PDA

View Full Version : Aσυνηδητοι...



dynogix
06/09/2007, 07:23
Aσυνήδητοι νταλικέρηδες και φορτηγατζήδες , τελικά πάντα το έλεγα και έτσι είναι και δε πα να λέτε οτι θέτε...Οδήγω το πρώι στην Ε.Ο. δεξιά με το παπάκι και πηγαίνω το πολύ με 80 χλμ. και με προσπερνάνε όλοι με ταχύτητες άνω των 100 χλμ! ΟΛΟΙ τους και όχι μόνο αυτό κάνουν και σφήνες και κολλάνε πίσω από τα Ι.Χ. Κατά τα άλλα τηρουνε τα όρια ταχυτητάς τους ε? Είναι όλοι τους δολοφόνοι και ασυνήδητοι και λίγα λέω...για να μη μιλήσω για την κατάσταση των περισσοτέρων φορτήγων (φθαρμένα λάστιχα κ.λ.) καθώς και των οδηγών (μεθυσμένοι αλλοδαποί , παππούδες).
Η τροχαία τι κάνει? Πρέπει δηλαδή να έχουμε κάθε φορά πολύνεκρα εξαιτίας των χασάπηδοφορτηγατζήδων για να ξυπνήσουν? ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΩΛΟΧΩΡΑ!!!

AFTER
06/09/2007, 08:26
Καλα εισαι καλα ρε φιλε?
Μην μου πεις οτι θεωρεις πιο επικινδυνη μια τετοια νταλικα, απο τον 18χρονο ακρανωτο παπακια?

Η αστυνομια μας εχει φροντισει και εχει στησει εκατονταδες τετοια μπλοκα για τους επικινδυνους αυτους παπακιδες, σιγα μην ασχοληθει με τις ασφαλεσταστες νταλικες, ποιος ο λογος αλλωστε?:rolleyes:

Respect
06/09/2007, 08:41
:a47: :cool:

Respect
06/09/2007, 09:04
Με αφορμή αυτό το post άνοιξα το συρτάρι μου και έπιασα ένα ταχογράφο στη τύχη..

8/2/05.. πόσες ώρες είχα στο τιμόνι εκείνη τη γαμομέρα.. γαμώ τη τρέλα μου και το πρώην αφεντικό μου μαζί..!! :mad:

Σημειωτέο πως η εγγραφή του ταχογράφου σταματά στις 24:00 γιατί πολύ απλά αλλάζει με καινούριο και όχι γιατί τέλειωσε το ταξίδι.. :smilea:


101787

AFTER
06/09/2007, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Με αφορμή αυτό το post άνοιξα το συρτάρι μου και έπιασα ένα ταχογράφο στη τύχη..

8/2/05.. πόσες ώρες είχα στο τιμόνι εκείνη τη γαμομέρα.. γαμώ τη τρέλα μου και το πρώην αφεντικό μου μαζί..!! :mad:

Σημειωτέο πως η εγγραφή του ταχογράφου σταματά στις 24:00 γιατί πολύ απλά αλλάζει με καινούριο και όχι γιατί τέλειωσε το ταξίδι..


come again :eyepop:

odt
06/09/2007, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Με αφορμή αυτό το post άνοιξα το συρτάρι μου και έπιασα ένα ταχογράφο στη τύχη..

8/2/05.. πόσες ώρες είχα στο τιμόνι εκείνη τη γαμομέρα.. γαμώ τη τρέλα μου και το πρώην αφεντικό μου μαζί..!! :mad:

Σημειωτέο πως η εγγραφή του ταχογράφου σταματά στις 24:00 γιατί πολύ απλά αλλάζει με καινούριο και όχι γιατί τέλειωσε το ταξίδι.. :smilea:


Έλα τώρα...πως κάνεις έτσι για 18 ωρίτσες....::eyepop: :uplate: :hypnotize


Μου αρέσει που ο ταχογράφος δεν "γράφει" πουθενά πάνω από 80...


...μπράβο τυπικότητα :lol:

Respect
06/09/2007, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
come again :eyepop: Ευχαρίστως!

Εδώ ξεχάστηκα και τον άλλαξα κατά τις 3:00.. :dizzy:

Respect
06/09/2007, 09:19
Ωπ, ξέχασα το ταχογράφο.


101789

Lupo
06/09/2007, 09:31
Το περίμενα.

Εσένα περίμενα ρε RESPECT , για ν'απαντήσεις εδώ μέσα.

:wave2:

Respect
06/09/2007, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Το περίμενα.

Εσένα περίμενα ρε RESPECT , για ν'απαντήσεις εδώ μέσα.

:wave2: Ε, ναι να απαντήσω... αλλά τι να απαντήσω όμως σε κάποιον που πήγαινε με την εξωπραγματική ταχύτητα των 80km/h με ένα παπάκι σε εθνική οδό- ενώ δε θα έπρεπε- και όταν οι μόνοι που κατάφεραν να τον περάσουν ήταν καμιά 10αριά νταλίκες, κατουρίστηκε πάνω του από το φόβο του έτσι όπως τον κούνησε ο αέρας και βγήκε εν ολίγης να μας πει ότι όσοι οδηγούμε φορτηγά είμαστε ασυνήδητοι..!! :dizzy:

(μάλλον ασυνείδητοι εννοούσε)

fantacid
06/09/2007, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
Είναι όλοι τους δολοφόνοι και ασυνήδητοι και λίγα λέω...για να μη μιλήσω για την κατάσταση των περισσοτέρων φορτήγων (φθαρμένα λάστιχα κ.λ.) καθώς και των οδηγών (μεθυσμένοι αλλοδαποί , παππούδες).


γμσετα ρε φιλε!!!


αυτοι οι αλλοδαποι εκτος του οτι τοσα χρονια κλεβουν τα σπιτια μας βιαζουν τις γυναικες μας κ ποτιζουν τις φουντες μας τωρα οδηγαν κ στους δρομους μας!!!!

απαραδεκτο!!!



:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

dynogix
07/09/2007, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Ε, ναι να απαντήσω... αλλά τι να απαντήσω όμως σε κάποιον που πήγαινε με την εξωπραγματική ταχύτητα των 80km/h με ένα παπάκι σε εθνική οδό- ενώ δε θα έπρεπε- και όταν οι μόνοι που κατάφεραν να τον περάσουν ήταν καμιά 10αριά νταλίκες, κατουρίστηκε πάνω του από το φόβο του έτσι όπως τον κούνησε ο αέρας και βγήκε εν ολίγης να μας πει ότι όσοι οδηγούμε φορτηγά είμαστε ασυνήδητοι..!! :dizzy:

(μάλλον ασυνείδητοι εννοούσε)

Δηλαδή με πόσα πρέπει να πηγαίνει ένα παπάκι για πες μας ...να κοιτάξω να του βάλω ένα μοτορι από hayabusa ή καλύτερα από κανένα scania .Μας έβαλες και το ταχογράφο να μας δείξεις τι? Οτι και καλά είσαι νόμιμος και δε πας πάνω από 80? Με τα γνώστα κολπάκια που κάνετε? Φίλε απ' οτι κατάλαβα είσαι ένας από αυτούς που περιγράφω ... φαντάζομαι τι συμπεριφορά θα έχεις και ως οδήγος μηχανής . Όταν είναι να βγαίνεις στο δρόμο με ένα από τα δύο βγάλε καμμία ανακοίνωση να κάτσουμε οι υπόλοιποι μέσα μπας και γλιτώσουμε...Μεγάλε αρχηγέ της ασφάλτου!!!:a31:

kawasaki ZX-12
07/09/2007, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
Δηλαδή με πόσα πρέπει να πηγαίνει ένα παπάκι για πες μας ...να κοιτάξω να του βάλω ένα μοτορι από hayabusa ή καλύτερα από κανένα scania .Μας έβαλες και το ταχογράφο να μας δείξεις τι? Οτι και καλά είσαι νόμιμος και δε πας πάνω από 80? Με τα γνώστα κολπάκια που κάνετε? Φίλε απ' οτι κατάλαβα είσαι ένας από αυτούς που περιγράφω ... φαντάζομαι τι συμπεριφορά θα έχεις και ως οδήγος μηχανής . Όταν είναι να βγαίνεις στο δρόμο με ένα από τα δύο βγάλε καμμία ανακοίνωση να κάτσουμε οι υπόλοιποι μέσα μπας και γλιτώσουμε...Μεγάλε αρχηγέ της ασφάλτου!!!:a31:

για κατσε ρε φιλε δεν ειναι ολοι ιδιοι!!!!

γιατι τους βαζεις ολους στο ιδιο καζανι????τι σου φταιει το παληκαρι απο πανω?
γιατι δεν το πιστευεις οτι αυτος μπορει να οδηγαει με 80 το φορτηγο του?

και γιατι να πιστεψω εσενα που μπορει να πηγαινες με κατω απο 80 και σε περναγανε και τα φορτηγα????

μηπως εισαι κομπλεξαρα???

low__rider
07/09/2007, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
Δηλαδή με πόσα πρέπει να πηγαίνει ένα παπάκι για πες μας ...να κοιτάξω να του βάλω ένα μοτορι από hayabusa ή καλύτερα από κανένα scania .Μας έβαλες και το ταχογράφο να μας δείξεις τι? Οτι και καλά είσαι νόμιμος και δε πας πάνω από 80? Με τα γνώστα κολπάκια που κάνετε? Φίλε απ' οτι κατάλαβα είσαι ένας από αυτούς που περιγράφω ... φαντάζομαι τι συμπεριφορά θα έχεις και ως οδήγος μηχανής . Όταν είναι να βγαίνεις στο δρόμο με ένα από τα δύο βγάλε καμμία ανακοίνωση να κάτσουμε οι υπόλοιποι μέσα μπας και γλιτώσουμε...Μεγάλε αρχηγέ της ασφάλτου!!!:a31:

...μα γιατι τοσο ζορι?? ε μα! και συ με το παπι στην εθνικη που πας?! ...δεν στα 'παν οτι εδω στο Ελλαντα ολοι ειμαστε γληγοροι:winka: ...και αφου το'χεις το καλο το εργαλειο ...βγαλ'το εκει στην εθνικη!! ο φυσικος του χωρος ειναι ετσι και αλλιως! τι τα θες τωρα και στεναχωριεσαι! :p :p :lol:


:wave2:

VanDiemen
07/09/2007, 10:29
Δε μου αρέσουν οι γενικεύσεις σου. Για καμμιά κατηγορία ανθρώπων δε μπορείς να πεις πως όλοι ανεξαιρέτως είναι έτσι, είναι αλλιώς κ.λπ. Αν διάλεγα εγώ να κατακρίνω μια κατηγορία οδηγών, σίγουρα δε θα ήταν οι οδηγοί φορτηγών. Νομίζω πως αναλογικά με τον αριθμό τους, είναι από τους πιο συνεπείς οδηγούς. Αντίθετα το ποσοστό των παπόβιων (και λοιπών μηχανόβιων), που έχουν ξεφύγει κατά πολύ από τη στοιχειώδη κοινωνικώς παραδεκτή οδική συμπεριφορά, είναι κατά πολύ μεγαλύτερο.
Οπότε την επόμενη φορά που θα σου τη σπάσει ένας παππούς που πέρασε τη διάβαση, αναγκάζοντάς σε να διακόψεις άδοξα τη σούζα σου (ειρωνικά το λέω αυτό για να καταλάβεις τον παραλογισμό των ισχυρισμών σου), μην τα βάλεις με τους οίκους ευγηρίας επειδή δεν είναι ένθερμοι υποστηρικτές της ευθανασίας μετά τα 65.

Dimos35
07/09/2007, 11:09
Α γεια σου.
Με αυτό και κάποια άλλα post εδώ και αλλού η εικόνα συμπληρώθηκε και δεν έχω απορίες.
Όλοι οι νταλικιέρηδες είναι γουρούνια.
Όλοι οι ταξιτζήδες είναι μ@λάκες.
Όλοι οι παπάδες είναι @@@δια
Όλοι οι μηχανόβιοι είναι π@π@ρες
Όλοι οι κουτάκηδες είναι ΓΤΠ
Όλοι οι μπάτσοι είναι γουρούνια.
Όλοι οι αλβανοί είναι σιχάματα (και οι Πακιστανοί, Βούλγαροι, Ρουμάνοι κλπ.)

Α υπάρχουν κι άλλες υποκατηγορίες βέβαια (οι δημόσιοι υπάλληλοι, οι βενζινοπώλες, οι περιπτεράδες ... )
Για αυτό είμαστε κωλοκράτος όπως λες. Δεν μείνανε και πολλοί βρε φίλε για να είναι σωστοί. Μόνο ίσως κάτι οδηγοί παπιών που πηγαίνουν Εθνική με 80.

@VanDiemen: +1000. Έτσι ακριβώς.

Sotirios
07/09/2007, 12:46
Κοιτάχτε ο φίλος που άνοιξε το thread έχει ένα δίκιο, αλλά φαντάσου πόσα δίκια μπορούν να βρουν οι νταλικιέρηδες και γενικώς οι επαγγελματίες οδηγοί που οδηγούν ατελείωτες ώρες. Αν εμείς βλέπουμε 10 στραβά σε 2 ώρες οδήγησης τι να πουνε αυτοί με 8 ή 18 ώρες? Όπως πολλοί από εμάς καταλήγουμε να γινόμαστε αυτό που κατηγορούμε έτσι και πολλοί απο τους επαγγελματίες. Βέβαια για τους ταρίφες έχω να πώ οτι σε γενικές γραμμές είναι λίγο χειρότερα από τους άλλους επαγγελματίες λόγω της φύσης του επαγγέλματος.... όσο πιο γρήγορα και πιο πολλοί πελάτες τόσο περισσότερα φράγγα. Για τους ερασιτέχνες σκεφτείτε τον κάθε επιδειξία νέοπα - τους γέρους και τις γυναίκες και είναι αρκετά για να φρικάρεις. Όλοι έχουν δίκιο, η συζήτηση αυτή στο μόνο που μπορεί να βγάλει έιναι οτι η οδήγηση (όπως τα περισσότερα πράγματα στη ζωή) είναι θέμα χαρακτήρα ανθρώπου, υπάρχουν οι καλοί υπάρχουν και οι κακοί...:wave2:

zephyr1
07/09/2007, 12:54
Με το παπι δεν εχεις προβλημα μονο με τους φορτηγαντζηδες αλλα με ολους.:winka:

Sotirios
07/09/2007, 13:07
Κοίταξε σύμφωνα με τον νόμο κάπου λέει για τους τράκτορες και τους συρμούς (και τα τροχόσπιτα αν δεν απατώμαι) οτι δεν πρέπει να πηγαίνουν πάνω από 70χλμ και τα φορτηγά πάνω από 90 και λεωφορεία 110?(δεν είμαι απολύτως βέβαιος για λεωφορεία και φορτηγά) όποτε εκέι έχει δίκιο ο φίλος με το παπί. Από την άλλη ποιος τηρεί τα όρια σε αυτή τη χώρα για να τα τηρήσουν και οι επαγγελματίες.........:lol: :lol: :lol:

Stelth
07/09/2007, 14:06
Δεν μας είπες σε ποια Ε.Ο ήσουνα και ποιο είναι το οριο ταχύτητας εκεί???

Μήπως διάβασες τον καινούριο Κ.Ο.Κ. ??????????

dynogix
07/09/2007, 14:30
Δε νομίζω πως παίζει ρόλο αν αυτό που περιγράφω γίνεται σε ε.ο. ή λεωφόρο .Έχω πολλά παραδείγματα και περιστατικά που έχω δει , έχουν συζητηθεί και μου έχουν περιγράψει σε πολλούς δρόμους που αν αρχιζώ να τα γράφω...Το θέμα δεν είναι προσώπικο - δεν αφορά αποκλειστικά εμένα.Φανταστείτε μια έθνικη γεμάτη να πηγαίνουν όλες οι νταλικές με 100+...Ούτε κομπλεξικός είμαι ούτε και τους βάζω όλους σε ένα σάκο , αλλά όταν το πόσοστο των κάφρων νταλικέρηδων είναι πόλυ μεγάλο τότε είμαι αναγκασμένος να μιλήσω...Όσο αναφορά για τις συνθήκες εργασίας (ωράρια , πίεση κ.τ.λ.) πρέπει να πω ,πως κάνεις δε σε ανάγκασε να κάνεις τον νταλικέρη.Είναι επιλογή σου , είναι το επαγγελμά σου και εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να είσαι επαγγελματίας και πανω απ' όλα ΑΝΘΡΩΠΟΣ , κάτι που στη χώρα την οποία ζούμε και τα δύο δεν έχουν καμμία σημάσια ...
Λοιπόν , ας μας πουνε λοίπον οι φίλτατοι όδηγοι φορτήγων μιας και όντως είναι φορτωμένοι και κουρασμένοι με πολλά χιλιόμετρα - οι περισσότεροι θα έχουν ταξιδέψει σε χώρες της Ευρώπης κιόλας - αν αισθάνονται όμορφα όταν βλέπουν τους συναδέλφους τους πως δουλευούν σε αυτές τις χώρες...

Respect
07/09/2007, 17:16
Αν κάτσω να σου αναλύσω όλα αυτά που εσύ προσπαθείς να τεκμηριώσεις ανεπιτυχώς βασίζοντας τα κυρίως σε φουσκωμένα λόγια ανθρώπων με σκέψη τύπου Ευαγελάτου, σε διαβεβαιώνω πως δε θα με φτάσουν 2 μέτρα σεντόνι.

Εν κατακλείδι: Ο ταχογράφος δε μπήκε ούτε για τη συμπόνια σου αλλά ούτε και για να σου αποδείξει ότι κινούμαι με 80km αλλά για να σε αφυπνίσει(!) εφόσον με αυτό, θα έπρεπε να υποψιαστείς πως πιθανόν τα λεγόμενα σου, να τα διαβάζουν και να τα κριτικάρουν άτομα τα οποία χαλαρά.. έχουν ξεπεράσει πάνω σε 12 ρόδες τα 2.500.000km..!! :D

(υπό αυτή την έννοια σίγουρα μπορείς να με θεωρείς άρχοντα και μάλιστα ικανότατο στο να προβλέψει όλα όσα εσύ θα κάνεις 800m πιο κάτω.. )

Όσον αφορά τώρα τη χειρονομία που μου postάρεις.. απλά δεν αξίζει το κόπο ούτε καν να στην επιστρέψω, εφόσον με βάζεις σε σκέψεις πως ίσως αυτός είναι ο δικός σου τρόπος για να περνάς την ώρα σου οδηγώντας ευτυχισμένος το παπάκι σου..
:lol: :lol: :lol:

zzr2005
07/09/2007, 19:12
όποιος έχει οδηγήσει σε εθνική ξέρει ότι ειναι πολύ πιο εύκολο να προσπεράσεις (σε δρόμο με μια μια λωρίδα κ βοηθητική, όπως ε.ο. Κορίνθου-Πατρών) νταλίκα με ρυμουλκό παρά ΙΧη....:(

γενικότερα παρά το γεγονός οτι τα φορτηγά σίγουρα τρέχουν πάνω απο το όριο στην εθνικές οδούς θα έλεγα οτι ειναι λιγότερο επικίνδυνα απο οδηγούς ΙΧ που τρέχουν με το όριο......

σε εθνική ποτέ δεν εχω αντιμετωπίσει κίνδυνο απο φορτηγό - αντίθετα με έχουν διευκολύνει πολλές φορές να προσπεράσω με νόημα (ή με το "νταλικιέρικο" δεξι φλας) σε δρόμους με στροφές....

dynogix
07/09/2007, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect


Όσον αφορά τώρα τη χειρονομία που μου postάρεις.. απλά δεν αξίζει το κόπο ούτε καν να στην επιστρέψω, εφόσον με βάζεις σε σκέψεις πως ίσως αυτός είναι ο δικός σου τρόπος για να περνάς την ώρα σου οδηγώντας ευτυχισμένος το παπάκι σου..
:lol: :lol: :lol:

Πάνω στο παπάκι λίγο δύσκολο φίλε...ενώ έσυ έχεις όλη την άνεση και την ώρα μέσα στην οχηματάρα σου...:wave2:

ronin1
07/09/2007, 23:23
τον FZR τι τον εχεις??
:wave2:

carjunkie
08/09/2007, 22:07
Νομίζω (αν θυμάμαι καλά...) ότι για μηχανάκια κάτω των 125 κυβικών η ανώτατη ταχύτητα που μπορούν να αναπτύξουν σε εθνική οδό σύμφωνα με τον ΚΟΚ είναι τα 70χλμ/ώρα. Αν όντως ισχύει αυτό τότε και ο φίλος που κράζει τους φορτηγατζήδες είναι εκτός ορίων...

Βασικά είναι το τεράστιο μέγεθος των φορτηγών που τρομάζει. Ακόμα και με 60 να περάσουν από δίπλα σου κάτι σε πιάνει. Πόσο μάλλον άμα είναι και πολλά μαζί και ταξιδεύουν στον ίδιο δρόμο.Λες αμάν Παναγία μου να φτάσω σπίτι μου καλά!

soichiro_cbf
08/09/2007, 22:21
Μπορεί ο φίλος να εννοεί την Ε.Ο. Αθηνών-Κορίνθου η οποία ξεκινάει ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ.Μεχρι εκεί είναι αστική και περιαστική περιοχή και τα όρια είναι από 50 μεχρι 80 χλμ την ώρα.Πράγματι μέχρι τα διόδια υπάρχει πρόβλημα ειδικά το βράδυ από τα φορτηγα που κυριολεκτικά κάνουν ότι θέλουν στο δρόμο.Κανω το δρόμο αυτό καθε μέρα για να πάω στη δουλειά και τρέμει το φυλοκάρδι μου ακόμα και με το αυτοκίνητο.Αλλά δεν μπορούμε να βάζουμε όλους του οδηγούς φορτηγών στο ίδιο καλούπι.:beer:

dynogix
08/09/2007, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
τον FZR τι τον εχεις??
:wave2:

Χεσμένο??? :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:



































Πλάκα κάμω...:smokin:

dynogix
08/09/2007, 23:53
:a55:


102409

dynogix
09/09/2007, 00:01
:a55:


102411

Maira
09/09/2007, 01:12
Οι γενικότητες ποτέ δεν βγάζουν σε καλό! Ναι είναι πολλοί φορτιγατζίδες που πάνε κομμάτια, είναι πολλοί οδηγοί λεωφορείων που δεν σέβονται τίποτα! Είναι πάρα πολλοί ταξιτζήδες που είναι κάφροι, είναι κάποιοι μπάτσοι που είναι γουρούνια, είναι κάποιοι με παπιά που είναι για σκότωμα, είναι κάποιοι με μηχανές που θα έπρεπε να κάτσουν σπίτι τους!!!!


Δεν είναι όλοι όμως!!! (εκτός από τους Αλβανούς που είναι όλοι για να φεύγουν σιγά σιγά! Εδώ δεν δέχομαι αντίρηση, ακόμα κι αν υπάρχουν επιχειρήματα! :rolleyes: )



Αλλά το να τους βάζουμε όλους σε ένα καζάνι δεν είναι σωστό! Ναι κάποιους οδηγούς πρέπει να τους προσέχουμε περισότερο, αλλά έτσι όπως έχουμε γίνει πια δεν υπάρχει οδηγός που να μην φοβάσαι ότι θα σου κάνει τη μ@λ@κία!!!!


:wave2:

trigger
09/09/2007, 01:44
Στο δρόμο, δυστυχώς, πρέπει να αντιμετωπίζεις τους πάντες σαν εχθρούς σου αν θέλεις να γυρίσεις αρτιμελής σπίτι σου :(
Όσο για το παπί αν θυμάμαι καλά όταν δώσαμε για το δίπλωμα είχαμε μάθει πως απαγορεύεται η είσοδος μοτοσυκλέτας μικρότερης των 150 cc στο εθνικό οδικό δίκτυο...

marulis
09/09/2007, 02:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
όποιος έχει οδηγήσει σε εθνική ξέρει ότι ειναι πολύ πιο εύκολο να προσπεράσεις (σε δρόμο με μια μια λωρίδα κ βοηθητική, όπως ε.ο. Κορίνθου-Πατρών) νταλίκα με ρυμουλκό παρά ΙΧη....:(

γενικότερα παρά το γεγονός οτι τα φορτηγά σίγουρα τρέχουν πάνω απο το όριο στην εθνικές οδούς θα έλεγα οτι ειναι λιγότερο επικίνδυνα απο οδηγούς ΙΧ που τρέχουν με το όριο......

σε εθνική ποτέ δεν εχω αντιμετωπίσει κίνδυνο απο φορτηγό - αντίθετα με έχουν διευκολύνει πολλές φορές να προσπεράσω με νόημα (ή με το "νταλικιέρικο" δεξι φλας) σε δρόμους με στροφές....
+666

Δυο περιστατικά που μου έχουν συμβεί :
1ον πριν χρόνια ,κάνοντας την διαδρομή Αθήνα- Θες/κη με ένα GLX παπάκι 50cc :dizzy: ( σε γκόμενα πήγαινα :winka: )όλοι με προσπερνούσαν , εγώ πήγαινα με 50-60 χλμ/ω δεξιά δεξιά . όταν πέρναγε φορτηγό , όλοι μα όλοι ανεξαίρετος ανοίγονταν αριστερά για να μην με παρασύρουν . όταν πέρναγε ΙΧ με πέρναγε τόσο κοντά που με κουναγε περισσότερο απ’ τα φορτηγά .Άρα : όλα τα ΙΧ είναι μαλακες και δολοφόνοι
2ον γυρνώντας από ράλι ακρόπολης με 120-140χαω στην δεξιά λωρίδα παρακαλώ , με προσπέρασαν δυο μηχανές με καμιά 200αρα ,η μια αριστερά μου η άλλη δεξιά μου( ανάμεσα σε μένα και στης μπαριερες ) σε απόσταση αναπνοής .
Άρα : όλες οι μηχανές (μαζί και εγώ ) είναι μαλακες και δολοφόνοι

Greg61
09/09/2007, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
Aσυνήδητοι νταλικέρηδες και φορτηγατζήδες , τελικά πάντα το έλεγα και έτσι είναι και δε πα να λέτε οτι θέτε...Οδήγω το πρώι στην Ε.Ο. δεξιά με το παπάκι και πηγαίνω το πολύ με 80 χλμ. και με προσπερνάνε όλοι με ταχύτητες άνω των 100 χλμ! ΟΛΟΙ τους και όχι μόνο αυτό κάνουν και σφήνες και κολλάνε πίσω από τα Ι.Χ. Κατά τα άλλα τηρουνε τα όρια ταχυτητάς τους ε? Είναι όλοι τους δολοφόνοι και ασυνήδητοι και λίγα λέω...για να μη μιλήσω για την κατάσταση των περισσοτέρων φορτήγων (φθαρμένα λάστιχα κ.λ.) καθώς και των οδηγών (μεθυσμένοι αλλοδαποί , παππούδες).
Η τροχαία τι κάνει? Πρέπει δηλαδή να έχουμε κάθε φορά πολύνεκρα εξαιτίας των χασάπηδοφορτηγατζήδων για να ξυπνήσουν? ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΩΛΟΧΩΡΑ!!!

Ερώτηση 1: Πόσο άνετα αισθάνεσαι κινούμενος μέ το παπάκι στην (όποια) ΕΟ, βλέποντας τους πάντες να σε προσπερνούν; Σού πέρασε απ' το μυαλό οτι, κάποιος, κάποτε, πιθανόν νά στείλει τους κληρονόμους σου στο ταμείο της ασφαλιστικής γιά να εισπράξουν αυτοί αντ' εσού την αποζημίωση ατυχήματος;

Ερώτηση 2: Γνωρίζεις εκ τών έσω το επάγγελμα που καθυβρίζεις, ώστε να είσαι σέ θέση να κρίνεις σωστά τίς (όποιες) ενέργειες των άλλων;

Ερώτηση 3: Κατά τη γνώμη σου, ποιό ποσοστό ατυχημάτων είναι μεγαλύτερο: αυτό μέ εμπλεκομένους οδηγούς φορτηγών και μοτοσυκλετιστές, ή αυτό μέ μοτοσυκλετιστές και "συνετούς" παπόβιους;

Ερώτηση 4: Όταν, όποτε, κι άν καβαλάς το GSXR 1000 που (λές οτι) έχεις, τηρείς απαρεγκλίτως όλες τις διατάξεις του ΚΟΚ;

dynogix
09/09/2007, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg61
Ερώτηση 1: Πόσο άνετα αισθάνεσαι κινούμενος μέ το παπάκι στην (όποια) ΕΟ, βλέποντας τους πάντες να σε προσπερνούν; Σού πέρασε απ' το μυαλό οτι, κάποιος, κάποτε, πιθανόν νά στείλει τους κληρονόμους σου στο ταμείο της ασφαλιστικής γιά να εισπράξουν αυτοί αντ' εσού την αποζημίωση ατυχήματος;

Ερώτηση 2: Γνωρίζεις εκ τών έσω το επάγγελμα που καθυβρίζεις, ώστε να είσαι σέ θέση να κρίνεις σωστά τίς (όποιες) ενέργειες των άλλων;

Ερώτηση 3: Κατά τη γνώμη σου, ποιό ποσοστό ατυχημάτων είναι μεγαλύτερο: αυτό μέ εμπλεκομένους οδηγούς φορτηγών και μοτοσυκλετιστές, ή αυτό μέ μοτοσυκλετιστές και "συνετούς" παπόβιους;

Ερώτηση 4: Όταν, όποτε, κι άν καβαλάς το GSXR 1000 που (λές οτι) έχεις, τηρείς απαρεγκλίτως όλες τις διατάξεις του ΚΟΚ;

4)Χρησιμοποιώ το πάπι μου μόνο για τη δουλεία μου καθημερινώς στην πόλη και τυχαίνει να βγαίνω και στην ε.ο. Συγνώμη δε θα το ξανακάνω ...Είναι το ίδιο ρε φίλε? Έστω και αν δε τηρώ απαρεγκλίτως τις διατάξεις του ΚΟΚ και προκάλεσω ατύχημα πέρα του οτι θα πάθω έγω κακό ποιός άλλος θα πάθει? με άλλα λόγια πόσους θα πάρω μαζί μου?

3)Δε το συζητώ το πρώτο .Αν και δεν έχω προς το παρών πρόσβαση σε άρχείο τροχαίων ατυχημάτων πιστεύω πως τα δύο ατυχήματα και μόνο σε Πλαταμώνα και Μαλλιακό καλύπτουν τους νεκρούς και σοβαρά τραυμάτιες σε ατυχήματα με μηχανές , για να μη πω οτι στα περισσότερα εμπλέκονται έμμεσα φορτήγα - νταλίκες - λεωφορεία , τούλαχιστον για τρεις μήνες...

2)Όδηγός νταλίκας είσαι?

1)Βλέπε απάντηση στην ερώτηση Νο 4!

:wave2:

dynogix
09/09/2007, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
(εκτός από τους Αλβανούς που είναι όλοι για να φεύγουν σιγά σιγά! Εδώ δεν δέχομαι αντίρηση, ακόμα κι αν υπάρχουν επιχειρήματα! :rolleyes: )



Όποιος με ξαναπεί κομπλεξικό να μην του ξανασηκώθει...
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
...το μηχανάκι!:lol: :lol:

sotos2004
09/09/2007, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
Aσυνήδητοι νταλικέρηδες και φορτηγατζήδες , τελικά πάντα το έλεγα και έτσι είναι και δε πα να λέτε οτι θέτε...Οδήγω το πρώι στην Ε.Ο. δεξιά με το παπάκι και πηγαίνω το πολύ με 80 χλμ. και με προσπερνάνε όλοι με ταχύτητες άνω των 100 χλμ! ΟΛΟΙ τους και όχι μόνο αυτό κάνουν και σφήνες και κολλάνε πίσω από τα Ι.Χ. Κατά τα άλλα τηρουνε τα όρια ταχυτητάς τους ε? Είναι όλοι τους δολοφόνοι και ασυνήδητοι και λίγα λέω...για να μη μιλήσω για την κατάσταση των περισσοτέρων φορτήγων (φθαρμένα λάστιχα κ.λ.) καθώς και των οδηγών (μεθυσμένοι αλλοδαποί , παππούδες).
Η τροχαία τι κάνει? Πρέπει δηλαδή να έχουμε κάθε φορά πολύνεκρα εξαιτίας των χασάπηδοφορτηγατζήδων για να ξυπνήσουν? ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΩΛΟΧΩΡΑ!!!


Ε καλά αυτό δεν είναι τίποτα!! εγώ πήγαινα με 100-110 και με προσπερνούσαν!!!! και οχι δεν είχε πλάγιο άνεμο.

Επίσης μέσα στα τέμπη όλοι(και εγώ) πηγαίναμε με 90 και είχα 1 νταλίκα από μπροστά και 1 από πίσω στα 10 βήματα !!!! Αν γινόταν κάτι και φρέναρα απότομα θα γινόμουνα κιμάς αλλά ο ΠΑΠΑΡΑΣ Ο ΦΟΡΤΗΓΑΤΖΗΣ ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΤΣΙΚΑΣ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ ΑΔΥΝΑΤΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΥΤΟ.

Με το που βγήκαμε από τα τέμπη (και το πάτησα 100-110) ο ΠΑΠΑΡΑΣ (ναι ο φορτηγατζής ) πρώτα προσπέρασε εμένα και μετά το ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΜΟΥ ΦΟΡΤΗΓΟ.

Και μετά μου λέτε ότι στην Ελλάδα του 2007 οι φορτηγατζήδες είναι προσεκτικοί?

Respect
09/09/2007, 17:25
Θα ήταν ούριος τότε.. :lol: :lol: :bigcry: :bigcry: :bigcry:


Παπάκια πάρτε το απόφαση.. σας έχουμε!!! :smokin:


(άντε μη τα πάρω και γκαζώσω.. http://www.youtube.com/watch?v=zZBrEdxICxY )

jen
09/09/2007, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
όποιος έχει οδηγήσει σε εθνική ξέρει ότι ειναι πολύ πιο εύκολο να προσπεράσεις (σε δρόμο με μια μια λωρίδα κ βοηθητική, όπως ε.ο. Κορίνθου-Πατρών) νταλίκα με ρυμουλκό παρά ΙΧη....:(

γενικότερα παρά το γεγονός οτι τα φορτηγά σίγουρα τρέχουν πάνω απο το όριο στην εθνικές οδούς θα έλεγα οτι ειναι λιγότερο επικίνδυνα απο οδηγούς ΙΧ που τρέχουν με το όριο......

:beer: Αυτό που περιγράφεις ισχύει 1000% στην Κορίνθου-Πατρών τουλάχιστον που την ξέρω. ;) Την τελευταία φορά επέστρεφα 2.00 ξημερώματα Δευτέρας οπότε πέτυχα όλες τις νταλίκες που δεν κυκλοφορούν ΣΚ... :eek: Περνούσα συνεχώς κονβόι μέχρι και 6-7 φορτηγών που ήταν στην βοηθητική για να περάσει η αφεντιά μου + όσοι άλλοι έτυχε να κυκλοφορούν, απροβλημάτιστα.
Μετά από αυτά ΙΧ που πήγαινε στην λωρίδα με καμια 80άρα και δεν άφηνε να τον περάσει κανείς! Δεν είχε σταθερή πορεία - έπαιζε δεξια αριστερά και πίσω του 4 ΙΧ να περιμένουν καμια ευθεία να την κάνουν - και να μην είναι ούτε αυτοί στην βοηθητική αφού έψαχναν από στιγμή σε στιγμή να φύγουν... :sick: ΟΚ εγώ πέρασα αλλά φανταζόμουν το σκηνικό όταν θα έφταναν οι νταλίκες... και μην μου πείτε ότι το όριο τους ειναι 80 και θα έπρεπε να περιμένουν πίσω του...

Respect
09/09/2007, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από jen
:beer: Αυτό που περιγράφεις ισχύει 1000% στην Κορίνθου-Πατρών τουλάχιστον που την ξέρω. ;) Την τελευταία φορά επέστρεφα 2.00 ξημερώματα Δευτέρας οπότε πέτυχα όλες τις νταλίκες που δεν κυκλοφορούν ΣΚ... :eek: Περνούσα συνεχώς κονβόι μέχρι και 6-7 φορτηγών που ήταν στην βοηθητική για να περάσει η αφεντιά μου + όσοι άλλοι έτυχε να κυκλοφορούν, απροβλημάτιστα.
Μετά από αυτά ΙΧ που πήγαινε στην λωρίδα με καμια 80άρα και δεν άφηνε να τον περάσει κανείς! Δεν είχε σταθερή πορεία - έπαιζε δεξια αριστερά και πίσω του 4 ΙΧ να περιμένουν καμια ευθεία να την κάνουν - και να μην είναι ούτε αυτοί στην βοηθητική αφού έψαχναν από στιγμή σε στιγμή να φύγουν... :sick: ΟΚ εγώ πέρασα αλλά φανταζόμουν το σκηνικό όταν θα έφταναν οι νταλίκες... και μην μου πείτε ότι το όριο τους ειναι 80 και θα έπρεπε να περιμένουν πίσω του... Μια και το θίγεις θα συμπληρώσω, πως δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για τις νταλίκες από προπορευόμενα οχήματα τα οποία οι οδηγοί τους δεν έχουν ρυθμό!

Γενικώς να γνωρίζετε πως το "80km/h" σε σχέση με μια νταλίκα είναι εκείνο το νούμερο που θα κάνει τους πάντες να αγχωθούν περισσότερο(!) Για πολλούς και διάφορους λόγους κανείς οδηγός νταλίκας δε θέλει τουλάχιστον στα 150+m μπροστά του μικρό όχημα που κινείτε με αυτή τη ταχύτητα.

zzr2005
10/09/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Μια και το θίγεις θα συμπληρώσω, πως δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για τις νταλίκες από προπορευόμενα οχήματα τα οποία οι οδηγοί τους δεν έχουν ρυθμό!

Γενικώς να γνωρίζετε πως το "80km/h" σε σχέση με μια νταλίκα είναι εκείνο το νούμερο που θα κάνει τους πάντες να αγχωθούν περισσότερο(!) Για πολλούς και διάφορους λόγους κανείς οδηγός νταλίκας δε θέλει τουλάχιστον στα 150+m μπροστά του μικρό όχημα που κινείτε με αυτή τη ταχύτητα.

αν έχω καταλάβει καλά οι οδηγοί νταλίκας προσπαθούν να διατηρήσουν κεκτημένες καχύτητες....
θα πάνε δηλαδή με 100 χιλιόμετρα/ώρα απο την Αθήνα στην Πάτρα χωρίς να κόψουν πουθενά....για αυτό κ προσπερνούν μια νταλίκα η οποία πάει πχ με 80-90 (κ η οποία μαλλον δεν θα πάει ποτέ παραπάνω)....ισχύει αυτό????

ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ειναι, ΙΧ να προσπερνάει νταλίκα που παει με 100 και στην επόμενη καμπή η νταλίκα να προσπερνάει τον κουλό ΙΧ που κόβει στα 90 για να πάρει μια καμπή των 150+ χιλιομέτρων...:bigcry:

zephyr1
10/09/2007, 12:09
Πριν καποια χρονια νταλικα με περασε στην ΕΟ πατρων-αθηνας με 150 χλμ , ημουν με το zephyr400 δικαβαλος, τον μπουστη με ειχε κανει και χεστηκα πανω μου.

Αφου του εκοβα τον ρυθμο καλα μου εκανε.:D

Respect μηπως?:look:

Sotirios
10/09/2007, 12:50
Πήγαινε για τελική ο τύπος αν έκοβε για εσένα δεν θα του έφτανε να τελικιάσει μέχρι τον προορισμό του:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Respect
10/09/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
αν έχω καταλάβει καλά οι οδηγοί νταλίκας προσπαθούν να διατηρήσουν κεκτημένες καχύτητες....
θα πάνε δηλαδή με 100 χιλιόμετρα/ώρα απο την Αθήνα στην Πάτρα χωρίς να κόψουν πουθενά....για αυτό κ προσπερνούν μια νταλίκα η οποία πάει πχ με 80-90 (κ η οποία μαλλον δεν θα πάει ποτέ παραπάνω)....ισχύει αυτό????

ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ειναι, ΙΧ να προσπερνάει νταλίκα που παει με 100 και στην επόμενη καμπή η νταλίκα να προσπερνάει τον κουλό ΙΧ που κόβει στα 90 για να πάρει μια καμπή των 150+ χιλιομέτρων...:bigcry: Kατά κάποιο τρόπο ναι!

Το να πας με μια σταθερή ταχύτητα από την αρχή έως το τέλος είναι ευχής έργο αλλά ακατόρθωτο, πλην σπανίων περιπτώσεων!!

Πολύ σωστά παρατήρησες πως ενώ κάποια νταλίκα πηγαίνει με 80-90 ξαφνικά κάποια άλλη από πίσω βγαίνει για προσπέραση(!) Αυτό έχει 4-5 εξηγήσεις κατά κύριο λόγο..
1ον) Η γκόμενα σου, έκανε πρόταση γάμου στη γυναίκα σου και εκείνη σε πήρε κλαίγοντας για να σου πει ότι αρνήθηκε επειδή είναι ερωτευμένη με το γιό σου από το προηγούμενο γάμο σου ενώ ταυτόχρονα, παρατηρείς πως το συρόμενο μπροστά σου έχει αλβανικές πινακίδες και τρελαίνεσαι... :sick:
2ον) Έχεις αφαιρέσει την ασφάλεια του κόφτη και το μοτέρ στα δίνει όλα.. :ninja:
3ον) Είσαι γκαζοφωνιάς(!!) :rotflmao:
4ον) Σε παίρνουν τηλ. συνεχώς και ανακαλύπτεις πως θα οδηγείς ασταμάτητα τις επόμενες 24 ώρες με κίνδυνο να μη προλάβεις κιόλας (!!!) :rotflmao: :mad:
5ον) Μια νταλίκα φορτωμένη στους 40 τόνους δεν επιταχύνει και πολύ άνετα (ούτε και επιβραδύνει) έτσι ένας έμπειρος οδηγός μπορεί να καταλάβει από χιλιόμετρα μακριά τι είδους μπουρδέλο πχ. είναι το F12 μπροστά του και τι πρόκειται να συμβεί στη πρώτη ανηφορίτσα..

(αυτό που περιγράφεις με το IX είναι αυτό που εννοούσα πιο πάνω όταν έλεγα "ρυθμός" κάτι το οποίο έχει τις ίδιες παρενέργειες με το F12)

Greg61
10/09/2007, 14:14
Κι αυτό που πρέπει να γνωρίζουν - θυμούνται οι υπόλοιποι οδηγοί, είναι αυτό το πολύ απλό(!!!) που μάθαμε στο σχολειό: Η ΑΔΡΑΝΕΙΑ ΤΗΣ ΜΑΖΑΣ, και οι φυσικοί νόμοι που την διέπουν.
40 τόννοι... πίσω μου... μέ την ίδια ταχύτητα και πολύ κοντά μου... Σκεφτείτε τί είναι συνετότερο: να φύγετε απο μπροστά του, ή να κάθεστε μετά, ΑΦΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗ, και να βρίζετε ή να διαρρηγνύετε τα ιμάτιά σας;
Όταν, άν, κάποτε, δέν θά έχετε αυτή τη δυνατότητα, τί θα κερδίσετε ΕΣΕΙΣ απο τούς άλλους που θά σας κλαίνε, ή απο την καταδίκη αυτού που σας πάτησε;

Respect
10/09/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Πριν καποια χρονια νταλικα με περασε στην ΕΟ πατρων-αθηνας με 150 χλμ , ημουν με το zephyr400 δικαβαλος, τον μπουστη με ειχε κανει και χεστηκα πανω μου.

Αφου του εκοβα τον ρυθμο καλα μου εκανε.:D Respect μηπως?:look: Πριν μερικά χρόνια δούλευα ένα συρόμενο Scania 143Μ καραπειραγμένο και ένα βράδυ που ήταν φορτωμένο με 38 Τ το μετρήσαμε μετά το 30 προς Μέγαρα και έδειξε 155km/h..

Καλά και εσύ που πήγαινες ρε παιδάκι μου νυχτιάτικα; Σε γάμο; :confused: :cool::rotflmao:

zzr2005
10/09/2007, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Πριν μερικά χρόνια δούλευα ένα συρόμενο Scania 143Μ καραπειραγμένο και ένα βράδυ που ήταν φορτωμένο με 38 Τ το μετρήσαμε μετά το 30 προς Μέγαρα και έδειξε 155km/h..


άδειο μπορεί να σήκωνε και σούζα δηλαδή??:lol:

φανταστείτε να πηγαίνεται με 100 κ να σας περάσει φορτηγό με σούζα.....:lol: :lol:

apav
10/09/2007, 18:02
Δεν είναι η ταχύτητα που θα σε τρομάξει, αλλά το λάθος που θα γίνει εάν δεν σε προσέξει ο άλλος. :p Από την στιγμή που όλοι πάμε κοιτώντας και παραδιπλά μας, δεν υπάρχει κίνδυνος. Καλοκαιρινή και μεσημεριάτικη Αγ. Ανδρέου (Πάτρα) ακολουθώ με το μηχανάκι από φανάρι σε φανάρι Vectra 1.6 με πιτσιρίκια να κάνουν ταρζανίες. Με την ίδια απορία τα κοίταγε και ο τράκτορας παραδίπλα. :cry: Αφού είχαν κάνει κάθε είδους εκκίνηση, τα βαρέθηκε ο τράκτορας και ξεκίνησε σπινάροντας στο πράσινο της Γουνάρη. :uplate: Στο επόμενο είμασταν όλοι ήσυχοι. :smokin:

Respect
10/09/2007, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Δεν είναι η ταχύτητα που θα σε τρομάξει, αλλά το λάθος που θα γίνει εάν δεν σε προσέξει ο άλλος. :p Από την στιγμή που όλοι πάμε κοιτώντας και παραδιπλά μας, δεν υπάρχει κίνδυνος. Καλοκαιρινή και μεσημεριάτικη Αγ. Ανδρέου (Πάτρα) ακολουθώ με το μηχανάκι από φανάρι σε φανάρι Vectra 1.6 με πιτσιρίκια να κάνουν ταρζανίες. Με την ίδια απορία τα κοίταγε και ο τράκτορας παραδίπλα. :cry: Αφού είχαν κάνει κάθε είδους εκκίνηση, τα βαρέθηκε ο τράκτορας και ξεκίνησε σπινάροντας στο πράσινο της Γουνάρη. :uplate: Στο επόμενο είμασταν όλοι ήσυχοι. :smokin: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

dynogix
11/09/2007, 07:39
Για μ@λ@κίες πρώτοι είστε! Άντε ρε μη πάρετε σβάρνα κάνα οικοδομικό τετράγωνο...