PDA

View Full Version : Xt 660 και αλυσίδα...



Zid
05/09/2007, 13:51
Πριν λίγο καιρό το xtακι μου με άφησε με την αλυσίδα στο χέρι.... ή μάλλον τυλιγμένη στη γραναζιέρα ... και δεν έβγαινε με τίποτα.
Ρώτησα σε εξουσιοδοτημένα yamaha συνεργεία και μου είπαν ότι έχει τύχει σε αρκετά xt και με λιγότερα χλμ από το δικό μου να κοπεί η εργοστασιακή αλυσίδα .Το περίεργο είναι ότι η αλυσίδα ήταν συντηρημένη όσο το δυνατό καλύτερα με valvoline σπρει και σωστά σφιγμένη στα 2μησι χρόνια που είχα το xt και με service σε εξουσιοδότημένα.
Στα 16.000 χλμ κόπηκε τελικά!!!Αφού δεν σαβουρώθηκα μιας και ήμουν 2κάβαλος εν κινήσει με 50-60 χλμ αισθάνομαι πολύ τυχερός.
Προχθές όμως μίλαγα με το συμForumίτη Kaps και μου είπε ότι έπαθε ακριβώς την ίδια ζημιά .
Τον ρώτησα αν συντηρούσε σωστά την αλυσίδα και μήπως την έιχε παραμελήσει.Αντιθέτως τη συντηρούσε και χρησιμοποιούσε valvoline σπρέι αυτό που προτείνει και η ίδια η Yamaha.
Μετά απο αυτό θεωρώ ότι δεν μπορεί να είναι τυχαίο το γεγονός και να κόβονται οι αλυσίδες έτσι εύκολα και με σωστή συντήρηση.
Στη τελική ας ενημερώσουν τα συνεργεία να ενημερώνουν τους κατόχους xt να αλλάζουν προληπτικά την αλυσίδα από κάποιο αριθμό χλμ και μετά ,εφόσον δεν σε καλύπτει και η εγγύηση για τέτοιου είδους φθορές.
Δεν μπορεί σε άλλα μηχανάκια τα αλυσιδογράναζα να βγάζουν πολλά παραπάνω χλμ και στο συγκεκριμένο να κόβεται στα 15 με 16.000χλμ.
Mήπως έτυχε και σε κανένα άλλο εδώ?Πως το αντιμετώπισε?

:confused:

dirtbird
05/09/2007, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Πριν λίγο καιρό το xtακι μου με άφησε με την αλυσίδα στο χέρι.... ή μάλλον τυλιγμένη στη γραναζιέρα ... και δεν έβγαινε με τίποτα.
Ρώτησα σε εξουσιοδοτημένα yamaha συνεργεία και μου είπαν ότι έχει τύχει σε αρκετά xt και με λιγότερα χλμ από το δικό μου να κοπεί η εργοστασιακή αλυσίδα .Το περίεργο είναι ότι η αλυσίδα ήταν συντηρημένη όσο το δυνατό καλύτερα με valvoline σπρει και σωστά σφιγμένη στα 2μησι χρόνια που είχα το xt και με service σε εξουσιοδότημένα.
Στα 16.000 χλμ κόπηκε τελικά!!!Αφού δεν σαβουρώθηκα μιας και ήμουν 2κάβαλος εν κινήσει με 50-60 χλμ αισθάνομαι πολύ τυχερός.
Προχθές όμως μίλαγα με το συμForumίτη Kaps και μου είπε ότι έπαθε ακριβώς την ίδια ζημιά .
Τον ρώτησα αν συντηρούσε σωστά την αλυσίδα και μήπως την έιχε παραμελήσει.Αντιθέτως τη συντηρούσε και χρησιμοποιούσε valvoline σπρέι αυτό που προτείνει και η ίδια η Yamaha.
Μετά απο αυτό θεωρώ ότι δεν μπορεί να είναι τυχαίο το γεγονός και να κόβονται οι αλυσίδες έτσι εύκολα και με σωστή συντήρηση.
Στη τελική ας ενημερώσουν τα συνεργεία να ενημερώνουν τους κατόχους xt να αλλάζουν προληπτικά την αλυσίδα από κάποιο αριθμό χλμ και μετά ,εφόσον δεν σε καλύπτει και η εγγύηση για τέτοιου είδους φθορές.
Δεν μπορεί σε άλλα μηχανάκια τα αλυσιδογράναζα να βγάζουν πολλά παραπάνω χλμ και στο συγκεκριμένο να κόβεται στα 15 με 16.000χλμ.
Mήπως έτυχε και σε κανένα άλλο εδώ?Πως το αντιμετώπισε?

:confused:

Έχει (παραπάνω από όση χρειάζεται) ροπή το εργαλείο λέμε...
(και αλυσσίδα για τον Grande punto).

Πολύ αμφιβάλλω αν θα την έχω κρατήσει μέχρι τα 10000 χλμ....:)

fantacid
05/09/2007, 14:09
μηπως να τσεκαρετε θερμοκρασια αλυσιδας πιο συχνα???


το συνηστουν ΜΟΝΟ κορυφαιοι καστορες!!!!


:smokin:

dirtbird
05/09/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
μηπως να τσεκαρετε θερμοκρασια αλυσιδας πιο συχνα???


το συνηστουν ΜΟΝΟ κορυφαιοι καστορες!!!!


:smokin:

Λες ? :confused:

Εγώ μέχρι τώρα τσεκάριζα την θερμοκρασία των κρίκων αλλά ολόκληρης της αλυσσίδας, ΠΟΤΕ....:hypnotize :hypnotize

nikonian
05/09/2007, 14:27
H αλυσίδα στο παλιό μου Hornet , είχε 35.000+ χλμ και ήταν σε άριστη κατάσταση. Δε μου ζήτησε ποτέ μάζεμα. Τη συντηρούσα σχολαστικά με βαλβολίνη.

Αναφέρω το Hornet, γιατί έχει την ίδια ακριβώς ροπή με το ΧΤ.
Υπάρχουν τρία τινά:
α) ή το ΧΤ τις τρώει γιατί έχει όλη του τη ροπή από χαμηλά και χρησιμοποιεί όλη την ώρα,
β) ή υπάρχει τεράστια ποιοτική διαφορά, ανάμεσα στις αλυσίδες
γ) ή και τα δυο παραπάνω.

Προτείνω : Να βάλεις ισχυρή βαρέος τύπου αλυσίδα, ώστε τα γρανάζια να φθαρούν νωρίτερα από την αλυσίδα και να προειδοποιήσουν.

Zid
05/09/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Έχει (παραπάνω από όση χρειάζεται) ροπή το εργαλείο λέμε...
(και αλυσσίδα για τον Grande punto).

Πολύ αμφιβάλλω αν θα την έχω κρατήσει μέχρι τα 10000 χλμ....:) Και καλά θα κάνεις!!!... Πάντως είναι πολύ επικίνδυνο και άμα η αλυσίδα μαζευτεί στη γραναζίερα τα κάνει όλα κώλο!!!
Απλά στη yamaha δεν το έχουν πάρει χαμπάρι, να βάλουν ίσως κάποια άλλη αλυσίδα??

dimzab
05/09/2007, 15:53
Χθες έκανα το service των 15.000 στο XT μου και ο μηχανικός αφού μου μάζεψε λίγο την αλυσίδα μου είπε οτι η Yamaha δίνει όριο ζωής στην αλυσίδα των XT660 τα 20.000 χιλιόμετρα!!! :eyepop: :uplate: :hypnotize :look:

trigger
05/09/2007, 16:26
Εμένα με σωστή περιποίηση (καθαρισμό-λίπανση) στα 12.000 km παρέδωσε πνεύμα σε σημείο που ενώ ήταν τεντωμένη αν τράβαγες την αλυσίδα από το γρανάζι του τροχού αυτή σηκωνόταν τόσο σε εκείνο το σημείο που έβλεπες ολόκληρο το δόντι του γραναζιού!Επειδή μου φάνηκε πολύ γρήγορη η φθορά απευθύνθηκα στο συνεργείο και μου είπαν ότι οφείλεται στις μεγάλες θερμοκρασίες και ταχύτητες που αναπτύσσονται συνήθως στα ταξίδια.Η αλήθεια είναι πως εκτός των πρώτων 2.000 km τα υπόλοιπα έγιναν σε ταξίδια (Πειραιά-Πάτρα).Παρόλα αυτά το θεώρησα αδιανόητο να συμβαίνει και ύστερα από τηλ. επικοινωνία με το τμήμα εγγυήσεων της Yamaha και μεγάλο σπάσιμο @@ κατάφερα μέσω του σύνεργείου που πηγαίνω τη μηχανή να μου τα αλλάξουν στην εγγύηση.Η παραγγελία καθυστέρησε ένα μήνα γιατί οπως μου είπαν η Yamaha είχε αλλάξει προμηθευτή λόγω του ότι οι παλιές αλυσίδες φθύρονταν αδικαιολόγητα γρήγορα και αναγκάστηκα να βάλω μια φθηνή αλυσίδα με τα ίδια γρανάζια για να κάνω τη δουλειά μου μέχρι να φέρουν το κιτ αλυσίδα-γρανάζια.
Δεν ξέρω αν μπορούμε να κάνουμε κάτι αλλά σίγουρα δεν πρέπει να μείνει έτσι γιατι σε κάποιον άλλο μπορεί να αποβεί μοιραίο...:sad:

Zid
05/09/2007, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Εμένα με σωστή περιποίηση (καθαρισμό-λίπανση) στα 12.000 km παρέδωσε πνεύμα σε σημείο που ενώ ήταν τεντωμένη αν τράβαγες την αλυσίδα από το γρανάζι του τροχού αυτή σηκωνόταν τόσο σε εκείνο το σημείο που έβλεπες ολόκληρο το δόντι του γραναζιού!Επειδή μου φάνηκε πολύ γρήγορη η φθορά απευθύνθηκα στο συνεργείο και μου είπαν ότι οφείλεται στις μεγάλες θερμοκρασίες και ταχύτητες που αναπτύσσονται συνήθως στα ταξίδια.Η αλήθεια είναι πως εκτός των πρώτων 2.000 km τα υπόλοιπα έγιναν σε ταξίδια (Πειραιά-Πάτρα).Παρόλα αυτά το θεώρησα αδιανόητο να συμβαίνει και ύστερα από τηλ. επικοινωνία με το τμήμα εγγυήσεων της Yamaha και μεγάλο σπάσιμο @@ κατάφερα μέσω του σύνεργείου που πηγαίνω τη μηχανή να μου τα αλλάξουν στην εγγύηση.Η παραγγελία καθυστέρησε ένα μήνα γιατί οπως μου είπαν η Yamaha είχε αλλάξει προμηθευτή λόγω του ότι οι παλιές αλυσίδες φθύρονταν αδικαιολόγητα γρήγορα και αναγκάστηκα να βάλω μια φθηνή αλυσίδα με τα ίδια γρανάζια για να κάνω τη δουλειά μου μέχρι να φέρουν το κιτ αλυσίδα-γρανάζια.
Δεν ξέρω αν μπορούμε να κάνουμε κάτι αλλά σίγουρα δεν πρέπει να μείνει έτσι γιατι σε κάποιον άλλο μπορεί να αποβεί μοιραίο...:sad: Το βασικό είναι αυτό... ότι αν σου κοπεί εν κινήσει μπορεί να δεις τα ραπανάκια ανάποδα
Απλά πρέπει να μαζευτούμε 4-5 άτομα με το παρόμοιο πρόβλημα και να φτιάξουμε μια επιστολή - παράπονο με τα στοιχεία μας και να τη στείλουμε στη μοτοδυναμική ..
:)
Δεν είναι θέμα χρημάτων ... είναι θέμα ασφάλειας!!Αν πιστεύετε και έχετε όρεξη.. στείλτε μου ενα pm να το προχωρήσουμε , μήπως και ενδιαφερθεί κανείς.

kaps
05/09/2007, 21:57
Οπως λέει ο Zid είναι ένα άκρως επικίνδυνη κατάσταση διότι άντε και σου σπάει έχοντας λίγα χιλιόμετρτα και δεν είσαι Εθνική οδό ή γενικά σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας .Εμένα έφυγε στην πάροδο μάζεψε στη γραναζιέρα και ευτυχώς είχα τη ψυχραιμία να αποφύγω με τη κόρη μου τις τούμπες διότι ήμουν εντελώς μόνος στο δρόμο . Αν όμως ήμουν εθνική που συνήθως ανεβοκατεβαίνω τι θα γινόταν;Η σκέψη να γίνει μια επιστολή και να σταλεί στη Μοτοδυναμική με βρίσκει σύμφωνο αλλά δεν γνωρίζω ποιά η διαδικασία γιανα συνταχθεί να πάει στα γραφεία της μοτοδυναμικής και να παραλειφθεί . Πρέπει δε να ενημερωθεί μέσω της Μοτοδυναμικής και η ΥΑΜΑΗΑ Ιαπωνίας ή η ΜΒΚ Γαλλίας ; διότι το πρόβλημα αυτό δεν είναι Ελληνική πρωτιά φαντάζομαι . Ακόμα δε δεν είναι ότι αλλάζεις μόνο αλυσογράναζα αλλά και άλλα περιφερειακά εξαρτήματα και το κόστος ανεβαίνει . και δηλαδή τώρα που έβαλα το νέο κιτ της ΥΑΜΑΗΑ είμαι Ο.Κ ή να περιμένω στα καλά καθούμενα να βρεθώ ανάσκελα ; ποιός θα μου το εγγυηθεί αυτό .Τουλάχιστον να τους το γνωστοποιήσουμε ώστε να έχουμε κάποια πισινή άμα ξανασυμβεί . και να μη μας λένε τα κουφά περί συντήρησης που δεν έγινε διότι είχα καταντήσει συνεργειάς στο γκαράζ μου καθαρίζοντας και λιπαίνοντας τακτικά την αλυσίδα.

Zid
06/09/2007, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Οπως λέει ο Zid είναι ένα άκρως επικίνδυνη κατάσταση διότι άντε και σου σπάει έχοντας λίγα χιλιόμετρτα και δεν είσαι Εθνική οδό ή γενικά σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας .Εμένα έφυγε στην πάροδο μάζεψε στη γραναζιέρα και ευτυχώς είχα τη ψυχραιμία να αποφύγω με τη κόρη μου τις τούμπες διότι ήμουν εντελώς μόνος στο δρόμο . Αν όμως ήμουν εθνική που συνήθως ανεβοκατεβαίνω τι θα γινόταν;Η σκέψη να γίνει μια επιστολή και να σταλεί στη Μοτοδυναμική με βρίσκει σύμφωνο αλλά δεν γνωρίζω ποιά η διαδικασία γιανα συνταχθεί να πάει στα γραφεία της μοτοδυναμικής και να παραλειφθεί . Πρέπει δε να ενημερωθεί μέσω της Μοτοδυναμικής και η ΥΑΜΑΗΑ Ιαπωνίας ή η ΜΒΚ Γαλλίας ; διότι το πρόβλημα αυτό δεν είναι Ελληνική πρωτιά φαντάζομαι . Ακόμα δε δεν είναι ότι αλλάζεις μόνο αλυσογράναζα αλλά και άλλα περιφερειακά εξαρτήματα και το κόστος ανεβαίνει . και δηλαδή τώρα που έβαλα το νέο κιτ της ΥΑΜΑΗΑ είμαι Ο.Κ ή να περιμένω στα καλά καθούμενα να βρεθώ ανάσκελα ; ποιός θα μου το εγγυηθεί αυτό .Τουλάχιστον να τους το γνωστοποιήσουμε ώστε να έχουμε κάποια πισινή άμα ξανασυμβεί . και να μη μας λένε τα κουφά περί συντήρησης που δεν έγινε διότι είχα καταντήσει συνεργειάς στο γκαράζ μου καθαρίζοντας και λιπαίνοντας τακτικά την αλυσίδα. Το στέλνουμε στη μοτοδυναμική και περιμένουμε απαντησή τους , σε περίπτωση που δεν υπάρξει απάντηση το στέλνουμε στο εξωτερικό και βλέπουμε...
Απλά θα πρέπει να έχει τα στοιχεία μας η επιστολή και των moto μας.
:wave2:

kaps
06/09/2007, 10:39
Εγώ είμαι σύμφωνος . Αλλωστε και τα σημάδια από την αλυσίδα στην εξάτμιση και το ψαλίδι ακόμα φαίνονται και θα φαίνονται .

postman
06/09/2007, 20:23
ΣΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΤΗΣ ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗΣ ΣΤΗΝ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ,Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ,ΚΑΤΟΧΟΣ ΧΤ660R , ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΑΛΥΣΙΔΑ ΕΣΠΑΣΕ ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ ΣΤΑ 15000km . Η ΜΑΜΙΣΙΑ ΑΛΥΣΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΧΑΜΗΛΑ .

katsavidi2005
06/09/2007, 21:20
Στον προηγουμενο ιδιοκτητη της μηχανης ειχε σπασει η αλυσιδα δυο φορες, και νομιζω και τις δυο στην εθνικη, μεσα σε 20000χλμ.Επειτα εβαλε μια DID ασημενια,πιο ενισχυμενη (;)

Το καλυμα της αλυσιδας παντως εχει ή 14 ή 17?

kaps
07/09/2007, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
ΣΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΤΗΣ ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗΣ ΣΤΗΝ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ,Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ,ΚΑΤΟΧΟΣ ΧΤ660R , ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΑΛΥΣΙΔΑ ΕΣΠΑΣΕ ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ ΣΤΑ 15000km . Η ΜΑΜΙΣΙΑ ΑΛΥΣΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΧΑΜΗΛΑ . Με τον ίδιο έχω συνομιλήσει και από αυτόν έχω πάρει τα ανταλλακτικά από την ζημιά που έπαθε το ΧΤΧ.

Zid
07/09/2007, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από katsavidi2005
Στον προηγουμενο ιδιοκτητη της μηχανης ειχε σπασει η αλυσιδα δυο φορες, και νομιζω και τις δυο στην εθνικη, μεσα σε 20000χλμ.Επειτα εβαλε μια DID ασημενια,πιο ενισχυμενη (;)

Το καλυμα της αλυσιδας παντως εχει ή 14 ή 17? To μοναδικό φθηνό είναι το κάλυμα!! Η γραναζίερα έχει όμως καμια 150 άρα ευρώ και οι γρατσουνιές στο τελικό και στο ψαλίδι ... τέσπα..
:mad:

kaps
07/09/2007, 13:29
Η γραναζιέρα έχει 70 ευρώ . Θα πρέπει να σου έφαγε και τα μπουλόνια της οπότε υπολόγισε άλλα 10 ευρώ καλού κακού αλλάζεις και τη τσιμούχα του ρουλεμάν της ή ακόμα και το ρουλεμάν ήτοι 15 ευρώ σύνολο 95 ευρώ .Το κάλυπτρο της αλυσίδας δεν ξέρω διότι το έχω αλλάξει με ανθρακόνημα και γι αυτό δεν μου έφαγε το πόδι . Ωστόσο από τη πρόσκρουση έπαθε και αυτό κάποια ζημιά και δεν ξέρω που να το επισκευάσω ή να του προσθέσω κάποιο υλικό (πολυεστέρας ίσως;)
Πάντως Zid όλα αυτά τα έβαλα στο δικό μου μαστόρι , όχι στον πρώτο που εξ ανάγκης πήγα αφού ο δικός μου έλειπε και που δυστυχώς με έκλεψε , μου ζήτησε δε για εργασία 1 ώρας βγάλε βάλε 10 ευρώ .

Zid
07/09/2007, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Η γραναζιέρα έχει 70 ευρώ . Θα πρέπει να σου έφαγε και τα μπουλόνια της οπότε υπολόγισε άλλα 10 ευρώ καλού κακού αλλάζεις και τη τσιμούχα του ρουλεμάν της ή ακόμα και το ρουλεμάν ήτοι 15 ευρώ σύνολο 95 ευρώ .Το κάλυπτρο της αλυσίδας δεν ξέρω διότι το έχω αλλάξει με ανθρακόνημα και γι αυτό δεν μου έφαγε το πόδι . Ωστόσο από τη πρόσκρουση έπαθε και αυτό κάποια ζημιά και δεν ξέρω που να το επισκευάσω ή να του προσθέσω κάποιο υλικό (πολυεστέρας ίσως;)
Πάντως Zid όλα αυτά τα έβαλα στο δικό μου μαστόρι , όχι στον πρώτο που εξ ανάγκης πήγα αφού ο δικός μου έλειπε και που δυστυχώς με έκλεψε , μου ζήτησε δε για εργασία 1 ώρας βγάλε βάλε 10 ευρώ . Βασικά για να βγεί το γρανάζι τώρα είναι ψιλο μπελάς γιατί έφαγε όλες τις βίδες η αλυσίδα που το κρατάνε... χμμ θα σου πώ την επόμενη βδομάδα που θα το έχω φτιάξει... :)
:wave2:

kaps
07/09/2007, 14:05
Αν θες να πάμε στο μαστόρι που έχω πες μου ΄. Είναι πολύ εντάξει και κάθόλου λαμόγιο ....Εγγυημένα αυτό διότι τα λαμόγια τα μυρίζομαι σαν λαγωνικό και την κάνω χωρίς πολλά πολλά .

Zid
07/09/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Αν θες να πάμε στο μαστόρι που έχω πες μου ΄. Είναι πολύ εντάξει και κάθόλου λαμόγιο ....Εγγυημένα αυτό διότι τα λαμόγια τα μυρίζομαι σαν λαγωνικό και την κάνω χωρίς πολλά πολλά . Θα μιλήσουμε :wave2:

fasma
11/09/2007, 08:06
παιδια και εγω επαθα το ιδιο πριν κανα μηνα περιπου και ευτυχως που οδηγουσα με καμια 70 χλμ.Πραγματικα σταθηκα τυχερος που δεν οδηγουσα πιο γρηγορα και δεν ειχα την κορη μου πανω.
η αλυσιδα τυλιξε πανω στο γραναζι και ευτυχως σταματησε εκει η ζημια γιατι προλαβα και επιασα αμεσως τον συμπλεκτη.

Zid
11/09/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
παιδια και εγω επαθα το ιδιο πριν κανα μηνα περιπου και ευτυχως που οδηγουσα με καμια 70 χλμ.Πραγματικα σταθηκα τυχερος που δεν οδηγουσα πιο γρηγορα και δεν ειχα την κορη μου πανω.
η αλυσιδα τυλιξε πανω στο γραναζι και ευτυχως σταματησε εκει η ζημια γιατι προλαβα και επιασα αμεσως τον συμπλεκτη. Το είχες στην εγγύηση?Τη ζημιά σου έκανε?

αιγαιοπλόος
11/09/2007, 13:50
Εγώ παιδιά δεν έκατσα να περιμένω πότε θα μου σπάσει ξαφνικά η αλυσίδα και που θα βρεθώ ξαφνικά. Την άλλαξα κι ας έχει μονο 7.000 λχμ το μηχανάκι. Εβαλα μια καλή D.I.D. (χρυσή, με o-ring, μοντέλο VM-520, νομίζω. Κόστος 130 ευρώ). Εχει μήκος ακριβώς για το ΧΤ 660. Το θέμα ειναι πολύ σοβαρό πάντως και από αυτά που ακούω, θα πρέπει άμεσα η Μοτοδυναμική να προβεί σε ανάκληση όλων των ΧΤ 660 και σε δωρεάν αντικατάσταση της αλυσίδας με νέα και ασφαλή. Οσοι έχουν κινδυνεύσει από ξαφνικό κόψιμο της αλυσίδας οφείλουν να στραφούν δικαστικά κατά της εταιρίας για την ευθύνη της που τους εξέθεσε σε κίνδυνο. Μέχρι τότε όμως ΑΛΛΑΞΤΕ ΟΛΟΙ ΤΙΣ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΣΑΣ ΑΜΕΣΑ και βάλτε μια καλή αλυσίδα. Μην τσιγγουνευτείτε τα λεφτά. Ειναι θέμα ασφάλειας. Μην περιμένετε πότε θα σας σπάσει ξαφνικά και εν κινήσει.

kaps
12/09/2007, 07:47
:beer:

fasma
12/09/2007, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Το είχες στην εγγύηση?Τη ζημιά σου έκανε?

Η ζημιά ήταν γρανάζια,αλυσίδα, ρεγουλατορος και τα μπουλόνια που κρατάνε την αλυσίδα.
Η μαλακία ήταν ότι δεν ήξερα ότι η ζημιά είναι σε όλα τα χτ και το θεώρησα μεμονωμένο γεγονός,και λόγω απόσταση από εξουσιοδοτημένο συνεργείο το πήγα αλλού. :(

kaps
13/09/2007, 09:49
Fasma εννοείς τα μπουλόνια που κρατάνε τη γραναζιέρα . Την γραναζιέρα την έλεγξες μήπως κάπου σου ράγισε; ..

Zid
13/09/2007, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
Η ζημιά ήταν γρανάζια,αλυσίδα, ρεγουλατορος και τα μπουλόνια που κρατάνε την αλυσίδα.
Η μαλακία ήταν ότι δεν ήξερα ότι η ζημιά είναι σε όλα τα χτ και το θεώρησα μεμονωμένο γεγονός,και λόγω απόσταση από εξουσιοδοτημένο συνεργείο το πήγα αλλού. :(
Τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο....!!!!:( .

kaligoulas
13/09/2007, 11:57
ΠΑΛΙ ΕΞΟΔΑ ΓΑΜ^$#@$%^$#@.ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΑ ΜΙΛΑΜΕ.ΕΓΩ ΕΧΩ '06.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΣΧΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ.ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ, ΛΙΠΑΝΣΗ ΚΤΛ.ΑΠΛΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑ ΤΙ ΚΑΝΩ Κ ΧΛΜ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ Κ ΠΟΡΕΙΕΣ ΕΘΝΙΚΗ.ΝΑ ΤΗ ΚΑΝΩ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ?ΤΙ ΛΕΤΕ?Κ ΑΝ ΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ?

Zid
13/09/2007, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaligoulas
ΠΑΛΙ ΕΞΟΔΑ ΓΑΜ^$#@$%^$#@.ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΑ ΜΙΛΑΜΕ.ΕΓΩ ΕΧΩ '06.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΣΧΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ.ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ, ΛΙΠΑΝΣΗ ΚΤΛ.ΑΠΛΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑ ΤΙ ΚΑΝΩ Κ ΧΛΜ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ Κ ΠΟΡΕΙΕΣ ΕΘΝΙΚΗ.ΝΑ ΤΗ ΚΑΝΩ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ?ΤΙ ΛΕΤΕ?Κ ΑΝ ΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ? Φίλε Καλιγούλα αν έχεις κάνει πάνω από 6-7 χιλιάδες χλμ.. καλύτερα αλλαξέ τη μαμίσια με κάποια καλύτερη.
Βασικά δεν ξέρω αν τα 06 μοντέλα έχουν την ίδια αλυσίδα με τα 04 ... !!:)
Εγώ πάντως μετά το συγκεκριμένο δεν θα ξαναέβαζα αλυσίδα της yamaha.:nono:

trigger
13/09/2007, 12:18
Zid & Kaps και τα δικά σας είναι '04; Να το διευκρινήσουμε αυτό και με τους υπόλοιπους να δούμε τι γίνεται με τα άλλα '05 '06 '07 να μη φοβίζουμε άδικα τον κόσμο. Σίγουρα είναι πολύ καλή η ενημέρωση αλλά σκεφτείτε έναν κακομοίρη που το έχει πάρει φέτος και πηγαίνει χεσμένος στο δρόμο ή πήγε και τα έσκασε για καινούρια αλυσίδα μόνο και μόνο από αυτά που διάβασε από εμάς. Όπως έγραψα στο πόστ, που περιέγραφα τα δικά μου χάλια, άργησαν να μου φέρουν το κιτ γιατί άλλξαν προμηθευτή λόγω του οτι στα προηγούμενα οι αλυσίδες φθύρονταν πολύ γρήγορα. Βέβαια εδώ πάει αλλού το θέμα... Θεωρώ πως εφόσον γνωρίζουν το πρόβλημα θα έπρεπε να κάνουν ανάκληση, δε νομίζετε;

Zid
13/09/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Zid & Kaps και τα δικά σας είναι '04; Να το διευκρινήσουμε αυτό και με τους υπόλοιπους να δούμε τι γίνεται με τα άλλα '05 '06 '07 να μη φοβίζουμε άδικα τον κόσμο. Σίγουρα είναι πολύ καλή η ενημέρωση αλλά σκεφτείτε έναν κακομοίρη που το έχει πάρει φέτος και πηγαίνει χεσμένος στο δρόμο ή πήγε και τα έσκασε για καινούρια αλυσίδα μόνο και μόνο από αυτά που διάβασε από εμάς. Όπως έγραψα στο πόστ, που περιέγραφα τα δικά μου χάλια, άργησαν να μου φέρουν το κιτ γιατί άλλξαν προμηθευτή λόγω του οτι στα προηγούμενα οι αλυσίδες φθύρονταν πολύ γρήγορα. Βέβαια εδώ πάει αλλού το θέμα... Θεωρώ πως εφόσον γνωρίζουν το πρόβλημα θα έπρεπε να κάνουν ανάκληση, δε νομίζετε; Φίλε trigger , δίκιο έχεις 04 είναι τα δικά μας.Αν κάποιος με 05 -06 είχε το ίδιο πρόβλημα με την αλυσίδα ας το πεί να είμαστε 100% ενημερωμένοι για να μη λέμε αρλούμπες....
Φυσικά τίθεται θέμα για ανάκληση γιατί αν φανταστείς ότι εγώ ήμουν λίγο μετά τη στενή ευβοίας και
κόπηκε σε σημείο του δρόμου που είχε χωράφια γύρω γύρω και μπορούσα να βγώ εκτός δρόμου.
Αλλά αν κοβόταν σε μια στροφή στο βουνό .... που θα ήμουν τώρα εγώ και ο συνεπιβάτης μου???:(

dimzab
13/09/2007, 14:46
Παιδιά εγω έχω το 660R του '06, είμαι στα 16.000 χμ και δεν είχα κανένα πρόβλημα ως τώρα με την αλυσίδα (χτύπα ξύλο :look: ).

Ο μηχανικός μου, μου είπε για όριο ζωής της αλυσίδας τα 20.000 χμ, οπότε κάπου εκεί σκοπεύω να την αλλάξω...

trigger
13/09/2007, 15:10
Το όριο των 20.000 το θεωρώ αστείο για μια αλυσίδα μη αγωνιστικής χρήσης. Καλό θα ήταν να ζητήσεις την εντολή της Yamaha, αν υπάρχει και δε σου το λέει εμπειρικά ο μηχανικός σου, σύμφωνα με την οποία πρέπει να ορίζεται το όριο των 20.000! Αν πάρουμε τέτοιο πράγμα στα χέρια μας εκτός του ότι θα είναι για κράξιμο εγώ προσωπικά ούτε σε ποδήλατο δε θα την έβαζα!

Zid
13/09/2007, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Παιδιά εγω έχω το 660R του '06, είμαι στα 16.000 χμ και δεν είχα κανένα πρόβλημα ως τώρα με την αλυσίδα (χτύπα ξύλο :look: ).

Ο μηχανικός μου, μου είπε για όριο ζωής της αλυσίδας τα 20.000 χμ, οπότε κάπου εκεί σκοπεύω να την αλλάξω...
Δημήτρη μακάρι να έχεις δίκιο... εμένα βασικά στα 17.000 παρα κάτι χμ,μου κόπηκε η αλυσίδα...
Προσωπική μου γνώμη άλλαξε τη και βάλε μια πιο ακριβή να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.!!!:wave2:

dimzab
13/09/2007, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Το όριο των 20.000 το θεωρώ αστείο για μια αλυσίδα μη αγωνιστικής χρήσης. Καλό θα ήταν να ζητήσεις την εντολή της Yamaha, αν υπάρχει και δε σου το λέει εμπειρικά ο μηχανικός σου, σύμφωνα με την οποία πρέπει να ορίζεται το όριο των 20.000! Αν πάρουμε τέτοιο πράγμα στα χέρια μας εκτός του ότι θα είναι για κράξιμο εγώ προσωπικά ούτε σε ποδήλατο δε θα την έβαζα!

Συμφώνω μαζί σου...

Στις επόμενες μέρες θα πάω από εκεί να μου τα ξαναπεί-εξηγήσει καλύτερα... Γιατί είναι πολύ λίγο για να το δείνει επίσημα η Yamaha.

dimzab
13/09/2007, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Δημήτρη μακάρι να έχεις δίκιο... εμένα βασικά στα 17.000 παρα κάτι χμ,μου κόπηκε η αλυσίδα...
Προσωπική μου γνώμη άλλαξε τη και βάλε μια πιο ακριβή να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.!!!:wave2:

Κοίτα αν ισχύουν τα περί αδύναμης αλυσίδας, δε θα κάτσω να περιμένω τα 20.000. Το έχω βάλλει στο πρόγραμμα για νωρίτερα...
Οστώσο προσπαθώ να μη πανικοβληθώ και φύγω τώρα για αλλαγή. Περιμένω να ακούσω γνώμες-εμπειρίες από τους υπόλοιπους ΧΤακιδες και πρέπει να ψάξω να βρώ τι θα βάλλω και από που?


Πάντως για ομαδική επιστολή διαμαρτηρίας ή ενημέρωσης ή καταγγελίας (εφόσον έχουμε στοιχεία) είμαι μέσα. Βεβαια για να φτάσουμε εκει, καλό θα είναι πρώτα να βρεθούμε και να τα πούμε μεταξύ μας από κοντά (τουλάχιστον οι εν Αθήναις). :wave2:

xtx black
13/09/2007, 16:49
egw shmera thn allaksa,exw kanei 10.000xlm+ kai me afta pou diavazw psiloxesthka giati an mou spasei kai eimai me 100+ den pistevw oti tha th glhtwsw.allaksa allhsidogranaza kaievala kai thn xrysh alysida ths afaam(ola mazi 180euro) kai etsi exw to kefali mou hsyxo+poli kalhterh aisthhsh stis allages kai shkwnete pio efkola me deftera(anoigwklhma tou gaziou xwris shblekth)

Zid
13/09/2007, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Κοίτα αν ισχύουν τα περί αδύναμης αλυσίδας, δε θα κάτσω να περιμένω τα 20.000. Το έχω βάλλει στο πρόγραμμα για νωρίτερα...
Οστώσο προσπαθώ να μη πανικοβληθώ και φύγω τώρα για αλλαγή. Περιμένω να ακούσω γνώμες-εμπειρίες από τους υπόλοιπους ΧΤακιδες και πρέπει να ψάξω να βρώ τι θα βάλλω και από που?


Πάντως για ομαδική επιστολή διαμαρτηρίας ή ενημέρωσης ή καταγγελίας (εφόσον έχουμε στοιχεία) είμαι μέσα. Βεβαια για να φτάσουμε εκει, καλό θα είναι πρώτα να βρεθούμε και να τα πούμε μεταξύ μας από κοντά (τουλάχιστον οι εν Αθήναις). :wave2: Nα κανονίσουμε καμια συγκέντρωση να τα πούμε απο κοντά, ή στο δέλεαρ ... (ευκαιρία να το δώ και απο κοντά) :wave2:

αιγαιοπλόος
14/09/2007, 09:31
Παιδιά, αλλάξτε την αλυσίδα στα ΧΤ σας με μια καλή (D.I.D. ή AFAM) για να είστε σίγουροι. Πάνω απ' όλα η ασφάλειά μας. Τα 150-160 ευρώ που κοστίζει (μαζί με γρανάζια) μια καλή αλυσίδα δεν είναι ποσό που πρέπει να μας απασχολεί όταν διακινδυνεύουμε τους εαυτούς μας ή το συνεπιβάτη μας. Αλλάξτε την άμεσα!

kaps
14/09/2007, 10:27
Λέμε όχι αλυσίδα της ΥΑΜΑΗΑ. Εγώ που τώρα λόγω απώλειας της προηγούμενης έβαλα ( αν και του είχα πει του μάστορα να μου βάλει AFAM ) το κιτ τηςΥΑΜΑΗΑ το οποίο έχει αλυσίδα D.I.D τι πρέπει να κάνω ; Να την πετάξω αν και έχω κάνει όλα και όλα 700 χμ ή να ισχύει άραγε αυτό που λέει η ΥΑΜΑΗΑ πως άλλαξε και καλά προμηθευτή οπότε δεν υπάρχει ανησυχία ....:rolleyes:
Πάντως μια επιστολή στη ΥΑΜΑΗΑ πρέπει να γίνει απαραίτητα . Θα ήταν δε καλό να μας λέγανε τα μέλη των ξένων forum XTX660 XTR660 αν υπάρχει παρόμοια κατάσταση και τι έκαναν αλλά όποτε δοκίμασα δεν λάμβανα απάντηση ...:smilea:

fasma
14/09/2007, 12:34
το δικο μου ειναι του 06 και ειχα προβλημα.:wave2:

αιγαιοπλόος
17/09/2007, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Λέμε όχι αλυσίδα της ΥΑΜΑΗΑ. Εγώ που τώρα λόγω απώλειας της προηγούμενης έβαλα ( αν και του είχα πει του μάστορα να μου βάλει AFAM ) το κιτ τηςΥΑΜΑΗΑ το οποίο έχει αλυσίδα D.I.D τι πρέπει να κάνω ; Να την πετάξω αν και έχω κάνει όλα και όλα 700 χμ ή να ισχύει άραγε αυτό που λέει η ΥΑΜΑΗΑ πως άλλαξε και καλά προμηθευτή οπότε δεν υπάρχει ανησυχία ....:rolleyes:
:

Το ερώτημα αυτό έθεσα και εγώ στη Μοτοδυναμική, στέλνοντάς τους e.mail και με πήραν τηλέφωνο από την εταιρία λέγοντάς μου ότι:
1. Οι αλυσίδες των ΧΤ δεν έχουν πρόβλημα αν συντηρούνται σωστά.
2. Δεν υπάρχουν αλλαγές στην αλυσίδα που δίνει τώρα η Yamaha.

Στη συνέχεια ρώτησα τον υπάλληλο της Μοτοδυναμικής αν γνωρίζει τί μάρκα ειναι η υπάρχουσα αλυσίδα (αυτή που φοράνε τώρα τα ΧΤ) και μου απαντάει "απ' ότι γνωρίζω ειναι DID" (!!!).
Θα μας τρελλάνουν οι κύριοι. Οχι μόνο δεν ειναι DID αλλά ούτε καν όνομα αναφέρει (είναι no name, πιθανώς καμιά κινέζικη). Όλες μα όλες οι DID γράφουνε DID πάνω σε κάθε κρίκο. Εκτός αυτού στις DID είναι ορατή με γυμνό μάτι η ποιότητά τους και κατασκευάζονται στην Ιαπωνία. Θα συνιστούσα στους υπεύθυνους της Μοτοδυναμικής να προσέχουν ποιούς υπαλλήλους προσλαμβάνουν και να ξακαθαρίσουν υπεύθυνα το τοπίο με τις κακές αλυσίδες των ΧΤ. Είναι κρίμα ένα τόσο καλό και τίμιο μηχανάκι όπως το ΧΤ 660 (R και X) να αμαυρώνεται από μια χαμηλής ποιότητας αλυσίδα.
Κατόπιν των ανωτέρω, αλλάξτε την αλυσίδα σας με μια καλή και ασφαλή και μην περιμένετε πότε θα σας κοπεί ξαφνικά.

kaps
17/09/2007, 16:43
Και όμως το Κιτ της ΥΑΜΑΗΑ που αγόρασα η αλυσίδα του είναι DID .Ο μάστορας μου έλεγε πως τώρα την άλλαξε η ΥΑΜΑΗΑ για αυτό και βγαίνει πιο ακριβή ;;;;;:rolleyes:

Zid
17/09/2007, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Και όμως το Κιτ της ΥΑΜΑΗΑ που αγόρασα η αλυσίδα του είναι DID .Ο μάστορας μου έλεγε πως τώρα την άλλαξε η ΥΑΜΑΗΑ για αυτό και βγαίνει πιο ακριβή ;;;;;:rolleyes: :dizzy: :dizzy: :dizzy: Οτιναναι!!!χεχε

mourgakos
05/10/2007, 11:05
πατε και πληρωνετε μαρκες.

regina βαλτε χωρις ο ρινγκ,βτ.αγωνιστικη εντουρο.
την εχω απο 5-10-04 με καμια 30 000 χλμ περιπου,και στο μαζωμα μονο 2 φορες
απο ενα κλικ εκανα
γραναζια JTR. μονο λαδωνω ,δε καθαριζω,ειμαι βρωμυλος.:beer:

kaps
05/10/2007, 11:55
Την έχω καθημερινά τσεκάρισμα . Είμαι και κάθε ημερα άνοδο κάθοδο Ε.Ο :rolleyes:

stefanos
05/10/2007, 12:21
Παιδειά μην είσαστε τόσο απόλυτοι στις απόψεις σας.
Ολα τα μεγάλα μονοκύλυνδρα έχουν πρόβλημα στις αλυσίδες.
Ανάλογα και με τον τρόπο οδήγησης βέβαια και την συντήρηση αλλά αν βγάλει μια αλυσίδα 15000 χιλ δεν είναι άσχημα.

kopa
14/07/2012, 15:47
Γεια σας. Είμαι νέος στο Φόρουμ.Έχω ένα τενερέ 660 με 25000 χλμ και έχω αλλάξει 2 φορές σετ. Τώρα ψάχνω για το 3ο. Βρήκα στη ΥΑΜΑΗΑ ένα με 280 ευρώ και λέει ότι έχει εγγύηση 200.000 χλμ. Γίνεται αυτό η λέει μπούρδες? καμμία άλλη πρόταση? επίσης θέλω να βάλω πίσω 43αρι και όχι 45αρι που είναι το μανίσιο.

nikolas1709
14/07/2012, 18:20
στα 11.000 χλμ κοπηκε και τυλιχτηκε στην γραναζιερα μπλοκαρε ο πισω τροχος και ευτυχως δεν επεσα
με αποτελεσμα να στραβωσει το ψαλιδι να ραγισει η γραναζιερα
και ολα αυτα με 121 χλμ/ω αν θυμαμε καλα στα σιγουρα στον κοφτη τις τριτης
το χτχ το ειχα περιπου ενα μισο χρονο το εφτιαξα και το πουλησα την αλλη μερα
στο ττ600 που ειχα (φτιαγμενο πολυ πιο δυνατο απο το 660 ) την αλυσιδα την ειχα αλλαξει στα 30.000
το φερνω σαν παραδειγμα οσο και να τρωνε αλυσιδες τα μονοκυλινδρα ειναι παραλογο να κοβετε τοσο νωρις

Kostas2B
04/08/2012, 21:04
Αυτα που διαβαζω ισχυουν για τα XTX μονο ή και για το ΧΤ660Ζ ?

dimitris_a
22/02/2013, 16:48
Παίδες και μένα μετά απο 14000 χλμ η αλυσίδα πάει για αλλαγή (oem xt660z tenere)
Ο προβληματισμός μου είναι να βάλω πάλι την μανίσια, ή να πάω σε aftermarket λύση? (πχ afam)
Δεν ξέρω την διαφορά τιμής, και αν θα αξίζει τον κόπο (γιατί αν είναι να δώσω αρκετά παραπανω και να μου βγάλει τα ιδια χιλιόμετρα τότε δε λέει......)

ggs
22/02/2013, 17:11
Παίδες και μένα μετά απο 14000 χλμ η αλυσίδα πάει για αλλαγή (oem xt660z tenere)
Ο προβληματισμός μου είναι να βάλω πάλι την μανίσια, ή να πάω σε aftermarket λύση? (πχ afam)
Δεν ξέρω την διαφορά τιμής, και αν θα αξίζει τον κόπο (γιατί αν είναι να δώσω αρκετά παραπανω και να μου βγάλει τα ιδια χιλιόμετρα τότε δε λέει......)

οπως ειχε απαντησει κι εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=118191&page=29)ο ΠροεδρΑς

ΒΑΛΕ ΟΠΟΙΑ ΘΕΣ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ !!!


δεν εχουν και και καμια (μεγαλη) διαφορα στην τιμη

dimitris_a
22/02/2013, 22:11
οπως ειχε απαντησει κι εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=118191&page=29)ο ΠροεδρΑς

ΒΑΛΕ ΟΠΟΙΑ ΘΕΣ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ !!!


δεν εχουν και και καμια (μεγαλη) διαφορα στην τιμη

σ' ευχαριστώ.

Θυμόμουν ότι κάπου το είχαμε συζητήσει αλλά έψαχνα στο xt66z Aftermarket και δεν το έβρισκα.....

sot_pal
11/09/2013, 02:49
Εγώ πάντως με τη μαμίσια έβγαλα 27.000 χλμ!! Και δε κόπηκε, απλά την άλλαξα επειδή είχε "κομπιάσει"..

gemis XTX
13/04/2014, 18:40
Στην αλλαγη γραναζιων αλυσιδας αλλαξατε και το μικρο μπροστα? Εχω ακουσει οτι αν ειναι να αλλαχτει καλα ειναι ναμπει παλι ιδιο μαμα γιατι εχει αυτο το λαστιχο που απορροφαει τους κραδασμους και τον ενοχλητικο θορυβο.. εχω παρει καινουρια γραναζια jt και DID αλυσιδα το θεμα ειναι να αλλαξω το μικρο γραναζι το οποιο ειναι σε πολυ καλη κατασταση? Εχετε δει διαφορα με το καινουριο γραναζι οσον αφορα το θορυβο και γενικως την αισθηση?