PDA

View Full Version : Βοήθεια για το σκύλο μου!!!



Maira
09/09/2007, 15:17
Λίγο άσχετο με το αντικείμενο του φόρουμ αλλά πιστεύω πως θα υπάρχουν κάποιοι να με βοηθήσουν!!! Ρωτήστε φίλους και γνωστούς σας που να αγαπούν τα ζώα, να θέλουν ένα σκυλί!!! Πραγματικά πλησιάζουν οι μέρες που θα φύγω και πρέπει να βρω κάπου να το δώσω!!!:sad: :sad: Είναι πανέξυπνος 13 μηνών και πολύ παιχνιδιάρης ακόμα! Είναι εμβολιασμένος και υγιείς. Ψάχνει καινούργιο σπίτι!!! Αν ξέρετε κάποιον ή κάπου που μπορώ να απευθηνθώ παρακλώ πέιτε μου!! Το όνομά του είναι Cookie και είναι ημίαιμο Χάσκι. Καλός φύλακας και κυνηγός!


Ευχαριστώ!


102466

super_toto
09/09/2007, 15:18
Μην μου πεις οτι σφουγγαρίζει κιολας . Αν ναι το θελω εγώ.

Maira
09/09/2007, 15:21
Δεν σφουγγαρίζει αλλά κάνει πολλά άλλα!!! Τέλος πάντων! το θέμα είναι αρκετά σοβαρό και δύσκολο αν σκεφτείς ότι τον μεγάλωσα απο 3 εβδομάδων! Μου είναι δύσκολο και μόνο που γράφω ότι τον δίνω οπότε θα παρακαλούσα να μην κάνετε πλάκα γιατί ΄πονάει!!!:sad: :sad: :sad:


Ευχαριστώ!

DimChios
09/09/2007, 15:22
:sad:

airamhag
09/09/2007, 15:28
:(

μακαρι να μπορουσα εγω..

gcrook
09/09/2007, 15:34
Μαιρα ποσο χρονικο περιθωριο ακριβως εχουμε, ωστε να ρωτησουμε;
Κοινως ποτε φευγεις;

orizontas
09/09/2007, 15:36
den ξερω κατα ποσο ειναι αναγκαιο να τον δωσεις η κατα ποσο δεν γινετε να
τον παρεις μαζι σου


ενα σκυλι που το εχεις απο τοσο μικρο και μαλιστα αρσενικο που δενετε

πολυ με γυναικες αφεντικα

πιστευω δυσκολα θα προσαρμοστει σε νεο περιβαλον και σε νεο προσοπο για

συντροφο .

και φυσικα θα κουρασει το νεο του .... φιλο.....για να μην πω αφεντικο ...δεν μου αρεσει
καθολου αυτη η λεξη ....

σιγουρα δεν υπαρχει τροπος να μην το αφησεις πισω??

Maira
09/09/2007, 15:37
Θα φύγω μετά τα μέσα Οκτώβρη. Θα μου πεις γιατί το έβαλα από τώρα! Ο χρόνος περνάει πολύ γρήγορα και τέτοιες αποφάσεις είναι τόσο δύσκολες που πρέπει να τις κάνεις πράξη όταν έχεις τη δύναμη! Απλά όσο πιο γρήγορα γίνεται, γιατί όσο το σκέφτομαι τόσο στεναχωριέμαι ακόμα περισσότερο!!!


:sad: :sad: :sad: :sad:

Maira
09/09/2007, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
den ξερω κατα ποσο ειναι αναγκαιο να τον δωσεις η κατα ποσο δεν γινετε να
τον παρεις μαζι σου


ενα σκυλι που το εχεις απο τοσο μικρο και μαλιστα αρσενικο που δενετε

πολυ με γυναικες αφεντικα

πιστευω δυσκολα θα προσαρμοστει σε νεο περιβαλον και σε νεο προσοπο για

συντροφο .

και φυσικα θα κουρασει το νεο του .... φιλο.....για να μην πω αφεντικο ...δεν μου αρεσει
καθολου αυτη η λεξη ....

σιγουρα δεν υπαρχει τροπος να μην το αφησεις πισω??



Δεν γίνεται να τον πάρω μαζί γιατί θα είμαι εσώκλειστη εκεί που θα πάω!!! άρα αποκλείεται! Ο συγκεκριμένος σκύλος δεν έχει αφεντικό! Είναι δεμένος μαζί μου αλλά κατά βάσει είναι φύλακας! Κάθε πράγμα που το θεωρεί δικό του το φυλάει! Νομίζω ότι θα προσαρμοστεί πολύ εύκολα αφού μέσα στο αίμα του κυλάνε πολλά στοιχεία από αδέσποτο με αποτέλεσμα να μην δένεται με ανρθώπους αλλά με χώρους!!!!

tifoefs
09/09/2007, 15:45
Σε κλεινουν στο Κορυδαλλο ;;;

Ποιον εδειρες ;;;;

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

DimChios
09/09/2007, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Σε κλεινουν στο Κορυδαλλο ;;;

Ποιον εδειρες ;;;;

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:



:lol: :lol: :lol:

Τι μλκς!!!

:a38:

tifoefs
09/09/2007, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
:lol: :lol: :lol:

Τι μλκς!!!

:a38:

Ρε καλλιτεχνικο μελος αν μπορουσα θα τοπαιρνα εγω το σκυλι να τα βρει με τη μπατσινα !!!

τι βαρας ;;;

εεεεεεεεεεε ;;;

μη βαλω τις τελευταιες σου φωτο στη δημοσιοτητα !!

:smokin: :smokin:

DimChios
09/09/2007, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ρε καλλιτεχνικο μελος αν μπορουσα θα τοπαιρνα εγω το σκυλι να τα βρει με τη μπατσινα !!!

τι βαρας ;;;

εεεεεεεεεεε ;;;

μη βαλω τις τελευταιες σου φωτο στη δημοσιοτητα !!

:smokin: :smokin:



Μα η μπατσίνα (μελλοντικη) τα εχει βρει με το σκύλο!

:lol: :lol:



Βγάλτες! :smokin: :cool:

MikeG
09/09/2007, 16:55
Καλά που πας & θα είσαι εσώκλειστη...?:confused: :confused: :confused:

:wave2:

Maira
09/09/2007, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Καλά που πας & θα είσαι εσώκλειστη...?:confused: :confused: :confused:

:wave2:



Για εκπαίδευση αλλά δεν είναι εκεί το θέμα! Το θέμα είναι πως θα πρέπει να φύγω, το σκυλί δεν έχω πού να το αφήσω και πρέπει να βρει επειγώντως νέα οικογένεια!!! Ρωτήστε γνωστούς και φίλους μήπως κάποιος ενδιαφέρεται!!!!


Ευχαριστώ!!!

dammed_kittin
10/09/2007, 00:32
θα σου πω αυριο
θελουμε εμεις (το καλο ειναι οτι εχουμε μεγαλο κηπο)
αλλα με τα μικρα εχουμε προβλημα γιατι σκαβουν τον κηπο
κ καταστεφουν τα παντα

αλλα ειναι κ ομορφο σκυλακι οποτε
ελπιζω να τα καταφερω!!!

tifoefs
10/09/2007, 01:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
θα σου πω αυριο
θελουμε εμεις (το καλο ειναι οτι εχουμε μεγαλο κηπο)
αλλα με τα μικρα εχουμε προβλημα γιατι σκαβουν τον κηπο
κ καταστεφουν τα παντα

αλλα ειναι κ ομορφο σκυλακι οποτε
ελπιζω να τα καταφερω!!!

Ρε παληογατο θα σε κανει μπριζολακι για πρωϊνο !!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Maira
10/09/2007, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
θα σου πω αυριο
θελουμε εμεις (το καλο ειναι οτι εχουμε μεγαλο κηπο)
αλλα με τα μικρα εχουμε προβλημα γιατι σκαβουν τον κηπο
κ καταστεφουν τα παντα

αλλα ειναι κ ομορφο σκυλακι οποτε
ελπιζω να τα καταφερω!!!



OK για οποιαδήποτε πληροφορία θες στείλε πμ.

Ευχαριστώ!


:wave2:

siakattackj
10/09/2007, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
το νεο του .... φιλο.....για να μην πω αφεντικο ...δεν μου αρεσει
καθολου αυτη η λεξη ....


+ 1.254.698.364.666

:beer: :beer:

PortisHead
10/09/2007, 09:19
Να ρωτήσω κάτι άλλο.
Πόσο καιρό θα λείψεις συνολικά ?

Maira
10/09/2007, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Να ρωτήσω κάτι άλλο.
Πόσο καιρό θα λείψεις συνολικά ?


Έξι μήνες το λιγότερο! Αλλά το σκυλί δεν το κάνω μπαλάκι!!!! Αφού δεν μπορεί να μείνει σπίτι γι' αυτό το διάστημα, δεν θα το πάρω πίσω κι αυτό γιατί έτσι κι αλλιώς θα πάθει ένα σοκ με την μία αλλαγή περιβάλλοντος! Δεν χρειάζεται να πάθει κι άλλο!!!

:wave2:

PortisHead
10/09/2007, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Έξι μήνες το λιγότερο! Αλλά το σκυλί δεν το κάνω μπαλάκι!!!! Αφού δεν μπορεί να μείνει σπίτι γι' αυτό το διάστημα, δεν θα το πάρω πίσω κι αυτό γιατί έτσι κι αλλιώς θα πάθει ένα σοκ με την μία αλλαγή περιβάλλοντος! Δεν χρειάζεται να πάθει κι άλλο!!!

:wave2:

Καλά πλάκα μας κάνεις ?
Θα λείψεις 1 εξάμηνο και ψάχνεις να δωρίσεις το σκυλο ??????????????
Πηγαινε τον σε ενα pet pansion να στο φυλάξουν για 6 μήνες και μετά να επιστρέψει στη σωστή του οικογένεια...δλδ......εσένα.
Αν έχεις ενδοιασμούς....εχει ενας φίλος μου στην Κερατέα....απίστευτος λάτρης σκύλων....και με την τιμή τα βρίσκετε.
Αλλα να δωρίσεις το σκύλο επειδη θα λείψεις για ενα 6μηνο...εμενα μου ακουγεται σαν εγκατάλειψη.


****Νο Offense****

:wave2:

b_bong12
10/09/2007, 09:51
huskie ειναι
Ουτε απο αφεντικα καταλαβαινει ουτε απο αλλαγες περιβαλλοντος
Οπου και να παει, με οποιον κ να ειναι μεσα στη τρελη χαρα θα ειναι

Nostra
10/09/2007, 11:12
το να στο φιλοξενήσει ένα φιλικό σπίτι για έξι μήνες και όταν επιστρέψεις να το πάρεις πίσω δεν είναι καθόλου επιλογή?

αν όχι, τότε θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την ζωοφιλική εταιρία μήπως μπορέσουν και βρουν αυτοί ανάδοχο...


:wave2: :wave2:

Maira
10/09/2007, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
το να στο φιλοξενήσει ένα φιλικό σπίτι για έξι μήνες και όταν επιστρέψεις να το πάρεις πίσω δεν είναι καθόλου επιλογή?

αν όχι, τότε θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την ζωοφιλική εταιρία μήπως μπορέσουν και βρουν αυτοί ανάδοχο...


:wave2: :wave2:


Αυτό το έκανα σήμερα! Έχω κάνει σχεδόν όλες τις πιθανές κινήσεις! Όσο για να το δώσω σε φιλικό σπίτι για εξι μήνες δεν πάιζει! Εξήγησα τους λόγους! Το σκυλί δεν είναι μπαλάκι! Ήταν να μείνει ένα ζευγάρι σπίτι και να το κρατήσει όσο θα έλειπα αλλά τελικά δεν μπορούν. Τώρα που είναι αναγκασμένο να αλλάξει περιβάλλον προτιμώ να πάει εκεί και να μην αλλάξει περιβάλλον ξανα!

Όσο για τις πανσιον σκύλων που αναφέρετε, εδώ δε θα μου φτάνουν τα λεφτά για να μπορώ να περάσω τον μήνα μου! Το ξέρετε ότι το πιο φθηνό είναι 20€ τη μέρα??? Κάνε λίγο τον πολαπλασιασμό!!!

:wave2:

vagkan
10/09/2007, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Λίγο άσχετο με το αντικείμενο του φόρουμ αλλά πιστεύω πως θα υπάρχουν κάποιοι να με βοηθήσουν!!! Ρωτήστε φίλους και γνωστούς σας που να αγαπούν τα ζώα, να θέλουν ένα σκυλί!!! Πραγματικά πλησιάζουν οι μέρες που θα φύγω και πρέπει να βρω κάπου να το δώσω!!!:sad: :sad: Είναι πανέξυπνος 13 μηνών και πολύ παιχνιδιάρης ακόμα! Είναι εμβολιασμένος και υγιείς. Ψάχνει καινούργιο σπίτι!!! Αν ξέρετε κάποιον ή κάπου που μπορώ να απευθηνθώ παρακλώ πέιτε μου!! Το όνομά του είναι Cookie και είναι ημίαιμο Χάσκι. Καλός φύλακας και κυνηγός!


Ευχαριστώ!


Αυτό είναι το μπέρδεμα με τα ομορφα κουταβάκια..


Μεγαλώνουν.

Κοινώς, πρέπει να το σκεφτόμαστε 2 φορές και μετά άλλες 2 όταν πάιρνουμε σκύλο γιατί δημιουργεί υποχρέωσεις....

Σόρρυ δλδ αλλα έσυ με την ευκαιρία που θα λείπεις, θέλεις να δώσεις και τον γαβγούλ σου και δεν τον παίρνεις πίσω για να μην πάθει ψυχολογικό πατατράκ??? :rotflmao: :rotflmao:

Ρε τι διαβάζουμε....

Maira
10/09/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagkan
Αυτό είναι το μπέρδεμα με τα ομορφα κουταβάκια..


Μεγαλώνουν.

Κοινώς, πρέπει να το σκεφτόμαστε 2 φορές και μετά άλλες 2 όταν πάιρνουμε σκύλο γιατί δημιουργεί υποχρέωσεις....

Σόρρυ δλδ αλλα έσυ με την ευκαιρία που θα λείπεις, θέλεις να δώσεις και τον γαβγούλ σου και δεν τον παίρνεις πίσω για να μην πάθει ψυχολογικό πατατράκ??? :rotflmao: :rotflmao:

Ρε τι διαβάζουμε....



Λοιπόν όταν τον πήρα τον έσωσα από βέβαιο0 θάνατο αφού γενήθηκε ανάμεσα από τρείς μεγάλες λεωφόρους!!! Το σκέφτικα καλά και όταν τον πήρα δεν ήξερα καν ότι θα φύγω!!! Δεν θα λείψω μια ή δυο βδομάδες!!! Είναι έξι μήνες και μπορεί να μην φαίνεται πολύ αλλά είναι αρκετό διάστημα! Αν έψαχνα ευκαιρία να τον διώξω πίστεψέ με θα το είχα κάνει νωρίτερα!!! Αλλά στην προκειμένη δεν γίνεται διαφορετικά!!! Και να σου πω κάτι? Αν βρεθεί μια οικογένεια που να έχει και αυλή και θα έχει και περισσότερη παρέα, ναι το προτιμώ! Γιατί θα ήταν πολύ εγωιστικό από μέρους μου γυρίζοντας να τον πάρω πίσω από ένα καλύτερο περιβάλλον γνωρίζοντας ότι είναι σκυλί και όχι άνθρωπος και προσαρμόζεται σε καινούργιο περιβάλλον (πόσο μάλλον αν θα είναι καλύτερο!)


Τώρα αν αυτό με πονάει κι αν το κάνω ελαφρά την καρδία, κάποιοι ξέρουν πολύ καλά!!!!

blackbusa
10/09/2007, 16:22
Μπορει να γραφει μονο οποιος μπορει να βοηθησει την Ιωαννα???Δυστηχως πρεπει να αποχωριστει τον ''μπισκοτο''.....υπαρχουν και αλλα θρεντ να σπαμαρετε....αιντε τωρα....

vagkan
10/09/2007, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Μπορει να γραφει μονο οποιος μπορει να βοηθησει την Ιωαννα???Δυστηχως πρεπει να αποχωριστει τον ''μπισκοτο''.....υπαρχουν και αλλα θρεντ να σπαμαρετε....αιντε τωρα....


Εδω το ζήτημα είναι ζωής-θανάτου και δεν κάνει ε?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

trigger
10/09/2007, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagkan
Εδω το ζήτημα είναι ζωής-θανάτου και δεν κάνει ε?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Φίλε μου εσένα, εμένα η κάποιον άλλο εδώ μέσα μπορεί να μας αφήνει αδιάφορους το όλο θέμα.Η Maira πρέπει να φύγει και καλώς ή κακώς πρέπει να δώσει το σκυλάκι της γι'αυτό ψάχνει να βρεί μια καλή λύση γιατί δείχνει πως το θέμα την πονάει.Αν ήταν αλλιώς θα το άφηνε στο δρόμο απ'όπου άλλωστε το μάζεψε... Εμείς λοιπόν αντί να επικρωτήσουμε αυτή της την κίνηση πρέπει να την ειρωνευτούμε? Σου ξαναλέω πως για μας είναι ένα ακόμα σκυλί όχι όμως και για τη Μaira για αυτό λοιπόν ας τη βοηθήσουμε όσοι και αν μπορούμε...

Χωρίς παρεξήγηση :wave2:

Maira
10/09/2007, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagkan
Εδω το ζήτημα είναι ζωής-θανάτου και δεν κάνει ε?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Πραγματικά μη παίζεις με τον πόνο μου γιατί.......


δε σε ξέρω! Αλλά Το θέμα είναι σοβαρό ΟΚ? Κι αν εσύ δεν το βρίσκεις σοβαρό μην ασχολήσαι!!!

:alien: :alien:

blackbusa
10/09/2007, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagkan
Εδω το ζήτημα είναι ζωής-θανάτου και δεν κάνει ε?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Για εσενα σιγουρα οχι.....για τον σκυλο μπορει ναι......

vagkan
10/09/2007, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagkan
Αυτό είναι το μπέρδεμα με τα ομορφα κουταβάκια..


Μεγαλώνουν.

Κοινώς, πρέπει να το σκεφτόμαστε 2 φορές και μετά άλλες 2 όταν πάιρνουμε σκύλο γιατί δημιουργεί υποχρέωσεις....

Σόρρυ δλδ αλλα έσυ με την ευκαιρία που θα λείπεις, θέλεις να δώσεις και τον γαβγούλ σου και δεν τον παίρνεις πίσω για να μην πάθει ψυχολογικό πατατράκ??? :rotflmao: :rotflmao:

Ρε τι διαβάζουμε....

Στο ξαναβάζω για να δείς ότι στο αρχικό μου μύνημα δεν είχα πρόθεση να παίξω με τον πόνο σου. Ουτε και γω σε ξέρω άλλωστε...

Ο πόνος σου (χωρις διάθεση ειρωνίας) προφανώς έιναι πως θα διώξεις ένα ζωντανό που αναμάζωξες, με τον πιό σικ και φιλόζωο τρόπο.
Αν σε ένοχλεί, φτες εσύ όχι εγώ.

Επίτρεψε μου (και οι υπόλοιποι δικηγόροι) να λέω ότι θέλω, όποτε θέλω.

bartlal
10/09/2007, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagkan

Επίτρεψε μου (και οι υπόλοιποι δικηγόροι) να λέω ότι θέλω, όποτε θέλω.

εγω προσωπικα στο επιτρεπω.... αρκει να μην στερεισαι λογικης.... ουτε που θα μπορουσε να φανταστει οταν το μαζευε απο το δρομο οτι θα εφευγε για εκπαιδευση....




Αρχικά δημιουργήθηκε από vagkan
Αυτό είναι το μπέρδεμα με τα ομορφα κουταβάκια..
Μεγαλώνουν.
Κοινώς, πρέπει να το σκεφτόμαστε 2 φορές και μετά άλλες 2 όταν πάιρνουμε σκύλο γιατί δημιουργεί υποχρέωσεις....
Σόρρυ δλδ αλλα έσυ με την ευκαιρία που θα λείπεις, θέλεις να δώσεις και τον γαβγούλ σου και δεν τον παίρνεις πίσω για να μην πάθει ψυχολογικό πατατράκ???


για προσπαθησε λοιπον στο 1ο σου ποστ να μου βρεις το λογικο της φρασης σου! :winka:

:wave2:

panjimnakos
10/09/2007, 20:28
Μaira εχεις π/μ!

bsari
10/09/2007, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
huskie ειναι
Ουτε απο αφεντικα καταλαβαινει ουτε απο αλλαγες περιβαλλοντος
Οπου και να παει, με οποιον κ να ειναι μεσα στη τρελη χαρα θα ειναι
δε νομιζω φιλε οτι ετσι ακριβως συμπεριφερεται ενα χασκι ,καθε αλλο ,σε πολλες περιπτωσεις βγαζει αγριες διαθεσεις !!!παντως ειναι κριμα να το αφησεις διοτι μεγαλωσε -ενηληκιωθηκε μαζι σου
ελπιζω να βρεθει η καλυτερη λυση και για τους δυο

dammed_kittin
10/09/2007, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ρε παληογατο θα σε κανει μπριζολακι για πρωϊνο !!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


sorry maira για το spam


εχω εκπαιδευσει τη γατα μου
γερμανικο ποιμενικο ειχα καποτε
κ τον ειχε στο κηνυγι ολη την ωρα!!!:evil:

αμε! οταν εμπαινε ο σκυλος στο σπιτι τον κηνυγουσε παντου
εφαγε 2-3 βεβαια :( αλλα εμαθε

kalgeorge
11/09/2007, 09:03
re paides sorry kiolas alla prepei na gam@@@ oti post vlepete??
3 selides olo eprepe na kaneis to ena i to allo, i xioumor i kserw gw
lete i Maira na min ta exei skeftei kai psaxei ola?
opoios goustarei na voithisei as to kanei
oi upoloipoi...uparxoun kai alla postakia na gam@@@
olokliro forum leme

Maira
11/09/2007, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
δε νομιζω φιλε οτι ετσι ακριβως συμπεριφερεται ενα χασκι ,καθε αλλο ,σε πολλες περιπτωσεις βγαζει αγριες διαθεσεις !!!παντως ειναι κριμα να το αφησεις διοτι μεγαλωσε -ενηληκιωθηκε μαζι σου
ελπιζω να βρεθει η καλυτερη λυση και για τους δυο


Ότι έχω δει μια συμπεριφορά αρκετές φορές αδιάφορη από μέρους του είναι αλήθεια! Αλλά εκεί που ζεί το προσέχει και είναι πολύ καλός φύλακας! Ακόμα και στη βόλτα όσο τον έχω με την αλυσίδα δεν τολμάει να πλησιάσει άνθρωπος! Όσο για όταν τρέχει στο πάρκο, πάντα έχει το νου του για το τι πλησιάζει!!!

Δεν ξέρω τι θα γίνει όταν αλλάξει περιβάλλον αλλά ελπίζω πως όλα θα πάνε καλά γι' αυτόν!!!

Maira
12/09/2007, 14:52
Τελικά σε Φιλοζωική ρώτησα και δεν αναλαμβάνουν για υιοθεσίσες σκυλιών που έχουν ήδη σπίτι!

:(

CMOS
27/08/2014, 21:00
Εγω θα τα γραψω κ ας παρεξηγηθω...
Για μενα ειναι ανευθηνοτητα, το να εχεις ενα σκυλο απο τοσο μικρο, και να ψαχνεις φιλοζωικες για να τον ξεφορτωθεις, προκειμενου να κανεις μια "εκπαιδευση".
Πολυ απλα θα σου πω, να μη κανεις την εκπαιδευση, να κρατησεις το σκυλο, κ να ζητησεις να διαγραφει το θεμα ευγενικα.
Αν δε μπορουσες να προβλεψεις την εκπαιδευση σου οταν πηρες το σκυλο, θα τον "λουστεις" μεχρι το τελος του, και οχι μονο για οσο σου κανει κεφι ή σε βολευει η ζωη σου.
Μετακομισα, εκανα παιδι, πηγα διακοπες, ο σκυλος παντα διπλα μου. Οπου δε παει ο σκυλος, δε παω κ εγω.
Δε μιλαμε για αντικειμενο...
Λυπαμαι πραγματικα για το σκυλακι.

nick_VFR
27/08/2014, 21:18
Εγω θα τα γραψω κ ας παρεξηγηθω...
Για μενα ειναι ανευθηνοτητα, το να εχεις ενα σκυλο απο τοσο μικρο, και να ψαχνεις φιλοζωικες για να τον ξεφορτωθεις, προκειμενου να κανεις μια "εκπαιδευση".
Πολυ απλα θα σου πω, να μη κανεις την εκπαιδευση, να κρατησεις το σκυλο, κ να ζητησεις να διαγραφει το θεμα ευγενικα.
Αν δε μπορουσες να προβλεψεις την εκπαιδευση σου οταν πηρες το σκυλο, θα τον "λουστεις" μεχρι το τελος του, και οχι μονο για οσο σου κανει κεφι ή σε βολευει η ζωη σου.
Μετακομισα, εκανα παιδι, πηγα διακοπες, ο σκυλος παντα διπλα μου. Οπου δε παει ο σκυλος, δε παω κ εγω.
Δε μιλαμε για αντικειμενο...
Λυπαμαι πραγματικα για το σκυλακι.


Πρώτα από όλα, δεν ξέρουμε καν για τι "εκπαίδευση" μιλάμε, και κατά πόσο είναι επιλογή η εκπαίδευση ή επαγγελματική αναγκαιότητα.
Ειδικά στην εποχή μας, ανευθυνότητα είναι να μην φροντίζουμε να είμαστε "δυνατοί" επαγγελματικά. Αν η Maira δεν φροντίσει για αυτό και φτάσει (χτύπα ξύλο!) να μην μπορεί να συντηρήσει ούτε τον εαυτό της, πόσο εύκολα θα συντηρήσει το σκυλάκι;


Τέλος... πέρασαν 7 χρόνια από τότε! :p

Maira
30/08/2014, 13:06
Εγω θα τα γραψω κ ας παρεξηγηθω...
Για μενα ειναι ανευθηνοτητα, το να εχεις ενα σκυλο απο τοσο μικρο, και να ψαχνεις φιλοζωικες για να τον ξεφορτωθεις, προκειμενου να κανεις μια "εκπαιδευση".
Πολυ απλα θα σου πω, να μη κανεις την εκπαιδευση, να κρατησεις το σκυλο, κ να ζητησεις να διαγραφει το θεμα ευγενικα.
Αν δε μπορουσες να προβλεψεις την εκπαιδευση σου οταν πηρες το σκυλο, θα τον "λουστεις" μεχρι το τελος του, και οχι μονο για οσο σου κανει κεφι ή σε βολευει η ζωη σου.
Μετακομισα, εκανα παιδι, πηγα διακοπες, ο σκυλος παντα διπλα μου. Οπου δε παει ο σκυλος, δε παω κ εγω.
Δε μιλαμε για αντικειμενο...
Λυπαμαι πραγματικα για το σκυλακι.

Πρώτον........ κάποιος που απλά θέλει να ξεφορτωθεί ένα σκύλο..... απλά τον αφήνει στο δρόμο!
Δεύτερον...... ένας άνθρωπος που έχει μαζέψει ένα αδέσποτο από το δρόμο μάλλον δεν το έκανε για πλάκα!
Τρίτον......... το να προβλέπεις πάντα τι θα σου συμβεί στη ζωή είναι φύσει αδύνατον!
Τέταρτον..... τον σκύλο δεν τον "λούζεσαι", τον αγαπάς και τον φροντίζεις όσο μπορείς! (Αν το παιδί σου είχε αλεργία στο τρίχωμα του σκύλου.....τι θα έκανες?????



Πρώτα από όλα, δεν ξέρουμε καν για τι "εκπαίδευση" μιλάμε, και κατά πόσο είναι επιλογή η εκπαίδευση ή επαγγελματική αναγκαιότητα.
Ειδικά στην εποχή μας, ανευθυνότητα είναι να μην φροντίζουμε να είμαστε "δυνατοί" επαγγελματικά. Αν η Maira δεν φροντίσει για αυτό και φτάσει (χτύπα ξύλο!) να μην μπορεί να συντηρήσει ούτε τον εαυτό της, πόσο εύκολα θα συντηρήσει το σκυλάκι;


Τέλος... πέρασαν 7 χρόνια από τότε! :p

Και επειδή όπως λέει και το παλικάρι έχουν περάσει 7 χρόνια από τότε.......
Πέμπτον ......... η εκπαίδευση ήταν επαγγελματική αναγκαιότητα και ήμασταν εσώκλειστοι! Καμία δυνατότητα να ακολουθήσει το σκυλί... και δεν υπήρχε επιλογή, "αν θέλω δεν την κάνω"
Έκτον......... το σκυλάκι βρήκε τελικά ενά σπίτι στην Καλαμάτα........ και είναι μια χαρά......
Έβδομον....... τα τελευταία 6 χρόνια έχω ένα σκυλί...... πρώην αδέσποτο κι αυτό.

Η αγάπη για τα ζώα δε σταματάει αν κάποια στιγμή δεν μας δίνεται η δυνατότητα να δώσουμε ό,τι μπορούμε!