PDA

View Full Version : Αγορά και ημερομηνία κατασκευής



paris13
06/09/2007, 19:13
Κατ αρχήν σας χαιρετώ μιας και είμαι νέος :wave2: στην παρέα και ευελπιστώ πολύ σύντομα και cbακιας αφού αύριο μεθαύριο θα πάρω ένα 400αρι. Εδώ θα ήθελα λοιπόν την βοήθειά σας μιας και εκτός από αγάπη για το συγκεκριμένο μηχανάκι έχετε και πείρα. Την αγάπη μπορώ εύκολα να την καταλάβω αφού το CB400 είναι πολύ όμορφο και δείχνει πραγματική μηχανή, δηλαδή μηχανή με τα όλα της ακόμα δείχνει μεγαλύτερη από 400αρα και δεν έχει τα πολλά φρου-φρού και αρώματα με τα πλαστικά που κατ’ εμέ εκτός από σωστή αεροδυναμική έχει πολλά αρνητικά όπως είναι πανάκριβα και κάνουν την μηχανή πολύ μίμου άπτου. Εν τάχει για να μην ξεφεύγω από το θέμα να πω πως μετά από πολύ ψάξιμο έχω καταλήξει σε τρία μοντέλα, δυο Super For και ένα R. Με ακριβότερο το R 2300Ευρώ και φτηνότερο ένα SF σε αρκετά καλή κατάσταση που μετά από σούπα ο τύπος που το είχε αποφάσισε να μην ξανά καβαλήσει μηχανή. Έτσι την έδωσε στο συνεργείο με μόνη απώλεια το μπροστινό φανάρι που στο πέσιμο έσπασε. Κάτι άλλο σοβαρό όμως δεν έχει και είναι και φρεσκοβαμμένη (ντεπόζιτο, φτερό και κώλος) τα πλαστικά εν ολίγοις και το ντεπόζιτο. Αυτό με 1600 Ευρώ το έχω πάρει, βάζοντας εγώ τα έξοδα για το φανάρι.
Η μεγάλη μου απορία είναι πως θα καταλάβω την ημερομηνία κατασκευής? Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Να πω πως από έναν πίνακα που εξηγεί από τα νούμερα του σκελετού τα χαρακτηριστικά της δεν βρήκα άκρη. Επίσης να πω ότι κάτω από την σέλα σε κάποια γιαπωνέζικα αυτοκόλλητα σίγουρα μαμήσια έγραφε εκτός των άλλων και (CB-400 FII), τώρα τη είναι το FII δεν κατάλαβα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβω?
Ελπίζω να μην πολύ σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πάρις.

paris13
06/09/2007, 23:51
...μπράβο ούτε ένας? ούτε καλός ήρθες... ? :cry:

pissaman
07/09/2007, 00:03
Αν μου στείλεις το πλαίσιο μπορώ να στο πω εγώ! ;) :beer:

runnerma
07/09/2007, 17:43
Καλώς ήρθες...

:beer: :beer:

Τώρα από τα παραπάνω που λες δεν μπορώ να ξέρω.
Στείλε στον pissaman τα πλαίσια βνα σου πει χρονολογίες...

paris13
07/09/2007, 17:59
Οκ αριθ. πλαισίου: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ και κάτω από την σέλα κάπου λέει: CB-400 FII Δεκτή κάθε βοήθεια. :look:
Ευχαριστώ παιδιά.

Υ.Γ το CB-400 FII δεν είναι στην σέλα αλλά πάνω στον σκελετό, κάτω από την σέλα.

Οκ ευχαριστώ αλλά πως θα τα στείλω?

MikeG
07/09/2007, 18:00
Στείλε αυτά τα στοιχεία με π.μ στον pissaman & σβήσε τα από εδώ!!
Καλό είναι κάποια στοιχεία να μη βγαίνουν στη φόρα δημοσίως...:winka:

:wave2:

bartlal
07/09/2007, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από pars13
...μπράβο ούτε ένας? ούτε καλός ήρθες... ? :cry:


πλακωσανε στις νεοφερμενες τσουπρες...


δεν πειραζει, θα σου δινω εγω σημασια απο δω και περα! :blush: :a07:

















:lol: :lol: :lol:



καλως ηρθες!

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

paris13
07/09/2007, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Στείλε αυτά τα στοιχεία με π.μ στον pissaman & σβήσε τα από εδώ!!
Καλό είναι κάποια στοιχεία να μη βγαίνουν στη φόρα δημοσίως...:winka:

:wave2:

Ok MikeG το έστειλα και το έσβησα από εδώ αν και δεν πολυκαταλαβαίνω γιατί είναι επικίνδυνο αλλά κάτι θα ξέρεις για να το λες... Thanks

bartlal
07/09/2007, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από pars13
Ok MikeG το έστειλα και το έσβησα από εδώ αν και δεν πολυκαταλαβαίνω γιατί είναι επικίνδυνο αλλά κάτι θα ξέρεις για να το λες... Thanks

σκεψου λιγο: στοιχεια μηχανης στο ιντερνετ => (πχ) παραχαραξη => κλπ κλπ κλπ... :winka:














στο υποσχεθηκα:θα σου δινω εγω σημασια απο δω και περα! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

paris13
07/09/2007, 18:25
Φτού και ξανά φτού μου ρε γμτ.. αντί να γράψω κάτι άλλο έγραψα λάθος το user name που θα ήθελα και πάντα έχω... Τη κάνω ρε παιδιά πως το διορθώνω, φτιάχνω νέο λογαριασμό? Ρε τι μαμακιες κανω ώρες ώρες ρε γμτ. :confused:
Υπάρχει άλλος τρόπος? Μάλλον όχι Ε.!?:sick:

bartlal
07/09/2007, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από pars13
Φτού και ξανά φτού μου ρε γμτ.. αντί να γράψω κάτι άλλο έγραψα λάθος το user name που θα ήθελα και πάντα έχω... Τη κάνω ρε παιδιά πως το διορθώνω, φτιάχνω νέο λογαριασμό? Ρε τι μαμακιες κανω ώρες ώρες ρε γμτ. :confused:
Υπάρχει άλλος τρόπος? Μάλλον όχι Ε.!?:sick:

στελνεις ενα πμ στους julius OR hornet και ζητας το νεο username....




























den εχεις παραπονο, εγω σε φροντιζω για ολα! :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

pissaman
07/09/2007, 18:43
sorry για την καθυστέρηση, αλλά έπηζα.
Σε πέντε θα έχεις την απάντηση.


----εδιτ μετά από πέντε----- :hypnotize
Το μηχανάκι είναι 92 μοντέλο.
Το II δεν είμαι σίγουρος τι μπορεί να σημαίνει, αλλά το γράφει και στο σύστημα της honda.
Συγκεκριμένα γράφει CB 400 F2 N (το n είναι το 92) το 2 δεν γνωρίζω τι μπορεί να είναι.

Και πάλι σόρυ για την καθυστέρηση, αλλά δεν είχα δει τη συνέχεια του ποστ. Το πήρα πρέφα με το πμ...
:blush:

paris13
07/09/2007, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
στελνεις ενα πμ στους julius OR hornet και ζητας το νεο username....

Οκ το έκανα με πμ και να δούμε... Αλλά για να το λές με τόσο σιγουριά κάτι θα γίνεται. Ευχαριστώ όπως και νάχει.



















den εχεις παραπονο, εγω σε φροντιζω για ολα! :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer: :beer: :beer:

paris13
07/09/2007, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
σκεψου λιγο: στοιχεια μηχανης στο ιντερνετ => (πχ) παραχαραξη => κλπ κλπ κλπ... :winka:


Εντάξει και εγώ το σκέφτηκα αλλά ταϊζω τα περιστέρια ή ένα μαμούνι δίπλα από ένα CB400 και βλέπω όλος τυχαία τα νούμερα την μηχανής. Τι διαφορά έχει, αλλά όπως και να έχει δεν επιμένω γιατί στι ιντερνετ τα προσωπικά στοιχεία μόνον προσωπικά δεν είναι. :smokin:











στο υποσχεθηκα:θα σου δινω εγω σημασια απο δω και περα! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

el_hymador
07/09/2007, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
πλακωσανε στις νεοφερμενες τσουπρες...


δεν πειραζει, θα σου δινω εγω σημασια απο δω και περα! :blush: :a07:






.....ποσααααα καλοκαιριαααα μου 'χαν φυγει απο τα χεεεεριαααα....

....ποσαααα καλοκαιριααα που δεν σ΄αααααγαπουουουουσαααα.....


με συγκινησατε κουτα :bawl:

paris13
07/09/2007, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
sorry για την καθυστέρηση, αλλά έπηζα.
Σε πέντε θα έχεις την απάντηση.


----εδιτ μετά από πέντε----- :hypnotize
Το μηχανάκι είναι 92 μοντέλο.
Το II δεν είμαι σίγουρος τι μπορεί να σημαίνει, αλλά το γράφει και στο σύστημα της honda.
Συγκεκριμένα γράφει CB 400 F2 N (το n είναι το 92) το 2 δεν γνωρίζω τι μπορεί να είναι.

Και πάλι σόρυ για την καθυστέρηση, αλλά δεν είχα δει τη συνέχεια του ποστ. Το πήρα πρέφα με το πμ...
:blush:

Οκ σε ευχαριστώ πολύ, και να πω πως όλα τα CB400 που έχω δεί μέχρι τώρα είναι NC30 ή NC31. Δλδ στην πλάκα πλάκα σχεδόν όλα είναι του 92..:lol:

bartlal
07/09/2007, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
.....ποσααααα καλοκαιριαααα μου 'χαν φυγει απο τα χεεεεριαααα....

....ποσαααα καλοκαιριααα που δεν σ΄αααααγαπουουουουσαααα.....


με συγκινησατε κουτα :bawl:

σελεις και συ αγκαλιτσες? :blush:







:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:













καταραμενη αδεια, εφτυσα αιμα μπας και σε αποκτησω, και παλι χωρις εσενα παλι αιμα φτυνω... :sad:

paris13
07/09/2007, 19:39
Ξέρει ή έχει καταλάβει κανείς αν υπάρχουν τουλάχιστον στην όψη διαφορές στα μοντέλα SF από το 91-92 έως και το 95 ακόμα και στο R εκτός στο τελευταίο μια διαφορά στα όργανα.? Εγώ όσο έχω ψάξει δεν έχω βρει.. Ξέρει κάποιος κάτι.
Ρωτάω γιατί παρότι την έκλεισα κάπου με χαλάει να πάρω μοντέλο του 92 εκτός αν δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά. Έχω κάνει μ@μακια, θα το μετανιώσω? Πάντως δεν παίρνει κάποιος σήμερα ένα CB400 με σκεπτικό την μεταπώλησή του σωστά.? Help... τή λέτε..? :hypnotize :eyepop:

paris13
08/09/2007, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από pars13
Φτού και ξανά φτού μου ρε γμτ.. αντί να γράψω κάτι άλλο έγραψα λάθος το user name που θα ήθελα και πάντα έχω... Τη κάνω ρε παιδιά πως το διορθώνω, φτιάχνω νέο λογαριασμό? Ρε τι μαμακιες κανω ώρες ώρες ρε γμτ. :confused:
Υπάρχει άλλος τρόπος? Μάλλον όχι Ε.!?:sick:

Μπα δεν γίνεται τίποτα ή απλά το μήνυμά μου δεν το έχουν δει τα παιδιά, θα περιμένω μέχρι και αύριο και το πολύ πολύ αλλάζω ή σωστότερα φτιάχνω νέο προφίλ, ελπίζω μόνο να μην έχω πρόβλημα με τα ίδια στοιχεία. Αλλά νομίζω ότι αν θέλει κάποιος σβήνει τον λογαριασμό του.. σωστά? Δεν κάθισα να διαβάσω και τους όρους αφού λίγο πολύ παντού ίδιοι είναι και γενικά πουθενά δεν έχω δημιουργήσει προβλήματα για να μπερδευτώ με δαύτους.
Χαιρετώ.

apav
08/09/2007, 11:06
Καλύτερα να περιμένεις λιγάκι παραπάνω για να μην δημιουργούμε περιττές εγγραφές. :winka:

paris13
08/09/2007, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Καλύτερα να περιμένεις λιγάκι παραπάνω για να μην δημιουργούμε περιττές εγγραφές. :winka:


Σωστά αλλά είδα πως μέσα από το email που σου στέλνει το forum π.χ. μετά από κάποια απάντηση σου λέει αν θες να σβήσεις τον λογαριασμό σου πάτα εδώ κ.λπ. αν και σωστά θα περιμένω όπως μου είπαν και άλλοι γιατί κάτι μπορεί να γίνει.

Όσο για το FI, FII και FIII τελικά δεν έχει απαντήσει κανείς το τη μπορεί να σημαίνει, ενώ είμαι σίγουρος ότι κάτι σημαίνει στα CB μοντέλα, κάπου εδώ μέσα το διάβασα πριν κάνω εγγραφή αλλά δεν θυμάμαι ρε γμτ.! Αν κάποιος ξέρει είμαι όλος αυτιά ή μάλλον μάτια..!:eyepop:

marulis
08/09/2007, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από pars13
Μπα δεν γίνεται τίποτα ή απλά το μήνυμά μου δεν το έχουν δει τα παιδιά, θα περιμένω μέχρι και αύριο και το πολύ πολύ αλλάζω ή σωστότερα φτιάχνω νέο προφίλ, ελπίζω μόνο να μην έχω πρόβλημα με τα ίδια στοιχεία. Αλλά νομίζω ότι αν θέλει κάποιος σβήνει τον λογαριασμό του.. σωστά? Δεν κάθισα να διαβάσω και τους όρους αφού λίγο πολύ παντού ίδιοι είναι και γενικά πουθενά δεν έχω δημιουργήσει προβλήματα για να μπερδευτώ με δαύτους.
Χαιρετώ.

Στάσου μύγδαλα:blush: :winka:

καλός ήρθες

:beer: :beer: :beer: :wave2:

paris13
08/09/2007, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Στάσου μύγδαλα:blush: :winka:

καλός ήρθες

:beer: :beer: :beer: :wave2:

Thanks marulis :beer: και ήδη κάτοχος ενός 400SF μπορώ δικαιωματικά να υπερηφανεύομαι για αυτό το ενήλικο γκομενάκι το τόσο πολύ original. Το έχω στο συνεργείο για ψιλομερεμέτια αν και περνά από το μυαλό μου να το παρατήσω για ένα πιο νέο στην ηλικία αλλά ίδιο μοντέλο.. τέλος πάντων προχωρώ και βλέπω, παρεμπιπτόντως μπορεί να το έχω κλείσει και να το προχωρώ αλλά το συνεργείο είναι πολύ φίλου μου και εκεί που έψαχνα για CB 400SF του έπεσε ένα στα χέρια. Τη σύμπτωση και αυτή ε..? Μόνο που δεν τον πρόλαβα και το έβαψε κίτρινο. Είμαι Πανάθα και θα συμβιβαζόμουν με μαύρο ή κάτι άλλο εκτός από κόκκινο φυσικά και κίτρινο. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτή την ζωή... :rotflmao:
Υ.Γ Το ξαναβάφω...:lol:

marulis
08/09/2007, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από pars13
Thanks marulis :beer: και ήδη κάτοχος ενός 400SF μπορώ δικαιωματικά να υπερηφανεύομαι για αυτό το ενήλικο γκομενάκι το τόσο πολύ original. Το έχω στο συνεργείο για ψιλομερεμέτια αν και περνά από το μυαλό μου να το παρατήσω για ένα πιο νέο στην ηλικία αλλά ίδιο μοντέλο.. τέλος πάντων προχωρώ και βλέπω, παρεμπιπτόντως μπορεί να το έχω κλείσει και να το προχωρώ αλλά το συνεργείο είναι πολύ φίλου μου και εκεί που έψαχνα για CB 400SF του έπεσε ένα στα χέρια. Τη σύμπτωση και αυτή ε..? Μόνο που δεν τον πρόλαβα και το έβαψε κίτρινο. Είμαι Πανάθα και θα συμβιβαζόμουν με μαύρο ή κάτι άλλο εκτός από κόκκινο φυσικά και κίτρινο. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτή την ζωή... :rotflmao:
Υ.Γ Το ξαναβάφω...:lol:


:lol: :lol: :lol:

Γκαντεμιά , ουδέν καλό αμιγές κακού.

:lol: :bigcry: :lol:

paris13
09/09/2007, 22:25
Καλά η ώρα είναι 11 και 30 και είναι και Κυριακή βράδυ… αλλά από κίνηση εδώ τίποτα… ακόμα διακοπές είστε ή βαρεθήκατε τις μηχανές σας..? Εντάξει παίζει και βαρεθήκατε να τα λέτε εδώ κάθε μέρα και εγώ σαν καινούριος μπορεί να έχω όρεξη.
Παίζει να είστε και βόλτα με τις μηχανές… αυτό που το βάζεις. Πάντως αν ζητάς πληροφορίες είναι λίγο σκούρα αν δεν υπάρχουν νέα μέλη μιας και εσείς μεταξύ σας τα έχετε πει πολλές φορές.:rolleyes:
Όπως και να χει βλέπουμε εν καιρώ και προς το παρών καλές βόλτες.!:rotflmao:

Αντί να γράφω σε άλλο τοπικ θα συνεχίσω εδώ με κάποιες απορίες που έχω, 1ον το CB έχει σπασμένο το πλαστικό λεβιεδάκι του τσοκ στο τιμόνι. Μου είπαν ότι ο Σαρακάκης έχει, είναι αλήθεια? 2ον ο Σαρακάκις έχει τίποτα από CB χρονολογίας 92 – 95.? 3ον είναι τόσο δύσκολο αλήθεια να βρω ανταλλακτικά για το CB και ειδικά μερικά απαραίτητα όπως π.χ. ο ανορθωτής που ακούω ότι καίγεται αλλά και από λάστιχα που δεν νομίζω να μην βρω αν χρειαστώ. Επίσης θέλω να αλλάξω το μπροστινό φανάρι γιατί όπως έχω πει ο τύπος που την είχε έπεσε (όχι άσχημα) αλλά είπε ότι δεν ξανακαβαλάει μότο και πήρε αυτοκίνητο. Είναι και μεγάλος σε ηλικία αλλά και πολύ συντηρητικός άνθρωπος. Δεν ξέρω αν ήταν αυτός το πρώτο χέρι αλλά όσο την είχε αυτός έκανε κανονικά τα service του και γενικά δεν την ζόριζε σε τίποτα, απλά κάποιες μετακινήσεις έκανε, ούτε βόλτες ούτε τίποτα περισσότερο από τα τυπικά. Τον γνωρίζω εγώ και ο μηχανικός μου που είναι πολύ φίλος όπως έχω ξανά αναφέρει. Αν πάντως είναι τόσο δύσκολο με τα ανταλλακτικά τι να πω ρε γμτ. Εντάξει μπορεί αυτά για μεταχειρισμένα αλλά από καινούρια? Από καινούρια τι γίνεται? Θα αναμένω εσείς οι παλαιότεροι σίγουρα κάτι θα ξέρετε.
Ευχαριστώ όπως και νάχει. :beer:

soichiro_cbf
09/09/2007, 22:32
Εγώ τώρα γύρισα από βόλτα.

paris13
09/09/2007, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από soichiro_cbf
Εγώ τώρα γύρισα από βόλτα.

Τυχεράκια... :rotflmao:

paris13
11/09/2007, 22:22
Να πώ και γενικά να ευχαριστήσω τους υπεύθυνους του Site που το pars13 έγινε paris13. Δίκιο είχατε όλα οκ.
Και επί τη ευκαιρία ας το ποστάρω και εδώ μήπως πάρω απάντηση. Το παρακάτω.
Σήμερα την έκανα βόλτα και όπου να ναι την παίρνω. Θα μπορούσα να την είχα πάρει αλλά την θέλω σε τέλεια κατάσταση να μην έχω μετά εγώ τρεχάματα. Κατ' αρχήν να πω πως την βάλαμε μπροστά μετά από κάποιους μήνες, περίπου 5-6 και παρατήρησα πως έβγαζε ανεπαίσθητα άσπρο καπνό. Μιλάμε ανεπαίσθητα όπου ο μηχανικός (φίλος έχω εξηγήσει) με διαβεβαίωσε ότι η μηχανή είναι οκ και αυτό το άσπρο ανεπαίσθητο δεν θα υπάρχει ούτε ίχνος μόλις η μηχανή είναι έτοιμη. Να πω εδώ ότι την δούλεψα ούτε 8-10 λεπτά και δίχως σιγαστήρα, μόνο στο τελείωμα της σωλήνας ακριβός πριν τον σιγαστήρα γιατί βάζω άλλον και όχι τον μαμά.
Από την άλλη σκέφτομαι πως ακόμα και να βγάζει τόσο λίγο άσπρο καπνό δεν θα πρέπει να με ανησυχεί σε μια τόσο χρονών μηχανή. (Τελικά είναι του 93). Εσείς έχετε καπνό μιλάω πάντα για ελάχιστο ή τίποτα? Να πω πως κοίταξα τα λάδια και ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και στην σωστή στάθμη. Επίσης με παραξένεψε που δούλεψε περίπου 8 λεπτά και δεν είχε ζεσταθεί καθόλου. Την βόλτα την έκανα εκεί μπροστά γιατί δίχως σιγαστήρα που να πήγαινα. Τη λέτε να έχω πρόβλημα? Θέλω απλά να ξέρω αν τα δικά σας μοτόρια βγάζουν καθόλου καπνό λαδιού. :confused: :confused: Χαιρετώ.

freethan
12/09/2007, 09:51
Καλημέρα,
όχι δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο 2 χρόνια τώρα με SF R/S :look:

paris13
12/09/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από freethan
Καλημέρα,
όχι δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο 2 χρόνια τώρα με SF R/S :look:

Διαβάζω τελευταία για το θέμα ότι στην αρχή για τα πρώτα πάνω κάτω 5 λεπτά υπάρχει αυτός ο ανεπαίσθητος άσπρος καπνός που όμως μετά καθαρίζει. Αυτό συμβαίνει και στα πολύ νεώτερα μοντέλα εκτός από σειρά CB400 SF που όμως οφείλεται σε υδρατμούς και πόσο μάλλον όταν έχει να δουλέψει κάποιους μήνες. Όταν έβλεπα αυτόν τον επαναλαμβάνω ανεπαίσθητο άσπρο καπνό 1) μετά από μερικά εκατοστά εξαφανίζονταν και 2) δεν μύριζε ο τόπος κάτι σαν καμένο λάδι. Στα 8-10 λεπτά όμως που την έσβησα δεν είχε εξαλειφτεί εντελώς, αν θυμάμαι καλά που δεν θυμάμαι. Αυτά διάβασα σε άλλα τοπικ και ψιλό-καθησύχασα. Όμως θέλω κάποιες ποιό συγκεκριμένες απόψεις και όχι στο γενικό. Π.χ. από κάποιον που τα έχει βιώσει αυτά στην δική του μηχανή. Επίσης ρωτώ αν βέβαια κάποιος ξέρει να μου πει και για την θερμοκρασία που μετά από 8-10 λεπτά η μηχανή ήταν ακόμα κρύα και καρά τσεκαρισμένο εκτός από καθαρό λάδι στην σωστή στάθμη και το νερό του ψυγείου ήταν οκ. Τώρα δεν ξέρω αν είχαν κάνει και σωστή εξαέρωση στο κύκλωμα νερού, αλλά τα 8-10 λεπτά είναι λίγα για να ανοίξει ο θερμοστάτης.
Τέλος ξέρετε που βρίσκετε ο ανορθωτής και είναι σωστό να έχω πάντα μαζί μου έναν μην βρεθώ προ εκπλήξεως? Ποιά τα συμπτώματα όταν βγάλει πρόβλημα ο ανορθωτής? Μένει τελείως η μηχανή?
Ευχαριστώ και αναμένω κάποια ποιό αναλυτική βοήθεια στις ερωτήσεις μου αν για κάποιον δεν είναι κόπος.
Ευχαριστώ. :beer:

Υ.Γ. Η βόλτα ήταν στο πεζοδρόμιο και δεν ανέβασα περισσότερο από 3000 στροφές στο ακίνητο. Στην υποτιθέμενη βόλτα οι στροφές να ήταν 1000+, 1500 ίσως για μια στιγμή βίαια 2000. Καταλαβαίνεται για τη βόλτα μιλάμε, αφού δεν είχε επάνω τον σιγαστήρα παρά μόνον το χταπόδι με μια σωλήνα... :sick: :sick:

paris13
13/09/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
Διαβάζω τελευταία για το θέμα ότι στην αρχή για τα πρώτα πάνω κάτω 5 λεπτά υπάρχει αυτός ο ανεπαίσθητος άσπρος καπνός που όμως μετά καθαρίζει. Αυτό συμβαίνει και στα πολύ νεώτερα μοντέλα εκτός από σειρά CB400 SF που όμως οφείλεται σε υδρατμούς και πόσο μάλλον όταν έχει να δουλέψει κάποιους μήνες. Όταν έβλεπα αυτόν τον επαναλαμβάνω ανεπαίσθητο άσπρο καπνό 1) μετά από μερικά εκατοστά εξαφανίζονταν και 2) δεν μύριζε ο τόπος κάτι σαν καμένο λάδι. Στα 8-10 λεπτά όμως που την έσβησα δεν είχε εξαλειφτεί εντελώς, αν θυμάμαι καλά που δεν θυμάμαι. Αυτά διάβασα σε άλλα τοπικ και ψιλό-καθησύχασα. Όμως θέλω κάποιες ποιό συγκεκριμένες απόψεις και όχι στο γενικό. Π.χ. από κάποιον που τα έχει βιώσει αυτά στην δική του μηχανή. Επίσης ρωτώ αν βέβαια κάποιος ξέρει να μου πει και για την θερμοκρασία που μετά από 8-10 λεπτά η μηχανή ήταν ακόμα κρύα και καρά τσεκαρισμένο εκτός από καθαρό λάδι στην σωστή στάθμη και το νερό του ψυγείου ήταν οκ. Τώρα δεν ξέρω αν είχαν κάνει και σωστή εξαέρωση στο κύκλωμα νερού, αλλά τα 8-10 λεπτά είναι λίγα για να ανοίξει ο θερμοστάτης.
Τέλος ξέρετε που βρίσκετε ο ανορθωτής και είναι σωστό να έχω πάντα μαζί μου έναν μην βρεθώ προ εκπλήξεως? Ποιά τα συμπτώματα όταν βγάλει πρόβλημα ο ανορθωτής? Μένει τελείως η μηχανή?
Ευχαριστώ και αναμένω κάποια ποιό αναλυτική βοήθεια στις ερωτήσεις μου αν για κάποιον δεν είναι κόπος.
Ευχαριστώ. :beer:

Υ.Γ. Η βόλτα ήταν στο πεζοδρόμιο και δεν ανέβασα περισσότερο από 3000 στροφές στο ακίνητο. Στην υποτιθέμενη βόλτα οι στροφές να ήταν 1000+, 1500 ίσως για μια στιγμή βίαια 2000. Καταλαβαίνεται για τη βόλτα μιλάμε, αφού δεν είχε επάνω τον σιγαστήρα παρά μόνον το χταπόδι με μια σωλήνα... :sick: :sick:

Μπράβο κανείς ρε παιδιά..? Κλαψ λιγμ... :bawl:

VANDA
13/09/2007, 11:52
Αφού μιλάς για άλλο θέμα, γιατί δεν άνοιξες άλλο thread? Αν κάποιοι νομίζουν ότι απαντήθηκε η ερώτησή σου για αγορά και ημερομηνία κατασκευής, πού να φανταστούν ότι ρωτάς και άλλα ώστε να μπουν να απαντήσουν; :wave2:

paris13
13/09/2007, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Αφού μιλάς για άλλο θέμα, γιατί δεν άνοιξες άλλο thread? Αν κάποιοι νομίζουν ότι απαντήθηκε η ερώτησή σου για αγορά και ημερομηνία κατασκευής, πού να φανταστούν ότι ρωτάς και άλλα ώστε να μπουν να απαντήσουν; :wave2:

Σωστά αλλά το έκανα για καλύτερα μιας και οι ερωτήσεις ήταν κατά κάποιο τρόπο η μία συνέχεια της άλλης και σκέφτηκα να μην ανοίγω νέα thread για το παραμικρό που με απασχολεί. Πάντως έχεις δίκιο τελικά και αν δεν δω κάποια βοήθεια αυτό θα κάνω. :blush:
Το έκανα ήδη για ένα θέμα όσον αφορά αλλαγή τιμονιού σε CB400 SF.
Όπως και να χει σε ευχαριστώ, Χαιρετώ, :beer:
Πάρης