PDA

View Full Version : αγορα με καρτα



bsari
06/09/2007, 09:31
παιδες εχω την εξης ερωτηση εχω μια καρτα eurobank visa απο αυτες που προπληρωνεις ποσο και κανω τις αγορες μου μεσω paypal τωρα θελω να αγορασω κατι αλλο(για τη γυναικα) που δεν δεχεται paypal αλλα αγορες με visa ,το ερωτημα ειναι μπορω εγω να βαλω το ζητουμενο ποσο στη καρτα και να κανω με αυτη τη συναλλαγη η πρεπει να βγαλω αλλη?
αν μπορω πως?πρει να τους δωσω καποια στοιχεια ,δεν ειναι ρισκο?

Nostra
06/09/2007, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
.....το ερωτημα ειναι μπορω εγω να βαλω το ζητουμενο ποσο στη καρτα και να κανω με αυτη τη συναλλαγη η πρεπει να βγαλω αλλη?
ναι


Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
αν μπορω πως?πρει να τους δωσω καποια στοιχεια ,δεν ειναι ρισκο?

ρίσκο μόνο μέχρι του ποσού που έχει μέσα στο λογαριασμό αφού η κάρτα είναι χρεωστική...

αν αγοράσεις από γνωστό και αξιοπιστο e-μαγαζί δε θα έχεις προβλημα...

bsari
12/09/2007, 21:37
με μπερδεψες ναι μπορω να κανω μεχρι το ποσο που θα βαλω εννοεις και δε χρειαζετε αλλη ,σωστα ?
και τον αριθμο που ζητανε της καρτας δινω τον16ψηφιο η τον 7 ψηφιο πισω πλευρα?
αρα βαζω το ποσο και δινω κωδικο και οκ οπως paypal!!! κοιτα το καταστημα γνωστο ειναι αλλα ...

dimokritos
12/09/2007, 21:49
δεν χρειάζεσαι άλλη κάρτα. τον 16ψήφιο εισάγεις. αν το μαγαζί δεν είναι της απολύτου εμπιστοσύνης σου ρίσκάρεις το ποσό που έχει μέσα ο λογαριασμός που είναι συνδεδεμένος με την κάρτα σου.

τώρα αυτό με τον κωδικό δεν το κατάλαβα. αφού δεν έχει σχέση το κατάστημα με την paypal γιατί να βάλεις οποιονδήποτε κωδικό. μόνο τα στοιχεία σου συμπληρώνεις, τον αριθμό της κάρτας και την ημερομηνία λήξης.

bsari
12/09/2007, 21:52
πολυ για τις απαντησεις:beer:

kiriakost
12/09/2007, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
μόνο τα στοιχεία σου συμπληρώνεις, τον αριθμό της κάρτας και την ημερομηνία λήξης.

Και τον τριψήφιο ασφαλείας .. στο πίσω μέρος !!

fantacid
12/09/2007, 21:54
το 16ψηφιο νουμερο της καρτας ζητανε!

καποια ισοπ ζητανε κ το CCV2 δλδ τα 3 τελευταια ψηφια του νουμερου απο τη πισω μερια της καρτας.

dimokritos
12/09/2007, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Και τον τριψήφιο ασφαλείας .. στο πίσω μέρος !!

σωστά. το είχα ξεχάσει. :wave2:

McTalas
12/09/2007, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
παιδες εχω την εξης ερωτηση εχω μια καρτα eurobank visa απο αυτες που προπληρωνεις ποσο και κανω τις αγορες μου μεσω paypal τωρα θελω να αγορασω κατι αλλο(για τη γυναικα) που δεν δεχεται paypal αλλα αγορες με visa ,το ερωτημα ειναι μπορω εγω να βαλω το ζητουμενο ποσο στη καρτα και να κανω με αυτη τη συναλλαγη η πρεπει να βγαλω αλλη?
αν μπορω πως?πρει να τους δωσω καποια στοιχεια ,δεν ειναι ρισκο?

Οπως πολυ σωστα προανεφεραν και οι προηγουμενοι εφοσον η καρτα ειναι και βιζα τοτε μπορεις να κανεις ανετα την εν λογω συναλλαγη.
Αλλα προσοχη να ειναι βιζα οχι visa electron εχει μια μικρη διαφορα σε μερικα e-shops.

Θα βαλεις τον 16ψηφιο αριθμο και τον cvv2 ποθ ειναι απο πισω ο τριψιφιος την καρτα αυτη μπορεις να την "ξαναγεμησεις" οταν θα σου αδειασει οποτε μην την πεταξεις !!
αυτα τα ολιγα τις καληνυχτες μου !!

lampros_fazer
12/09/2007, 23:23
Όπου έχω δοκιμάσει κι ας λέει visa σκέτο δέχονται κανονικά κ electron..

McTalas
12/09/2007, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Όπου έχω δοκιμάσει κι ας λέει visa σκέτο δέχονται κανονικά κ electron..




ναι και εγω, αλλα ειναι καποια που δεν δεχονται ελεκτρον. και αυτες οι καρτες ειναι συνηθως ελεκτρον (για να ειναι βιζα πρεπει να εχει αναγληφα τους αριθμους)

bsari
13/09/2007, 23:26
εμενα γραφει visa και στο πλαι electronic use only πισω εχει ενα4ψηφιο και ενα 3ψηφιο τελικα κανει τη δουλεια η θα τη γεμισω αδικα???
η αληθεια βεβαια ειναι οτι αυτοι δε ξερουν τι ειναι απλα τα λεφτα εε??

blackbusa
13/09/2007, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
εμενα γραφει visa και στο πλαι electronic use only πισω εχει ενα4ψηφιο και ενα 3ψηφιο τελικα κανει τη δουλεια η θα τη γεμισω αδικα???
η αληθεια βεβαια ειναι οτι αυτοι δε ξερουν τι ειναι απλα τα λεφτα εε??

Στειλε εκει που θες να αγορασεις ενα email,εξηγοντας τους οτι εχεις visa debit card και οχι credit card.Αυτοι θα σου πουν αν την δεχονται η οχι....:wave2:

lampros_fazer
14/09/2007, 00:18
Η συγκεκριμένη κάρτα της Eurobank περνάει σαν κανονική visa (σε ηλεκτρονικές συναλλαγές),μην ανησυχείς (την ίδια κάρτα έχει κ ο αδερφός μου κ 'δουλεύει' παντού)

Επειδή βλέπω οτι έχεις μπερδευτεί,εκεί που σου ζητάει αριθμό κάρτα βάζεις τον 16ψήφιο που έχει ΜΠΡΟΣΤΑ..

Εκεί που σου ζηητάει CV2 (ή security code) βάζεις τον 3ΨΗΦΙΟ που έχει στο ΠΙΣΩ μέρος..

(ο 4ψήφιος που βλέπεις πίσω -πριν τον 3ψήφιο- είναι η τελευταία τετράδα του μπροστά αριθμού)

:wave2:

bsari
14/09/2007, 08:45
νταξ παω να βαλω λεφτακια να παρω καλυντικακια για τη γυναικα ...με καταλαβατε ε δεν ξερετε απο τι με γλιτωνετε :rotflmao: