PDA

View Full Version : νεα μερα, νεα ευκαιρεια για να εξοργιστεις



iosif
06/09/2007, 09:17
Αποφυλακίζεται με απόφαση του πενταμελούς Εφετείου Αναστολών ο πρώην αντιπρύτανης του Παντείου Πανεπιστημίου Παναγιώτης Γετίμης, ο οποίος είχε καταδικαστεί από το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων σε κάθειρξη 16 ετών για την υπόθεση διασπάθισης 8 εκατομμυρίων ευρώ από το Πάντειο την περίοδο 1992 - 1998.

Το δικαστήριο έκανε δεκτή την αίτηση αναστολής εκτέλεσης της ποινής της 16ετούς κάθειρξης που υπέβαλε ο κ. Γετίμης, επικαλούμενος μεταξύ άλλων σοβαρά οικογενειακά προβλήματα που αντιμετωπίζει εξαιτίας του εγκλεισμού του.

Το Πενταμελές Εφετείο Αναστολών διέταξε την απόφυλάκισή του με την καταβολή εγγύησης 50.000 ευρώ και τον περιοριστικό όρο της εμφάνισης μία φορά το μήνα στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής του.

Το δικαστήριο δεν του επέβαλε τον όρο της απαγόρευσης εξόδου από τη χώρα, καθώς η ακαδημαϊκή του δραστηριότητα απαιτεί μετακινήσεις και εκτός συνόρων

g.papalexis
06/09/2007, 09:18
:eyepop: :a26:

Defiant
06/09/2007, 09:20
Νταξει μωρε μια Ferrari πηρε το παλικαρι παρουσιαζοντας τιμολογια που ανεφεραν χαλια :bawl: :rotflmao: :bawl:

αν θυμαμαι καλα

PortisHead
06/09/2007, 09:20
O Χαρρυ Κλυνν κάποτε ειχε πει :
Σε αυτη τη χώρα όλοι είμαστε ίσοι
απλά κάποιοι είναι λίγο πιο ίσιοι

:evil:

la_villa
06/09/2007, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
Αποφυλακίζεται με απόφαση του πενταμελούς Εφετείου Αναστολών ο πρώην αντιπρύτανης του Παντείου Πανεπιστημίου Παναγιώτης Γετίμης, ο οποίος είχε καταδικαστεί από το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων σε κάθειρξη 16 ετών για την υπόθεση διασπάθισης 8 εκατομμυρίων ευρώ από το Πάντειο την περίοδο 1992 - 1998.

Το δικαστήριο έκανε δεκτή την αίτηση αναστολής εκτέλεσης της ποινής της 16ετούς κάθειρξης που υπέβαλε ο κ. Γετίμης, επικαλούμενος μεταξύ άλλων σοβαρά οικογενειακά προβλήματα που αντιμετωπίζει εξαιτίας του εγκλεισμού του.

Το Πενταμελές Εφετείο Αναστολών διέταξε την απόφυλάκισή του με την καταβολή εγγύησης 50.000 ευρώ και τον περιοριστικό όρο της εμφάνισης μία φορά το μήνα στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής του.

Το δικαστήριο δεν του επέβαλε τον όρο της απαγόρευσης εξόδου από τη χώρα, καθώς η ακαδημαϊκή του δραστηριότητα απαιτεί μετακινήσεις και εκτός συνόρων

δηλ συνεχίζεται η ακαδημαική του καριέρα??:eyepop:

ε εντάξει καποια οικογενειακά οικονομικά προβλήματα αντιμετώπισαν επειδή δεν "δουλεύει" ο άνθρωπας.

danaos75
06/09/2007, 09:25
καλα τρελαθηκαμε τελειως
υπαρχει κρατουμενος που να μην αντιμετωπιζει "σοβαρά οικογενειακά προβλήματα εξαιτίας του εγκλεισμού του",

ε να τους βγαλουμε ολους εξω και να τους δωσουμε πισω και τις δουλειες τους. :mad: :mad:

sober
06/09/2007, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
καλα τρελαθηκαμε τελειως
υπαρχει κρατουμενος που να μην αντιμετωπιζει "σοβαρά οικογενειακά προβλήματα εξαιτίας του εγκλεισμού του",

ε να τους βγαλουμε ολους εξω και να τους δωσουμε πισω και τις δουλειες τους. :mad: :mad:


Ελα ντε !!!!!!!!!!

:yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

Εχετλαίος
06/09/2007, 09:32
Σε καμιά βδομάδα που θα πάτε να ψηφίσετε να τα θυμάστε αυτά και όλα τα άλλα!

Λεωνίδας
06/09/2007, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Σε καμιά βδομάδα που θα πάτε να ψηφίσετε να τα θυμάστε αυτά και όλα τα άλλα! ε αυτό δεν είναι πολιτικό θέμα (θέλω να ελπίζω...)

Nostra
06/09/2007, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Σε καμιά βδομάδα που θα πάτε να ψηφίσετε να τα θυμάστε αυτά και όλα τα άλλα!

η δικαστική εξουσία και η ακαδημαική κοινότητα απέχουν από τις πολιτικές διαδικασίες...

αν με εννοάς... :winka:

Εχετλαίος
06/09/2007, 09:39
Βέεεεεεεεεβαια!

byron
06/09/2007, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
Το δικαστήριο δεν του επέβαλε τον όρο της απαγόρευσης εξόδου από τη χώρα, καθώς η ακαδημαϊκή του δραστηριότητα απαιτεί μετακινήσεις και εκτός συνόρων

Το ότι αποφυλακίστηκε σας κάνει εντύπωση;

Το ότι έχει διατηρήσει την ακαδημαϊκή του ιδιότητα δεν είναι προκλητικό ;

Defiant
06/09/2007, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
η δικαστική εξουσία και η ακαδημαική κοινότητα απέχουν από τις πολιτικές διαδικασίες...

αν με εννοάς... :winka:


:bawl: :rotflmao: :bawl:

Nostra
06/09/2007, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Βέεεεεεεεεβαια!

αυτό που εννοώ είναι ότι έχουν δικους τους κωδικες λειτουργίας.. ένα πράμα σαν την εκκλησία δηλαδή...

η μόνο εξουσία που σχετίζεται (πλέον) και ελέγχεται από το πολιτικό κράτος είναι η αστυνομική...

όλοι οι άλλοι παίζουν μόνοι τους

TATAR
06/09/2007, 09:42
Απλά μάλλον τους έταξε ότι θα τους βοηθήσει να ξαναβγούν!!!!
Ολα συναλλαγή τελικά. Αλήθεια η Μπουρμπουλιά είναι ακόμα μέσα? Ο λεβέντης που μετρούσε το ύψος στα γκομενάκια?Ξέρει κανείς?

byron
06/09/2007, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
O Χαρρυ Κλυνν κάποτε ειχε πει :
Σε αυτη τη χώρα όλοι είμαστε ίσοι
απλά κάποιοι είναι λίγο πιο ίσιοι

:evil:

Για την ακρίβεια είχε ειπωθεί απ΄τον Τζ.Όργουελ στην «Φάρμα των Ζώων»

«Όλα τα ζώα είναι ίσα, απλώς κάποια ζώα είναι πιο ίσα απ΄τα άλλα»

:winka:

super_toto
06/09/2007, 09:46
Ωραία τακτική. Πολύ την γουστάρω.
Πρώτα βγάζουμε μια καταδικαστική απόφαση πρωτοφανή για την αυστηρότητά της ώστε να γίνει ντόρος (το αρσενικό του Ντόρα) και να ασχολείται όλη η Ελλάδα με το πόσο τυφλή είναι η δικαιοσύνη και το πόσο άτεγκτη είναι η δικαιοσύνη στα ευαίσθητα θέματα της διασπάθισης δημοσίου χρήματος και δη όσον αφορά την παιδεία.

Μετά από μερικούς μήνες βγάζουμε έξω τους κολητούς μας επειδή η οικογένειά τους κλαίει με μαύρο δάκρυ, κάτι που βεβαια θα περάσει στα ψιλά.

Γ.τ.Π

Εχετλαίος
06/09/2007, 09:48
Ναι αλλά εσένα, αν χρωστάς 1000 € στην εφορία και μέσα θα σε χώσουνε, και το σπίτι θα σου κατάσχουνε κτλ κτλ κτλ.
Όλοι διαπλέκονται με όλους και όλα, απ την κεφαλή βρωμά το ψάρι. Προσοχή στην ψήφο σας σε καμιά 10ρια μέρες, δεν έμειναν και πολλοί τρόποι άμμεσης παρέμβασης!

Λεωνίδας
06/09/2007, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ναι αλλά εσένα, αν χρωστάς 1000 € στην εφορία και μέσα θα σε χώσουνε, και το σπίτι θα σου κατάσχουνε κτλ κτλ κτλ. :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

βάσει ποιου άρθρου του Ποινικού Κώδικα :confused: :confused:

Nikker
06/09/2007, 09:51
E στο διάολο τους πούστηδες....
Ε στο διάολο...και εμένα μου χώσανε αυτόφορο γιατί οι πινακήδες μου δεν είχανε την σφραγίδα επάνω...
Λοιπόν... έχουμε και λέμε.
8.000.000
. -50.000
----------------
7.950.000

Γαμάτο...θέλω και εγώ.

super_toto
06/09/2007, 09:52
Εγώ λέω να διοργανώσουμε ένα τηλεμαραθώνιο για τις οικογένειες των καθηγητών που περνάνε δύσκολες ώρες.

Εχετλαίος
06/09/2007, 09:59
Επί σειρά ετών ακούω ότι αίρεται η προσωποκράτηση για χρέη προς το δημόσιο. Μετά 10 χρόνια ακούω το ίδιο, και πριν τις προηγούμενες εκλογές το ίδιο και μια από τα ίδια. Γνωστό μου κοπέλι, παντρεμένος- 2 παιδιά άνεργος τότε, στο Βύρωνα χρώσταγε κάτι λιγότερο από 1000€ στο δημόσιο και εν έτη 2006 τον βάλανε 15 μήνες μέσα χωρίς αναστολή παρότι δεν είχε καταδικαστεί ούτε για κλήση τροχαίας ποτέ του. Και που; Στον Κορυδαλλό μαζί με τα λουλούδια.
Τους έχει σιχαθεί η ψυχή μου!!!
Εμένα προσωπικά μου ρίξανε 600€ πρόστιμο επειδή έτρεχα με 130χλμ σε δρόμο με 3 λωρίδες ανα κατευθυνση και 5 λεπτά πριν αθώωσαν μεθυσμένο που προκάλεσε ατύχημα με 2 παιδιά σακατεμένα.
Ποια δικαιοσύνη ρεεεεεεεεε;;;;;;;;;;;;;;;
Πολιτική-δικαισύνη-παιδεία ελέγχονταν και θα ελέγχονται από τα ίδια ανδράποδα.
Και δυστυχώς κανέις δεν έπιασε ποτέ μια καλά βρεμμένη σανίδα να τους πάρει κυνήγι!

iosif
06/09/2007, 10:02
ο γιοσακης ήδη αποφυλακιστηκε
το ίδιο και ο μιχαλοπουλος της ελευθερης ωρας
ο κουνταρδας είναι ακόμα μέσα

οι κουμπάροι έμειναν 4-5 μέρες μέσα


αυτες της μερες είναι η δικη πλευρη

αλλά ξέχασα ...οι εκλογές και η ψήφος είναι δύναμη:rotflmao:

Alchimistis
06/09/2007, 10:15
Για την ακρίβεια είχε ειπωθεί απ΄τον Τζ.Όργουελ στην «Φάρμα των Ζώων»

«Όλα τα ζώα είναι ίσα, απλώς κάποια ζώα είναι πιο ίσα απ΄τα άλλα»
+1
Με προλαβες...
Οσο για τα υπόλοιπα o πρώτος θα ειναι η ο τελευταιος...

Μια φερράκι λιγότερη

TROOPER
06/09/2007, 10:46
απελπισια....:a35:

MikeG
06/09/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
η δικαστική εξουσία και η ακαδημαική κοινότητα απέχουν από τις πολιτικές διαδικασίες...

αν με εννοάς... :winka:

Σε αυτό φίλε Τάσο είσαι 100% λάθος. Ειδικά για την ακαδημαϊκή κοινότητα στην Ελλάδα, έχω μεγάλη εμπειρία. Όλα είναι καθαρά κομματικά & πολιτικά. Το ποιος θα βάλει υποψηφιότητα για πρύτανης πχ, ποια ομάδα θα πάρει το τάδε project, ποιον καθηγητή θα διαλέξουμε γι'αυτή τη θέση ΔΕΠ & πολλά πολλά άλλα. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ!

:yuck: :yuck: :yuck:

Akatanomastos
06/09/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
επικαλούμενος μεταξύ άλλων σοβαρά οικογενειακά προβλήματα που αντιμετωπίζει εξαιτίας του εγκλεισμού του.




:rolleyes:

ton keratone i ginaika tou mallon.omopatheis kai o dikastis kai ton ebgale..


alli mia apofasi ntropis..

Resistman
06/09/2007, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
ο γιοσακης ήδη αποφυλακιστηκε
το ίδιο και ο μιχαλοπουλος της ελευθερης ωρας
ο κουνταρδας είναι ακόμα μέσα

οι κουμπάροι έμειναν 4-5 μέρες μέσα


αυτες της μερες είναι η δικη πλευρη

αλλά ξέχασα ...οι εκλογές και η ψήφος είναι δύναμη:rotflmao:




:a10:..................:smokin:

TATAR
11/09/2007, 16:41
Ζητεί αναστολή εκτέλεσης ποινής

Την αναστολή εκτέλεσης της ποινής 25ετούς κάθειρξης, που του επιβλήθηκε προ τριμήνου, και την αντικατάσταση της κράτησής του με περιοριστικούς όρους αιτείται ο πρώην πρύτανης του Παντείου Πανεπιστημίου, Αιμ. Μεταξόπουλος, ο οποίος αντιμετωπίζει σοβαρότατα προβλήματα υγείας.

Η αίτηση που υπογράφει ο συνήγορός του Αντ. Βγόντζας και θα συζητηθεί την 1η Οκτωβρίου 2007, αποτελεί ουσιαστικά μια κραυγή αγωνίας για την τύχη του κρατούμενου καθηγητή, για τον οποίο η βεβαίωση νοσηλείας αναφέρει πως «η πρόγνωση όσον αφορά την επιβίωση δεν είναι ευοίωνος».

Αιμ. Μεταξόπουλος
Αναφέρονται χαρακτηριστικά όλες οι γνωματεύσεις δημόσιων νοσοκομείων που περιγράφουν με δραματικό τρόπο την εξέλιξη της κατάστασης της υγείας του και επισημαίνειται πως «η αντιμετώπιση, όσο το δυνατόν, των ασθενειών μου απαιτεί ειδική φαρμακευτική αγωγή, τακτικό επανέλεγχο του οισοφάγου και ειδική διατροφή (αυστηρή δίαιτα ηπατοπαθούς με μαλακές τροφές και πλήρη αποφυγή τροφών με φυτικές ίνες λόγω του κινδύνου ενσφηνώσεως βλωμού). Η συνέχιση της κρατήσεώς μου θα δυσχεράνει σοβαρά τη συνέχιση της περιθάλψεώς μου (και ιδίως την τήρηση του προγράμματος σκληροθεραπείας και της δίαιτας ηπατοπαθούς) και θα επιδεινώσει δραματικά την κατάστασή μου, διακυβεύοντας τη ζωή μου».

Μάλιστα, η μοναδική μονάδα σκληροθεραπείας, που απαιτείται για την περίπτωση του, λειτουργεί στο νοσοκομείο «Γ. Γεννηματάς».

Στην αίτηση υπογραμμίζεται επίσης ότι η ύπαρξη λευκού ποινικού μητρώου, η εν γένει παρουσία του στα πανεπιστημιακά ιδρύματα, η συγγραφική του δράση, το γεγονός πως δεν είναι ύποπτος φυγής («η βαρύτατη ασθένειά μου δε μου επιτρέπει σε καμία περίπτωση ούτε καν τη σκέψη φυγοδικίας») συγκροτούν τις νόμιμες προϋποθέσεις για την αναστολή εκτέλεσης της ποινής του μέχρι τη δευτεροβάθμια δίκη. Αναφέρεται επίσης πως αντιμετωπίζει πλέον πρόβλημα οικονομικής επιβίωσης, «ενώ σε περίπτωση που ανασταλεί η εκτέλεση της καταδικαστικής αποφάσεως θα μπορέσω, τουλάχιστον, να συνεχίσω τη συγγραφική μου δραστηριότητα και να ποριστώ με τον τρόπο αυτό τα προς το ζην εμού προσωπικά και της οικογένειάς μου».

Προ ημερών αποφυλακίστηκε ο καθηγητής του Παντείου Πανεπιστημίου, πρώην αντιπρύτανης Παν. Γετίμης, ο οποίος είχε καταδικαστεί για την ίδια υπόθεση κακοδιαχείρισης στο Πάντειο σε κάθειρξη 16 χρόνων.


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 11/09/2007


θα θυμόσασε το φαντάρο που πνίγηκε λόγω προβλήματος στον οισοφάγο και που ο στρατός τον έκρινε Ι1 ικανό και τον έστειλε σε νησί.
Ατυχώς το νέο αυτο παιδί δεν οδηγούσε ΦΕΡΑΡΙ και δεν είχε συνήγορο τον ΒΓΟΝΤΖΑ
BTW ο λαμπρός αυτός επιστήμων (ΒΓΟΝΤΖΑΣ) έγινε συντεκνάτσι, μεταδημότευσε στο ΗΡΑΚΛΕΙΟ και "εκτίθεται" με την φυλή των πρασίνων ΜΑΣΑΪ για να μας "σωσει"

costas81
11/09/2007, 16:56
:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

ντροπη μας!!!

devil's animal
11/09/2007, 17:20
λυπηρο ...πραγματικα...:sad: :sad:

Nikker
11/09/2007, 18:19
Φίλοι Ηρακλιώτες..οι μαλακίες πληρώνονται.

Πιάστε τον τον πούστη να τον τουλουμιάσετε στο ξύλο...βρείτε κανά πακιστανό και αφήστε τον ελεύθερο να βγάλει το άχτυ του επάνω του (το σεξουαλικό άχτυ).

Άντε...γιατί μόνο στα λόγια σας έχουμε ακούσει...

soichiro_cbf
12/09/2007, 00:48
Παρεπιπτώντος η Ελευθεροτυπία υποστηρίζει συνέχεια κάτι τέτοια λαμόγια.




Βρε τα παιδιά τα άρρωστα με τα οικογενειακά προβλήματα.Φερράρι όμως μπορούσε να οδηγήσει το λαμόγιο και να κάνει εκπομπες στη τηλεόραση.Ρε ουστ απο δώ κοπρόσκυλα.Εμείς οι μαλάκες φταίμε που σηκωνώμαστε στις 5 το πρωι για το μεροκάματο και δεν εχουμε παρει ακόμα βρεμένη σανίδα.

sergiosm
13/09/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το ότι αποφυλακίστηκε σας κάνει εντύπωση;

Το ότι έχει διατηρήσει την ακαδημαϊκή του ιδιότητα δεν είναι προκλητικό ;

Τώρα δηλαδή αν εγώ πώ ότι η υπόθεση ΕΚΚΡΕΜΕΙ ακόμα σε δεύτερο βαθμό και ότι το τεκμήριο της αθωώτητας ισχύει μέχρι να γίνει αμετάκλητη η απόφαση τί θα πείτε ;;;


Α και από όσο θυμάμαι ...
τη φεραρι την είχε ο λογιστής ...

TATAR
13/09/2007, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Τώρα δηλαδή αν εγώ πώ ότι η υπόθεση ΕΚΚΡΕΜΕΙ ακόμα σε δεύτερο βαθμό και ότι το τεκμήριο της αθωώτητας ισχύει μέχρι να γίνει αμετάκλητη η απόφαση τί θα πείτε ;;;


Α και από όσο θυμάμαι ...
τη φεραρι την είχε ο λογιστής ...

ναι το τεκμήριο ισχύει για κάτι τέτοια μεγαλολαμόγια. τον φουκαράκο που χρωστά στο Τ.Ε.Β.Ε. η στο Ι.Κ.Α. 1000 ευρώ, τον τρώει το μαυρο σκοτάδι !!!!

vagkan
14/09/2007, 06:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
νεα μερα, νεα ευκαιρεια για να εξοργιστεις

με την ορθογραφία που βλέπεις...

iosif
14/09/2007, 09:41
εχεις δικιο,
οι αποφασεις της δοικεωσινεις θα μας πυραξουν???
ένα ει παραπανω ειναι εγκλημα

sergiosm
14/09/2007, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TATAR
ναι το τεκμήριο ισχύει για κάτι τέτοια μεγαλολαμόγια. τον φουκαράκο που χρωστά στο Τ.Ε.Β.Ε. η στο Ι.Κ.Α. 1000 ευρώ, τον τρώει το μαυρο σκοτάδι !!!!

Έχεις δίκιο. Είναι γεγονός ότι σε αρκετές περιπτώσεις ΔΕΝ γίνεται αυτό που θα έπρεπε να γίνει.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι σε αυτές που γίνεται, δεν έπρεπε να γίνει.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι θα πρέπει να ξέρουμε ΠΟΥ αντιδρούμε και ΤΙ ζητάμε.

Δεν με ενοχλεί που ίσχυσε στα μεγαλολαμόγια (αφού άλλωστε είναι νόμιμο), ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ισχύει στους μικρούς.

Σκοπός δεν πρέπει να είναι το τεκμήριο αυτό να μην εφαρμοστεί στα λαμόγια, αλλά ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ και στους μικρούς