PDA

View Full Version : Labrats ολου του κόσμου ΕΝΩΘΗΤΕ



Nikoskazer2000
08/09/2007, 01:38
γιατί το CERN τελειώνει σιγά σιγά!

:a46: :a46: :a46:

Φανταστείτε: ο μεγαλύτερος επιταχυντής σωματιδίων στον κόσμο (νομίζω 33 χλμ.) θα μπεί σε λειτουργεία δημιουργώντας ακριβώς τις ίδιες συνθήκες που υπήρξαν στο Big Bang!
Οι μαγνήτες που χρησιμοποιούνται θα δημιουργήσουν ενα μαγνητικό πεδίο 100.000 φορές δυνατότερο απο αυτό της Γης!!!!!!! :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Τεράστιο respect στους επιστήμονες που υλοποιήσαν αυτό το μοναδικό κατασκεύασμα στον κόσμο. :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Το μόνο που φοβάμαι είναι να μην γίνει κάποιο λάθος στο πείραμα γιατί αλλιώς...την ήπιαμε διαπλανητικά μετά.

Το βίντεο (http://www.youtube.com/watch?v=s9XotvwgnaY&NR=1)

marulis
08/09/2007, 01:48
Σύγχρονο θαύμα της επιστήμης και της ανθρωπότητας
:a46: :a19: :a46:

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να ανεβούμε άλλο ένα μικρό σκαλάκι στην σκάλα της γνώσης και της έρευνας. Α μπορεί και να έχουμε και επεισόδια από βλήματα που θα το συνδέσουν με το τέλος του κόσμου που όλο έρχεται κι όλο έρχεται κι όλο έρχεται……………
:evil: :a39:

vangelis 64
08/09/2007, 01:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000


Το μόνο που φοβάμαι είναι να μην γίνει κάποιο λάθος στο πείραμα γιατί αλλιώς...την ήπιαμε διαπλανητικά μετά.

Τουλάχιστον δεν θα καταλάβουμε τι μάς βρήκε.Κάτι είναι κι αυτό.


102239

Nikoskazer2000
08/09/2007, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τουλάχιστον δεν θα καταλάβουμε τι μάς βρήκε.Κάτι είναι κι αυτό.

Black holes φίλε Βάγγο :uplate:

Οταν το σπιρτόκουτο μέσα σ' αυτήν ζυγίζει 50 τόνους...άστα μ@μ@τα σου λεω δε θέλω να σκέφτομαι την πιθανότητα σοβαρού λάθους.

marulis
08/09/2007, 02:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Black holes φίλε Βάγγο :uplate:

Οταν το σπιρτόκουτο μέσα σ' αυτήν ζυγίζει 50 τόνους...άστα μ@μ@τα σου λεω δε θέλω να σκέφτομαι την πιθανότητα σοβαρού λάθους.


Χαλαρά , για να ποσταρις τέτοιο θέμα είσαι ψαγμένο άτομο.
Τα άλλα τα ακούω σαν να μου λες ότι υπάρχει 30χρονη παρθένα :winka: (φανταστικό πρόσωπο όπως ο αγ. Βασίλης ,για τον τελευταίο υπάρχει απόδειξη της ανυπαρξίας του στο φόρουμ). Άλλωστε ακόμα και να υπάρχει αυτή η πιθανότητα δεν θα το μάθουμε ποτέ γιατί θα συνεχίσουμε να πο(υ)σταρουμε :blush: σε κάποιο παράλληλο σύμπαν


:lol: :rotflmao: :lol:

Nikoskazer2000
08/09/2007, 02:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Χαλαρά , για να ποσταρις τέτοιο θέμα είσαι ψαγμένο άτομο.

:nono:

Δεν εχω τελειώσει κάτι του ανάλογου κλάδου, ούτε ημουν και η σούπερ μαθητάρα στη Φυσική. Απλά μ' αρέσει να μαθαίνω και να ψάχνω την ουσία του κάθε πράγματος.
(έπρεπε να 'χα πάρει Ducati, το ξέρω)




Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Τα άλλα τα ακούω σαν να μου λες ότι υπάρχει 30χρονη παρθένα :winka: (φανταστικό πρόσωπο όπως ο αγ. Βασίλης ,για τον τελευταίο υπάρχει απόδειξη της ανυπαρξίας του στο φόρουμ). Άλλωστε ακόμα και να υπάρχει αυτή η πιθανότητα δεν θα το μάθουμε ποτέ γιατί θα συνεχίσουμε να πο(υ)σταρουμε :blush: σε κάποιο παράλληλο σύμπαν


:lol: :rotflmao: :lol:

Οτι θα πο(υ)στάρουμε κάπου, θα πο(υ)στάρουμε αυτό είναι σίγουρο.
Π.χ. Σκέψου τους κομήτες: Είναι οι σπάμερς του σύμπαντος. Πάνε και πέφτουν σ' εναν πλανήτη και τα κάνουν φουστάνα ολα. :lol:

Nikoskazer2000
09/09/2007, 22:20
Δυο 3D animated videos που εξηγούν συνοπτικά τον τρόπο κατασκευής του Haldron και την διεξαγωγή του πειράματος.

ATLAS - Episode 1 - A New Hope (http://www.youtube.com/watch?v=OxENLH1ATV4)

ATLAS - Episode 2 -The Particles Strike Back (Part 1) (http://www.youtube.com/watch?v=iYRQpcJVQx8&mode=related&search=)

ATLAS - Episode 2 -The Particles Strike Back (Part 2) (http://www.youtube.com/watch?v=DUkzyDbMQ3E&mode=related&search=)

Anritsu
09/09/2007, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
γιατί το CERN τελειώνει σιγά σιγά!


Φανταστείτε: ο μεγαλύτερος επιταχυντής σωματιδίων στον κόσμο (νομίζω 33 χλμ.) θα μπεί σε λειτουργεία δημιουργώντας ακριβώς τις ίδιες συνθήκες που υπήρξαν στο Big Bang!
Οι μαγνήτες που χρησιμοποιούνται θα δημιουργήσουν ενα μαγνητικό πεδίο 100.000 φορές δυνατότερο απο αυτό της Γης!!!!!!! :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Τεράστιο respect στους επιστήμονες που υλοποιήσαν αυτό το μοναδικό κατασκεύασμα στον κόσμο.

Το μόνο που φοβάμαι είναι να μην γίνει κάποιο λάθος στο πείραμα γιατί αλλιώς...την ήπιαμε διαπλανητικά μετά.

Το βίντεο (http://www.youtube.com/watch?v=s9XotvwgnaY&NR=1)

θα χαρείς τότε να μάθεις οτι στα τροφοδοτικά του επιταχυντή που ειναι τριφασικά ελεγχόμενα με PLC της Siemens έβαλα το χεράκι μου εγώ και ένα άλλο μέλος του φόρουμ ο nasosxlvbros. Ναι κυρίες και κυριοί το μότο.γρ ήταν και εκεί .Εχώ και σχετικές φώτο από το πρότζεκτ αλλά γι ευνόητους λόγους θα τις κρατήσω για μένα .




:beer:

marulis
09/09/2007, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
θα χαρείς τότε να μάθεις οτι στα τροφοδοτικά του επιταχυντή που ειναι τριφασικά ελεγχόμενα με PLC της Siemens έβαλα το χεράκι μου εγώ και ένα άλλο μέλος του φόρουμ ο nasosxlvbros. Ναι κυρίες και κυριοί το μότο.γρ ήταν και εκεί .Εχώ και σχετικές φώτο από το πρότζεκτ αλλά γι ευνόητους λόγους θα τις κρατήσω για μένα .




:beer:

Αν δεν κάνεις πλάκα ..........

:a23: :a23: :a23:

Nikoskazer2000
09/09/2007, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
θα χαρείς τότε να μάθεις οτι στα τροφοδοτικά του επιταχυντή που ειναι τριφασικά ελεγχόμενα με PLC της Siemens έβαλα το χεράκι μου εγώ και ένα άλλο μέλος του φόρουμ ο nasosxlvbros. Ναι κυρίες και κυριοί το μότο.γρ ήταν και εκεί .Εχώ και σχετικές φώτο από το πρότζεκτ αλλά γι ευνόητους λόγους θα τις κρατήσω για μένα .




:beer:

Μπράβο ρε Anritsu!

Πάρα πολλά RESPECT και σε 'σενα και στον nasosxlvbros για την ελληνική συμβολή σας σ' αυτό το μεγαλούργημα!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


Υ.Γ: Και οσον αφορά τις φωτογραφίες καταλαβαίνω. :winka:

marulis
09/09/2007, 23:18
Απ’ ότι έχω ακούσει δεν είναι λίγοι οι Έλληνες που κατοικοεδρεύουν στο CERN

:beer: :wave2:

Nikoskazer2000
09/09/2007, 23:28
Μακάρι να μπορούσα να ημουν εκεί οταν κάνουν τα πειράματα. Η συγκίνηση και το δέος πρέπει να είναι τεράστια οταν ξεκινάει ενα μικρό θαύμα.

Κβαντομηχανική rules λέμε!
:)

Anritsu
09/09/2007, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Απ’ ότι έχω ακούσει δεν είναι λίγοι οι Έλληνες που κατοικοεδρεύουν στο CERN

:beer: :wave2:

Είχε πάει και ενας συνάδελφος κάπως σαν δοκιμαστικά . Καμιά σχέση με την ελληνική πραγματικότητα σε εργασιακά επίπεδα .


Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Αν δεν κάνεις πλάκα ..........

:a23: :a23: :a23:

Όχι καθόλου . To CERN είναι ερευνητικό κέντρο . Οτι χρειάζεται σε τροφοδοτικά και γενικότερα μετρητές πίεσης και όργανα γενικότερα τα φτιάχνουμε εδώ Ελλάδα με σχεδία δικά τους μια και εκεί δεν έχουν μονάδα παραγωγής .

marulis
09/09/2007, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Είχε πάει και ενας συνάδελφος κάπως σαν δοκιμαστικά . Καμιά σχέση με την ελληνική πραγματικότητα σε εργασιακά επίπεδα .

Έχω δει ντοκιμαντέρ , έχω διαβάσει πολλά άρθρα και βιβλία που αναφέρονται στο CERN . δεν είναι το μοναδικό που συμβαίνει εκεί ( απλά είναι το πιο μεγάλο και θεαματικό ) . θεωρώ το CERN ναό της επιστήμης . :)

Nikoskazer2000
10/09/2007, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Έχω δει ντοκιμαντέρ , έχω διαβάσει πολλά άρθρα και βιβλία που αναφέρονται στο CERN . δεν είναι το μοναδικό που συμβαίνει εκεί ( απλά είναι το πιο μεγάλο και θεαματικό ) . θεωρώ το CERN ναό της επιστήμης . :)

Καλά ναι, σωστά, μικροί επιταχυντές φτιάχνονται παντού, ακόμα και σε πανεπιστήμια εχουν αλλα κάτι τοσο μεγαλειώδες που θα δημιουργήσει ενα μικρό Big Bang...

:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

apav
10/09/2007, 11:42
Ωραίοι Anritsu και nasosxlvbros! :wave2:

costas81
10/09/2007, 11:53
κοιτα κατι παλικαρια!!

πραγματικά είναι αυτο που λέμε τρελοί επιστήμονες!


:)