PDA

View Full Version : Body Armour



Pan_Londinium
06/09/2007, 11:29
Skeutomai na parw body armour alla idanika 8a h8ela na to foraw panw apo rouxa px poukamiso, mplouza?

Ginete auto h' prepei na foriete gumno ?

Ζεύκας
06/09/2007, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
Skeutomai na parw body armour alla idanika 8a h8ela na to foraw panw apo rouxa px poukamiso, mplouza?

Ginete auto h' prepei na foriete gumno ?

κοίταξε,η body armour φοριέται κολλητά στο κορμί για να παρέχει όσο το δυνατόν καλύτερη προστασία.

Άμα φοράς κανά μπλουζάκι κάτι πάει κ έρχεται,με πουκάμισο όμως...σίγουρα δεν θα λέγεσαι ατσαλάκωτος...

Pan_Londinium
07/09/2007, 12:03
hmmm den me peirazei ama tsalakonwte to poukamiso :wave2:

alla 8elw na to foraw :



[body armour]

shirt /t -shirt

[/body armour]



:look:

Χωμάτινος
08/09/2007, 12:56
Προσφέρει σαφέστατα τη μέγιστη προστασία αλλά το βρίσκω λίγο υπερβολικό και άβολο γιά μεσ' τη πόλη. Γιατί δεν βάζεις μεγαλύτερα - πιό χοντρά προστατευτικά στο jacket;

:wave2:

kachius
08/09/2007, 13:48
δε βάζετε και κανά λινκ με body armor για εμάς τους τρομαγμένους;
:wave2:

div400
08/09/2007, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Προσφέρει σαφέστατα τη μέγιστη προστασία αλλά το βρίσκω λίγο υπερβολικό και άβολο γιά μεσ' τη πόλη. Γιατί δεν βάζεις μεγαλύτερα - πιό χοντρά προστατευτικά στο jacket;

:wave2:

:nono:

κρασπεδα, στηλοι, κολωνες, κολωνακια, πινακιδες, οχήματα κινουμενα/σταθμευμένα και χίλια δυο αλλα εμποδια περιμένουν να μας κάνουν τα κοκαλα σκόνη...οπότε body armor ειναι επιβεβλημένο....

(οχι ουτε εγω φοράω....:rolleyes: :D :blush: )

το σημάντικό ειναι να πλήρει τις σωστές προδιαγραφές

ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ ΚΛΕΙΔΩΣΕΩΝ (ωμος,αγκωνες)--> EN 1621-1 (υπάρχουν τρια level προστασίας με το ΙΙΙ να ειναι το καλυτερο)
ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ ΠΛΑΤΗΣ --> EN 1621-2 (2 level με το ΙΙ να ειναι το ανώτερο)

:beer:

Χωμάτινος
08/09/2007, 14:27
Μα, ώμους, αγκώνες και πλάτη προστατεύει ΚΑΙ το οποιοδήποτε jacket (με τα σωστά αφρώδη υλικά). Έχω φάει μπόλικες τούμπες με jacket (χωρίς ολόσωμο θώρακα από μέσα) και όταν σηκωθηκα απλά ξεσκόνιζα τους ώμους μου.

Βασικά o ολόσωμος θώρακας δημιουργήθηκε για να προστατεύσει αναβάτες που κοπανιούνται στο χώμα-πίστα, όπου αν φορούσες jacket θα ένιωθες σα να βρίσκεσαι σε σκανδιναβική σάουνα.

satel
08/09/2007, 20:07
pfout νομίζω ότι με την αγορά της ίδιας μοτοσυκλέτας σκεφτόμαστε και τα ίδια πράγματα.
Και εγώ ψάχνομαι για body armor (βασικά κάτι που να προστατεύει και το θώρακα) αλλά δεν έχω βρει κάτι που να χωράει εύκολα κάτω από το jacket.

Όσον αφορά αυτά που λέει ο φίλος χωμάτινος απ'όσο έχω ακούσει, δεν έχω και μεγάλη πείρα, υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις ατυχημάτων κυρίως μέσα στην πόλη που ο αναβάτης απογειώνεται και σκάει με τη μπροστινή μεριά που εκτός του κράνους εκεί δεν τον προστατεύει τίποτα. Δεν είναι τόσο τυχερός ώστε να πέσει με το πλάι ή να συρθεί με την πλάτη και σταματά με το θώρακα σπάζοντας πλευρά και τραυματίζοντας διάφορα άλλα όργανα.

Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν βάση αυτά ή κατά πόσο η αυτοπροστασία καταντά υπερβολή απλά το είχα απορία. Αν θέλετε οι γνώστες πείτε καμιά γνώμη.

OldMan
08/09/2007, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Έχω φάει μπόλικες τούμπες με jacket (χωρίς ολόσωμο θώρακα από μέσα) και όταν σηκωθηκα απλά ξεσκόνιζα τους ώμους μου.
:a8: :a07: :a021: :a48: :a48: :a48:

το απόλυτο αρσενικό ..!!! :blush:

OldMan
08/09/2007, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
Skeutomai na parw body armour alla idanika 8a h8ela na to foraw panw apo rouxa px poukamiso, mplouza?
Ginete auto h' prepei na foriete gumno ?
O partner sou ti gnomi exei ??? :winka:

Χωμάτινος
08/09/2007, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:a8: :a07: :a021: :a48: :a48: :a48:

το απόλυτο αρσενικό ..!!! :blush:


Τώρα το έχω πάει στο επόμενο level.. τρώω τούμπες με λευκό δικτυωτό μπλουζάκι a la Stamatis Gardelis και απλά σαλιώνω τα φρύδια μου

Stergios69
08/09/2007, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Τώρα το έχω πάει στο επόμενο level.. τρώω τούμπες με λευκό δικτυωτό μπλουζάκι a la Stamatis Gardelis και απλά σαλιώνω τα φρύδια μου

Πσσσσςςςς.....:D

OldMan
08/09/2007, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Πσσσσςςςς.....:D
Εσύ μπρε δεν είσαι στην Πανελλήνια ??? :confused:

Stergios69
08/09/2007, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εσύ μπρε δεν είσαι στην Πανελλήνια ??? :confused:

Σπίτι είμαι, η μπέμπα είναι -ξανά- άρρωστη, μας έχει γεμίσει σάλια... :bigcry:

Pan_Londinium
09/09/2007, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από satel
pfout νομίζω ότι με την αγορά της ίδιας μοτοσυκλέτας σκεφτόμαστε και τα ίδια πράγματα.

:beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από satel
υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις ατυχημάτων κυρίως μέσα στην πόλη που ο αναβάτης απογειώνεται και σκάει με τη μπροστινή μεριά που εκτός του κράνους εκεί δεν τον προστατεύει τίποτα. Δεν είναι τόσο τυχερός ώστε να πέσει με το πλάι ή να συρθεί με την πλάτη και σταματά με το θώρακα σπάζοντας πλευρά και τραυματίζοντας διάφορα άλλα όργανα.

akribws auth einai k h skepsh mou... to na exeis prostasia sthn plath, omous K agkwnes mou fenete "ligo".

8elw na parw K prostasia plaths pou denei panw mou outesialws, alla ama parw bodyarmour (idiws auth pou xwriazete) akoma kalutera!

Pan_Londinium
14/09/2007, 11:38
εχς βρει αυτο (Knox shirt).
το πουλαει μια κοπέλα απο το londonbikers.com για £70 τι λετε καλο?


103725

Pan_Londinium
14/09/2007, 11:38
2


103727

Orfeus
14/09/2007, 17:13
ποσα εισαι διατεθειμενος να δωσεις?

Χωμάτινος
14/09/2007, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
εχς βρει αυτο (Knox shirt).
το πουλαει μια κοπέλα απο το londonbikers.com για £70 τι λετε καλο?


ΟΚ, καλούλι φαίνεται, αλλά αν όταν το φορέσεις σου είναι σα στενός (ή φαρδύς) κορσές τι γίνεται;

Θα πρότεινα όχι.