PDA

View Full Version : προβλημα με adsl



EddY
07/09/2007, 14:45
μερικοι απο εδω ξερουν για την προσφορα που ειχε βγαλει ι forthnet στιν 1 ιουνιου 2007 για 10mbps ετσειλα τα χαρτια και ακομα να μου ενεργοποιηθει καθηστερει λογο του οτε μου ειπαν γτ η περιοχη μου δεν ειναι κατι αναβαθμισμενο...μηπως τυχενει κανεις απο εδω να εχει κανει ετυση με αυτο το πακετο????αν ναι του εχει ενεργοποιηθει???

dez
07/09/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από EddY
μερικοι απο εδω ξερουν για την προσφορα που ειχε βγαλει ι forthnet στιν 1 ιουνιου 2007 για 10mbps ετσειλα τα χαρτια και ακομα να μου ενεργοποιηθει καθηστερει λογο του οτε μου ειπαν γτ η περιοχη μου δεν ειναι κατι αναβαθμισμενο...μηπως τυχενει κανεις απο εδω να εχει κανει ετυση με αυτο το πακετο????αν ναι του εχει ενεργοποιηθει???
αν αλλαξεις το "ε" με το "σ" θα γινει πολυ kinky το post σου

samoure
07/09/2007, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από EddY
μερικοι απο εδω ξερουν για την προσφορα που ειχε βγαλει ι forthnet στιν 1 ιουνιου 2007 για 10mbps ετσειλα τα χαρτια και ακομα να μου ενεργοποιηθει καθηστερει λογο του οτε μου ειπαν γτ η περιοχη μου δεν ειναι κατι αναβαθμισμενο...μηπως τυχενει κανεις απο εδω να εχει κανει ετυση με αυτο το πακετο????αν ναι του εχει ενεργοποιηθει???


Εγω που ειχα κανει αιτηση με αυτο το πακετο,μου ενεργοποιηθηκε πολυ γρηγορα καμμια βδομαδα μετα την αιτηση(πριν τις 10 Ιουνιου ειχα ηδη νετ).
Πολυ περιεργο αυτο που λες,πολλοι φιλοι που πηραν το ιδιο πακετο δεν ειχαν κανενα προβλημα με την ενεργοποιηση.
Εσυ δεν εχεις καν ενεργοποιηθει ακομα?
Μηπως πηγε κατι στραβα στο ταχυδρομειο και ξεκιναει απο εκει το θεμα?

EddY
07/09/2007, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure
Εγω που ειχα κανει αιτηση με αυτο το πακετο,μου ενεργοποιηθηκε πολυ γρηγορα καμμια βδομαδα μετα την αιτηση(πριν τις 10 Ιουνιου ειχα ηδη νετ).
Πολυ περιεργο αυτο που λες,πολλοι φιλοι που πηραν το ιδιο πακετο δεν ειχαν κανενα προβλημα με την ενεργοποιηση.
Εσυ δεν εχεις καν ενεργοποιηθει ακομα?
Μηπως πηγε κατι στραβα στο ταχυδρομειο και ξεκιναει απο εκει το θεμα?


η ενεργοποιηση απο την forthnet εχει γινει αλλλα κατι αλλο προβλημα με τον οτε μου ειπαν οτι παιζει.οχι με το ταχυδρομιο δεν εγινε τπτ ολα ενταξει...

satel
07/09/2007, 20:24
Όταν λες ότι έχει ενεργοποιηθεί από τη Forthnet τι εννοείς;
Είχες dsl πριν την προσφορά;
Η προσφορά ήταν για μεταφορά στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet;
Για πες και σε ποια περιοχή είσαι μήπως υπάρχει γενικό πρόβλημα εκεί.

EddY
08/09/2007, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από satel
Όταν λες ότι έχει ενεργοποιηθεί από τη Forthnet τι εννοείς;
Είχες dsl πριν την προσφορά;
Η προσφορά ήταν για μεταφορά στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet;
Για πες και σε ποια περιοχή είσαι μήπως υπάρχει γενικό πρόβλημα εκεί.

συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα δουλευα ναι ειχα πριν πριν την προσφορα παλι με την forthnet alla 1024.μενω π.φαληρο

satel
08/09/2007, 19:59
Αν δεν κάνω λάθος πριν είχες γραμμή ΟΤΕ και είχες adsl γραμμή και συνδρομή από τη Forthnet. Τώρα έχεις κάνει αίτηση για πλήρη αποσύνδεση από τον ΟΤΕ και ένταξη στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet.

Με την υπόθεση ότι ισχύουν τα παραπάνω έχουμε τα παρακάτω:

ο ΟΤΕς θα πρέπει αφού λάβει το αίτημα της Forthnet (αυτή μεταφέρει το δικό σου εκεί) να αποσυνδέση τη γραμμή σου από το δικό του μηχάνημα και να την κουμπώσει στο μηχάνημα της Forthnet. Αυτή η διαδικασία μπορεί να διαρκέσει από λίγο εως πάρα πολύ. Οι λόγοι καθυστέρησης ποικίλουν όπως επίσης ποικίλου οι δικαιολογίες των ενναλακτικών παρόχων που συνήθως κατηγορούν τον ΟΤΕ για τα πάντα.

Στη δική σου περίπτωση και με τη δικαιολογία αναβάθμισης που σου έδωσαν μπορεί να μην υπάρχουν πόρτες στο dslam της Forthnet αλλά αυτό δεν συνιστά ότι ο ΟΤΕ πρέπει να κάνει αναβάθμιση αλλά αντιθέτως η Forthnet. Δηλαδή αυτό που σου είπαν δε στέκει. Αν θέλεις ξαναπάρτους τηλέφωνο και σημείωσε ακριβώς τι σου είπαν και γράψτο εδώ να δούμε.

Φιλικά