PDA

View Full Version : ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΙΣΤΟΡΙΑ. Τσατ!



tifoefs
07/09/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
:eek: :eek:

Αυτο νομιζω το ειχα δει!!!! ή κανω λα8ος!!! Κυπρος???:confused: :confused:

Ναι sober ! Ειναι η δολοφονια ενος απο τα δυο παιδια που ανεβηκαν στο στυλο της σημαιας.

Δολοφονηθηκαν εν ψυχρω απο τους τουρκους. Το ενα με πυροβολισμο και το αλλο με λυντσαρισμα.

.........................

alximistis
07/09/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ναι sober ! Ειναι η δολοφονια ενος απο τα δυο παιδια που ανεβηκαν στο στυλο της σημαιας.

Δολοφονηθηκαν εν ψυχρω απο τους τουρκους. Το ενα με πυροβολισμο και το αλλο με λυντσαρισμα.

.........................


Διόρθωση Νίκο. :)
Ο Ισαάκ δολοφονήθηκε όχι στο ίδιο περιστατικό αλλά στα επεισόδια σε άλλο σημείο σε μηχανοκίνητη πορεία στα κατεχόμενα.
Η φωτό από πάνω είναι την ώρα του φρικτού ξυλοδαρμού του.

byron
07/09/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ναι sober ! Ειναι η δολοφονια ενος απο τα δυο παιδια που ανεβηκαν στο στυλο της σημαιας.

Δολοφονηθηκαν εν ψυχρω απο τους τουρκους. Το ενα με πυροβολισμο και το αλλο με λυντσαρισμα.

.........................

Το παλληκάρι που λυντσάρισαν οι τούρκοι ήταν ο Τάσος Ισαάκ. Το παλληκάρι που σκοτώθηκε στον στύλο ήταν ο Σολομός Σολωμού.

Ετσι για να θυμόμαστε τα ονόματα τους.

sober
07/09/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ναι sober ! Ειναι η δολοφονια ενος απο τα δυο παιδια που ανεβηκαν στο στυλο της σημαιας.

Δολοφονηθηκαν εν ψυχρω απο τους τουρκους. Το ενα με πυροβολισμο και το αλλο με λυντσαρισμα.

.........................


Παιδια...σορρυ ειλικρινα μη με βρισετε αν κανω λα8ος...αλλα εχω την εντυπωση πως το ειχαν δειξει στις ειδησεις...το λεω γιατι δε 8υμαμαι τη φοτο ... αλλα την ολη σκηνη που χτυπιεται και κατρακυλαει....:rolleyes:

airamhag
07/09/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Παιδια...σορρυ ειλικρινα μη με βρισετε αν κανω λα8ος...αλλα εχω την εντυπωση πως το ειχαν δειξει στις ειδησεις...το λεω γιατι δε 8υμαμαι τη φοτο ... αλλα την ολη σκηνη που χτυπιεται και κατρακυλαει....:rolleyes:

παρομοιως..
φριχτο..

tifoefs
07/09/2007, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Παιδια...σορρυ ειλικρινα μη με βρισετε αν κανω λα8ος...αλλα εχω την εντυπωση πως το ειχαν δειξει στις ειδησεις...το λεω γιατι δε 8υμαμαι τη φοτο ... αλλα την ολη σκηνη που χτυπιεται και κατρακυλαει....:rolleyes:

Ναι. Και λιγο ελειψε να ξεκιναγε νεος κυκλος γεγονοτων στη Κυπρο.
Οι τουρκοι που ητανε εμπλεκομενοι παραμενουν ακομα ατιμωρητοι.

........

kalesin
07/09/2007, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ναι. Και λιγο ελειψε να ξεκιναγε νεος κυκλος γεγονοτων στη Κυπρο.
Οι τουρκοι που ητανε εμπλεκομενοι παραμενουν ακομα ατιμωρητοι.

........


καλα μην ορκιζεσαι....


πιο πολυ ειχε συγκλονισει εμας που ημασταν μακρυα απο οσο τους κυπριους..


μεγαλη κουβεντα, δεν ταιριαζει σε αυτο το θρεντ, ισως δεν ταιριαζει γενικα καπου



:beer:

tifoefs
07/09/2007, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το παλληκάρι που λυντσάρισαν οι τούρκοι ήταν ο Τάσος Ισαάκ. Το παλληκάρι που σκοτώθηκε στον στύλο ήταν ο Σολομός Σολωμού.

Ετσι για να θυμόμαστε τα ονόματα τους.

Δεν ημουν σιγουρος ποιος ηταν που σκοτωθηκε. Καλα εκανες που τογραψες.

Αξεχαστοι και οι δυο τους μαζυ με ολους τους αγνωστους σ' αυτη τη γη.

........

alximistis
07/09/2007, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Παιδια...σορρυ ειλικρινα μη με βρισετε αν κανω λα8ος...αλλα εχω την εντυπωση πως το ειχαν δειξει στις ειδησεις...το λεω γιατι δε 8υμαμαι τη φοτο ... αλλα την ολη σκηνη που χτυπιεται και κατρακυλαει....:rolleyes:


Η ιστορία έχει ως εξής απ' όσο θυμάμαι.
Γινόταν εκείνες τις ημέρες μία μάζωξη συγκέντρωση δεν θυμάμαι ακριβώς μοτοσικλετιστών απ όλη την Ευρώπη.
Είχαν φτάσει και στην μαρτυρική Κύπρο όπου ου Κύπριοι μοτοσικλετιστές τους είπαν να κάνουν μία πορεία ή να περάσουν όχι ΑΠΑΝΩ από την γραμμή στα κατεχόμενα αλλά εντός της κυπριακής ζώνης.
Οι Ευρωπαίοι δέχθηκαν καιαπ' ότι θυμάμαι αμυδρά δηλαδή αυτά τα έλεγε μερικές ημέρες ημέρες μετά ένας Βέλγος μοτοσικλετιστής από τη διοργάνωση. Τεσπα το θέμα είναι πως όταν πλησίασαν τα κατεχόμενα κι ενώ οι Τούρκλι είχαν μαζέψει εκτός από μπάτσους καιπαραστρατιωτικούς τους και ένα κάρο μπράβους και ψυχοπαθείς γκρίζους λύκους, οι Κύπριοι μοτοσικλετιστές έκαναν παράκαμψη και "έσπασαν" κατά μία έννοια τη γραμμή. Επαναλαμβάνω απ όσο θυμάμαι.
Ο Ισαάκ παγιδεύθηκε ανάμεσα τους και... τα υπόλοιπα γνωστά. :(

idi
07/09/2007, 15:06
Σολωμός Σολωμού
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια


Ο Σολωμός Σολωμού (1970-14 Αυγούστου 1996) ήταν Ελληνοκύπριος πολίτης από το Παραλίμνι, γνωστός σήμερα μέσα από τα γεγονότα που οδήγησαν στη δολοφονία του, την ημέρα της κηδείας του Τάσου Ισαάκ στην Κύπρο.

Δολοφονία

Tην ημέρα της κηδείας του Tάσου Iσαάκ, στις 14 Αυγούστου 1996, ημέρα κατάληψης της Aμμοχώστου, μία ομάδα από διαδηλωτές κατευθύνθηκαν προς το οδόφραγμα της Δερύνειας για να εναποθέσουν στεφάνια και λουλούδια στο χώρο της δολοφονίας του Tάσου Iσαάκ. Η σκηνή μετατράπηκε σε πεδίο μάχης, όταν εμφανίστηκαν «Γκρίζοι Λύκοι» και άρχισαν τον πετροπόλεμο. Ξαφνικά ξεπετάχτηκε μπροστά από τους διαδηλωτές ο Σολωμός Σολωμού και ξεφεύγοντας από τους Κυανόκρανους πέρασε στη νεκρή ζώνη και ανέβηκε σε έναν ιστό για να κατεβάσει την τουρκική σημαία, ενώ άλλοι διαδηλωτές προσπάθησαν να τον αποτρέψουν. Tούρκοι ελεύθεροι σκοπευτές τον πυροβόλησαν και ο Σολωμός Σολωμού έπεσε νεκρός από σφαίρα στο λαιμό. Στη συνέχεια άρχισαν να ρίχνουν προς τους διαδηλωτές. Oι εθνοφρουροί πήραν θέση μάχης. H σορός του Σολωμού απομακρύνθηκε από την περιοχή. Αρκετά άτομα τραυματίστηκαν από τις σφαίρες των Tούρκων[εκκρεμεί παραπομπή].

Σύμφωνα με τις Ελληνοκυπριακές αρχές, ένας από τους δολοφόνους του Σολωμού Σολωμού, ήταν και ο Kενάν Aκίν, έποικος, πρώην αξιωματικός του τουρκικού στρατού και πράκτορας των Tουρκικών Mυστικών Δυνάμεων[εκκρεμεί παραπομπή]. Ομάδα ανακριτών του Αρχηγείου Αστυνομίας και της Αστυνομικής Διεύθυνσης Αμμοχώστου, μετά από συντονισμένες εξετάσεις, εντόπισαν τους δράστες εναντίον των οποίων εκδόθηκαν διεθνή εντάλματα σύλληψης. Το υλικό που εξασφαλίσθηκε χρησιμοποιήθηκε για προσφυγή στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων εναντίον της Τουρκίας. Κανένας από τους δράστες δεν συνελήφθη.

TROOPER
07/09/2007, 15:46
αν μου επιτρεπεται...

θεωρω σωστο να σβηστουν ολα τα σχολια περι σολωμου και ισαακ.οχι οι φωτο αλλα τα σχολια.

το λεω διοτι ειναι ενα ωραιο θρεντ το οποιο εφοσον υπαρχουνε σχολια μπορει ο καθενας (συμπεριλαμβανομενου εμου) να μπει και να γραψει αποψεις οι οποιες ενδεχομενως να φερουν αντιπαραθεσεις με αποτελεσμα να χαλασει το θρεντ.

μοντς.....

sniper
07/09/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αν μου επιτρεπεται...

θεωρω σωστο να σβηστουν ολα τα σχολια περι σολωμου και ισαακ.οχι οι φωτο αλλα τα σχολια.

το λεω διοτι ειναι ενα ωραιο θρεντ το οποιο εφοσον υπαρχουνε σχολια μπορει ο καθενας (συμπεριλαμβανομενου εμου) να μπει και να γραψει αποψεις οι οποιες ενδεχομενως να φερουν αντιπαραθεσεις με αποτελεσμα να χαλασει το θρεντ.

μοντς.....

Δεν σβήνουμε τίποτα αλλά ας μην συνεχίσουμε να γράφουμε.

Όποιος θέλει ας ανοίξει thread να γράψει ότι θέλει

TROOPER
07/09/2007, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν σβήνουμε τίποτα αλλά ας μην συνεχίσουμε να γράφουμε.

Όποιος θέλει ας ανοίξει thread να γράψει ότι θέλει

βλεπω μια αντιφαση και ενα λαθος εδω αλλα εσυ εισαι ο τσιφ.

εγω απλα θα σεβαστω αυτο που ζητησες νικο και δε θα γραψω τπτ.

Lupo
07/09/2007, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Παιδια...σορρυ ειλικρινα μη με βρισετε αν κανω λα8ος...αλλα εχω την εντυπωση πως το ειχαν δειξει στις ειδησεις...το λεω γιατι δε 8υμαμαι τη φοτο ... αλλα την ολη σκηνη που χτυπιεται και κατρακυλαει....:rolleyes:
Και κάποιοι το είδαν (με) από απόσταση μερικών μέτρων.
:(

FZR600R
07/09/2007, 22:02
To fzr που ειναι?

zephyr1
07/09/2007, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
To fzr που ειναι?

Στο μουσειο.:a9:

Lupo
07/09/2007, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
καλα μην ορκιζεσαι....


πιο πολυ ειχε συγκλονισει εμας που ημασταν μακρυα απο οσο τους κυπριους..



Δεν ήταν αυτή η κατάσταση, εκείνες τις ημέρες.
Το μετά, πάντα, είναι άλλη ιστορία.

marulis
08/09/2007, 02:25
Ρε μάγκες/ιτισες τρομερή ιδέα το θρεντ , μπράβο πολύ ωραίες φωτογραφίες

:a18: :a20: :a46:

:a014: :a014: :a014:

sotpag
08/09/2007, 03:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Και κάποιοι το είδαν (με) από απόσταση μερικών μέτρων.
:(


καπου εκει ημουν και εγω


τα ειχαμε μαζεψει για διασπορα, ξεραμε πως δεν ειναι ασκηση αλλα δεν ξεραμε τιποτε αλλο


τι εγινε πως κλπ και πολυ χειροτερα ηταν στην κηδεια του Σωλομου για την αποφυγει εμπλοκης

Lupo
08/09/2007, 07:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
καπου εκει ημουν και εγω


τα ειχαμε μαζεψει για διασπορα, ξεραμε πως δεν ειναι ασκηση αλλα δεν ξεραμε τιποτε αλλο


τι εγινε πως κλπ και πολυ χειροτερα ηταν στην κηδεια του Σωλομου για την αποφυγει εμπλοκης
Με την πορεία των μοτοσυλετιστών είχα πάει, και την δολοφονία του Τάσου Ισαάκ, την είδα μπροστά μου

fasma
08/09/2007, 07:41
Πριν και μετά.


102294

loupis
08/09/2007, 08:21
Since 1955
World Press Photo of the Year

http://www.worldpressphoto.org/index.php?option=com_photogallery&task=blogsection&id=15&Itemid=115&bandwidth=high

ριξτε αν θελεται μια ματια.... για να μην τις βαζω μια μια...

marulis
08/09/2007, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από lacrimosa
Έναν σχεδόν αιώνα μετά το τραγικό αυτό συμβάν, όλοι γνωρίζουμε τα αιτία αυτού του φοβερού δυστυχήματος.

‘Η μήπως…. όχι?

Η ανθρώπινη ματαιοδοξία :sad:

marulis
08/09/2007, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Μην αρχισετε μονο να λετε για τους Εψιλον και αλλες τετοιες @@ριες μονο...σας εκλιπαρω!!!!!!!!!!!!!!

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Πάντως είναι μυστήριο , παπαριες χωρίς αποδείξεις δεν δέχομαι , παρ’ όλα αυτά με βάζει σε σκέψεις για της γνώσεις των αρχαίων :confused:

marulis
08/09/2007, 23:32
εδω της παπαριες μας μην τα μαμισω όλα λέμε :mad:

KaTaNaS
08/09/2007, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
εδω της παπαριες μας μην τα μαμισω όλα λέμε :mad:

καλα ρε φίλε ... μη τσαντιζεσαι...

:look:

gcrook
08/09/2007, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
καλα ρε φίλε ... μη τσαντιζεσαι...

:look:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αχ ειναι αγριος αυτος καλε Σταυρο...:blush: :blush: :blush:

marulis
08/09/2007, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
καλα ρε φίλε ... μη τσαντιζεσαι...

:look:

:blush: δεν τσαντίζομαι βρε κουτό αλλά να μου είπαν πως μου πάει το άγριο:blush:

:lol: :rotflmao: :lol:

marulis
08/09/2007, 23:46
:winka:


102400

KaTaNaS
08/09/2007, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
:blush: δεν τσαντίζομαι βρε κουτό αλλά να μου είπαν πως μου πάει το άγριο:blush:

:lol: :rotflmao: :lol:

γαμώτ ρε Γιώργη έχεις ξεσηκώσει όλα τα ρσενικά με τα φετίχ σου! :mad:

marulis
08/09/2007, 23:53
λοιπόν τι λέγαμε για την φυλή Ζητα?

sober
08/09/2007, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
λοιπόν τι λέγαμε για την φυλή Ζητα?

Τι 8ες μωρε!!????

Φταιω εγω που δεν πιστευω οτι κατεβηκαν πρασινα αν8ρωπακια να μας δωσουν τα φωτα τους και οτι γενικως ειμαστε απογονοι τους ???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
09/09/2007, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Τι 8ες μωρε!!????

Φταιω εγω που δεν πιστευω οτι κατεβηκαν πρασινα αν8ρωπακια να μας δωσουν τα φωτα τους και οτι γενικως ειμαστε απογονοι τους ???


και αν τα πρασινα ανθρωπάκια ειναι δικοι μας απόγονοι (μετα απο τοσα συνθετικα που καταναλωνουμε) και απλά βρηκαν την πύλη διελευσης στον χρόνο;

και ετσι ανακυκλώνεται η επιστημη και η γνωση και τα μαθηματιικα;

marulis
09/09/2007, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Τι 8ες μωρε!!????

Φταιω εγω που δεν πιστευω οτι κατεβηκαν πρασινα αν8ρωπακια να μας δωσουν τα φωτα τους και οτι γενικως ειμαστε απογονοι τους ???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μα σε καταλαβαίνω και σε πιστεύω δεν ήταν πράσινα:nono: , αφού τα είδα ροζ :blush: ήταν (ΠΡΟ:smokin: :a44: )

marulis
09/09/2007, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
και αν τα πρασινα ανθρωπάκια ειναι δικοι μας απόγονοι (μετα απο τοσα συνθετικα που καταναλωνουμε) και απλά βρηκαν την πύλη διελευσης στον χρόνο;

και ετσι ανακυκλώνεται η επιστημη και η γνωση και τα μαθηματιικα;

και το χαρτί και το αλουμίνιο και το γυαλί . για τα προφυλακτικά δεν είμαι σίγουρος :dizzy:

:lol: :rotflmao: :bigcry: :lol:

sober
09/09/2007, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Μα σε καταλαβαίνω και σε πιστεύω δεν ήταν πράσινα:nono: , αφού τα είδα ροζ :blush: ήταν (ΠΡΟ:smokin: :a44: )

Ακους πολυ Locomondo 'η μΕ φαινεται???

:confused: :lol: :lol: :lol:

marulis
09/09/2007, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Ακους πολυ Locomondo 'η μΕ φαινεται???

:confused: :lol: :lol: :lol:

σκεπάσου μην κρυώσεις :winka: , τέτοια πράγματα που μου λες είναι του διαβόλου :a39: και δεν πρέπει :nono: ένα κοριτσάκι σαν και σένα να λες κακές λέξεις , ντα ντα :o

:lol: :rotflmao: :lol:

TROOPER
09/09/2007, 17:47
ααα ωραια...εδω ειναι που μπορω να πω αυτο που ηθελα στο θρεντακι της λακριμοσα αλλα δε το εκανα για να μη χαλασει !!!

μια και μιλαγαμε για τους ισαακ και σολωμο....2 ανθρωπους που τα μμε και αρκετος κοσμος εκθιασε σαν ηρωες !!!

εγω απλα θα πω εναν προβληματισμο...2 ανθρωποι (ξεχαστε εθνικοτητα) πανε να κατεβασουνε το λαβαρο-σημαια του <<αντιπαλου>> μεσα στο εδαφος του αντιπαλου...ειναι ηρωες????
γιατι αν ειναι ετσι δεν θα επρεπε να ονομαζονται ηρωες και οι τουρκοι που κατεβασανε τη σημαια στα ιμια???σιγουρα οχι δικοι μας...αλλα ηρωες.

η παμε με 2 μετρα και 2 σταθμα???:smilea:

Lupo
09/09/2007, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ααα ωραια...εδω ειναι που μπορω να πω αυτο που ηθελα στο θρεντακι της λακριμοσα αλλα δε το εκανα για να μη χαλασει !!!

μια και μιλαγαμε για τους ισαακ και σολωμο....2 ανθρωπους που τα μμε και αρκετος κοσμος εκθιασε σαν ηρωες !!!

εγω απλα θα πω εναν προβληματισμο...2 ανθρωποι (ξεχαστε εθνικοτητα) πανε να κατεβασουνε το λαβαρο-σημαια του <<αντιπαλου>> μεσα στο εδαφος του αντιπαλου...ειναι ηρωες????
γιατι αν ειναι ετσι δεν θα επρεπε να ονομαζονται ηρωες και οι τουρκοι που κατεβασανε τη σημαια στα ιμια???σιγουρα οχι δικοι μας...αλλα ηρωες.

η παμε με 2 μετρα και 2 σταθμα???:smilea:
Γιώργο...
τα Ίμια δεν ανήκουν σε μας, μετά από επέμβαση στο χώρο της Τουρκίας,
και μετά ήρθαν οι Τούρκοι να κατεβάσουν την σημαία.
Σωστά?!

Γιατί στην Κύπρο, το παραπάνω ισχύει.
:wave2:

STOYBI
09/09/2007, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ααα ωραια...εδω ειναι που μπορω να πω αυτο που ηθελα στο θρεντακι της λακριμοσα αλλα δε το εκανα για να μη χαλασει !!!

μια και μιλαγαμε για τους ισαακ και σολωμο....2 ανθρωπους που τα μμε και αρκετος κοσμος εκθιασε σαν ηρωες !!!

εγω απλα θα πω εναν προβληματισμο...2 ανθρωποι (ξεχαστε εθνικοτητα) πανε να κατεβασουνε το λαβαρο-σημαια του <<αντιπαλου>> μεσα στο εδαφος του αντιπαλου...ειναι ηρωες????
γιατι αν ειναι ετσι δεν θα επρεπε να ονομαζονται ηρωες και οι τουρκοι που κατεβασανε τη σημαια στα ιμια???σιγουρα οχι δικοι μας...αλλα ηρωες.

η παμε με 2 μετρα και 2 σταθμα???:smilea:

Δεν ηταν στο εδαφος του αντιπαλου ...... Μεσα στο κυπραιικο εδαφος που ειναι κατελειμενο απο στρατο κατοχης μπηκανε..... :rolleyes:

Τα ιμια ηταν εξαρχης καθαρα ελληνικο εδαφος !!!

Υπαρχει μεγαλη διαφορα δεν νομιζεις ??? :rolleyes:


:beer: :beer:

:wave2:

TROOPER
09/09/2007, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Δεν ηταν στο εδαφος του αντιπαλου ...... Μεσα στο κυπραιικο εδαφος που ειναι κατελειμενο απο στρατο κατοχης μπηκανε..... :rolleyes:

Τα ιμια ηταν εξαρχης καθαρα ελληνικο εδαφος !!!

Υπαρχει μεγαλη διαφορα δεν νομιζεις ??? :rolleyes:


:beer: :beer:

:wave2:

κωστα εμενα μια χαρα τουρκικο εδαφος μου φαινετε και καλο θα ηταν να μη κολαμε σε κουβεντες.επειδη δε θελουμε να το αναγνωρισουμε σαν τουρκικο εδαφος δε σημαινει οτι δεν ειναι κιολας.κυρηξανε πολεμο και μπηκανε και το πηρανε.μενουνε κοντα μισο αιωνα τουρκοι και οι ελληνες σε εκεινα τα εδαφη ειναι ανεπιθυμητοι απο αυτους που τωρα κατοικουν.

Lupo
09/09/2007, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κωστα εμενα μια χαρα τουρκικο εδαφος μου φαινετε και καλο θα ηταν να μη κολαμε σε κουβεντες.επειδη δε θελουμε να το αναγνωρισουμε σαν τουρκικο εδαφος δε σημαινει οτι δεν ειναι κιολας.κυρηξανε πολεμο και μπηκανε και το πηρανε.μενουνε κοντα μισο αιωνα τουρκοι και οι ελληνες σε εκεινα τα εδαφη ειναι ανεπιθυμητοι απο αυτους που τωρα κατοικουν.
1974 - 2007 δεν είναι μισός αιώνας.

Δεν κυρήξανε πόλεμο, γι'αυτό και πιο πάνω έγραψα "επέμβαση" και όχι "εισβολή"

Τον αν είναι τουρκικό έδαφος, (η μάνα μου είναι γεννημένη στην Αμμόχωστο), να έρθεις να το πείς εσύ στην μάνα μου , σε παρακαλώ ρε Γιώργη, που μπορεί να βλέπει το σπίτι του παππού μου, το δικό της, κτλ, και να της πεις ότι είναι τούρκικο.
:(


Για να επαναφέρω το θέμα, ακόμα κι αν ήταν λάθος να μπεί κάποιος στην ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΗ περιοχή, δεν έχει κανένας δικαίωμα να τον λυντσάρει, ειδικά παρουσία των Ην.Εθνών.
Μπορούσε να συλληφθεί.
Αλλά αντί αυτού, είχαν ήδη κατέβει ομάδες παραστρατιωτικών και "Γκρίζων Λύκων" με σκοπό και εντολές, να συμβεί αυτό που συνέβει.

Το λυντσάρισμα του Τάσσου Ισαάκ , έγινε μερικά μέτρα μπροστά μου.
Δεν μπορούσα να κάνω τίποτα, γιατί μόλις είδα αυτό που πήγαινε να συμβει, γύρισα να πώ σε φίλο μου δίπλα, να βοηθήσουμε. Γύρισε προς τα πίσω, να φωνάξει κι άλλους, και μετά τον κουβαλούσα που είχε δεχτεί πυροβολισμό από κυνηγετικό όπλο σε όλη την πλάτη.

Ήμασταν στην ελεύθερη περιοχή, και η πορεία ήταν στην νεκρή ζώνη.
Δεν ήμασταν κάν στα κατεχόμενα, ώστε να έχουν και μία δικαιολογία.

Και μέχρι εκείνη την ώρα, απλά λάμβανα μέρος σε μία ειρηνική πορεία.

:(
:wave2:

STOYBI
09/09/2007, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κωστα εμενα μια χαρα τουρκικο εδαφος μου φαινετε και καλο θα ηταν να μη κολαμε σε κουβεντες.επειδη δε θελουμε να το αναγνωρισουμε σαν τουρκικο εδαφος δε σημαινει οτι δεν ειναι κιολας.κυρηξανε πολεμο και μπηκανε και το πηρανε.μενουνε κοντα μισο αιωνα τουρκοι και οι ελληνες σε εκεινα τα εδαφη ειναι ανεπιθυμητοι απο αυτους που τωρα κατοικουν.

Γιωργο αν το βλεπεις σαν τουρκικο εδαφος τοτε τα γραφομενα σου στεκουν απολυτα...

Θα διαφωνησω μαζι σου ομως.... Κυριως απο εικονες που εχουν μενει στο μυαλο μου και λεγομενα κατοικων των κατεχομενων στον εναμιση χρονο που εμεινα εκει υπηρετωντας την στρατιωτικη μου θητεια.... :rolleyes:

Ασε με λοιπον να βλεπω ΑΥΤΑ τα παιδια σαν ηρωες γιατι.......

Αστο καλλυτερα... :sick: :sick:

:beer: :beer:

:wave2:

TROOPER
09/09/2007, 18:54
ρε παιδια να με συγχωρατε...δε θελω με κανεναν να ερθω σε αντιπαραθεση........

αλλα να...κατι δε μου κολλαει.

αφου ηταν σε ειρινικη πορεια προς τι το πεσιμο???
αφου δε περασε κανενας στη αλλη πλευρα, το κονταρι ητανε στη δικια μας πλευρα και ειχε μια σημαια που ο σολωμος πηγε να κατεβασει ???
αφου δεν ειναι τουρκικο εδαφος πως γινεται να μενουν τουρκοι ???
αφου ηταν ο οηε πως γινανε ολα αυτα ???
και επιτελους ατομα που εδω μεσα λενε οτι αυτοι ειναι ηρωες, που ητανε σε μια ειρινικη πορεια, δε προκαλεσαν κανεναν κλπ κλπ πως μπορουνε να υποστηριζουνε οτι οποτεδηποτε γινεται μια διαδηλωση στη αθηνα και καιγεται παντα φταινε οι διαδιλωτες.και ακομα και αν δε φταινε λεει <<ξερανε που πανε και τι μπορει να συμβει!!!ας μη πηγαιναν!!!>>

TROOPER
09/09/2007, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
1974 - 2007 δεν είναι μισός αιώνας.

Δεν κυρήξανε πόλεμο, γι'αυτό και πιο πάνω έγραψα "επέμβαση" και όχι "εισβολή"

Τον αν είναι τουρκικό έδαφος, (η μάνα μου είναι γεννημένη στην Αμμόχωστο), να έρθεις να το πείς εσύ στην μάνα μου , σε παρακαλώ ρε Γιώργη, που μπορεί να βλέπει το σπίτι του παππού μου, το δικό της, κτλ, και να της πεις ότι είναι τούρκικο.
:(




ειναι 33 χρονια...κοντα μισος αιωνας.

ναι δε κυρηξανε αλλα αυτη τη στιγμη ειναι εκει.και φτασανε εκει με πολεμο !

δεν εχω καμια προθεση να στεναχωρησω εσενα η τη μητερα σου...αλλα ειναι εκει και ειναι δικα τους φιλε μου...το μονο λοιπον που θα μπορουσα να πω σε εναν ανθρωπο που στεναχωριεται απο ενα τετοιο θεμα ειναι:λυπαμαι...(αν αυτο σε κανει να νιωθεις καλυτερα...)

Lupo
09/09/2007, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ρε παιδια να με συγχωρατε...δε θελω με κανεναν να ερθω σε αντιπαραθεση........

αλλα να...κατι δε μου κολλαει.

αφου ηταν σε ειρινικη πορεια προς τι το πεσιμο???
αφου δε περασε κανενας στη αλλη πλευρα, το κονταρι ητανε στη δικια μας πλευρα και ειχε μια σημαια που ο σολωμος πηγε να κατεβασει ???
αφου δεν ειναι τουρκικο εδαφος πως γινεται να μενουν τουρκοι ???
αφου ηταν ο οηε πως γινανε ολα αυτα ???
και επιτελους ατομα που εδω μεσα λενε οτι αυτοι ειναι ηρωες, που ητανε σε μια ειρινικη πορεια, δε προκαλεσαν κανεναν κλπ κλπ πως μπορουνε να υποστηριζουνε οτι οποτεδηποτε γινεται μια διαδηλωση στη αθηνα και καιγεται παντα φταινε οι διαδιλωτες.και ακομα και αν δε φταινε λεει <<ξερανε που πανε και τι μπορει να συμβει!!!ας μη πηγαιναν!!!>>
Η πορεία ήταν ειρηνική. Δεν χρειάζεται και οι δύο πλευρές να επιτεθούν για να γίνει μάχη. Αρκεί η μία να επιτίθεται και η άλλη να αμύνεται.
Περάσανε στην νεκρή ζώνη. Εκεί όπου ειναι υπεύθυνος ο Ο.Η.Ε. Οι δικοί μας. Εμείς. Αρχίσαμε να περπατάμε στην πράσινη γραμμή.
Ο Ο.Η.Ε ήταν εκεί, αλλά δεν έκανε τίποτα.




Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER

αφου δεν ειναι τουρκικο εδαφος πως γινεται να μενουν τουρκοι ???

Αυτή την ατάκα, πρόσεξε την.
Απ'αυτήν ακριβώς , ξεκίνησαν όλα,και όχι μόνο στην Κύπρο.
Ελπίζω να μην προχωρήσει, σε άλλα σημεία της Ελλάδας.
Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω.

TROOPER
09/09/2007, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Ο Ο.Η.Ε ήταν εκεί, αλλά δεν έκανε τίποτα.

αυτο δε σου ειναι αρκετο για να καταλαβεις οτι το νησι σου αμα θελουνε να ειναι δικο σου θα ειναι δικο σου διαφορετικα θα ειναι οποιουδηποτε αλλου εκτος απο δικο σου???

οσο για την ατακα...:rolleyes:

Lupo
09/09/2007, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ειναι 33 χρονια...κοντα μισος αιωνας.

ναι δε κυρηξανε αλλα αυτη τη στιγμη ειναι εκει.και φτασανε εκει με πολεμο !

δεν εχω καμια προθεση να στεναχωρησω εσενα η τη μητερα σου...αλλα ειναι εκει και ειναι δικα τους φιλε μου...το μονο λοιπον που θα μπορουσα να πω σε εναν ανθρωπο που στεναχωριεται απο ενα τετοιο θεμα ειναι:λυπαμαι...(αν αυτο σε κανει να νιωθεις καλυτερα...)
Εμένα με στεναχωρεί, πιό πολύ, που εγώ δεν αισθάνομαι Κύπριος, (αν και τρέχει και Κυπριακό αίμα στις φλέβες μου), μάχομαι περισσότερο γι'αυτά τα δίκαια, παρά από πολλούς Κύπριους και μάλιστα πρόσφυγες!:(

Δεν θελω να λυπάσαι. Απλά συζήτηση κανουμε , και δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.

Αν εγώ είμαι νταής, και έρθω, σε δείρω, και πάρω την μηχανή σου.
Και για κανα-δυό μήνες δεν μπορέσεις να την πάρεις πίσω,
Θα πείς είναι δικιά του η μηχανή, και έχει κάθε δικαίωμα να με δείρει αν την αγγίξω?
Γιατί αυτός την οδηγάει άρα είναι δικιά του?

Δεν το καταλαβαίνω! Συγνώμη.

TROOPER
09/09/2007, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Εμένα με στεναχωρεί, πιό πολύ, που εγώ δεν αισθάνομαι Κύπριος, (αν και τρέχει και Κυπριακό αίμα στις φλέβες μου), μάχομαι περισσότερο γι'αυτά τα δίκαια, παρά από πολλούς Κύπριους και μάλιστα πρόσφυγες!:(

Δεν θελω να λυπάσαι. Απλά συζήτηση κανουμε , και δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.

Αν εγώ είμαι νταής, και έρθω, σε δείρω, και πάρω την μηχανή σου.
Και για κανα-δυό μήνες δεν μπορέσεις να την πάρεις πίσω,
Θα πείς είναι δικιά του η μηχανή, και έχει κάθε δικαίωμα να με δείρει αν την αγγίξω?
Γιατί αυτός την οδηγάει άρα είναι δικιά του?

Δεν το καταλαβαίνω! Συγνώμη.

οχι!!!
αλλα αν ερθεισ, με δειρεισ, μου παρεισ τη μηχανη, σου κανω μυνηση, παμε στα δικαστηρια και τελικα οι ανωτεροι τοσο απο μενα οσο και απο σενα αποφασισουν ΕΜΜΕΣΑ Η ΑΜΕΣΑ το τονιζω αυτο, οτι η μηχανη ειναι δικια σου, η αν θες δεν αποφασιζουν τπτ αλλα οποτε κοντοζυγωνω βγαζεις το οπλο σου και με εχεις στο στοχο με την ανοχη των ανωτερων μου....καλα θα κανω να συνηδητοποιησω οτι η μηχανη ναι...ητανε καποτε δικη μου αλλα τωρα σου ανηκει.

Lupo
09/09/2007, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
οχι!!!
αλλα αν ερθεισ, με δειρεισ, μου παρεισ τη μηχανη, σου κανω μυνηση, παμε στα δικαστηρια και τελικα οι ανωτεροι τοσο απο μενα οσο και απο σενα αποφασισουν ΕΜΜΕΣΑ Η ΑΜΕΣΑ το τονιζω αυτο, οτι η μηχανη ειναι δικια σου, η αν θες δεν αποφασιζουν τπτ αλλα οποτε κοντοζυγωνω βγαζεις το οπλο σου και με εχεις στο στοχο με την ανοχη των ανωτερων μου....καλα θα κανω να συνηδητοποιησω οτι η μηχανη ναι...ητανε καποτε δικη μου αλλα τωρα σου ανηκει.

Ετσι συμβαίνει.
Ακριβώς.
Μέχρι το σημείο που το δέχεσαι.
Ενώ η Κυπρός αρνείται να το δεχτεί και να σκύψει , εντελώς, το κεφάλι.

Το παραπάνω δεν είναι πολιτισμένος κόσμος.
Είναι ο νόμος της ζούγκλας.
Δεν το ξεπεράσαμε αυτό το στάδιο?





Θυμισε μου τι μηχανή έχεις, μπορει να χρειαστεί να σου ρίξω κανένα χεράκι ξύλο, αν την χρειαστώ!
:lol: :lol: :lol:

TROOPER
09/09/2007, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Ετσι συμβαίνει.
Ακριβώς.
Μέχρι το σημείο που το δέχεσαι.
Ενώ η Κυπρός αρνείται να το δεχτεί και να σκύψει , εντελώς, το κεφάλι.

Το παραπάνω δεν είναι πολιτισμένος κόσμος.
Είναι ο νόμος της ζούγκλας.
Δεν το ξεπεράσαμε αυτό το στάδιο?





Θυμισε μου τι μηχανή έχεις, μπορει να χρειαστεί να σου ρίξω κανένα χεράκι ξύλο, αν την χρειαστώ!
:lol: :lol: :lol:

αυτο λεω ρε νικολα...το δεχεσαι η οχι το γεγονος δεν αλλαζει !!!
το παραπανω ειναι ο νομος της ζουγκλας και οσο και να θελουμε να πιστευουμε οτι το ξεπερασαμε...δυστυχως δεν τα εχουμε καταφερει.παντα ο δυνατος κερδιζει.

γραφει στο προφιλ μου τι μηχανη εχω.αλλα να μωρε...αν τη χρειαστεις............































































δε τη ζητας καλυτερα????:lol: :lol: :lol:

ΚΑΠΛΑΝΙ
09/09/2007, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αυτο λεω ρε νικολα...το δεχεσαι η οχι το γεγονος δεν αλλαζει !!!
το παραπανω ειναι ο νομος της ζουγκλας και οσο και να θελουμε να πιστευουμε οτι το ξεπερασαμε...δυστυχως δεν τα εχουμε καταφερει.παντα ο δυνατος κερδιζει.

γραφει στο προφιλ μου τι μηχανη εχω.αλλα να μωρε...αν τη χρειαστεις............



Αν αποδεχτεις τοσο ευκολα το νομο της ζουγκλας φιλε μου σε λιγο θα χασεις και το
δικαιωμα να πηγαινεις στα δικαστηρια και απλως ο δυνατος θα κανει το κεφι του πανω
στους αλλους.Θα πρεπει να γινουμε ολοι καουμποηδες και σκουριασε και το εξασφαιρο γαμωτο..



























































δε τη ζητας καλυτερα????:lol: :lol: :lol:

marulis
09/09/2007, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΠΛΑΝΙ

Nikker
09/09/2007, 22:00
Ορίστε...άλλοι πεθαίνουνε για μία σημαία.
Και άλλοι την κατεβάζουν και στην θέση της ανεβάζουνε μία μαύρη (αναρχικοί στον Λευκό Πύργο).
Άλλοι κατεβάζουν την Ελληνική για να ανεβάσουν την Τούρκικη (κομμουνιστές στο Πανεπιστήμιο της Μυτιλήνης).

Άμα προσγειώναμε και εμείς σφαίρες σε όποιον έχει όρεξη να παίξει με σημαίες, ίσως να μην την είχαμε δει ότι η Ελλάδα είναι παιδική χαρά και έτσι...

manos cbr600fi
09/09/2007, 23:46
καλα εχουμε ξεφυγει τελειος υπαρχει ρε ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΙΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΕΔΑΦΟΣ??????????
ΑΥΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ TROOPER NA TA ΠΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΝΕΙΣ ΕΣΥ ΑΡΑΧΤΟΣ ΤΗΝ ΦΡΑΠΕΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΛΤΑΡΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΤΟ ΣΟΥ
Αντιπλοίαρχος Χ. Καραθανάσης Π.Ν. Κυβερνήτης Ε/Π Π Ν 21

Αντιπλοίαρχος Π. Βλαχάκος Π.Ν. Συνκυβερνήτης Ε/Π Π Ν 21

Σημαιοφόρος Ε. Γιαλοψός Π.Τ. Χειριστής συσκευών Ε/Π Π Ν 21
ΕΠΕΣΑΝ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΩΝ ΗΜΙΩΝ


102684

manos cbr600fi
09/09/2007, 23:49
ΣΙΑΛΜΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Γεννήθηκε το 1965 στο Θέρμο Αιτωλοκαρνανίας.

Εισήλθε στη Σχολή Ικάρων το Σεπτέμβριο του 1984 και αποφοίτησε τον Ιούνιο του 1988 με το βαθμό του Ανθυποσμηναγού.

Σκοτώθηκε κοντά στον Αγιο Ευστράτιο, κατά τη διάρκεια αποστολής αναχαιτίσεως τουρκικών αεροσκαφών, χειριζόμενος αεροσκάφος F-1CG, της 114 Πτέρυγας Μάχης, στις 18 Ιουνίου 1992.


102687

manos cbr600fi
09/09/2007, 23:51
ΗΛΙΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
ΚΑΡΠΑΘΟΣ 2006


102688

manos cbr600fi
09/09/2007, 23:58
"Διαβάτη που θ'ακροσταθείς

μπροστά στον αδριάντα

μην κλαίς,μαντινάδα

γιατί αυτή η γή

ήρωες βγάζει πάντα"


102689

manos cbr600fi
09/09/2007, 23:59
ΤΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΡΠΑΘΟ


102690

manos cbr600fi
10/09/2007, 00:06
http://www.youtube.com/watch?v=xAu6YKEANpg

manos cbr600fi
10/09/2007, 00:18
Άγνωστοι στους πολλούς οι στρατιώτες που δολοφονήθηκαν στη γραμμή κατάπαυσης πυρός μετά το 1974. Και όμως υπάρχουν. Κάποιοι απ΄ αυτούς δολοφονήθηκαν χωρίς αιτία από σφαίρες τούρκων και άλλοι εισήλθαν στην ουδέτερη ζώνη νομίζοντας ότι ο τούρκος απέναντι είναι φίλος τους. Πλανήθηκαν οικτρά και το πλήρωσαν με τη ζωή τους. "Ο τούρκος γεφύρι να γινεί μην περνάς από πάνω του", έλεγαν οι μικρασιάτες Έλληνες. Κάτι ήξεραν περισσότερο αυτοί...

Σήμερα οι νεοέλληνες πολιτικοί προσπαθούν να κτίσουν τη σύγχρονή ελληνική πολιτική στην ελληνοτουρκική φιλία και στην ελληνοτουρκική προσέγγιση επενδύοντας στην καλή θέληση της Άγκυρας. Μέχρι τώρα έφαγαν τα μούτρα τους. Καθημερινές παραβιάσεις στο Αιγαίο στον εναέριο χώρο και στα χωρικά ύδατα και καμία υποχώρηση στο κυπριακό έστω και την ελάχιστη. Οι πιο κάτω στρατιώτες δείχνουν πόση εμπιστοσύνη μπορεί να έχει ο Έλληνας στον τούρκο. Δεν είναι σοβινισμός, δεν είναι ρατσισμός, δεν είναι οτιδήποτε άλλο. Είναι απλά ιστορικά γεγονότα καταγεγραμμένα. Όσοι θέλουν τα δέχονται. Οι υπόλοιποι ας σκύψουν κι άλλο το κεφάλι στα τουρκικά χαστούκια και ας σηκώσουν πιο ψηλά το μπαϊράκι της δουλοπρέπειας.

Στρτης Σοφοκλέους Μιχάλης απο τα Κούκλια. ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ στις 9-4-1976 σε φυλάκιο του Αγίου Κασσιανού απο ΤΟΥΡΚΟ σκοπό. Εισήλθε στην Ο.Ζ παρά τις απαγορευτικές διαταγές για να προσφέρει τσιγάρο στον ΤΟΥΡΚΟ σκοπό.

Στρτης Γεωργίου Χριστάκης απο το Πραστείο. ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ στις 21-9-1982 σε φυλάκιο του Καιμακλίου απο ΤΟΥΡΚΟ σκοπό ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ.

Στρτης Τρύφωνος Τρύφωνας απο τα Λαγουδερά. ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ στις 18-12-1983 σε φυλαάκιο του Αγίου Κασσιανού απο ΤΟΥΡΚΟ σκοπό ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ.

Στρτης Χαραλάμους Χαράλαμπος απο την Ξυλοφάγου. ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ στις 28-5-1988 σε φυλάκιο της Αθηαίνου απο Τούρκο Υπαξιωματικό. Προσέτρεξε σε βοήθεια γειτονικής οικογένειας στο σπίτι της οποίας εισήλθε ο Τούρκος Υπαξιωματικός.

Λοχίας Ευαγόρου Ευαγόρας απο το Παλιομέτοχο. ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ τισ 31-7-1988 σε φυλάκιο του Αγίου Κασσιανού απο Τούρκο οπλίτη. Εισήλθε στην Ο.Ζ παρά τις απαγορευτικές διαταγές για να δώσει μικρό ραδιόφωνο σε ΤΟΥΡΚΟ σκοπό.

Στρτης Κλεοβούλου Αθανάσιος απο το Ζακάκι. ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ στι; 8-4-1993 σε φυλάκιο τηε περιοχής Καιμακλίου απο Τούρκο σκοπό. Εισήλθε στην Ο.Ζ παρά τις απαγορευτικές διαταγές για να δώσει κονιάκ σε ΤΟΥΡΚΟ σκοπό.

Στρτης Παναγή Στέλιος απο το Γέρι. ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ στις 3-6-1996 σε φυλάκιο της περιοχής Αγίου Ανδρέα απο Τούρκο σκοπό. Εισήλθε στην Ο.Ζ παρά τις απαγορευτικές διαταγές.

Οι πιο πάνω στρατιώτες δολοφονήθηκαν άνανδρα από τους τούρκους στην γραμμή κατάπαυσης του πυρός (ΓΤΠ) που λανθασμένα ονομάζεται διαχωριστική, κόκκινη, πράσινη ή οτιδήποτε άλλο. Η γραμμή που χωρίζει την Κύπρο στα δύο είναι όντως γραμμή κατάπαυσης πυρός αφού στα πιο πάνω παραδείγματα προστίθενται και η δολοφονία του συνταξιούχου πυροσβέστη Πέτρου Κακουλλή στην ΓΚΠ από τούρκους στρατιώτες στις 13 Οκτωβρίου 1996, ενώ άοπλος μάζευε σαλιγκάρια. Οι δολοφονίες των άοπλων επίσης διαδηλωτών Τάσου Ισαάκ και Σολωμού Σολωμού είναι γνωστές και αναδεικνύουν την «ανδρεία» που διακατέχει τους τούρκους να δολοφονούν άοπλους διαδηλωτές και στρατιώτες που τους τείνουν χέρι φιλίας. Να θυμίσουμε ότι 3 από τους πιο πάνω στρατιώτες εισήλθαν στην ουδέτερη ζώνη για να προσφέρουν τσιγάρο ο ένας, ραδιοφωνάκι ο άλλος και κονιάκ ο τρίτος. Όλοι οι στρατιώτες πέθαναν από ακατάσχετη αιμορραγία αβοήθητοι στην ουδέτερη ζώνη αφού οι τούρκοι απαγόρευαν στους κυανόκρανους να τους μετακομίσουν στο νοσοκομείο. Το λάθος να δείξουν εμπιστοσύνη σε τούρκο οι τρεις αυτοί στρατιώτες το πλήρωσαν με την ζωή τους

manos cbr600fi
10/09/2007, 00:26
Υποθέσεις βιασμών αφορούν και άλλες καταθέσεις. Παραθέτουμε μερικά αποσπάσματα απ’ αυτές:

«Μόλις έφυγαν οι άνδρες, άρχισαν να χωρίζουν νεαρές κοπέλες και να τες παίρνουν σε απόμερα δωμάτια και να τις βιάζουν. Οι κοπέλες, ενώ επήγαιναν έκλαιγαν, ως και όταν επέστρεφαν». (Αφήγηση γυναίκας από χωριό της Λευκωσίας)

«Την 17ην Αυγούστου, ενώ ήμουν με τες άλλες γυναίκες, ήρθεν ένας Τούρκος εκ Τουρκίας, με ετράβηξεν με βίαν και με επήρεν σ’ έναν μικρόν δωμάτιον. Ματαίως εγώ και η μητέρα μου επροσπαθήσαμεν να αντισταθούμεν. Μόλις με έβαλεν εις το δωμάτιον, επειδή εγώ δεν εξυντυνόμουν, άρχισεν να με κτυπά στο πρόσωπον και στα χέρια. Ακολούθως μου έβγαλεν ο ίδιος τα ρούχα μου και με την απειλήν του όπλου του με εβίασεν. Την ίδιαν ώραν που με επήραν εμέναν, επήραν και τις αδελφές μου, τις έβαλαν σε χωριστά δωμάτια και τις εβίασαν». (Aφήγηση γυναίκας από χωριό της επαρχίας Αμμοχώστου).

Θύματα βιασμών υπήρξαν και ηλικιωμένες γυναίκες. Εξηντάχρονη από χωριό της επαρχίας Αμμοχώστου αφηγείται: «Άρχισεν να μου κτυπά με τα χέρια του και το κοντάκκιν του όπλου του, και με το ζόριν μου έβγαλεν το παντελόνι μου και με εβίασεν πάνω στο κρεβάτι. Μετά έφυγεν εκείνος που με εβίασεν και ήρτεν ο άλλος, ο οποίος με εβίασεν και αυτός και μετά έφυγαν».

14χρονο κορίτσι θύμα βιασμού

Από τη μανία των Τούρκων δεν γλίτωσαν τα μικρά κορίτσια. Δεκατετράχρονη από χωριό της επαρχίας Κερύνειας αφηγείται:

«…Με έπιασεν ένας Τούρκος στρατιώτης και με έβγαλεν έξω από την αποθήκην, μέσα στα χωράφια και με εβίασεν μιαν φοράν με τα μάτια και τα χέρια δεμένα με ρούχα. Σήμερα το πρωί ένας άλλος Τούρκος στρατιώτης με επήρεν μέσα σε μιαν μάντραν, που είναι κοντά στην αποθήκη, και με εβίασεν και αυτός. Το απόγευμα ένας Τούρκος στρατιώτης, που νομίζω ότι είναι ο ίδιος ο πρωινός, με επήρεν ξανά στην μάντραν και με εβίασεν και πάλι».

ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΠΑΤΕΡΑΣ - ΑΔΕΡΦΟΣ-ΠΑΙΔΙ- ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΡΕ???
ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΤΡΕΛΟΥΣ ΕΙΧΑΝ Α@ΧΙΔΙΑ ΣΑΝ ΚΑΡΠΟΥΖΙΑ
ΦΡΑΠΕΔΟΜΑΓΚΕΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ

manos cbr600fi
10/09/2007, 00:28
ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΤΟΥ 74
Συγκλονισμό προκαλεί κατάθεση 66χρονης, που μιλά για τη δολοφονία νεαρής μητέρας. «Επρόσεξα ότι πάνω στο νεκρόν σώμαν της Σ.Π., 26 χρονών, ελαχταρούσεν ολογαίματη η κορούδα της, ονόματι Μαρία, ηλικίας 13 μόλις μηνών. Η Μαρία έκλαιγεν και έγλειφεν τα αίματα της μητέρας της. Εγώ τότε έπιασα το μωρόν και το επήγα στο σπίτιν μου και το έλουσα και του εφόρεσα καθαρά ρούχα», περιγράφει 66χρονη γυναίκα από χωριό της επαρχίας Λευκωσίας.

Στις καταθέσεις καταγράφονται πλήρη στοιχεία των θυμάτων της τουρκικής θηριωδίας, καθώς επίσης λεπτομέρειες για τον τόπο διάπραξης των εγκλημάτων. Σε μιαν απ’ αυτές τις καταθέσεις, νεαρή γυναίκα από χωριό της επαρχίας Κερύνειας περιγράφει το βιασμό της, παρουσία του γιου της: «Είμαι παντρεμένη και έχω 6 παιδιά ηλικίας 7-16 χρονών. Μέσα στο σπίτι μας ήλθαν 4 στρατιώτες Τούρκοι, οι τρεις ήταν Τουρκοκύπριοι και ο άλλος εκ Τουρκίας. Μόλις μπήκαν μέσα, ο άντρας μου παραδόθηκε κι επήρε τα μωρά κι εβγήκε έξω, αλλά εμέναν ο Τούρκος εκ Τουρκίας δεν με άφηνεν να βγω έξω, αλλά με εκτύπησεν με το όπλον μέσα στα πλευρά και με έσπρωξεν προς το κρεβάτι. Εγώ, όταν επροσπαθούσε να βγάλει την κιλότταν μου, εφοβήθηκα και έκλαιγα και τον παρακαλούσα να σταματήσει. Μετά με έβγαλεν έξω και με εκρατούσεν σφικτά μέχρι την...(τοποθεσία) και επίσης ο γιος μου Ι. μάς ακολουθούσεν. Εκεί κοντά, μέσα στον δρόμον με εβίασεν όρθιος, παρουσία του γιου μου».

manos cbr600fi
10/09/2007, 00:51
Χαρακτηριστικο το αποσπασμα απο ενα βιβλιο Book - Experiences of a Turkish former captain
Nicosia, Oct 26 (CNA) -- A book based on the experiences of a Turkish former captain who took part in the 1974 Turkish invasion of Cyprus was presented in Nicosia today.
"Dalga - Dalga" (Waves) is written by Greek journalist Sophia Iordanidou and includes the testimony of Turkish intellectual Yalcin Kucuk, who has been living in self-exile in France.

" "ΟΙ ΣΚΗΝΕΣ φρίκης εις βάρος των Ελληνοκυπρίων κατά την εισβολή του τουρκικού στρατού το '74 στην Κύπρο και που περιγράφονται στο βιβλίο «Νταλγκά - Νταλγκά» είναι συγκλονιστικές.
Ο έφεδρος _ τότε _ αξιωματικός Κιουτσούκ περιγράφει τη δολοφονία μιας Ελληνοκυπρίας, προσπαθώντας να δώσει το περίγραμμα του τρόμου που επέβαλε στο νησί ο Αττίλας, ο πρώτος και δεύτερος, με στόχο την κατοχή της μισής Κύπρου, αλλά και την εδραίωση του τουρκικού στρατού στο νησί με απώτερο σκοπό την κατάληψη όλων των εδαφών του.

«Θα σου πω για τη δολοφονία μιας γυναίκας, μια κτηνώδη πράξη που όσο ζω δε θα σβήσει απ' το μυαλό μου. Ήμασταν σε κάποιο χωριό, δε θυμάμαι πια τ' όνομά του, για εκκαθαριστική επιχείρηση υπό τις διαταγές του λοχαγού Αλκατσόγλου. Σ' ένα από αυτά τα χωριά της Κύπρου τα γεμάτα κυπαρίσσια κι ευκάλυπτους. Ανταλλάσσονταν λίγοι πυροβολισμοί κι εγώ χώθηκα σ' ένα κήπο γεμάτο άγουρα ακόμα σταφύλια, σε μια άκρη του οποίου υπήρχε μια μικρή στέρνα. Έκοψα ένα τσαμπί σταφύλι και όπως γευόμουν τις ξινές ρώγες του, δίσταζα ν' αποφασίσω αν έπρεπε να κάνω ένα μπάνιο όσο οι στρατιώτες θα λεηλατούσαν τα σπίτια.

»Ξαφνικά άκουσα κοντά μου πυροβολισμούς και είδα δύο στρατιώτες, τον Σεφίκ και τον Σουλεϊμάν, να φωνάζουν περήφανοι: "Oldurdum, oldurdum, komutanim", δηλαδή "σκότωσα, σκότωσα, αρχηγέ". Τους ήξερα. Ήταν χουλιγκάνοι. Πλησίασα προς τα εκεί που έδειχναν χειρονομώντας ενθουσιασμένοι. Μια νέα ευτραφής γυναίκα κειτόταν σφαδάζοντας στο χώμα. Είχε τα χέρια δεμένα πισθάγκωνα και ανοιχτά τα σκέλια απ' όπου έτρεχαν άσπρα πηχτά υγρά και αίμα. Είχαν αδειάσει τα πιστόλια τους μεσ' στον κόλπο της. Παρατηρούσα τα χέρια της και τα πόδια της. Μου φαίνονταν μικρότερα απ' το υπόλοιπο σώμα της. Καθώς την κοίταγα που ξεψύχαγε με χυμένο έξω το σταφύλι των σπλάχνων της, με κόμπους λίπους κολλημένους στο ανοιχτό πληγωμένο φύλο της, με κυρίεψε μια αναγούλα. Ένα προϊστορικό θηλαστικό πιασμένο στα δίχτυα ενός αποτρόπαιου θανάτου.

»Την κοίταζα και ένιωθα να μεγαλώνει, να μεγαλώνει σαν φουσκωτή λαστιχένια κούκλα. Πέταξα πέρα τα σταφύλια. Έκανα μεταβολή κι ακριβώς απέναντι, παρατεταγμένοι στην ευθεία, διακόσιοι είκοσι πέντε στρατιώτες ετοιμάζονταν για την αναφορά, σαν να μην έτρεχε τίποτε. Ο ανθυπολοχαγός Τζεμάλ τους έδινε τις απαραίτητες εντολές παρουσίασης. Ο λοχαγός τους έδινε συγχαρητήρια, επισημαίνοντας ότι η επιχείρηση είχε ολοκληρωθεί με απόλυτη επιτυχία. Στα τελευταία λόγια του λοχαγού, κάτι εξερράγη μέσα μου θρυμματίζοντας την απάθεια που το σοκ είχε δημιουργήσει, γυάλινο κλουβί γύρω μου. Δηλαδή θα 'φευγαν και θα τ' άφηναν όλα "καθαρά" στο χωριό. Μαζί και τη γυναίκα άταφη, βορά στα όρνια. Πήδηξα με τ' όπλο προτεταμένο προς το λοχαγό και ρώτησα κοφτά: "Τι θα γίνει μ' αυτή τη γυναίκα;". Θυμήθηκα τα πτώματα που κινούνταν παραμορφωμένα απ' τη ζέστη και τρελαινόμουν.

Με το δάχτυλο στη σκανδάλη απευθύνθηκα στον Αλκατσόγλου σε τόνο που δε σήκωνε αντίρρηση. "Διέταξέ τους να τη θάψουν, αλλιώς σε σκοτώνω". Είδα το φόβο να πλημμυρίζει το βλέμμα του. Έδωσε εντολή να σκάψουν έναν τάφο και να τη ρίξουν μέσα. Υπό την απειλή του όπλου, εκτός εαυτού, τους ανάγκασα να τη σκεπάσουν με τις ματωμένες κουβέρτες της και να βάλουν φωτιά. Εξιλαστήριο πυρ, φλόγες αντί λουλούδια, ήταν ό,τι μπορούσα να προσφέρω μέσα στην κόλαση του πολέμου σ' αυτή την άγνωστη. Καθώς ανέβαινα με τους άλλους στα καμιόνια να φύγω, με τράνταξε ένα υστερικό γέλιο. Μια σκέψη αταίριαστη στη σοβαρότητα της στιγμής σφήνωσε στο μυαλό μου. Τι μ' έπιασε και το 'παιξα Αντιγόνη με όπλο και μουστάκια ξαφνιάζοντας αυτούς τους σκληρούς κι ανυποψίαστους άνδρες;

Μήπως ήταν το πρώτο άταφο κουφάρι που αντίκριζα; Εκατοντάδες ήταν σπαρμένα στα χωράφια. Γιατί αντέδρασα έτσι ειδικά σ' αυτή τη γυναίκα; Ήταν γιατί δεν μπόρεσα να αποτρέψω τη δολοφονία της, που έγινε μπροστά στα μάτια μου; Ήταν γιατί η στάση του θανάτου της, της αφαιρούσε τη στοιχειώδη αξιοπρέπεια του φύλου της; Λες κι οι νεκροί νοιάζονται να 'ναι αξιοπρεπείς! Ήταν γιατί ξεχείλισε το ποτήρι της αηδίας που ένιωθα μέσα μου για τις κτηνωδίες που αντίκριζα κάθε μέρα; Φαντάζομαι πως απάντηση δεν υπάρχει, όχι τουλάχιστον αρκετά λογική για ν' αντέχει στην κριτική τού μη-εμπόλεμου. Έκανα χρόνια να ξαναφάω σταφύλι. Για εβδομάδες είχα στα μάτια μου εναλλασσόμενες, σαν οπτικό εφφέ ταινίας τρόμου, τις εικόνες του σταφυλιού, των υγρών της νεκρής μήτρας, της νεκρής μήτρας, των σταφυλιών και πάλι απ' την αρχή.

»Κι όμως εκείνο το ίδιο βράδυ του φόνου κοιμήθηκα βαθιά.

»Το πρωί μίσησα τον εαυτό μου για την αναισθησία μου. Πώς μπόρεσα; Θυμήθηκα τότε την παροιμία που λέει: "Να μη δώσει ο Θεός στον άνθρωπο όσα μπορεί ν' αντέξει" και για πρώτη φορά πίστεψα στην αλήθεια της. Την είχαν βιάσει πρώτα; Ναι, φαντάζομαι ότι έτσι είναι. Εκείνη η άλλη γυναίκα, που 'λεγε ο Νετζατίν πως τη βιάσανε μπροστά στη μάνα και το παιδί της, ήταν στο Τύμπου. Δεν ήμουν εκεί, δεν ήμουν αυτόπτης μάρτυρας. Ο Νετζατίν έκλαιγε καθώς μου το περιέγραφε. Υπηρετούσε είκοσι χρόνια στο στρατό μόνιμος υπαξιωματικός, είχε γυναίκα και παιδιά. Δεν το χωρούσε ο νους του πως το 'χαν κάνει. Ήτανε αξιωματικοί συνάδελφοί του. Πίναν καφέ μαζί και κάναν χοντροκομμένες πλάκες. Είχε κολλήσει το μυαλό του στο περιστατικό. Σαν χαλασμένος δίσκος γραμμοφώνου. Κάθε φορά που μ' έβρισκε έπιανε να μου το διηγείται ξανά και ξανά. Πρόσθετε νέες λεπτομέρειες σε κάθε αφήγηση, λες και φοβόταν μην του διαφύγει τίποτε. Τη βιάζανε δύο, ο ένας από μπρος κι ο άλλος από πίσω. Κι εκείνη σφάδαζε. Από πόνο. Λες και μπορούσε να σφαδάζει απ' την ηδονή! Μπροστά στη μάνα της και στο παιδί της. Ακούς! Τρεις γενιές κακοποιημένες».

ΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ που έκανε ο τουρκικός στρατός στη διάρκεια της δεύτερης επίθεσης _ 2ος Αττίλας _ στην Κύπρο ήταν πάρα πολλές.
Ο Κιουτσούκ δίνει μία εικόνα αυτής της σφαγής, όπως την έζησε, συμμετέχοντας στις επιχειρήσεις του τουρκικού στρατού, ενώ παράλληλα διατυπώνει την άποψη ότι «συναντώντας τόσους πολλούς νεκρούς Ελληνοκύπριους, θα πρέπει πλέον να ψάχνουν για τα οστά των αγνοουμένων, παρά για τους ίδιους».
«Για τις μαζικές εκτελέσεις, υπήρξα αυτόπτης μάρτυρας σε μια απ' αυτές.
Φαντάσου έναν τοίχο. Έναν τοίχο φρεσκοασβεστωμένο, εκτυφλωτικά λευκό κάτω απ' το σκληρό φως του μεσημεριού, που καταπίνει κάθε σκιά. Κόντρα στον τοίχο αραδιασμένοι άνδρες, οι πιο πολλοί ώριμης ηλικίας, ηλιοκαμένοι, με σκούρα ρούχα, που από μακριά φάνταζαν τεράστιοι λεκέδες στην αψεγάδιαστη λευκότητα της πέτρας. Ήμουν στο τζιπ, περαστικός από εκεί. Σταμάτησα ένα λεπτό για να κοιτάξω καλύτερα, σαν να μην πίστευα σ' αυτό που έβλεπα, σ' αυτό που καταλάβαινα πως το απόσπασμα απέναντι ήταν έτοιμο να κάνει. Ανάμεσα στους άνδρες ξεχώρισα κάποια παιδιά αμούστακα ακόμα. Ύστερα, απροσδόκητα, το πρόσωπο ενός άνδρα παγίδεψε το βλέμμα μου.
Πρόσωπο ερημωμένο από ελπίδα, τοπίο σεληνιακό. Τα μάτια του δυο σχισμές και μέσα τους λεπίδι η γνώση. Το 'βλεπα ήξερε! Ήξερε πως πεθαίνει. Κρατούσε ίσιο το σώμα του. Ήταν ψηλός και μυώδης. Φορούσε μπλε πουκάμισο. Τα μάτια του δεν τα 'δα καθαρά τι χρώμα είχαν. Είδα μόνο την απελπισία να φωσφορίζει στους βολβούς του που γύριζαν τρελά μέσα στις σάρκινες θήκες τους. Έμοιαζε κιόλας φευγάτος από κει. Δεν ξέρω αν έλπιζε ακόμα στον "από μηχανής Θεό". Έτσι δεν έλεγαν οι δικοί σας κλασικοί; Ένα μπλε πουκάμισο στημένο στον τοίχο, που ιδρώνει απ' τη ζέστη και το φόβο του θανάτου μπορεί, πού ξέρεις, να ελπίζει ως την ύστατη στιγμή. Έβαλα μπρος κι απομακρύνθηκα. Στα εκατόν πενήντα μέτρα περίπου, οι ριπές με πρόλαβαν.

Πριν προλάβω να το σκάσω απ' το χώρο. Επαναλαμβανόμενες σαν εφιάλτης. Δε γύρισα να κοιτάξω. Το πρόσωπο του άνδρα μ' ακολούθησε, σφηνωμένο στον αμφιβληστροειδή μου, ημέρες πολλές μέχρι που σβήστηκε από φρέσκια, πιότερο νωπή φρίκη. Ήθελα να ελπίζω, μου 'γινε σχεδόν εμμονή, πως οι ριπές που άκουσα δεν είχαν σχέση με τον τοίχο, με τους ανθρώπους εκεί πέρα. Ήθελα να μην έχω παραστεί στη σκηνή. Ήθελα να 'μουν αλλού. Ήταν πάρα πολλοί για να 'ναι ο θάνατός τους πραγματικότητα. "Πόσοι θάνατοι χρειάζονται μέχρι να καταλάβει κανείς πόσοι άνθρωποι έχουν σκοτωθεί; " ρωτούσε ο Ντύλαν το '70. Εγώ, πάντως, δεν ξέρω ν' απαντήσω..."


cheers,
geo

manos cbr600fi
10/09/2007, 01:03
http://www.youtube.com/watch?v=HQqnyF-jhi0