PDA

View Full Version : ΜΟΤΟΒΟΛΤΕΣ



alximistis
06/09/2007, 19:04
Ενημερώνω πρωτίστως πως το θέμα ΔΕΝ το έχω γράψει εγώ. Το βρήκα σε παρεμφερές με το δικό μας site μου άρεσε πάρα πολύ αυτό που διάβασα κι έτσι το βάζω και εδώ.
Απλώς έχω προσθέσει μερικά σχόλια και μόνο.

Επειδή μπήκε ο Σεπτέμβριος κι επειδή σύντομα θα ξεκινήσουν και πάλι οι μοτοβόλτες είπα να βάλω κάτι σαν... οδηγό.
Επανξαλαμβάνω δεν τα έχω γράψει εγώ και δεν διεκδικώ γνώση του θέματος. Απλώς συμφωνώ και το΄ανακυκλώνω. :)


Σκοπός της βόλτας κάθε βόλτας είναι να πηγαίνουμε και να ερχόμαστε με ασφάλεια καθώς και να περνάμε καλά. Για να γίνει αυτό πιστεύω ειδικά μετά το ατύχημα που είχα (δικό μου αυτό :D ) πως χρειάζονται ορισμένα πράγματα.
Δηλαδή:


1. Δεν μπλέκουμε σε καταστάσεις ανταγωνισμού. Το δικό μου είναι καλύτερο όχι το δικό μου είναι για άλλες ηλικίες.

2. Κοιτάμε πάντα τι μπορούμε να κάνουμε εμείς και όχι τι κάνει ο μπροστινός μας

3. Κρατάμε αποστάσεις από τον μπροστινό μας έτσι ώστε να μην τον αγχώνουμε και σε μια δύσκολη κατάσταση να έχουμε τον χώρο να φρενάρουμε.

4. Αν ο πίσω θέλει να πας περάσει τον διευκολύνουμε και τον αφήνουμε να περάσει κάνοντας του και νόημα με το χέρι. όχι το αντίθετο! Στόχος δεν είναι να αποδείξει κανείς σε κανέναν πόσο "οδηγάρα" είναι.

5. Σε τραινάκι (όχι αυτό που νομίζετε ρε) δεν καθόμαστε ΠΟΤΕ ο ένας ακριβώς πίσω από τον άλλο
αλλά λίγο αριστερά του ή δεξιά του ώστε να έχουμε καλύτερη οπτική επαφή
με το δρόμο.

6. Καλό θα ήταν το γκρουπ με τις μοτό να χωρίζετε σε μικρότερα ανάλογα
με τις οδηγικές ικανότητες των αναβατών. Αυτό σε περίπτωση πολλών μοτοσικλετών, όπως γίνεται στην ετήσια.

7. Ο κάθε αναβάτης να κοιτάει που είναι ο πίσω του ελέγχοντας με τους καθρέφτες. Αν σταματήσει ο ένας ή κάτι συμβεί σε έναν σταματάμε ΟΛΟΙ. Δεν φτάνει ο πρώτος στην Καπερναούμ κι ο άλλος έχει μείνει στη βηθλεέμ.

8. Ο τελευταίος αναβάτης ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να είναι γνώστης της διαδρομής που θα ακολουθήσει
το γκρουπ και κάποιας ικανότητας. ΔΕΝ θα μπει τελευταίος ένας άπειρος
οδηγός έστω και αν ξέρει την διαδρομή.

9. Όταν η ταχύτητα του γκρουπ είναι μιας χ-τάξης άνω των 80km (ενδεικτικά) και οι μπροστινοί θέλουν να μιλήσουν μεταξύ τους για οποιοδήποτε θέμα αφορά τη διαδρομή, καλό θα ήταν να βγάζουν φλας και να κόβουν σταδιακά δεξιά ώστε να προλαβαίνουν οι πίσω να φρενάρουν.

10. Δεν προσπερνάμε άνευ λόγου και αιτίας σε άσχετα σημεία και ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΜΕ ΞΥΣΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΗΧΑΝΗ!

11. Στις βραδινές περιπλανήσεις χρειάζεται 10 φορές παραπάνω προσοχή.

Καλές βόλτες σε όλους. :)

hornetakias
06/09/2007, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
1. Δεν μπλέκουμε σε καταστάσεις ανταγωνισμού. Το δικό μου είναι καλύτερο όχι το δικό μου είναι για άλλες ηλικίες.
Τοτε η βολτα δεν θα ειχε κανενα νοημα...:lol::lol: :rotflmao::rotflmao:

Κατα τα αλλα συμφωνω και επαυξανω:a013:

PacMan
06/09/2007, 20:35
Καλά όλα τα παραπάνω...


Αλλά τι γίνεται οταν αποφασίζουμε για όριο τα 140 κλμ και ξαφνικά πηγαίνουμε με 180 εως 200???????......

Τι και ποιον προσπαθούμε να προλάβουμε??????


Ατομικό και προσωπικό μου παράπονο(δεν ρίχνω ευθύνες σε κανένα)

sotpag
06/09/2007, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
.....
1. Δεν μπλέκουμε σε καταστάσεις ανταγωνισμού. Το δικό μου είναι καλύτερο όχι το δικό μου είναι για άλλες ηλικίες.

...... :)


προδότες πετάξατε τις πατερίτσες ... με ποιους θα κάνω κόντρες εγω:bigcry:

sotpag
06/09/2007, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από PacMan
Καλά όλα τα παραπάνω...


Αλλά τι γίνεται οταν αποφασίζουμε για όριο τα 140 κλμ και ξαφνικά πηγαίνουμε με 180 εως 200???????......

Τι και ποιον προσπαθούμε να προλάβουμε??????


Ατομικό και προσωπικό μου παράπονο(δεν ρίχνω ευθύνες σε κανένα)


κατα την γνωμη μου η ταχυτιτα ειναι πολυ σχετικο θεμα


και εγω λεω πως δεν παω πανω απο 140

αλλα 140 που στη ταδε εθνικη ή στην Επίδαυρο .....

airamhag
06/09/2007, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
προδότες πετάξατε τις πατερίτσες ... με ποιους θα κάνω κόντρες εγω:bigcry:



:look: εγω διαβασα "παταξατε"

( απεταξαμην που λενε..)

airamhag
06/09/2007, 20:47
και βασικα ( καλησπερα σας!) αλλα κτο μοτο εχει θεμα "οδηγηση σε γκρουπ":look:

marulis
07/09/2007, 03:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
προδότες πετάξατε τις πατερίτσες ... με ποιους θα κάνω κόντρες εγω:bigcry:

Μέσα για κόντρες. :bawl: :cry:

marulis
07/09/2007, 03:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από PacMan
Καλά όλα τα παραπάνω...


Αλλά τι γίνεται οταν αποφασίζουμε για όριο τα 140 κλμ και ξαφνικά πηγαίνουμε με 180 εως 200???????......

Τι και ποιον προσπαθούμε να προλάβουμε??????


Ατομικό και προσωπικό μου παράπονο(δεν ρίχνω ευθύνες σε κανένα)

Αλλάζεις παρέα

bartlal
07/09/2007, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από PacMan
Καλά όλα τα παραπάνω...


Αλλά τι γίνεται οταν αποφασίζουμε για όριο τα 140 κλμ και ξαφνικά πηγαίνουμε με 180 εως 200???????......

Τι και ποιον προσπαθούμε να προλάβουμε??????


Ατομικό και προσωπικό μου παράπονο(δεν ρίχνω ευθύνες σε κανένα)

καλα ρε, εχεις κανει συνολικα 9.846.300 και κατι ψηλα χλμ, και ακομα δεν μπορεις να τους προλαβεις? :mad: :mad: :mad:










:lol: :lol: :lol: