PDA

View Full Version : Λαδοαπόρια



Ζεύκας
06/09/2007, 17:40
10W/40 ή 15W/50 ?

φούλ ή ημι-συνθετικό ?



Χρήση:
-γρήγορες βόλτες
-σβέλτα ταξίδια
-πίστα (λίαν συντόμως)




Ήδη μυρίζομαι την καυτή ανάσα του Oldman που ωσάν πεινασμένος λύκος είναι έτοιμος να κατασπαράξει το ψαρωμένο πρόβατο...

kaps
06/09/2007, 18:27
Ανάλογα το μοτό και τις συνθήκες οδήγησης .

OldMan
06/09/2007, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
10W/40 ή 15W/50 ?
φούλ ή ημι-συνθετικό ?
Ότι και να βάλεις, μια χαρά θα είναι !!! :wave2:

Ζεύκας
06/09/2007, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ότι και να βάλεις, μια χαρά θα είναι !!! :wave2:

Τι? Δεν θα μου την πείς? Ούτε ένα σαρκαστικό σχολιάκι? Που πήγε ο παλιός καλός Oldman που ήξερα? :confused:

Για full-synthetic με βλέπω...

kaps
07/09/2007, 12:34
Νομίζω πως αν έχεις μονοκύλινδρο τα φουλ συνθετικά θα κάνουν την έξοδό τους σύντομα μιας και μονοκύλινδρος κινητήρας συνήθως τα ψιλοκαίει . Αν όμως έχεις κανένα 2κύλινδρο , 4κύλινδρο τότε σου πάνε μια χαρά .

marulis
07/09/2007, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
10W/40 ή 15W/50 ?

φούλ ή ημι-συνθετικό ?



Χρήση:
-γρήγορες βόλτες
-σβέλτα ταξίδια
-πίστα (λίαν συντόμως)




Ήδη μυρίζομαι την καυτή ανάσα του Oldman που ωσάν πεινασμένος λύκος είναι έτοιμος να κατασπαράξει το ψαρωμένο πρόβατο...

Καλαματιανό ( άμα έμεινε καθόλου ):a44:

ΛΑΔΟΛΟΓΙΕΣ !!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14087) :a48: :a029:

marulis
07/09/2007, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Νομίζω πως αν έχεις μονοκύλινδρο τα φουλ συνθετικά θα κάνουν την έξοδό τους σύντομα μιας και μονοκύλινδρος κινητήρας συνήθως τα ψιλοκαίει . Αν όμως έχεις κανένα 2κύλινδρο , 4κύλινδρο τότε σου πάνε μια χαρά .

Αν έχεις 3?

Ζεύκας
07/09/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Νομίζω πως αν έχεις μονοκύλινδρο τα φουλ συνθετικά θα κάνουν την έξοδό τους σύντομα μιας και μονοκύλινδρος κινητήρας συνήθως τα ψιλοκαίει . Αν όμως έχεις κανένα 2κύλινδρο , 4κύλινδρο τότε σου πάνε μια χαρά .

Χαρά μου 3κύλινδρα μοτέρ δεν υπάρχουν? Το αβατάρ μου δεν βγάζει μάτια? :eyepop:

Γειά σου ρε μαρούλη με τις εύστοχες παρατηρήσεις σου!

:beer:

OldMan
07/09/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Αν έχεις 3?
Συνήθως διαλέγεις το 3ο (που είναι είναι και το μακρύτερο ...) :winka:

Ζεύκας
07/09/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Καλαματιανό ( άμα έμεινε καθόλου ):a44:

ΛΑΔΟΛΟΓΙΕΣ !!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14087) :a48: :a029:


ανάθεμα κ αν κατάλαβα τίποτα απ'όλα αυτά... :hypnotize

OldMan
07/09/2007, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
ανάθεμα κ αν κατάλαβα τίποτα απ'όλα αυτά... :hypnotize
Χίλια συγγνώμη ...!!! :blush: :sad:


Την επόμενη φορά θα γίνει σε στυλ F.A.Q. και θα υπάρχουν απαντήσεις για όλα τα ερωτήματα και επί παντός επιστητού γενικότερα !!! :smokin:

marulis
07/09/2007, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
ανάθεμα κ αν κατάλαβα τίποτα απ'όλα αυτά... :hypnotize

Διάβασες τις ΛΑΔΟΛΟΓΙΕΣ !!! . τόσο κόπο έκανε ο OldMan να μας ανοίξει τα μάτια :a03:

Ζεύκας
07/09/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Χίλια συγγνώμη ...!!! :blush: :sad:


Την επόμενη φορά θα γίνει σε στυλ F.A.Q. και θα υπάρχουν απαντήσεις για όλα τα ερωτήματα και επί παντός επιστητού γενικότερα !!! :smokin:

Σε συγχωρώ εις το όνομα του καρτέρ,του Motul και της ξηράς καμπάνας.Αμηηηηηηηηηηηήνννννν!


και τις λαδολογίες διάβασα και τις παραλαδολογίες αλλά τι να κάνω που δε σκαμπάζω από φυσικο-χημικά καλλιτέχνης άνθρωπος?

Να κάτσεις να πιάσεις έστω το γενικό νόημα θα μου απαντήσεις κ εγώ με τη σειρά μου θα σου πώ πως θέλω να μάθω κ ενδιαφέρομαι αλλά σαν ψάρι έχω πολλά να μάθω για την άβυσσο της μοτοσυκλέτας!

:wave2:

Χωμάτινος
08/09/2007, 19:57
Όχι full συνθετικά. Αποδίδουν καλύτερα αλλά γιά πολύ λιγότερα χλμ (προφανώς είναι γιά συνθήκες πίστας)

Ζεύκας
09/09/2007, 02:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Όχι full συνθετικά. Αποδίδουν καλύτερα αλλά γιά πολύ λιγότερα χλμ (προφανώς είναι γιά συνθήκες πίστας)

Εγώ απ'τα λίγα που ξέρω είναι ότι έχουν μεγαλύτερες αντοχές από τα ημί αλλά το πρόβλημα τους είναι ότι καμιά φορά πατινάρεται ο συμπλέκτης τους! :rolleyes:


Oldmaaaaannnn!!!!!! :look: