet του 2005 με -5.000 ευρά, ή Fazer toy 2005 με λιγότερα χλμ;

agelos
06/09/2007, 13:24
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
[B]Απαντηση για τον καβασα!! :p

Το ερ-6ν ειναι ενα ακρως φτηνιαρικο μηχανακι, ο κινητηρας του θυμιζει τους απαρχεωμενους δικυλινδρους κινητιρες της μπι-εμ-βε χωρις αυτο να συνεπαγετε κατι καλλο. Το μηχανακι εχει καλυ ροπη αλλα για ταξιδια σιγουρα δεν συγκρινετε με τα τετρακιλινδρα. Παρομοια μηχανακια λες? Πολλα..

Παρομοιο κινητηρα:

HONDA CBF 500
BMW f800
tdm 900



EΙΣΑΙ ΓΙΑ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ΚΑΙ ΓΙΑ :bigcry: :bigcry: :bigcry:

ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ ΛΕΜΕ ! ΕΧΟΥΜΕ ΠΗΞΕΙ ΣΤΗΝ ΑΣΧΕΤΙΚΛΑ !!!!!

Panos82gr
06/09/2007, 13:42
Κοιτα επειδη σημερα εχεις γενεθλια, σε αφηνω να πιστεβεις πως η καβασα σου εχει το καλυτερο δυκιλινδρο μοτερ στην ιστορια των μηχανων :rotflmao:

αντε χρονια πολλα και καλες βολτες :beer:

καρτμαν, honda hornet αβλεπι, βρες κατι σε ιδια χρονολογια με το fazer και καντα ενα τεστ ντραιβ να δεις πιο σου παει καλυτερα!

agelos
06/09/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Κοιτα επειδη σημερα εχεις γενεθλια, σε αφηνω να πιστεβεις πως η καβασα σου εχει το καλυτερο δυκιλινδρο μοτερ στην ιστορια των μηχανων :rotflmao:

αντε χρονια πολλα και καλες βολτες :beer:

καρτμαν, honda hornet αβλεπι, βρες κατι σε ιδια χρονολογια με το fazer και καντα ενα τεστ ντραιβ να δεις πιο σου παει καλυτερα!


Panos82gr ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ στην ΕΥΓΕΝΕΙΑ σου :a23: :a23:

σ' ευχαριστω

να 'σαι παντα καλα & εσυ & παντα ορθιος :beer: :beer: :beer:

cartman
06/09/2007, 14:33
Καλά τα λέτε ρε μάγγες και θενκς κιόλας για τις συμβουλές αλλά δυστηχώς ΔΕΝ έχω 5000! :sad:

Μόνο 3500 μπορώ να διαθέσω άμεσα, οπότε το fazer το πέρνω με 1500 ευρώ δάνειο (που δεν είναι και τπτ σπουδαίο και μπορώ να το ξεχρεώσω σε λίγους μήνες)...
Έκανα μια έρευνα εδώ και δεν βρήκα χορνετ πιο καινούργιο. Γενικά τα 2 που σας είπα αποτελούν τις καλύτερες επιλογές από αυτά που είδα στα μαγαζιά και αναλόγως των χρημάτων μου!

Αυτά...
:beer: :beer: :beer:

BILLY FILTH
06/09/2007, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Αλήθεια , δεν κατάλαβα γιατί έχουμε κολλήσει σ'αυτά τα δυο μηχανάκια.

Αφού διαθέτεις 5.000 ευρά, γιατί συγκρίνεις ένα μηχανάκι των 5.000 μ'ενα των 3.000;

Γιατί δεν ανοίγεις μια εφημερίδα να δεις Hornet του 2005 με -5.000 ευρά, ή Fazer toy 2005 με λιγότερα χλμ;

εσύ αφού πούλησες το Hornet να αλλάξεις το προφίλ σου :smokin:




















































:beer:

lampros_fazer
06/09/2007, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Γενικά τα 2 που σας είπα αποτελούν τις καλύτερες επιλογές από αυτά που είδα στα μαγαζιά και αναλόγως των χρημάτων μου!
Koίτα κ καμιά αγγελία από ιδιώτη.. :winka:

nikonian
07/09/2007, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
εσύ αφού πούλησες το Hornet να αλλάξεις το προφίλ σου :smokin:
:beer:

Έχεις ένα δίκιο. Όμως σκέφτομαι ότι μέχρι ν'αλλάξω το προφίλ μου, μπορεί να'χω αλλάξει και πάλι μηχανάκι:rotflmao:
:wave2: :wave2: :wave2:

gian_nykt
07/09/2007, 08:02
Fazer....

+
καλύτερες αναρτήσεις
καλύτερο πλαίσιο (αλουμίνιο)
πιο φρέσκο
injection
fering οπότε καλύτερη προστασία απο τον αέρα
φρένα καλά
πάει καλά μετά τις μεσαίες στροφές (ενεκα καταβολές μοτερ απο R6)
Οργανο με πολλές πληροφορίες (βενζίνη-ψηφιακή ένδειξη με αριθμους για rpm μεχρι και τον ψεκασμό μπορείς να αλλάξεις :eek: )

-
άσχημο όργανο (αλλά με πολλές πληροφορίες)
ψόφιο χαμηλά και πρέπει να δουλεύεις λίγο παραπάνω το κιβώτιο
δεν εχει καθόλου χώρο κάτω απο σέλα λογο τελικών
ελαφρώς σκληρή σέλα

cartman
07/09/2007, 11:31
Ευχαριστώ πολύ παιδιά με διαφωτήσατε πλήρως... :)

Και σαν ανυπόμονος που είμαι, το έκλεισα ήδη το fz6 μετά από ένα συναρπαστικό (για μένα) test drive. Το απόγευμα το παραλαμβάνω :D
Πάντως όντως φαίνεται να έχει πολύ καλό στήσιμο και πλαίσιο. Για τον ψεκασμό δεν μπορώ να πώ κάτι, πρέπει να το συνηθίσω πρώτα! :cool:


thanx και πάλι παιδιά :beer: :beer: :beer:

makis206
07/09/2007, 11:32
Με το καλό !!

Να έχεις πάντα μαζί του τον ενθουσιασμό του πρώτου τεστ ντράϊβ !!

:beer: :beer: :beer:

cartman
07/09/2007, 21:23
Το πήρα παιδιάααα το μηχάνημαααααααα
Η Πάτρα μου φάνηκε πολύ μικρή πόλη σήμερα !!! :D

Από τα 11 άλογα στα 95+ ... είμε πολύ χαρούμενος...
:a09: :a09: :a09:
Φαντάζομαι καταλαβαίνετε το συναίσθημα!!!!
Για φώτος να υποθέσω πάω στο φορουμ μοντέλα-fazer ε?
:wave2: :wave2: :wave2:

apav
07/09/2007, 21:33
Καλοτάξιδο! :beer:

cartman
07/09/2007, 21:46
θενκσ μαν! εντ του γιορς!!!! :a25: :a25: :a25:

agelos
08/09/2007, 12:46
CARTMAN ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΣ & ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟΣ !!!!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ !!!!!!!!:beer: :beer: :beer: :a18: :a18: :a18:

cartman
08/09/2007, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από agelos
CARTMAN ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΣ & ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟΣ !!!!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ !!!!!!!!:beer: :beer: :beer: :a18: :a18: :a18:
Να σαι καλά φίλε ευχαριστώ :beer: :beer: :beer: