PDA

View Full Version : Hornet 07 ή fz 6 s2?



xtx660
06/09/2007, 09:32
Καλημερα ενας φιλος μου ενδιαφερεται για ενα απο τα δυο. Το Yamaha το ειχα και χαμηλα μεχρι τις 7000 χιλ. στροφες ειναι ψοφιο, για το honda δεν ξερω, αν καποιος εχει οδηγησει και τα δυο ας βοηθησει. Σημειωτέον οτι το παλικαρι θα το χρησιμοποιει εντος πολης κατα 99%. Thanks

kayak1
06/09/2007, 17:08
Κοίταξε το hornet είναι αντικειμενικά καλύτερο.Καλύτερη ποιότητα κατασκευής, αξιόπιστο κτλ. Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι τραβάει και κάπως καλύτερα από χαμηλα σε σχέση με το FZ6.

Το καλύτερο που έχει να κάνει είναι ένα test drive και τα δύο. Σίγουρα κάποιο θα τον τραβήξει περισσότερο.

lampros_fazer
06/09/2007, 17:21
Ενώ το fazer είναι γνωστό οτι σπάει κ σκορπάει βίδες στο δρόμο..

kayak1
06/09/2007, 17:50
Πω πω... Ξεκίνησε η γνωστή κόντρα. Δεν έχω καμία πρόθεση να το κάνω αυτό

Το FZ6 είναι πάρα πολύ καλό μηχανάκι και αυτό φαίνεται από τις πωλήσεις του. Αντικειμενικά κατά τη γνώμη μου το hornet έχει πιο αξιόπιστο κινητήρα και αντέχει καλύτερα στο χρόνο.

Τώρα για θέση οδήγησης και επιδόσεις για αυτό είπα να τα οδηγήσει και τα 2.

Δεν χρειάζεται να πιάνεσαι.Μπορείς να πεις τη γνώμη σου.

lampros_fazer
06/09/2007, 18:05
Και τα 2 είναι αξιόπιστα οπότε για μένα αυτό δεν είναι επιχείρημα υπέρ του ενός ή του άλλου..

Δεν αντιλέγω οτι το hornet ίσως να έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής,αλλά μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος ως προς την ποιότητα κατασκευή του fazer..;Τι δεν σου άρεσε..;

Αρχικά δημιουργήθηκε από kayak1
Αντικειμενικά κατά τη γνώμη μου το hornet έχει πιο αξιόπιστο κινητήρα και αντέχει καλύτερα στο χρόνο.
Αντικειμενικά και κατα τη γνώμη μου ΔΕΝ υπάρχει..Από τη στιγμή που εκφράζεις γνώμη (όχι εσύ,ο οποιοσδήποτε) τα πάντα είναι υποκειμενικά..

Να πω και τη γνώμη μεταξύ των 2..Μπορεί το μοτέρ του hornet να είναι ξυράφι,τα φρένα-αναρτήσεις-πλαίσιο να γαμάνε..Αλλά εμφανισιακά για μένα είναι χάλι.Ούτε το fazer '04-'06 με τρέλαινε..Το S2 όμως είναι πολύ όμορφο..

bsari
06/09/2007, 19:18
να βγαλεις ακρη καλα σου ειπε να τα οδηγησει και τα δυο να τα δει και οποι του κατσει καλυτερα να το παρει

φιλε fazer η ποιοτητα φαινεται μακροπροθεσμα πιστευω οτι εστω και λιγο σε βαφη, συναρμογη πλαστικων και καποια εξαρτηματακια εσωτερικα στο κινητηρα(βλεπε ρουλεμαν κιβωτιου) ειναι ελαφρως καλυτερο,το λαδακι που ΔΕ τσιμπαει,ομως το καλυτερο που μπορει να κανει ειναι να τα οδηγησει πιστευω οτι εκει θα τελειωσουν ολα το fazer το γλυκοκοιταζα πριν απο 3 χρονια τωρα δεν μου αρεσει τοσο το ειχα για 1,5 μηνα και ηταν αρκετα καλο αν εξαιρεσεις λιγο το κιβωτιο και το οτι μεσα στην πολη το καλοκαιρι παιρνει φωτια ο κ....,βεβαια το fairing ειναι μεγαλο ατου και πρεπει να το λαβει υποψιν ο φιλος,

παντως αν σκεφται την εκδοση με το abs τοτε εχει ενα αρκετο προβαδισμα το hornet...